Octrooiraad bestaat veertig jaar f 1Mb. Para, Pom en de blauwe vaas ls het HART SPREEKT.. Gebrek aan schoollokalen urgent (ook sociaal) probleem Staatscommissie wil optreden tegen wonen in woonwagens Noordhollandse vrijwilligers van „Steun Wettig Gezag" defilerea ceta-d&wi jfBlfiSI Uitvinders en hun vindingen worden jarenlang beschermd enorm srcnisi CSIOnt nst Overigens geldt een octrooi slechts vooronderzoek PURMERENDER MARKT Snellere uitkering van oorlogsschade Meer geld voor de gemeenten Ned. predikanten gaan naar Moskou KERKELIJK NIEUWS Hel Radioprogramma WOENSDAG 23 APRIL 1952 (Van een speciale verslaggever) I7EERTIG JAAR bestaat de Nederlandse Octrooiraad. In Juni 1912 is deze in- stelling opgericht. In deze tijd zijn er 168.794 verzoeken om verlening van octrooi ingediend; hiervan z(jn er 69.913 ingewilligd, iets meer dan veertig pro cent dus. Weet er eigenlijk wel eigenlijk wel iemand, hoeveel werk er moet worden verzet, voordat er een beslissing kan worden genomen over het lot van een „uitvinding"? Weet er wel iemand, dat er dagelijks honderd ingenieurs over de stukken gebogen zitten, teneinde na te gaan of een vinding inderdaad nieuw is en practisch kan worden toegepast? Het zullen er stellig niet veel zijn buiten de kring van octrooibezitters, die iets weten van de werking van het orgaan aan het Willem W'itsenplein in Den Haag. Het is daarom, dat wjj in het onder staande iets vertellen over het werk van de jubilerende Raad. C L _i I vinder van een vinding gebruik maken, vonr hét land. waarvnnr ViPt ia vpr_ AM KORT te gaan; een jamfabrikant heeft eens een aanvraag om octrooi ingediend voor een nieuwe jamsoort, bestaande uit een mengsel van pruimen en tomaten. De aanvraag werd inge willigd. De Octrooiraad meende dat 't idee in de strikte zin. van het woord nieuw was. Hij vond, dat het aller minst voor de hand had gelegen, de proef eens te nemen; de smaak bleek immers totaal anders te zijn dan men zou hebben verwacht. Hij deed noch aan pruimen noch aan tomaten den ken. Voor en aleer echter het octrooi werd verleend, moest er heel wat on derzoekingswerk worden verricht. Om te beginnen hebben de vooron derzoekers er zich mee bezig gehou den. Dat zijn de honderd ingenieurs, die elke dag een stapel paperassen doornemen. Een vooronderzoeker moet in het archief van de Raad nagaan, of er ergens in de wereld al eens een aan vraag voor octrooi op een zelfde vin ding is ingewilligd. Overal, waar octrooien worden ver leend, worden maandelijks z.g. octrooi schriften gepubliceerd. Daarin worden alle als nieuw erkende vindingen uit voerig beschreven. De schriften wor den naar alle landen ter wereld verzon den; zij vinden dus ook een plaats in het archief van de Nederlandse oc trooiraad. Daar heeft men zo langza merhand het eerbiedwekkende aantal van zeven en een half millioen van deze beschrijvingen opgeborgen. Verder heeft de Raad duizend abonnementen op technische tijdschriften en een bi bliotheek van zestienduizend delen om te künnen nagaan, of een idee al eens eerder is gelanceerd. Een zorgvuldige indeling maakt het mogelijk, binnen enkele ogenblikken na te slaan, of er al eens eerder een jamfabrikant een mengsel van pruimen en tomaten als een nieuwe jamsoort heeft laten in schrijven. Zolang.een aanvraag nog niet is in gewilligd, kan iedereen haar opnieuw indienen. Het is dus zaak, zo 'snel mo gelijk nadat een uitvinding is gedaan, octrooi aan te vragen, en in geen geval onthullingen te doen voordat de be slissing is gevallen. Is het eenmaal zo ver, dan mag althans in ons land geen ander zonder toestemming vaii de uit- Er was gistermorgen een aanzienlijke aanvoer van runderen, waarvan de gel- dekoeien wel de grootste vertegenwoor diging hadden. Het aanbod van vette koeien viel niet tegen. De handel ver liep echter heel wat trager, met lage prijzen. Ondanks het koude weer was de vraag naar goldekoeien groot. Er werden flinke aankopen gedaan an ae prijzen waren niet minder dan de vo rige week. Ook voor vette melkkoeien was grote belangstelling. Goede ge- bruiksbeesten m^t witte papieren brachten hoge prijzen op. Voor nuchtere engraskalveren was eveneens flinke belangstelling. Vooral naar de beste was veel vraag. Vette kalveren gingen bij een klein aanbod stug van de hand. De schapenmarkt bliift stil. hetgeen be grijpelijk is, doordat de hoge vraag prijzen de vlotte gang belemmeren. Bokken en geiten werden ook niet vlot verkocht. Vette varken* noteerden la gere .prijzen. Slechts een-enkele kwam met een paar centen boven het/niveau. Vette zeugen maakten van f 1.86 tot f 190. De handel was kalm. Het aan bod van biggen viel no<*al mee. Hier werd aardig prijs gehouden, hoewel de gang ook kalm was. Paardenmarkt: stug en heel duur. België schijnt een goede afnemer te zijn. Ön de pluimveemarkt verliep de h-^a 1 in traag tempo, met een klein aanbod. Aangevoeld 1*01 waaron der 252 vette koeien van f 2.20 tot f 3.10 per kg. stugger. 262 melk- en kalfkoeien Van f 675 tot f 1050 ner stuk, goed. 800 geldekoeien van f 650 tot f 850 p. st, goed. 48 graskalv'. van f 290 tot f 400. goed 10 vette kalveren van f 160 tot f 225, stug. 1314 nuchtere kalveren voor de slacht van f 42 tot f 95, goed. voor de fokkers van f 65 tot f 140, vlug. 19 stieren van f 690 tot f 1600, kalm. 580 fokschapen van f 165 tot f 215, stug, overhouders van f 95 tot f 185, matw. 58 bokken en geiten van f 10 tot f 50. stug. 177 vette varkens van f 1.86 tot f 2.06 p. kg, kalm. schrammen van f *2 tot f 92: 948 zware biggen van f 52 tot f 88- lichte biggen van f 38 tot f 50; kalm, prijshoudend. 23 fokzeugen van f 300 tot f 410, matig. 23 paarden van f 675 tot f 1050, stug duur. Totaal 4574 dieren. 1800 oude kiDDen en hanen, rode en Witte, van f 2.05 tot f 2.20 per kg. 150 oudekinnen en hanen, blauwe, van t t tot f 2.35 per kg. 900 jonge hanen, rode en witte, van f 2.25 tot f 2 40 per kg. 150 eend. v. f 1.50-* 2 p. kg. 400 konijn, van f 1:50 tot f 8. stugg gang. 7000 kio- peneieren van f 12 50 tot f 13.50 per 100 stuks. 5000 eendeneieren van f 10 tot per 100 stuks. OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. kunne: 6. preek. 7. idee. 12. nav; 14. alge; 15. Sweelinck: 18. sm; 20. aversie: 21. we. 22. kaf; 24 lol; 25. rad: 27. Ase; 29. RAT; 30. lis- baan; 31. nieuws: 32. men: 33. set; 35 MWO: 36: HAL: 39. Ede; 41. An; 42 Raphael; 46. Em.; 47. borstbeen; 49. Elim; 51. vet; 52. Neel; 54. leger; 55 Verticaal: 1. kiosk; 2. UD; 3. nes; 4 Newa; 5. walrus; 7. race; 8. elk; 9. eg; 10. ketel; 12. nee. 13. vis: 16. eva; 17 nil; 19. Marsman: 21 Woiwode; 23 fabel: 24. lauwe; 26 «Dan 27. Ans: 28 ent; 29. rem; 34. echter; 36 hamel: 37 nar- 38. zee: 40. emolt; 42 Rome: 43 PSV; 44. ah»; 45. Lena; 47. big; 48. nek 50. Ie; 53. Ee. voor het land, waarvoor het is ver leend. Zo zal het dus nodig zijn, om een vinding van belang te laten oc- troyeren in elk land afzonderlijk, wil men voorkomen, dat anderen daar straffeloos voordeel trekken uit de ex ploitatie van eigen geesteskinderen F\E KOSTEN voor een octrooi-aan- w vraag zijn niet gering. Bij de in diening van een aanvraag moet vijftig gulden worden betaald, bij de verlening van een octrooi nog eens eenzelfde be drag voor de publicatie van de vinding. Aangezien er hoge eisen worden ge steld aan de formulering van de aan vraag, dient men een octrooi-gemach tigde in de arm te nemen, die voor de opstelling ervan al gauw een bedrag van f 250 rekent. Dan komen er nog de kosten van bescherming bij. Een vinding is in ons land gedurende acht tien jaar beschermd. Dat kost de eerste twee jaar zestig gulden daarna iede re drie jaar twintig gulden méér totdat een totaal van f 160 per jaar is bereikt. Zo heel goedkoop is het uitvinder schap dus niet. Wie echter een goed idee heeft, maar niet weet of het tech nisch uitvoerbaar is, kan altijd nog zijn licht opsteken bij de Rijksnijverheids- dienst, Deze bezorgt de vinding wel niet bij de Octrooiraad, doch verschaft wel de nodige adviezen en inlichtingen, zonder dat hiermee veel geld gemoeid is. En dat kan zelfs wel eens belang rijk zijn. Wordt een octrooi niet verleend, dan verhuist de aanvraag naar een geheim archief. Daar komt zij nooit weer uit; niemand krijgt er meer iets van te zien. Ze wordt vergeten. Niemand peilt de teleurstelling, die ze de „uitvinder" heeft gebracht. Voor rekening van de „Caltex Oceanic Ltd" te New-York werd giste ren van een der hellingen van de werf van Smit en Zoon's Scheeps- en Werk tuigbouw te Kinderdijk het dubbel- schroef motortankschip „Caltx Rupat", te water gelaten. De enige fiets met de 5 plussen No. 21 In rubber opgehangen spatborden (Advertentie, lng Med.) Onderwijs"-begroting in Eerste Kamer „Bespoedig bouw van de Helderse Rijks-H.B.S." Gisteren kwam op de vergadering van de Eerste Kamer de begroting van het departement van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen in behandeling. De discussies werden geopend door de heer Van Veithoven (KVP), die de streekschool, waarover minister Rut ten in zijn memorie van antwoord had gesproken, in sommige gevallen een goede oplossing zou vinden. Spreker noemde de gedeeltelijke ontwikkeling van de onderwijzerssalarissen nog al tijd een bron van ontevredenheid. Het gebrek aan schoollokalen ten gevolge van de grote aanwas van leerlingen was een zaak, waarover de heer Wen- delaar (WD) zeide zich ongerust te maken. In vakkringen wordt dit pro bleem zeer somber ingezien. Het is ook een sociaal probleem. Ook hij vroeg aandacht voor de nog altijd la ge salariëring van het onderwijzend personeel. De heer Wendclaar vroeg ook spoed te betrachten bij de bouw van de Rjjks HBS te Den Helder. Meer subsidie voor wetenschappelijk onderzoek was dat, wat de PvdA-afge- vaardigde Schermerhorn bepleitte. Als hiervoor niet minstens vijf millioen beschikbaar komt, zal Nederland af zakken tot een Balkanland. Ook vroeg de heer Schermerhorn aandacht voor de materiële nood in de studentenwe reld. De heer Van Santen (CPN) klaagde over de „Amerikanisering" van onze cultuur. De kunstenaars De avonc vergadering begon met een verzoek om steun voor de kunstenaars door mr Witteman (KVP). Zeven en vijftig procent van de beeldende kuns tenaars verdiende in 1949 met vrije ar beid minder dan duizend gulden per jaar. Een kwart van de beeldhouwers beschikt niet over eigen ateliers, die aan de te stellen eisen voldoen. Er zal meer geld moeten worden besteed aan de levende kunst en monumentenzorg. Niet meer dan 0.12 procent der rijks begroting wordt thans besteed voor de scl.one kunsten. De heer De Jong (PvdA) roemde de onderwijsnota van de minister. Aan de toneelgezelschappen wordt z.i. door de regering te hoge eisen gesteld. Er wordt roofbouw op ons toneelleven ge pleegd. Eén der gezelschappen is ver plicht jaarlijks 450 voorstellingen te geven. Vandaag zal de vergadering worden voortgezet. De Minister overweeot: (Van onze parlementaire redacteur.) De minister van financiën, prof. Lieftinck, heeft Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer bij de behandeling van een wetsontwerp tot wijziging van de Rijksbegroting voor het dienstjaar 1951 medegedeeld, dat hij zal overwegen de uitkering van de oorlogsschadevergoe dingen te versnellen, als de opbrengst van de Rijksmiddelen in 1952 blijft mee vallen. De regering heeft het per centage van de algemene en bijzondere uitkeringen uit het gemeentefonds voor 1952 definitief vastgesteld op 145, hetgeen een belangrijke verho ging inhoudt. In verband hiermee zal geen na- uitkering over 1950 worden verleend. Slechts indien zich onverhoopt in het resterende gedeelte van het jaar 1952 niet voorziene omstandigheden mochten voordoen, zullen de uitkerin gen uit het Gemeentefonds aan het einde van het jaar opnieuw worden overwogen. De bromfiets wordt nu officieel een fiets (Van onze Parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermid dag langdurig gesproken over enkele wijzigingen in de wegenverkeerswet. Door één der wijzigingen zal thans de bromfiets officieel als fiets worden beschouwd. De mogelijkheid is verder geopend om kentekenbewijzen met beperkte geldigheidsduur af te geven en rijbewijzen opnieuw geldig te ver klaren. Voor religieuze vredesconferentie Twee Nederlandse predikanten heb ben de uitnodiging aanvaard om de religieuze vredesconferentie, die op 9 en 10 Mei te Moskou wordt gehouden, bij te wonen. Het betreft hier de com munisten ds Hugo van Dalen van Co- lijnsplaat en ds T. W. Dekker uit He- melum. Ds Van Dalen maakt de reis met medeweten, doch niet in opdracht van de Generale Synode. Na de con ferentie zullen de twee Nederlanders een studiereis door de Sowjet-Unie maken, teneinde het godsdienstige le ven te bestuderen. Hun reis draagt een persoonlijk karakter. Op de conferen tie zullen maatregelen worden be sproken tot het behoud van de wereld vrede. Ds Van Dalen zal in Moskou enige toespraken houden. Ook Ds Nie- möller, een Duitse predikant, -naakt de tocht naar de Russische hoofdstad. In kerkelijke kringen noemt men het te kenend voor de conferentie, dat geen kerken, doch alleen personen worden uitgenodigd. Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Okkenbrock: W. E. Ver donk, vicaris te 's-Gravenhage; te Bles- kensgraaf: J. R. Cuperus te Doornspijk. Aangenomen naar Heusden: B. K. V. Dijkstra, candidaat te Ermelo, die be dankte voor Oudega (H.O.N.). Aangenomen de benoeming tot hulp prediker te Aalten: T. van Sprang, vi caris te Nijmegen. Bedankt voor Enschede: H. J. F. Wesseldiik, te Eindhoven. Geref. Kerken: Beroepen te Twijzel: P. Popma, can didaat te Amsterdam. VORSTELIJKE BELANGSTELLING De oude kerk der Ned. Herv. ge meente te Katwijk aan Zee zal haar monumentale toren krijgen. Het comité voor wederopbouw heeft het voorne men aan de vier zijden verlichte wij zerplaten aan te brengen en de toren van een geluidsinstallatie te voorzien. Voor de volledige restauratie werd een bijdragé van H.M. de Koningin ont vangen, terwijl H.K.H. Prinses Wilhel- mina kosteloos voor het comité be schikbaar stelde een aantal van voor lopig reeds duizend fotocopieën van een vijftal door Haar in de duinstreek vervaardigde schilderstukken. Deze fo to's zullen stuk voor stuk of in combi natie van vijf worden verkocht ten 29. Zo vlug hij kon, spoedde Karel- tje zich met zijn buit naar de afgespro ken plek in het bos, waar hij Billie zou ontmoeten. Gelukkig begon het al een beetje te schemeren en Kareltje was hier erg blij om, want het gaf hem een veiliger gevoel. „In het donker kan ik altijd gemakkelijk ontsnappen, als ik nog eens aangehouden wordt", mom pelde hij in zichzelf. En terwijl hij dat dacht, werd hij weer kwaad op Billie. „Eigenlijk ben ik ook net gek, ik moet alle risico's dragen en wat doet Billie? Die strijkt straks netjes de helft op; als het niet méér isAh, daar was de rand van het bos al. Maar plotseling werd Kareltje in zijn overpeinzingen gestoord. Wat zag hij daar in de ver- te? Tussen de enkele verspreide huizen, die hier nog stonden, deed een agent zijn ronde. „Een diender", fluisterde Kareltje ontzet, „dat is de tweede al, die ik vandaag ontmoet. Maar hij mag me niet zien En meteen school hij weg achter een klein huisje, een hok was het eigenlijk meer, terwijl hij de dienstdoende agent met angstige ogen nastaarde. Wat Ka reltje niet wist, was, dat hij zich juist verstopt had achter het huis van Pim, Pam en Pom, die toen nog niet thuisi waren en dat deze toevallige omstan? digheid een hele verandering in zijn levensloop teweeg zou brengen. (Advertentie, lng. Med.) Overlast van trekkers is te groot Wanneer de betrokken staatscommissie haar zin krijgt, zullen er eerlang volko men nieuwe regelen worden opgesteld inzake de woonwagens. Zij heeft name lijk een wetsontwerp met memorie van toelichting vervaardigd, waarin een trekverbod voor woonwagenbewoners is neergelegd. Zij zullen moeten worden bijeengebracht op een aantal per pro vincie aan te wijzen kampen, waarin be- hoorlüke materiële voorzieningen en een goed toezicht dienen te zijn. Verder moet een goede gelegenheid worden ge schapen om aan kinderen van woonwa genbewoners goed onderwijs te geven. In verband hiermee moet de gehele Zaterdagmiddag in Amsterdam De provinciale commissie van het Nationaal Instituut „Steun Wettig Ge zag" in Noord-Holland heeft het plan ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin Zaterdag 26 April om kwart over vijf 's middags op de Dam in Amsterdam een mars met dé filé te houden. Aan deze mars zal wor den deelgenomen door detachementen geüniformeerde vrijwilligers van alle reserve-diensten in Noord-Holland, met name de Nationale Reserve, de reser ve-grensbewaking, de reserve-rijkspo- litie en de reserve-gemeentepolitie. Om kwart voor zeven zal in het Beursgebouw een bijeenkomst worden belegd, waar zal worden gesproken door de burgemeester van Amsterdam, mr Arn. d'Ailly en mr W. F. Schok king, lid van de Raad van State. Na mens de burgerij zullen aan de Natio nale Reserve de instrumenten voor een drumband worden aangeboden. De avond zal worden opgeluisterd door de Amsterdamse Politiekapel en de Haag se Brandweer Serenaders. AVIFAUNA WORDT GROTER Een terrein van vier hectaren met een grote vijver zullen binnen het jaar door de gemeente Alphen aan de Rijn aan Avifauna beschikbaar wor den gesteld. In het nieuwe terrein zal een meer ontstaan van 15.000 vierkan te meter, dat dan temidden van kunst matige heuvels komt te liggen. Het ligt in de bedoeling in het nieuwe park subtropische en tropische vogels, zoveel mogelijk in vrijheid, onder te brengen. Binnenkort zal per KLM een aantal nieuwe gevederde aanwinsten uit Zuid-Amerika en India, bestemd voor Avifauna, op Schiphol arriveren. sag (Advertentie, lng. Med.) FEUILLETON De zon, die door de neteldoekse gor dijnen scheen, tekende als 't ware kleine patronen op het vrolijk rood-en- witgeblokte tafellaken. Buiten werden de slanke takken der platanen door een zacht briesje zacht heen en weer bewogen. Beneden in de straat blafte een hond en kondigde de melkboer zijn komst aan door het rinkelen van flessen. Zo op het uiterlijk was alles hetzelfde als vroeger, dacht Barbara, terwijl ze met Lucie zat te ontbijten in de vrolijke, kleine keuken, waar ze steeds samen haar maaltijden hadden gebruikt. Er scheen niets veranderd sinds de drie jaren vóór de oorlog, toen ze als boezemvriendinnen deze flat met elkaar hadden gedeeld en zo wonderwel samen overweg hadden ge kund. Terwijl ze over de tafel naar Lucie keek, die in een krant zat verdiept, vroeg ze zich af, of haar medebewoon ster eveneens zou hebben bemerkt, dat de gelijkenis met vroeger alleen uiter lijk was. Eigenlijk hoopte Barbara van niet, want ze kwetste niet graag iemands gevoelens. Lucie was zo blij geweest toen haar vriendin drie we ken geleden was gedemobiliseerd uit de vrouwelijke hulpdienst en in de flat was teruggekeerd, om, zoals zij, Lucie meende, het oude leventje met haar te hervatten. In 't begin had Barbara ook werke lijk gedacht, dit te zullen doen. Ze zou wel de een of andere „baan" vinden en alles zou precies zo zijn als vóór baar vertrek naar het hulpcorps. Lang zamerhand was het echter tot haar doorgedrongen, dat zoiets eenvoudig DOOR RENEESHANN onmogelijk was. Immers, het ging niet zo best meer tussen haar en Lucie, al scheen de laatste er zich minder van bewust. Lucie besefte niet, dat de en kele kleine ruzietjes van de laatste weken hoofdzakelijk voortsproten uit een grondige verandering, die, ongetwij feld door de oorlog, in Barbara had plaatsgevonden. Slechts met zeer veel inspanning had deze die ruzietjes tot weinige weten te beperken. Soms vroeg Barbara zich zelf nog af, waarom het zo ver was gekomen. Het was alles héar schuld, daar was ze ze ker van. Ze was niet meer het geduldi ge, meegaande meisje van vroeger en ze vroeg zich óók af, waarom haar ge voelens jegens Lucie zo veranderd wa ren. 't Druiste alles zo n tegen 't geen ze had verwacht. In de lange tijd van haar verblijf aan de andere kant van de grote plas had ze toch steeds maar verlangd naar de dag, waarop ze weer thuis zou' kunnen zijn, weerkeren tot het oude leven van vóór het uitbreken van de oorlog, dat, als ze er op terug keek, zo begerenswaard had gesche nen. En nu dat oude leven opnieuw was begonnen, verveelde het haar ontzet tend! Wat erger was: Lucie verveelde haar eveneens. Haar aanhoudende ge babbel werd Barbara bijna te mach tig. Dikwijls kwam de lust bij haar op, om wat ongeduldig uit te roepen: „Maar, beste Lucie, kun je nu over niets anders praten dan over kleren en mannen of over mannen en kleren? Ik heb eigenlijk noot beseft dat je altijd in hetzelfde kringetje rondliep. Was het vroeger ook zo? Of bemerk ik het nu voor de eerste maal?" Intussen, ze had nooit iets dergelijks gezegd. Alleen haatte ze zichzelf voor haar onverdraagzaamheid en critische geest. Ze trachtte zich wijs te maken, dat ze nog altijd evenveel van die lie ve Lucie hield als eertijds. En moest dan tóch, vol leedwezen, 't feit onder de ogen zien, dat ze nu eenvoudig niet meer dezelfde taal spraken. Lucji: keek op van haar krant en deelde zo gewichtig, alsof 't een we reldschokkende gebeurtenis gold, mee, dat de rokken weer langer zouden worden. „Negen inches (ruim 20 cm) van de grond, staat er hier. Dat klinkt nogal puriteins, nietwaar?" merkte ze op en voegde er, toen Barbara niet antwoord de, bij: „Vindt jij dat ook niet een el lendig vooruitzicht?" Barbara, aldus rechtstreeks om ad vies gevraagd, zei, dat ze 't heus niet zo erg belangrijk vond. „Maar dat is het wél, lieve kind! We zullen er allen als oude wijven uit zien." „Och, als je denkt, dat langere rok ken je op een oud wijf doen lijken, houdt je dan bij de korte". Nu keek Lucie haar inderdaad vol ontzettng aan. „Maar Barbara, je moet toch met de mode mee doen". „Ik heb me dikwijls afgevraagd waarom", zei Barbara droogjes. „Ik vind het veel logischer om te dragen wat je bevalt". „Je behoeft dat niet op zo'n hoge toon te zeggen", hernam Lucie snib big. „Er was een tijd, dat jij ook om je uiterlijk gaf". „Maar nooit zoveel als jij". „Vóór je de uniform aantrok, gaf je er evenveel om als ieder ander meis je. Je bent veranderd, is 't niet zo, Barbara?" „Bèn ik heus veranderd? Dat komt dan zeker door de oorlog". „Natuurlijk; het zal elleen maar op pervlakkig «zijn", veronderstelde Lucie toegeeflijk. „Dat weet ik niet zo zeker". Lucie nam haar vriendin onderzoe kend op. „Probeer je vervelend te worden?" vroeg ze. Barbara besefte, dat ze onaangenaam was geweest. Daarom greep ze even Lucie's hand en erkende schuld. „Ik ben zeker met het verkeerde been uit bed gestapt vanmorgen". „Nu. als dat alles is". Lucie nam haar krant weer op en verdiepte zich in het verhaal over een nieuw schoonheidsmiddel, dat je thuis zelf kon maken als je nauwkeurig de aanwijzingen, die de schrijfster gaf, op volgde. Barbara's vriendin las enkel en alleen de beuzelarijen, als modepraat je, society-nieuws en dergelijke. Het meer ernstige nieuws sloeg ze na een vluchtige blik doorgaans over. Zij koesterde geen ware belangstelling voor de noden van een tussen ,hoop en vrees heen en weer geslingerde we reld. O, zeker, ze betreurde het, dat sommige artikelen zo schaars of ge rantsoeneerd waren, maar verdiepte zich nooit in de oorzaken ervan. Barbara keek eveneens haar krant in, maar wijdde ditmaal speciaal haar aandacht aan de advertentiekolom men. Immers, het kwam er nu drin gend op aan. dat ze een „baantje" zou veroveren. Niet in de eerste plaats uit een financieel oogpunt ten slotte had ze de dienst met een uitkering van vrijwel drie maanden soldij verlaten maar omdat het haar zou bezig hou den en tegelijkertijd haar humeur ten goede zou komen! Jammer genoeg, be dacht Ze wat mismoedig, had ze zo weinig ervaring. Toen de oorlog uit brak. was ze als jongste bedierdo in een boekhandel werkzaam geweest en had ze. zonder veel geestdrift, avond lessen in machineschrijven en steno grafie gevolgd. Thans, vijf jaar later, had ze zeker alles weer vergeten wat ze daarvan had geleerd. (Wordt vervolgd.) zorg aan het rijk worden getrokken en in een centrale dienst onder het minis terie van binnenlandse zaken worden ondergebracht. In de toelichting wordt opgemerkt; dat in 1918 maatregelen zijn genomen, welke ten doel hadden, op den duur een eind te maken aan het wonen in woon wagens. Daarvan is niets terecht geko men. Er moet thans afdoende worden ingegrepen. Sinds 1918 is het aantal woonwagens toegenomen van 700 tot 2600 een stijging met dertig procent in ongeveer twintig jaar is te voorzien. De klachten over overlast van da zijde van wagenbewoners zijn legio. Daarom moet er in de eerste plaats een eind worden gemaakt aan het vrija rondtrekken. Hiervan dienen wegen bouwers en kermisexploitanten te wor den uitgezonderd. De anderen dienen langzamerhand te worden gewend aan een normaal maatschappelijk bestaan. De kampen moeten dan ook worden ge vestigd in streken met voldoende werk gelegenheid. Aangenomen mag worden, dat onge veer 5000 jeugdige personen opgroeien zonder dat er aan hun zedelijke, maat schappelijke en verstandelijke vorming voldoende aandacht wordt besteed. Zij dienen zodanig te worden opgevoed, dat onderbrenging in een normale woning mogelijk is. Er zullen in totaal twintig kampen moeten zijn, elk met een capaciteit van vijftig tot zestig wagens. Hiermee zal ongeveer drie millioen gulden gemoeid zijn voor aanleg en verbetering en vijf ton per jaar voor exploitatie. Hier tegenover staat een ontvangst van f 30.000 aan staangelden DONDERDAG 24 APRIL HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Tulpenrallye. 8.25 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 An gelus. 12.03 Gram.muziek. (12.30—12.33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 12.50 Tulpenrallye. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Koperkwartet. 13.55 Fluit en piano. 14.00 Promenade-orkest en so list. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. muziek. 15.30 Sopraan en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Fluit, viool en alt viool 18.00 Nieuws. 18.15 Kamerkoor. 18.40 „Op de Stelling". 18.50 Gram.muziek. 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.20 Gramofoon- muziek. 19.30 Tulpen-Rallye. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Gevarieerd programma. 22.15 Bui tenlands overzicht. 22.35 Gram.muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en herhaling S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram.muziek. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Gram.muziek. 10.35 „Ik weet, ik weet wat U niet weet". 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Theater orkest en solisten. 12.00 Orgel en saxo- phoon. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 I.and- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram.muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen en gram.muziek. 13.25 Gram. muziek. 13.55 U kunt het geloven of niet, 14.00 „De Familie Malinden", hoorspel. 14-45 Gram.muziek. 15.00 Voor de zieken 16.00 „Van vier tot vijf". 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram.muziek. 17.45 Regerings uitzending: Dr. H. J. de Graaf: „Senopati. stichter van het rijk Mataram". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Avro-allerlei. 19.05 Voor burger en militair. 19.15 Orkestconcert. 19.40 Ru briek van kunst en cultuur. 20.00 Nieuws 20.05 Kamerorkest en solist. (Pl.m. 20.50 „De vrouw in gezin, maatschapoij en staat", causerie.) 21.25 Cabaret. 21.55 „Dit is mijn lievelingsmelodie", enquête 22 25 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Gespro ken brief uit Londen. 23.20 Sportactuali- teiten. 23.3024.00 Gramofoonmuziek.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5