Geen bezwaar tegen de compromis-school POPENT doodt rat Niet alle legeronderdelen moeten negentig dagen opkomen De uitvoer van bloembollen naar Engeland Minister Rutten antwoordt de Eerste Kamer De beslissing blijfi altijd bij de ouders Dit jaar 233.000 nieuwe leerlingen Men mag weer vrij kamperen in Putten VOOR DOOD DOOR SCHULD Weer thuis na tocht van 18000 kilometer Te veel vertrouwen in de toekomst Aandacht voor belangen ALWEER der beirokkenen Boeren-opiocht bij Jan van Riebeeck-feesien Rotterdams politie verstoort gokpartij Hei mooie weer lokt de mensen naar buiten KoaI Bjt&ieJk Invoerbeperkingen scherp doorgevoerd Keukenhof met Pasen in feesttooi VRIJDAG II APRIL 1952 In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van de begroting van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1952 heeft minister Rutten ten aanzien van verschillende actuele kwesties belangrijke mededelingen gedaan. Ter bevorde ring van de pacificatieverbetering zeide hij bezig te zijn met het samenstellen van een overzicht, aan de hand waarvan hij zich een oordeel hoopt te kunnen vormen over de wenselijkheid voorstanders van het openbaar en van het bij zonder onderwijs bijeen te roepen voor een bespreking, ten einde in overleg naar een oplossing van de redelijke wensen te zoeken. Het in het voorlopig verslag naar voren gebrachte denkbeeld inzake het instellen van curatoria, zoals die bij het middelbaar onderwijs worden aangetroffen, zal de minister gaarne in overweging nemen. In het voorlopig verslag waren be langrijke opmerkingen gemaakt over de z.g. compromis- of synthesescholen. Indien door vrijwillige samenwerking van groepen van verschillende levens overtuiging een compromis- of synthe- seschool tot stand komt, kan de minis ter daartegen moeilijk bezwaar heb ben. De zaak zou echter anders komen te staan, indien van de overheid een zekere drang zou uitgaan tot het stich ten van dergelijke scholen. Zulk een overheidsdrang acht hij in strijd met de grondslagen van de pacificatie. De overheid moet aan de ouders middelen verschaffen die nodig zijn ter verwe zenlijking van de opvoeding, die zij voor hun kinderen wensen. Aan de ou ders komt het recht toe te bepalen op welke geestelijke grondslag de opvoe ding van hun kinderen zal berusten. Een federalistische schoolstructuur in deze zin, dat de algemeen vormende vakken gegeven worden in overeen stemming met de levensovertuiging der ouders en de handvaardigheidsvakken in neutrale zin, ontmoet bij de minister bezwaren van principiële aard. Die vakken kunnen een neutrale inhoud hebben, de activiteit van het onder wijzen, ook van zulk een vak, zal al tijd geestelijke aspecten vertonen, die niet neutraal zijn. Een betere oplossing van het vraagstuk der minderheden kan' worden gevonden in het stichten van Ook in Nijmegen is de legesheHing vervallen Na een kort, doch hevig debat is gis termiddag in een raadsvergadering te Futten (GId) besloten, dat het kampe ren in deze gemeente weer vrij zal zijn. Zoals bekend, besloot de raad op 29 Nov. 1951 om een legesheffing op kamperen in het leven te roepen, waartegen de AN'WB en de Kampeerraad zich verzet ten. Ook in Putten zelf wekte dit raads besluit beroering, daar de middenstand en de exploitanten van de kampeer plaatsen zich hierdoor in hun bestaan bedreigd achtten. De Ged. Staten van Gelderland onthielden echter hun goed keuring aan het raadsbesluit. In enige geheime conferenties, die B. en W. met de besturen van de V.V.V., en verschillende andere belanghebben de instanties hield, werd overeengeko men voor te stellen de legesheffing te laten vervallen, zij het dan onder voor waarde, dat de exploitanten een hoger bedrag zouden betalen voor het houden van een kampeerplaats. Dit voorstel werd in de gisteren gehouden raadsver gadering aangenomen. Ook in Nijmegen is de legesheffing op het kamperen vervallen. Vorig jaar wa ren daar de legeskosten voor een kam- peervergunning van 75 cent gesteld op een gulden, waarvoor men voor onbe paalde tijd kon kamperen. Deze gewij zigde verordening is thans, voor zij in werking is getreden, geheel ingetrok ken, zodat het kamperen in Nijmegen nu vrij is. f 1000 boefe oeësf Het Gerechtshof te Arnhem behan delde gisteren in hoger beroep de zaak tegen de technisch adviseur J. P. G. H. uit Den Bosch. Hem was dood door schuld ten laste gelegd, naar aanleiding van het overlijden door „kolendamp"- vergiftiging van zes oude mannen in een gesticht te Beneden-Leeuwen in de nacht van 23 op 24 April 1951. De Arn hemse rechtbank had hem van het ten laste gelegde vrijgesproken, nadat de Officier tweeduizend gulden boete had geëist. Voor het Hof zeide verdachte, dat door strubbelingen met autoriteiten de wederopbouw van het gesticht geen normale doorgang kon vinden. Hierdoor kon niet verder worden gebouwd en wat als binnenschoorsteen was bestemd moest nu dienen als buitenschoorsteen. In zijn requisitoir zeide de procureur- generaal ,dat het gebeurde onder de verantwoordelijkheid van verdachte valt. Deze had nooit toestemming mo gen geven tot stoken onder deze om- f idigheden. Mr Hoekstra eiste ver nietiging van het vonnis van de recht bank en requireerde 'n geldboete van duizend gulden of vijftig dagen hechte nis. De verdediger voerde aan, dat ver- dachtes schuld is onderbroken door die van anderen. Bijkomende factoren heb ben een belangrijke rol gespeeld. Hij vroeg tenslotte bevestiging van het vonnis van de rechtbank (vrijspraak). Uitspraak over veertien dagen. Na een tocht van 18000 km is gister morgen Van Houtens filmexpeditie op de Dam te Amsterdam teruggekeerd. De expeditie, die aan de Afrikaanse Goudkust een film over de cacaover- bouwing heeft opgenomen, werd har telijk welkom geheten. De witgeverfde auto had 44 keer in het zand van de Sahara vastgezeten en tijdens de tocht waren 47 veerbladen gebroken. Fr' was 5100 liter benzine gebruikt, een klein zwembad vol. Personenauto door een trein gegrepen Woensdagmiddag is op een onbe waakte overweg te Apeldoorn een per sonenauto, bestuurd door de heer D. J van Leeuwen uit Apeldoorn, door een trein gegrepen en totaal vernield. De heer Van L. en zi.in naast hem gezeten echtgenote werden ernstig gewond naar een ziekenhuis te Apeldoorn over gebracht. een streekschool, welke de leerlingen f Haagse rechtbank diende. hoorde van een bepaalde levensovertuiging uit een zeker rayon tezamen brengt. Of aan een neutrale school met afzonder lijke godsdienstlessen de voorkeurdient te worden gegeven boven een synthese- school, is een aangelegenheid, welke ter beoordeling van de ouders staat. De overheid dient zich hier buiten te houden. Boeiende cijfers LIET AANTAL leerlingen, dat tot de eerste klassen van de lagere scholen wordt toegelaten groeit nog steeds snel. In 1947 was dit cijfer 174.399, in 1950 reeds 205.964. Voor dit jaar worden bij de lagere scholen niet minder dan 233.000 nieuwe leerlingen verwacht, volgend jaar 260.000, daarna zal dit cijfer '-weer, aldus de raming, zakken tot 243.000 en in 1955 zal het 229.000 zijn. Het aantal leerkrachten bij het ge woon en het voortgezet lager onderwijs bedroeg in 1945 33.823, dat was per leerkracht 35.4 leerling. In 1948 waren er 34.352 leerkrachten hetgeen een leer kracht per 33.9 leerlingen betekende. Hoewel het aantal leerkrachten in 1950 toenam tot 35.398 werd het door de ster ke aanwas van leerlingen zo, dat er weer per leerkracht 35 leerlingen waren. Per leerkracht zal het aantal kinderen nog toenemen volgens de raming 1955 tot 36.4, terwijl dan het aantal leer krachten wordt geschat op 41.900. Een zakendroom vervloog in rook toen tegen S. Th. M. verbaal werd op gemaakt omdat hij met vrouw en kind van 4 December 1950 tot eind Januari 1951 te Leeuwarden en Den Haag in hotels woonde zonder te be talen. De man voerde onderhandelingen over het maken van een goodwillreis voor een aantal firma's. Hij meende, dat de vooruitzichten zo gunstig wa ren, dat hij maar vast uit zijn woning trok en zijn intrek in hotels nam. De kosten van logies, verblijf, rookwaren en dranken liepen reeds over de 2000 gulden toen bleek, dat het project mislukte. Aan M. werden geen kosten uitgekeerd. Leiden was toen in last. Toen deze zaak gisteren voor de M. al^ klap op de vuurpijl acht maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar tegen zich eisen. (Advertentie, Ing. Med.) Dat een reclameleuze soma een bittere bijsmaak kan opwekken bleek gistermiddag, toen voor het Hoofdpostkantoor te Amsterdam zonder noodzaak in een stroom van verkeer plotseling een vracht auto stil hield en een klein per- sonenwagentje van achteren zo hard tegen de laadbak botste, dat het zivaar beschadigd aan bum pers en ingedrukte motorkap naar het trottoir moest worden geduwd. Op de achterruit van het nog nieuwe wagentje prijk ten de woorden: alweer een Norlpvinvd<?e Morris" Minister Staf zegt in een nota aan de Tweede Kamer, dat het niet in de bedoeling ligt 'om alle legeronderdelen dit jaar voor de in het ontwerp van wet vermelde maximumduur van 90 dagen onder de wapenen te doen ko men. Dit maximum zal voor het me rendeel van het personeel, wellicht ook na volgende herhalingsoefeningen, nog niet worden bereikt. In sommige gevallen evenwel zal van de volle termijn gebruik moeten wor den gemaakt, en wel bij de onderde len, welke op geheel nieuwe bewape ning worden omgeschakeld, van welke het personeel tot heden niet voldoende kon worden geoefend of waarbij de ge oefendheid om andere redenen niet aan de noodzakelijk te stellen eis voldoet. Indien onverhoopt de materieelvoor- ziening het onmogelijk zou maken om de oefeningen volgens de plannen te doen verlopen, zal het personeel van de desbetreffende onderdelen niet on der de wapenen worden geroepen. Bij het opstellen dér plannen is met de materieelvoorziening rekening ge houden, waardoor van sommige eenhe den dan ook slechts beperkte aantailen dienstplichtigen zullen worden opge roepen. De minister ontkent, dat nauwelijks aandacht zou zijn geschonken aan c.e offers, welke moeten worden gebracht door de militairen, die voor herhalings oefeningen onder de wapenen zullen moeten komen. Integendeel, bij de op stelling van de plannen tot bedoelde oefeningen werden de belangen van de daarbij betrokkenen nimmer uit het oog verloren. Evenwel dwingt de noodzaak van een zo sterk mogelijke defensie tot ingrijpende en voor be trokkenen met grote bezwaren gepaard gaande maatregelen, zoals langdurige herhalingsoefeningen. Militairen na 100 dagen verplicht verzekerd Het ligt in de bedoeling van de Zie kenfondsraad om in verband met de verlenging van de duur der herha lingsoefeningen de termijn van 45 da gen onafgebroken militaire diensttijd, welke geldt voor militairen-kostwin ners, van 1 Januari 1952 af te wijzigen in 100 dagen. Tot dusver werden na melijk militairen-kostwinners, die lan ger dan 45 dagen in dienst waren, on der de verplichte ziekenfondsverzeke ring gebracht. Deze termiin was vast gesteld om te voorkomen, dat de per sonen, die uitsluitend voor herhalings oefeningen opkomen, gedurende de korte periode van deze oefeningen verplicht worden verzekerd. Gisteravond verleende de 36-jarige motorrijder J. A. v. d. B. uit Den Haag geen voorrang aan een zeswielige vrachtauto. Hij werd overreden en over leed ter plaatse. Boeren te paard, het „boerencom- mando" vormende, zoals dit be stond in de tijd van de eerste Hollandse nederzetting in Zuid- Afrika, rijden de festival-arena van Kaapstad binnen. Sleun-genieienden waagden zich aan pokerspel. De Rotterdamse recherche heeft in samenwerking met de geüniformeerde politie Woensdag een inval gedaan in de beurs voor zeelieden aan het vaste land. Het was de politie ter ore geko men, dat daar bij gokken dagelijks aan zienlijke bedragen van eigenaar ver wisselden. Rechercheurs trokken ongemerkt een cordon rond de spelers en een elftal politiemannen arriveerde met een poli tiebus, waarna de spelers naar het hoofdbureau werden overgebracht en grondig gefouilleerd. Het gezelschap be" stond uit twee Schiedammers, drie Ha genaars en tien Rotterdammers, doch niet allen waren zeelieden. Vijf man nen, o.w. twee Hagenaars genoten on dersteuning van de dienst voor Sociale Zaken. Een van hen had desondanks meer dan f 200 op zak De bankhouder bij dit Amerikaanse pokerspel kreeg reeds vier maanden ziektegeld tezamen beschikten ze over f 400. Eén der mannen, die zich aan dienstneming had onttrokken en gesig naleerd stond bij het ministerie van Oorlog werd aan de marechaussee over gegeven. Het prachtige weer van de laatste dagen brengt bewegina onder de men sen. De reislust voor de komende va- canties neemt kenneliik toe. Het is druk bij reisvereniginaen en reis* bureaux, die een aardiae smrona in de boekingen voor het buitenland zien. Ook binnenslands neemt de bewe ging toe. Zij, die het zich veroorloven kunnen, koesteren zich op de strand- terrassen in de milde zon. Voor de bollenvelden en voor de Keukenhof te Lisse is „de reiskoers" aanzienlijk ge stegen. Indien het weer zo blijft, ver wacht men in de bollenstreek een record-Paasbezoek. Uit Noordwijkerhout komt het enige sombere bericht in het zonov er schenen land. De bromfietsrallye, die tegen tweede Paasdag werd uitgeschreven, gaat niet door wegens aebrok aan hp- langstelling. Wel zullen dé „eenre fiet sers", die door de VVV van Noord wijkerhout zijn aangelokt, hun rallye en masse rijden. Uit toeristische kringen wordt ver nomen, dat men een zeer groot Paas- bezoek uit naburige landen tegemoet ziet. BERNARD PERSON GERIDDERD De correspondent bij de Verenigde Naties, Bernard Person, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De JOURNALISTIEK is voor apen en mensen een heerlijk beroep en bo venal geldt dat voor de sportjourna listiek. Wat een heibel kan men niet met eenvoudige letters en een hoop pa pier maken over één dooie bal, die bij wijze van grap in een doel terecht komt! Daarover wordt dan meer ge schreven dan wanneer de bal bijvoor beeld de bolhoed van iemand op de tribune zou treffen. En dat vindt Theodoor toch heel wat leuker. Hoe het zij. de sportjournalistiek lijdt een tikkeltje aan bloedarmoede wegens gebrek aan woorden. Alle krachtter men zijn weer zwak geworden door het vele gebruik. Daarom heeft een Amerikaanse journalist een stel nieu we woorden gemaakt. Vrij vertaald noemt Theodoor er een paar: kleuns, n wabber (schuiver), labberdoedas (goal), atoomschot (voor Abe), frun- nikje (handig wegwerken van de bal), helleschot (zuiver gericht) en kwab- bel (ongelukkig schot). In Amerika maakt de televisie nog maar steeds nieuwe klanten. Er schijnen nu al zes en dertig millioen kijkers te zijn. Li Om nog even bij de kijkkast te blij ven: een ScandinavischAmerikaanse filmmaatschappij gaat in Denemarken opnamen maken voor dertien filmpjes gebaseerd op de sprookjes van Hans miüiiiiiiiiiiiiiiii Andersen. De rolpren tjes zijn bestemd voor de Amerikaanse televisie. Wij houden ons toch nog maar helemaal bij de bioscoop, in verband met de kos ten. Ook daar zit trouwens vooruit- „Wot een weer! Gaat u mee naar Putten gang in. Een Italiaanse ingenieur heeft een projectie-apparaat uitgevonden, waarmee het mogelijk is op klaarlich te dag of bij kunstlicht films te draaien. Het apparaat heet „Eliocine" en de eerste proeven ermee waren een succes. Bij werkzaamheden aan de toren van de Ned. Herv. kerk van Slie- drecht heeft men een trogvormige sarcophaag gevonden, die dateert uit de 12e of 13e eeuw. In de sarcophaag bleek zich een gaaf skelet te bevinden, dat met de voeten naar het Oosten lag Nog meer oudheidkundige vondsten. Op het Zweedse Oostzee-eiland Got land zijn elfhonderd antieke zilveren munten gevonden, die van Arabische oorsprong zijn. De munten zijn in de tiende eeuw geslagen en men vermoedt dat ze via Rusland op Gotland zijn ge komen. De Engelsman MacKrell maakte in 1931 als eerste retourpassa gier op de KLM-lijn BataviaAmster dam de vlucht mee. De vliegers waren Geyssendorffer en Parmentier, die de heer MacKrell vóór het vertrek de Ne derlandse hoofdstad lieten zien. Toen de heer MacKrell, na 43 jaar in Cal cutta te hebben gewerkt, in Londen kwam, wenste hij nogmaals "de stad Amsterdam te zien. Oude liefde roesi niet, zeggen wij dan. Op eerste Paas dag zal hij worden rondgeleid. ■:en overzicht van de grootse boeren-optocht door Kaapstad, welke het hoogtepunt uitmaakte van de Jan van Riebeeck-feesten in Zuid-Ajrika. Advertentie. Ing Med.) Het conservatieve Lagerhuislid John Baker White heeft medegedeeld, dat na de afkondiging der Engelse invoerbe perkingen voor bloembollen, knollen en wortelstokken de Nederlandse expor teurs aan de importeurs en andere af nemers in Engeland hebben verzocht eventuele orders te dateren op een De laatste berichten van de Bilt hebben grond gegeven aan de ver wachting, dat de narcissenvelden ge durende het Paas-weekeinde volop in bloei zullen staan. Ook hyacinten en tulipa's ziet men al enkele in bloei komen. Representanten van alle be langrijke bloemengroepen zijn te zien op „Keukenhof", waar vooral in de luwte tussen de bomen en onder het kreupelhout narcissen, hyacinten en wat vroege tulpen zich ongestoord kunnen ontwikkelen. In de kas is het nu één weelde van kleur en gloed. In Hillegom heeft de Treslongtuin de poorten geopend, terwijl ook enkele exporteurs hun tuinen voor het pu bliek hebben opengesteld. Amsterdammers schrokken van vuurgloed Vele Amsterdammers, die gisteravond in het Zuidelijk deel der stad schieten hoorden en een vuurgloed zagen, grepen ongerust naar de telefoon en belden het hoofdbureau van politie en dagbladbureaux op. Daar hoorden zij de geruststellende mededeling, dat op het- zandterrein aan de Stadionkade een vuurwerk werd afgestoken. Dit was het explosieve en spectaculair preludium van de première van een revue in de hoofdstad. week vóór de instelling der invoerbe perkingen en deze orders onmiddellijk in te zenden. Hij vroeg de minister van Handel, Thorneycraft, of hem hierover iets bekend was, en wat hij zich voor stelde te doen tegen deze „berekende ontduiking van zijn maatregelen". Thorneycraft deeldë mede, dat hij van deze handelingen op de hoogte was en opdracht had gegeven de aanvragen voor invoervergunningen voor bloem bollen e.d. tegen uitstaande orders met bijzondere nauwkeurigheid te onder zoeken en tot nader order géén nieuwe vergunningen voor levering in het na jaar uit te geven. Tot einde Maart j.l. zijn slechts aan vragen voor invoervergunningen voor in het voorjaar te leveren bollen tot een waarde van 44.000 pond ontvangen, ver geleken met een invoer t.w.v. ruim 4 millioen pond in 1951, aldus de minister van Handel. Hij voegde hier aan toe, dat degene die valse inlichtingen verstrekt voor het verkrijgen van invoervergun ningen zich bloot stelt aan zware straf fen. Geen vrije bloemenhandel in de bollenstreek Bezocht men voorheen de bollen streek, dan deed het niet zelden onaan genaam aan, dat men bij nagenoeg iedere schrede, die men deed, omringd en nagelopen werd door personen, die bloemen ten verkoop aanboden. De gemeentebesturen hebben thans in gezamenlijk overleg met de betrok ken bedrijforganisaties gemeend om naast de erkende bloemenhandelaren slechts een beperkt aantal vergun ningen tot het innemen van een stand plaats te verstrekken en wel aan die genen, die hierop naar het oordeel van de gemeentebesturen het meest aan spraak kunnen maken. EERSTE DRUIVEN, F 9.60 PER KG. Gisteren werden op de veiling te Huissen door kwekerij „Madoka" (|e eerste druiven aangevoerd (Franken- thalers). De prijs bedroeg f 9.60 per kilo.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5