Bewonderenswaardige prestaties in het Beloofde Land - Seretse Khama's rol niet uitgespeeld Als de atoom stad werkelijkheid wordt De moeilijkheden zijn er legio Lentestemming in Seoel Het lijkt wel of de tijd vliegt Oostduitsers kunnen Moskous politiek niet meer volgen De Engelse regering nam een gevaarlijke beslissing REISINDRUKKEN IN PALESTINA (1) Dov Jozef, de „Lieftinck" Israel van Verkeersspeelplaais in Stutigart Dodelijk ongeval te Den Helder mm m Functionarissen lonken naar het Westen De geest van Malan op de achtergrond Zal het leven ongecompliceerd worden als op de Zuidzee-eilanden De oermensen van het atoomtijdperk MAANDAG 7 APRIL 1952 9 Vóór mijn vertrek nog zei een kennis tegen mij: „Ik ben benieuwd naar uw indrukken, want ik heb kort geleden nog twee mensen gesproken, die er geweest zijn; de éne was er enthousiast over, de ander had er geen goed woord voor". Nu ik zelf een hele tijd al in Israël ben, kan ik nog beter dan toen be grijpen, dat het mogelijk is als eerlijke observeerder tot beide uiteenlopende oor delen te komen. Er zijn en worden inderdaad hier bewonderenswaardige presta ties verricht. Wat te zeggen van een staat, die toen hij nog niet bestond, al door vijf gevestigde buurstaten overvallen werd en die deze aanval, hoewel er aan het begin niet eens een geregeld leger bestond, op een buitengewone wijze heeft afgeslagen? Ik schrijf deze regels b.v. in Tel Aviv, een moderne stad van bijna 400.000 inwoners, die in 1909 pas gesticht werd en toen niets anders was dan een woeste zandstrook aan de zee. Wjj, die in ons oude gevestigde land nu met pro blemen van industrialisatie worstelen, kunnen het misschien beoordelen, wat het zeggen wil, dat deze staat van ca. 1,5 millioen inwoners al een moderne autofabriek heeft, die in de eerste acht maanden van haar bestaan een 1600 automobielen heeft afgeleverd. Wü willen met deze enkele voorbeelden nu vol staan, om duidelijk te maken, wat hier bewondering afdwingt, hoewel het moge lijk zou zijn om boekdelen met dergelijke feiten en cijfers te vullen. TYAARNAAST zijn er ook dingen, die iedere bezoeker uit de Westerse wereld tot een zeer afkeurend oordeel zouden bewegen: hele kampen vol met gezinnen, die niets anders dan wat De Middelburgse predikant, ds. M. Enker, vertoeft sedert en kele weken in Palestina. In ons blad vertelt hij in enkele artike len over zijn wedervaren in deze jonge staat. Hiernaast vindt men zijn eerste boeiende verslag, dat zonder twijfel de belangstelling voor zijn volgende artikelen zal prikkelen. schamele tenten tot woning hebben, die nauwelijks één flink? regenbui kunnen doorstaan, laat staan een heel zwaar re genseizoen met overstromingen. Het kan je op een bank gebeuren, dat de employé zelf je naar een andere bank stuurt, omdat hij niet in staat is een transactie in vreemde munt uit te voe ren, die door de ook daar vereiste stapel formulieren wat ingewikkeld is. Je kunt in een levensmiddelenzaak een aardig poosje met je (geldige) suikerbonnetje in de rij hebben gestaan, om dan te horen, dat het rantsoen nog niet is ge arriveerd en dat je over twee dagen maar weer terug moet komen. Over twee dagen kan je dan best hetzelfde weer gebeuren en ook drie dagen daarna nog eens. Humor. MIEMAND die daar méér over moppert dan de bevolking zelf. Maar toch ook met humor, wat het volgende moge illustreren: er is een behoorlijke rij bij de kruidenier,die nauwelijks opschiet. Na een half uur te hebben gewacht, holt een woedende man uit die rij met de uitroep: „Ik ga Dov Jozef vermoor den"! (Dov Jozef is de voedselminister en zo zeer het mikpunt van moppen, dat onze Lieftinck daar nog maar een klein jongetje bij is). Na een kwartier al komt de man terug en neemt nogal stilletjes zijn plaats in de wachtende rij weer in. „En, heb je hem vermoord?" vragen de omstanders belangstellend. „Nee", zegt het mannetje bedroefd, „want voor dat doel (de vermoording van de minister) stond er zo'n onge looflijk grote rij, dat ik toch maar liever hier in deze rij ben terug gekomen!" Dergelijke verhalen zouden er veel te vertellen zijn. De lezer denkt nu waarschijnlijk wel, dat de waarheid ergens in het midden ligt. Toch is dat niet zo, want ze staat heel dicht bij die reeks van bewonde renswaardige feiten, waar we mee be gonnen zijn. Waarom? Omdat de moei lijkheden, waar deze jonge ftaat mee te kampen had en heeft zo ontzaglijk zijn, dat men zich er alleen maar over moet verbazen, dat er niet nog veel meer dingen zijn, die niet zo lopen, als wij dat thuis gewend- zijn en dat er desondanks al zo veel gepresteerd is. Het komt er zo zeer op aan, dat men de toestanden hier in het juiste licht ziet, dat ik u niet besparen kan om aan het begin van deze reeks wat van deze moeilijkheden te vertellen, die alleen die belichting geven, waarin men alles in de juiste proporties kan zien. De moeilijkheden. TOEN de staat werd geproclameerd, op 15 Mei 1948, was er niet alleen de inval van die vijf buurlanden, maar stond al een Arabisch guerilla-leger midden in het land en was het door En gelse officieren getrainde en aange voerde leger van Transjordanië strate gisch al in het bezit van de oude kern De ruim zevenjarige Hendrik Ge- rardus Kooger uit de Breewaterstraat is gistermiddag om half vier op de Postbrug, bij het oversteken van de Kanaalweg, over de trottoirband ge struikeld en onder een juist passende N.T.M.-autobus van de lijn Den Hel derLeeuwarden terecht gekomen. Het kind werd op slag gedood. De autobus was om 15.25 van het Stationsplein vertrokken, op weg naar Den Oever. In de bocht Postbrug— Kanaalweg, die met geringe snelheid werd genomen, hoorde de conducteur een klap. Hij liet de chauffeur onmid dellijk stoppen, waarna bleek dat een jongetje was aangereden. Een arts van het Belgische leger, de tweede luite nant R. D., die enkele ogenblikken la ter toevallig voorbijkwam, constateer de dat de levensgeesten reeds waren geweken. Het stoffelijk overschot werd met een ambulancewagen van de G.G.D. naar het gemeente-zieken huis overgebracht. Het door de verkeerspolitie inge- tselde onderzoek heeft uitgewezen, dat de chauffeur van de autobus, de heer S. B. uit Heerenveen, geen schuld treft. Het jongetje was met een vriend je onderweg-naar de Dijk en moet bij het oversteken van de Kanaalweg on gelukkigerwijze onder de voorbij rij dende autobus gevallen zijn. NEDERLANDSE OMGEKOMEN BIJ ONGEVAL IN ITALIË Een door de Nederlandse directeur van een in Stresa (Italië) gevestigde veevoederfabriek bestuurde auto is op weg van Milaan naar Varese in bot sing gekomen met een vrachtauto. Zijn echtgenote, mevr. S. Kouwenhoven- Molenaar. werd op slag gedood. Haar zuster, mej. Molenaar, werd ernstig gewond. De heer Kouwenhoven zelf, alsmede zijn beide kinderen liepen minder ernstige verwondingen op. POLITIEKE PARTIJEN IN SYRIË ONTBONDEN De Syrische rëgering heeft alle poli tieke partijen in het land. Een nieuwe haar kantoren eesloten. Een nieuwe wet zal binnenkort de vorming van nieuwe partijen toestaan. Een Duitse firma in Stuttgart richtte een complete verkeersspeelplaats in met miniatuur auto's, fietsen, motorfietsen, vrachtauto's en alle voorkomende verkeerstekens. Het geheel wordt overgedragen aan de verkeerspolitie, die de jeugdige Stuttgarters nu aanschouwelijk onderwijs geeft in de gevaren van de weg. Moderne huizenbouw te Tel Aviv van Jeruzalem. Tijdens deze oorlog, die men hier de bevrijdingsoorlog noemt, is er in vele delen van het land hevig, en verbitterd gevochten en wij, die zelf met wederopbouw te maken hebben, weten wat voor een belasting dit voor een zo gevestigde staat als de onze bete kent, laat staan voor een zo jonge als Israël. Het resultaat van de gevechten Was een ingewikkelde grenslijn, die al lerlei problemen op transportgebied deed ontstaan, doordat de voornaamste wegen over nu vijandig Arabisch gebied lopen en dus omgelegd moeten worden. Er is nog steeds geen vrede met de Ara- Dische landen, slechts 'n wapenstilstand Waar in die buurlanden nog wel eens over „de tweede ronde" (in de oorlog tegen Israël) wordt gepraat, moet er een leger ver boven de kracht van de be volking op de been gehouden en bewa pend worden. Wij weten nu wel wat voor eisen een leger aan de staatsfinan ciën stelt. Wij met onze tien millioen in woners hebben het nogal moeilijk ge had, om die paar honderdduizend, die er uit Indonesië zijn bijgekomen, onder te brengen in ons Nederlands gezin. Wat te zeggen van het inwonertal van Israël, dat op 15 Mei 1948 een 750.000 joodse in gezetenen telde en nu. na nog geen vier jaar, met circa 1,5 millioen, precies ver dubbeld is. Ook zo zouden we nog een poosje door kunnen gaan. Wij zullen daarop ook in de close-ups van de vol gende artikelen nog terug komen. Zwarte handelaars houden de bevolking in leven (jEOEL, de meest gebombardeerde stad ter wereld, die binnen de tijd van twintig maanden vier keer van bezitter en bezetting verwisselde, begint lang zaam weer op te leven; het aantal in woners, dat van 1,5 millioen gedaald was tot een dieptepunt van 150.000, be draagt reeds weer 800.000. Met bijna onstuimige kracht ont waakt mèt de prille lente de wil om te leven; als een mierenhoop wriemelt het van werkzame mensen, die met de wederopbouw begonnen zijn. Er lopen weer 15 tramlijnen van de vroegere 150 in de haastig opgeruimde straten. Vrachtwagens, handkarren en voertui gen van vóór de zondvloed, die men in een of andere rommelkamer gevon den heeft, brengen materiaal naar de vele bouwplaatsen, waar nieuwe hui zen verrijzen. Het zijn echter niet alleen stenen en cement, die daar getransporteerd wor den, maar ook alles, wat de zwarte markt kan opbrengen om de honger naar goederen te stillen. Van tijd tot tijd gaat het gerucht, dat er een strenge controle op straat zal worden gehou den, waarop automatisch alle vehikels verdwijnen. De burgemeester van Se oel, Kim Tai Sun, staat dikwijls in du- bio of hij nu eigenlijk de zwarte han delaren zal laten doodschieten, zoals steeds weer gedreigd wordt, of dat hij hen toch maar liever zal laten begaan want als ze werkelijk niet meer te voorschijn kwamen, zou de gehele stad iif levensgevaar verkeren en duizenden door de hongerdood bedreigd worden. Ook de Amerikaanse adviseur van de burgemeester, kolonel Munske, kan in zulke situaties geen betere raad geven. Behalve in de producten van het land wordt handel gedreven in Ameri kaanse en Japanse goederen, waarbij vaak verrassende maatstaven voor de prijzen gelden. Voor een fles whisky wordt bijvoorbeeld een tegenwaarde gevraagd van 70 gulden, terwijl een splinternieuwe Amerikaanse legerpan- talon van de beste kwaliteit voor een vijfde van de werkelijke waarde te krij gen is. Kenmerkend voor de tegen woordige toestand zijn de handwerks lieden, die in de open lucht uit de over blijfselen van de neergeschoten vlieg tuigen allerlei huishoudelijke artikelen vervaardigen, terwijl de banden als welkom materiaal dienen voor de tal rijke schoenmakers. Terwijl men overal in de wereld steeds sceptischer de wapenstilstands onderhandelingen op Korea volgt, ge looft men in Seoel, dat een gunstig re sultaat, misschien zelfs wel de vrede, voor de deur staat. Waarop dit opti misme gebaseerd is, is niet geheel dui delijk misschien is het slechts de eerste lentezonnestraal, die de duister nis van de ruïnenzee verheldert ~Xj «..Wie AAL - wrw Tussen deze twee vliegtuigen ligt een periode van veertig jaar luchtvaart geschiedenis. Het onderste toestel is een dubbeldekker van Billy Parker uit 1912, die een topsnelheid van 60 mijl per uur kon halen. De bovenste is een van de modernste straaljagers, de F-86-Sabre, met een snelheid van 670 mijl per uur. (Van onze correspondent te Berlijn) De Sovjetrussische nota, die nogal wat opzien gebaard heeft, heeft niet de Westelijke mogendheden, maar ook verschillende politieke figuren in de Sovjetrussische bezettingszone, heel wat raadsels opgegeven. De Oostduitse minister-president Otto Grotewohl heeft in zijn regeringsverklaring in do volkskamer weliswaar verklaard, de nota in alle opzichten te ondersteunen, dit betekent echter niet, dat met deze verklaring ook alle weerstanden wer kelijk uit de weg zijn geruimd Hoe heeft de Oostelijke zone op ge noemde nota in werkelijkheid gere ageerd? De burgelijke partijen hebben haar ook intern als een stap vooruit beschouwd. Een zeker voorbehoud wat betreft het voorgestelde over de toe- (Van onze correspondent te Londen) HOOR Seretse Khama voor goed het recht te ontzeggen als hoofd van de Bamangwato-stam op te treden, heeft de Engelse regering een belangrijke en gevaarlijke beslissing genomen. Het gewicht van deze maatregel kwam direct al tot uiting, toen het Lagerhuis, op instigatie van socialisten cn liberalen het debat over de Nationale Gezondheidsdienst onderbrak om de nieuwe situatie in détails te bespreken. En de imperialistische „Daily Express", die de Tories tot nu toe krachtig in haar kolommen gesteund heeft, zorgde wel voor de grootste verrassing door het aftreden van Lord Salisbury, de pas benoemde minister van het Gemenebest, te eisen. Seretse met een Engelse typiste ver stoord was.Ook de oom van Seretse, Tsjokedi Khama, die een niet al te fraaie rol in het stam-conflict had ge speeld, moest het land van de Ba- mangwato's verlaten ter wille van de vrede. Na de ballingschapsperiode in 1955 dus zouden de problemen in het Britse protectoraat opnieuw on der ogen worden gezien. De Tories nu, zijn de laatste maan den meer en meer tot de conclusie ge komen, dat de tijdelijke afwezigheid van Seretse Khama niet het effect sor teert, dat hun voorgangers voor ogen hadden. Ze beweren, dat onzekerheid JET is niet moeilijk te zien, waar om de conservatieven tot deze drastische stap zijn overgegaan. In 1950 heeft Labour het niet zo ver strekkende, doch even heftig becriti- seerde besluit genomen Seretse ge durende een periode van vijf jaar uit zijn geboorteland te bannen. Zij stelde dit als noodzakelijke voorwaarde om de rust in Beetsjoeanaland te kunnen herstellen, die door het huwelijk van (Van onze correspondent te New York) de toekomst zal heel veel tijd hebben. Slechts enkelen zullen enige uren per dag werken en zullen dan nog slechts een lichte taak in de atoomkracht centrales te vervullen hebben, die alles leveren, wat men voor verwarming, voor licht en krachtig nodig heeft ALLES, wat tot nu toe over de uitwerking van de atoomenergie bekend is „n we'goedkoop, dat het niet eens geworden, was slechts geschikt om de mensen angst en vrees aan te jagen. jpfHlJ'6 noemen- ar atnnm.pnprffip tr.nii nk mor» vp iiifcliiiff»r>rl irnnr 11111*1311*» dnplpindpn P Van ell, uat men Maar deze atoom-energie zou, als men ze uitsluitend voor humane doeleinden gebruikte, de mensheid oneindig veel nut opleveren en vreugde bereiden. In toekomst ook fabrieken zal iri de bouwen, gcuiuilttc, UC 111C1I911C1U VJICIIIU1C VCCI II U V WU1CVCICH CII VICUgUC UC1C1UC1I, 1. een boek onder de titel „De atoomenergie bouwt" lieeft M. Hutchins van de u ,een v universiteit in Chicago zich zeer optimistisch over dit probleem uitgelaten. Hij 5?*®™ ™p:J? beweert daarin: „De atoomenergie is niet meer slechts een droom, doch een 'e ïoÜE» feit. AI onze gebruikelijke voorstellingen van het dagelpkse leven zijn hier- g k k s door verouderd, alle grenzen, waarmede wij vroeger voor onze w-erkzaamhetten nrn^„nörQn ,ITO rekening hielden, weggevallen; de atoomenergie geneest al onze ziekten en opent mogelijkheden voor een leven, dat net zo ongecompliceerd is als dat van de inboorlingen op de Zuidzee-eilanden, die in de zon liggen te luieren en hun eten van de broodboom plukken". open haarden en schoorstenen komt, die echter alleen voor de gezelligheid, niet voor verwarming gestookt wor den. De warmte zal door atoomener gie geleverd worden. Tuinen en gras velden zullen prachtig zijn, er zullen volmaakte rozen en andere bloemen bloeien, omdat met behulp van de atoomenergie meststoffen geprodu- ALS wij erin zouden slagen een een wereldregering te vormen en de vrede te verzekeren, is het niet on mogelijk zich enigszins nauwkeurig voor te stellen, hoe een dag in een ceerd worden, die veel waardevoller atoomstad er uit zou zien. Over het zijn dan die, waarover wij thans be- geheel genomen zal de atoomstad vol- schikken. We zullen bloemen bewon- gens wetenschappelijke en practische deren, die nu nog niet bestaan, want richtlijnen gebouwd worden, om de de atoomkracht kan de vormen van de Itewoners een maximum aan comfort gewassen veranderen, evenals de er. behaaglijkheid te bieden. atoomstructuur van de stoffen. De straten zullen vijftig tot honderd meter breed zijn. De gebou- MEN zal grote parken, plantsoenen en de voorkeur aan zal geven door de wen zullen ver uit elkaar liggen. Men speelplaatsen aanleggen. Ze zullen ontdekte natuurkracht vernietigd te zal geen andere rook zien dan die uit noodzakelijk zijn, want de mens van worden. goederen te produceren óan we kunnen gebrui ken. De Amerikaanse geleerde zegt ten slotte, dat zijn voorspellingen geen utopie zijn. Men stelle zich alleen maar eens voor, hoe onwaarschijnlijk bij voorbeeld een moderne stad moet lij ken voor een mens uit de oertijd, die in zijn grot voor het vuur zat, dat hij met moeite had aangestoken en daarbij slechts enige vage voorstellingen had van de nieuwe macht, die hij in zijn handen hield, namelijk het vuur. „Wij zijn", zo beëindigt Huchins zijn uit eenzetting, „de oermensen van het atoomtijdperk". De wetenschap heeft het in de hand de atoomenergie tot een wonder voor de gehele mensheid te ontwikkelen. Het is alleen de vraag of deze mens heid verstandig genoeg is zich meester te maken van dit wonder, dan wel er over de erfopvolging niet bevorderlijk is voor het weerkeren van de vrede, en dat de Bamangwato's alleen tot rust kunnen komen, als ze weer een stam hoofd hebben. En aangezien Seretse in hun ogen niet acceptabel is, hebben ze hem voor zijn leven zijn geboorterech ten ontnomen, opdat de „kgotla", de raad der oudsten, onmiddellijk tot de verkiezing van een nieuw stamhoofd kan overgaan. Malan in het geding. Hoe aannemelijk deze Tory-redene- ring ook mag klinken, voor ingewijden wekt zjj de indruk van drogredenen sa men te hangen. Tegen de achtergrond van het geval-Seretse moet namelijk de apartheid-politiek van Malan wor den gezien. Malan, wiens ogen begerig op het aan Zuid-Afrika grenzende Beetsjoeanaland zijn gericht en die, naar aanleiding van'het huwelijk van Seretse, alle gemengde huwelijken in zijn land bij de wet strafbaar heeft ge steld. De Engelse regering, die ogenschijn lijk weinig sympathie voor de rassen theorie van Malan koestert, wil hem ten koste van alles te vriend houden. Zij is doodsbenauwd, dat Zuid-Afrika uit het Gemenebest zal treden iets waarmee Malan al herhaaldelijk heeft gedreigd en daarmee de grondslag van het Britse wereldrijk zal onder mijnen. Engeland stelt dan ook alles in het werk om het Malan zo aangenaam mogelijk te maken. Malan nu, heeft de ontwikkeling in Beetsjoeanaland met grote bezorgdheid gadegeslagen. Hij heeft de Engelse re gering duidelijk gemaakt, dat hij nie mand als stamhoofd aan de peripheric van Zuid-Afrika kan tolereren, die zijn apartheid-politiek tot een aanfluiting maakt. Dit, gekoppeld aan de omstan digheid, dat Seretse door het dragen van de martelaarskroon veel van zijn populariteit bij de Bamangwato's heeft teruggewonnen, zou de Britse regering hebben doen besluiten voor goed een punt achter Seretse's aanspraken op de „troon" te zetten. Nog afgezien van de vraag, of net moreel verantwoord is iemand om po litieke redenen van zijn geboorterech ten te beroven, kan men zich afvragen of deze Engelse regeringsbeslissing ver standig is. De verkiezing van een stamhoofd is niet hetzelfde als de be noeming van een willekeurig persoon in een hoge regeringsfunctie, daar sen timent en traditie bepalend zijn. Daar om, wat zullen de Engelsen doen als de Bamangwato's weigeren een nieuw stamhoofd te kiezen? En wat zullen de consequenties zijn als Seretse, evenals Eisenhower in Minnesota, gekozen wordt, zonder officieel candidaat te zijn? De zaak-Seretse is, ondanks de aan kondiging der regering dat er niet aan hagr beslissing getornd kan worden niet gesloten. Over een paar dagen (17 April a.s.) zal een zestal vertegenwoor digers der Bamangwato's in Londe- aankomen om Seretse's onmiddellii' terugkeer te bepleiten. Ook zal dit. een slecht tijdstip genomen regerin besluit, wijde repercussies in Centr Afrika he.bben. De kansen op een U deratie lijken daar kleiner dan ooit voren. komstige Duitse grenzen in het Oosten in aanmerking genomen, is men ia deze kringen van mening, dat de nota de grondslag voor vruchtdragende on derhandelingen kan vormen. De bepaling dat een herenigd Duits land geen coalities of militaire bondge nootschappen mag aangaan wordt min stens voor de eerste tien twintig jaar van zijn bestaan als juist beschouwd. Men gaat hier politiek van het begin sel uit dat een herenigd Duitsland slechts in vriendschap en samenwer king met de Sovjet-Unie bestaan kan. Men reageert deswegen bevestigend op de poging van het Kremlin Duits land als bondgenoot te winnen. Over de houding der Sovjet-Unie jegens de commissie der Verenigde Naties lopen de meningen uiteen. In de topleiding der partijen keurt men de Russische houding (een weigering om de commis sie toe te laten) goed maar het lagere funetionarissenkorps is in het alge meen van mening dat de Sovjets de commissie in de Oostelijke zóne wèl' moeten toelaten. Vreemde omzwaai In de communstische partij heeft men in het algemeen minder gunstig gereageerd. Dit komt dank zij de straf fe partijtucht wel niet naar buiten, maar het neemt niet weg, dat bepaalde moeilijkheden bekend zijn geworden. Vele leden der communistische partij kunnen de politieke acrobatiek van het Kremlin niet goed volgen. Jaren lang heeft men hen ingeprent zich tegen iedere vorm van herbewapening te ver zetten en nu dwingt men hen plotseling voor een nationaal Duits leger propa ganda te maken. Het argument van het politieke bureau der partij, dat een der gelijk leger onder democratische leiding zal worden geplaatst en geen herleving van het Pruisi sche militairisme ten gevolge kan heb ben, heeft maar bij weinigen ingeslagen. Zij voelen zich onzeker en vragen zich af, voor welke verrasingen de Sovjet- Unie hen in de toekomst opnieuw stel len kan. Langzaam rijpt bij velen het besef, dat de Sovjet-Unie met hen in het geheel geen rekening houdt. Deze stemming heeft het politiek bureau der communistische partij getracht te be strijden met te verklaren, dat verschil lende „verworvenheden" der communis tische ordening in de Oostelijke zone ook in een herenigd Duitsland gehand haafd zullen blijven. Ook deze ver klaring heeft haar uitwerking gemist. Vele communisten hebben het idee, dat zij in geval van nood volledig zullen worden opgeofferd. En dit gevoel komt hun moreel nu niet juist ten goede. Onzekerheid De nota heeft in de Oostelijke zóne nog een andere uitwerking gehad. Voor verschillende leidende functies in het parti,i- en bestuurswezen stellen zich plotseling onvoldoende candidaten be schikbaar, zodat deze posten niet bezet kunnen worden. Overtuigd, dat de Sovjet-Unie in het geheel geen rekening houdt met de belang- gen van hen, die haar nu dienen, geven velen er de voorkeur aan een afwach tende houding aan te nemen. Zij willen hun kansen in een herenigd Duitsland niet door samenwerking met een onbe trouwbare bondgenoot op het spel zet ten. De laatste dagen doen zich steeds meer gevallen voor, dat leidende func tionarissen zich tot de Westberlijnse autoriteiten wenden met de vraag, of zij hun functie in de zone nog langer zullen blijven waarnemen. Zij zoeken aldus rugdekking voor iedere eventuali teit, die uit het grote spel der interna tionale politiek om Duitsland zou kun nen ontstaan. Hoe de Sovjetrussische controle commissie de stand van dit spel mo menteel beoordeelt, kan men afleiden uit opmerkingen, die het hoofd der po litieke afdeling dezer commissie Sem- jonof. in interne kring heeft geuit. Hij vergeleek de stand der huidige politiek met een voetbalspel, waarin de bal steeds op het middenveld tussen de spelers der twee partijen heen en weer wordt gespeeld. Dit is weinig interes sant. De belangstelling voor het spel wordt volgens Semjonof pas dan ge wekt, als de bal een der beide doelen i adert. Dit tijdstip acht hii echter nog niet gekomen. Uit deze vergelijking zou nen kunnen afleiden, dat ook de laatste 'ota uit Moskou géén ernstige poging 'etekent om de tegenstellingen tussen Oost en West uit de weg te ruimen en dat men zich op nog verdergaande stap pen moet voorbereiden.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7