Nieuwe hoop aan „kust der koningen Een pop 'n dag burgemeester van Chicago Estoril, de wachtkamer van troon pretendenten IBIS Het buikspreken kan iedereen leren Vscaritiemogelijkheden in Belgie Madame Lupescu wordt genegeerd Scheepvaartberichten Brand teisterde rijwielhandel Wereldberoemde buiksprekers en hun poppen Gambetta en zijn gevreesde grappen De Vlaamse sleden nog steeds in trek De bruid tooit zich Oorlog onwaarschijnlijk Muzikale Oostzaanse familie Bierdrager Het nieuwe boek GLIMLACHJE Zaanse Vogelkenners naar Zuid-Frankrijk Vogelgeluiden door de aether DONDERDAG 10 APRIL 1953 ti AL spreekt men in de wereld nauwelijks nog over de dood van de koning van Engeland en de troonsbestijging van de jonge koningin er is een plaats, vaar de belangstelling hiervoor nog onverminderd voortduurt: daar, waar men uit solidariteit over het lot van de Europese monarchieën spreekt, aan de ,,kust der koningen", zoals de Portugezen het kustgebied bij Estoril noemen. Daar wonen talrijke vroegere dragers van een kroon of de pretendenten voor een van de vele verlaten tronen van het oude continent, Juan van Spanje, Umberto van Italië, Franz Joseph van Oostenrijk, Carol van Roemenie, Simeon van Bulgarije. Ook enige leden van de Joegoslavische dynastie wonen hier; en de Franse pretendent, de Graat van Parijs, die vrede gesloten heeft met de Republiek en daarom naar Frankrijk mocht terugkeren, dat tientallen jaren voor hem gesloten is geweest, kan te allen tijde weer naar Portugal verhuizen, waar hij een landgoed aan de kust bezit. de middelen beschikte om een leven in grpte stijl te leiden. Niet alle bewoners van de kust der koningen gaat het zo goed .De Spaanse Bourbons hebben blijkbaar tijdig voorzorgen getroffen voor hun verbanning, maar Umberto klaagt steeds over de grote verliezen, die hij geleden heeft, doordat de Ita liaanse staat zijn landgoederen in be slag heeft genomen. Onbemiddeld is hij daarom nog niet, want zijn vader, de oude Koning Victor Emmanuel, is steeds een goed beheerder van zijn ver mogen geweest, waarvan hij een aan zienlijk gedeelte op Engelse banken in veilige bewaring had gebracht. Deze gelden zijn weer aan de koninklijke familie Savoye ter hand gesteld. Minder goed staat Franz Joseph van Oostenrijk er voor, de neef van de eigenlijke pretendent Otto van Habs- burg ,een groot heer uit een van de oudste families, doch met bescheiden middelen. Dan heeft Carol van Roe menie, die nog steeds Madame Lupescu of, zoals ze nu heet, Prinses Hélène. aan zijn zijde heeft, het veel beter; hij bezit genoeg om een luxueus leven te kunnen leiden. Ook de enige vertegen woordigster van de Braganza's, die op vaderlands grondgebied woont, had het tot nu toe heel moeilijk, omdat de re volutie in Portugal en Brazilië de dy nastie haar gehele vermogen gekost hebben. Ze moet daarom tevreden zijn met een bescheiden chalet, dat er naast de luxueuze residenties van haar colle ga's nogal armzalig uitziet. De m'dde- len, die de dynastie nog overgehouden heeft, moesten gebruikt worden om het verblijf van de pretendent Don Duarte en zijn zoon, Don Duarte Pio, in het buitenland te bekostigen. Nieuwe kansen? 70 was het tenminste tot voor kort: ■want sinds enige tijd schijnen, ten minste in de ogen van de bewoners van de kust der koningen, de vooruit zichten voor de monarchie weer te stij gen. De dood van de oude president Carmona heeft een belangrijke veran dering van stemming teweeg gebracht. Zijn opvolger schijnt voor het grote pu bliek niet te bestaan en Salzar, de wer kelijke heerser van Portugal, door zijn leeftijd en zijn lange regeringstijd ver moeid, denkt erover zich terug te trek ken. Er zijn mensen, die menen, dat hij de monarchie wil herstellen. Daarop MADAME LUPESCU .genegeerd.... PORTUGAL, dat vreemde monarchen gastvrijheid verleent, is tot dusver tegenover zijn eigen dynastie minder tegemoetkomend geweest. Geen preten dent. uit het huis van Braganza mocht op Portugees grondgebied wonen, met als enige uitzondering de Infantin Dona Filipa, wier villa in Estoril aan die van Umberto van Italië grenst. In Portugal heeft men een jaar ge leden de Graaf van Parijs slechts node zien vertrekken, daar hij over voldoen- Aagtekerk, 9-4 van R'dam naar Genua. Alioth, Buenos AairesR'dam, 9-4 te Las Palmas. Aalsum, R'damSaigon, pass. 8-4 Singapore, 11-4 te Saigon verw. Algenib, Porto AlegreR'dam, pass. 8-1 St. Pauls Rock naar Las Palmas. Almkerk, Sydney—R'dam, 8-4 te Aden \crw. Alnati, R'dam—Buenos Aires, S-l van Santos n. Montevideo. Arends- kerk, Kobe—R'dam, 8-4 van Hongkong tc Manilla. Arlceldyk R'dam—New York 11-4 te New York verw. Boskoop, 9-4 van Antwerpen te R'dam. Breda, 9-4 van Antofagasta te Valparaiso Bintang, Vancouver—Calcutta, 8-4 van Singapore naar Madras. - Britsum, Newport News— R'dam, pass 8-4 Portland. Bloemfon tein, 8-4 van Kaapstad naar Port Elisa beth. Coram, R'dam—Calcutta, 8-4 te Colombo. Congostroom, 9-4 van Ant werpen naar A'dam van West-Afrika A'dam. Cottica, A'dam—Georgetown, 8-4 van Barbados naar Port of Spain. Caltex Delft, R'dam—Sidon, pass. 8-4 Westp. Kreta. Caltex the Hague, Sidon -R'dam, pass. 8-4 Ouessant. Duivendyk, 8-4 van Los Angeles te R'dam. Eemdyk, 8-4 van R'dam naar Golf van Mexico. Esso Amsterdam, 8-4 van R'dam naar Aru ba. Graveland 7-4 van Rio de Janeiro n. Bahia—A'dam. Gooiland, Porto Alegre —A'dam, 7-4 van Itajai te Paranagua. Garoet, MakassarNew York, 8-4 van Pe- r.ang naar Belawan. Gouwe, Santander —Port Gentil, 9-4 te Dakar verw. Groo- te Kerk, 8-4 van A'dam naar Hamburg. Hersilia, A'damMaracaibo, 8-4 van Aru ba naar Maracaibo. Holland VNS 9-4 van Beira te Durban Hestia 9-4 van Curacao naar Aruba. Jagers fontein, 8-4 van Hamburg te A'dam. Kota Agoeng, 9-4 van Bandar Shapour naar Basrah van New YorkCalcutta. Kota Inten, R'dam—Tandjong Priok, S-4 v. Marseille naar Genua. Leerdam, New- Vnrk—R'dam, 8-4 van Antwerpen naar R'dam Lemsterkerk, R'damChittagong 8-4 van Aden naar Colombo. Limburg, 9-4 van Kidjang te Balikpapan. Lutter- kerk, R'dam—Perz. Golf, pass. 8-4 Straat v. Messina naar Port Said. Laurenskerk, Perz. Golf—R'dam, 9-4 te Genua. Loe- nerkerk, Calcutta—R'dam, pass. 9-4 Straat Messina n. Genua. Leerdam, 9-4 v. New York te R'dam. Luna, A'dam—Levant, 8-4 te Malta. Modjolcerto, 9-4 van Ant werpen te R'dam. Mapia, A'dam—Indo nesië. pass. 8-4 Ouessant n. Genua. Men tor, Levant—A'dam, pass. 8-4 Ouessant R'dam. Meliskerk, 8-4 van Durban naar Lorenzo Marques van A'damBeira. Nigcrstroom, 8-4 van A'dam naar Ham burg. Overijsel, JapanR'dam, 8-4 van Antwerpen n. R'dam. Ovula, 8-4 van Aruba naar Spezzia. Ridderkerk, 8-4 van Schiedam naar Hamburg. Rondo, New York—Perz. Golf, 9-4 van Aden te Ulena el Ahadi verw. Stad Breda, 8-4 v. hew Orleans naar R'dam. Stad Leiden, Santiago de Cuba—R'dam pass. 8-4 Mona Passage. Stad Maassluis 11-4 van Me- 1:11a te IJmuiden verw. Stad Alkmaar, Houston—R'dam, 9-4 23 uur te Hoek van Holland verw. Tarakan, A'damIndo nesië 9-4 van Djaddah naar Aden. Trompenberg, 9-4 van Galveston naar Port Arthur. Titus, Adam—Levant, 8-4 van Iskenderun naar Mersin. Tomoro 9-4 van Philadelphia te R'dam. Tabian. JavaNew York pass. 8-4 Dondrahead Suez. Tawali, A'dam—Makassar, 9-4 te Belawan verw. Tjibajak, 8-4 van Mei bourne naar Sydney. Tjiluwah, 8-4 van Tandjong Priok n. Singapore. Tomini, R'dam—Tandjong Priok, pass. 8-4 Kaap Finistcrre. Waal. A'damLevant, pass. 8-4 Finisterre-Lisabon. Westland, Adam ^Buenos Aires, pass. 1-4 Teneriffe n. St Vincent KV. Willemstad 8-4 van Cura sao te Aruba. Waterland. Buenos Aires —A'dam, pass. 8-4 Fernando Noronha n.-St Vincent KV. Winterswijk, 8-4 van Safi tiaar Vlaardingen. Willemstad. 'A'dam -Cristobal. 9-4 van Aruba naar Porto Limon. Zuiderkruis. 8-4 van R'dam naar Nieuw-Zecland. Zeeland KRL. 8-1 van Makassar te Hallfax naar New York. duidt ook het feit. dat de pretendent Don Duarte toestemming heeft gekre gen zijn zuster in Estoril te bezoeken en na zijn vertrek zijn zoon onder de hoede van zijn tante achter te laten, om hem op Portugees grondgebied op te voeden. Sindsdien is Dona Filipa een hooggeacht personage geworden, ter wijl men vroeger nauwelijks notitie van haar nam: de monarchisten be schouwen haar thans als het levende symbool van de kroon en uit de krin gen van haar aanhangers stroomt haar nu ook van alle kanten financiële hulp toe. Al geeft men elders in Europa de monarchie geen grote kans in Estoril is men ervan overtuigd, dat de alge mene restauratie van de troon zal ko men, omdat in de democratieën het symbool van de koning boven de po litici ontbreekt. De pretendenten hopen echter niets meer voor zichzelf, maar des te meer voor hun erfgenamen, om welke reden ze erop bedacht zijn hun oudste zoons in hun vaderland te la ten opvoeden, zoals dit met de zoon van Don Juan en de oudste zoon van de Portugese pretendent geschiedt. De zoon van Umberto, de jonge Victor Emmanuel, is op een Zwitserse kost school, die hoofdzakelijk door de Ita liaanse aristocratie bezocht wordt; hij is dus eveneens „thuis". Slechts één is er. die zich afzijdig houdt van het gesloten front van ko ningen en pretendenten: Carol van Roemenie, die zich beledigd voelt, om dat men zijn gezellin, de eertijds veel genoemde Madame Lupescu, piet als „ex-koningin" van Roemenie wil er kennen. Het verleden van deze vrouw kan door geen hof-protocol over 't hoofd worden gezien In St. Maartensbrug is in dc afgelo pen nacht even na twaalf uur de rij wiel-, radio- en motorenhandel van dc heer H. Bos geheel uitgebrand. De brandweren van Zijpe, en St. Maarten slaagden er door krachtdadig optreden in de vuurzee snel te blussen. Daardoor voorkwam men, dat belendende perce len door het vuur werden aangetast. De brand is ontstaan in de werk plaats. De familie Bos was juist naar bed gegaan doch spoedig daarna moes ten de heer Bos en een inwonende zwa ger op onderzoek uitgaan omdat men een sterke brandlucht waarnam. Op dat moment brandde de werkplaats reeds fel en het vuur drong snel door naar andere delen van het perceel. Terstond werden beide bovengenoemde brand weren gealarmeerd. Hoewel het aan vankelijk enige moeilijkheden oplever de voldoende bluswater te krijgen, slaagde men er +och in het vuur te lo- caliseren. Daardoor werd voorkomen, dat de vlammen vat kregen op de aan grenzende panden. Uit de woning van de familie Bos kon nagenoeg niets wor den gered. Minister In 't Veld gaat spaarbrieven verkopen De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting mr. In 't Veld, oud- op de braderie, die 11, 12 en 13 Mei in Zaandam gehouden wordt, zélf een burgemeester van Zaandam, is van plan dag spaarbrieven voor woningen in deze gemeente aan het publiek te gaan verkopen. De Hertog vein Edinburgh bracht een bezoeh aan de kolenmijnen van Lancashire. De Hertog begeeft zich naar de schachtf terwijl de mijnwerkers met belangstelling toezien (Van onze correspondent te Londen) £)e beroemde Engelse buikspreker Peter Brough, die verleden jaar met voor stellingen voor de radio, de televisie en in variété's de ronde som van 'n half millioen heeft verdiend, wil zich thans in het zakenleven terugtrekken en een handel in textiel beginnen. Hij is het levende voorbeeld, dat men van de kunst van het buikspreken best kan leven; het is werkelijk een kunst, die niet door een bijzondere lichamelijk eigenaardigheid is aangeboren, doch door langdu rige en ingespannen oefening wordt aangeleerd. Ieder mens, die over het no dige uithoudingsvermogen beschikt, kan buikspreker worden en zo zijn eigen grapjes uithalen, zoals de Franse volksredenaar Gambetta, die als jong afge vaardigde in het paleis Bourbon er plezier in had de redenaars in de war te brengen met interrupties, waarvan niemand wist waar ze eigenlijk vandaan kwamen. QAMBETTA kon als buikspreker de stem van de staatsman Thiers pre cies nadoen. Op een dag sprak juist de afgevaardigde Du Miral in de Ka mer, toen hij zich door de Thiers op een zeer onbeleefde wijze in de rede hoor de vallen. Hij dacht tenminste, dat het Thiers was en de meeste gedeputeerden dachten dit ook, doch het was weer eens een van de gevreesde grappen van Gambetta en nadat Du Miral zijn gewaande tegenstander op dezelfde manier van repliek had gediend, vond Gambetta het toch geraden de dingen niet op de spits te drijven. Ook de in zijn tijd wereldberoemde „goochelaar" Louis Comte haalde als buikspreker allerlei grappen met zijn medemensen uit. Hij zat eens met een vriend in een café, toen hij on het idee kwam zijn metgezel op de meest grove en indiscrete wijze aan te spre ken. Zijn vriend dacht, dat een nabu rig tafelgenoot ruzie met hem zocht en cr was bijna een vechtpartij ent- staan. Dezelfde Comte had ook de gewoonte zich bij alle begrafenissen aan te sluiten, die hij tegenkwam en op de plechtigste ogenblikken de dode uit de kist te laten spreken. Bij zo'n gelegenheid werd hij eens bijna dooi de verontwaardigde begrafenisgasten gelyncht. Sinds Prosper Duboc treden buik sprekers graag op met een pop, die dan de rol op zich neemt tegen het publiek te „spreken". Omstreeks 1830 ging heel Parijs naar het „Café des Aveugles" om Duboc's pop te horen praten. Na deze Fransman was het de Engelsman Free Russell met zijn marionet Coster Joe, die grote popu lariteit genoot en ook de pop van de bovengenoemde Peter Brough, Archie Andrews, is een algemeen bekende verschijning in Engeland. Eens werd Archie zelfs ontvoerd en da beste de tectives van Scotland Yard volgden zijn spoor. De dief stuurde de pop echter vrijwillig terug, waarbij hij in een brief schreef, dat hij het kleine manneke, dat de vreugde was van ge heel Engeland niet wilde vasthouden. IN de Verenigde Staten is het Edgar Belgen met zijn pop Charlie Mae Carty, die met films, door radio-, te levisie- en reclame-uitzendingen per jaar meer dan een kwart millioen dol lar verdient. Hij heeft, om steeds ac tueel te blijven, een aantal „gagmen" in dienst, die steeds weer voor nieuwe grapjes in zijn repertoire zorgen. De pop Charlie is zelfs op het Witte Huis ontvangen en Iieeft de rang van ser geant van de Amerikaanse lucht macht; hij is eens 24 uur lang burge meester 4 an Chicago geweest en haal de stemmen bij de vorige presidents verkiezingen. Dergelijke successen kan ieder oogsten, die, zoals gezegd voldoende doorzettingsvermogen heeft voor de training, die nodig is om buikspreker te worden. Door een bijzondere adem- techniek moet de stem bij het verla ten van het strottenhoofd gedempt worden. Volgens Peter Brough, de succesvolle buikspreker, doet men het beste voor een spiegel te gaan staan, om de beweging van de lippen, die niet gezien mag worden, nauwkeurig te controleren. Men moet de longen vol pompen met lucht, de tanden daarbij vast op elkaar houden en tegelijk de lippen enigszins openen; dan laat men lucht op de stem „drukken". Begin nend met de letter A moet men het gehele alfabet oefenen, waarbij al spoedig blijkt, dat bepaalde letters als B. F. M. P. V heel moeilijk uit te spreken zijn, zonder dat de lippen be wegen; de beroepsbuiksprekers vermij den deze letters dan ook zorgvuldig of, als het niet anders gaat, omschrij ven ze zo goed mogelijk. De pop dient om de aandacht van het publiek van de buikspreker af tc leiden, die, als de pop een beweging maakt, eel'der eens ongemerkt met zijn lippen kan „smokkelen". (Van onze correspondent te Brussel) MU tegelijk met de vacautiemogelijkheden door menigeen de' porteinonnaie wordt onderzocht om te zien, waartoe zij ons in staat stelt, is het niet on dienstig op België als toeristenland te w ijzen en de vraag te stellen, wat het ons biedt.- Er zijn besprekingen gevoerd tussen Nederlandse en Belgische auto riteiten op het gebied van toerisme en zie hier, wat zij opleverden. De Bel gische plaatsen langs de kust zullen vooral hun belangstelling richten op gasten uit Engeland, naar de reisdeviezen, zoals wij weten, dusdanig vermin derd zijn, dat er gezonnen moet worden op het afleggen van de kortst moge lijke reisroute om deviezen te sparen. Voor Engelse toeristen zijn byzonder gunstige iogies-vooruaarden in Belgische kustplaatsen zoals Oostende, Heyst en Blankenburg overwogen. Dit wil echter niet zeggen, dat Nederlanders er niet welkom zouden zijn. Profondeville aan de Maas, niet ver van Namen, rekende verleden jaar voor dagpension 165 fi'ancs (ongeveer der tien gulden); over het algemeen zijn de prijzen met één procent verhoogd, zodat op een ietwat hogere prijs voor dit jaar zal moeten worden gerekend. Voor Rooms-Katholieke landgenoten wijzen wij op de steeds druk bezochte Processie van het Heilige Bloed in Brugge, die dit jaar op 5 Mei gehou den wordt en waard is te worden ge zien. Brussel is bezig zijn beste kleed voor de dag te halen en hoopt o.a. te bekoren met enkele exposities en kunsttentoonstellingen, terwijl een Jaarbeurs op het programma staat4 waaraan de meeste zorg wordt be steed. Rondom Gent zetten de dorp jes, die bekend zijn om hun prachtiga 'kwekerijen, overal letterlijk de bloe metjes buiten. Zelfs het sinds Fe lix Timmermans er onsterfelijke glan3 aan verleende een kleine, maar be roemde stadje Lier, tussen Antwerpen en Herenthals, heeft gxootse plannen bekend gemaakt en zal wedijveren om de gunst van vreemdelingen te ver werven door nieuwe plantsoenen aan te leggen, die de atmosfeer van het aangename en verleidelijke zullen ademen. Men is er met de voorberei dingen al ver gevorderd en tegen Pa sen zullen de toeristen de stad op haar Paasbest vinden. Wie Lier ooit 's avonds bezocht, zal het weldra niet meer hei-kennen: over enkele maan den wordt een moderne verlichting aangebracht, die er op is berekend een artistiek cachet te verschaffen. Zo gaat België zijn twee lichte sei zoenen tegemoet, als een bruid die zich tooit om haar gasten te ontvan gen en hun het beziek zo aangenaam mogelijk te maken. ANDERS slaat het met de mogelijk- heden in het overig deel van Bel gië'. In drie jaar tijd groeide het aan tal Nederlanders, dat in België over nachtte, met ongeveer 100.000. Was het 195.000 in 1949 en steeg het tot 212.000 in het daarop volgend jaar, in het jaar dat achter ons ligt, be reikte het bijna de 275.000. De sprei ding van dit getal moet vooral over steden als Brussel, Antwerpen en Brugge worden gezocht. Brugge be reikte een zeer hoge frequentie. Dit Vlaamse stedeke was altijd reeds in trek en won nog aan belangstelling sinds het Europa-college, met aan het hoofd onze Nederlandse professor Brugmans, cr zich vestigde; het be sluit dat het stadsbestuur verleden jaar nam, om de mooiste stadsgedeel ten, waartoe de grachten moeten wor den gerekend, s' avonds op de meest feërieke wijze te verlichten, trok en zal ook dit jaar duizenden trekken. Wij zouden landgenoten, die graag voor weinig geld iets moois zien,, drin gend willen aanraden de gelegenheid aan te grijpen dit schouwspel te gaan bewonderen. Verder moeten natuurlijk als blij vende attractie voor Nederlanders de Ardennen worden genoemd. Dit jaar zal aldaar bij een verblijf van meer dan zeven dagen een aanzienlijke re ductie worden verleend. Het door Ne derlanders gedreven pension „Frisia", gelegen in het verrukkelijke plaatsje John Foster Dulles, de voormalige Amerikaanse reizende ambassadeur en voornaamste opsteller van het Japanse vredesverdrag, heeft in een radio-vraag gesprek verklaard te menen, dat „een oorlog met de Sowjet-Uniq onwaar schijnlijk is". „De Russen hebben wel degelijk een programma voor verovering der wereld in hun gedachten, doch zij willen dat liever verwezenlijken door indirecte methoden van penetratië en ondermij ning dan door oorlog", aldus Dulles. Minder geld in V.S. voor defensie Het Amerikaanse huis van afgevaar digden heeft een wetsontwerp goedge keurd, dat voor het komende belasting jaar 46,2 milliard dollar beschikbaar Stelt voor de defensie. Dti is 4.7 milliard dollar minder dan president Truman had gevraagd, een bezuiniging van 9.2 procent. Het wetsontwerp gaat nu naar de senaat. Geen overlevenden bij vlieg ramp in Japan Een groep Amerikaanse parachutisten heeft op de hellingen van- de berg Mi- hara op het eiland Osjima (buiten de baai van Tokio) het wrak van het Ja panse verkeersvliegtuig gevonden, dat met 37 personen aan boord werd ver mist. Er zijn geen overlevenden. DRIETAL ITALIAANSE DORPJES DEELT LOT VAN TIGNES Drie in de provincie Turijn gelegen Italiaanse dorpjes zullen onder zeventig millioen kubieke meter water worden gezet; de inhoud van een kunstmatig meer, dat zal worden gevormd om een nieuwe electrische centrale in het dal van Aosta te voeden. De inwoners der dorpjes zijn tevreden met de hun aan geboden schadeloosstelling. In Australië zijn de havenarbeiders Woensdag voor 24 uur in staking gegaan teneinde kracht bij te zetten aan hun looneisen. De arbeiders te Melbourne en Sydney besloten niet langer dan acht uur per dag te werken. Op 7 Mei zullen zij voor 24 uur in staking gaan, indien niet aan hun eisen tegemoet wordt ge komen. Tien We in zeer vele dilettant- muziekcorpsen dat zowel vader als zoon lustig hun partijtje meeblazen, dat niet minder dan acht familieleden actief lid zijn mag toch icel een uni cum worden genoemd. Deze familie, de familie Bierdrager, kan dan ook zeker een steunpilaar van de Oost zaanse muziekvereniging „Concordia" worden genoemd. Vader Bierdrager, met z'n vier zoons en drie kleinkinderen zijn stuk voor stuk gewaardeerde krachten, die men niet graag zou 'willen missen. Vader Bierdrager, die reeds 68 jaar is, loopt al 55 jaar mee als muzikant en kan dus tot de pioniers van de blaasmuziek worden gerekend. Hij begon in z'n cordia". vroegere woonplaats Den lip bij „De Al gauw werd ook de oudste zoon Eendracht van welk corps hij 20 jaar muzikant. Helaas kwam Hendrik bij lid was. een droevig auto-ongeval te overlij- Dat hij een muzikant van de goede den. stempel is moge nog blijken uit het Achtereenvolgens verschenen Jacob, feit dat gedurende de tijd dat hij in naast vader op de B-bas, Pieter op de Buiksloot woonde, hij wekelijks naar tuba, Roelof, le bariton en Paul, le Den lip trok, om toch maar geen repe- tuba. titie over te slagn. Gedurende de laatste jaren zijn de Een bus reed er in die dagen niet dochters van Jacob, n.l. Trien en en daar Bierdrager geen fiets had,, Maartje, tot het corps tamboers toege- moest hij iedere week zodoende een treden en hun broer Hendrik zal bin- wandeling van enkele uren afleggen, nenkort op de althoorn het achttal Sinds 1917 woont dP familie in Oost- Bierdragers volmaken. Een bijzonder zaan en vanaf die tijd blaast de heer muzikale familie dus, zoa,ls we Weinig Bierdrager z'n partijtje mee in „Con- zullen tegenkomen. Gouden Teugels" A. vail Hoogstraten-Schoch; Uitg. J. H. Kok, Kampen. Het boek „Gouden teugels" ging zijn weg door tienduizenden handen. Be halve dat thans in het Nederlands de elfde druk verscheen, beleefde het werk in het Duits de zevende druk en werd het voorts in het Zweeds, Deens en Hongaars vertaald. Een boek, dat het bezit nog steeds ten volle waard blijft en waarvan ook de elfde druk stellig zijn weg zal vinden. „Als u overboord valt. is er nog niks loos, dame! Ik ben een ervaren Walvisvanger. Met filmopnamen voor de Televisie? Dinsdag 29 April vertrekken de Zaanse vogelkenners Cees Scholtz en Jan Jongebur uit Zaandam en Arie ten Cate uit Westzaan voor veertien dagen naar Zuid-Frankrijk. Ze gaan naar het Natuurreservaat Camarque in de Rho ne-delta, waar ze het leven van de Flamingo's, vorkstraatplevieren en bijeneters zullen bestuderen. Ook zullen ze daar enkele kleuren films van het leven dezer vogels ma ken. Het ligt daarbij in de bedoeling dat deze films, indien ze tenminste goed uitvallen, voor de Televisie worden vertoond, waarvoor inmiddels reeds de nodige contanten zijn opgenomen. Vorige week trokken Cees Scholtz en de Westzaner Arie ten Cate me de Vara-reporter Jan Kley- wegt naar de Beemster, waar een kijkje genomen werd bij de grote reigerkolonie die zich bij de uit 1682 daterende boerderij „De Eenhoorn" bevindt. Cees Scholtz, vogelkenner bij uitstek werden verschillende vragen gesteld en ook z'n helper, Arie ten Cate werd door Jan Kleywegt in het gesprek betrok ken. Het tweetal had vooraf een schuilhut gemaakt en vandaar werden de vogelgeluiden op de geluidsband opgenomen. Na het bezoek aan de Beemster werd het Oostzijderveld opgezocht, waar de verschillende geluiden der weidevogels uit onze omge ving werden opgenomen. Vrijdag tweede Paasdag zal deze interessante reportage van 5 over half 7 fot 5 voor 7 door de VARA worden uitgezonden.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 11