Een expositie in Franse geest In de greep der Kominform De Speeltuin Het nieuwe boek Eigen landbouwmachine-industrie na de oorlog opgebouwd Puzzle-rubriek Kwistig gebruik van particuliere Nederlandse eretekenen y Textiel trekpleister van de Jaarbeurs Zakdoeken als parachutes en knotten wol als schaakstukken WE hebben het gevraagd aan Geertsema, die nu al heel wat jaartjes de kaartjes afscheurt op het Vreeburg te Utrecht, aan de kellners, die met hun kofflekarretje langs de stands rijden en aan een paar Jaarbeurs- veteranen, maar allen waren ze het er unaniem over eens, zo'n Voorjaarsbeurs nas er nog niet geweest. En dan bedoelen ze niet al die radio's, lappen, schoenen, tassen, kofferB en duizend-en-een artikelen meer, welke zich daar aan Vreeburg en Croeselaan opstapelen; die komen elk jaar terug, liefst een beetje glimmendcr, groter of kleiner dan een jaar tevoren. Neen, waarover zo eenstemmig de loftrompet werd gestoken is de textiel. De wijze, waarop de producten van de Nederlandse en Belgische textiel-industrie dit jaar aan de Jaarbeurs-bezoeker worden gepresenteerd, is wel zo origineel, dat men vergeet op een zaken-beurs te zijn Masseermachines en skuim-wijn Binnenlandse behoeften worden reeds voor meer dan de helft gedekt Groeiende export MEN was onvoldoende op de hoogte met de benoeften, met de productie van anderen en met de omvang van de import. Om gedekt te zijn tegen het" wegvallen van een bepaalde vraag vervaardigde men verschillende soor ten werktuigen, waardoor men niet tot de productie van grotere machines kwam en in geen geval tot series van enige betekenis. Bovendien veroor loofde de koopkracht van de gulden zich op de buitenlandse markt van de nodige werktuigen te voorzien. Na de oorlog was dat anders. Het ontstane tekort en het moeilijk verkrijgen van landbouwwerktuigen in het buitenland leidde ertoe, dat de belangstelling voor een eigen productie toenam, waarbij men uiteraard voor allerlei proble men kwam te staan. Trotse soldatenborst met Jruitsla" „Oorlogshelden" met kruis van de Vierdaagse Vijf en twintig „orden" 3e komende regeling van het luchtverkeer om Schiphol \\l w '-v~ x j V\ Ons kort verhaal Kleurenfotografie bij de kankerbestrijding ZATERDAG 29 MAART 1982 (Van onze speciale verslaggever). AAT U die televisie-toestellen en elc- trische scheer-apparaten even links liggen en ook de lederwaren nog even onaangeroerd, want vóór alles moet u toch dat sprookje beleven, dat artisten- handen daar in de grote Beatrix- en Irene-hal te voorschijn hebben geto verd .In een schemerig licht hangen zakdoeken als parachutes in de lucht, fel-kleurige knotten wol zijn pionnen op de zwart-witte vakken van een reu- zen-schaakbord en in schelpen als uit het land van Gulliver worden de nieuwste bad-costumes getoond. Sneeuwwitje kon niet schoner tule hebben gedragen dan hier in de meest wonderlijke en kleurrijke vormen ligt uitgespreid. Zo wandelt men als in een droom verder, over de pleinen en door de kronkelstraatjes van dit textiel- paradijs. Ergens in een lingerie-afdeling klateren kleine fonteintjes en kostbare orchideeën vormen het decor voor nog kostbaarder zijden stoffen. Met Franse zwier LIET is Martin Engelman, de Parijse Nederlander, die dit alles op zo'n artistieke wijze heeft gerangschikt. Hollandse degelijkheid wordt hier met Franse zwier aan het publiek getoond. Er zitten natuurlijk ook bezwaren aan deze wijze van etaleren, want daar, waar Engelman een Theatre Forain ont wierp en poppen van zijn Parijse leer meester Maltin in wollen stoffen tot leven brengt, is het gevaar niet denk beeldig, dat het textiel-product zelf verdwijnt in het kunstzinnige, artistieke geheel. En dat zal toch niet de bedoe ling zijn van de Twentse en Brabantse textiel-fabrikanten die hun producten niet alleen willen tonen, maar ook aan de man brengen. Wat dit laatste be treft zijn de standhouders niet ontevre den. De verwachtingen waren in deze orgels, bordenwasmachines en artikelen daar. dat er zeer bevredigende resulta ten werden geboekt. Voor Ischias f\P een middag kan men op de Jaar- beurs een hele wereld ontdekken, Daarvoor moet men gaan neuzen in de buitenlandse paviljoens, waar Duits land ditmaal de grootste ruimte nodig heeft. In dames-modeartikelen, piano's, orgels .bordenwasmachines en artikelen voor de huishouding zijn onze Ooster buren het beste georiënteerd. Tussen deze weinig-schokkende producten vindt u echter een masseer-machine. om de rheumatiek en ischias mee kwijt te raken en een huisbar, die tegelijk als ijskast fungeert. Maar voor deze laatste Kroniek van Sint Pancras door A. Mekken Van de hand van de genealoog A. Mekken is thans een boekje versche nen, dat de veelzeggende titel „Kroniek van Sint Pancras tot het jaar 1900' draagt. B. en W. van Sint Pancras had den hiertoe in 1950 de stoot gegeven, omdat er tot dusverre geen literatuur in compacte vorm over het dorp ver schenen was. Zoals alle geschiedschrij- vingen, is ook die van Sint Pancras geen amusementslectuur, doch voor hen, die van het ontstaan en de toch veelbewogen ontwikkelingsgang van hun dorp iets meer willen weten, zal dit sober uitgevoerde boekje in een behoefte voorzien. De heer Mekken heeft tal van bronnen aangeboord en hij beschikt over een vlotte pen, waar door zijn boekje niet alleen historisch verantwoord, doch ook zeer leesbaar is geworden. Na verschillende opvattin gen van vroegere geschiedschrijvers, Waaronder die van de bekende Alk maarder Eikelenberg, tegen elkaar te hebben afgewogen, volgt de heer Me re ken de gesch'xlenis van het dorp Vanaf de dertiende eeuw op de voet. Aparte hoofdstukje; zijn gewijd aan de verwoesting en onderwerping van Vronen in 1297, de droogmaking van het Vronermeer en de Allerheiligen- Vloed. Het zielental van het dorp wordt op verschillende plaatsen, naarmate men de moderne tijd nadert steeds veelvuldiger, genoemd en gespecifi ceerd. Aan het slot is er een korte, doch nauwkeurige beschrijving van allerlei kleine feiten uit de laatste de cennia van de vorige eeuw Het ligt in de bedoeling een vervolg op dit kro- niekje uit te geven, waarin dan wel licht ook foto's zullen worden opge nomen. De heer Mekken heeft hun, die zich voor de geschiedenis van Sint Pancras interesseren, ongetwijfeld een grote dienst bewezen met de samenstelling van deze beknopte kroniek. Typo grafisch is het boekje zeer eenvoudig, doch met toewijding verzorgd. „heimliclier Schatz" betaalt men dan ook f 1400. Zwitserland doet het een beetje be scheidener, maar wat de Alpen-bewo ners hebben meegebracht mag gezien worden. Natuurlijk zijn er horloges „mooie Hugo" uit de Tour de France maakt er zelfs (op een foto) reclame voor. Verder schijnt het breien in Zwitserland een nationaal gebruik te zijn, want bijna om de andere stand krijgt men een demonstratie met brei machines. Tunesië pronkt met tapijten, vruch ten, groenten en wijnen en Joego-Slavië doet het al niet minder met tabak, le derwaren en landbouw-producten. U kunt hier rustig uw nieuwsgierigheid uiten, want in de twee minuten, dat we aan de Slavische sigaretten en si garen stonden te ruiken, hoorden we de standhouder uit het land van Tito in vijf verschillende talen telefoneren. „Skuim-wijn" HE trots van de Luxemburgers zijn elk jaar weer de wijnen, het aarde werk en het natuurschoon. Riesling en Rulander zijn weer in alle jaartallen voorradig, de beroemde kopjes en scho teltjes van Septfontaines zijn schoner dan ooit en de vergezicht-foto van Ech- ternach is nog een paar meter groter dan een jaar geleden. Canada is voor het eerst na de oor log op de Utrechtse Jaarbeurs aanwe zig. De prikkelende houtlucht van de Canadese wouden doet echter ver trouwd aan en de vele jonge paar tjes,, die reeds kwamen vragen naar emigratie-mogelijkheden, zullen weinig moeite hebben gehad, in de sfeer te ko men Wie even gezellig wil babbelen, moet beslist even gaan kijken bij Zuid-Afrika, want daar raakt de heer Theron, een ras-echte Transvaalse zoon, niet uitge praat over „die produkte uit die vrug- bare en sonnige vallei". Natuurlijk vindt onze gastheer het spijtig, dat hij de Van Riebeeckfeesten nu misloopt, maar als het op feesten aankomt, kan dat desnoods in Utrecht ook, want de champagne, de „skuim-wijn", hebben de Afrikaners in kisten vol meege bracht. Als laatsten bezochten we de Belgen en daar hadden we zowaar een echt- Nederlandse ontmoeting, n.l. met zes Urkers, die met hun beste Zondagse bolbroek en petje naar Utrecht waren getogenvoor zaken. Zelfs bij de Argentijnen waren ze geweest, maar heel de buitenlandse wereld op het Vreeburg had hen niet kunnen leveren wat zij zochten: een automatisch echo lood. Geen wonder dan ook, dat de Belgen met al hun radio's, glas- en aardewerk nauwelijks de interesse van deze teleurgestelde IJselmeervissers konden opwekken. Om er dan tenslotte toch nog maar „een gezellige dag" van te maken, ging het zestal wat verpo zing zoeken in de luchtvaart-stand van de K.L.M., buiten op het Jaarbeurs terrein, waar men kon luisteren naar de stem van de verkeersleiding op Schiphol-tower. Tenslotte is dat stoer werk en dat ligt een Urker beter dan glas- en aardewerk (Van onze Haagse redacteur). Jn tegenstelling met vóór de tweede wereldoorlog heeft Nederland tegenwoor dig een eigen zij het nog bescheiden industrie van landbouwmachines. Dat is, zo zou men kunnen zeggen, een van de gunstigste gevolgen van de vijf jaren bezettingstijd, bij alle ellende en narigheid, die zij over ons land gebracht hebben. Wy proberen thans zo veel mogelijk ons zelf te helpen en binnen onze grenzen te vervaardigen waarvoor wij vroeger bij vreemde mogendheden moesten aankloppen. Er waren niet lang na de bevrijding slechts twee groepen van producenten. In oe eerste plaats de landbouwsmeden, dle beschouwd moesten worden ais de producenten van de eenvoudige speciale streekartikeien en in de tweede plaats de ongeveer veertig door de Vakgroep „Landbouw werktuigen" erkende landbouwwerktuigenbedrijven, waarvan enkele de grotere werktuigen als dorsmachines, stropersen, zaaimachines en sorteercombinaties vervaardigden, doch het merendeel zich beperkte tot de productie der meer eenvoudige werktuigen, zoals aardappelsorteerders, gierpompen en dergeiyke. (Advertentie, Ing. Med.) Ter oplossing daarvan werd aan de hand van de gemiddelde behoefte aan landbouwwerktuigen in agrarische be drijven van verschillende grootte en type door het Centraal Instituut voor Industrie-ontwikkeling een bereke ning opgezet, die het mogelijk maakte voor elk artikel vrij nauwkeurig de jaarbehoefte vast te stellen en zonder veel risico aan fabrikanten de produc tie van zekere artikelen te adviseren. De materiaalvoorziening legde men in handen van het Bureau Grondstoffen en Voedselvoorziening, dat tevens de import van landbouwwerktuigen in handen had, waardoor de invoer af gestemd kon worden op de Nederland se productie. Mogelijkheden Reeds in 1947 kwam men tot de con clusie. dat in deze tak van industrie uitbreidingsmogelijkheden lagen voor alleen wat de Nederlandse behoefte betreft, 1400 onmiddellijk productie ve arbeiders, die met een investering van ongeveer 7.5 millioen gulden een productievermeerdering van circa 12.000 ton aan landbouwwerktuigen per jaar konden geven met een waar de „af fabriek" van 18 millioen gul den per jaar. Tegenover een import van materiaal van circa 5 millioen gulden, betekende dit dus een devie- zenwinst van 13 millioen gulden. Heel erg van een leien dakje ging het echter niet. De opbouw van een nieuwe industrie heeft enige aanloop tijd nodig en in die periode zat de buitenlandse concurrentie uiteraard niet stil. Aanvankelijk was er weinig kwantitatieve vooruitgang, doch wel verbeterde het door Nederland ver vaardigde product kwalitatief, met het gevolg, dat er voor verschillende artikelen tegen aanvaardbare prijzen langzamerhand een exportmarkt werd gevonden. IN het algemeen is men thans niet ontevreden over de vorderingen, die de Nederlandse landbouwwerk tuigenindustrie gemaakt heeft. Buiten beschouwing gelaten de tractoren, landbouwwagens en landbouwgereed schappen. groeide de productie van I landbouwwerktuigen in ons land als I volgt: In 1946: 4000 ton met een waarde van f 6.000.000; in 1947: 6000 ton, waar de f 9.000.000; in 1948: 8000 ton, waar de plm. f 12.000.000; in 1949: 8500 ton, waarde plm. f 13.000.000; in 1950: 8500 ton, waarde plm. f 13.000.000. De langzame groei na 1948 en de stilstand daarvan in 1950 was het ge volg van de toenemende importen van landbouwwerktuigen. Vooral in de laatste tijd gaat Duitsland weer een woord meespreken en ook Belgie en Frankrijk zitten niet stil. Doch Neder land is thans toch zo ver, dat het voor meer dan de helft in de eigen behoef te voorziet en in staat is tot een be scheiden export. Zelfs worden land bouwmachines naar Canada uitge voerd. Dat rechtvaardigt de verwach ting, dat de Nederlandse landbouw werktuigenindustrie zich wel handha ven zal en zich steeds steviger zal vestigen. Puzzle 234. De Vermenigvuldiging der Vieren (Opl.) De bedoelde vermenigvuldigsom, die voldeed aan de gegeven voorwaarden, zag er geheel in cijfers als volgt uit: 763849 763849 6874641 3055396 6110792 2291547 4583094 5346943 583465294801 Uit het groot aantal ontvangen oplos singen bleek, dat men met veel genoe gen naar de bedoelde som had gezocht. Zeer vele dames bleken niet terug te schrikken voor een enigszins reken kundige opgave. Na loting onder de inzenders van een goede oplossing is de wekelijkse prijs van f 5ditmaal ten deel gevallen aan: Mej. D. Held, Oudendijk 133 (Post Avenhorn). Abonné van het Dagblad voor West-Friesland. Gefeliciteerd! Deze prijs zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgave. Puzzle 235. Een moeilijke lettergreep- puzzle. Hieronder vindt men in alphabetische volgorde 49 lettergrepen. Daarvan kun nen de 12 woorden gevormd worden, die voldoen aan de verder gegeven om schrijvingen. Welke zijn die woorden en welk woord vormen de eerste letters, gele zen van boven naar beneden? Lettergrepen bebeicacodedodoes tegergigogrihoinin inJalaIelilimenane niniopapelrararan reirensetateterter teittitietotrietuusver zil. Omschrijvingen 1. iets dat voorkomt in de schors van de berkenboom, 2. Chileense goudmunt. 3. Bekende mooie vogel. 4. Vraag om opheldering of inlichting. 5. Naaldbo men. 6. Romeins dichter. 7. Geheel en al. 8. Niet te scheiden. 9. Staande kan delaar van kristal. 10. Onschendbaar heid. 11. Waternimf. 12. Onderdeel van de wiskunde. Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 3 April aan de Redactie van dit blad. (Onder de inzenders van een goede oplossing wordt weer een prijs van f 5.verloot). Geen liet, sonnet of Madrigaal quam immer sóó in swangh als nu het dwaze speeltuynliet: ick hoor 't reets dagenlangh. Het slagersjongh, de radio, de oudtjens op de banck: eenelck gaet nu den speeltuyn in en brenght den dichter danck. We schommelen en draeyen maer, tótdat w' onpass'lyck syn, dogh ieder neuriet, fluyt en singht het magische Refreyn. De waerelt is in speeltuynsfeer, nu weet men: ,,'t Al is Spell" En 't kotsen na hët schommelen, och dat comt later well Er quam een spel, dat „Speeltuyn" heet, ick sagh reets een slgaer, die op den doos een Speeltuyn hadt en kindren al te gaêr. Je kryght stracks „Speeltuyn-margarien" dat con er nèt nogh by. De molen draeyt maer lustigh ront; gheen mensch blyft ervan vry. Er ls een rolprent in de maeck, die op den Speeltuyn slaet, waerin een Pa (niet luy) met kroost, naer enen speeltuyn gaet. Oock in die film speelt steets dat liet, dat tettert in myn oor, Doch wie maer Speeltuyn-minded is, bereydt sich erop voor. Cortom; de molen en de wip, de schommel en de ton, sy knersen waer men 't arme oor in Neêrlant wenden con. De mensch gheeft kapitalen uyt voor 't veelghedraayde liet Maar centen veur den Speeltuyn-bouw.... Eilaes, die syn er niet....! THOMASSIUS (Van onze speciale verslaggever), gen paar officieren zaten in het café niet ver van ons vandaan. De oudste, een luitenant-kolonel, viel op door twee rijen bonte linten qp zjjn linkerborst. Merkwaardig dachten wy, hy moet een goed deel van de oorlog hebben mee gevochten met ai die onderscheidingen, maar eigenlijk ziet hy er toch wat on-militair uit; om de waarheid te zeggen stond het woord „kantoor" over zijn hele figuur geschreven. Een vriend, zelf ex-officier, zag onze blik. „Ho", zei hij. „Je denkt natuurlijk, dajt dit een echte oorlogsheld is met al die „frultsla" op zijn borst. Maar ik zal je uit de droom helpen". CN hij begon op te sommen. „Mobilisa- tiekruis 1914/1918; onderscheidings teken voor langdurige dienst als offi cier; mobilisatie-oorlogskruis. vaardig heidsmedaille K.N.I.L.; medaille Neder lands Olympisch Comité; medaille Ne derlandse Bond van vrijwillige Burger wachten; kruis van de Algemene Ver eniging van Nederlandse Reserve Offi cieren voor militaire prestatietocht; herinneringskruis 1940/1945 van het Nederlandse Rode Kruis. Ziehier de „orden en eretekenen" die door al de prachtige lintjes worden vertegenwoor digd". Men begrijpt, dat wij hem niet wilden geloven. Wat hij had opgenoemd klonk JNoor tn von\ 1 Huil anvliegge an SC HI QppMSTjpbAM SCHIPHOL ^UTRECHT 3Nqqt en von\ \Lontftn j Kopunhogtn f" i en Ma/mö I <-? 'x /'-7 i 'f V' \4' 'o, *Tl I 9*3 f J 1 K. J Frankfort 1nis,r. f s +X. j f... '.X: X X X" J52I5I IviPELT In deze kaart geven wij een overzicht van de verkeersregeling, zoals voor de burgerluchtvaart op Schiphol is vastgesteld. Deze regeling is een onder deel van een luchtwegennet, dat zich uitstrekt over geheel Europa. -X W/IE zou in het liefelijke Wortelschans, met zijn klompenfabriekje als enige industrie, grote dingen verwachten? De vierhonderd ingezetenen gaan elke Zondagmorgen getrouw ter kerke en als er na negen uur 's avonds nog een lampje brandt in Wortelschans, dan is dat achter het hartvormige openingetje in een W.C.-deur. De „Wortelschanser Kroniek", die tweemaal per week ver schijnt, heeft derhalve moeite genoeg om al zijn vier pagina's vol te krijgen. Nimmer woedde er een flinke brand in het dorp, geen roofmoord deed de bur gers ijzen en sedert 1947 (het jaar van Klaas Vet), had geen Wortelschanser de enkel verstuikt. Hoe zal ik dus de ontsteltenis schetsen, die oplaaide toen de Kroniek in een extra-editie het be richt bracht, dat er in het dorp een cel van de Kominform zijn duistere arbeid pleegde. Een uur na de bekend wor ding stierven er twee inwoners, die an ders zeker nog jaren hadden kunnen leven en alle dorpelingen spitsten de lippen om het vreselijke woord „Kom- In-Form" te fluistere TWEE namen werden in afgrijzen ge noemd: die van Kollof en die van zijn hospita, de goedhartige weduwe Anastasia Boezemrijk. De laatste ver leende sinds elf maanden logies aan voornoemde Kollof, die overigens een mysterieus leven leidde. Elke ochtend namelijk, om acht uur precies, vertrok hij op de fiets in de richting van Ap pelscha, waar hij volgens zijn bewe ringen op een kantoor werkzaam was. Tegen het vallen der duisternis keerde hij terug en trok zich dan op zijn kamer terug, waar hij blijkbaar studeerde. Hij sprak met niemand en las zelfs niet de „Kroniek". Nochtans had Wortelsehans deze zonderlinge man aanvaard, hoewel hij veel bespro ken werd. Het verbaasde dan ook niemand, toen nu een week geleden de weduwe Boezemrijk doodsbleek het pclitie-posthuis was komen binnenhol len en uitstiet: „KollofKollof! Lieve Help" Hetgeen veelzeggend ge noeg was. Men had de arme vrouw enige glazen water gegeven, waarna ze hijgde: „Hij is van devan de Kominform! Gusteravondik zat net te hakenwordt 'r gebeld'n lange ventdonker., met 'n scheel oog(dit werd snel genoteerd) staat voor me deurzegt alleen: „Kollof", zegt-iepraat een hele boel Russisch tegen meen rent naar bovenDaar praatte die met Kollof1 Ook RussischLie ve hemeltje nog an toe! Ik heb eerst niks geen argwaanal von-ik 't gekmaar net zegt Greet van hier naast,,'t Is vast van de Komin form! Die kostganger van jou hebt toch al zo'n gemeen smoel en zo'n gekke naam." Dit was genoeg. „Eén man met me vrouw Boezemrijk mee" besliste post- commandant Klapjes", en verlies haar niet uit 't oog! Ze loopt gevaar, deze vrouw! Maar denk erom; ongemerkt schaduwen" UEN kwartier later wist heel Wortel- schans, dat de wurgende poliepen- arm van de Kominform zich op het vredige dorp had gelegd. Men blikte vertrouwensvol op naar Klapjes; de grote man in deze affaire, aan wiens persoon in „de Kroniek" een gedicht werd gewijd, waarin men zijn hoop en de betrouwen in Klapjes uitdruk te. Er vergleden zes dagen en steeds grauwer werden de gelaten der In gezetenen. Wel fluisterde men, dat oe politie een „heterdaadje" (ze noemde men het na amper een week van confrontatie met de misdaadi zou uit voeren, doch dat men wachtte totdat de Donkere Vreemdeling de heer Kol lof weer zou bezoeken. De laatste bleef van dit alles onbewust, ook al omdat zijn hospita, die hem vroeger nog wei eens dorpnieuwtjes placht te vertel len. geen woord meer tegen hem sprak De ontknoping kwam eerder dan ver wacht werd. Op een late avond werd het posthuis opgebeld door agent Veer- mans. die op dat moment de wacht bij het Kominform-hui« had. Hij had een man - beantwoordend aan het signale ment - zien aanbellen. Kollof had zelf opengedaan, waarna de twee de trap hadden bestegen. I/LAPJES verbleekte, toen hij de mel ding door kreeg. Bij de brandmees ter, de melkhuishouder en de heer Graanhark (gepensionneerd Indisch man) gingen de telefoons en .binnen het kwartier stonden vier robuste mannen voor het bewuste huis. De spanning was voelbaar. Graanhark, die toch een nette vent was, liet zelfs een boer van ingehouden kracht en zei zacht „Pardon", wat niemand hoorde. „Naar boven!", sisde Klapje, zelf het voorbeeld gevend. Zacht slopen de man nen naar boven en posteerden zich voor de deur van Kollofs kamer. Daar binnen klonken stemmen! 'n Vreemde taal. Klapjes legde het oor op het pa neel. „Ciu homo vidas tuj. Ke L' olei bel familio. Trovi«as ce nü", verstond hij. Hii wenkte Graanhark. „Ze heb ben het over de familie Pootgras. Ze willen haar uitroeien. Ik verstond- „In de plee met de familie Pootgras!" Klapjes - nu in het besef van de ge varen, die hier dreigden, zette zich in oostuur en trok een gezicht, zoals 'at bedoeld wordt onder punt 14 van het Alg. Reglement. „In naam der wet, loe open!", riep hij. Prompt week de deur en de inslui pers zagen de verbaasde gezichten van Kollof en de Vreemdeling. „Wat doet u hier, met al die mensen", vroeg Kol lof verwonderd. „Is er brand. Klapjes'" De aangesprokene trad spel de kamer binnen. „Zwijg! Ik stel uin staat van beschuldiging. Hier werkt 'n cel van de Kominform! Vier betrouwbare mannen hebben u Russisch horen praten met hem daar! Ontkennen zal niet baten! Wat bespraken jullie? En wat willen jullie met Pootgras?!" Kollof barste in lachen uit. „Russisch praten? Wij? Hahabaha! M'n beste man. we stude ren hier samen Esperanto!" „Ja", voegde de vreemdeling eraan toe, „de taal. waarmee je de hele we reld tot één grote familie kan ma ken..1" bijna allemaal „particulier". En toch sprak hij de waarheid. Er zijn welgeteld 25 door particu liere instellingen verleende onder scheidingen WIJ willen de lezer een voltallige op somming besparen. Een paar wer den boven al genoemd. Op de lijst ko men ook het kruis van de Vierdaagse voor, liefst vier soorten kruisen van het Rode Kruis, een medaille van de Nederlands-Indische Vereniging voor Luchtvaart en wat niet al. Dit alles leert ons het „Voorlopig reglement op de Eerbewijzen en het Ceremonieel bjj de Koninklijke Landmacht. JTR zouden nog allerlei détails te ver melden zijn. Bijvoorbeeld dat voor sommige van deze onderscheidingen practisch gesproken slechts een gang naar de winkel nodig is, aangezien zij in het geheel geen oordeel over prij zenswaardige prestaties inhouden. Of dat met andere heel scheutig wordt omgegaan; er zijn er bij, die met tien duizenden werden uitgegeven. Ook het bijzonder onprettige feit, dat er niet weinig Nederlanders zijn, die zichzelf decoreren, moet worden geconstateerd. Er is immers geen controle. Welke conclusies moet men uit dit alles trekken? Wij willen ons niet be geven in een discussie over de prin cipiële wenselijkheid van onderschei dingen. Maar met alle respect moet worden opgemerkt, dat de wettelijke bepalingen een stap te vér zijn gegaan, toen al die particuliere „onderscheidin gen" op één rij werden gesteld met de door het gezag verleende, zij het in rangorde achter deze. ^L die brave medailles mogen op hun plaats zijn als prettige herinnerin gen, misschien thuis achter glas, zoals' men documenten over sportieve pres taties, tentoonstellingen en dergelijke bewaart. Maar als orden op de borst? Zo, dat de onkundige buitenstaander ze automatisch vereenzelvigt met officiële dapperheidsonderscheidingen? De ge schiedenis heeft het nu eenmaal zo ge wild, dat het grootste deel van het Nederlandse Leger slechts kort heeft gevochten. Is het dan echter nodig het gebrek aan werkelijke onderscheidin gen aldus aan te vullen? Niets kan de betekenis van het ver schijnsel duidelijker maken dan een waar verhaal, dat wij bij ons onder zoek tegenkwamen: Onlangs vroeg een Engelse kapitein op een NATO-samen- komst aan een Nederlandse kolonel, wiens borst met reeksen van zulke echt Nederlandse lintjes was versierd, naar hun betekenis. De kolonel werd verle gen, temeer daar er een Nederlandse majoor bij stond. Dus zei hij kortaf: „Och, allemaal sporttekenen".. En dat vond de Engelsman, voor wie een lint op de borst een orde betekent, een reu ze grap. Hij lachte hardop, kennelijk onder de indruk van de bescheiden Nederlander en ging het verhaal ijlings aan een paar andere Engelsen vertel len, zo bij wijze van „moet je die De- scheiden Hollander toch horen". Dat kwam de Nederlandse naam allerminst ten goede. Is dat geen onprettige ge waarwording? De Polaroid Corporation't» te Bos ton heeft een nieuwe microscoop ver vaardigd, waarmede kleurenfoto's van door kanker aangetaste menselijke cellen kunnen worden genomen. De kleuren dezer foto's zijn nog nimmer door mensenogen gezien, zij worden veroorzaakt door kleine hoeveelheden scheikundige stoffen in de nog levende cellen. De mogelijkheid bestaat dat men, aan de hand van de genomen celfoto's, nieuwe kennis zal opdoen over door het optreden van kanker in het menselijke lichaam veroorzaakte scheikundige veranderingen. Ook is het mogelijk dat kanker op deze wijze eer der kan worden aangetoond. Met ge wone microscopen kunnen de kleuren niet worden waargenomen. Kankerspecialisten hopen met behulp van de nieuwe microscoop ook te kunnen waarnemen wat de uitwerking van bestraling der kankergezwellen is en hoe de aangetaste cellen van een kankerpatiënt reageren op het toedie nen van verdovende middelen. Het eerste exemplaar van de micros coop heeft 400.000 dollar gekost, in dit bedrag zijn de kosten, gemaakt tijdens jaren van onderzoek, inbegrepen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 6