Stad en Omgeving r waar Bloemencorso belooft een succes te worden AGENDA Voorjaarsmodellitsen van de firma Vroom en Dreesmann Jimmy Brown en debende van Dolle Dirk Nederland moet een zeevarende natie blijven WAT DE THEATERS BRENGEN BADHUISKWEÏ GEMEENTERA/ Bijna dertig wagens rijden in de optocht mee Veel medewerking Opmerkelijke jubilea bij Firma van Kessel Talrijke charmante modellen A Admiraal Helfrich voor Schola Publica 25 jaargeleden Op het' goede spoor met Briise mariniers bezochten Alkmaar Gastvrij onthaal VICTORIA THEATER: Onzichtbare boeien HARMONIE THEATER: „Teresa" REX THEATER: „Morgen is te laat" CINEMA AMERICAIN: „Hoffmann's vertellingen" De Journaals Zuid-Scharwoude .De vuile wi Subsidie werd voorwa, Harde woorden ZATERDAG 29 MAART 1953 De opgewekte stemming, die kenmerkend is voor alle bijeenkomsten welke de organisatoren van de Braderie beleggen, heerste ook gisteravond in hotel Victory, toen het comité „Bloemencorso" daar zijn plannen voor het komende feest ontvouwde. Deze vrolijkheid was alleszins gerechtvaardigd. Hoe meer immers de eerste Juli nadert, hoe duidelijker het is dat de eerste Braderie hier een ongekend succes zal worden. Ook aan het bloemencorso, dat men destijds slechts met enige aarzeling aan het programma toevoegde, wordt spontaan zoveel medewerking verleend, dat het corso een waar evenement schijnt te worden. De vergadering welke gisteren werd gehouden in hotel Victory, werd onder meer bijgewoond door de directeuren van de twee grote bloemenveilingen te Aalsmeer en door twee kwekers uit die plaats. Deze heren hadden enkele lilmpjes meegebracht van het buiten gewoon fraaie corso dat verleden jaar in Aalsmeer werd gehouden. De organisa toren van dit feest verklaarden zich be reid het Alkmaarse Braderiebestuur met raad en daad bij te staan om ook hier het corso tot een succes te maken. De nodige bloemen zullen tegen veiling- prijs worden geleverd en het latwerk, aar de versiering wordt opgebonden, zal voor niets of tegen heel lage prijs worden afgestaan. De route. Naar de voorzit tri* van het corso comité, de heer P. Cloeck, mededeelde, hebben reeds twintig particulieren toe gezegd met een wagen aan de optocht te zullen deelnemen. Het bestuur zal zes agens voor zijn rekening nemen. Hier door staat thans vast, dat de lengte van de optocht zeker even groot zal zijn als op 8 October. Het corso zal geheel ge motoriseerd worden; de versierde platte wagens worden alle door tractoren ge trokken. Daar het bestuur de voorwaar de heeft gesteld dat alleen wagens welke fraai en rijkelijk met bloemen zijn ver sierd in de optocht mogen meerijden, heeft men de zekerheid dat het corso werkelijk buitengewoon mooi zal wor den. Het ligt in de bedoeling voor de op tocht de volgende route uit te zetten; Start bij de veiling, dan over de Sta tionsweg naar het Scharloo, Vrouwen laan, de Singel tot Truitje, Nieuwlan- dersingel, Zilverstraat, Ridderstraat, de Laat (hier wordt dus even het Braderie terrein geraakt), Bierkade, Achterweg, Kanaalkade, Paternosterstraat, Zeven huizen en dan langs de Singel terug naar de veiling. Mogelijk zal deze route nog worden gewijzigd. In principe heeft men besloten de eerste optocht Dins dagavond om zeven uur te houden en de tweede 's Woensdagsmiddags. Op de grote vergadering voor alle deelnemers aan de Braderie, welke Maandag wordt gehouden, zullen de plannen nader worden besproken. Nu kan men het be stuur echter reeds nazeggen: ,.De Bra derie wordt een feest, zoals hier nim mer is geweest". Van steiger gevallen Gistermorgen om elf uur verloor een zevenenvijtig-jarige opperman bij het aan brengen van een steiger bij Huize „Wes- terlicht" het evenicht en viel achterover naar beneden. Hij kwam terecht op een dwarsligger die op de grond lag en ver loor het bewustzijn. De man werd door personeel van Westerlicht per brancard naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht, waar bleek dat het ongeluk nog wonder Hik goed was afgelopen. De man had alleen een sleutelbeen gebroken. Het ongeluk gebeurde, doordat de op perman op de steiger een touw aantrok, dat .plotseling brak. BESMETTELIJKE ZIEKTE Hier ter stede zijn drie gevallen van de besmettelijke ziekte roodvonk geconstateerd. ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Teresa (14 jaar)Cinema Amcricain, 7 en 9.30 uur: Hoffmann's vertellingen (geprol., 14 jaar)Victoria Theater, 7 en 9.30 u.: Onzichtbare boeien (14 jaar); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Morgen is te laat (7e week, 14 jaar). Wapen van Heemskerk, 3 uur: Soiree „Zang en Vriendschap". Gulden Vlies, 35 u.: Receptie Alkm. Bestuurdersbond; 8 uur: Feestavond ter gelegenheid van 50-jarig bestaan. Harmonie Theater, 2.30 uur: Indiase film „Mira" (VLJ., N.R.V., etc.) Sted. Museum, 1217 uur; Expositie „Kunst van nu". Nachtdienst apotheken: Wanna, Mient C 13. BERGEN. Rustende Jager: Expositie tekeningen mevr. E. Reitsma. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Wapen van Heemskerk, 5 uur: Nat. Judo Festival (b^J na). Sted. Museum, 1417 uur: Expositie „Kunst van nu". Nachtdienst apo Deken: Wanna, Mient C 13. BERGEN. Rustende Jager: Expositie tekeningen mevr. E. Reitsema. SCHOORL. Café Schuyt: Dansen. KOEDIJK. „Vergulde paard", 7 uur: Dansen. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Teresa (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Hoff mann's vertellingen (geprolongeerd, 14 jaar)Victoria Theater, 8 uur: Onzicht bare boeien (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Morgen is te laat (7e week, 14 jaar). Wapen van Heemskerk. 8 uur: Bijeen komst van alle Braderiedeelnemers. Sted. Museum, 12—17 uur: Expositie „Kunst van nu". HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Zaterdag 6.04 18.24 Zondag 6.44 19.05 Maandag 7.22 19.44 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Zaterdag 6.09 18.29 0.29 12.09 Zondag 6.49 19.10 1.10 12.49 Maandag 7.27 19.49 1.27 13.49 In de bloemetjes, na negentig jaar in debloemen Dinsdag 1 April zal het een halve eeuw geleden zijn dat het bloemen magazijn van de firma P. J. van Kes sel te Alkmaar werd gevestigd. Ach tereenvolgens verkocht deze firma haar geurig artikel op de Mient, de Laat en in de Langestraat, waar de zaak thans nog gevestigd is. Tegelijkertijd herdenkt de heer Z. Donker, de oudste getrouwe van de firma, het feit, dat hij voor veertig jaar bij de oude heer Van Kessel in dienst trad. Deze beide opmerkelijke jubilea zullen Dinsdag in intieme kring gevierd worden, waarbij het uiteraard aan bloemen niet zal ont breken. De heer Donker is één der be kwaamste en bekendste hoveniers en bloemisten ter stede. Bezoek uit het buitenland Vrijdagmiddag zo deelt ons een der Alkmaarse amateurgidsen mede heeft Alkmaar z'n eerste groep buiten landers van dit jaar gezien. Het waren een dertigtal docenten en studenten van het „Institute of Education" van de „London University". Met een van de leden van de Neder landse Amateurgidsenbond „B.B.T.B.B A„ als gids, maken deze dames en hfe- ren, evenals vorig jaar, een veertien daagse trip door ons land. Nadat men de stad was rondgewandeld en om vijf uur de ruitertjes had bewonderd, ver liet het gezelschap, dat bestond uit dames en heren van acht nationalitei ten (o.a. uit Nigeria. Brits Kameroen, Israël Perzië en Californië) onze stad, al scheelde het niet veel, of men had twee van hen achtergelaten. Ofschoon deze groep geleid werd door een Haags lid van de B.B.T.B.B.A., ziet het er wel naar uit, dat ook de Alk maarse leden dit jaar niet met de han den in de schoot zullen blijven zitten. Pe vooruitzichten zijn gunstig in ver band met de tentoonstelling „Keuken hof" en de op handen zijnde tulpen- rallve. Omstreeks Pasen wordt de eerste drukte verwacht. Er is dan ook door het afdelingsbestuur een Paasactie op touw gezet, waarvan het doel is gedu rende de Paasdagen onafgebroken een paar gidsen gereed te hebben voor t verlenen van' assistentie. MOEILIJKE TOCHT DOOR ALKMAAR Een en vijftig leden van de Alkmaarse Motorclub hebben met enkele zeer spo radische gegevens Donderdagavond weer een uitgestippelde weg van bijna 6 KM door Alkmaar moeten zoeken. Het was een moeilijk parcours, zodat slechts weinigen zonder strafpunten aankwamen. De heer J. Westra en mevrouw Spie renburg bleken dit seizoen de minste strafpunten te hebben gekregen. „DE DAGERAAD" In ons verslag van het jubileum van „De Dageraad" heeft het zetfouten duiveltje gisteren een hinderlijke fout doen sluipen. Er stond namelijk, dat De Dageraad" een politieke beweging is, hetgeen uiteraard niet juist is. Deze Vrijdenkersvereniging is een strikt a- pcütieke beweging. MET DE „ZUIDERKRUIS" NAAR N1EUW-ZEELAND. Ds J. H. W Warners, voorheen Ned. Herv. pred. in Alkmaar, tot voor kort werkzaam in Indonesië, hoopt 8 April als geestelijk verzorger mee te gaan met het emigrantenschip „De Zuider kruis" naar N.-Zeeland. De repatriëring is ongeveer 18 Juni. Ty.; firma Vroom Dreesmann heeft gistermiddag in haar lunchroom on der de titel „Modeflitsen" aan een groot aantal belangstellenden een voorjaars modeshow aangeboden, waarbij zeer vele charmante en gedistingeerde mo dellen werden getoond. De hoofdkleuren waren rood, blauw wit- grijs en geel. Er_ was een grote keuze zowel voor de jonge als voor de oudere dairies. Zo zagen we o.a. een wijnrood getailleerd mantelpakje met zwarté hoed, schoenen en tas. Er wer den ook een beige mantelpakje met knalrood wolvilt hoedje en eveneens rode schoenen en tas getoond. Daarna zagen wc de japonnen, die varieerden van een geklede middagjapon tot een luchtig strandtoiletje. De japonnen wa ren in het algemeen eenvoudig, doch zeer smaakvol. Ap irt was 'n grijs poplin toiletje, bewerkt met een donker blauw bloemenmotief en aan de hals gegar neerd met enige margrieten. Zeer op vallend vonden wij een gebloemde japon met zwarte bolero aangeknipt pofmouwtje en gevoerd met dezelfde stof als de japon. Een vlotte sportcom- Ej-1Driah,lndcntoi>rnooi binatie in wollen duffel was de blauw "na,f °L caban jacket met driekwart rode panta- 00r tiet eerst zal in Alkmaar een Ion. De grote mode van dit seizoen is finale worden gespeeld van het bil- e<m poplin blouse, die midden op de jartkampioenschap van Alkmaar „drie rug gesloten wordt met een grote strik, banden Hedenavond treden de fma- Sr.?' - Tinneroy rokjo wordt üX&£*STAS Q rag bestond bij de voorwedstrijden, zal er niet minder interesse zijn voor de fi nale, waarin de beste driebandspelers hun kunnen zullen tonen. De liefheb bers weten, hoe moeilijk dit onderdeel van de biljartsport is. Maar Hoogland en andere zven deelnemers zullen la ten zien hoe dat spel eigenlijk gespeeld moet worden. Het in ons verslag genoemde modelletje met zwarte bolero. Te oordelen naar de aardige strand- ensembles bleek ons, dat ook de boothals nog steeds in trek is. Een groen-zwart geruit trois pièces deed de toeschouw sters een zucht van bewondering slaken. De firma Vroom Dreesmann heeft met deze zeer aantrekkelijke show ge toond, dat zij ook op het gebied van de drmesconfectie 'n vooraanstaande plaats inneemt. R- B. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Zondag 30 Maart zal de dienst waar genomen worden door de doktoren R. F. Westerkamp, Emmnstraat 93, (telef. 4357) en E. E. M. van Gilse, Kennemer- park 9 (telef. 3136). ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN Te beginnen hedenavond 18 uur zal deze week buiten de normale openings- tijnen voor spoedgevallen geopend zijn de apotheek Wama op de Mient. 24. Jimmy liep onmiddellijk zijn woning binnen, tapte wat water in een emmer, greep een spons en begaf zich weer naar buiten. Lieden wier handelingen blijkbaar door niemand bespied mochten woiden, hadden na melijk stukken zwart papier geplakt op zijn ruiten op alle plekken waar de „hartjes" in de luiken uitzicht naar buiten boden. ^Nog al wiedes", dacht Jimmy, „dat ik niets kon zien en dat ik dacht, dat het vannacht zo zwaar mistte. Maar dat zal mij geen tweecie keer gebeuren. Ik haal al die brokken papier er weer netjes af en dan zul len wij eens zien of de heren het lef hebben het er ivoor een tweede maal op te plakken". Jimmy stortte juist zijn emmer in het water van de sluis- kolk, toen twee stoten op een scheeps hoorn hem er op attent maakten, dat een schip geschut wenste te worden. Het was zo juist binnen gelopen en voer met gereefd zeil tussen de twêe strekdammen. Het duurde even voor dat Jimmy kon ontwaren, dat het da MM 22 was van schipper Piet Pek. Jimmy draaide langzaam de sluisdeu ren open om de vissersschuit binnen te laten. De schipper stond voorop. Hij keek zwijgend voor zich uit en beant woordde Jimmy's groet nauwelijks. In een interessante beschouwing zette toestand van ons land en onze plichten Eén der getoonde strandtoiletjes. admiraal Helfrich gisteravond voor een volle zaal in het „Gulden Vlies" het veel besproken gebeuren van de heldhaftige strijd in de Javazee uiteen. Spreker be lichtte de politieke en strategische aspec ten, die de strijd om ons kostbare Oost- Indie bood. Hij memoreerde, dat, toen Rusland aangevallen werd, waardoor Japan zijn handen in het Oosten vrij kreeg, men bedacht was op gevaar. „En toen de Jap pen midden 1941 Indo-China binnenruk ten wisten we wat er zou komen", aldus admiraal Helfrich. „Onze vloot was zwak en kans op hulp was gering. Toen Singapore tn Pearl Har bour, de fundamenten van onz3 strategie, waren gevallen, vroeg men zich wel eens af, of het nog wel de moeite was om In- die te verdedigen", aldus spreker. „Ik twij felde hier echter niet aan, maar voelde het als mijn plicht. Wat zou er gebeurd zijn, wanneer wij ons niet verdedigd had den? Het verlies zou nog veel groter ge weest zijn. Wij kregen uit Washington erders om de vijand zo noordelijk moge lijk aan te vallen om toch vooral tijd te winnen. En dit is ons gelukt. De winst was ongeveer drie maanden. Wij hadden onze vloot geconcentreerd in Soerabaja en dit was een verrassing voor de Jap pen. In de strijd was het geluk echter niet met ons en wij verloren." Admiraal Helfrich wees er op, dat de geest, die in deze strijd de mannen van Karei Doorman bezielde, nooit vergeten mag worden. Wat moeten wij zonder vloot? Na de pauze zette spreker zijn inzich ten uiteen in de tegenwoordige toestand. D^ar Nederland altijd een zeevarende natie is geweest werd de vloot ter be scherming van de koopvaardij op peil ge houden. Ook een West-Europees leger kan echter niet verstoken blijven van over zeese aanvoer, die als het ware de slag ader voor dit leger wordt. We moeten daarom een vloot hebben, die over alle wereldzeeën kan opereren. De financiële In de Alkmaarsche Courant van 29 Maart 1927 vinden wij de vol gende wenken hoe hier getelefo neerd moet worden. In de naam lijst voor de telefoondienst en de verschillende gidsen van locale Rijkstelefoonnetten wordt het pu bliek aanbevolen om als men per telefoon opgeroepen wordt zijn naam te zeggen en niet „hallo" te roepen. In verband hiermede werd bepaald dat ook in het locale te lefoonverkeer dienovereenkomstig gehandeld dient te worden door de telefoniste bij het beantwoor den van een oproep. Zij moet zich melden met de vraag „Welk num mer?" ten aanzien van het Europese leger waren oorzaak, dat de vloot er enigszins bij in schoot. Wat moeten wij echter zonder vloot? Nederland ligt bekneld tussen Duitsland en Engeland, zit zonder grond stoffen, is overbevolkt en onze groot ste grondstoffenleverancier en afzetgebied is ons afgenomen. Daarom juist mogen we onze overzese gebieden niet verliezen en moet een goede vloot zorgen voor over zees contact, indien we onze onafhanke lijkheid in de wereld althans willen be houden. „We moeten behouden wat we hebben", aldus spreker. Admiraal Helfrich besloot zijn betoog te zeggen: „Ons land werd groot door het contact overzee. Wij moeten een zee varende natie blijven, onze overzeese gebieden ontwikkelen en onze vlag er des noods met kracht handhaven." Nagekomen predikbeurten ALKMAAR: Baptiste Gemeente (N. Doelen) 10 uur ds Van Wier; 11,30 uur Zondagsschool; 8 uur: Voor jonge men sen (Wilhelminaschool). Ned. Leger des Heils, Sliksteeg 4, 10 uur Heili. gingsdienst. 11,30 uur Zondagsschool; 8 uur Verlossingssamenkomst; Dins dagavond 7,30 uur eontactavond; Woensdagavond 8 uur, Wijdingsdienst o.l.v. luitenant Elzinga. BROEK OP LANGENDIJK: 10,30 uur, dr Volger van Amsterdam; 7 uur ds Kooie uit Den Haag. Chr. Gere formeerde Kerk, 9,30 en 3 uur ds Hen stra. Doopsgezinde Gem., 10 uur ds Nolthenius. DIRKSHORN: 10 uur ds Post. NOORD-SCHARWOUDE: 10 uur ds Pliester. OUDE NIEDORP: Wilde. 10 uur, dr De VEENHUIZEN: 10 uur, ds Wiltink. WARMENHUIZEN: 7 uur ds Post. ZUIDSCHARWOUDE: 7,30 Pliester. uur ds (Advertentie, Ing. Med.) 7ES sn'elle Britse marinescheepjes twee patrouille- en vier landings vaartuigen doorkruisen momenteel onder gezag van de captain der Royal Marines Burton de Nederlandse bin nenwateren. Het geldt hier een „exer cise", een oefening, zoals de beman ningen van deze kleine schepen ze voortdurend houden, teneinde de ge heimen van de Westeuropese kanalen en rivieren te doorgronden. Zij zijn gestationneerd in de Duitse stad Kre- feld, en maken deel uit van een flot- tille, dat voortdurend op de Rijn patrouilleert. Zondag reeds brachten de zes scheepjes een bezoek aan Alk maar en de afgelopen nacht hebben de geharde bemanningen, die voor het grootste deel bestaan uit mariniers, die tevens paratroopers, „frogmen" etc. zijn, op weg van Den Helder naar Haarlem, wederom in Alkmaar over nacht. Ter gelegenheid van dit bezoek had- Met bijzondere interesse zal men ken nisnemen van de hoofdrolvertolkster in deze M.G.M.-film. Pier Angeli heeft door haar sober en toch zo indruk wekkend spel sterk de aandacht ge trokken, En inderdaad zij heeft de rol van het eenvoudige, maar toch zo eer lijke en diepvoelende jonge meisje uit stekend vertolkt. Philip Cass is tijdens de tweede we reldoorlog met het Amerikaanse leger in Italië. Hij voelt zich eenzaam en wankelmoedig. Hij ontmoet het Itali aanse meisje Teresa, bij wier ouders hij wordt ingekwartierd en er ontstaat een jonge liefde tussen de eenzame soldaat en het onbedorven meisje. Als Philip na een ongeval uit het ziekenhuis bij Teresa's familie terugkeert, wordt de verhouding serieuzer en korte tijd later trouwen de jonge mensen. Philip wordt teruggezonden naar de Ver. Staten, maar Teresa moet in Italië blijven tot er maatregelen getroffen zijn voor over tocht naar New York. In deze stad te ruggekeerd, komt de wat zwakke Phi lip weer 'geheel onder invloed van zijn moeder, die haar zoon voor zich wil houden. Eerst als Teresa naar de Ver. Staten is overgestoken en tal van moei lijkheden zijn overwonnen, kunnen zij en Philip, vooral na de geboorte van een zoon. in hun nieuw eigen huis een ge lukkig en vrij leven beginnen. John Ericson, een naam die enigszins Zweeds aandoet, heeft de moeilijke rol van Philip zeer goed vertolkt, maar Pier Angeli heeft door haar vertol king van de titelrol haar naam voor goed gevestigd. Diverse goede getypeer de bijrollen trokken ook de aandacht. De film werd met veel interesse ge volgd. Ht hoofdnummer werd ingeleid door twee journaals en door een opmerkelij ke Amerikaanse gekleurde film pver Amsterdam giet $iv i'tee vewiaMMplttept m» Er zijn vrouwen bij wie alles moge lijk blijkt als de liefde in het spel is. Zij zijn bereid alles te offeren om de man, die zij hebben lief gekregen te kunnen trouwen, zij zijn zelfs bereid haar beste vriendinnen daarvoor te be driegen. Zo'n vrouw is Diane Stuart (Jane Greer), die wegens- wisselverval sing in een vrouwengevangenis zit en voorwaardelijk in vrijheid gesteld wordt omdat zij zich in de gevangenis goed heeft gedragen. Zij komt onder toezicht van de sym pathieke vrouwelijke reclasseringsoffi- cier Joan Willburn (Lizabeth Scott) en ontmoet daardoor de man met wie deze zal gaan trouwen, de journalist Larry Collins (Dennis O'Keefe). Het voorwaardelijk vrijgelaten meisje wordt hulpverpleegster in een ziekenhuis en beloont de goedheid van haar toezicht- houdster door alles in het werk te stel len Larry voor zichzelf te winnen. Her haaldelijk komt zij in moeilijkheden en telkens weer moet miss Wilburn haar uit de put helpen. Zij is een nobele fi guur en ondanks alles wat haar wordt aangedaan weet zij het meisje uit han den van de justitie te houden en toe stemming voor haar te krijgen te trou wen met de man, die zij zelf zo zeer begeerde. Twee vrouwen, geheel ver schillend van karakter, waarbij aller sympathie uitgaat naar haar, die alles offert om de ander te kunnen helpen. Er komen interessante momenten in de ze film, die o.a. laat zien hoe men in grote Amerikaanse steden met vrou welijke verdachten omspringt, die bij dozijnen tegelijk worden opgevangen en verhoord. Het spel van Lizabeth Scott, de nobele figuur in deze film, kon ons het meest bekoren. Vooraf gaat o.a. een interessante film d VfUfdt V.'gi er ip tetu in JÖav V f V;V S f*0*"" IWWnlTfWW vl gebeurt als er een moord gepleegd is en de dader volkomen onbekend is. Het scheikundig laboratorium is dan wel het machtigste apparaat dat het onderzoek in de goede richting leidt en menige misdadiger is zelfs door het vinden van een van zijn haren in de electrische stoel terecht gekomen. Deze Italiaanse film is thans voor de zevende week in dit Theater, wat zeker de beste aanbeveling is. De belang stelling is groot en zij die de film nog niet zagen, hebben thans nog de ge legenheid. Journaals, enz. zijn natuur lijk nieuw. Ook deze film is geprolongeerd. En dat verwondert niet. Want deze op ar tistiek gebied zo hoogstaande film, met prachtige zang, dans en boeiend spel is de belangstelling ten volle waard. En de enscenering is inderdaad iets bij zonders. Deze zijn ook deze week weer bij zonder attractief. Zo ziet men in het Wereldnieuws o.m. Culemborg in Kaap stad ter ere van de Jan van Riebeeck- feesten, de laatste dagen van het dorpje Tignes, nieuwe verdedigingstactiek in Korea, Speeluurtje in de Apentuin, Basketball tussen Frankrijk en Neder land en wegwedstrijd in Italië. En Ih het Ned. Nieuws een bijzondere wijze van het maken van een costuum, een massa-schaakwedstrijd in Den Haag, een nieuwe ladderwagen in ge bruik bij de brandweer, stelling over Joego-Sla' «MMM Wt- bic -PrfiiïifiUï, den de heer M. J. Spaanderman, direc teur van de V.V.V., de heer G. A. M. Snijders, voorzitter van het Genoot schap Nederland-Engeland, waarvan het initiatief hiertoe uitging, en enige anderen in de intieme kleine zaal van de Harmonie, welke zeer bereidwillig door de heer C. H. de Lange voor dit gastvrije doel was beschikbaar gesteld, na een gezamenlijk bioscoopbezoek, een gezellige avond georganiseerd. On der de aanwezigen zagen wij o.m. de echtgenote van de burgemeester. Een aantal meisjes van de firma Kofa Spruyt, van de Kamer van Koophan del en enkele andere dames, waren voorts zo vriendelijk de bijna vijftig Britten en de enkele Belgen, die zich onder hen bevonden, deze avond ge zelschap te houden. Er werden een paar consumpties aan de buitenlandse bezoekers aangeboden en de pianist Ger Visser, die zijn piano had versterkt met de welluidende ple- garia, zorgde voor uitstekende dans muziek. Er heerste een zeer intieme en genoeglijke sfeer gisteravond in die kleine Harmoniezaal met haar indirec te, gedempte verlichting, waar de bij ons nog zo'n heimwee opwekkende pakjes Players en de glazen bier de Britse lijfdrank de tafeltjes vulden. Vandaag heeft de dienst deze Engel sen in hun stemmige donkere mari niersuniformen weer in zijn greep en hun zes kleine boten zijn nu naar Haarlem vertrokken. Wij twijfelen er evenwel niet aan, of zij hebben in ieder geval een aangename herinne ring aan de gastvrijheid van Alkmaar, waarover captain Burton zich gister avond tegenover ons in enthousiaste bewoordingen uitliet. PROPAGANDA-AVOND STAATSPENjIONNERING De afdeling Zuid-Scharwoude—Broek op Langendijk van de Bond voor Staatspen- sionnering hield gisteravond een propa- ganda-feestavond in de kolfbaan van de heer Kramer alhier. De ouden van dagen uit beide dorpen hadden gratis toegang en van deze vrij gevigheid hadden velen gebruik gemaakt. Maar ook anderen waren in groten getale opgekomen, zodat de ruime zaal geheel gevuld was. Nadat de voorzitter van de afdeling de bijeenkomst met enkele toepasselijke woorden had geopend en de spreker van de avond, de heer F. J. Damen, bij de aan wezigen had ingeleid, hield deze een pro- paganda-rede, waarin hij trachtte duide lijk te maken, dat de enige radicale op lossing inzake de oudedagszorg is te vin den in het premievrije staatspensioen, dat door de B. v. S. wordt voorgestaan, en waarbij de kosten moeten worden ge vonden uit te heffen belastingen: Na deze heldere en met overtuiging uit gesproken rede trad het Langedijker Ca baret-gezelschap voor het voetlicht met een bont programma onder de titel: „Biijf liever gezond", een bont programma, waar in de verschillende medewerkers als om strijd hugg^jïWt beentje voorzetten en de lil1' 7 -vere n hebben' doen genie- huh' *»ng, spel en voordracht- Ev.nrt. Een zware brand heeft vannach fabriek van de firma Starreveld, s prooi van het alles vernielende f Uitgeest, Alkmaar cn Limmen heb streden en hebben althans het c beteugelen. Het was een surveillerend agen de rijkspolitie die vannacht omst half twee verdachte verschijn waarnam aan de achterzijde van St veld's koekfabriek. Hij waarsch onmiddellijk de brandweer. Toen ter plaatse verscheen, had de 1 reeds een grote omvang aangenc mede natuurlijk als gevolg van de Noordoosterwind, die af en to vorm van een storm aannam. In m dan geen tijd stond iiet uitgestrekl brieksgebouw in lichter laaie. Eer jestueuze, maar beangstigende voi regen verspreidde zich over de o gende straten. ]UA een discussie van twee uur li Stichting Badhuis van het Wit voor het bestaande exploitatietekc 1000,te verschaffen ter dekkl Voordat het zo ver was zijn er verwijten geuit, die de besprekbi die er toe bijdroegen, dat de raai keerde. Zeker niet wethouder Ri aandrong dat de meerderheid van rehabiliteren, waarvoor echter noc een motief konden vinden. Wethouder Rus (P. v. d. A.) de mening toegedaan, dat het ger tebestuur in zijn eerste afwijzing het subsidieverzoek het bestuur, het Witte Kruis op laakbare wij2 gecompromitteerd en hij vond he logisch, dat dit bestuur zich in de had verweerd tegen de bewerinj het op grond van een Stichtini van 22 jaar geleden verantwoor was voor de gang van zaken bij Badhuis. De meerderheid van B. i aldus spr., heeft uit deze acte bi die argumenten geput, die in schema pasten. Aan de wordir schiedenis van de Stichting Bai die uitvoerig in de notulen is vi legd, is zij zonder meer voorbij gaan. Volgens de heer Rus zou hc het gemeentebestuur een daad var beleid zijn, wanneer het zijn wi ring toonde voor de onkreukbar hard werkende bestuursleden va Witte Kruis, daarmede de kloof bruggende die intussen is onts De heer Olivier (P. v. d die zich geheel achter de woorde de vorige spreker schaarde, voegd nog aan tqe, dat het Witte-Kr stuur zich door de uitlatingen i toelichting van B. en W. aan de zeer gegriefd zal voelen en hij be de het door de voorzitter aangel spreekwoord, dat „bedelaars nie eisen hebben", hetgeen doelde o voorwaarden, die in het voorstel de subsidieverlening werden gi zoals goedkeuring van de badtar vai. de badmeestersvergoeding, ui ding van het gebouw, inrichting i stallatie. „C'est ie ton qui la musique' dus de heer Olivier en hij vond die toon behoorlijk vals klonk. Ook de heer De Vries (P A.) achtte het voorstel met de i gestelde voorwaarden onaanvaar „Ais we zeggenschap in de Sti willen hebben, laten we dan d( zorg op ons nemén en het badhu gaan beheren". De heer Van Nek (V.V.D.) de zich door de voorzitter interr ren toen hij bezwaar maakte te| eerste brief van B. en W. over aangelegenheid. „Het deshetre stuk is in zijn geheel teruggenorr het zou geen zin hebben als il moest verdedigen, waar ik het s af zel{ niet mee eens was", aldu gemeester K a 1 f f. De heer B o s m a (C. P. N.) 1 te hier de opmerking aan vast, d eerste voorstel, dat later werd trokken, dus niet die voorbereidii gehad, die de raad van B. en W. verwachten. Hij bracht verder 1 de mensen, die destijds het in namen tot de Stichting van het

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2