OIO mat hm. Pant, Pom en de blauwe vaas HET GESLACHT PAARLBERG Chefariiift.4" rv In de greep van de woestijn De Heksenwaag in Oudewater Eeuwenoude reputatie is nog steeds in trek Het Radioprogramma AMERIKAAN DRAPER IN DE NAVO-RAAD Tommies de populairste bezetters Kwart millioen Chinese communisten staan gereed Scheepvaartberichten KERKELIJK NIEUWS IDEALE LUIERS Noordhollandse families 4-voudige.inderdaad veel betere werking! WOENSDAG 9 APRIL 1952 (Van onze speciale verslaggever) OOMMIGE gemeenten van ons land hebben een onverwoestbare reputatie. Neem daar nu dat kleine stadje Oudewater op de grens van Zuid-Holland en Utrecht aan de Hollandse IJssel. Zwervend door Nederland zullen we daar niet heen gaan omdat er de ruim negenhonderd jaar oude St. Michielskerk staat of omdat het een van de weinige plaatsen in ons land is, waar nog een touwslagerü te vinden is. Neen, we gaan naar Oudewater, uitgerekend omdat er een heksenwaag is, wij, en met ons duizenden anderen van buiten dit stadje. AI enige honderden jaren lang. Alleen met dit verschil, dat onze voorzaten uit de 16e, 17e en zelfs nog begin 18e eeuw derwaarts trokken met een zeer bezwaard gemoed, en het geslacht van onze dagen luchthartig als plesante toeristen nu eenmaal zijn. rvE rillingen ktin- U nen ons nog over de leden lo pen, wanneer we er aan denken, in welke gemoedsge steldheid zo'n paar honderd jaar gele den Jacobie Fau- lus, huysvrouwe van Steven Wil- Jems. haar verdere levenslot op de weegschaal legde. Omtrent veertig jaren telde dit kleine vrouwtje met haar bruine haren, blauwe ogen, en langwer pig gezicht met rood vlekje onder aan haar rechter wang. Haar buur tjes hadden haar aangewezen als het behekste we zen, dat de dood van menige kleine in haar woonplaats op haar geweten had. Ten einde raad had Steven - Willems met zijn vrouw de verre reis naar Oudewa. ter ondernomen. ï)e faam, dat daar een overheid resi deerde, die de waandenkbeelden en hét bijgeloof van haar tijd durf de trotseren, en een onverzettelijke redelijkheid bleef betrachten, was ook tot dit echtpaar doorgedrongen. Zo fooedig mogelijk na aankomst in het Hollandse stedeke met z'n propere huisjes en voorname stadhuisje heeft Jacobie Paulus zich bij burgemeester cn schepenen gemeld. Die verwezen haar naar Nieske Gerrits, „ordinaris vroedvrouwe", tot wier taak het gere kend werd behalve kindertjes ter we reld te helpen brengen, veronderstelde heksen te visiteren op wichten of swaerten. Gewogen en.... MIEÖKE GERRITS heeft Jacobie Pau- 1 lus „waer en waerachtigh" bena derd, op bet moment, dat Jacobie ..blootshoofds" was en „schoen en hoo- se had uitgetogen", en slechts gekleed was met een „onderrockie over haer hemdt". Zij stelde „publicquelyc" vast, dat Jacobie „geenige wichte ofte zwaer- te by haar hadde". (Advertentie. Ing. Med.) DONDERDAG 10 APRIL HILVERSUM I, 402 M. 7.— KRO. 10.— NCRV. 11.— KRO. 14.—24.— NCRV. KRO: 7.— Nieuws. 7.1S Gewijde mu ziek. 7.45 Overdenking. 8.— Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.25 Hoogmis. 9.45 Gramofoonmuziek. 9.55 Waterstanden. NCRV: 10.— Gramo foonmuziek. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.— Voor de zieken. 11.45 Gramofoon muziek. 12.— Idem. (12.30—12.33 Land en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonne wijzer. 13.— Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Grarpofoonmuziek. 13.30 Viool en piano. NCRV: 14.— Promenade-orkest en solist. 14.43 Voor de vrouw. 15.15 Gra mofoonmuziek. 16.Bijbellezing. 16.30 Vocaal kwartet. 17.— Voor de jeugd. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.40 „Een praatje van Aerie Bombaerie", causerie. 18. Nieuws. 18.15 Gemengd koor en soliste. IS.40 „Op de stelling". 18.50 Gramofoon muziek. 19.05 „Levensvragen van aller- le' aard en een pastoraal antwoord". 19.20 Radio Philharmonisch Orkest en solisten. 19.40 Radiokrant. 20.— Nieuws en weer berichten. 20.10 „Passie en Pasen", can tate. <le deel). 20.40 Gramofoonmuziek. 21.10 Buitenlands overzicht. 21.30 „Pas sionsbericht des Matthaus", oratorium 22.45 Avondoverdenking. 23.— Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.— Gramofoon muziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.— AVRO. 7.50 VPRO. 8.-24.— AVRO. AVRO: 7.— Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.— Nieuws. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 Idem. 9.— Mor genwijding. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.25 Voor de hulsvrouw. 9.30 Gramofoon muziek. 10.35 Vragenbeantwoording. 10.50 Voor de Kleuters. 11.— Amusementsmu ziek. 12.— Voordracht. 12.10 Pianospel 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gramofoon muziek. 12.50 Financieel weekoverzicht. 13.— Nieuws. 13.15 Mededelingen en gramofoonmuziek. 13.30 Musette orkest, 14.— „De Familie Malinden". hoorspel. 14.45 Gramofoonmuziek. 15.— Voor de zieken. 16.— „Van vier tot vijf". 17. Voor de jeugd. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.43 Regeringsuitzending: Dr. Ir. L. J. Vroon: „De landbouwplannen voor Su riname". 18.Nieuws. 18.15 Sportpro- blemen. 18.30 Dansmuziek. 18.55 Voor de kinderen, 19.— Gesproken brief uit J-or.den. 19.05 AVRO-Allerlei. 19.10 Nieuws van de Koninklijke Marine. 19.20 Gramofoonmuziek. 19.40 Rubriek van Kunst en Cultuur. 20.— Nieuws. 20.03 Orkstcoacert. 20.35 „De vrouw in Gezin, Maatschappij en Staat", causerie. 20.45 „Matthaus Passion", oratorium (2e deel). 22.30 „Dit is mijn lievelingsmelo die", enquête. 23.Nieuws. 23.15 S'port- actualiteiten. 23.30—24.— Gramofoon muziek. De Heksenwaag in Oudewaterdie jaarlijks nog duizen den vreemdelingen trekt en hen gezegeld certificeert dat hun gewicht in overeenstemming met de natuurlijke ■proporties van hun lichaam is. Na deze confrontatie met de oprecht heid werd Jacobie op de balans gewo gen cn niet te licht bevonden. Burge meester, schepenen en de raden der stede Oudewater stelden vast, dat haar gewicht was één honderd en één pond. En zij noemden het „soodanige oprech te Froyaenische wighte", dat deze ac cordeerde met de natuyrlycke propor tie haers lichaems". In een zeer officieel certificaat wér den deze feiten vastgelegd. Gewapend met dit document kon Jacobie zich hierna teweer stellen tegen allen, die meenden haar mens-zijn in twijfel te mogen trekken. Let wel, burgemeester en schepen en raden van Oudewater verklaarden niet, dat Jacobie geen heks was. Neen, zij verklaarden alleen, dat haar gewicht in overeenstemming was met de natuurlijke proporties van haar lichaam. En dat was in het alge meen wel voldoende om de slachtoffers van de pijnbank of brandstapel te red den. Een heks kan immers, volgens het volksgeloof, niet zwaarder dan enkele loden wegen. Hoe anders zou het mo gelijk zijn. dat zo'n wezen op een be zemsteel door de lucht reed naar de Eocksberg in de Harz, de geliefde ver gaderplaats van alle toverkollen? QUDEWATER heeft in zyn Heksen- waag vele goede herinneringen aan die krankzinnige wereld van een paar eeuwen terug bewaard gehouden. Wan neer we er vertoeven halen we weer eens diep adem en vinden het toch maar een voorrecht in de „rustige" we reld van onze dagen te mogen leven. De wereld van onze dagen, waarin het mogelijk is hartelijk te lachen om al die praatjes over toverkollen en hek sen, die volgens nauwkeurige berich ten zo'n millioen slachtoffers gemaakt hebben (Advertentie, Ing. Med.) William Draper is beoemd tot Ame rikaans permanent vertegenwoordiger in de Noordatlantische raad. Hij zal bo vendien speciaal vertegenwoordiger in Europa voor het program voor weder zijdse beveiliging blijven. HE Engelsen zijnals bezettingstroe pen in Duitsland het meest ge liefd, Een ingestelde enquête bracht aan het licht, dat zij zich slechts vol- gens elf procent der ondervraagden zeer onaangenaam" gedragen hebben. 26 procent vond hun aanwezigheid on aangenaamzestien procent blijft ech ter aangename herinneringen aan de Engelse soldaten behouden. Voorts heeft bijna de helft der ondervraagden bekend, dat zij van de aanwezigheid der 'Britten niet veel hebben gemerkt. De grootscheepse hulpverlening van de Verenigde Staten heeft huil soldaten niet op het eerste plan kunnen bren gen. De zelfbewustheid der blanke en de onstuimigheid der zwarte Amerika nen heeft de balans naar de negatieve zijde toen overstaan. De helft der ondervraagden bleek onaangename of zeer onaangename herinneringen aan hen te hebben. Vijftien procent is best raet hen ingenomen. De Fransen lig gen in de Duitse appreciatie met grote achterstand achteraan. Dertig procent noemt de herinnering aan de „poilus" zeer onaangenaam, 35 procent „onaan genaam" en slechts zeven procent „prettig". Zij kunnen zich troosten met he besef, dat de sympathie voor de Russen nog minder is. Drie kwart der ondervraagden had hoogst onprettige ervaringen met de rode soldaten, een kwart „onaangename" en een procent aangenameDit laatste kan eigenlijk alleen nog maar verwonderen, daar de vragen omtrent de Russen slechts kon den worden gericht tot vluchtelingen uit Oost-Duitsland. Stalin-plan voor ontwikkeling van Axiatische landen In de economische wereldconferentie te Moskou is door een Pakistaanse deel nemer, Altaf Hussain, redacteur van het dagblad „Dageraad", een „Stalin-plan" voor de economische ontwikkeling der Aziatische landen voorgesteld. Naar Hussain, die zijn land op de jongste vergadering van de Verenigde Naties heeft vertegenwoordigd, zeide suggereert de delegatie van Pakistan, dat de Sowjetunie, die in economisch opzicht zo enorm is vooruitgegaan, een weldadige rol zal spelen bij de ont wikkeling der economische achterlijke landen in Azie, zulks niet alleen door uitbreiding van de handel, doch ook als het voornaamste hulpverlenende land. De Chinese communisten hebben, onder Russische controle, 250.000 man klaar staan om Indo-China binnen te vallen, aldus heeft Bullitt, de voorma lige Amerikaanse ambassadeur in Mos kou Dinsdag voor een Senaatscommis sie in Washington verklaard. Als deze troepen over de grens trek ken, zullen de strijdkrachten van de Franse Unie, die nu zeven jaar in Indo-China strijden, worden wegge vaagd en zou de weg voor communis tische verovering van Siam, Birma en Indonesië open liggen, aldus de am bassadeur. Bullitt zeide te hopen, dat geen Ame rikaanse troepen naar Indo-Chjna zou den worden gezonden, doch hij drong aan op snellere hulp voor de Chinese nationalisten. Agamemnon 7 April v. A'dam n. Georgetown. Alblasserdyk, K'dam-Golf v. Mexico, 5 April te Tampico. Al- phacca, New York-B. Aires, 7 April te Santos. Arendskerk, Kobe-R'dam, 7 April v. Hongkong. Amsteldyk, 7 April van R'dam n. Hamburg. Axeldyk, New York-Golf van Mexico, p. 8 April Key West n. N. Orleans. Algenib, Porto Alegre-R'dam, p. 7 April Fernando No- ronha n. Las Palmas. Britsum, Newport News-R'dam, 9 April te R'dam verw. Breda, A'dam-Chili, 7 April v. Antoga- gasta n- Valparaiso. Diemerdyk, Los Angelos-R'dam, p. 7 April Mona eil. n. Le Havre. Edam, R'dam-New York, p. 7 April Wight. Gooiland, Porto Alegre- A'dam, 7 April v. Itajai n. Paranagua. Helena, Granada-A'dam, p. 7 April Ouessant. Hector, Levant-A'dam, 8 April te R'dam. Hera, 7 April van Cristobal n. Curasao. Japari KRL, New York-Surabaja, 8 April v. Singapore te Tandjong Priok. Klipfontein, Beira- A'dam, 7 April te Teneriffe. Kedoe, 9 April 20.00 u. v. Surabaja te Hoek van Holland verw. Langkoeas, Balikpapan- R'dam, p. 7 April Kaap Guardafui Port Said. Lombok, Calcutta-Pacific- kust, 7 April v. Manilla n. Honolulu. Manoeran, Balikpapan-A'dam, 7 April v. Bitung n. Makassar. Markelo, A'dam- W. Afrika, 8 April te Monrovia. Mer- wede, R'dam-Houston, p. 7 April Key West. Mapia, A'dam-Indonesie, 7 Aprjl v. Southampton n. Genua. Oranje, Tandjong Priok-A'dam, 7 April v. Port Said n. Southampton. Prins Willem 5, R'dam-Chicago, p. 7 April Scillys n. Quebec. Rotti, 7 April v. Singapore n, Tandjong Priok. Rynkerk, R'dam- Basrah, p. 7 April Ouessant, n. Genua. Radja Golf, v. Mexico-Java, 7 April van Newport News n. Paul Borough. Sarpe- don, A'dam-Maracaibo, p. 7 April de Azoren, n. La Guaira. Schiedam, Am sterdam-Levant, 8 April te Beyrouth. Sommelsdyk, 7 April v. Antwerpen n. Londen, Hamburg en Bremen. Suma tra, A'dam-Balikpapan, 7 April te Balik- papan. Teucer, Tandjong Priok-A'dam, 7 April v. Belawan n. Colombo. IJssel, Levant-A'dam, p. 7 April Gibraltar, n, Rotterdam. Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Nirboo North Victoria (Australië) bij de Presb. Church: Jac. de Vries te Holten. Te Kampen: W Rijnsburger, legerpredikant te Amers foort. Aangenomen naar Deinum (Fr.): A, J. Hollander, candidaat te Leeuwarden, die bedankte voor Schingen. Bedankt voor Leiden: C. M. van Emdt te Utrecht. Benoemd tot bijzonder hulpprediker te Everdingen: G. Enkelaar, a.s. emeri tus-predikant te Stavenisse. Geref. Kerken: Beroepen te Zoutkamp: A. Griffioen, candidaat te Hilversum. Te Twijzel: R. J. Beukema, candidaat te Midwolda. Aangenomen naar Bussum: E. J. Was- sink, te Doetinchem, die bedankte voor Oost- en West-Souburg. Beroepbaarstelling: de classis Am- hem heeft prop. geëxamineerd en be roepbaar verklaard de heer C. W. de Ruiter te Nijmegen. De heer J. P. Has pels zal met ingang van 20 April gaarne' een eventueel beroep in overweging ne men. Zijn adres is: Generaal de la Rey- laan 20 te Bussum. Geref Kerken onderh. art. 31 K.O.: Bedankt voor Bilthoven: B. Geuchies te Wapenveld. Voor Zaandam: H. van Tongeren te Rouveen. Chr. Geref. Kerken: Tweetal te Katwijk aan Zee: N. de Jong te Middelharnis en J. G. van Minnen te Huizen (N.-H.). Geref. Gemeenten: Tweetal te Veenendaal: H. van Gilst te Elspeet en F. Mallan te Bruinisse. Bedankt voor Ottersville (Canada): A. Vergunst te Zeist. PIK FLAN E L. HYDROPHIEL, ONDERLEGGERS. PRODUCT (Advertentie. Ing. Med.) 18. Terwijl Kareltje Kat met ang stige ogen naar het klapperpistooltje in zijn handen staarde, ging Billie door met praten. „Kom. laat nu ook eens zien dat je wat kunt. Je kunt toch niet alles aan mij overlaten hè?" „Ja maar ik heb nog nooit iemand tegengehou denIk weet helemaal niet, hoe ik dat doen moet„Hemeltjelief, zo'n onnozele bloed heb ik nog nooit mee gemaakt", schreeuwde Billie. „Je houdt iemand gewoon 't pistool onder zijn neus en dan roep je: „Je geld of je leven!" Dat is alles! Heb je het nu begrepen? Kijk, daar komt al iemand aan. Het is hier een mooi stil laantje, juist geschikt voor ons doel. Ik zal me hier achter de boom verschuilen. Vooruit, doe je plicht". En hij gaf Ka reltje een duw, terwijl hij zelf achter een dikke boom wegschool. Angstig keek Kareltje om zich heen. „Waarom doet hij het zelf niet", mopperde hij. „Altijd moet ik die nare karweitjes opknappen. Maar ja, zijn maag knorde en zijn portemonnaie was leeg, hele maal leeg! In de verte naderde, niets vermoedend, een vriendelijke heer. (Advertentie, Ing. Med.) r)E NAAM PAARLBERG wordt aan- getroffen in vele plaatsen van ons gewest. Omdat de spelling van de achternaam in vroeger tijden toen de meeste mensen geen achternaam voer den was overgelaten aan willekeur, vinden wij thans ook andere schrijf wijzen van de naam, bijv. Parelberg en Paarlenberg. De stamvader van het geslacht, Andries Jochemsz. Paarl- berg, vestigde zich omtreeks 1700 te Warmenhuizen. Het is echter niet be kend, vanwaar hij kwam, omdat de attestatieboeken van Warmenhuizen uit die tijd verloren zijn geraakt. DAT Andries Paarlberg zich vanuit een andere plaats in Warmenhuizen vestigde, blijkt hieruit, dat hij zijn zoon Engel in 1701 in dit dorp liet dopen, terwijl diens eerder geboren broer Jochem in het doopboek van Warmenhuizen niet wordt genoemd. Andries' vrouw overleed vóór 1728. Haar naam is echter onbekend, omdat deze bij-de doop van Engel niet wordt ingeschreven en het overlijdensboek van vóór 1728 ontbreekt. In October 1739 woonde Andries te Krabbendam, hetgeen blijkt uit een aantekening in het kerkelijk resolutieboek. In dit boek wordt er namelijk gewag van gemaakt, dat Andries was beledigd door zijn buurman Gerrit Koeman. De predi kant wendde pogingen aan om de on enigheid bij te leggen, wat geschiedde. QP 13 Februari 1701 werd Engel door zijn vader ter doop gehouden. Do minee Hondius verrichtte de doop. Zoals opgemerkt, ontbreekt in de doopaantekening de naam van de moeder. Men nam het vroeger met de aantekening van doop, overlijden en huwelijk niet zo nauw. Hoewel Andries een zware strijd had te voeren voor het dagelijks brood, liet hij Engel toch het onderwijs volgen van meester Meynert Gerritsz. Sytwint. Daarna koos Engel niet het beroep van zijn vader, die landarbeider was, maar ging hij als krullenjongen in de leer bij de dorpstimmerman, van wie hij dit beroep leerde. De datum en duur van zijn eerste huwelijk is niet bekend, evenals de naam van zijn eerste vrouw, die hem al spoedig- ontviel. Op 28 Augustus 1728 huwde hij ten tweede male en wel met Lijsbet Hendricks Blommers, afkom stig uit Spanbroek. Kort voor dit hu welijk kocht hij te Warmenhuizen voor ƒ152.een huis en erf van Cor- 81 Mara wierp een blik op Amid, niaar hij keek recht voor zich uit en zijn profiel was hard en grimmig. Met een zwaar hart kon ze zich haast niet voorstellen dat dat heerlijke uur in de woestijn ooit had plaats gehad. HOOFDSTUK XXHI Later op diezelfde dag werden ze bij het ziekbed van Jane Frask geroepen. Ze had haar bewustzijn herkregen, maar het was niet meer dan een laatste opleving zoals Amid het meisje voor zichtig waarschuwde. Juffrouw Frask was aan alle zijden door kussens gesteund, en hoewel ze er heel bleek en ziek uitzag, was haar glimlach even onweerstaanbaar als al tijd, toen ze ook Mustafa Kemiri be duidde, dat hij moes? blijven. „Ik ga nu." sprak ze, „mijn laatste verhaal vertellen, alleen is het ditmaal waar gebeurd. En daar wens ik een on afhankelijke getuige bij." „O, juffrouw Frask, vermoei uzelf toch niet ik weet zeker dat u veel beter doet niet zoveel te praten," smeekte Mara bezorgd. „Stil kind, snap je dan niet dat dit verhaal als een hele kudde olifanten op mijn borst drukt en me bezwaart? Ik wil dat beroerde gevoel kwijt." Kemiri schikte haar kussen recht. „Ik zou wel zin hebben in een siga ret," zei Jane en knipoogde even naar hem. Hij aarzelde even, haalde toen zijn schouders op, presenteerde haar er een uit zijn eigen koker en stak die voor haar aan. „Zoals jij in ieder geval weet, Mara," begon juffrouw Frask dadelijk, „werd door: MARJORIE VERNON mijn broer Edward vermoord, en het bleef een „onopgelost raadsel". Men zag iemand in een Oosterse burnous in het dorp waar hij die nacht verbleef, en, om kort te gaan, ik was de schuldige." „Oh," Mara onderdrukte een kreet en vroeg zich een ogenblik af of juffrouw Frask ijlde. Ze ving de blik van de dokter op, die echter even zijn hoofd schudde. „Ja," ging Jane voort en haar stem werd krachtiger, „ik heb dat gedaan en ik zou het weer doen. Hij ruïneerde met opzet de enige man van wie ik ooit echt heb gehouden, dreef hem tot zelf moord Een ogenblik haperde Jane, toen ver volgde ze met vaste stem: „Ik zorgde wel geen spoor na te Ia- ten; maar enige maanden geleden werd een stukje stof van de burnous die ik had-gedragen in een heg, waar ik door was gekropen, aangetroffen; er kwamen enkele nieuwe feiten aan het licht en er ontstond een hernieuwde activiteit bij het onderzoek. Ik kreeg daar de lucht van en toen zag ik een moge lijkheid om twee vliegen in één klap te slaan. Ik wilde mijn tegenwoordige roman schrijven, „De geheimzinnige stad" en dat maakte het nodig dat ik naar Egypte ging om „couleur locale" op te doen; en wanneer ik er voldoen de ruchtbaarheid aan gaf dat ik het tweeledige doel had daarnaast te 'rach- ten de moordenaar van mijn broei, van wiens identiteit ik een flauw vermoe den zeide te hebben, op het spoor te komen (je herinnert je alle onzin die ik daarover heb uitgekraamd, Mara), zou ik waarschijnlijk de politie op een dwaalspoor kunnen brengen. Bovendien zou ik dan op een behoorlijke afstand zitten; en natuurlijk begreep ik, toen ik El Araish zag, dat ik een toevluchts oord had gevonden. Begrijp je nu dat ik er niets voor voelde het te verlaten? Ik hield van de warmte en de kleurig heid en de schoonheid van deze stad, en bovendien was ik er veilig. Je weet niet wat dat betekent als je niet zelf gezocht wordt! Nou ik vond alles in de tuinen even mooi, maar zelfs daar verschool zich een addertje in het gras." Jane hield weer even op, toen vervolg de ze: „En die adder in het gras was Gary Cromer." Mara schrok en kreeg een kleur. „Zodra ik hem zag, wist ik, dat hij niet deugde," ging juffrouw Frask op haar openhartige wijze verder, „en daar ik jou toen al graag mocht, Mara, no digde ik hem uit met ons mee te gaan, in de hoop dat hij zich in zijn ware gedaante zou vertonen, voordat je met hem trouwde. Ik wist dat hij het soort man was die zelfs voor korte tijd niet in staat zou zijn ook maar de schijn van fatsoen te bewaren. Ik wist zeker dat hij uitsluitend bij je was terugge komen omdat hij meende dat ik je min of meer had geadopteerd en je van mij zou ervenNou, ik moet toegeven dat het me in het begin tegenviel dat hij zich zo netjes gedroeg, want ik wist zeker dat dat niet in zijn aard lag. Toen begon hij te verslappen; vervolgens kwam daar zijn schandelijke handelwij ze tegenover die arme Yhula bij ik ben daar alles over te weten gekomen, maar ik kan het nu niet allemaal ver tellen, omdat ik dan te moe word om mijn eigen verhaal af te maken". „Ik weet alles", sprak Mara zacht. „Ja?" Jane keek haar scherp aan. „Goed", vervolgde ze toen. „Dit heeft je ogen ten opzichte van de ware Gary Cromer geopend, denk ik. Maar om tot mijn eigen zaken terug te keren. Dokter, kan ik iets te drinken krijgen?" Kemiri, die oplettend had geluisterd, vervulde deze wens van zijn patiënte onmiddellijk. Het meisje wierp een blik op Amid. Hij zat aan de andere kant van het bed en keek neer op zijn ge vouwen handen, zodat het meisje zijn ogen niet kon zien, maar zijn mager, bruin gezicht was ernstig en ondoor grondelijk. „Dank u. Hoewel ik meer trek heb in ëen whiskey-soda. Maar ik heb nooit een hoge dunk van dit genre hotels ge had en ze hebben de gewoonte meer uit je lichaam te halen dan ze erin stoppen, vind ik altijd." Ze was nog precies dezelfde., vol grapjes tot op het laatst. Mara knipper de een paar tranen weg. „Gary Cromer wist maar al te goed dat ik hem doorzag en zo.i op wraak", vervolgde Jane Frask, met een grimmig lachje. „Maar hoe ik over hem denk, zal ik je niet vertellen, want ik wil geen herrie in het hospitaal maken". Ze tikte de as van haar sigaret gewoon over het laken! voordat ze verder ging: „Ik maakte een grote en stemme fout, zoals men zegt dat misdadigers altijd doen. Ik noteerde de tijd toen ik die nacht uitging om Edward te vermoor den en het moment dat ik weer thuis kwam. Ik maakte ook een plan voor mijn alibi en de tijden en plaatsen die ik wilde noemen om mijn verklaring te bevestigen. O. ik heb 'n paar heel in teressante feiten in dat kleine suède notitieboekje opgeschreven herinner je je hoe ontdaan ik was toen ik het kwijt was, Mara? ten dele opdat mijn geheugen mij geen parten zou spelen, en ik zou verklaren wat ik moest ver klaren; ten dele omdat ik het leuk vond en het mijn ijdelheid streelde, misschien om dat stuk van overtuiging te bezit ten waarvoor de politie alles zou ge ven. Ik had het altyd bij me, dag en nacht: in mijn pyama, in mijn mantel pak. ik had overal een speciaal zakje met sluiting voor dat kostbare opschrijf-, boekje. (Wordt vervolgd). nelis Duijn. Dit huis stond aan de Kerkweg en werd ten zuiden begrensd door de woning van dokter Pieter Haringkarspel, ten noorden doOr de herberg „De Prins". Was het eerste huwelijk kinderloos gebleven, het tweede werd gezegend met vier kin deren, t.w. Andries, Hendrik, Maartje en klaas, resp. geboren in 1729, 1733, 1734 en 1736. Na de geboorte van Klaas pakten zich donkere wolken samen boven het gezin, want na een ziekte van enkele maanden overleed de moe der op 26 Januari 1737. In vertwijfeling verkocht hij en kele weken later, n.l. op 15 Maart 1737, zijn huisraad, dat hem de somma van f 124.35 opbracht en ontvluchtte hij zijn woonplaats. Hij vond werk op een scheepswerf te Zaandam. Zijn kinderen werden verzorgd door fami lieleden. Reizen was in die dagen moeilijk en de wex-ktijden waren zeer lang, zodat hij gedurende ruim vier laren familie en kinderen slechts zel den bezocht. Toen zijn vader wegens ouderdom met langer in staat was zijn kinderen te onderhouden, deed Engel de stap, die zovelen in die tijd als noodsprong deden. Met lood in zijn schoenen be gaf hij zich in September 1741 naar de diakenen der gereformeerde gemeente te "Warmenhuizen om hulp te vragen. In de kerkeraadsvergaderlng van 1 October 1741 werd zijn zaak bespro ken. Om zijn goede wil te tonen be loofde Engel zich te zullen verhuren op een schip, dat naar Oost-Indië voer en drie maanden gage voor zyn kin deren te zullen storten. De kerkeraad besliste hierop, dat het onderhoud van twee der kinderen voor de diaconie z°u worden bekostigd, terwy'I over het onderhoud van de andere twee nog zou worden beraadslaagd. Engel reisde naar Hoorn, waar het hem gelukte te worden aangesteld als oppertimmerman op de „Rijnhuizen" tegen een gage van ƒ46 per maand. Inmiddels had dominee De Moor be werkstelligd, dat de opvoeding van twee kinderen aan de vroedschap ten laste zou komen. Op de in December 1741 gehouden kerkeraadsvergadering verzocht Engel de leden toch vooral goed zorg te zul len dragen voor zijn kinderen. Ds. De Moor gaf hem deze verzekering en ge meenschappelijk werd de Heer voor hem gebeden, dat Hij Zijn leidsman zou zijn over de grote wateren. Enkele dagen later koos de „Rijn- huyzeri" zee en ving Engel de lange reis naar Indië aan. Het zou echter zyn eerste en laatste reis zijn, want aldus vinden wij opgetekend in het scheepsboek Engel Paarlberg over leed reeds in Maart 1742. Zo vond dan deze man, wiens leven een aaneenschakeling van teleurstel lingen was, ergens op de wijde zee een graf m de golven, nog in de kracht van zyn leven. A. MEKKEN. ORIENTEXPRESS ONTSPOORD Vijf Italianen zijn ernstig gewond ge raakt, toen de Oriëntexpress Dinsdag avond veertien km ten Noordwesten van Milaan ontspoorde en de woning van een lijnwerker vernielde. Vier van de ernstig gewonden zijn gezinsleden van de Italiaanse lijnwerker. Een aan tal treinreizigers liep lichte verwondin gen op. Doordat in één tablet Chefarino .,4 vier wereldberoemde genees middelen samenwerken, is de wer king veel krachtiger en helpt het ook daar, waar andere middelen falen. JEBEROEMPE GENEESMIDDELEN IN EEN TABLET e doet wonderen! (Advertentie, Ing, Med.)

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7