Overneming staalindustrie bracht de V.S. in felle beroering VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Gezin bij brand omgekomen Truman bewaarde het stilzwijgen over Eisenhowers aftreden Techn. Hogeschool in Eindhoven Koninklijk Paar met Pasen in luxe Amerikaans vacantieoord Graanpakhuis te Wijlre ingestort De staatsgreep m Bolivia toch te mislukken schijnt Weinig kans op behandeling van de Tunesische kwestie in de V-raad Belgisch parlement op het vinkentouwtje Vrijdag [IJ April ,1952 ,149e Jaargang No. 87 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Trumanvoorvechter der arbeiders' En mogelijk zes millioen „zekere" stemmen voor de Democraten Staalbedrijven wenden zich weer tot de rechter Acht doden in Kampen In achttien staten reeds voorverkiezingen Na Tennessee, Sea Island Weldadige rust bij de Oceaan Oude man door het puin gedood Nu achttien doden zestig gewonden en Boter per pantserauto over Belgische grens Sovjet-Unie tegen vrije verkiezingen Goede Vrijdag Ook Nederland zal zich onthouden TWINTIG JAAR BIJ EEN ZAADBAKJE Parlementslid draagt een gedicht voor We.eb&e.'Licüt Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCBI COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 et. per m.m Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 JJET BESLUIT van president Truman om de staalindustrie over te nemen, oeeft in de Ver. Staten veel stof doen opwaaien. Thans bevinden zich dus twee belangrijke industrieën in handen van de regering, daar de spoorwegen reeds bijna drie jaar geleden door het leger zijn overgenomen. Uit de rede vhn de president bleek, dat zijn maatregel niet tegen de arbeiders zelf is gericht. Hij zegde daarentegen hun zijn steun toe bij hun looneisen. Politieke waar nemers achtten, dat Truman hierdoor de stemmen van ongeveer zes millioen arbeiders voor de Democratische Partij heeft gewonnen. In het oog van het publiek is Truman nu de voorvechter van de belangen der arbeiders tegenover de „oorlogswinstmakers", de verdediger van de kleinen tegen de groten. De werkgevers, de juristen, politici, het congres en de industrie heeft hij echter tegen zich in het harnas gejaagd. Nadat het Federaal Gerechtshof de eis van twee staalbedrijven om de vor dering van de staalindustrie door de regering ongedaan te maken, omdat deze onwettig zou zijn, heeft afgewe zen, hebben de grote staalbedrijvan zich opnieuw tot de rechter gewend. De rechtbank heeft zich niet bereid ver klaard de klacht, ingediend door vier grote maatschappijen, onmiddellijk in behandeling te nemen. Intussen heeft Eén kind werd gered In de afgelopen nacht plm. twee uur is een felle brand uitgebroken in een perceel in de Klokkensteeg, gelegen in de binnenstad van Kampen, dat werd bewoond door het gezin A. Breu- ker. De brand was zo hevig, dat acht personen uit het gezin in de vlammen zijn omgekomen. De brandweer was binnen zeer kor te tijd het vuur meester, doch het bleek te laat te zijn voor de bewoners. Om het leven kwamen de vader, de moeder, vier jongens (resp. 19, 16 en 9 jaar en 8 maanden oud) en twee meisjes (10 en 7 jaar). Een kind van twaalf wist zich te redden door de dakpannen weg te schuiven en over het dak te ontkomen. De vermoedelijke oorzaak van de brand was een kachel, die des avonds gevuld was. Na veel moeite gelukte het de brandweer de lijken te bergen. Als tragische bijzonderheid diene, dat nog drie kinderen uit het gezin ver pleegd worden in een sanatorium bij Zwolle. Een meisje van Nederlandse af komst, Diana Leeuwens, bood de Koningin in New York tulpen aan. de staalindustrie de verzekering gege ven, dat zij de productie mogelijk weer op normaal peil zal brengen. De arbeiders maken gebruik van de houding van de regering om met meer klem hun looneisen naar voren te brengen. In dit verband wordt er aan herinnerd, dat 300.000 leden, van de C. I. O., die werkzaam zijn bij telefoon maatschappijen, het werk hebben neer gelegd, terwijl 31.000 leden van de an dere grote Amerikaanse vakbond, de A. F. L., die bij telegraafmaatschappij- en werkzaam zijn, reeds zeven dagen in staking zijn. Het telegraaf- en tele foonverkeer ondervindt van deze sta kingen ernstige moeilijkheden. Felle eritiek. In de Amerikaanse pers is felle eri tiek geleverd op het optreden van pre sident Truman. De „New York Times" schrijft b.v.: „De president noemt geen enkele wet van het Congres, waarop het recht om een dergelijke beslissing te nemen zou berusten". Het blad is van. mening, dat hij machtiging van het Congres had moeten vragen. Het blad voegt hieraan toe, dat, nu het Federale Gerechtshof Trumans be sluit heeft goedgekeurd, „een nieuw tijdperk is begonnen, waarin de „stil zwijgende bevoegdheden" van de pre sident zeer uitgebreid zullen zijn". De „Washington Post' is van mening, dat Truman „de machtsmiddelen van een dictator" gebruikt heeft. President Truman heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie gewei gerd te zeggen of generaal Eisenhower hem reeds iets over zijn aftreden als opperbevelhebber der Navo-strijdkrach- ten in Europa had meegedeeld. Wel zegde de president toe, dat hjj het af treden van de generaal bekend zou ma ken, zodra deze een daartoe strekkend verzoek zou doen. Regering wil tweede De regering meent, dat Eindhoven moet worden aangewezen als plaats van vestiging voor een eventueel te stichten tweede instituut van technisch hoger onderwijs. In het bijzonder zijn het de argumenten met betrekking tot de industriële sfeer en de omstandig heid, dat het potentiëel van de bevol king van de Zuidelijke provincies on voldoende tot uitdrukking komt in het aantal studenten aan universiteiten en hogescholen, welke bij die keuze van overwegende betekenis zijn geweest. Dit deelt minister Rutten mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp omtrent de kosten van voorbereiding voor een tweede technische hogeschool. Zoals men weet ging de keuze tus sen Twente, Eindhoven en Arnhem. Koningin Juliana en prins Bernharil zijn gisteren, na een kort bezoek aan de Tennessee Valley, aangekomen op het vliegveld McKinnon op St. Simons Island in Georgia, aan de Atlantische Oceaan, ongeveer honderdtwintig kilo meter ten Zuiden van Savanna. Het vliegveld ligt op de plaats waar vroe ger een Indiaanse nederzetting was. In 1936 ontdekten werklieden bij de aan leg van de vliegbasis beenderen van Indianen en talrijke Indiaanse reliqui- ën uit de zestiende eeuw. Het Koninklijk Paar, de secretaris van de koningin, baron Van Heeckeren van Molecaten, en de beide begeleiden de kamerdienaren begaven zich onmid dellijk naar aankomst naar hun kamers j>P het aangrenzende Sea Island. Hier is voor het koninklijk paar het met Palmbomen omgeven zogenaamde „Re treat House" gereserveerd, dat slecht« enkele tientallen meters van de Oceaan is opgetrokken. Vanuit hun anparte menten hebben koningin en prins een Prachtig uitzicht op de Oceaan. Het gevolg woont op Sea Island in het „Cloister Hotel". Er bevinden zich meer dan duiz°nn vacantiegasten op Sea Triand. terwul de permanepte bevolkine uit piet meer dan tien gezinnen bestaat. De koningin en de prins hebben een bruin gedecoreerde slaapkamer en een lichtgroen gehouden salon ter beschik king. Er zijn in het „Retreat House" in totaal tien kamers, vier boven en zes beneden. De koningin en de prins be wonen gedurende de Paasdagen de bo venste verdieping. Behalve de secreta ris en de kamerdienaren zullen hier tijdens het koninklijk bezoek aan Sea Island ook prins Aschwin en zijn echt genote logeren. De „Tulpenclub" van de vrouwelijke inwoners van Atlanta heeft gisteren oer vliegtuig honderd verse tulpen naar Sea Island gezonden en zal van daag nogmaals een zelfde lading naar het eiland sturen In de kamer van de orins prijken volle anjers. Het is voor de eerste maal in de ge schiedenis van Sea Island, dat ko ninklijke gasten op dit zonnige oord •'erbiijven. Talrijke welgestelde Ameri- "anen kiezen het als hun vacantiever- bliif. Het koninklijk paar en zijn gevolg is hier de gast van de Amerikaanse rege ring. Koningin en prins hebben df wens te kennen gegeven hier een "o komen ongestoorde Paasvacantie doo te brengen. Er zijn geen recepties officiële diners georganiseerd. De pri"" zal hier ziin hart kunnen ophalen aan ziin geliefde paardensport, die op net eiland druk wordt beoefend. Truman zal in het geval van Eisen howers aftreden een opvolger benoe men. Naar de president verklaarde, is nog niet overwogen, wie als opvolger in aanmerking zal komen. Dit kan uiteraard ook een niet-Amerikaan zijn. Generaal Eisenhower zal, indien hij wenst af te treden, de Amerikaanse minister van landsverdediging fiidfit-n te verzoeken hem van zijn functie te ontheffen. Volgens het Washingtonse blad „Eve ning Star" zou het Witte Huis reeds in het bezit zijn van Eisenhowers >nt- slagaanvrage. Ook schrijft dit blad, dat de generaal zich sterk heeft be ijverd om zijn rechterhand, generaal Gruenther, als zijn opvolger benoemd te krijgen. Achttien Amerikaanse staten hebben tot nu toe 343 republikeinse afgevaar digden naar de in Juli te houden par tijconventie afgevaardigd. Volgens niet-officiële gegevens zullen hiervan 181 op Taft, 76 op Eisenhower, 21 op Stassen, 6 op Warren en 2 op MacArthur stemmen. Naar de democra tische partijconventie zijn tot nu toe 161 kiesmannen afgevaardigd. Hiervan zullen waarschijnlijk 53 op Stevens, 40 op Kefauver, 23 op Humphrey en 6 op president Truman stemmen. De kruisiging naar een schilderij-fragment van Robert Campin (13791444.) Gisteren is een graanopslagplaats te Wylre (L.) tegenover het station plot seling ingestort. De 71-jarige schilder Habets uit Vaals, die bezig was met het verven van cafémeubelen op de bo venverdieping van het gebouw werd onder het puin bedolven en kwam om het leven. Zijn collega de 22-jarige S. uit Wylre kon zich nog op het nip pertje redden door uit een raam te springen. In het gebouw was 280 ton graan op- De berichten, die gisteren binnen kwamen over de in La Paz, de hoofd stad van Bolivia, ontketende revolutie waren zeer onoverzichtelijk. AI naar gelang deze van de opstandelingen of van regeringszijde afkomstig waren, werd gemeld, dat de staatsgreep ge slaagd of mislukt is. Volgens de laat ste in Washington binnengekomen be richten, schijnt de revolutionnaire be weging te zijn verslagen. De leider van de rebellen zou aangeboden hebben zich over te geven. Als gevolg der wan ordelijkheden zijn achttien personen om het leven gekomen en telde men zestig gewonden. In de nacht kon men in La Paz zo nu en dan horen schieten. De radio- omroep der opstandelingen klaagde over een tekort aan ammunitie. Her haaldelijk worden oproepen gericht om medewerking tot studenten en arbei ders, doch het schijnt dat daaraan geen gehoor wordt gegeven. Het regeringsgebouw te La Paz, dat zich in handen der rebellen bevindt, is nog ledig. Hun leider heeft zich er ook nog niet in gevestigd. Van rege ringszijde wordt vernomen, dat de ca detten van een tweetal regimenten en een afdeling troepen, die uit het An- desgebergte is te hulp gesneld, de bol werken der opstandelingen achtereen volgens veroveren. Smokkelaar tot een jaar veroordeeld Arrest wijzend in hoger beroep heeft het Gerechtshof te 's Gravenhage gis teren een 21-jarige botersmokkelaar veroordeeld tot een jaar gevangenis straf, waarvan vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaren. Hij had op verschillende tijd stippen in 1951 tezamen met anderen in een gepantserde auto boter naar Belgie gesmokkeld. Op die manier waren in totaal 7500 kilo boter de grens overgegaan. geslagen. Men vermoedt, dat overbe lasting de oorzaak van de ramp is. Er bestaat gevaar voor nieuwe in stortingen. In verband hiermede zullen waarschijnlijk de nog overeind staande muren worden omgetrokken. Ongeveer drie minuten voor de instorting had den vier arbeiders het gebouw verla ten. Het officiële Sowjetrussische pers bureau, Tass, heeft hedenmorgen vroeg de tekst van de laatste Russische nota aan de Westelijke mogendheden bekend gemaakt. In de nota, die Woensdagavond aan de Westelijke diplomatieke vertegen woordigers in Moskou is overhandigd, wordt het Westelijke voorstel om een commissie van de Verenigde Naties de mogelijkheid van vrije verkiezingen in geheel Duitsland te laten onderzoeken, verworpen. Het Westelijke voorstel was „in tegenspraak met het handvest van de Verenigde Naties", aldus de nota. LIET drama van het onrecht, dat da wereld Christus Jezus aandoet, be reikt op Goede Vrijdag zijn hoogte punt in de kruisiging op Calverië. Dria kruisen worden er opgericht, drie men sen zijn er aan vastgeklonken om te verbloeden in de warme, schroeiende zon van Palestina. Links en rechts hangt een moordenaar, gevonnist naar het harde recht dier dagen en boetend de schuld van het onschuldig vergoten bloed met het eigen, nu door angst ver teerde leven. En tussen die twee hangt Jezus, die sterven moet omdat hij da nabijheid van het Rijk Gods verkon digde, omdat hij de afstand tussen God en mens vervallen verklaarde in naam van genade en liefde, omdat hij zich d: zoon van God durfde noemen in het aangezicht van de officiële bedienaars van de godsdienst: schriftgeleerden en farizeeërs en hogepriesters. De Romeinse zwakkeling Pilatus heeft geen paragraaf gevonden waarop Jezus te vonnissen was. „Ik vind geen schuld". Maar hij heeft zijn handen ge wassen en heeft de onschuldige over gegeven aan de leiders van de opge zweepte massa om oproer in de straten van Jeruzalem te voorkomen. De keizer in Rome houdt niet van relletjes en Pilatus heeft tóch al zojn slechte naam aan het hofPolitiek opportunisme en de laffe baatzucht van een weife lend stadhouder hebben Christus in de dood gedreven. En godsdienstig fanatisme, de heers zuchtige domheid van een gevestigde kaste van priesters en godsdienstige knoeiers, hebben de spijkers door zijn handen en voeten gedreven, toen de doornenkroon reeds zijn slapen gewond en toen de gesel reeds zijn rug open gereten had. Ecce homo! Zie de mens! Maar zie hem zo, dat hij een spiegel wordt, waarin ge uzelf ziet. Uw eigen opportunisme. Uw laffe baatzucht. Uw godsdienstige zelfverzekerdheid. Uw re ligieuze heerszucht en uw geknoei in de naam van God. Want de Pilatussen en de hogepriesters en de schriftge leerden en de farizeeërs zijn maar niet een historisch verschijnsel, waarover ge de armen ten hemel heft in diepe ontzetting. Slechte mensen? Zeker maar niet slechter dan de gemiddelde mens van deze moderne, vermateriali- seerde, harde, gewetenloze tijd. Niet slechter dan de politici, die dobbelen om millioenen onschuldige mensen levens, niet slechter dan de liegende en bedriegende zakenlui, die recht noe men wat Krom is en die maar één waarheid in het leven kennen: dat geld niet stinkt. En niet slechter dan gij en ik, die nog maar al te vaak het com promis zoeken tussen goed en slecht en die nog maar al te'dikwijls het ene oog naar God en het andere naar de duivel draaien. Wie hebben Christus gekruist? Zij en wij, gij en ik. Dat „hoofd vol bloed en wonden" is ónze schuld en in het drama van Golgotha spelen ons aller zonden, ons aller halfheid, ons aller on rechtvaardigheid een beslissende rol. Dat is de eerste les, die Goede Vrijdag ons leert. Maar er is nog een andere, een god delijke les. Deze: dat God ons aller on gerechtigheid op zijn Christus heeft doen aanlopen die, door zijn lijden en sterven, hemel en aarde in hernieuwde relatie bracht. De straf, die ons de vre de aanbrengt was op hem en door zijn striemen is ons genezing geworden. Dwars door de dikke duisternis van Golgotha schijnt het licht van Gods erbarmen over de mensheid, die naar hem niet vroeg. En in Christus' woord: „Het is volbracht" ruist het lied van de hemel, die open staat voor wie in Christus de weg tot God hervonden. Welzalig is het volk, dat naar Z ij n roepstem hoort! Engeland heeft in de Veiligheidsraad verklaard tégen de opneming in de agen da van de Tunesische kwestie te zullen stemmen en het zag er gisteravond naar uit, dat de stemverhouding zodanig zou zijn, dat de Veiligheidsraad niet tot actie of zelfs debat zou kunnen over gaan. Waarschijnlijk zouden er twee stemmen te weinig zijn voor opneming van de kwestie in de agenda. Later op de avond heeft de Veilig heidsraad besloten h°.t debat tot een later te bepalen datum uit te stellen. Rusland, China, Pakistan, Chili en Brazilië hebben aangekondigd vóór be- Het Luikse parlementslid Philippart heeft dezer dagen in de Belgische Ka mer van Volksvertegenwoordigers op lartstochtelijke wijze bepleit, het hou- ien van vinken in kooitjes te verbieden. Bij die gelegenheid diende hij tevens een wetsvoorstel in, op grond waarvan iet vogelvangen met netten wordt ver boden. De heer Philippart declameerde in dit verband zelfs het gedicht van Guido Gezelle over de „Hemel- leeuwerke in de lucht", hetgen natuur lijk door de Vlaamse Kamerleden ten zeerste werd gewaardeerd. De strijder voor de vogel-in-de-natuur sprak er zijn afschuw over uit, dat ongeveer 10.000 vogelvangers ieder jaar ongeveer 10 millioen vogels in de bossen, tuinen en velden van Belgie om het leven brengen. De zangvogels worden welis waar in kooitjes opgesloten, maar als ze niet goed zingen worden zij toch ook voor de braadpan bestemd", zo riep hjj bedroefd uit. De reactie is intussen niet uitgebleven en het „Belgische Vinkeniersverbond" ken tegen vogelvriend Philippart. Men wijst erop, dat zangvogels het veel beter en veiliger hebben in een kooitje dan daarbuiten. „We t mijnheer Philippart dan niet", zo betogen zij „dat de 20.000 sperwers, die Belgie telt jaarlijks 20 millioen vinken verslinden?" Vijf jaar leven is voor een vink in de natuur al heel veel, maar bij zijn zaadbakje brengt hij het dikwijls tot da respec tabele ouderdom van 20 jaar, zo heet het. Het vinkeniersverbond doet thans handtekenlijsten rondgaan en verwacht het wetsvoorstel van de heer Philip part onder een lawine van papieren is op energieke wijze van leer getrok- protesten te kunnen begraven. handeling van de Tunesische kwestie te zullen stemmen. De V. S., Neder land, Griekenland en Turkije zullen zich van stemming onthouden. Daar door zou dus niet de voor in behande ling nemen vereiste meerderheid (ze ven stemmen) behaald worden. De Britse afgevaardigd sir Glad- wyn Jebb verklaarde, dat Engeland zich tegen behandeling van de Tunesi sche kwestie zou verzetten, aangezien de bespreking van dit geschil in de Raad de spanning in Tunesie slechts zou vergroten en een overeenstemming tussen de Franse en Tunesische dele gaties zou vertragen. Inmiddels heeft de Bey van Tunis het nieuwe Tunesische kabinet gisteren nog niet goedgekeurd. Volgens waarne mers wachten de Bey en premier Bak- koesj de uitslag van de besnrekingen over de Tunesis'che kwestie in de Vei ligheidsraad af. Op het drukke Willemsplein te Den Bosch werd een 79-jarige man door een vrachtauto aangereden. Hij is aan de gevolgen overleden. Verwachting tot Zaterdagavond: WEINIG WIND, Aanvankelijk nog weinig, later voornamelijk in het Westen van het land tijdelijk toenemende be wolking met kans op enkele ver spreide buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Zuidelijke richtingen. Nog warm voor de tijd van het jaar. maar in de kust streken tijdelijk zeewind met af koeling.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1