I Pim. Pam, Pom en de blanwe vaas BATAVUS In de greep van de woestijn Tweede Paasdag motorraces op Alkmaarse sintelbaan JEUK Witte Donderdag: grote dag voor middelbare scholen boven het Y Jubileumwedsirijden doen hei beste verwachien Een sterk rennersveld Euwe speelde remise tegen Barendregt De Prinsessen behaalden successen Het Radioprogramma oom was opnieuw de bakermat van het traditioneel sportgebeuren Zwaluwen-Rode Duivels Erik Larsen verongelukt KABINETSLEDEN TRADEN LIEVER AF Zeven en dertig doden bij vliegramp in Japan Auto-ongelukken in Mexico eisen 24 doden Kleine overwinning voor Adenauer in Beieren Help Europa naarmate het de defensie steunt Kracht oorlogsvloot van de NAVO onvoldoende Streng Brits optreden in Malakka gaat voort Labour won 409 zetels Amr Pasja naar Londen Nog geen monetaire unie van Benelux KERKELIJK NIEUWS VRIJDAG 11 APRIL 1952 STOFFEN, srde modetinten GEORGETTE a EN etc. TAFT CHAN- m. grote keuze in (Van een onzer redacteuren) r\E DRIE MOTORRACES, welke dit jaar op Tweede Paasdag, 25 Mei en 31 Augustus op het Alkmaarse Sportpark worden gehouden, staan in het teken van een zilveren jubileum. Op 17 Mei 1921 werden de eerste motorwed strijden in de Kaasstad georganiseerd en trekken wij de oorlogsjaren af, dan resteren ons 25 seizoenen, waarin „AIcmaria VW" de organisatie van lange- baanwedstrijden ter hand nam. De opzet in 1921 was klein. De begroting sloot met een bedrag van f 1680. Men hield zelfs rekening met een mogelijk verlies, dat voor een derde door de VW zou worden gedragen, terwijl de rest ten laste zou komen van enkele bestuursleden. Dat de vrees voor een financieel échec ongegrond was, bleek uit het feit, dat reeds op 3 Juli 1921 wederom races op de grasbaan werden vastgesteld, welke door niet minder dan 8877 bezoekers werden gadegeslagen. De belangstelling voor de snelheidswedstrijden is sinds dien bevredigend geweest en vooral de races op Tweede Paasdag plegen een record aantal kijklustigen te trekken. Werkt het weer mee, dan mogen ook Maandag a.s. duizenden toeschouwers worden verwacht, een belangstelling welke evenredig zal zijn aan de interesse, welke de renners bij de inschrijving gan de dag hebben gelegd. Er waren zelfs zoveel candidaten, dat verschillende coureurs moesten worden afgewezen. LIET jubileum zal zijn stempel druk- 1 ken op de wedstrijden. AIcmaria V. V.V. heeft enige jubileumprijzen be schikbaar gesteld, waarom in de drie wedstrijden in dit seizoen gestreden zal worden. Bovendien heeft de K.N.M.V., evenals vorig jaar, besloten de drie Alk maarse races te laten meetellen voor het officiële langebaankampioenschap van Nederland en de finale op 31 Au gustus in Alkmaar te laten rijden. Bij de deelnemers zien wij drie oude be kenden, Piet van Aarsen, Jaap Iesberts en Cordang na enige jaren afwezig te zijn geweest, weer aan de start komen. Zij zullen in de langebaanwedstrijden, de afvalrace en de handicapwedstrijd om. de strijd aanbinden tegen Tinus Metzelaar uit Limmen, Co Boef, Van Hemelrijk, Cor Bijman uit Wognum, Arend Hartman, Bosman, Van Rijswijk, en last but not least de Engelsman Bill Harris, die zo laat is gecontracteerd, dat zijn naam niet op de affiches prijkt. De Brit zal dit jaar deel uitmaken van de Nederlandse speedway-teams en zal Maandag zeker door zijn Nederlandse rivalen worden getest. Telt het veld vele senioren, 28 deelnemers, bij de ju nioren komen twintig jongens aan de start. Hier zal de belangstelling vooral uitgaan naar onze Noordhollandse cracks. Klaas Hulst uit Oostzaan heeft zijn sporen reeds verdiend. Hij zal nu zijn streèkgenoot Hermary uit Zaandam op zijn weg vinden en voorts moeten kampen tegen J. van Duin uit Limmen en P. Kaag uit Hoorn. Van de deel nemers uit vorige jaren zien wij Ronde- ma, van Stuivenberg, Verbrugge. twee Bagijntjes en de veelbelovende Bobby Kroon uit Den Haag. Eén gevierde renner zullen wij helaas in de baan missen. Dat is de Limburger Manus Coumans, die vorig jaar op de Alkmaarse sintels een ernstige val maakte en geruime tijd in het zieken huis moest verblijven. Hij is thans zo ver hersteld, dat hij Maandag met zijn vrouw als gast van AIcmaria V.V.V. de races te Alkmaar zal kunnen bij wonen. Vele- renners namen gisteren de ge legenheid te baat om op het Sportpark te trainen. Zo zagen wij Tinus Metze laar en Piet van Aartsen, die onder grote belangstelling vooral van de zijde van de schooljeugd hun rond jes trokken en reeds tijdens de trai- ningsritten hoge snelheden bereikten. De serieuze voorbereiding doet voor Tweede Paasdag het beste verwachten. In verband met het zilveren jubi leum zal het bestuur van AIcmaria V. V.V. tijdens de pauze in de bar onder de overdekte tribune recipiëren. Te Enschede werd het tournooi om het Nederlands schaakkampioenschap voortgezet met de afgebroken partijen. De uitslagen luiden: Tweede ronde: KramerDonner 1—0; Ir van Steenis dr Stumpers y2y2\ VinkenBaren dregt 01. Derde ronde: Van Scheltinga-Vinken 10; D Stumpersdr Euwe 0—1. De uitslagen van de partijen van de vierde ronde luiden: Dr EuweBaren dregt y,yy, VinkenCortlever 10: ir Van SteenisVan Scheltinga %-'A; Kramerdr Stumpers 10; Bouwmees terVan den Berg afgebroken. Na vier ronden luidt de stand: 1. Kramer 3 p.; 2. en 3. Euwe en Van Scheltinga elk 2j£ p.: 4 Van den Berg 2 p. 1 afgebr. partij; 5. en 6. Baren dregt en ir Van Steenis elk 2 p.; 7. Donner 1% p.; 8. Bouwmeester lp. 1 afgebr. partij; 9. en 10. Cortlever en Vinken elk 1 pun; lit. dr Stumpers y2 punt. Donderdagmiddag hebben de prinses sen Beatrix en Irene deelgenomen aan wedstrijden, die de Gooise jachtvereni- ging voor haar jeugdleden in de manege aan de Sparrenlaan te Hilversum had georganiseerd. De beide prinsessen kwamen alleen uit in de klasse dres- suurproeven der minder gevorderden. Prinses Beatrix op „Atalanta" wist be slag te leggen op de eerste prijs met 903/, punt. Tweede werd prinses Irene op „Atalia" met 88 y, punt. 20. Het liep allemaal heel anders, dan Kareltje verwacht nad. Niet alleen dat zijn slachtoffer geen geld had, maar hij vertelde hem bovendien nog op dramatische toon dat zijn kinderen de hele dag nog niets te eten hadden gehad. „En nu was ik juist op weg om alsnog te proberen een centje te ver dienen," snikte de heer, „maar het valt niet mee vandaag de dag! Mis schien kunt u dat begrijpen." Kareltje knikte. Van aandoening kon hij niet spreken, want ook hem stroomden de tranen langs zijn wangen. „Beste vrind als je mijn leven moet nemen, doe het dan snel", sprak de man weer. „Maar misschien wil je me nog een dienst be wijzen. Wilt u mijn arme vrouw ver tellen, dat zij weduwe geworden is, en dat haar kinderen geen vader meer hebben? Enmisschien hebt u nog een kleinigheid om aan mijn kinderen te geven, opdat zij niet van honger omkomen." Kareltje schudde zijn hoofd. „Ik zou het niet kunnen! He laas heb ik zelf geen geld, maar mis schien kan ik u van dienst zijn met dit!" En Kareltje stopte de bedroefde heer zijn gouden horloge in de hand. „Koop hier wat brood voor, voor je kinderen!" Intussen was Billie, die niets van de situatie begreep, naderbij gekomen. „Wat doe je nou?" siste hij. „Stil Billie, je ziet hier een diep on gelukkig wezen voor je!" Kareltje wees achter zich, maar toen hij om keek. zag hij tot zijn verbazing, dat de bedroefde meneer al verdwenen was, mèt het gouden horloge! De enige fiets met de 5 plussen No. Ij nNlros" lak* en chroomwerk «Advertentie Ine Med.) Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN (Advertentie, Ing. Med.) ALKMAAR ZATERDAG 12 APRIL HILVERSUM I, 402 M. 7.-24.— KRO. KRO: 7.Nieuws. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.25 Metten en Lauden. 9.45 Gramofoonmuziek. 9.55 Wa terstanden. 10.Voor de kleuters. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.Voor de zieken. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.— Angelus, paasklokken en muziek. 12.07 Gramo foonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Pianoduo. 12.55 Zonnewijzer. 13.Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gramofoonmuziek. 14. Eoekbesprekingen. 14.10 Voor de jeugd 14.20 Gramofoonmuziek. 14.40 Fluit en piano. 15.Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.38 Gramofoonmuziek. 16.20 „De Vliegende Hollander", causerie. 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans. 17. Voor de jeugd. 18.Nieuws. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte mu ziek. 18.45 Buitenlandse Correspondenties. 19.Gramofoonmuziek. 19.15 Parle- mentsoverzicht. 19.25 Gramofoonmuziek. 19.45 Reportagebezoek Koninklijk Paar aan de Verenigde Staten van Amerika. 20.Nieuws en weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 .Lichtbaken", causerie. 20.35 Verzoek programma. 21.Gevarieerd programma. 21.50 Amusementsmuziek. 22.45 Gramo foonmuziek. 23.Nieuws. 23.15ca. 1. Paaswake en Nachtmis. HILVERSUM n, 298 M. 7.— VARA. 10.- VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.— 24.— VARA. VARA: 7.— Nieuws. 7.45 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 8. Nieuws en weerberichten. 8.18 Gramo^ foonmuziek. 8.40 Voor de huisvrouw. 8.50 Gramofoonmuziek. VPRO: 10.— „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Piano, viool en cello. 12.Metropole-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 13.Nieuws. 13.15 „Kleine Zonden", hoorspel. 13.30 Dans muziek. 14.10 Filmprogramma. 14.35 West-Fries programma. 15.Orgel en zang. 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie. 15.45 Gramofoonmuziek. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Concertgebouw-orkest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.— Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Amu sementsmuziek. 18.40 Regeringsuitzen ding: „Zoeklicht op de Westerse Defen sie". 19.Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.- Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Geva rieerd programma. 21.15 Weense muziek. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.— Promenade-orkest. 22.30 Reportage Be zoek Koninklijk Paar aan de Verenigde Staten van Amerika. 22.40 „Onder de Pannen", hoorspel. 23.— Nieuws. 23.1 o Nationale schaakkampioenschappen. 23.20 Orgelspel. 23.3524.Gramofoonmuziek. In tegenstelling tot vorig jaar werd de grote dag voor de middelbare scho len uit Noord-Holland boven het Y Witte Donderdag door buitengewoon mooi lenteweer begunstigd. Dat stemde een ieder blij, zodat de beste voetbal-, handbal- en hockeyteams van HBS, Gymnasium en Lyceum uit Alkmaar, Bergen, Enkhuizen, Den Helder, Pur- merend, Velsen en Zaandam opgetogen naar Hoorn trokken om elkaar daar in een sportieve strijd te bekampen. Door het grote aantal deelnemende scholen werd er van de organisatorische talen ten van het bestuur van het Westfries Lyceum te Hoorn veel gevergd, waar aan liet slagen van deze traditionele sportdag voornamelijk te danken is. Precies volgens het tijdschema werden de diverse wedstrijden om half negen begonnen; voetbal op het Sportterrein, handbal op het Forwardterrein en hoc key op het Lyceumterrein. De wedstrijden Bij voetbal werd de beslissing een Alkmaarse aangelegenheid, daar Alk maar (H.B.S.) zich allereerst de meer dere van Velsen toonde en Alkmaar (Gymn.) de Horenaren uitschakelde. In beide matches was het verschil niet groot, waardoor de ploegen met de beste schutters aan het langste eind trokken. Ofschoon Zaandam een pittig partijtje speelde, moest het dé over winningseer aan Purmerend laten. Enk huizen liet het er lelijk bij zitten, daar Helder met groot verschil zegevierde. Alkmaar (H.B.S.) ging op de goede weff voort, want Purmerend werd met het kleinst mogelijke verschil geklopt. Alk maar (Gymn.) deed daarvoor niet on der en won met dezelfde cijfers van Helder. De bigmatch werd dus Alkmaar (H.B.S.)Alkmaar (Gymn.), waarin de eerste club zich superieur toonde. In de handbalcompetitie was Bergen heer en meester. Velsen leed een neder laag van 190; Zaandam één van 140 en de beslissing tegen Enkhuizen werd met 130 beslecht. Dat Zaandam de eer had om tegen de Berger meisjes uit te komen had het te danken aan een over winning op Helder. De strijd tussen Purmerend en Enkhuizen was wel bij zonder spannend, want het resultaat was een 22 gelijk spel. Na het nemen van Strafworpen werd de stand opnieuw 2 2, totdat Enkhuizen tenslotte na het herhalen van die worpen melt 10 zegevierde. Hoorn hield zich in den beginne kranig door. Alkmaar te sJaan. doch tegen Enkhuizen moest hef het loodje leggen. Door deze resultaten kwam Enkhuizen dus in de finale te gen Bergen uit. De hockey-teams speelden een halve competitie, waarin Hoorn als overwin naar uit het strijdperk trad. Toch heeft het er een ogenblik voor Hoorn niet zo rooskleurig uitgezien, omdat het er na het beëindigen van de match tegen Velsen vanaf hing, welke van de beide ploegen bij het nemen van de doelseho- ten de beste schutters en de beste keeper bezat. De strijd liep namelijk in eerste instantie op een draw uit. Hoorn wist echter tweemaal het doel te door boren, waarin Velsen in het geheel niet slaagde. Helder overwon Alkmaar, waarna Hoorn zijn tegenstander Hel der in het zand liet happen. Om de meeste punten te veroveren, was het noodzakelijk, dat Hoorn van Zaandam won, welke ploeg Alkmaar (Gymn.) had verslagen. Inderdaad gelukte dat. waarna Zaandam door Helder werd geklopt. Zeer voldaan over het verloop van deze dag werd de sportieve sfeer des avonds in de Parkzaal te Hoorn in een spontane feestvreugde omgezet, waar aan een toneelwedstrijd tussen de scho len onderling en het „bal na" veel bij droeg. Tevoren reikte de rector van het Westfries Lyceum, dr B. J. Veeze, de prijzen uit. De gedetailleerde uitslag luidt: Voethal: A: AlkmaarVelsen 21; B: Zaan damPurmerend 12; C: Enkhuizen Den Helder 05: D: HoornAlkmaar (Gymn.) 12'; E: Winnaar A (Alk maar)Winnaar B (Purmerend) 10; F: Winnaar C (Den Helder)Winnaar D (Alkmaar Gymn.) 01; G. Verliezer E (Purmerend)Verliezer F (Den Hel der) 12; H: Winnaar E (Alkmaar H. B.S.)Winnaar F (Alkmaar Gymn.) 4 1. 1. Alkmaar (H.B.S.); 2. Alkmaar (Gymn.); 3. Den Helder; 4. Purmer end. Handhal: A: BergenVelsen 190; B: Den Hel derZaandam 03; C: Purmerend— Enkhuizen 2—2 (2—2) (0—1); D: Alk maarHoorn 24; E: Winnaar A (Ber genWinnaar B (Zaandam) 140; F: (Hoorn) 20; G: Verliezer F (Hoorn) Winnaar C (Enkhuizen)Winnaar D Verliezer E (Zaandam) 42; H: Win naar E (Bergen)Winnaar F (Enkhui zen) 130. 1. Bergen; 2. Enkhuizen; 3. Hoorn; 4. Zaandam. Hockey: A: Alkmaar—Den Helder 01; B: VelsenHoorn 00 (01); C: Zaan damAlkmaar (Gymn.) 10; D: Win naar A (Den Helder)Winnaar B (Hoorn) 02; E: Winnaar C (Zaan dam)Winnaar B (Hoorn) 02; F. Winnaar C (Zaandam)Winnaar A (Den Helder) 0—1. 1. Hoorn; 2. Den Helder; 3. Zaan dam. Het Zwaluwen-elftal, dat Woensdag 16 April in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen de Rode Duivels uit komt, is als volgt samengesteld: Landman (Sparta); Bakers (PSV) en Claus (Helmondia); Hendriks (Vitesse) en Fanger (DWS); Van der Bogert (D OS), Lugthart (Be Quick), Cor van der Gijp (Emma), Mommers (Willem II) en Schmidt (Eindhoven) Van Schijndel was gevraagd voor de rechtshalfplaats, doch de SVV-er is ver hinderd in verband met zijn voorbe reiding voor een examen. Over de be zetting van de rechtshalf-plaats zal nog nader worden beslist. De aanvang van de ontmoeting is bepaald op 18.00 uur. De bekende Deense skiffeur Erik Larsen heeft het leven verloren bij een auto-ongeluk toen hij van de Olympi sche training op het Soroemeer terug keerde. De auto, die door zijn trainer be stuurd werd, raakte van de weg af en kwam in botsing met een boom. Larsen overleed bijna onmiddellijk aan zijn verwondingen. Hij had in 1950 en in 1951 het Euro pese kampioenschap skiff behaald en behoorde tot de beste Deense troeven voor de Olympische zomerspelen te Helsinki. Het ontslag van Morris Newbold Morris, die verleden week door de procureur-generaal Howard McGrath werd ontslagen, heeft gisteren getuigenis afgelegd voor een juridische subcommissie van het Amerikaanse huis van afgevaardigden, welke een onderzoek instelt naar de gang van za ken bij het ministerie van justitie. Morris verklaarde te hebben verno men, dat veel kabinetsleden liever zou den aftreden dan zijn vragenlijst over het persoonlijke inkomen beantwoor den. „Daarom kwam de president, denk ik, terug van zijn enthousiasme voor mijn opdracht", aldus Morris. Alle inzittenden van een Japans vliegtuig, dat Woensdag op het eiland Osjima verongelukte, zijn om het leven gekomen. Het toestel had een beman ning van vier personen en 33 passa giers aan boord. Men heeft .tot dusver alleen de stof. felijke resten van de stewardess en van de bekende Japanse toneelspeler Sjiro Otsoedji kunnen identificeren. In Mexico hebben twee auto-ongeluk ken Donderdag 24 doden geëist. Bij Acapulco botste een autobus met 27 personen door het weigeren der rem men tegen een paal, waardoor de bus in brand vloog. Zeven der inzittenden konden zich redden, de twintig ande ren kwamen in de vlammen om het leven. Voorts is op honderd kilometer ten Zuiden van Mexico een auto met zeven personen in een ravijn gestort. Vier inzittenden kwamen om het leven, de drie anderen werden zo ernstig gewond, dat men vreest voor hun leven. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in Beieren heeft de partij van Adenauer, te weten de Christen-Democratische Partij (in Beieren de Chr. Sociale Unie genoemd), een kleine overwinning be haald. Er werden op deze partij 26.4 pet der stemmen uitgebracht. Direct daar na volgde de Sociaal-Democratische Partij met 26.1 pet van het aantal stem men. De Communistische partij kreeg 2.5 pet van de uitgebracht stemmen. 83 Mara kon zich nog steeds niet indenken dat Jane twee mannen had gedood, en slechts haar vrolijke oprechtheid en on blusbare zin voor humor, haar overdre ven ruwe manier van zich uit te druk ken en haar onbedwingbare moed ble ven haar bij. Het meisje knipperde met haar ogen tegen de tranen die zich aan haar dik ke wimpers hechtten. Misschien was het zo wel het beste Jane had ge zegd dat ze tevreden was. Daar moest ze aan denken.... Jane zou niet willen dat ze treurde, maar zou verwachten dat ze met opgeheven hoofd verder leefde, meer naar de toe komst gericht dan denkend aan het verleden. Er waren dingen in dat ver leden geweest, die ze maar beter kon vergeten Gary en zijn ontrouw en haar eigen stomme vertrouwen in hem bijvoorbeeld. Vertrouwen, dat ze hem had geschonken ten koste van een man die werkelijk een r ooi en betrouwbaar karakter had sheik Amid! Hoewel ze alleen was, werd Mara's blos dieper toen aan Ben Hasrif dacht. Wat had ze zich slecht aange steld als een dwaas, opstandig kind, en hem met verachting en hoon bejegend en hem Gary al- voorbeeld voorgehou den, terwijl hij die tijd had geweten hoe dubbelzinnig en slecht hij was. Mara bloosde nog dieper vanwege haar eigen gebrek aan inzicht. Hoe dwaas moest ze Amid in haar koppige zelfver zekerdheid hebben geschenen!Maar desalniettemin had Amid een misdaad ..Lekend" die hij meende dat zij had ge pleegd, om haar voor leed te behoeden. door; MARJORIE VERNON Wat betekende dat? Dat hij van haar hield? Dat moest wel, maar hoe kon dat nog na alles wat ze hem had aan gedaan? Bovendien had hij nooit met zoveel woorden gezegd dat hij haar lief had; wel had hij haar hartstochtelijk gekust en haar met begeerte aangeke ken, maar ja, ze was per slot van reke ning een blanke vrouw, en had onge twijfeld de bekoring van het nieuwe, opgesloten als hij was in deze afgele gen stad met al die donkere gedweeë vrouwen. Eenmaal had hij zelfs gezegd dal ze hem rechtens toebehoorde om dat hij haar gevangen had genomen en toen ze hevig protesteerde dat hij haar niet lief had, zijn wenkbrauwen spot tend opgetrokken en gevraagd: „Wie spreekt er van liefde. Heb je nooit van zoiets als begeerte gehoord?" Mara balde haar vuisten bij die her innering. Ja, dat was alles wat hij voor haar voelde hartstocht en begeerte. Echte liefde zou liij slechts kunnen voelen, dacht ze, voor iemand van zijn eigen ras, iemand die was opgegroeid met dezelfde kijk op het leven, dezelf de levensbeschouwing, geloof en ide alen. O, wat was het vernederend en dat nog dubbel omdat zijzelf zo ho peloos verliefd op hem was! Zou hij dat weten, of zelfs maar vermoeden? Meer dan eens had hij gepocht dat hij haar zou kunnen dwingen van hem te houden wanneer hij dat wilde; meer dan eens ook had ze zich verraden in de wijze waarop ze zijn omhelzingen had beantwoord. Het enige wat Mara niet begreep was Amids bekentenis teneinde haar te redden. Daar kon „begeerte" gee.. verklaring voor zijn; slechts één ding: diepe en oprechte liefde. Zou het dan toch waar zijn dat hij van haar hield? Zou dat heus mogelijk zijn? Mara draaide zich om toen ze gerucht hoor de en glimlachte hartelijk toen ze Yhula uit de deuren die het balcon met de kamer verbonden, zag komen. „O Yhula, wat ben ik blij dat je er bent! Ik voelde me zo eenzaam!" Yhula knikte terwijl ze in een diepe stoel naast Mara neerzonk. „Je zult je vriendin missen. En je hebt hier zoveel verdriet gehad je zult daarom wel blij zijn mijn nieuws te vernemen". Mara keek haar verrast aan. „Wat voor nieuws?" „Mijn broer heeft maatregelen geno men om je naar Cairo te laten terug keren. En omdat ik ook verdriet heb gehad, vindt hij het beter voor me om eens een poosje uit El Araish weg te zijn en stelt me daarom voor je weg te brengen en een paar weken gezel schap te houden als je het goed vindt". Mara's hart scheen op te houden met kloppen en toen als een loden gewicht in haar borst te liggen. Dit was nu het antwoord op al haar dwaze dromen en verlangens: dit bewees voldoende dat sheik Amid niet van haar hield en nooit iets anders voor haar had ge voeld dan een voorbijgaande begeerte. Hij wist dat ze over zijn geheime stad zou zwijgen en verlangde er naar haar zo gauw mogelijk kwijt te raken, nu de twee die hadden kunnen kletsen, Jane en Gary, van het toneel waren verdwenen. „Wat is er Mara?" Yhula's vriende lijke stem scheen van heel ver te ko men. „Je ziet er niets blij uit, en ik dacht nog wel dat je dolgelukkig zou zijn". „Dat ben ik ook". Mara rukte zich los uit haar gedachten en glimlachte vastberaden. „Het is heerlijk, Yhula! Maar het kwam zo onverwacht dat Ik een ogenblik sprakeloos was". „Alles is al geregeld", ging Yhula enthousiast verder. „Je kunt morgen wel klaar zijn, is het niet? Ik zal niet veel inpakken - als we in Cairo zijn wil ik boodschappen gaan doen en een bende kleren kopen. O, wat zal het dol zijn om te gaan!" Mara slaagde er met moeite in een glimlach te voorschijn te brengen, hoewel haar hart als dood in haar borst lag. Ze moest Yhula's plannen met goed-gespeeld enthousiasme be groeten, per slot van rekening had Yhula onlangs een groot verdriet ge had en bovendien zou deze tocht een waar feest voor haar, die practisch haar hele leven in deze afgelegen stad had doorgebracht, zijn! En ze moest ook doen alsof ze het heerlijk vond terwille van haar eigen trots. Amid zou waarschijnlijk aan zijn zuster vra gen hoe het nieuws was opgenomen, en dan raden dat ze van hem hield als ze de indruk maakte met tegenzin weg te gaan. Dus met een bevroren glim lach op haar gezicht en opgeheven hoofd, besprak het meisje, wat ze mee zou nemen en wat achterlaten, wat ze zouden gaan doen als ze in Cairo wa ren, maar aldoor schreide het wanho pig in haar hart: „De laatste zonson dergang die ik in El Araish zal mee maken, de laatste maal dat ik de roep van de muezzin zal horen; mijn laat ste avond hier op dezelfde plaats als de man die ik liefheb! Morgen zal ik ver weg zijn, en dan zie ik hem nooit weer Nooit weer.dat hamerde maar steeds in haar hoofd, tot ze het op het laatst had kunnen uitschreeuwen van verdriet. „De laatste maal dat ik de maan boven die palmen in de tuin zal zien opkomen...." (Wordt vervolgd). Amerikaan se Congresmissig Een missie van het Amerikaans® Congres, welke een bezoek aan Europa heeft gebracht, heeft in een verslag aan de commissie voor Buitenlandse Zaken van het huis van Afgevaardig den aanbevolen, dat de Amerikaanse hulp aan Europese landen afhankelijk wordt gesteld van de mate van hun samenwerking in de Europese defen siegemeenschap. De missie zeide, dat het thans tijd_ is, dat het Congres nagaat of „de Britse invloed op de ontwikkeling van de Amerikaanse politiek het verlies van waardevolle bondgenoten in Europa en het Verre Oosten" heeft verorzaakt. De missie sprak zich uit voor verdere hulp aan Spanje en Joegoslavië. McCormick in functie Bij de aanvaarding van zijn functie van opperbevelhebber der Noord- atlantisehe zeestrijdkrachten heeft de Amerikaanse admiraal Lynde McCor mick verklaard, dat de huidige sterkte der zeestrijdkrachten van de NAVO on aanvaardbare risico's met zich mee brengt. „Zelfs na de uitbreiding dezer strijdkrachten, die in de plannen der NAVO voorzien wordt, is haar omvang niet voldoende om Europa en het geal lieerde Europese commando de directe en indirecte steun te geven, die zij naar wij verwachten van ons zullen vragen", aldus MacCormick. „De bij de NAVO aangesloten landen moeten zich meer inspanning getroosten om de strijd krachten op te bouwen, die nodig zijn ter handhaving van de controle op de zee en de kustwateren. McCormick maakte bekend, dat als onderbevelheb bers zes Engelsen twee Fransen, twee Canadezen en een Amerikaan zijn ci- gewezen. De militaire autoriteiten in de Ma- leise staat Selangor hebben thans de vierduizend inwoners van het dorp Soengei Pelek bij Sepang verschillen de strafmaatregelen opgelegd, omdat zij opstandelingen voedsel hebben ver schaft en weigeren inlichtingen te ge ven. Twintig uur van het etmaal mo gen zij zich niet buiten het dorp be geven en twaalf uur, van zonsonder gang tot zonsopgang, moeten zij in huis blijven. Bovendien is het rijst- rantsoen veertig procent verminderd en zijn drie van de vijf groentewin kels in het dorp gesloten. Ooi. is een grote hoeveelheid rijst uit het dorp verwijderd, zodat er voor slechts twee weken voorraad is. De hoge commis saris .van Malakka, generaal Templer, heeft Woensdag het aan de bewoners van het dorp Tandjong Malim opgeleg de verbod, zich gedurende 22 uur bui ten het dorp te begeven, opgeheven, nadat op grond van inlichtingen der bewoners ongeveer veertig verdachte opstandelingen of aanhangers van op standelingen waren gearresteerd. Het eindresultaat van de plaatselijke verkiezingen in Engeland en Wales toont, dat Labour 409 zetels netto heeft gewonnen. In vier belangrijke graaf schappen veroverde zij de leiding op de conservatieven. Labour heeft nu een meerderheid in 12 van de 62 graaf schapsraden in Engeland en Wales. Dit aantal was elf na het aan de macht ko men van Labour na de oorlog. Amr Pasja zal heden uit Egypte naar Londen vertrekken en een boodschap aan minister Eden afgeven, waarna hij wederom naar Cairo zal terugkeren. Te Londen gelooft men, dat dit plotseling bezoek van Amr Pasja er op wijst, dat men te Cairo niet tot overeenstemming is kunnen komen over de basis voor toekomstige Brits—Egyptische onder handelingen. MSA WIJST WEST-DUITSLAN» 20 MILLIOEN DOLLARS TOE Het bureau voor wederzijdse bevei liging (MSA) heeft een bedrag van 20 millioen dollars aan West-Duitsland toegewezen. In dit begrotingsjaar heeft de MSA in totaal aan West-Duitsland reeds een bedrag van 84,3 milioen dol lar toegewezen. VERZACHTING VAN VONNISSEN IN GRIEKENLAND De Griekse Kamer van afgevaardig den heeft een wetsvoorstel aangenomen betreffende het verzachten van vonnis sen van politieke gevangenen. Ongeveer 500 personen zullen van de nieuwe wet profiteren. De Belgische regering heeft besloten het Nederlandse voorstel, dat de vol ledige Benelux Unie moet worden ge baseerd op een samenvoeging van de monetaire reserves, een gemeenschap pelijk credietquotum in de Europese betalingsunie, een gemeenschappelijke buitenlandse handelspolitiek en een ge meenschappelijke monetaire politiek, te verwerpen. Belgie beschouwt het recente her stel van de Nederlandse betalings balanspositie als grotendeels van toe vallige aard, en is van oordeel, dat dit herstel mogelijk is gemaakt door de crisis in Frankrijk en Engeland. Ned. Herv. kerk Beroepen te Oudega (HON); B. K. W. Dijkstra, candidaat te Ermelo. Aan genomen naar Suawoude: G. J. v. d. Bogerd, vicaris te Nijverdal, die be dankte voor Appelsga. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O, Beroepen te Lethbridge (Canadian Reformed Church): G. Ph. Pieffers te Bussum-Naarden.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7