Enorme confetti-regen op stoet bij intocht op Broadway Weermacht der Ver. Staten in1956 bijna geheel gemoderniseerd PAX ATLANTICA kan ons geluk brengen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Zeventig generaals, admiraals en luchtmaarschalken bijeen in Parijs Indrukwekkende rede van Koningin Amerika zal niet meestemmen over het Tunesische vraagstuk Dinsdag 8 April 1952 149è Jaargang No. 84 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN NEW YORK BEGROETTE HET KONINKLIJK PAAR Koningin: „Ik ben blij hier weer ie zijn" Oorlogsvloot van 2434 schepen Voor militaire uitgaven 46 milliard gevraagd DeVan Riebeeck-feesten zijn geëindigd De Perzische olie-kwesiie Mossadeq weer bereid tot onderhandelen W&eJibeAicM Geen staat van nummers en robots Oefening „C.P.X.L." Indien een aanval uii „New York nu weer Nieuw Amsterdam" het Oosten komt Telefonisten in de V.5. leggen de hoorn neer Overheid en kunsi Premier Bakkoes/' stelde kabinet samen Plastic-ballon steeg tot 28.000 m hoogte Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel, 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Familieberichten 20 ct. p.m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den ƒ1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., ƒ6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 Het Kon. paar daalt de trappen van het Capitol af nadat HM. de Koningin het Congres heeft toegesproken. De Ver. Staten zullen medio 1956 over een bijna geheel moderne weermacht beschikken. Daarna zullen de uitgaven in vredestijd voor militaire doeleinden sterk worden verminderd, aldus Carl Vinson, de democratische voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden, in een gisteren gehouden bijeenkomst van het Huis. Dit zeide hij ter verdediging van de begroting voor de Amerikaanse weer macht voor het nieuwe belastingjaar, die voorziet in een totaalbedrag van 46 milliard, 600 millioen dollar. Dit be drag, aldus Vinson, kan niet worden verminderd, zonder dat de veiligheid van het land in gevaar wordt gebracht. Zilveren Dromedarisvoor Zuid-Afrika's ambassadeur De Van Riebeeckfeesten, welke een hoogtepunt van het Zuidafrikaanse na tional leven zijn geweest, zijn gisteren plechtig geëindigd met wijdingsdiensten in alle bedehuizen van Kaapstad. Bo vendien vond een plechtige kransleg- ging plaats aan de voet van het stand beeld van Jan van Riebeeck te Kaap stad. De ambassadeur van de Unie van Zuid- Afrika in Nederland, kol. Hoogenhout, heeft gistermiddag een fraai, in zilver uitgevoerd model van de „Dromedaris", het schip waarmee Jan van Riebeeck in Kaapstad landde, in ontvangst genomen. Het model is een geschenk van de heer Frans Brugsma, hofjuwelier te Gronin gen, die het zilveren scheepje in zijn atelier liet vervaardigen uit sympathie voor Zuid-Afrika. Er werd in totaal 750 uur aan het model gewerkt en er werd vier kilogram zilver van eerste gehalte voor gebruikt. Alleen al voor de kabel tjes van het scheepje werd 300 meter zilverdraad gebruikt. President Mossadeq heeft aan de We reldbank meegedeeld, bereid te zijn de onderhandelingen over de Perzische )lie-kwestie te hervatten, mits de Bank :ou toegeven, dat de buitenlandse teen- iici, die in de Perzische olie-onderne mingen gaan werken, uit „neutrale" landen afkomstig moeten zijn, en mits ie Bank erkent, dat zij de onderne mingen zou moeten beheren uitsluitend sis vertegenwoordigster van de Perzi sche regering. Perzie heeft gisteren overeenkomsten ondertekend voor de verkoop van 2,5 millioen ton ruwe olie aan Denemar ken, Noorwegen en Finland, waarmee over 25 dagen zal worden begonnen. Door het militaire t -'bunaal van Larissa (Griekenland) zijn 30 commu nisten bij verstek ter dood veroordeeld. ZACHTER Verwachting tot Woensdagavond Droog weer met nu én dan op klaringen. Zwakke tot matige wind. Hogere temperaturen over dag. WOENSDAG- Zon op 5.57. onder 19.27; Maan op 18.52. onder 5.19. fJISTEREN zijn koningin Juliana en prins Bernhard op de traditionele wijze door de Newyorkers ingehaald, met de z.g. „ticker parade". Door hagen van honderdduizenden bewoners van deze enorme wereldstad reed de stoet met een escorte van dertig auto's en een colonne militairen van vijftienhonderd man in langzaam tempo van de zuidelijke punt van Manhattan over Broadway naar het stadhuisplein. Reeds lang van te voren waren oude telefoonboeken (die in snippers worden gescheurd) en koersbandjes bewaard. Dit alles daalde nu met een massa confetti uit de veertig en vijftig verdiepingen tellende wolkenkrab bers als een geweldige bui ter verwelkoming over de stoet met de prominente gasten. Het carillon van de „Trinity Church" speelde Nederlandse wijsjes. Na deze grootse intocht arriveerde de stoet om half een voor het stadhuis. semble van grijs-turquoise ottoman met een in dezelfde tint geborduurd boven stuk met kapmouwen en een jasje van dezelfde stof. Zij droeg verder een cor sage van rozen in pasteltinten, rose hoed met korte voile en blauwe juwelen. Bij de ingang van het hotel had zich een enorme batterij persfotografen op gesteld om de overhandiging van een bouquet tulpen aan de Koningin door de zesjarige Diane van Leeuwen te „ne men" Van de kinderlijke charme van een dergelijk gebeuren ging helaas veel verloren door het optreden van de fo tografen. Zij hadden het kind van te voren gezegd bij de aanbieding niet naar de Koningin, maar naar de came ra's te kijken. Uit de massa fotografen klonk allerlei geroep als „Geef de Ko ningin een hand, meisje". Dit en het felle bliksemen van de honderden blitz- lampen brachten het kind geheel in de war. BIJ HET STADHUIS MA DE intocht langs Broadway arri veerde de stoet met het vorstelijk paar voor het stadhuis, waar de Ko ningin en de Prins plaats namen op een podium versierd met vlaggen, tulpen en hyacinthen. Hier sprak de burgemeester een welkomstrede uit, waarin hij zei: „Het klinkende welkom voor u, toen u door de canons van Broadway reed, was slechts de echo van de gevoelens van genegenheid van een volk voor de toe gewijde ouders van Beatrix, Irene, Mar griet en Marie Christina." Hij zeide voorts, det het Nederland was, die als eerste Japan de oorlog verklaarde. „Voor ons Newyorkers is dit de thuis-. MAANDAGMORGEN om kwart over negen arriveerde Koningin Juliana na haar verblijf in Hyde Park bij me vrouw Roosevelt aan de stadsgrens van New York. Prins Bernhard, die reeds Zondag in New York was aangekomen, voegde zich daar bij Haar. Ter begroe ting waren hier aanwezig o.a. de Ne derlandse ambassadeur dr Van Roijen, de Amerikaanse schout-bij-nacht For- restel, die aan het gevolg van de Ko ningin was toegevoegd en burgemeester Impellitteri, die de Koningin door een raampje van de auto de hand schudde. Met een motorescorte van 56 man be gaf het gezelschap zich naar het Wal dorf Astoria Hotel, vanwaar daarna de officiële intocht zou beginnen. De Koningin was gekleed in een en- De regering had aanvankelijk verzocht een bedrag van ruim 50 milliard dol lar uit te trekken. Het door Vinson gevraagde bedrag zal het mogelijk maken, dat de weermacht per 1 Juli 1953 zal beschikken over: een leger ter sterkte van 1.550.006 man en twintig gevechtsklare divisies. Een uit 2434 voor de strijd gereed zijnde oorlogsbodems bestaande vloot, met een personeelsterkte van ongeveer 870.000 man en een uit 95 groepen be staande luchtmacht. Vinson zeide, dat de Amerikaanse luchtmacht medio 1956 uit 143 groepen zal bestaan. Hij deelde niets mede over het aan tal vliegtuigen, waaruit een „groep" bestaat. Volgens deskundigen van de luchtmacht kan een groep worden sa mengesteld uit dertig van de grootste typen bommenwerpers en/of tweehon derd gevechtsvliegtuigen. De „New York Times" heeft gis teren aan het bezoek van Konin gin Juliana en prins Bernhard aan New York een artikel gewijd getiteld: Het is thans weer Nieuw Amsterdam". „New York, dat zijn bestaan begonnen is als voorpost van Nederlandse on versaagdheid, is heden trots en gelukkig, omdat het Juliana, de Koningin der Nederlanden, kan verwelkomen. Wij laten ons blij van harte heroveren. Wij zwich ten voor haar warme menselijk heid, haar ruime visie, hoge idea len en diep begrip. Wij zijn er fier op, dat wij reeds zolang ver bonden zijn met het grote volk, dat zij vertegenwoordigt, en trots op het aandeel van de Nederlan ders in onze afstamming. Van daag behoort de stad aan de Koningin. Het is thans weer Nieuw-Amsterdam"„ aldus tfe „New York Times". komst van een Koningin en een „great lady" ,wier onderdanen met zovele ban den aan ons zijn verbonden." Daarna hing de burgemeester de Ko ningin de eremedaille van de stad New York om. Na deze hartelijke woorden hield de koningin een toespraak. Ik ben blij, aldus de Koningin, weer in New York te zijn en speciaal om de hartelijke groeten van het Neder landse volk aan uw stad over te bren gen. Nederland is er trots op zijn stem pel te hebben gedrukt op de grond van Manhattan en omgeving. De Nederland se kolonisten hebben zich ook ver spreid langs de Hudson en over de staat New York, waarvan de vele Nederland se namen van steden en dorpen getui gen. Nog belangrijker was de geest dei- vrijheid, die de Verenigde Nederlan den kenmerkte en die invloed uitoefen de op hen, die verantwoordelijk waren voor het opstellen van de grondwet der Ver. Staten. Zie verder elders in dit blad) Te Parijs is gisteren een vierdaagse NAVO-stafoefening begonnen, die on der leiding staat van de Britse veld maarschalk Montgomery en waaraan wordt deelgenomen door ruim zeven tig generaals, admiraals en luchtmaar schalken, die tien NAVO-staten, waar onder Nederland, vertegenwoordigen. Het hoofdkwartier voor de oefening bevindt zich in een speciaal daarvoor gehuurd gebouw in West-Parijs, dat door Britse, Franse en Amerikaanse militaire politie zwaar wordt bewaakt. Generaal Eisenhower bezocht het oefe ningskwartier en werd door veldmaar schalk Montgomery verwelkomd. De oefening, die de codenaam C. P. X L" draagt, is de belangrijkste sinds de instelling der Noordatlantische ver- Korts luiting^j. Zestienduizend employé's van de Western Electric Company zijn Maan dag in staking gegaan voor hogere lo nen. Het telefoonverkeer in 43 Ameri kaanse staten dreigt te worden ver lamd, aangezien de betrokken vakver eniging heeft meegedeeld, dat haar 300.000 leden de staking zullen steunen. De onderhandelingen tussen de „Wes tern Electric", een dochteronderneming van de „BeU"maatschappij, en de vak vereniging waren op niets uitgelopen. Ook in andere staten hebben employé's van „Bell"-maatschappijen het werk neergelegd, zoals in Ohio en in New Jersey, waar 10.000 telefonisten in sta king zijn gegaan. In Michigan, Nevada en Noord-Californie worden ook sta kingen voorbereid. dragsorganisatie Haar doel is het op treden der NAVO-strijdkrachten te be palen, indien er een aanval uit Oost- Europa zou worden ingezet. De oefe ning is strikt geheim en wordt gehou den zonder troepen. De Koningin begroet een Korea-veteraan tijdens haar bezoek aan het Bethesda-hospitaal. Tijdens een door duizenden personen bijgewoonde bijeenkomst in het Wal dorf Astoria Hotel, belegd door het ge nootschap AmerikaNederland hield koningin Juliana gisteravond een grote rede. Toen wij hier vanmorgen aan kwamen, aldus de koningin, konden mijn man en ik niet zeggen dat wij vreemdelingen waren in deze grote stad. Wij voelden ons reeds van onze aankomst in Washington af onder vrien den. Maar na een week op Amerikaan se bodem, een week van ware Ame rikaanse gastvrijheid en vriendelijkheid heeft deze avond een bijzondere bete kenis. Ik weet, dat ik spreek tot man nen en vrouwen, die warme gevoelens koesteren voor Nederland. Hier zijn Amerikanen bijeen, die zoveel bete kend hebben voor ons land in tijden van regen en zonneschijn. Amerika en Nederland zijn genoeg verwant om el kaar zeer goed te begrijpen. Maar wij weten allen, dat ook tussen vrienden misverstanden kunnen voorkomen. De volkeren van de Noordatlantsche gemeenschap als geheel genomen, zou den zeer zeker de fundamentele we zensverwantschap en het onderlinge begrip veel intenser kunnen cultive ren. Zonder dit zal het die gemeen schap zwaar vallen tot werkelijk leven te komen, aangezien zij de juiste basis van waarlijk vertrouwen zal missen En toch vertrouw ik, dat zij dit eens zal verwerven. Amerika is een land, dat zeer benijd wordt om zijn rijkdom, maar ook om de geest van vrijheid, waarvan het doordrenkt is. Het zal in de ogen der wereld bekleed zijn met grootheid, zo lang het opkomt voor vrijheid en een waarlijk goed leven voor allen. Nooit zal het in een kleed van machtswellust verschijnen, want dan zou het ontdaan worden van alle grootheid. Het feit, dat ge een federatie zijt, maakt uw kracht uit en staat er borg voor, dat totalitarisme even vreemd is als vrijheid uw hartebloed is. Na te hebben gesproken over de hulp, die Amerika het buitenland geeft, daarbij de nadruk leggend op de be tekenis daarvan om de groei van de vrijheid in de wereld te bevorderen, zeide de Koningin o.a.: Hoe dikwijls zijn niet in het verleden oplossingen gezocht door middel van oorlog, terwijl geduld en samenwer king het antwoord geweest zouden zijn. Waarom niet voor de verandering de manier gezocht, dat de ene speler in het spel der volkeren, niet langer als slachtoffer de souvereine belangen van de ander behoeft te dienen, maar beiden inplaats daarvan een wezenlijk voordeel voor elkaar vormen? Instellingen als naties te verenigen en hen tot nauwer samenwerkingen, met duidelijke doelstellingen, als dit vereist heel wat diepgaande informatie en oriëntatie van al degenen, die ver antwoordelijk zijn gesteld. Welk doel vraagt onze tijd? Men zou kunnen zeg gen wapenen voor de vrede. Maar is er dan geen werkelijke uitweg? Zou het niet tot een oplossing leiden om de tijd te nemen? De tijd verandert de mens Wie tijd neemt, zal wijsheid ontvangen en in het verglijden der tijden zal veel worden uitgewist van wat eens van overmatig belang scheen. Laat ons de tijd nemen om de Pax Atlantica te maken. Misschien wordt deze eerder bereikt, dan wij nu ver wachten. Een verbond van volkeren zou een wet voor de volkeren kunnen wor den, gegrond op vrijheid en wederzijds respect en het uitzicht voor de volke ren van onze tjjd zou tenslotte van leed naar geluk verlegd worden. TJIT enkele artikelen, die wij in de afgelopen maanden wijdden aan het probleem van de verhouding tussen overheid en kunst, zullen onze lezers hebben begrepen, dat deze kwestie ons zeer ter harte gaat. Wij hebben als onze mening gegeven, dat een staats- bemoeienis met kunstzaken via de weg van de overheidssubsidie moet leiden tot een staatsin g r ij p e n op ge bieden, waarop de staat de individu volkomen vrijheid moet geven, voor zover deze vrijheid niet in strijd is met bestaande wetten. Geen onzer politieke partijen heeft de kwestie van de verhouding van overheid tot kunst aan een studie on derworpen. Het bestuur van de ver eniging van Staten- en Raadsleden van de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie heeft enige tijd geleden een commissie ingesteld, die dit probleem ter hand heeft genomen. Zij heeft haar inzichten neergelegd in een rapport. Hierin wordt gezegd, in de eerste plaats, dat steun aan de kunst door de particulier dient te worden verleend. De zware belastingdruk maakt het evenwel deze particulier onmogelijk steun aan kunstzaken van particuliere zijde in noodzakelijke omvang te ge ven. Zolang de overheid deze toestand doet voortduren, dient zij deze plicht zelf te vervullen. Aangezien evenwel naar de mening van de V.V.D. de steun van de overheid aan de kunst alleen dan zin heeft, wanneer de particulier geïnteresseerd blijft, moet de overheid die steun mogelijk maken door verla ging der belastingdruk, door het ver lenen van algehele of gedeeltelijke vrij stelling van schenkings- en successie recht, dan wel toe te staan dat bedoel de steun geheel of ten dele bij de hef fing der inkomstenbelasting ten laste van het inkomen wordt gebracht. De commissie wenst dat overheidsinstan ties zich niet mengen in de beoordeling van de kunst. Zij hebben wel tot taak te waken tegen eenzijdige samenstel ling van „commissies" op kunstgebied. Opdrachten aan kunstenaars mogen uitsluitend worden gegeven en beoor deeld door colleges van deskundigen, waarvan vertegenwoordigers van de burgerij deel moeten uitmaken. Voorts wordt in het rapport opgemerkt dat de Commissie het noodzakelijk acht, dat de overheid mede-zeggenschap heeft in het financiële beheer van de besturen van gesubsidieerde verenigingen. QF zichzelf gezien zijn de conclusies uit het rapport, die wij hierboven zeer in het kort weergaven, wel aan vaardbaar. Indien men ten minste uit gaat van de stelling, dat de particulier door de zware belastingdruk niet meer in staat is de kunst in voldoende mata te steunen. Wij moeten evenwel op merken, dat op het ogenblik, dat de overheid met gelden, die aan het Ne derlandse volk toebehoren, bepaalde culturele instellingen steunt, het ge vaar aanwezig is, dat deze overheid zich niet alleen gaat interesseren voor de commerciële bedrijfsvoering van dergelijke instellingen, maar dat zij zich gaat bezig houden met de zuiver artistieke kant. Het is immers duide lijk, dat men bijvoorbeeld het commer ciële succes van een bepaald toneel gezelschap gaat afmeten aan de vraag of bepaalde stukken door het publiek worden gewaardeerd, ja dan neen. Met andere woorden: iedere overheidssub sidie leidt tot staatsingrijpen op kunst gebied. LIET rapport laat een zeer belangrijk aspect van de verhouding tussen overheid en kunst, van kunst en pu bliek, onbesproken. Wij geloven inder daad wel ,dat de particulier in deze tijd weinig of geen kans ziet met fi nanciële steun de wereld van de kunst te helpen, van de andere kant is het ongetwijfeld zo, dat mede door het ge ven van subsidie de gezelschappen eer der geneigd zijn tot het doen van expe rimenten, omdat zij immers deze ex perimenten niet met eigen geld behoe ven te betalen! Het rapport van de commissie van de WD heeft ons in hoge mate ver sterkt in onze mening, dat slechts een volkomen vrij kunstleven, niet gebon den door welke banden dan ook, in staat is de publieke belangstelling voor de resultaten van zijn arbeid te ver groten. Wij leven thans helaas in een periode waarin de overheid ten on rechte van haar financiën gebruik maakt door invloed uit te oefenen op datgene, wat slechts in volle vrijheid tot ieders persoonlijke vreugde kan gedijen. MICHAEL McDermott, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, heeft gisteren ver klaard. dat de Ver. Staten zich van stem ming zullen onthouden, wanneer het Tunesische vraagstuk in de Veiligheids raad in behandeling komt. McDermott zei voorts, dat de Ameri kaanse vertegenwoordiger in de Veilig heidsraad een officiële verklaring zal afleggen over de beweegredenen der Amerikaanse delegatie om zich van stemming te onthouden. De Veiligheids raad zal vermoedelijk morgen de Tune sische kwestie weer bezien. De Tunesische premier Bakkoesj heeft zijn kabinet thans samengesteld, maar aan residen'-generaal Hautecloque ver zocht het niet onmiddellijk bekend te maken Bakkoesj heeft medegedeeld, dat de FransTunesische commissie voor bestudering van 't Franse hervormings plan spoedig met haar werk zal begin nen. De premier heeft reeds een lijst opgesteld van zeven Tunesiërs, die in deze commissie zitting zullen hebben. Alle partijen zijn hierbij vertegenwoor digd, ook de nationalistische Neo-Des- toer. Geleerden hebben Maandag boven ilasgow in Schotland, een reusachtige, uit plastic vervaardigde ballon, tot een hoogte van 28,000 meter doen stijgen. Aan de ballon zijn instrumenten ge hecht, met behulp waarvan men be paalde gegevens over de kernenergie en de kosmische straling te weten hoopt te komen. verliest. „Neem een die zo netjes mee- :r heeft weer eens man in het sport- p en vraagt: „Hoe

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1