Stad en Omgeving UURRECORD r Jimmy Brownen de bende van Dolle Dirk Volgend jaar twee of drie melk boeren in één wijk AGENDA Brandstoffenhandelaar moet zijn bedrijf sluiten Een schilder was ongewoon door gewoon te zijn De Noorderrr Sch De melkslijiers doen een stap terug De „betalende" klant wordt weer koning weer Engelsen danken burgerij van Alkmaar Lijst van geslaagden Rijks- landbouw-winterschool PREDIKBEURTEN voor Goede Vrijdag II April In diepe put gevallen Jongeman stichtte twee keer brand Zwaluwen weer terug Egmond aan Zee Riolering wordt in gebruik genomen Een tekort aan kaas in de Verenigde Staten Burgerlijke stand Nieuwe Niedorp Bridgedrive in Moerbeek had geanimeerd verloop TARUFFI op MASERATI Veehouder wilde er wat bijverdienen Sc hoort maal', werkzaam heden gegund 250 jaar geleden overleed Nic. De Vree Hij liet de mensen niet meer na dan zijn werk Kunstenaar zocht de stilte in Alkmaar Oterleek Schermer dansers naar Frankrijk Koedijk Besommingen IJmuiden MARKTBERICHTEN LAATSTE NIEUWS VIJF EN DERTIC DODEN Bij BUS-ONGELUK 50.000 op 14858 Voorgesteld wordt SchoorI Actie van V.V.V. Groe Camperduin DONDERDAG 10 APRIL 1953 De wükverdcling, die de Alkmaarse melkslijters vier jaar geleden hebben Ingevoerd, zal volgend jaar om precies te zijn op 1 Mei 1953 belangrijk worden gewijzigd. Het is in de loop der jaren gebleken, dat er vele bezwaren waren tegen het feit, dat men gebonden was aan één melkslijter en het waren voornamelijk die wijken, waar de slijter het niet zo erg nauw nam met de service aan zijn klanten, die de meeste klachten opleverden. Gelukkig is hun aantal op de zes-en-zestig melkslijters, die Alkmaar telt, gering, maar niette min zijn zij de oorzaak, dat de wijken volgend jaar over meer dan één slijter zullen worden verdeeld. De klanten kunnen dan zelf hun keus bepalen uit twee of drie melkbezorgers. bestaan hebben. De geringe stijging van de winstmarge vergeleken bij vóór de oorlog heeft dë gestegen bedrijfskosten en het duurdere levensonderhoud zeker niet kunnen compenseren. Daarom zul len de melkslijters vasthouden aan hun, zij het wat ruimere, wijkverdeling. Wan neer er weer meer melkboeren door de straat komen zullen er door hen maat regelen worden getroffen om de con trole op wanbetalers, die zij nu in eigen hand hebben onderling te rege len. Want het euvel van „melkboer het komt de volgende week wel" neemt de laatste tijd in ontstellende mate toe. De slijters zelf zijn het er over eens, dat één melkboer in een wijk een in derdaad te straffe regeling is en daarom is de oppositie tegen deze „stap terug" niet zo heel groot. Men is van plan de aan elkaar grenzende wijken te doen samenvloeien. Voor de Alkmaarse melkboeren komt er derhalve meer werk aan de winkel, maar de toestand zal altijd nog veel be ter zijn dan vóór de oorlog, toen zij kris-kras met hun wagens door de stad moesten. Dit zou thans economisch on mogelijk zijn, want alleen aan het feit, dat door de wijkverdeling de melk handel efficiënter kan werken, is het te danken, dat de slijters een redelijk Zoals men weet, hebben onlangs de officieren en manschapen van de En gelse Rijn Flotille een bezoek aan Alk maar gebracht, waarbij hun door de heer C. H. de Lange een filmavond in de bioscopen Victoria Theater en Har monie Theater is aangeboden, alsmede een dansavond in de dancing van de Harmonie. Dat de opvarenden van de Engelse schepen dit hebben geapprecieerd, moge blijken uit de volgende brief, die de burgemeester van Allernaar van de commandant van de schepen Capt. Burton heeft ontvangen: „Namens de officieren en bemanning van de Rijn Flotille dank ik u en de burgerij van Alkmaar voor de gx-ote gastvrijheid en edelmoedigheid, die aan hun werd betoond gedurende hun prettig verblijf in uw stad. De avond werd buitengewoon op prijs gesteld. Hoewel wij Holland nu hebben vei'la- ten, zal ons bezoek aan Alkmaar steeds in dankbare herinnering blijven". Aan de Rijkslandbouwwinterschool te Alkmaar behaalden de volgende can- dldaten het einddiploma: H. Bakker, Heiloo; H. Balk, Opmeer; J. P. Blauw, Stompetoren; P. H. Blom, Oudorp; H. v.d. Bremen, Bergen; C. L. Conijn, Oterleek; L. van Dam, Stompetoren; S. P. Doets, Nrd. Beemster; P. de Dood, Alkmaar; K. van Graft, Heerhugo- waard; K. Jongert, Westwoud; J. Jon ker, Oostwoud; P. Kesteloo, Venhui zen; Jb. Kooij, Hensbroek; D. Koene, Wormerveer; J. C. Konijn, Stompeto ren; C. Kos, Bergen; G. Kraaij, Zaan dam; D. Laan, Venhuizen; J, Lange- dijk, Abbekerk; J. Liefaard, Hoorn; J. van Meérveld, Nieuwendam; A. Th. Mul, Stompetoren; J. C. Mulder, Nrd. Beemster; W. E. Muts, Middelie; M. Nauta, Opperdoes; W. Noome, Midden Beemster; M. Otter, Hoorn; C. J. v.d. Poll, Broek op Langendiik; A. Poot, Middenmeer; D. Poot, Middenmeer; Jb. Posch, Sijbekarspel; Jb. Posch, Oter leek; K. H. Schagen, Twisk; C, Vis, Berkhout: P. Wonder, Bergen; C. Wij- denes; Sijbekarspel. Zes leerlingen wei-den afgewezen. Vier en twintig leerlingen werden be vorderd naar de tweede klasse. Vijf werden niet bevorderd. ALKMAAR: Grote Kerk, 10 uur ds Den Oudsten (H.A.); 7,30 uur ds Dik- boom (H.A.). Kapelkerk, 10 uur ds Van Wijk (H.A.); 7,30 uur ds Wessel- dijk (H.A.). Rem. Geref. Gem., 7,30 uur ds Rappold (H.A.) Luth. Kerk (Oudegracht), 7 uur ds Franken (H. Avondmaal). Doopsgez. Gem., 7 uur, ds v. d. Sluis (H. Avondmaal). Le ger des Heils, Limmerhoek 22 (Will- Booth), 8 uur Gedenkdienst. Ned. Lege} des Heils, Sliksteeg 4, 8 uur, bij eenkomst. AKERSLOOT: 7,30 uur ds Kaptein (H. Avondmaal). BERGEN: Ruïnekerk, 7 uur ds Be- kius (H. Avondmaal) Rehoboth, 7 uur ds Grootjans (H.A.) BR. OP LANGENDIJK: Gereform. Kerk, 7,30 uur, ds Donner. Doopsge zinde Gemeente, 7,30 uur ds Noltheni- us (H.A.) EGMOND AAN ZEE: Herv. Gem., 10 uur ds Roobol; 7 uur ds Roobol (H. Avondmaal). EGMOND AAN DEN HOEF: 7 uur, Heilig Avondmaal. HEILOO: Herv. Gem., 7,30 uur ds Bloemhoff (H.A.) HENSBROEK: 10 uur ds Meyboom (H.A.) KOEDIJK: 5 uur ds Bekius (bevesti ging, doop en H. A.) LIMMEN: 10 uur ds Kaptein (beves tiging en H.A.) OBDAM: 8,15 uur ds Meyboom (Wij dingsavond). SCHERMERHORN: Herv. Gem., 7,30 uur ds Van Dijk (H.A.) SCHOOIÏL: 10 uur dienst; 7.30 uur viering H.A. STOMPETOREN: 7,30 uur ds Keja (H.A.) URSEM: 7 uur, ds Meyboom (H.A ALKMAARSE EXPORTVEILING. April 1952. Witlof 24—61. rode ko 1830,50; savoyekool 1423; boeren kool 715; spinazie 2552: sla 9,50 20,50; radiis 8.5013.50; rabarber 6" bieten 1926: winterneen 1131 50 waspeen 1653: uien 11—43; prei 15- 85; soepgroenten G 50 10; petei'selic 8,5010; raapstelen 78. Gistermiddag is bij de Friesebrug een ongeluk gebeurd, dat wonderlijk goed is afgelopen. De 70-jarige heer S., die de gewoonte heeft geregeld naar het werk aan de Friesebrug te gaan kijken, viel gistermiddag bij de Dirk Duivelsweg in een 4 meter diepe be tonnen put. De G.G.D., die spoedig ter plaatse was, bracht de heer S. over naar het Centraal Ziekenhuis. Daar bleek, dat hij een hoofdwonde en een hersenschudding had opgelopen. De heer S. heeft de put niet opge merkt, daar hij bijziende is. De Rijkspolitie te Heiloo heeft in sa menwerking met de boswacht aldaar de 18-jarige jongeman C. K. uit Heiloo gearresteerd, die gisteren in het Over- bos twee maal brand heeft gesticht. De eerste brand brak 's middags om één uur uit. Enige arbeiders slaagden er in het vuur te blussen, waarbij zij werden geholpen door de toen nog onbekende dader, 's Middags om vijf uur brak op ongeveer dezelfde plaats opnieuw brand uit. Hoewel het vuur ook toen vrij spoedig kon worden ge doofd, gingen tweehonderd vierkante meter bos verloren. Nog dezelfde dag arresteerde de politie de jeugdige Hei- looër K., die bekende de branden te hebben gesticht. Hij kon hiervoor geen ï-edn opgeven. Nadat proces-verbaal is opgemaakt, is K. op vrije voeten ge steld. We gaan nu toch echt geloven, dat de zomer in aantocht is, want van alle kanten bereiken ons de mededelingen, dat de zwaluwen weer zijn teruggeko men. Onder de Koedijker vlotbrug hebben ze hun oude plaatsje weer op gezocht-, in Stompetoren zijn ze gezien, bij het slachthuis, op het vliegveld Bergen en in Heiloo. Hedenmorgen bereikten ons nog ver scheidene mededelingen van in stad en omgeving waargenomen zwaluwen. RECTIFICATIE In ons verslag van de zitting van de Meervoudige Kamer publiceerden wij dat de Alkmaarder Hans S. tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk was veroordeeld, in verband met dief stal van een jas. S. had echter deze jas, die door een vriend van hem was gestolen, overgenomen en ver kocht. UITKERING NEDERLANDSE MACHINEFABRIEK De directie der Nederlandse Machine fabriek „Alkmaar" stelt voor over het jaar 1951 een dividend uit te keren van 10 procent. Het vorig jaar was dit 9 procent. DONDERDAG Cinema Americain, 8 uur: Willie en Joe van Compagnie „O" (14 jaar); Vic toria Theater, 8 uur: Zwaard van Monte Cristo (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Vrouwen en cocaïne (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Op naar Broadway (alle leeftijden). Paviljoen Kinheim, 8 uur: Dr Ten- haeff spreekt voor studiever. voor para psychologie. Nachtdienst apotheken: Kruisinga, Koorstraat 59. VRIJDAG Victoria Theater, 8 uur: Eiland der pygmeeën (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Aan de Riviera (14 jaar) Harmonie Theater, 8 uur: Tramlijn be geerte (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Enrico Cax-uso (alle leeftijden). Nachtdienst apotheken: Kruisinga, Koorstraat 59. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 4.01 16.15 Vrijdag 4.31 16.47 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Donderdag 4.06 16.20 10.06 22.20 Vrijdag 4.36 16.52 10.36 22.52 Dinsdag 22 April des midags om 3 uur zal te Egmond aan Zee de officiële ingebruikname plaats vinden van de riolering op het terrein der zuiverings inrichting te Egmond aan de Hoef. Een wolkenkrabber-achtige adver tentie in de New York Times bevat de voorspelling van Nederlandse, Deense, Italiaanse, Franse, Zwitserse en Noorse kaas-importeurs en -producenten, dat er binnenkort een tekort aan geïmpor teerde kaas in de V.S. zal zijn. „Het tekort", zo delen de producen ten mede, „is niet aan ons te wijten, doch slechts het gevola van de invoer beperkingen krachtens de wet van 1951 op de defensie-productie!" Voor de Nederlandse belangen heeft de Nederlandse Vereniging van Kaas exporteurs de advertentie mede onder tekend. Gehuwd: Nicolaas J. S. Korn en He lena Klijbroek Willem C. Fakkert en Catharina M. Geurts Jacob J. Dito en Gijsberta T. J. Jobse. Overleden: Grietje Breet, 88 jaar, wed. v. C. A. Staalman. (Advertentie, Ing. Med.) De uitslag van de bridgedrive die in de zaal van de heer Van der Molen werd gehouden was als volgt: Groep A: Familie Beekma 42 pt., Dekker-Kistemaker 40 pt., Dekker- Mantel 37 V, pt., Van Buren-Kolkman 36Vz pt., Bruin-Wit 29 pt., Wijker-Bruin 24/ pt., Van der Fluit-Kolkman 23 pt., fam. Van Drunen 19 pt. Groep B: Buis-De Veer 48 pt., Annie Wit-J. Baker 42% pt., fam. Kooij 33 pt., Ligthart-Idema 33 pt., fam. Bij- post 25K pt., T. Wit-Ligthart 25 pt., Burger-Hoogeboom 23 pt., Suiker- Groot 21. Groep C: Fam. Pronk 40 pt., mevr. Buis-Spaans 36/ pt., Blom-Rentenaar 36 pt., Bijpost-Boontjes 33 pt., Poor- ter-Kistemaker 28/ pt., Kuiper-Rede- ker 26/ pt., Weij-Van der Molen 26 pt., Van Schoorl-Qeurand 25 pt. De wedstrijd werd in een zeer spor tieve geest gespeeld. Aan de Rijks Landbouwwinterschool te Schagen is het einddiploma behaald door onze plaatsgenoten J. A. Wit en N. C. van Rozelaar. won te Rome op 3 April 1952 met een gemld. snelheid van 217 km 414 p. uur op ENGLEBERT banden en sloeg met resp. 226.7, 224.747 en 219.833 km de bestaande re cords op de 50. de 100 en de 200 km I (Advertentie, Ing. Med.) Voor de vierde maal in betrekkelijk korte tijd stond N. B. uit Akersloot gis teren voor de economische politierechter in Alkmaar terecht wegens het on bevoegd uitoefenen van een brandstoffenbedrijf. De drie voorgaande keren was de rechtbank van mening, dat wel met een geldboete kon worden volstaan, doch gisteren was de maat vol. Overeenkomstig de eis van de officier van Justitie, mr J. M. Vellinga, gelastte mr P. M. J. Nolet de sluiting van het bedrijf. dagen, omdat hij verzuimd had zijn prijslijst op een voor de kopers duide lijk zichtbare plaats op te hangen. Hij verklaarde dat hij de lijst in zijn woon kamer op de kastdeur had geprikt, doch daar nam de rechtbank geen ge noegen mee. De nog jeugdige T. de H. uit Graft, die zonder vergunning een kruide- niersbedrijf uitoefende, wei-d overeen komstig de eis veroordeeld tot 25 boete subs. 10 dagen. Ten slotte stond nog terecht de vee houder J. B. uit Akersloot, wie ten laste was gelegd dat hij aan de plaat selijke bureauhouder te Alkmaar een onjuiste opgave had gedaan van het aantal koeien dat hij op zijn bedrijf hield. Overeenkomstig de eis werd hij veroordeeld tot 60 subs. 20 dagen. B., die eigenlijk van beroep veehou der is, begon in 1949 bij wijze van bij verdienste een brandstoffenhandel. Dat hij geen vergunning had en daar door de Vestigingswet overtrad, achtte hij van minder belang. Hij trachtte een ministeriële verklaring te krijgen, doch tot nu toe waren zijn pogingen te vergeefs. Ter rechtszitting verklaar de B. gisteren, dat hij slechts vijf bun der land heeft en daarom de brand stoffenhandel als bijverdienste niet kon missen. De officier van justitie was van me ning, dat nu definitief een einde moest worden gemaakt aan deze ontoelaatba re handel. De eis was f 10 subs. 5 dagen en sluiting van het bedrijf voor de duur van één jaar. In die tijd kan B trachten de nodige vergunningen te krijgen. Mr Nolet vonniste overeen komstig de eis. Uitspraken H. V., eveneens brandstoffenhande laar te Akersloot, werd overeenkom stig de eis veroordeeld tot 10 subs. 5 Het schoonhouden van gemeente eigendommen gedurende de periode van 1 April 1952 tot en met 31 Maart 1953 is gegund aan Corn.' v. Leiien's glazenwasserij en schoonmaakbedrijf voor 3370.—. 34. Diezelfde nacht nog broedde Jim my een slim plannetje uit. Hij vond het onminste zélf een slim idee. Dadelijk a zich te hebben aangekleed, begaf ij zich wéér naar het politiebureau, aar hij de agent Piet Pap al bleek worden, toen hij binnen kwam. nmy had besloten krachtdadig op te den. „Hoor eens Pap", zei hij „Ik b je hulp nodig. Ik kan toch moei- ik assistentie vragen aan de kruide- uer of aan de logementhouder hier naast. Je bent nou eenmaal van de po litie en dat heeft z'n consequenties. En ik zeg je er direct bij dat ik, als je zou weigeren, mij persoonlijk tot de minister van Justitie zal wenden om mij over je laf gedrag te beklagen. En dan wéét je wat er voor je opzit." Jim my zweeg even om te zien of zijn woor den voldoende indruk hadden gemaakt Nu dat liet niets te wensen over De agent Piet Pap stond van louter na righeid op alle tien zijn nagels te klui ven .„Kijk 's Pap", zei Jimmy op een toon, die geen tegenstribbelen toeliet, „vanmiddag is het hoog water en dan zal jij de sluis moeten bedienen, want ik heb ander werk. Je behoeft er niet bleek van te worden, want overdag ge beurt er nooit wat. Dat weet je zelf ook wel. Denk er om, dat je er om 12 uur bent. Zo niet, dan weet je wat je te wachten staat. Ik loop zó naar de minister!" „Zeker, meneer Bi'own, ze ker", stamelde de arme Piet Pap, wiens knieën knikten. AP 16 April zal het tweehonderd-en-vijftig jaar geleden zijn, dat te Alkmaar de bloemen- en landschapschilder Nicolaes de Vree overleed. Zelfs in Alk maar, waar hü zijn laatste levensjaren sleet is weinig over hem en zijn werk bekend. De oorzaak hiervan is, dat De Vree zo'n ongewone figuur was, juist omdat li|| „gewoon" was. Wat dit betreft was de zeventiende eeuw niet anders dan de twintigste. Ieder, die zich met meer of minder recht kunstenaar kon noemen, viel voornamelijk op door zijn extravagante leefwijze en dikwijls pas daarna door zijn werk. Natuurlijk had De Vree, toen hij zich op het smalle artistenpad begaf, ook de nodige wilde haren, die danig kriebeldenZo waren hij en zijn boezemvriend Jan Luyken gewaardeerde gasten en leerlingen in de „kring van Jan Zoet", een Amsterdamse kastelein wiens etablissement niet alleen een bron van geestrijke dranken, maar ook van geestelijke bespie gelingen was. Jan Zoet, de leider van de kring, was het type van de doorslaande kastelein, met een ietwat bewogen verleden en een nog levendiger toekomst. Hü was aanhanger van de „moderne" ideeën op godsdienstig gebied en ge woonlijk was het zo, dat de overtuigingen en leren van alle andere godsdien stige groepen in Zoets café onder een borreltpje welwillend werden bekeken en dan verworpen. deringen in de stroom „gewone" doe ken, die in de zeventiende eeuw van de schildersezels kwamen. Zjjn werk was in hoge mate romantisch en met de gebruikelijke fotografische nauw keurigheid waren de onderwerpen weergegeven. Niettemin werden zijn bloemen- en landschapstukjes hoog ge. prezen. Hij had de treffende bijnaam „groene schilder". Anderen hebben hem schertsend „de stille schilder" ge. noemd. Daar was wel reden toe. Reeds toen hij zich op vrijersvoeten bevond was hij bevriend geraakt met Luyken. Hij begon een ingetogen en godsdienstig leven te leiden, trouwde en werd de dankbare vader van een dochter. Am sterdam werd hem weldra te druk. Hij verlangde naar rust en stilte en ver huisde daarom naar Alkmaar. Hij trad in het schildersgilde „Sint Lucas" en dit was de enige concessie, die hij kon doen. Verder dwaalde hij uren door de toen nog zeer uitgestrekte Hout, door de bossen in de omgeving, terwijl men hem ook dikwijls in de duinen zag. Erfenis ALKMAAR moet De Vi'ee na aan het hai-t hebben gelegen. Niet alleen voqd hij hier de rust waarnaar hij zo verlangde, maar de directe omgeving bood hem mogelijkheden te over voor het maken van zijn „groene" doeken. Men zag hem en zijn vrouw slechts zelden in het openbare leven. De Alk- maarders hadden hem aanvaard als een ietwat zonderlinge, sombere man. Zijn werk kreeg wel betrekkelijk ruime bekendheid, doch over de schil der zelf wist men slechts weinig te ver tellen. Jan Luyken, die De Vree beter dan wie ook moet hebben gekend, schrijft in een lofdicht op de schilder: „Viermaal zag ik u verjaren, driemaal vlocht ik u een krans om uw kruyn en blonde haren: Toen nog vrijers, nu al mansIn een later gedicht werd De Vree als een knap schilder bezongen, doch evenmin vindt men hier bijzon derheden over zijn persoon. Zo is hij merkwaardigerwüs een op- merkelijk kunstenaar geworden, juist doordat hij de wereld niet meer gaf dan zijn werk. Van schilders van heel wat geringer formaat zqn levensschet sen op te sporen, die ons met pijnlijke nauwkeurigheid over hun privé-aange- iegenheden inlichten. De Vree Iaat ons niet meer na dan zijn doeken. Ze mo gen dan niet in het oog springen in de lange reeks werken van zijn tüd- genoten, ze zijn als uitingen van een stil kunstenaar toch zeer te waar deren. TEZAMEN met Jan Luyken, die De Vree zijn „halsvriend" noemde, be leed hij het gevoelen van de ex-schoen maker Böhm. Deze Duitse mysticus had de wereld de leer van de „innerlijke kerk" geschonken. Hij schuwde de uiterlijke eredienst en zag meer heil in een zuiver geestelijke gemeenschap van gelovigen. De Vree heeft dit feite lijk voortdurend in zijn wezen gehad. Men zou hem een meeloper van de mode kunnen noemen, wiens eigen aard verloren ging onder het ge schreeuw en de drukte van de vrien den uit de kring van Jan Zoet. In we zen was De Vree een vriend van de rust en de stilte, hetgeen wel zeer dui delijk blijkt uit de werken, die hij gaat vervaardigen nadat hij buiten de sfeer van Jan Zoets proeflokaal is gekomen. Weken aan één stuk werkte hij aan zijn doeken, met een kalme, waardige doch besliste ijver. Als onderwerpen ver koos hij stille, verdroomde hoekjes, er gens in een bos, aan een beekje, op de heide, of soms alleen maar een zorg vuldig samengevoegd bouquet bloe men, een plant of een groepje distels. Voorbeeld I"\E VREE was geen schilder, die „op- viel door op te vallen". In de eerste plaats, doordat hij zich toen hij wer kelijk „schilder" werd uit de rumoe rige artistenkring terugtrok. Hij leefde in zijn atelier of in de vrije natuur en had ten slotte de opgeblazen en zelf ingenomen kring van Jan Zoet niet meer nodig. In dat opzicht heeft De Vree zeker een voorbeeld gegeven, dat het overdenken, ook voor vele moder ne kunstenaars, ruimschoots waard is Zijn schilderijen waren geen uitzon- Vrijdagmorgen vertrekt de oud-West- friese dansgroep „De Schermerdansers" naar Menton in Frankrijk om daar de Frans-Hollandse feesten Pasen 1952 mee te maken. De groep werk mee aan te maken. De groep werkt mee aan een een bloemencorso de z.g.n. „batalle de fleurs" en aan een tulpengala in het gemeentelijke Casino te Menton. Voorts zal een folkloristische mis in de St. Michaelkerk worden bijgewoond. De dansgroep bestaat uit 33 personen. BRUGWACHTER KREEG MEDAILLE VAN CARNEGIE-HELDENFONDS. Het bestuur van het Carnegie-helden- fonds heeft besloten de bronzen me daille met inscriptie toe te kennen aan I. Makkes, eerste brugwachter alhier, als beloning voor de verrichte poging tot redding op 13 December 1951, toen een auto in het Kanaal reed. De uit reiking geschiedde gisteren door bur gemeester Schellinger, die zei het op hoge prijs te stellen deze verdiende on derscheiding te mogen uitreiken. BENOEMING. Onze plaatsgenote, mej. A. H. Pool, is benoemd tot onderwijzeres aan de kleuterschool te Dirkshorn, met ingang van 22 April. De besommingen van Woensdag zijn: trawlers Ro 15 15.000; Ro 46 15.600; IJm 73 20.400; 1 trawler 22.500; IJm 129 10.000; loggers Kw 147 3680. 95 3210; 26 3470; 37 3850; Ro 1 3500; kotters IJm 276 1510; 210 3320. 228 f 600; Kw 128 280; Ro 3 100. Prij zen per kg: heilbot 3,302,25; gr. tong 3,102,75; grm. tong 32,90; kim. tong 3,25—2,80. kl. tong I 3,05—3.00; kl. tong II 2,80—2,25; tarbot I 2,85—2.50. Prij zen per 50 kg: tarbot II 110, III 108, IV 98; tongschar 9444; schartong 4431: kim. schol 84; kl. schol I 75—69. II 48 —17; schar 19,5011; v. haring 18—13; makreel 18—13; gr. schelvis 48; grm. schelvis 53; kim. schelvis 44; ki. schel vis I 42, II 3328; wijting 198; gr. gul 33—46; midd. gul 49—44; kl. gul 42 35; kl. haai 32; kl. wolf 45; poontjes 98; kl. koolvis zw. 20—18, wit 34— 31. Prijzen per 125 kg: gr. kabeljauw 268138, zw. 45,5037, wit 94—82; gr. leng 8580; gr. wolf 96. De totale aanvoer bedroeg 4400 kisten. NOORDERMARKTBOND, 10 April. 6500 kg uien 36.10—39.50, grove 34.00— 36.40, drielingen 30.00. 4600 kg witlof I 48—54 I b 45—50, II b 46—49, III 37.00— 45.00, afw. 25.00—40.00; 87.000 kg rode kool 2240—35.50, 20.000 kg gele kool 15.5020.40. 72.000 kg Deense witte kooi 16.60—19,40. LANGEDIJKER GROENTEN CENTR 10 April 7000 kg rode kool 24.90— 35.80; 40.000 kg gele kool 15.20—21.50; 55.00., 6g witte kool 16.4019.50; 1800 kg uien 41.90, grove 4—4.30, 200 kg prei 30,50, 4000 kg witlof I 49.90—54.00, II 37.50—44.90. (Ongecorrigeerd) Bij een autobus-ongeluk in de buurt van Higuerote in Venezuela zijn 35 inzittenden om het leven gekomen. Zeven personen liepen verwondingen od; In de 515e staatsloterij (vijfde klas se, 12e lijst) is op nr. 14858 een prijs van f 50.000 gevallen. Het bestuur van de veilingvere „De Noordermarktbond" heeft e gemene vergadering uitgeschrev< gen 23 April. In het jaarverslag wordt o.m. zen op de ongunstige omstandig waarmede 1951 werd ingezet. Ove algemeën stak dit jaar toch guns bij het daaraan voorafgaande. De zen die de stapelpi-oducten E witte, gele kool, uien en peen brachten, waren laag en de opl die Amerika bracht, was van duur. De rode kool bracht het e ter af, maar van de Deense wit gele kool werd ten slotte nog doorgedraaid. De prei en witlof den het niet tot een lonende uit! brengen en vele tuinders moeste: bruik maken van het oogstcrediet De vele regens hadden op het ge aardappelseizoen een ongunstig vloed en de omzetten over Juni, Augustus en September staken zeer ongunstig af tegen die va genoemde maanden over het vc gaande jaar. Daarentegen was de zet over de laatste drie maanden 1951 f 700.000.hoger dan die 1950. De opbrengst van pootaardapi was minder dan over 1950, terwij met de zomerkooi, wat althans de zen betreft, iets beter was. Area perking moet noodzakelijk worder acht, maar welke producten ter vanging zullen dienen blijft een eenvoudig vraagstuk. De proef me veilen van aardbeien was niet on 6tig, terwijl ook de bloemkool rede prijzen opbracht. Ook de slaboner ven een zeer gunstig beeld, evena' andijvie, uien, peen, kroten en gr kool. Het fustprobleem heeft nog s1 de aandacht van het bestuur. Een valler was de export van Deense kool naar Amerika, n.l. van 348 gons. De export van witte en gele naar de oostzóne was een novxim De omzet in 1951 was ongeveer millioen lager dan het vorig jaai bedroeg f 5.783 120.29. De heer G. de Wit trad uit het stuur wegens afneming van het le tal der vereniging „Nieuwe Nie e.o.". Het aantal leden van de Noor marktbond bedroeg per 1 Januari 1438. De winstverdc De winstverdeling is als volgt: De bruto-winst over 1951 bedr f 46.402,25. Geadviseerd wordt deze volgt aan te wenden: Afschrijving schoeiïng: extra 1/3 ,van de aanschaffingsprijs ad f 56.76 f 18.920,—; 5°/n over f 37.84 f 1.982,totaal f 20.802.Afschriji gebouwen f 2.971,19; Afschrijving ventaris: gebaseerd op 10% over aanschaffingskosten alsmede 1/3 over aankopen 1950 f 1.637.90: Dot pensioenfonds f 866,43; Afschriji, emballage: restant van het bruto b saldo f 20.114,73. Een fustic Door het bestuur wordt o.m. v< gesteld om zo spoedig als de omst digheden dit toelaten een fustloods bouwen en voorts om de veilingsperc tages vast te stellen voor pootaardap len op 1 1/4%, consumptieaardappe 2%, uien 2%%, groenten en vrc aardappelen 3% en fustproducten 49 Verenigingsvoorstel De [afdeling L.T.B. '-it Veld Ou Niedorp stelt voor er voor zorg dragen dat de kool bij het veria: beter wordt behandeld en de vere ging „Nieuw Leven" om een bet zorg te verkrijgen voor de bacules kratten. Het bestuur is het met voorstellen eens. De vereniging „De Eendracht" voor de uitkering van de veiling de verenigingen te verhogen met vierde van datgene wat thans wo uitgekeerd, welk voorstel door het stuur wordt ontraden. Eveneens genoemde vereniging voor om bij centraal bureau op bevordering van handel met de oostzóne aan te dr gen. Hiermede kan het bestuur verenigen. De afdeling LTB Harenkarspel- stelt voor de teeltvergunningen te zien. Het bestuur wijst er in zijn pr advies op dat door de bevoegde stanties de toezegging is gedaan voor dit jaar aanvullende teeltverg ningen zullen worden verstrekt v: V.V.V. GroetCamperduin heeft schrijven gericht aan B. en W. en raadsleden der gemeente Schoc waarin wordt aangedrongen op wc neming van beperkende bepalingen het nieuwe uitbreidingsplan, die verdere ontplooiing van Camperdu in de weg staan. Het noordelijke f deelte van de gemeente voelt zich kortwiekt. Het adres wijst op de gre behoefte aan meer woningen en drir er op aan mogelijkheden te schepp voor een herrijzen van Camperdu Tweemaal in de loop der tijden moe Camperduin wijken voor het gewe der golven en werden huizen, kerk school een prooi der elementen. De volking retireerde, maar kwam te: en voelt zich nu veilig door de hec Hondsbosse en Pettemer Zeewerir Maar, van een „met groter glans" hc rijzen van Camperduin, zal niets ku nen komen, zolang een uitbreiding plan daartoe geen mogelijkheid la: Ter motivering van de bewering, er grote behoefte aan woningen staat, wijzen adressanten er op, jonge ai'beiders aan de Hondsbosse huweliik een onderdak moeten zoel in Petten. Het adres eindigt met een dringei beroep op B. en W. en de raad vi SchoorI, het daarheen te leiden, dat het nieuwe uitbreidingsplan een plas Wordt ingeruimd voor een bebouw: kom Camperduin. WARMENHUIZEN, 10 April. 71 kg rode kool 21 50—31 50; 10.400 gele kool 14.40 20- 28.600 kg Deer witte 17.90—18.90; 1600 kg uien 39.20, grove 39.50.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2