Nieuwe vondsten zullen hoge eisen stellen aan deelnemers vormen klap op de vuurpijl GELINO 2.70 <Ae <sha<g naaf U T.T.-races beginnen dit jaar 28 Juni 'TjozfiunikorieH,! r~ Met het Koninklijk Paar in Purmerender bijenmarkt voorziet nog niet in behoefte Verordening op invoer van reageerders steunt op gemeentewet u KoJit B&iJteJk De Tulpen-RaHye 1952 Acht races op Zandvoort-circuit Vijfenzeventig types van vijftig merken GELINO BIANCO f Een „GELO"-product verkrijgbaar in de slijterij Derde ronde Nederlands kampioenschap schaken Fangio rijdt in B. R. M. Mijnwerker werd door vallende steen gedood X. Veel belangstelling ipvz (pto-'ó. Opa Klijzing ook in het Amerikaanse nieuws Geestelijke verzorging van militairen Klein aanbod en weinig vraag De strijd om t.b.c.-vrij vee Uitspraak over 14 dagen iiiiiniiiiiiininRniiiHiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DONDERDAG 10 APRIL 1952 Het is nog niet zo lang geleden dat de organisatoren Tan de Tulpen Rallye elkaar op bijeenkomsten met droefgeestige blikken zaten aan te staren. De kleine stapel inschrijvingsbiljetten voor de vierde internationale Tulpen Rallye wilde maar niet groeien en terecht vreesden Piet Nortier en zijn staf van be kwame medewerkers dat de Tulpen sterrit 1952 een fiasco zou worden. De laatste weken stroomden de aanmeldingen echter binnen zodat Nortier giste ren tijdens een persconferentie de verheugende mededeling kon doen dat thans 244 equipes staan ingeschreven en dat daar vermoedelijk nog enkele bij zullen komen. Het succes van de Rallye is dus reeds bij voorbaat verzekerd, te meer als men weet dat niet minder dan vijfenzeventig types van vijftig verschillende merken aan de start zullen verschijnen. Dat de organisatie tot in de perfectie zal kloppen, daaraan zal niemand die met het verloop van de voorgaande drie aterritt^j enigszins op de hoogte is, twijfelen. Een van de oorzaken, dat de organi satoren zes weken geleden in zak en as zaten, was dat van Engelse zijde hoe genaamd geen inschrijvingen waren binnen gekomen. De Bank of England oordeelde het noodzakelijk de honderd pond, die normaal voor dit sportief automobilistisch evenement beschikbaar werden gesteld, terug te brengen tot 25. Daarvan moesten de Britten min stens vijf dagen op het vasteland van Europa vertoeven, hun onkosten en hun benzine betalen. Enthousiast als vele Engelse automobilisten voor de Tulpen-Rallye zijn geworden, werden echter stappen ondernomen om het be sluit van de Bank of England terug te nemen. Voor een belangrijk deel is dat gelukt, met het gevolg dat de laatste dagen niet minder dan 54 Britten mee deelden dat zij van plan zijn hun krach ten te meten met de auto „fans" uit de andere West Europese landen. Hoe zeer de Tulpen-Rallye bij de Britten leeft bleek wel uit een schrij ven van de heer Kemsley, een van de oude rotten op het gebied van sterrit- ten. Hij schreef onder meer: „Wij kun nen eenvoudig de beste rallye van West Europa niet missen". Dat zegt wel iets, dit oordeel van een Engelsman en het spreekt te meer als men weet dat in dit West Europa tegenwoordig jaarlijks niet minder dan vijfenveertig rallye's worden gehouden. Daarom is het zo verheugend dat ook dit jaar de in schrijvingen weer reden tot tevreden heid schenken, vooral omdat de orga nisatoren van de Rallye van Lissabon inmiddels moesten besluiten de inschrij vingstermijn een maand te verlengen en zelfs overwegen de hele zaak te annuleren. Voor de Rallye du Soleil was de belangstelling zeer po vertjes en de Rallye van Groot Brittan- nie trok in het geheel zegge en schrij ve zeven buitenlanders. Is het verwon derlijk dat Piet Nortier ontzaggelijke blij was met zijn 244 deelnemers, waar van ruim honderd buitenlanders? Dat de Tulpen Rallye niettegen staande de concurrentie van vele bui tenlandse ritten, waarin de deelnemers somtijds fantastische geldprijzen kun nen winnen, zo'n belangstelling trekt, heeft natuurlijk zijn oorzaken. De oor zaak kan men niet zoeken in de moge lijkheid van het winnen van geldprij zen. Integendeel. een zachte vermouth, speciaal voor dames per L. fles (Advertentie, Ing. Med.) De uitslagen van de derde ronde van kampioenschap luiden: Cortlever het tournooi om het Nederlands schaak- Kramer Vz—Yz, BarendregtDonner VtIz. Van den Berg--Ir Van Steenis Yz—Vz- Van Scheltinga—Vinken .afgebroken), Dr Stumpersdr Euwe (afgebroken). De afgebroken partijen uit de twee de ronde KramerDonner, Vinken Barendregt en ir Van Steenisdr Stumpers werden opnieuw afgebroken. De afgebroken partijen uit de twee de ronde Van den BergVan Scheltin ga en BouwmeesterCortlever, eindig den beide in remise. Da stand na de derde ronde luidt: 1 Van den Berg (Amsterdam) 2 punten, 2 Donner (Den Haag) 1 Yz punt en 1 afgebr. partij, 3 tot en met 6 dr Euwe (Amsterdam), Kramer (Leeuwarden), ir Van Steenis (Utrecht) en Van Schel tinga (Amsterdam), ieder 1 punt en 1 atgeb. partij, 7 en 8 Cortlever (Amster dam) en Bouwmeester (Amsterdam), ieder 1 punt, 9 Barendregt (Amsttr- dam) punt en 1 afgebr. partij, 10 en 11 Vinken (Spekholzerheide) en dr Stumpers (Eindhoven) iedef 2 afge broken partijen. De afgebroken partijen uit de twee de ronde Van de BergVan Scheltinga en BoumeesterCortlever eindigden beiden in remise. De Argentijnse coureur Fangio heeft een contract getekend waardoor hij zich. verbindt het seizoen 1952 te rij den voor het Britse merk BRM. Sterke Duitse ploeg in Ronde van Nederland De eerste ploeg voor de ronde van Nederland is compleet. Het is de Duitse, die in een sterke samenstelling aan start ral verschijnen. Alle daarin opgenomen renners hebben hun sporen van het ploegwerk in etappewedstrijden, tijdens de jongste ronde van Duitsland ver diend. Hun beste man is Horman, Duitslands wegrenner nummer één, Duitse wegkampioen van 1951, o.m. tinnaar van het criterium van Logny v.aarin hij o.m. Koblet en Coppi ver sloeg en bovendien met zijn broer i.ans, Duits kampioen in koppelwed strijden. Noordhollandse ploeg voor de nat. bokskampioenschappen De ploeg die het district Noord-Hol land tijdens de Nederlandse Bokskam pioenschappen zal vertegenwoordigen (eind April) is als volgt samengesteld: Vlieggewicht: Henk van der Zee en Teters, Bantamgewicht: De Roou en indenberken, Vedergewicht: Klok en Kokmeyer, Lichtgewicht: De Jong en Schregardus, Weltergewicht: Linneman en Zwaan, Zwaar weltergewicht: Broen" land en Offenbeek, Middengewicht: Van Eyck en de Vries, Half zwaarge wicht: Pastor en Klijssen, Zwaarge wicht: Van Vlijmen en Dijkman. Al deze boksers komen uit A'dam. GRAZ A. K. WON MET 3—1 VAN DWS In tegenwoordigheid van 9000 toe schouwers heeft de Oostenrijkse le klasse profclub Graz A. K. Woensdag avond met 3—1 van DWS gewonnen. Bij rust leidden de bezoekers met 2-1. Geen pond, geen franc, geen stuiver is er met het rijden van de Tulpen- Rallye te verdienen. De autosport enthousiasten rijden de 3500 lange kilo meters alleen voor het sportieve genoe gen en voor de eer. Zij doen dat omdat de organisatie zo perfect is en om dat de R. A. C.-West kans heeft gezien van de Tulpen Rallye nog iets meer te ma ken dan alleen een aanloop van een paar duizend kilometers om tot slot te Zandvoort een beslissende klassements proef af te laten leggen. De organisatoren komen steeds met nieuwe plannen. Verleden jaar waren daar de bijzondere etappes, het circuit van de duizend, bochten en het circuit van de vijftierf bergen. Ook dit jaar zullen deze circuits de deelnemers voor puzzles stellen. Er is echter meer. Drie klassementsproeven, die niet alleen op de snelheid van de wagen maar ook op de bestuurbaarheid en de wegligging zijn ingesteld. Deze klassementsproeven worden tot Brussel geheim gehouden. In de Belgische hoofdstad komen alle aanvoerwegen bijeen en eerst daar zullen de deelnemers kennis kunnen nemen van de moeilijkheden die hun staan te wachten. Wat de Nederlandse autosportlief hebbers echter in hoge mate zal interes seren is wat straks op Zandvoort, op de 25e April, staat te gebeuren. Dat wordt een noviteit op het gebied van de automobielsport. Vijftien van de best geplaatste deelnemers uit ieder klasse, dat zijn er acht, komen tegen elkaar in de baan om in tien ronden met twee klassementen uit te maken welke wagen het snelste is. Acht races dus tussen de meest uiteenlopende merken. Vraag niet wat dat zal wor den als straks die Jaguars, de Lancia's, M. G.'s, de Porsches en de Simca's en hoe al die andere merken ook mogen heten met ingetrapt gaspedaal langs het prachtige Zandvoortse parcours zullen stuiven. Zo ver is het echter nog niet. Eerst zullen de Rallye cracks, waarvan wij de Engelsen Ian Appleyard, win naar van 1951, Ken Wharton, winnaar in 1949 en 1950, Ravid Hampshire, Geoff Imhof, de Belgen John Claes en Jacques Ickx, winnaars van Luik Rome-Luik, onze landgenoten Hans Kreisel, J. N. Beekman, Karei Ton, Klaas Barendregt en waarschijnlijk Maus Gatsonides, willen noemen, de moeilijkheden tijdens de Tulpen-Rallye 1952 moeten overwinnen, voordat de races, op Zandvoort een aanvang kun nen nemen. Maandag 21 April gaan de ruim tweehonderd deelnemers vanuit Lon den, Den Haag, Parijs, Clermont Fer- rand, Grenoble, Bern, Mdnchen, Dussel- dorf en Brussel de strijd tegen elkaar, de kilometers, maar vooral tegen de slaap en vermoeidheid aanbinden. Het zullen spannende dagen worden, niet alleen echter voor de equipes maar ook voor het Rallye-minded pu bliek. Woensdag werd de dertigjarige hou wer J. N. Hermans uit Hoensbroek op de 410-meterverdieping van" staatsmijn Emma te Treebeek door een vallende steen getroffen en op slag gedood. Hij was gehuwd en vader van twee kin deren. w it De T.T.-races om de grote prijs van Nederland der K.N.M.V. op het bekende circuit van Drente bij Assen, zullen dit jaar niet, zoals gebruikelijk, in de eerste week van Juli worden gehouden, maar op 28 Juni. Nog een andere verande ring is, dat wederom een plaats is in geruimd voor de 250 cc klasse, welke jarenlang niet op het programma heeft gestaan. Onmiddellijk na het bekend worden ervan zijn er verheugende re acties op gekomen in de vorm van En gelse aanmeldingen, o.m. van E. R. Fit- (Advertentie, Ing. Med.) (Advertentie, Ing. Mea.ï ton op Rudge. William Hall en William M. Webster, Key Harwood en Norman Webb. Het is opmerkelijk en verheugend voor de Asser races, dat reeds zo vroeg, terwijl de inschrijving nog niet is open gesteld, aanmeldingen voor verschillen de klassen zijn1 binnengekomen. Niet al leen van individuele rijders, maar zelfs van Norton en Gilera. Beide fabrieken hebben de reglementen reeds opge vraagd. waaruit wel blijkt, dat de Ne derlandse T.T. voor de grote concur renten een vast nummer op 't fabrieks- programma is geworden. Minister Stikker te New York: Nederland kan tot een voorbeeld strekken Minister Stikker heeft gisteren op een persconferentie te New York ver klaard, dat Nederland tot voorbeeld kan strekken als een land, dat zich kwijt van zijn internationale verplich tingen, militaire en economische, al zijn de maatregelen, welke de Neder landse regering daartoe neemt over het algemeen niet van dien aard, dat zij de regering meer gezien maken. Sprekende over de E. B. U. zei mi nister Stikker, dat het noodzakelijk was, deze unie te reorganiseren, en door alle aangesloten landen collectieve maatregelen te laten aanvaarden, die ten doel hebben de economische stabi liteit te bereiken. De poging van opa Klijzing uit Pur- merend om op Donderdagavond 17 April het wereldrecord pijproken, dat op naam van de Amerikaan Spaniola staat, te verbeteren, wordt behalve j door de Wereldomroep en de NCRV ook uitgezonden door 162 Amerikaanse radiostations. Vier nieuwsbulletins over deze merkwaardige recordpoging zullen van Flint Michiganuit wor den uitgezonden en 162 Amerikaanse radiostations zullen deze bulletins voorlezen in het programma Coast to Coast". Het ligt in de bedoeling deze avond ook het Nederlands kampioen schap, waarvan opa Klijzing met 66 minuten en 28 seconden over 2'gram tabak titelhouder is, te „verroken". Aan deze nationale wedstrijd, die even eens gehouden wordt in het Noord hollandse kofjiehuis te Purmerend, nemen behalve leden van „De gesel- lighe dampkring" uit deze plaats ook leden van andere clubs in ons land deel. De tabak is door de Nederlandse tabaksindustrie ter beschikking ge steld. Ini Conference in ons land Van 19 tot 22 Mei zal in Nederland een conferentie worden gehouden van de protestantse, roomskatholieke en joodse geestelijken van de luchtmachten der tot de „Allied Forces Central Eu rope" behorende landen. Het doel van de conferentie is te komen tot een re geling van de geestelijke verzorging van de leden, van de luchtmachten, die door de aard van hun wapen veel in het buitenland vertoeven en daardoor soms van deze verzorging zijn verstoken. De deelnemers aan deze conferentie wij zen de idee af. dat de geestelijke ver zorging een middel is om het moreel van het leger te verbeteren en daar door de militair te maken tot een beter soldaat, of zoals een Franse geestelijke het op een Parijse conferentie uitdruk te: geestelijke verzorging „ce n'est pas le canon spirituel." Op deze bijeenkomst zullen o.m. in leidingen worden1 gehouden door ltgen. I. A. Aler, ltgen. L. Norstadt, opperbe velhebber van de Allied Airforces Cen tral Europe, veldmaarschalk Montgome ry en chaplain Carpenter, chief of chap lains US. Air Force. DE KNSM HEEFT ELF SCHEPEN IN AANBOUW De vloot van 64 schepen van de Kon. Nederlandse Stoomboot-Maatschappij te Amsterdam, wier schepen van de Euro pese- en Transatlantische dienst ook Rotterdam regelmatig met vele havens verbinden, zal in de toekomst worden uitgebreid met elf nieuwe schepen, die thans op Nederlandse werven in aan bouw zijn. Het eerste, de „Boreas", zal eind van de maand zijn proeftocht gaan maken. n.r.f. Ce Koningin en &.K.H. Prins pernhard nemen een oófkoride in ontvangst van de burgemeester van New York. De begroeting met mevrouw Roosevelt in het Waldorf-Astoria hotel was buitengewoon hartelijk. (Van een onzer redacteuren.) De vraag of de jaarlijkse bijenmarkt In Purmerend, die gisfteren voor de vierde keer is gehouden, in een be hoefte voorziet, menen wjj ontkennend te moeten beantwoorden. Er was een betrekkelijk gering aanbod van 16 korf- voJken en 24 kastvolken, dat echter nog groot genoeg bleek te zijn om aan de kleine vraag te voldoen. Op 12 Maart behandelde de Hoornsc kantonrechter, mr Bolt, in eerste in stantie de zaak tegen de Venhuizer veehouder J. H. Zijp, die door het hou den van een reageerder, de desbetref fende verordening van de gemeente Venhuizen overtrad. In deze verorde ning is bepaald, dat het verboden is runderen in te voeren of te houden, die niet voorzien zijn van witte of wit groene papieren, welke een waarborg zijn voor een t,h,c,-vrij dier. Vooral in veehouderskingen en in die van de provinciale Gezondheidsdienst bestond voor dit proces een enorme be langstelling, aangezien deze ingrijpende verordeningen het verlengstuk vormen van het vijfjarenplan, dat door de ge noemde dienst is opgesteld. HERINNERT zich zeker nog wel die spannende verhalen over de Jappen, wie het niets kan schelen als ze dood gaan, omdat ze dan onveran derlijk ergens anders weer geboren worden, in de vorm van een blommet je of 'n plantje? Het maakt ze tegen woordig zelfs al niets meer als men ze in de gevangenis werpt. Duizend en negentien Japanse oorlogsmisdadigers zijn dezer dagen van alle rechtsver volging ontslagen. Zelfs de gewezen minister van Binnenlandse Zaken is één der gelukkigen. Hij is nog wel geen bloemetje, maar ze hebben hem wel een nieuwe regeringsbetrekking aangeboden. O Nu moet u even met boos worden als we zeggen, dat Ava Gardner ons tegengevallen is. We had den altijd gedacht, dat ze een rank zwevend wezentje was, fragiel en zo licht, dat ze louter om ons een genoe gen te doen op aarde bleef. Anders zou ze letterlijk in hoger sferen ver dwijnen. Maar laat Theodoor nu toch vernemen, dat Gregory Peck (toch geen kinderachtige jongen, nietwaar?) zijn kniespier gescheurd heeft toen hij Ava in zijn armen nam.... Het ge beurde tijdens de opnamen voor de film „De sneeuw van de Kilimandja- ro". Ava liep bij dit ongeval geen let- sel op. Nogal logisch, zo'n vetkussen. Een Oostberlijnse hoogleraar (on der mekaar mogen we wel zeggen, dat de prof een gewone Berlijner is en allerminst Mongoolse ogen heeft van- ï'./rT- •jJV' „Wat halen ze nou tn hun bol(ivia)?" wege dat „Oost-") enfin, die hoogle raar dan heeft vanaf zijn ziekbed in een Berlijns hospitaal een college van twee uur gehouden voor zijn studen ten, die voor die gelegenheid in de collegezaal bijeen waren. De wijze woorden werden namelijk via de mi crofoon uitgesproken. Nu we toch bijna bedtijd hebben: wist u dat de wereld tegenwoordig uit bed bestuurd wordt? Een Amerikaanse journalist heeft het eens uitgerekend. Hij be weert, dat zeventig procent van alle ingrijpende besluiten inzake de wereld politiek genomen zijn door zieke staats lieden of staatslieden, die op zo'n mo ment ziek waren. Volgens die jour nalist had Nero zelfs een leveraandoe ning, toen hij Rome in brand liet ste ken. D De vrouwelijke kameel Soe- leika uit de diergaarde van Gelsen- kirchen was dezer dagen op de trein gezet voor een ontmoeting met de mannetjes-kameel Saladin, die ver blijf houdt in de dierentuin van Hei delberg. Toen men de goederenwagon, waarin de bultige dame werd ver voerd, in Heidelberg opende, bleek Soeleika echter reeds in het bezit van een welgeschapen dochter te zijn. De autoriteiten van de dierentuin in Gel- senkirchen lopen zich dood te schamen. Verdacht Z. verklaarde toen, dat hij bereid was zijn rund op te ruimen, waarom de ambtenaar, mr Sloterdijk, het beslag, dat op de koe was gelegd, ophief en Z. twee weken de tijd gaf om het dier van de hand te doen. De Venhuizer veehouder deed zijn woord gestand, doch kon daarvan veertien da gen later geen schriftelijk bewijs van overleggen, tengevolge waarvan de zaak opnieuw twee weken werd ver daagd. Gistermiddag kwam Z. vertellen, dat de reageerder in Purmerend was ver kocht en in Amsterdam geslacht, het geen hij met bewijzen staafde. De koe had bruto f 675.opgebracht, wat voor verdachte een strop betekende, daar hij niet in aanmerking kwam voor een slachtpremie. De rechter re kende echter uit, dat de strop nogal meeviel. De ambtenaar deelde in zijn requisi toir mede, dat Venhuizen kan bogen op een t.b.c.-vrije veestapel, zodat het zeer begrijpelijk is, dat deze gemeente een dergelijke verordening in het leven heeft geroepen en terecht, want het daarin bepaalde is geheel overeenkom stig de Gemeentewet. Trouwens Gede puteerde Staten hebben dienaangaande ook hun instemming met het besluit betuigd. Daar men in Noord-Holland nog niet zover is als in Friesland, waar een provinciale verordening geldt, dient deze verordening, welke onder meer de volksgezondheeid zal helpen verhogen, stipt te worden nageleefd, al dus de ambtenaar. Het aantal t.b.c.-ge- vallen bedraagt op het platteland name lijk tweemaal zoveel als in de steden. Tegen overtreders dient daarom streng te worden opgetreden. Daar ver dachte deels te goeder trouw heeft ge handeld, daar hij zonder aarzelen de betrokken koe heeft opgeruimd, eiste de ambtenaar f 50.subs. 20 dagen. De kantonrechter zal over veertien dagen vonnis wijzen. Door douane-ambtenaren te Vaals werd gisteren een smokkelauto aange houden. De Belgische bestuurder ver voerde in een geheime bergplaats 65 kilo koffie naar Duitsland. Koffie en auto werden in beslag genomen. Toen men vier jaar geleden de markt begon dacht men vele afnemers te kun nen vinden onder het zich steeds uit breidende aantal fruitkwekers in Nrd.- Holland. Deze verwachtingen zijn slechts ten dele juist gebleken, want het gros van de kwekers blijft de voor keur geven aan het huren van de bijen volken, waarbij de NFO haar bemidde ling verleent. In het gebied fond Hoorn worden per jaar nog ongeveer zeven honderd volken verhuurd a raison van vijf gulden per volk. Voor de kwekers heeft het huren dit voordeel, dat zij de bijen niet behoeven te verzorgen en dat de korven en kasten na de bestui- vingsperiode weer worden weggehaald. En dan willen we het nog niet eens hebben over die fruittelers, die wat hui verig zijn voor de gonzende zwermei. in hun boomgaarden. Al deze factoren hebben er toe bijgedragen, dat de be langstelling voor de bijenmarkt van gis teren niet bijzonder groot was. Imkers uit omgeving De imkers, die voor een korf gemid deld vijftien gulden, voor een kast f 36 en voor een zogenaamd marktkastje rond f 21 maakten, kwamen vrijwel allen uit Noord-Holland. Hun collega's uit Gelderland, Brabant en Drente lie ten verstek gaan, afgeschrikt door de hoge transportkosten en de vrij kleine afzetmogelijkheden. Het is niet onmo gelijk, zo werd ons medegedeeld, dat de interesse voor de bijenmarkt in de toekomst toeneemt omdat de Neder landse vereniging tot bevordering van de bijenteelt met succes enige cursussen voor jonge fruitkwekers heeft gehou den. Men hoopt daarom, dat de Pur merender bijenmarkt zich nog een aan tal jaren zal handhaven, opdat de kans op uitbreiding in de toekomst aanwezig blijft. URK DANKTE DE GEZANT VAN ARGENTINIË Burgemeester G. Keyzer van Urk en zijn blonde dochtertje Puck brachten gisteren een'bezoek aan de Argentijn se gezant de heer A. R. M. Valenzuela te Den Haag om deze diplomaat na mens de Urker bevolking te danken voor hetgeen hij deed voor het wel zijn van de vissers van Urk in Argen tinië. Op uitnodiging van de Argen tijnse gezant n.l. is burgemeester Key zer naar Argentinië gevlogen. Er is een gerede kans, dat de Urkers in hét nieuwe land een behoorlijk bestaan zullen krijgen. In een map, waarop het Urker wa pen, een vis op een schild, was aange bracht, werd door Puck Keyzer aan de gezant een oorkonde in versvorm overhandigd. Een bouquet Hollandse tulpen begeleidde deze hulde. Succes voor Jan de Hartog Newyorkse dramacritici hebben het toneelstuk „Venus observed" van de hand van de Britse dichter-toneel- schrijver Christopher Fry, het beste in het toneelseizoen 1951-1952 in het bui tenland geschreven stuk genoemd. Op de tweede plaats kwam „The four-pos- ter", van de Nederlandse schrijver Jan de Hartog.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5