Trumanaanvaardtgeen candidatuur Nationalisten zijn verdeeld r „Ik heb mijn land lang, doelmatig en eerlijk gediend" Gezagvoerder van de „Venlo" vertelt van ramp bij Bangkok Scheepvaart door het ruwe weer in moeilijkheden Zes Zuidhollandse sieden werden in hel duisier gedompeld Onlusten in Tanger Europese luchtmacht leert het tactisch gebruik van A-bom Maandag 31 Maart 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 77 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Amerikaanse democraten diep geschokt Volkomen verrassing op partijdiner Amerika begint een „Cultureel offensief" Wie is „Mario Mirelli"? Motor vloog in brand, propellerblad brak Sterke stijging van de Waal bij Nijmegen W-e,eAfae.'ucht Wilson neemt ontslag Geen dollars meer voor Betalingsunie Joego-Slavië negeert de Triëst-conferentie IS DE LENTE 1952 WEL GEBOREN Na hei Franse ingrijpen in Tunis Wilopo biedt lijst van ministers aan Den Haag 40 minuten een dode stad Lange verlieslijst van de Duitse Marine Stalin verschijnt in hei openbaar Verklaring van luit. gen. Alfred Grueniher .1 verkrijgbaar zijn verschijnen in de. e kleuren op rood groen fond; 6+4 fond; 10 5 cent ent Korenbloem in elisten zij nog ge- merk. t geheel overtuigend, sren gaf een goede stwat „slome" echt- niet onmiddellijk zijn hebben. speelde een gezellige, Stella en Nel Albers •ustige vriendin Syl- id een te kleine rol recht te kunnen ko- ir woord van waar» ee leraren, de heren r. d. Brg, die respec- ls oom Elmer en de irigges op gemoede- De heer H. Schee- rakke, verantwoorde avond werd nog en- ijk en zeer dicht op» mn de drukte ge- van Theo van de Spots", afgewisseld jamsession van en- :r gemeente Lange- trwoude is gisteren iwen van tien wo» iren voor rekening terreinen gelegen >lan „Centrum", on» i de heer J. Rogge. Er werden dertig N. Scharwoude, I 53.934. perc. II Zn., Oudkarspel. ƒ36.100; N. P. Kar- arwoude, 90.237, K. Schuit, Oudkar» 16, 36.419; D. v. d. and, massa 91.280; arwoude, 91.670, Fa. Kroon Co., 1.70; Fa. J. Hensel- harwoude 92.995; a., Z.-Scharwoude, 37.584; J. Rutsen 93.763. 56.195, Zn.', Broek op 56.148. 37.439; •p, 93.587; P. En- oude. 93.600; J. el, ƒ93.700; C. de ik op Langediik, H. Metselaar, Z.» Pancras, 94 800; Wester St. Pancras, Heiloo, 95.880; J. ugowaard, 95.912, Pancras, 95.700, 57.900, 38.600; lastricum, 96.600; rskamp, Oterleek, ers 8c Zn., Heiloo, 1, Waarland, perc, Kuyper, Heiloo, aps 8c Zn., Heiloo, de Geus. Heiloo, Heiloo, 107.000; üoo, f 107.060. 93.918,— dienst de doktersdienst t. Pancras worden Ir. Destree van St. 2267-482. J BRAND nd bij de familie rspel een begin een balk in de eulen. Door spoe- e brandweer kon tijdig worden ge- TEDING rt gehouden aanbe- van een viertal wo- rwaard in opdracht reniging aldaar was de Fa. Wed. J. van neente met een be ll STATUTEN ieldt de goedkeu- e statuten van de stelijk Lager- er) Sint Pancras, ge- ras. (Wijzigingen Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Familieberichten 20 ct. pm.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 PRESIDENT TRUMAN heeft Zaterdagmorgen te Washington aan het slot van een rede, gehouden aan het diner op de jaarlijkse Jefferson Jacksonday de Amerikaans-democratische partij, medegedeeld, dat hij zich niet candidaat zal stellen voor de presidentsverkiezingen in November. Hij verklaarde, dat hij zijn land lang en naar zijn mening doelmatig en eerlijk had gediend en dat het niet zijn plicht was, nog vier jaar in het Witte Huis door te brengen. Naar ver luidt heeft Trumans verklaring in de rijen der democratische partij zeer veel verwarring veroorzaakt en de republikeinse aanhangers van generaal Eisen hower meer moed gegeven. Sommigen hunner beschouwen de beslissing van Truman ais een stap ten gunste van de generaal op grond van de indrukwek kende overwinningen, die deze in twee voorverkiezingen heeft behaald. TRUMAN'S mededeling was voor de meeste van de zesduizend deelne mers aan het diner een volkomen ver rassing. Zij riepen in koor „Neen, neen". Men scheen er niet op bedacht te zijn, dat Trumans van te voren op gestelde rede deze mededeling zou be vatten. De Amerikaanse president heeft tegenóver verslaggevers nadrukkelijk Negen Muzen trokken de /'as van een diplomaat aan De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Sargeant, heeft verklaard, dat de V. S. thans een „cul tureel offensief" in de gehele wereld voeren, als tegenmaatregel tegen de stroom van Sowjetrussische propagan- da. Het is bekend, dat de Sowjet-Unie boeken in de Japanse taal in grote ge tale op de markt gooit tegen een derde van de catalogusprijs. Sargeant zeide: „Wij moeten het bes te wat wij hebben op het gebied van litteratuur, muziek- en danskunst en toneel nara het buitenland sturen". In het kader dezer cultuur-actie zal bijvoorbeeld het New York City-Ballet, behalve in Frankrijk, in zes andere Europese landen optreden, waaronder Nederland. Het „American National Theatre" wil begin 1953 in Europa voor stellingen geven van Gershwins opera „Porgy and Bess". Hij overhandigde bompakkef aan jongens De nasporingen in verband met de mislukte bomaanslag op Bondskanse lier Adenauer zijn in het weekeinde op twee punten gevorderd. Men heeft twee personen uit Miinchcn gevonden, die zeggen gezien te hebben, hoe een man het dodelijke pakket overhandigde aan de twee jongens, die het later op het politiebureau afleverden. Het is nog niet zeker, of deze man dezelfde is als de verdachte, die in geheel Europa wordt gezocht. Deze man huurde op de dag van de aanslag onder de naam Mario Mirelli een kamer in een hotel nabij het sta tion van München. Hij kon geen pas poort tonen, doch zeide dit te zullen halen op het Italiaanse consulaat. Hij verliet het hotel met een in kranten papier gewikkeld pakket. Vijf minu ten later overhandigde iemand van het zelfde signalement een dergelijk pakket aan de twee jongens. Voorts is een onderzoek ingesteld naar de herkomst van het boek. waar in de helse machine was verborgen, een deel van een encyclopaedic. Hierbij ontdekte men dat in het begin van de maand te Murnau, 50 kilometer van München, een dergelijk werk is ge stolen. Een woordvoerder van de brandweer van München heeft meegedeeld, dat het bewuste pakket niet, zoals gebruike lijk is, met X-stralen was behandeld, ♦oordat de springstofdeskundige van de politie het opende. Men neemt aan, dat de expert het zo snel mogelijk on schadelijk wilde maken. verklaard, dat er geen enkele mogelijk heid bestaat, dat hij van besluit veran dert. De perschef van de president heeft verklaard, dat het besluit onge veer een week geleden is gevallen. Hij heeft geweigerd, zich over de toekomst plannen van Truman uit te laten. De rede van de president hield een scherpe aanval op de republikeinse par tij in. Hij zei, dat deze zou proberen, wit zwart te noemen, nu zij twintig jaar lang niet aan het bewind was ge weest .De meeste republikeinen zijn, zo zei hij verder, op een of andere wij ze gekant tegen de huidige Amerikaan se buitenlandse politiek. Sommigen me nen, dat men de wereldvrede kan ver werven, door de Amerikaanse troepen uit Korea terug te trekken, anderen zijn van oordeel, dat de zaak tot het uiterste moet worden uitgevochten en dat er atoombommen dienen te worden gegooid. Het Amerikaanse volk zal hier ech ter doorheen zien. Het beseft, dat Ame rika bondgenoten moet hebben en dat in het atoomtijdperk de denkbeelden van het stenen tijdperk geen succes zul len hebben. Truman wees er op dat de democratische partij in tal van belang rijke delen van de wereld erin was ge slaagd, het communisme een halt toe te roepen. Zijn eerste ongeval. Teruggekeerd in Nederland heeft Zaterdagmiddag de gezagvoerder van de bij Bangkok verongelukte K.L.M.- Constellation Venlo, J. Creel, iets verteld over zijn belevenissen bjj deze ramp, die zo wondergoed is afge lopen. „We waren al dicht bü het vliegveld en maakten ons gereed voor de landing", zo zeide hü, „toen er in de rechterbinnenmotor brand uitbrak. Even later brak een van de drie propellerbladen af en enkele ogenblikken daarna viel de hele Het stormachtige, ruwe weer van de laatste dagen heeft weer verschillende schepen in moeilijkheden gebracht. Ten Zuidwesten van Smaalr Light kwam de Nederlandse kustvaarder „Globe" in nood te verkeren en ten Noordoosten van Varne, voor de En gelse kust, liep het onder Panamese vlag varende schip „Jankiki" aan de grond. Het laatste vaartuig kwam weer spoedig vlot, doch de „Globe" is nog steeds niet in veiligheid. Het Nederlandse motorschip „Rini" is Zondagavond na een moeilijke reis WEINIG VERANDERING Verwachting tot Dinsdagavond: AANHOUDEND K' UD Over het algemeen veel bewol king en morgen later op de dag kans op sneeuw of regen Zwakke tot matige en later wellicht weer tot krachtig toenemende Noord oostelijke tot Noordelijke wind. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vor t. morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. DINSDAG: Zon op 6.15. onder 19 14 Maan on 9 14 onder "040 van drie dagen de haven Kings Lynn (Norfolk) binnengelopen. Sinds het vaartuig Donderdag Huil (Yorkshire) verliet met een lading voor Honfleur (Normandie), hadden kapi tein Klein uit Stadskanaal, diens vrouw, en de uit vijf leden bestaande bemanning geen slaap gehad. Zij heb ben die tijd vrijwel uitsluitend van brood geleefd. Het zal verscheidene da gen duren voor de schade zal zijn her steld. Zaterdagmiddag was het water op de Waddenzee door het zware weer zó laag, dat de postboot van Ameland bij Holwerd aan de Friese kust bleef steken. De 100 passagiers werden met een amphibie-vaartuig aan wal ge bracht. De Waal bij Nijmegen is daar entegen sterk gewassen en Zondag middag bereikte het water een hoogte van 11:80 boven Amsterdams peil. Men verwacht, dat het water nog ver der zal stijgen. Te Deest bij Nijmegen moest vanwege het ruwe weer de tewaterlating van een tankscnip wor den uitgesteld. Bij Lemmer, waa. het water ongehoord viel, is een stuk strand mtstaan. dat een halve kilometer het 'Jselmeer in gaat. Geheel West-Europa Is door het slechte weer geteisterd. In Bonn heeft de Rijn een deel van de oever achter het Westduitse parlementsgebouw over stroomd en bij Frankfort trad de Main op verscheidene plaatsen buiten zijn oevers. Moskou mat de koudste tem peraturen sinds een eeuw: 28 graden ■rtder nul. In Zuid-ltalie heerste een ttegolf Zaterdag is een gedeelte der be manning van de KLM Constella tion „Venlo" op Schiphol aange komen. Na de begroeting door de onderdirecteur van de KLM, de heer J. J. van Balkom, vertelde ge zagvoerder Creel (links) in een der ontvangstkamers van Schiphol van zijn belevenissen. motor van de vleugel af. We moes ten eennoodlanding maken en daar bij brak een wiel van het landings gestel, terwijl de rechtervleugel over de grond sleurde. Hierdoor werd de vaart van ons toestel sterk ver minderd". De eigenlijke landing werd uitge voerd door de tweede bestuurder, D. W. J. Mac Dermott. Nadat het toe stel aan de grond stond, verlieten alle passagiers de „Venlo" op de normale wijze. Eén van de vrouwe lijke inzittenden waarschuwde plot seling. dat haar baby zich nog in het vliegtuig bevond, waarop een grond-mecanicien van het vliegveld te Bangkok onmiddellijk de „Venlo" binnenging en het kindje er uit haalde. Kort daarop stond het toe stel geheel in lichter laaie". Het ongeluk met de „Venlo" is het eerste, dat Creel heeft meegemaakt tijdens de 10.000 vlieguren, die hij op zijn naam heeft. Het is nog nooit in de geschiede nis van de burgerluchtvaart ge beurd, dat een propellerblad tijdens de vlucht afbrak. Het bewuste blad is intussen in Nederland aangekomen en zal hier grondig worden onder zocht. De K.L.M. heeft "besloten, dat alle propellerbladen van de Constel lations buiten de gewone inspectie om, een extra controle zullen onder gaan. Hoofd van defensie-mobilisatie in de V S. afgetreden Charles E. Wilson is Zondag naar aanleiding van een loongeschil in de staalindustrie afgetreden ais hoofd van de Amerikaanse Defensiemobili satie President Truman heeft het ontslag aanvaard en John Steelman, de specia le assistent van Wilson, verzocht voor lopig als hoofd van de defensiemobili satie op te treden. Maandag komen vertegenwoordigers van de grote staalondernemingen te New York bijeen voor besprekingen, zulks met het oog op een staking, die op 8 April dreigt te zullen uitbreken Europa moei zich zelf redden Een vertegenwoordiger van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft op de bijeenkomst van de Raad der U.E.E.S. te Parijs, verklaard, dat de V.S. gekant zijn te gen de verstrekking van nieuwe dol lars, nodig voor de voortzetting van de E.B.U. Nochtans zou de opheffing van de betalingsunie zeer betreurd worden. Alle vertegenwoordigers van de Raad waren het wat dit laatste betreft met de woordvoerder eens, doch de nood zakelijke vergroting van het werk kapitaal van 350 tot 620 millioen dollar zal vele opofferingen en in spanningen van de betrokken landen vergen. Indien de landen daartoe be reid zijn, ziet men de toekomst van de EBÜ, die oorspronkelijk voor drie jaren werd gevormd en op 30 Juni a.s. zou eindigen, niet duister in. Iniemationale smokkel organisatie ontdekt Een grote internationale smokkel organisatie, die handelt in deviezen en obligaties, die aan toonder betaalbaar zijn en door de Nazi's tijdens de oor log werden geroofd, is tijdens de afge lopen dagen ontdekt. De gangen van deze organisatie worden nagegaan door douane en politie van Engeland, Ierland, Nederland en West-Duitsland. Koopvaarders en visserslieden wisten geregeld koffers vol geld en obligaties langs de douane te smokkelen met be hulp van een organisatie, die geleid wordt door internationale bankiers en officieren van de voormalige Duitse luchtmacht. Door verraad kwam de politie de bende op het spoor. Massale betogingen in Rome en Belgrado De Joegoslavische plaatsvervangen de minister van Buitenlandse Zaken, Mates, heeft in de Nationale Vergade ring verklaard, dat Joegoslavië zich nooit zal neerleggen by de Driemo- gendhedenverklaring over een oplos sing van de kwestie-Triest van 1918. Daartegenover zou men Italië willen ontlasten van bepaalde beperkingen in het vredesverdrag, zodra de kwes tie-Triest en andere hangende zaken geregeld zouden zun. Mates zeide verder, dat zijn land zich niet gebon den zai achten aan de besluiten van de komende conferentie van Engeland, de V.S. en Italië, te Londen. In Belgrado werd een demonstra tie gehouden, waaraan 20.000 mensen deelnamen. Men schreeuwde: „Triest is van ons!" en er werden patriottische liederen gezongen. In Rome hebben op ongeveer dezelfde tijd duizenden oorlogsinvaliden geprotesteerd tegen de gebeurtenissen in Triest. Zij eisten de inlijving van het gehele vrije ge bied, dat door Joegoslavië bezette deel inbegrepen. In Rome zomin als in Belgrado deden zich ernstige inci denten voor. Ook een symbolische staking van 10 minuten in Italië op Zaterdag, verliep zonder moeilijk heden. Een Joegoslavische militair ge rechtshof heeft vijf Italianen uit de Joegoslavische zone van Triest tot gevangenisstraffen veroordeeld, we gens economische spionnage. Namens de veroordeelden is de bemiddeling van de Italiaanse premier gevraagd. Pakistan doet beroep op de Veiligheidsraad De jongste gebeurtenissen in Tunis hebben de nationalisten in twee groepen uiteengedreven. De ene is van mening, dat de Bey onder zware druk moet hebben gehandeld, toen hij voor de Franse eisen zwichtte, de andere meent, dat hij nooit had mogen toe geven en dat hij eerder zichzelf en zijn gezin had moeten opofferen. Zaterdag Sukarno beslist morgen De kabinetsformateur, mr. Wilopo, heeft Zondagmiddag een lijst van namen van leden voor het nieuwe kabinet aangeboden aan president Soe- karno, die haar in overweging heeft ge nomen en er heden een bespreking over zou hebben met de vice-president, drs. Moh Hatta. De president zal Dins dag zijn beslissing bkend maken. De lijst bevat achttien namen. De mogelijkheid bestaat, dat een der na men door een andere zal worden ver vangen. Toch een tapijt in het hotel op New Foundland Zoals bekend is, zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard de eerste nacht in Amerika doorbrengen in ho tel Gander op New Foundland. Een Groningse firma was zo getroffen door het bericht, dat er in dit hotel geen kleden op de vloer liggen, dat zij per KLM een groot tapijt naar ho tel Gander heeft gestuurd om in deze leemte te voorzien. Door kortsluiting op het Iandeiyke 150.009 Volts koppelnet jn de Biesbosch hebben Dordrecht, Den Haag, Leiden, Delft, Voorburg en Lcidschendam Za terdagavond van ongeveer half twaalf tot ruim twaalf uur zonder licht geze ten. De Egyptische duisternis, die over de steden viel, heeft een na-oorlogs euvel, de te geringe capaciteit van ver- Circa tweeduizend schepen gingen verloren Het onafhankelijke Westduitse blad „Die Welt am Sonntag" heeft de vol ledige verliezen van de Duitse marine in de afgelopen oorlog gepubliceerd. De verlieslijst ziet er als volgt uit: vijf slagschepen, vijf zware en vier lichte kruisers, 23 torpedobootjagers. 673 duikboten, 287 kustbewakingssche pen, 139 hulpmijnvegers, 22 mijnenleg- gers, 97 duikbootjagers, 201 patrouille vaartuigen, 132 motortorpedoboten, 60 torpedoboten, 67 „blokkadebrekers", 20 voorzieningsschepen, 55 troepentrans portschepen, twee kannoneerboten, 10 v/eerschepen, een groot aantal geleide- schepen en enkele opleidingsschepen De vaartuigen, die de Duitsers in 1945 zelf tot zinken brachten zijn hierbij niet inbegrepen. scheidene electrische centrales, duide lijk merkbaar doen worden. Den Haag was plotseling een dode stad geworden, waar de trams niet meer reden en nergens licht te zien was. In het Asta-theater beklom de bedrijfs leider het podium om het publiek de afloop van de film „Geen medailles voor spionnen" te vertellen. De bezoe kers, die het einde nog wilden zien, konden gisteren op hun oude kaartje toegang krijgen. In hotel Central ble ven twee leden van het personeel, die zich in de lift bevonden, tussen twee verdiepingen hangen, terwijl men hen van beneden en boven moed en ver trouwen insprak. De ziekenhuizen heb ben gelukkig geen moeilijkheden ge had, doordat deze over eigen aggregaten beschikten. Twee categorieën zegenden de storing: de taxi-chauffeurs en de gasten van een groot bal in het Kur- hausDaar werd de storing dank baar benut voor het uitwisselen van kusjes hebben demonstraties plaats gehad voor het paleis van de vorst, waarbij het ontslag van de regering-Tsjennik werd gecritiseerd. De Tunesische oud ministers Ben Yoessef en Badram, die thans in Cairo verblijf houden, hebben zich Zaterdag tot de enige wettige regering uitgeroepen en verklaard, dat zij naar New York zullen gaan om de zaak aan de Veiligheidsraad voor te leggen. Ook Pakistan zal de interventie van de Raad inroepen. Zijn gedelegeerde Bokhari, die vanaf morgen voorzitter van de Veiligheidsraad is, heeft op dracht gekregen, zulks te doen. Op Indonesië ,is eveneens een beroep ge daan, Afgevaardigden van de landen der A.rabische Liga zijn Zaterdag bij eengekomen om een uiteenzetting van Azzam Pasja, de secretaris-generaal, over de Tunesische kwestie aan te horen. Zondag deden in Tunis berichten de ronde,dat Talleb Tsjenik, zoon van de Tunesische ex-premier, was overleden. Deze berichten zijn door de familieleden tegengesproken. Talleb Tsjenik is reeds enige tijd ernstig ziek. Men meent, dat de berichten zijn verspreid om onrust te verwekken. Zondag heeft de Bey van Tunis een decreet getekend, waarbij zijn zoon, prins Tsjaldy, wordt ontslagen als hoofd van zijn secretariaat. In deze hoedanig heid zou prins Tsjaldy, naar gemeend wordt, dienst hebben gedaan als ver bindingsman tussen de Bey en de Neo. Destoer. Drie doden en twee gewonden Ter gelegenheid van de verjaardag van het FransMarokkaanse protecto raatsverdrag is het Zondag in Tanger tot onlusten gekomen. De politie zag zich genoodzaakt van haar vuurwapens ge bruik te maken. De rust is later weerge keerd. Er zijn drie personen om het leven gekomen; een betoger werd ern stig, een politieman licht gewond. In Madrid zijn echter berichten ont vangen, waarin van zes doden, allen Mohammedanen, wordt gesproken. Blij kens deze berichten zijn 82 personen gewond, van wie acht Spanjaarden, een Brit en drie andere buitenlanders. In verscheidene delen van Tanger werden winkelruiten ingegooid. Auto's werden geplunderd en in brand gesto ken. Voorts werd door de betogers brand gesticht in een Franse winkel. In de Arabische wijk van Casablanca waren de meeste winkels en café's ge sloten. Twintig personen, die busrei zigers hinderden, werden gearresteerd. Zaterdag is maarschalk Stalin aan wezig geweest bij de einavergadering van de Opperste Sowjet der Federatie ve Russische Republiek. De 72-jarige piemier maakte een gezonae en krach tige indruk. Hij was gekleed als maarschalk van het Sowjet-leger. Hij werd door de aanwezigen vijf minu ten lang toegejuicht. De chef van Eisenhowers staf, luitenant-generaal Alfred Gruenther, heeft onthuld dat de Westeuropese luchtmacht wordt geoefend voor het gebruik van de atoombom tegen troepen, voor het geval de Russen zouden pogen Europa op verrassende wijze onder de voet te lopen. De Westeuropese strijdkrachten worden zodanig opgesteld en geoefend, dat zij in geval van nood een vijand kunnen dwingen bepaalde aanvalswegen te gebruiken. Dit zou een grotere con centratie der vijandelijke troepen veroorzaken, die daardoor kwetsbaarder zouden worden voor de op tactische wijze aangewende atoombom.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1