Pam,Pomenile blauwe vaas De industrialisatie in gevaar Geen schutters in Noordhollands afdelingselftal Forward organiseerde N-Mollandse veldloop kampioenschappen In de greep van de woestijn ALLEEN GELEIDE ECONOMIE KAN DE PROBLEMEN OPLOSSEN Hollandia lief heel waf kansen onbenut Wim van Est vierde in ronde van Vlaanderen BALLENWEE Het Radioprogramma Noordholl. Schaakbond verhoogde inleggelden Over drinken gesproken Vijftien Noordhollandse gemeenten gaan samenwerken Jacht op smokkelauto Werkloosheid moet voor alles worden bestreden Afnemende neiging tot investering Ir H. Vos tot P. v.d. A.-jeugd Meer medezeggenschap in de bedrijven Dank van Urk aan de Argentijnse gezant De afdeling Noord-Holland van de KjiVB gaf in een oefenwedstrijd tegen Hollandia aan een veertiental spelers de gelegenheid om aan te tonen dat zfj in het elftal, dat op 11 Mei de afdeling in het Vierbondentournooi gaat vertegen woordigen, behoren te worden opge steld. Hollandia toonde zich in deze wed strijd een uitstekende sparring-partner en de spelers van het Noordhollands Afdelingselftal moesten zich dan ook ten volle geven om een dragelijk resultaat te behalen. Het werd ten slotte een ma gere 10 overwinning voor de kam pioenscandidaat van 3C. Het was vooral de Hoornse achter hoede, die in deze wedstrijd goed werk verrichtte. De voorhoede van het Afde lingselftal kon bijna geeti enkele keèr gevaarlijk worden, zodat Van der Kooij rlcchts sporadisch behoefde op te tre den. Linksbuiten Holst (Wiron) kreeg tegen Den Bakker geen gelegenheid ook maar eenmaal gevaarlijk te worden. En midvoor Bos van St. Victor kon tegen e Rooij niet aantonen, welke capacitei ten zijn verkiezing in dit elftal hadden bewerkstelligd. Integendeel, wij kregen de stellige indruk dat deze middenvoor plaats heel zwak bezet was. Daarbij kwam nog dat linksback Bakker in uit stekende vorm was, zodat ook rechts buiten Bouma (Flevo) weinig produc tief kon zijn. Bovendien konden de bin- nenspelers van het Afdelingselftal indi vidueel wel aardig werk laten zien. doch in de èombinatie schoten zii veelal tekort. Vooral Stikkelman van SRC leefde zich uit in een aantal zelfzuch tige dribbels, die meestal een ontijdig einde namen door de destructieve ar beid van Swinkels. Voor de rust opereerde Van Tunen (SVA) op de linksbinnenplaats, doch na de rust werd deze wat onbesuisde spe ler door Vos van Berkhout vervangen. Laatstgenoemde kwam in de tweede helft een enkele maal tot een schot, maar speelde overigens veel in terug getrokken positie. De achterhoede vormde nog het beste deel van het Afdelingselftal met doel man Kugel (Kaagvogels) als grote uit blinker. Deze in prima stijl spelende doelman voorkwam enkele zeker schij nende doelpunten. Overigens sprong de Hollandia-voor- hoede royaal met de kansen om. Linksbuiten Jager, die tegen de goed ingrijpende De Graaf (Vesdo) een ver dienstelijke wedstrijd speelde, kreeg na enkele minuten reeds een kans toen hij voor het doel langs schoot. Bos en De Flart brachten echter Kugel tot de grootst mogelijke activiteit bij enkele kopballen en schoten. Toch kreeg Bos van de rustig spelende stopperspil Schouten (Uitgeest) weinig kansen. Linksback Koot (Vios) werd aanvan kelijk nogal eens uit positie gespeeld en dat leidde tien minuten na de rust ook tot. een doelpunt. Een combinatie tussen Groot en Kunnen bracht laatst genoemde vrij op de rechtervleugel en de voorzet, die volgde, knalde Bos on houdbaar voor Kugel in de touwen. De Flart had enige malen geen suc ces toen hij alleen op Kugel afkwam. Eenmaal schoot hij in handen van de doelman tn daarna kon de Kaagvogel man de bal nog juist corner stompen. Het was overigens wel een aantrek- keliike wedstrijd, waarbij fel om het bezit van de bal werd gestreden. Daar Hollandia er van de vele kan sen slechts één benutte werd hun tech nische meerderheid slechts in eenma- gere 10 zee»3 uitgedrukt. (Advertentie. Ing. Med.) De Ronde van Vlaanderen is 'n over winning geworden voor de Belg De- cock. Hij legde de afstand van 258 km. af in 7 uur 27 minuten. De Italiaan Petrucci en de Belg Schotte werden resp. tweede en derde in de zelfde tijd. Onze landgenoot Va.i Est werd met een achterstand van vijftien seconden vier de, voor de Italiaan Redolfi en de Fransman Bobet. Bobet was de sterkste rijder in deze wedstrijd. Hij had echter kort voor de finish pech met zijn ket ting. De juniorenwedstrijd tussen Schoorl en Egmondia moest giste ren een half uur voor het einde bij de stand 02 gestaakt worden, omdat de voorraad ballen op was. Scheidsrechter Vet had eerst een adspirantenbal afgekeurd. Waarna de wedstrijd waarschijnlijk in verband met het aanstaande Paas feest werd voortgezet met een eivormiae bal. Toen twee spelers hier gelijktijdig tenen trapten, liep de bal met een diepe zucht leeg en moest de wedstrijd worden af- broken. Ook in de ontmoeting Beemster 1 Egmondia l maakte de bal en kele malen vreemde capriolen Dat ondervond ook de scheidsrechter, die de bal op een gegeven moment zo hard tegen het hoofd kreeg, dat hij even bewusteloos raakte. Eater onderbrak hij de wedstrijd om de spelers van heide partijen tot wat minder enthousiast spel te manen Siem Bobbeldijk ioonde zich van suprieure klasse DINSDA'G 8 APRIL HILVERSUM 1, 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 9.40 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muziek. 10.35 Idem 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram.muziek, 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-Orkest en solist. (12.3012.33 Land- en Tuinbouw- mededelingen.) 12.55 Verzoekprogramma. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Nieuws van de Luchtmacht. 13.25 Amu- sements-Orkest en solist. 14.00 Klassieke muziek. 15.15 Gram.muziek. 15.30 „Ben je zestig?". 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voordracht. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Dr. Ir. L. J. Vroon: „Het landbouwvraagstuk in Suriname". 18.00 Nieuws. 18.15 Repor tage bezoek Koninklijk Paar aan de Ver enigde Staten van Amerika. 18.30 R.V.U.: Dr. C. van Rijsinge: „Verleden, heden en toekomst van het Nederlandse landschap' 19.00 Sportpraatje. 19.10 Gram.muziek 19.40 „Dit is leven", causerie. 19.50 Gram. muziek. 20.00 Nieuws en weerberichten 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Maastrichts Stedelijk Orkest. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Gram.muziek. 21.40 Viool, strijkorkest en claveclmbel 22.05 Gram.muziek. 22.40 Idem. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 „Gezond gezin", causerie. 23.25 Nationale Schaakkampioenschappen 23.30—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H, 298 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7 00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram muziek. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Gram.muziek. 9.25 Voor de hulsvrouw. 9.30 Gram.muziek. 10,50 Voor de kleuters. 1100 Voor de zieken. 11.30 Piano-recital. 12.00 Gevarieerde muziek 12 30 Land- en Tuinbouwmededelingen 12.33 Voor het platteland. 12.40 Gram. muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.muziek. 13.20 Promenade-Orkest 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram.muziek 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram muziek 15.30 Onze Amerikaanse Buren. 16.00 Gra mofoonmuziek. 16.30 Voor de kleuters 16.50 Kinderkoor. 17.15 Gram.muziek 17.30 Alt en piano. 18 00 Nieuws. 18.15 Repor tage bezoek Koninklijk Paar aan de Ver enigde Staten van Amerika. 18 25 Lichte muziek. 18.53 Voor de kinderen. 19.00 Pianospel. 19 15 „Paris vous parle" 19 20 Oazz-Societeit. 19.50 „Voor Burger en Mi litair", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Ac tualiteiten. 20 15 Amusementsmuziek 21.15 Avro-allerlei. 21.20 Beantwoording vragen. 21.35 Amusementsmuziek. 22.05 „Dit Is Uw land. Uw volk", klankbeeld 22.35 Gram.muziek. 22 45 Buitenlands overzicht. 23 00 Nieuws. 23.1524.00 Gra mofoonmuziek. Experimenteel Televisie-programma van de VARA. 20.15--21.45: 1 „Er komt een vriend vanavond". 2 P- «k :<--n)nk lijk P^ar aan de Voren--1" ca<fen van Amerika: 3. Weeroverzioht; 1 Het Kn peren Stelenfonds. - Pauze. - 5. Scherm demonstratie. Het was een grote eer, welke de jonge athletiekafdeling van „Always Forward" te beurt viel, om gisteren de Noordhollandse veldloopkampioen schappen van de KNAU te mogen or ganiseren. Het parcours voerde over kluiten, door kuilen en andere hinder nissen van het in aanleg zijnde sport park aan de Buitenluiendijk, waar on getwijfeld in de toekomst talrijke ath- letiekwedstrijden zullen worden ge houden. Het seniorenkampioenschap was on bedreigd voor Siem Bobeldijk van MFC, die slechts enkele ronden door de A-klasser H. Adrichem van DEM werd gevolgd. De eerst aankomende B-klasser was N. Mak van DEM. Na afloop reikte de burgemeester in „De Morgenster" met een toepasselijk woord de prijzen uit. waarbij hij de wedstrijdleider, H. Knol, terecht een pluim op zijn hoed stak. De districtsvoorzitter van de KNAU, de heer Van Driel, prees het initiatief van Forward en dankte al degenen, die tot het welslagen van deze kampioen schappen hun medewerking hebben verleend. De uitslag luidde: 2 V, km Junioren kampioenschap: 1 B. Bosman. Doves, 8 min. 1,2 sec., kam pioen; 2 H. J. Klomp, A.V. 1923, 8 min. 7,4 sec.; 3 K. Timmer, W.V.G.V. 8 min. 16,8 sec.; 4 E. Cornells, W.V.G.V. 8 min. 27,2 sec.; 5 G. Fransen, Olvmpus, 6 L. van Zadel. A.V. 1923, 7 H. Rood, M.F.C., 8 J. de Groot, Doves, 9 F. Kwaad, Forward, 10 J. F. G. de Boer, A.V. 1923, 11 J. Oud, H.B.S.-Flevo, 12 N. Hoek, Forward, 13 P. Slijkerman, Forward. 5 km Senioren kampioenschap A en B-klasse: 1 S. Bobeldijk, M.F.C., 18 min. 2,2 sec.; 2 H. Adrichem. D.E.M., 18 min. 28,2 sec.; 3 D. Mars, Zaanland, 18 min. 51 sec.; 4 N. Mak, D.E.M., 19 min. 3,8 sec.; 5 W. Bohm, A.A.C., 6 J. Sijs, L.A.T., 7 P. Pronk, Edam. 8 S. de Vries, Volewijkers. 9 J. M. Post D.E.M. 10 J. Ates, Volewijkers, 11 J. Knibbe, Waterland. 4 km C-klasse: 1 P. Rood, H.B.S.- Flevo, 13 min. 42 sec.; 2 H. Hoek, For ward, 13 min. 46 sec.; 3 S. Hopman, Doves. 13 min. 54,4 sec.; 4 C. Braak, Waterland, 5 W. Kroon, Doves. 4 km D-klasse; 1 A. van Dijk, A.V 1923, 13 min. 52,2 sec.; 2 P. Bleeker, Olympus, 13 min 56 6 sec.; 3 A. Rood, H.B S.-Flevo, 4 P. Zuiker, Forward, 5 J. de Bat, Meteoor, 6 J. de Vries, Vole wijkers, 7 N. Meyer, Doves. Veteranen: 1 J. Punt, Blauw Wit, 2 J. Dekker, H.B.S.-Flevo. Verenigingskampioenschappen. Senio ren: D.E.M.; Junioren: 1 A.V. '23; 2 Forward. Op de gedelegeerden-vergadering van de Noordhollandse Schaakbond, Zaterdagmiddag in paviljoen „Kin- heim" te Alkmaar gehouden, is beslo ten het inleggeid per tiental voor deel neming aan de Bondscompetitie te verhogen van f 2.50 tot f 5. Ofschoon bet voorstel van het bestuur vanuit de vergadering tegenstand ondervond, zag het merendeel van de afgevaar digden de noodzaak van deze verho ring in. Hiertoe droeg niet weinig bij het uitstekende pleidooi van de pen ningmeester, de heer J. G. van Bur- ken. De begroting werd aangenomen met 79 tegen 9 stemmen en 3 stem men blanco. De voorzitter, de heer M, J. Kuyper, sprak woorden van felicitatie tot VAS uit Amsterdam, dat het landskampi oenschap behaalde en tot HSG uit Haarlem, dat naar de hoofdklasse is gepromoveerd. Daarna reikte de heer Kuyper kampioensdiploma's uit aan de verenigingen VAS, Zaandam, HOSC, Weenink, Kuik Uit, Schaaklust, VVV, Het Witte Paard, HWP en ASC. Uit het financieel overzicht van de heer J. G. van Burken bleek, dat er een na delig saldo was van f 894,86. Het gel delijk bezit is f 1362,69. De vijf aftre dende bestuursleden, de heren M. J. Kuyper, J. G. v: Burken, L. Melchior, G. Plooyer en G. Thürkow werden bij acclamatie herkozen. Dames-hockeyteam speelde gelijk in Glasgow Op een moeilijk bespeelbaai terrein heeft het Nederlands dames hockey team te Glasgow met 22 gelijk ge speeld tegen de Schctse dames. De wed strijd stond op een zeer matig peil. De KNAC deelt mede, dat de uit gifte van benzinebonnen voor Oosten rijk. die hier te lande tegen Nederlands geld konden worden gekocht, voorlo pig is stop gezet. Met het spelen van het „Wilhelmus" is Zondagavond de vijfde huishoud beurs in het RAl-gebouw te Amster dam, die niet minder dan 120.000 be zoekers trok, gesloten. Voor liefhebbers van cijfersIn de tien dagen, dat deze beurs duurde, werden er in de RAI 90.000 glaasjes li monade, 200.000 kommen soep en 60.000 glaasjes bier uitgeschonken, gratis aangeboden en uitgedronken door het veelmondige publiek. Bovendien ver dwenen nog gratis in die monden 85.000 stukjes worst en 200 kg kaas aan stuk jes Vijftien gemeenten in Waterland gaan nauw samenwerken op het ge bied van de voorziening van electric! teit en gas, politie, het instellen van brandweerinspecties, belastingaangele genheden, arbeidsbemiddeling, etc.. In principe hebben alle colleges ,'an B. en W. van Beemster, Broek in Waterland, Edam, Graft, Ilpendam, Katwoude, Kwadiik, Landsmeer, Middelie, Mon nikenaam, Oosthuizen. Purmerend, De Ri.'p, Wapder en Wijde Wormer zich accoord verklaard met dit plan. De sa menwerking zal o.a. tot uiting komen op de vergaderingen van burgemees ters en wethouders, die eens per jaar zullen worden gehouden. Er is een commissie gevormd om het plan verder uit te werken. De moge lijkheid, dat nog enige gemeenten zich bij dit overkoepelend lichaam, dat slechts een adviserende taak heeft, zul len aansluiten, blijft open. Een Belgische vliegende tolbrigade ontmoette in de nabijheid van de Bel gischNederlandse grens nabij Ha- monte een smokkelauto. De achtervol ging werd ingezet en de smokkelauto kon in de omgeving van Oostham na een jacht van ruim 20 km tot staan worden gebracht. De wagen bevatte 350 kg Nederlandse boter. Helenaveen strijdt tegen konijnen en otters Helenaveen ondervindt grote schade van een konijnen- en een otterplaag. In de vele vaarten van deze ruig be groeide Peelontginning zijn zoveel ot ters opgedoken, dat men bijna iedere dag koppen en staarten van onlangs uitgezette karpers vindt. Dezer dagen vond men de overblijfselen van een snoek, die, getuige de afmeting van de kop, zeker een meter lang geweest moet zijn. Er is een otter gesignaleerd, waarvan de lengte van kop tot staart anderhalve meter werd geschat. In de tuinderijen van Helenaveen kampt men met een konijnenplaag. Vorig jaar werd aan de jachtopziener een premie in uitzicht gesteld voor ieder staartje, dat hij zou inleveren. Ofschoon de jachtopziener zich goed heeft geweerd en voor f 500.— aan konijnenstaartjes heeft ingeleverd, moest toch nog f 1400.— aan wild- schade worden uitbetaald. 16. „Zeg, je moet je -wat meer De- heersen", zei Billie, toen ze een eindje verder even voor een bakkerswinkel stonden te kijken. „Zodra er een agent tegen je spreekt, begin je te bibberen als een juffershondje. Begrijp toch, dat niemand je hier meer kent". „Jaja, ik moet er nog even aan wennen", ver ontschuldigde Kareltje zich. „Maar om op een ander onderwerp door te gaan, wat denk je ervan? Zullen we wat broodjes kopen? Ik heb honger als een paard". „Dan zul je toch eerst voor wat geld moeten zorgen", antwoordde Billie. „Ik heb geen cent meer". „Ik ook niet!" „Ja, dat wist ik al", mop. perde Billie, terwijl hij zijn vriend aan. keek. „Heb jij geen idee?" „We zouden om wat werk kunnen gaan vragen", >ei Kareltje aarzelend. Billie keek hem minachtend aan. „Werk is voor de dom. menTerwijl hij sprak was zijn blik blijven rusten op een klein jonge tje dat voor de winkel met een klao- perpistooltje stond te spelen. „Nee ik heb een veel beter idee", zei hij grijns lachend. „Luister!" Ir Vos vroeg zich af, hoe men zon der geleide economie een toenemende werkloosheid de baas zal moeten wor den. Stelt men een plan samen voor uitbreiding van de openbare werken, dan is dit niets anders dan geleide economie. Het ware te wensen, aldus spreker, dat men ook wat betreft de buitenlandse handel meer waarde hechtte aan een georganiseerd optre den. Met een zekere tiitterheid her innerde hij ?an de onderlinge concur- ïentie van de Nederlandse hollen- exporteurs op de buitenlandse markt, die geen ander resultaat had dan een verlaging der prijzen en een daarmee gepaard gaande vermindering der de viezen. Hieruit blijkt, dat bij de expor teurs het besef ontbreekt, dat alleen langs bedrijfsorganisatorische weg het hoogste doel bereikt kan worden Zomin als de export, zomin kan men de woningbouw overlaten aan het Het zojuist gereed gekomen verslag over 1951 van de Herstelbank houdt zich voornamelijk bezig met de kapi taalsvoorziening van de industrie in Nederland. De industrialisatie strijdt ».l. met de militaire investeringen en de woningbouw om de voorrang bij de verdeling van het totale kapitaal, waar door de rente is gestegen. Gezien de betekenis van beide laatste doeleinden zou de financiering van de industriali satie hiermede in een critiek stadium kunnen komen. Aanvaarding van een verlaging van de levensstandaard zou derhalve, noodzakelijk zijn om de in vesteringen op het peil te houden, dat nodig is om toch door een uitbouw van de industrie voor ons volk in de toe komst voldoende werkgelegenheid en bestaansmogelijkheden te behouden. Doch dit zou aldus het verslag deels 'n ander gevaar kunnen brengen, met name een vermindering van de in- 79 Wat zou er gebeuren als ze de weg niet meer kon vinden? Zou ze dan van honger en dorst in de woestijn omko men? Ze wilde niet sterven ze was nog jong en niettegenstaande haar pro blemen had ze een vurig verlangen te blijven leven. O, wat een dwaas was ze geweest! Ze dacht aan de behaaglijke weelde van El Araish, die ze had verlaten voor dit alles! Ze zag rond en omdat ze het nu met andere ogen bekeek, zag ze geen schoon heid meer in de zwijgende woestijn: in plaats daarvan leek hij grimmig en verschrikkelijk en ontstellend eenzaam zelfs dreigend Ze had er geen idee van waar ze was. of in welke richting El. Araish nu lag Ze wist zeker dat ze in kringetjes ronddraaide, precies zo als alle indere eizigers die verdwaalden in de woes tijn Het zou ook niets helpen wanneer ze het daglicht afwachtte dat zou slechts ie kwelling van de schroeiende hitte, die haar spoedig zou roosteren met verzengende stralen, nog aan de andere ellende toevoegen Wat zouden ze denken in El Araish wanneer ze haar misten? Plotseling verwarmde een straaltje troost haar hart. Amid zou onmiddellijk op zoek naar haar gaan! En hij zou haar '.ekei vinden! Het was onmogelijk zich voor te stellen dat Sheik Amid niet zou lavr bij iets wat hij ondernam.... Maat die troost verdween snel weer Hij zou denken, dat ze had gepoogd te door MARJORIE VERNON ontvluchten, en waarschijnlijk vol af keer zijn handen van haar aftrekken. Hij had haar gewaarschuwd voor de dwaasheid te willen ontvluchten daar moest ze dan nu de wrange vruch ten maar van plukken. Mara kende Amid's hardvochtigheid en op dat ogenblik had ze heel vee] medelijden met zichzelf. Ze 'reed maar steeds verder, maar of ze dichter bij El Araish kwam of er verder vanaf raakte, kon ze niet zeggen Nadat ze lange tijd had voortgereden, dreef ze haar rijdier nogmaals tegen een steil duin od Nog steeds was er geen spoor van El Araish. noch van enig dorp of oase, waar ze een menselijk wezen zou kunnen verwachten: en juist was ze op het punt maar weer af te dalen, toen ze iets in het oog kreeg. Ver naar rechts, half verborgen in een holte in de grond, zag ze een rode gloed van een kampvuur! Haar hart sprong op van vreugde. Ongetwijfeld een nomadenkamp; het zouden wel donkerhuidige mannen er vrouwen zijn. waarschijnlijk Bedouïnen maar het waren tenminste menselijke wezens, ze zou hen misschien duidriiik kunnen maken waar ze heen wilde, en natuurlijk zouden ze haar dan de weg kunnen wijzen, want ze kon toch wer kelijk niet ver van El Araish verwijderd zijn. Met nieuwe hoop galoppeerde ze de helling af en reed in de richting van het flikkerend vuur. Telkens was het voor haar verborgen, en ze werd ver 'eerd door de angst dat ze het mis zou 'open. Maar door rorhtnit te rilden k' am ze toch steeds nader en nader op haar snelle merrie. Toen ze vlakbij het kamp was, werd ze, tamelijk laat, toch een beetje voor zichtiger. Niet alle bewoners van de woestijn waren vredelievend en goed gezind stel je voor dat ze haar, ziende dat ze alleen én onbeschermd was, aanvielen en haar beroofden? Nou ja, niet echt beroven; ze had niets wat ze konden stelen, behalve het paard Dat was kostbaar, dat zouden ze dade lijk zien. Deze gedachte beangstigde Mara. Haar leven was de laatste tijd met zoveel on aangename ervaringen gevuld geweest, dat ze min of meer verwachtte dat er méér zouden volgen. Het zou per slot van rekening 7.0 gemakkelijk voor deze nomaden zijn haar gevangen te nemen, haar haar paard af te nemen en haar dood of half dood ze konden met haar doen wat ze wilden achter te laten zonder dat dat onaangename ge volgen voor hen zou hebben. Door deze overwegingen verontrust, minderde ze haar tempo en reed voor zichtig verder. De hoeven van haar merrie maakten geen gedruis op het zachte zand. en al hadden de nomaden wachtposten uitee7.et, wat niet waar schijnlijk was, ontmoette ze die in ieder geval niet. Toen ze boven aan een kleine helling was gekomen, h'eld Mara haar paard in vlak buiten de gloed van het kampvuur, verbaasd oi)er het kabaal dat haar te gemoet kwam. De zwarte geitenleren tenten waren opgezet, hetkookgerei lag onder dr afdakjes kennelijk pp gebruik te wach ten en kamelen en geiten lagen onder een paar armetierige palmen verza meld Het kampvuur bestraalde donker huidige gezichten: een hele troep man nen stond bij het vuur te schreeuwen en te ges'iculeren. Mara begreep, dat ze ergens over twistten hoewel ze de reden van hun ruzie natuurlijk niet kon raden; de De Party van de Arbeid is vastbesloten alle haar ter beschikking staande krachten in de verkiezingsstrijd te werpen en tot deze krachten behoort niet in de laatste plaats de jongerenorganisatie De Nieuwe Koers. Voor de F..vd.A.- jeugd uit het gewest Noord-Holland heeft ir H. Vos Zaterdagavond in het Wapen van Heemskerk te Alkmaar een rede uitgesproken, waarin hij speciaal de wenseiykheid van de geleide economie bepleitte. Hij deed dit ten dele als antwoord op de critiek, die de V.V.D.-spreker, mr Berkhouwer, dezer dagen in Langedijk op het dirigisme in de regeringspolitiek had uitgeoefend. door de VVD gepropageerde vrije spel der maatschappelijke krachten, zo ver volgde ir Vos. Het vraagstuk van de woningbouw, waarvoor jaarlijks 600 millioen gulden nodig zal zijn, vereist een deugdelijk financieringsprogram. Ook hier dus geleide economie om het huizenbezit op te voeren en de werk loosheid te bestrijden. Ledigheid ver teert alles wat er aan weerstand in een volk aanwezig is en daarom zal Nederland zich moeten bezinnen op middelen om ook in de toekomst de werkloosheid afdoende in de macht te krijgen. Een van die middelen is on getwijfeld de industrialisatie. Om de hiervoor noodzakelijke investeringen mogelijk te maken heeft Nederland een consumptie-beperking en een ge leide loon-politiek te aanvaarden, maar ook te beseffen, dat de fabrieken, ma chines en voorraden voor een deel eigendom moeten worden van hen, die hiervoor mede hebben gespaard. Het is zo jammer, aldus ir Vos, dat men niet de moed bezit de medezeggen schap van de arbeiders te erkennen. De vrijheid kan alleen worden verde digd wanneer in een land begrip en welvaart heersen en het nationale in komen op verantwoorde wijze wordt verdeeld. Nadat spreker de wenselijkheid van een opvoering van het onderwijspeil had besproken, herhaalde hij zijn stel ling, dat zowel nationaal als interna tionaal leiding nodig is om de vele vraagstukken op te lossen. Dit kan niet tot stand komen door het vrije spel van de maatschappelijke krach ten, maar door een stuk bewuste ge leide economie. Tot slot herinnerde de heer Vos aan het PvdA-program, de weg naar vrijheid en deed hij een be roep op de aanwezigen om mee te helpen aan de propaganda-acties voor de aanstaande verkiezingen. Het politiek-lekencabaret „De Val reep" zorgde verder voor een vlot en vrolijk programma, dat door De Nieu we Koersers buitengewoon werd ge waardeerd. Het spel van deze ama teurs bewoog zich inderdaad op een peil, dat de beroepscabarets zeer dicht benaderde. Het optreden van het tot de Alkmaarse kaaskapel vervormde muziekcorps „Excelsior" viel even eens in goede smaak. Medegedeeld werd. dat minister-president dr W. Drees, die aanvankelijk op deze avond zou spreken, over enige weken in Alk maar het woord tot de jongeren zal voeren. Jeugdpolitiek. Zondagmiddag werd het woord ge voerd door de heer J. H. Scheps, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, die sprak over jeugdpolitiek. De heer Scheps betoogde, dat ouders hun kinderen niet tot een bepaalde politieke richting of een zeker gods dienstig geloof mogen dwingen. Spre ker zeide voorstander te zijn van kos teloos onderwijs, waardoor de kinde ren. bij hun studie minder afhankelijk zullen zijn van de financiële draag kracht van hun ouders. Spreker be toogde, dat de wijze waarop tegen woordig examens worden afgenomen, nodig moet worden herzien. Woensdag zal de burgemeester van Urk door de Argentijnse gezant wor den ontvangen. De oudste dochter van de burgemeester zal bij die gelegen heid aan de gezant een oorkonde na mens de Urker bevolking aanbieden, om zodoende de dank te betuigen voor de reeds verleende hulp en voor de bijstand welke de gezant nog verder heeft toegezegd. lwee boerderijen en twintig koeien verbrand In enkele uren tijds zijn gistermid dag te Goudraan in de Alblasserwaard twee boerderijen afgebrand. Twintig koeien kwamen in de vlammen om. Nog een derde boerderij vatte vlam door de wegvliegende vonken. De brandweren van Molenaarsgraaf. Groot Aramers. Ophoorn en Goudriaan wis ten erger te voorkomen. De schade aan beide boerenbedrijven wordt ge schat op een bedrag, dat aanzienlijk hoger moet liggen dan 100.000. vestëringsactiviteit. Wat die investe ring aangaat, dient voorts te worden beseft dat de hoge belastingen de on dernemingsactiviteit drukken en het aanbod van kapitaal, waarvan de ver schaffers bereid zijn ondernemersrisi co te aanvaarden, sterk is afgenomen. Als men zich er bovendien reken schap van geeft, dat èenzelfde inves tering door stijging van de prijzen van kapitaalgoederen tot een veelvoud van voor de oorlog vee'i grotere bedragen eist, springt de betekenis van de afne ming van dit kapitaalaanbod duidelijk in het oog. Uit deze en diverse andere overwe gingen, concludeert het verslag, dat de industrialisatie vooral door een gebrek aan investeringsactiviteit althans tijde lijk zou stagneren. Truman dankt voor het carillon Mr L. G. Kortenhorst heeft een te legram van Koningin Juliana uit Was hington ontvangen, waarin de Konin gin op verzoek van president Truman de dank van het Amerikaanse volk voor het carillon overbrengt. stemmen werden steeds luider en bozer en plotseling zag ze in de rode gloed van het vuur, een mes dreigend flik keren Op het moment dat ze haar paard, dodeliik geschrokken, wendde en vluchtte, werd de nacht door een hart verscheurende gil doorboord en toen brak de hel achter haar los. Badend in haar zweet dreef ze haar danpere paardje voorwaarts, alsof alle duivels uit de hel haar op de hielen zaten. Ze citrfde niet om te kiiken, daar ze half en half verwachtte, dat ze een hele horde zwarte kerels met messen achter haar aan over de duinen zou zien rennen; ze reed blindelings en adem loos voort, door wanhoop gedreven, Zo kwam het dat ze. voorovergebogen in het zadel, de gestalte in de witte mantel op het grote zwarte paard, die plot.se- inig opdoemde,, en haar zonder de min ste inspanning uit baar zadel tilde en bij zich op het paard nam, niet had zipn aankomen, „Oh!" Mara gilde van angst. „Jij kleine dwaas," sorak Sheik Amid, „wa* voer iii in je schild?" ..Oh.' hiigde ze onnienw en kreeg van opluchting en reactie ccn dwaze be hoefte om te gaan huilen. Nu was ze niet lancer bang ai waren er ook tienduizend van die BcdouVncn in de woestiin aan het rondzwerven. De kracht en de rust van sheik Amid gaven haar merkwaardig veel troost. Niet dat ze van plan war 'ipm te vertellen over die mannen in dat kamp. en ook niet dat ze zo was geschrokken. „Waarom zei u niets?' vroeg ze op k!na"lijkp toon. „U kwam daar oneens uit de duisternis te voorschijn als een ...als een...." Haar verbeeldin" lie' haar in de steek en haar stem stier' weg. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 6