Noordermarktbond hield algemene vergadering in Oudkarspel Toi bouw van fustloods besloten NIEUWS UIT BERGEN Snelverkeer snort weer over de gereed gekomen Bergerweg Weekoverzicht van de Langedijker veilingen HEILOO Oudorp Poppentheater van Guido van Deth Nieuwe Niedorp Rallye Radiostad op Zaterdag 26 April Helder-protest werd aangehouden Ned. wielerploeg voor Warschau Venhuizer reageerder- kwestie beslecht Noordhollands rundvee is productief sterk en gezond De geregistreerde vee fokkerij in 1951 LAATSTE NIEUWS Rallye-rijders draaiden hun rondjes Bochten in derde versnelling Opstand in gevangenis van Jackson geëindigd Vliegtuig stortte Westeinderplas in DONDERDAG 24 APRIL 1952 In de zaal van hotel „De Brederode" te Oudkarspel werd Woensdagmiddag de 39e algemene vergadering van de veilingvereniging „De Noordermarktbond gehouden onder leiding van de heer P. Duyves. Deze gaf in zijn openingswoord een resumé van het verloop der veiling gedurende het afgelopen jaar, waarbij hij wees op de ongunstige omstandigheden t.a.v. de bewaarkool en op het natte voorjaar. De omzet over 1951 bedroeg 5.783.000.—, dat is één millioen minder dan het daaraan voorafgaande jaar. De uitkomsten konden daarom dan ook niet bevredigend worden genoemd. Niet minder dan 214 millioen kg kool draaide door. De uitkomsten van de verdere producten waren bevredigend. De voorzitter wekte op om toch voor al te spuiten met het oog op de aard appelziekte. Dit is mede in het belang van de export. Nog steeds is er een te veel aan wit te kool. Inkrimping met 20 a 25% moet gewenst worden geacht. Nieuwe teelten, zoals bloemkool en aardbeien kunnen als geslaagd worden beschouwd. In de uienteelt is weinig regelmaat. Meer stabiliteit is gewenst. Bij het UCB zijn fouten gemaakt, doch deze zijn erkend. Overigens moet deze zaak niet op de spits worden ge dreven. De commissie van overleg kan goede diensten bewijzen. De uienkeu- ring zal evenwel niet op lager niveau mogen komen te staan. Na gewezen te hebben op de voort gang van het stip-onderzoek, gaf spre ker een overzicht van de stand der pro ductiefondsen. Gewezen werd op het goed functionneren van de minimum- prijzenfondsen. Het gaat hier om het leggen van een bodem in de markt. Spr. hield een pleidooi voor het veil- stelsel en wees op de bonafide handel ter plaatse. De weinige regelmaat in de aanvoer zal nader moeten worden be zien. Practisch wordt er drie maal per week geveild. Dank werd geuit jegens het centraal bureau, de prov. commis sie, betaalmeester en veilingpersoneel. De samenwerking in het bestuur was uitstekend. Aan het slot van zijn toe spraak zeide de voorzitter dat men zich te weer zal moeten stellen tegen het opkomend protectionisme. De omzet van het lopende jaar be droeg tot heden aanmerkelijk meer dan de overeenkomstige periode van 't vorige jaar, met weinig doordraai- Een gematigd optimisme is dan ook gewet tigd. Het jaarverslag van de secretaris, de heer K. van Nienes, werd goedge keurd evenals de rekening en verant woording van de penningmeester, de heer C. Keeman Cz. De bruto-winst, zijnde een bedrag van f 46.402.50, werd geheel bestemd voor afschrijving. De voorstellen Hierna kwamen „de diverse voorstel len ter tafel. 1. Op grond van het feit dat de be staande fustbergplaats allerminst aan redelijke eisen voldoet, stelde het bestuur voor machtiging te verlenen tot de bouw van een fustloods, welke machtiging er met vlag en wimpel door kwam. De bedoeling is om een dubbe le fustloods te bouwen, één geheel met kappen van 35 x 40 m. De opslagruim te zal plaats bieden aan 140.000 kisten. De kosten worden geschat op f 85.000 exclusief bestrating. 2. Het bestuur vroeg alsnog toe stemming de veilingspercentages als volgt vast te stellen en wel voor poot- aardappelen op l'/«%, consumptieaard appelen 2%, uien 214%, groenten en vroege aardappelen 3% en fustproduc- om maatregelen tot verbetering van de handel met de Oost-zóne vond een gunstige ontvangst. Met vertegenwoor digers uit dit gebied, zo zeide de voor zitter, is deze aangelegenheid reeds door het C.B. besproken. 7. De vergadering betuigde instem ming met het prae-advies op het voor stel van de afd. L.T.B. Harenkarspel- Oost om de teeltvergunningen te her zien. Getracht zal worden om ook het volgend jaar tot uitgifte van bijzondere teeltvergunningen te geraken. 8. Afgewezen werd het voorstel van „Tuinbouwbelang" om mogelijk te ma ken dat succes witte en later de Deen se witte bewaarkool te allen tijde kan worden aangevoerd en pogingen te doen de zusterveilingen een zelfde standpunt te doen innemen. De laatste jaren is n.l. steeds in overleg met de zusterveilingen regelend opgetreden en men weet niet welke moeilijkheden zich de komende herfst kunnen voor doen. 9. Aan het laatste voorstel van „Tuinbouwbelang", n.l. om aan alle aanvoerders toe te staan hun produc ten eventueel op monster aan te bie den, is reeds in de praktijk voldaan. Na de behandeling der voorstellen kreeg ir Van Hoof, belast met het stip- onderzoek, het woord, die over dit onderzoek een interessante beschou wing gaf. Er zal gezamenlijk worden gespoten. De kosten zullen door de Noordermarktbond worden gedragen. De heer Joh. Dekker gaf een over zicht van het proefbedrijf Geestmer- ambacht. De provincie werd dank ge bracht voor de verleende hulp. Vele proeven worden nog steeds genomen, evena's klimatologische onderzoekin gen. De heer Dekker werkte op eens een kijkje op het bedrijf te komen ne men. Rondvraag Na de gemeenschappelijke koffie maaltijd werd de rondvraag aan de or de gesteld. ,.De Eendracht" uitte de wens, dat met betrekking tot de afzet naar Ame rika en de Oostzóne de veiling meer zou hebben te vertellen, mede wat de prijsbepaling aangaat. De voorzitter merkte op. dat de prij zen zijn opgelopen door de concurren tie van de handel. Deze heeft echter ook wel eens stroppen. Voorts zou „De Eendracht" bij uit breiding van de bloemkool- en aard beienteelt gaarne mogelijkheid hebben om later op de dag te veilen, b.v. des middags. De voorzitter zeide dat dit ernstig zal worden overwogen. Op de wens van „Nieuw Leven" dat tussen het veiling- en het industrie terrein een ri.ibrug inplaats van een voetbrug zou zijn gebouwd, zeide bur gemeester H. Schelhaas o.m. dat er een rijbrug is geprojecteerd over de nieuw te bouwen sluis. De uitvoering hiervan zal nog wel enige jaren in beslag ne men. De bouw van een rijbrug thans zou f 40.000.— hebben moeten kosten. Tot slot richtte de Voorzitter zich in hartelijke bewoordingen tot de gewe zen voorzitter der L.G.C., de heer S. de Boer, onder aanbieding van een kistje sigaren, waarop nog het woord werd gevoerd door burgemeester H. Schelhaas, de ere-voorzitter de heer J. Kliffen, de veilingleider de heer J. Kos, de betaalmeester de heer J. Oot- jers. de oud-keurmeester de heer J. Swart en oud-burgemeester A. J. Wijn- veldt. Voorkeurinschrijving op de Nationale woningbouw leningen Voor particulieren is het geven van bo venbedoelde voorkeur eenvoudig. Minder eenvoudig wordt het b.v. voor de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, die voor een aanmerkelijk bedrag op die le ningen heeft ingeschreven. Deze organisa tie toch is vrijwel over het hele land werkzaam en 730 locale banken zijn bij haar aangesloten. Daardoor is het uiteraard niet mogelijk bij het bepalen van de voorkeur aan alle gemeenten, die daarvoor in aanmerking zouden komen, bedragen te doen toe wijzen. Daarom heeft zij aan die banken één kaart toegezonden, waarop zij hun voorkeur kunnen uitspreken. Voor Lan- gedijk, waar vier locale banken, bij de Centrale te Utrecht aangesloten, zijn ge vestigd en' in Heerhugowaard drie is dit voor de woningbouw in deze gemeenten nog een meevalletje. Dit geldt ook voor andere gemeenten waar een boerenleen bank is gevestigd. De vroege aardappelen De vroege aardappelen staan aan Lan- gedijk en in het bijzonder in het zuide lijk deel al flink boven de grond. De rijen komen al duidelijk te voorschijn. Wat de vroege kool betreft, daarover kan men maar matig tevereden zijn. Men deelde ons mede, dat het winterse weer, dat aan het „zomerweer" van Pasen voor afging, meer schade aan de bloemkool en andere vroege koolgewassen heeft ge daan dan aanvankelijk verwacht werd. Bij de een is dit minder erg dan bij de ander. De hoedanigheid van de planten en de grondsoort zullen daarbij wel een rol spelen. Minder last van de wisseling van koude en buitengewone warmte heeft de rabar ber gehad. Van de Broeker veiling is dit product reeds aangevoerd. Verwacht kan worden, dat er in de weken, voorafgaande aan het rooien der vroege aardappelen? nog al wat rabarber zal worden aan geboden. Hét"gewas staat er goed' voor en menig stuk land is er mee bezet. De Bergerweg is klaar. De geheel vernieuwde weg, waaraan zeven maan- t"én~4%.~Na "enige opmerkingen van de den is gewerkt, ligt gereed om het heer W. Kaan met betrekking tot de verhouding van dit voorstel tot de sta tuten. werd ook dit voorstel aanvaard. 3. Het voorstel van de afd. L.T.B. 't Veld Oude Niedorp om er zorg voor te dragen dat kool bij het verladen ook werkelijk als kool wordt behandeld was tengevolge van een samensnreking reeds door de feiten achterhaald. 4. Hetzelfde was het geval met het vorostel van de vereniging „Nieuw Le ven" om tot een betere behandeling van bascules en kratten te komen. Aan beide grieven is reeds tegemoet geko men. 5. Afgewezen werd het voorstel van de vereniging „De Eendracht" om de uitkering van de veiling aan de ver enigingen te verhogen met een vierde van datgene wat thans wordt uitge keerd. De uitkering aan de verenigin gen van 0.15% van de omzet harer leden, werd n.l. ruimschoots voldoen de geacht om de huishoudelijke kosten te kunnen dekken. 0. Het voorstel van ..De Eendracht" De handel in bewaargroente was de vorige week zeer zwak. Onder invloed van het abnormaal warme weer voor de tijd van het jaar trad een sterke prijsdaling in en viel de kooplust bijna geheel weg. Vooral Zaterdag was een slechte dag. Daar de gele kool nog steeds voor Oost- Duitsland kon worden verkocht bleef voor deze soort het verlies beperkt tot enkele centen per kg. Gele kool, die aan de ex- porteisen voldeed, kon nog 1415 sent maken. Deense witte kool, waarvan nog belang rijke aanvoeren werden aangeboden, daal de in prijs tot 1012 cent. Rode kool moest het grootste verlies lijden, waarbij kool, die de vorige week nog 24 cent opbracht, nu voor 12—14 cent moest worden afgestaan. Onder invloed van het koudere weer trad Dinsdag weel een hoopgevend herstel in, waarbij vooral de laagste noteringen 2—4 cent hoger lagen dan Zaterdag. Ook witlof was Dinsdag iets duurder, met 34 cent voor lof I als hoogste notering. De handel in prei kan niet meer op gang komen; meer dan 8 cent per kg is niet gemaakt. Dé vorige week werd de eerste natuur- rabarber aangevoerd, waarvoor 25 cent per kg betaald werd. Bij de volgende aan voeren daalde de prijs tot 1214 cent. Uien daalden eveneens in prijs en wer den genoteerd voor 24—28 cent. Peen loopt nop steeds op; de voorraden zijn aan de Langedijk zo goed als uitgeput Voor peen B en C werd 40 cent betaald intensieve verkeer te dragen, dat straks naar de badplaatsen zal snellen. Aan het gehobbel over de fietspaden en het wachten op tegenliggers is daarmee een eind gekomen. Voor de automobilisten, die maanden lang de na righeden van de werkzaamheden heb ben ondervonden betekent de gereed gekomen verkeersader, die als een breed lint van goede kwaliteit dit zij uitdrukkelijk vastgesteld Alk maar met Bergen verbindt, een ware uitkomst. Nergens bestaat de noodzaak de voet op de rem te houden, want de bochten zijn goed aangelegd. Er is over de Bergerweg vorig jaar nogal het een en ander te doen ge weest, toen de raad zich over de financieringsregeling ontstemd toonde, maar dat behoort thans tot de voltooid Feest1 op Koninginnedag De collecte ten bate van bovenge noemd comité heeft f 1070 opgebracht, dit is f 80 méér dan het vorige jaar. Een woord van hartelijke dank aan collectanten en burgerij van Heiloo is hier wel op zijn plaats. Er is een Kin deraubade voor het gemeentehuis; er zijn toneelvoorstellingen in de zaal van de St. Willibrordus-Stichting voor kin deren en een Poppentheater in „De Rustende Jager" voor kleuters; des avonds is er een lampion-optocht voor de schoolkinderen met muziek. Voor de optocht van 5 Mei komt nog de melkslijtersvereniging „Aller Be lang" met een wagen. Een mooi voor beeld ter navolging. De fontein spuit weer De fontein voor het Raadhuis is weer zover vernieuwd, dat zij tijdens de feestdagen haar glinsterende stralen omhoog zal kunnen spuiten. De voort varendheid die bij deze reparatie aan de dag is gelegd verdient ze ker een woord van lof. Het zal onge twijfeld het feestelijk aanzien van het dorp verhogen. BEROEP ONGEGROND VERKLAARD Bij besluit van Ged. Staten van Noord- Holland is het beroep van de heer B. tegen het besluit van de Raad tot beschik baarstelling van nieuwe banken voor de R.K. Jongensschool ongegrond verklaard. ONBEZOLDIGD VELDWACHTER De heer H, Bleijendaal is als contrö- 'eur van de Steunverlening en vermake- '-'^denbelasthing door de Commissaris - Koningin in de provincie Noord-Hol- -1 aangesteld als onbezoldigd veldwach* r der gemeente Oudorp. verleden tijd, nu de weg aan alle eisen blijkt te voldoen. Voordat het drukke seizoen in Juni aanbreekt zullen ook de rijwielpaden en bermen zijn opgeknapt. Op een nieuw steenslagdek zal een teerlaag worden aangebracht, zodat ook de fietsers straks tevreden kunnen zijn. Guido van Deth, die reeds in zijn Ly ceumtijd met enkele kameraden optrad voor kinderen met zijn poppenspel, dit zoetjes aan vervolmaakte en later in bin nen- en buitenland meer dan duizend maal succesvol onlrad, gaf gisteravond voor een volle zaal in „De Rustende Jager" een van zijn zelf geschreven stukken, ge titeld „A mort la conscience", Vrijspraak levenslang. Koppen en handen van de poppen waren vervaardigd door de Vlaamse beeldhouwer E*né Dumoulin. Zijn echt genote verzorgde de aankleding. De jonge pianiste, Fr. Kooiman, schreef en speelde de muziek. De talrijke aanwezigen genoten als kin deren van Katrijn en Jan Klaassen en bewonderen de prachtige koppen van mensen en dieren. Van Deth wist te boeien met zijn ge schiedenis. Madou moest, beschuldigd van moord op zijn yrouw, voor de rechter verschij nen, die hem na verschillende getuigen te hebben gehoord, vrijspraken; zij acht ten zelfmoord bewezen. Maar Madou be gon zich af te vragen, of hij niet ver antwoordelijk was voor deze daad. Zijn geweten liet hem niet met rust. Ten slotte vond hij slechts één weg: het geweten doden. De toeschouwers werden meege voerd naar de rechtbank, het kerkhof, een kasteel, een apenkooi, een kermis, een stad en ten slotte naar een eilandje. Maar negens vond Madou rust. Prachtig werden verschillende typen uitgebeeld, de politie, de rechters, de dok ter, de butler. Het toneel met de apen en de dansscène ontlokten een spontaan applaus. Niet onvermeld mag verder blijven de hond, het sprekende dier, dat geen pro blemen kende. Hét was «en avond van humor en vro lijkheid. KINDERKOOR GAAT - KJE „KLEIN DUIMPJE" SPELEN Niedorps Kinderkoor zal het aardige sprookje „Klein Duimpje", bewerkt door de heer W. Harmsen, binnenkort voor het voetlicht brengen. Tijdens een ;ijkje bij de repetitie hebben we ons kunnen overtuigen, dat het gegeven als kinderoperette een succes kan worden. Van de zijde der KNMV wordt ons medegedeeld, dat op Zaterdag 26 April de „Rallye Radiostad" wordt gehouden, met de volle medewerking van het ge meentebestuur van Hilversum en alle omroepverenigingen. Deze rallye is een grote sterrit zon der voorgeschreven route en gemid delde snelheid. De deelnemers kunnen 's morgens om zeven uur in elke ge wenste plaats starten, maar moeten 's middags tussen twee en vijf uur fi nishen in het Hilversumse sportpark. Uit de stempels op de contrölekaart moet dan blijken, dat de auto of motor minstens een bepaald aantal kilometers heeft afgelegd. Ten minste één van de vier verplichte stempels, die de deel nemers in de omgeving van Hilversum kunnen krijgen, moeten op de contröle kaart voorkomen, alsmede vier vrije route-stempels. Dan komt men in aanmerking voor de herinnerings-plaquette en kan men meedingen naar de prijzen. Voor de deelnemers worden van drie tot vijf uur de studio's der omroepverenigin gen ter bezichtiging opengesteld. Een groot lunapark wordt ingericht en des avonds om acht uur begint in „De Kar- seboom" te Hilversum een grote feest avond met medewerking van verschei dene bekende artisten. In de loop van deze avond worden de extra-prijzen uitgereikt. De controleposten in onze omgeving, waar men dus de vier vrije stempels op de kaart kan laten afdrukken, zijn; hotel „De Oranjeboom" op Texel, ga rage Noordermeer aan de Nieuwstraat te Den Helder, restaurant Wanner te Alkmaar, garage Cemers te Wieinger- werf, „Het Wapen van Friesland" te Hoorn en het service-station „De Blok hut" te Amsterdam. Vrone-Oudesluis blijft 11 In Krasnapolsky te Amsterdam zou gisteravond het protest worden behan deld van Helder, inzake de wedstrijd AFCHelder, die in een 21 over winning voor de thuisclub eindigde. De behandeling moest echter worden uitgesteld, daar scheidsrechter J. J. Hessink was verhinderd om te verschij nen. Enkele toetuursleden van Helder maakten dus een vergeefse reis naar de hoofdstad. Uiteraard is deze geschiede nis, nu Helder zich in de tweede klasse heeft weten te handhaven, een prestige kwestie geworden. Het protest zal nu waarschijnlijk op Woensdag 30 April in Den Haag ter sprake komen. Wel werd gisteravond het protest be handeld van Vrone, wegens het niet toekennen van een doelpunt in de wed strijd tegen het bezoekende Oudesluis. Het werd afgewezen, zodat de uitslag 11 blijft en de situatie onderaan de ranglijst van de vierde klasse A onge wijzigd. Voor Watervogels dus een puntje „winst". De Nederlandse wielerploeg van zes renners, die zal deelnemen aan de grote wegwedstrijd Warsehau-Berlijn-Praag, welke 30 April begint, heeft thans toe stemming van de KNWU ontvangen en zal Zaterdagmorgen om 8.50 uur van Schiphol naar Brussel vertrekken. Sa men met de Belgische ploeg zullen de Nederlandse renners met hun leiders vervolgens naar Warschau vliegen. De KNWU heeft twee renners, t.w. Rijnders en Jun, vervangen resp. door Mehagnoul en Van Ingen. De ploeg bestaat thans uit; Donker, Daan de Groot, Van Ingen, Lagrouw, Mehagnoul en W. Remkes. Thans heeft de Hoornse kantonrech ter, mr. Bolt, -.itspraak gedaan in de zaak tegen de Venhuizer veehouder J. H. Z., die een reageerder had gehouden, hetgeen in strijd is met een verordening van de genoemde gemeente, welke be helst, dat het verboden is runderen in te voeren of te houden, die niet t.b.c.- vrij zijn. Veertien dagen geleden is uit gemaakt, dat deze verordening op de gemeentewet steunt, waarom de ambte naar O.M., mr. Sloterdijk tegen ver dachte f 50.— subs. 20 dagen requireer- de. Mr. Bolt veroordeelde Z. tot f 20. subs. 10 dagen. MARKTBERICHTEN ALKMAAR, 23 April. Witlof: I 24— 37 en II 9—22; bloemkool: I 38—53 en II 2137; rode kool 720; savoye kool 6,5011,50; spinazie 817; sla 511,50; radijs 10.50—17,50; rabarber 9—19; prei 812; soepgroenten 2,506; peterselie 2,50 —4,50; raapstelen 3—4,50. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 24 April. 3000 kg rode kool 14.80— 21.70; 5000 kg gele kool 15,80—17,70; 20.000 kg witte kool 17,20—20,40; 3000 kg uien 28,40—29,40 en grove 25,60— 26,20; 500 kg prei 8.J0; 1500 kg rabarber 10—13; 6500 kg witlof: IB 25—31,20 en II B 17,20—21,30. NOORDERMARKTBOND, 24 April. 11.000 kg witlof: I 28—36, IB 25—30, II 25—27, IIB 18—24, III 14,22 en afw. 619; 500 kg prei 8; 500 kg rabarber 15; 17.000 kg rode kool 15—24; 10.000 kg gele kool 14.6015.70; 45.000 kg Deene witte kool 13—17,50. WARMENHUIZEN, 23 April 1952 10.000 kg rode kool 19.70, 27.600 kg gele kool 13.7014.50, 21.400 kg witte HEM, 23 April. Bevelanders 14.50 —15.30; witlof I 29—37, II 18—23, afw. 1420; spinazie 813; rabarber 28; sla 56.90; ïadijs 1113; prei 8—10. BEURS MIDDENMEER Wit hooi 115, rode klaverhooi 8090, lueernehooi 100105, haverstro 30, tarwestro 30—37. groene erwtenstro 50 —60, voederbieten met hoog gehalte 5— 10, ingekuild bietenblad 1520, voer- aardappelen 4'/,5, tarwe 2314—25, gerst 3314—35.25, haver 25—27.50, rogge 3133.25, duivenbonen 5058, capucij- ners 27—30, bruine bonen 28—34, kar- wijzaad 58—63, blauwmaanzaad 78— 83.50, consumptieaardappelen binnen land 10—15.50, export 10—12.50. Adema 21 van de Woudhoeve onze allerbeste stier Het Jaarverslag van de geregistreerde rundveefokker ij in Noord-Holland over 1951 is uitgegroeid tot een vrij lijvig boekdeeltje, dat een schat van ge gevens bevat, die door iedere serieuze fokker stellig met de grootste aandacht zal worden bestudeerd. Er is grote zorg aan besteed en het vormt een belang rijke bijdrage tot de veefokkerij in onze provincie. Men zou kunnen zeggen, dat het ver slag in twee delen uiteenvalt. Ener zijds geeft het de resultaten van een hele reeks van onderzoekingen, die in het belang van de fokkerij zijn ver richt, anderzijds biedt het een beeld van het peil, waarop de fokkerij in onze provincie staat. De onderzoekingen zij gebaseerd op een langdurige en omvangrijke con trole door een helo staf van perso neel. Duizenden melkmonsters zijn er voor genomen, bij elk waarvan het vetgehalte moest worden bepaald. Al dat werk was nodig om met vol strekte zekerheid te kunnen vastleg gen, hoe de stieren, die in gebruik zijn, er toe hebben bijgedragen om de melkproductie van onze rundveestapel op te voeren. Hierbij dient in het oog te worden gehouden, dat de stier in de fokkerij nu eenmaal van veel groter gewicht is dan een willekeurige koe Immers iedere stier bevrucht vele koeien en een vergissing wreekt zich hier soms duizendvoudig. Er zijn K.I.- stieren, die ieder jaar enige duizenden nakomelingen hebben, het gemiddeld aantal nakomelingen van de 65 K.I.- stieren, die in Noord-Holland in 1951 in gebruik waren, bedraagt ongeveer 850. Productief - sterk - gezond. Naast hoog productief moeten de jon ge koeien echter ook sterk en gezond zijn en alles bijeengenomen is er een wetenschap ontstaan omtrent de erfe lijkheid van allerlei kwaliteiten door de stieren, die steunt op een uitge breide hoeveelheid statistisch mate riaal. We willen dit illustreren aan de hand van een enkele greep uit de tal loze gegevens, die in het jaarverslag zijn te vinden. De 16 dochters van Adema 21. Van de bekende stier Adema 21 van de Woudhoeve zijn de productiecijfers van 16 dochters gedurende de eerste lactatieperiode vergeleken met de overeenkomstige cijfers van de 16 moeders. Daaruit blijkt, dat de doch ters gemiddeld dagelijks produceerden 13.24 kg. melk met een vetgehalte van 4 02 pet., wat voert tot een gemiddeld aantal grammen vet per dag van 533. De moeders brachten gedurende hun eerste lactatieperiode slechts voort ge middeld 488 gramrren vet per dag. Zo dat kan worden gesproken van een aanmerkelijke verbetering. Aansluitend aan deze onderzoekin gen heeft nu ieder jaar een keuring plaats, waarbij de productiecijfers van de nakomelingen worden vergeleken, terwijl deze nakomelingen-,- tevens worden bezichtigd en geclassificeerd naar het uiterlijk. Want de productie verhoging mag niet gaan ten koste van een verzwakking van het geslacht. Hoezeer dezelfde Adema 21 van de Woudhoeve op het ogenblik een van onze allerbeste stieren is, bljjkt uit het oordeel, dat na bezichtiging van niet minder dan 49 van zijn dochters werd afgegeven en waarin wordt ge zegd, dat deze nakomelingen doorgaans fraai gelijnd zjjn. solide en evenredig van bouw. Als enige Noordhollandse stier ont ving Adema 21 dan ook in het afge lopen jaar op grond van deze keuring een eerste premie. Het niveau, waarop onze fokkerij zich bevindt, komt het best tot uit drukking in de productiecijfers der verschillende fokverenigingen, waarin de gemiddelde opbrengst wordt aan gegeven van alle dieren van alle leden der betreffende fokvereniging. Van de verschillende cijfers nemen we alleen het aantal koeien en de dagopbrengst in grammen vet. Dit laatste cijfer is het product van de dagopbrengst in kilogrammen melk en het vetgehalte, zodat deze beide factoren er in ver werkt zijn. Het aantal koeien geeft een beeld omtrent de omvang van de be treffende fokvereniging. Ten slotte menen we alle Noordhol landse fokverenigingen te moeten op nemen, omdat uit zulk een staatje verschillende conclusies zijn te trek ken. Onze meest op de voorgrond treden de fokgebieden zijn de omgeving van Hoorn en van Schagen. Dit wordt geillustreerd door 't feit, dat de boven ste 15 plaatsen worden ingenomen door fokverenigingen uit deze beide stre ken. Successievelijk maken ze plaats voor fokverenigingen uit het Zuiden en ten slotte ontbreken de verenigin gen uit het Noorden vrijwel geheel. De conclusie kan geen andere zijn dan dat het Noorden nog altijd een grote voorsprong op het Zuiden weet te handhaven. De cijfers zijn als volgt: Aantal Dagopbr. koeien Gr. vet 6. W ieringermeer 770 583 7. St. Maartensbrug 943 581 8. 679 580 9. Oostwoud 345. 579 10. Lutjewinkel 1384 577 11. Anna Paulowha 281 577 12. Sijbekarspel 961 576 13. Wogmeer—Spierdijk 673 575 14. Hoogkarspel 845 j 571 15. Wieringerwaard 430 571 16. 1440 569 17. Schellinkhout 562 567 18. Warmenhuizen 413 565 19. 375 563 20. 748 562 21. 709 562 22. 492 561 23. Wij denes 484 557 24. 576 554 25. 880 552 26. 1277 548 27. 960 547 28. Heerhugowaard 1258 547 29. Stompetoren 1539 545 30. 903 535 31. Duinstreek Nrd. 1341 532 32. Duinstreek Zd 876 529 33. Haarlem Eig. Bel. •151 522 34. 1019 520 35. Wijde Wormer 753 516 36 812 516 37. 1452 513 38. 455 511 39. 't Zand N.L 977 500 40. 1029 498 41. 1193 495 42. 1203 490 43. 683 489 44. 788 483 45. 352 483 46. 594 482 47 387 481 48. 501 474 49. 458 472 50 906 471 51. 754 470 52. 1577 469 53. 428 469 54. 376 467 55. 547 465 56. 289 464 57. Br. in Waterland 1108 461 58. 's-Graveland 286 460 59. 't Zand V.Z.OS 18!f 460 60. Nederhorst den Berg 245 .460 ei. 67» 460 62. 614 457 63. Weesperkarspel 1734 451 1. Barsingerhorn 392 629 2. Blokker-Westwoud 1167 605 3. 810 585 4. Dirkshorn— Harenkarspel 502 584 5. 735 583 VISSERIJBESOMMINGEN IJMUIDEN Besommingen van Woensdag zijn: trawlers IJM 73, f 1500 (ged.); 183, f 19200; 129, f 10100; 2 trawlers met f 47.800; loggers IJM 221, f 7600; KW 84. f 3420; 56, f 1820. Per kg: heilbot 3.20—2.10; gr. tong 2.32—2.21; grm tong'1.83—1.62; kim tong 1.92—1.68; kl. tong I 1.55—1.45; ld. tong II 1.30—1.04; tarbot I 2.05—1.35. Per 50 kg: Tarbot II 79—73; tongschar 6558; schartong 25—19; kl. I schol 40 —8.50; schar 30—9; v. haring 29—16 50: makreel 16—10.40; gr. schelvis 3622; grm schelvis 3425 kim schelvis 33—22; kl. schelvis I 29—21; kl. schelvis II 23— 13; wijting 16—8; gr. gul 37—27; mid. gul 38—34; kl. gul 19—17; kl. leng 24; kl. haai 29; ham 92; kl. wolf 4427; poon tjes 368; kl. koolvis zw. 1915 en wit 29—23. Per 125 kg: gr. kabeljauw 216—69: gr koolvis zw. /,R—30; gr. koolvis wit 84 57- gr. leng 63—54: gr. wolf 92—76. De 'totale aanvoer bedroeg 5700 kb ten. (Ongecorrigeerd) Noordwijk, 24 April, (Per telefoon). (Van onze slapeloze redacteur) Auto en vliegtuig, twee uitingen van menseljjk vernuft hebben elkander vanochtend op Schiphol ontmoet. Ter wijl om de paar minuten een vliegtuig zich van de grond verhief om het luchtruim te kiezen, draaiden op een nabijgelegen startbaan de wagens van de deelnemers aan de vierde interna tionale Tulpenrallye diverse bochten in hun derde versnelling. Nadat op Schiphol een controleur naast de bestuurder had plaats geno men, reden de auto's af om na een aanloop van 150 meter in de derde ver snelling verder te rijden en zonder overschakeling in de kortst mogelijke tijd de bochten op een traject van 550 meter te nemen. Schakelde de chauf feur dan volgde diskwalificatie. Voor 't KLM-personeel dat een ogenblik de revisie van de toestellen liet rusten om deze interessante opgave te volgen vormde deze soepelheidsproef een wel kome afwisseling, evenals voor de KLM-passagiers, die bij- hun vertrek toch nog een glimp van de Tulpen rallye opvingen. Over de uiteindelijke prestaties valt op dit moment uiteraard nog niéts te zeggen. Wij noteerden hedenmorgen een keurige 44 seconden van Lestrange met Jaguar, een tijd, die dicht bena derd werd door Imhof (Allard) met 44.1 sec. Appleyard haalde in zijn klasse de niet minder verdienstelijke tijd van 50.3 sec. De overigen, die wij nog zagen, bleven ver boven deze tij den. Op het ogenblik dat wij Schiphol ver lieten om de laatste ruk naar Noord- wijk af te leggen schoven de wagens nog als schijven van een sjoelbak over de betonnen baan. Noordwijk bereidde de rallye-rijders een goede ontvangst. Alom waren de straten voor deze gelegenheid versierd en stond de schooljeugd opgesteld om de vermoeide deelnemers een hartelijk welkom toe te roepen. De honderdzeventig opstandelingen in de staatsgevangenis van Jackson (Michigan), een van de grootste ge vangenissen in de wereld, hebben be sloten hun verzet te beëindigen. De gouverneur van de staat Michigan is accoord gegaan met hun eisen. De gevangenen verklaarden, dat zij naar hun cellen zouden terugkeren, in dien dagbladen de voorwaarden van hun overeenkomst met de gouverneur zouden publiceren. Drie bladen heb ben hun eisen afgedrukt. Vanmorgen is een „Sea-otter" van de VTarine-luchtvaartdienst bij de Leimui- ierdijk in de Westeinderplas gestort. Behalve dat de bemanning een nat pak opliep, gebeurden er echter geen per soonlijke ongelukken.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3