NU JAARLIJKS DERTIGDAGEN HERHALINGSOEFENINGEN „Eigenprogramma' van de Koningin viel jammerlijk in het water r VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Bruiloftsgast redde gezin Twintigduizend Oostberlijners vielen West-sector binnen „Over vijf jaar een Anton-Musserthuis op de Veluwe" „Kwesties Irian en Unie moet men afzonderlijk zien" TIEN DODEN BIJ INSTORTING Adenauer is voorstander van een viermogendheden-conferentie De harde gulden Ver. Staten hebben ontwapeningsplan Confectiefabriek in Helmond stond in lichterlaaie VnjiJag 25 April 1952 149e Jaargang No. 98 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Wetsontwerp door Tweede Kamer aanvaard Deel opgeroepenen naar manoeuvres in Wesi'Duiisland Twee-en-dertig mijnen vegers voor Kon, Marine Kolendamp dreigde vijf mensen te verstikken Uitsluitend chauffeuses in taxi-scooters Grootste betoging sinds 1945 Demonstranten ontvoerden een politieman Huldiging ex-NSB-leider bij opening A 'dam-Rijnkanaal Informaties bij drie ministers UteeA.'ie.'LiJzüt Kapsel voor f 10.000 verzekerd Hoopgevende woorden van Indonesische minister Actie tegen verdrag met Duitsland Door stijging van drie rivieren in Menton Bonn zal huidige Europese politiek niet opgeven ,Russen hebben respect voor kracht' DE ROLLEN WERDEN OMGEKEERD Hare Majesteit (incognito) werd door rumoerig escorte opgewacht Tuinman trof zijn van Soestdijk Meesteres Almelose textielfabriek ontslaat zestig man Honderdduizend gulden schade aangericht Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES ea ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 AAN DE DEZE zomer in Duitsland te houden grote oefeningen van de gealli- eerde strijdkrachten zal Nederland deelnemen met een gehele divisie, alsmede met een z.g. skeletondivisie, een deel der korpstroepen en de korpsstaf. Niet alle dienstplichtigen zuilen in West-Duitsland gaan oefenen, een groot deel der op- geroepenen voor de herhalingsoefeningen zal in Nederland blijven. De manoeu vres in Duitsland zullen negen a tien dagen duren. Dit deelde minister Stat gisteren mede in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van het wetsontwerp tot verlenging van de duur der herhalingsoefeningen in 1952, 1953 en 1954, welk ontwerp ten slotte werd aangenomen met de stemmen der CPN tegen. MINISTER STAF deelde in zijn rede voorts mede, dat hij heeft gevraagd bij de oefeningen in Duitsland de Ne derlanders bij de oefeningen voor de Zondag uit te zonderen. Hoewel de minister critiek op het leger op prijs stelt, vroeg hij toch ook vertrouwen bij de opbouw van het leger. Het on derzoek naar de gebeurtenissen in Oirschot zijn nog niet geëindigd. Al les wordt overigens gedaan om de or ganisatie te verbeteren. Verhoging van kostwinnersvergoeding, waarop door enkele Kamerleden werd aangedron gen, zou aldus de minister te grote fi nanciële lasten vergen. Beveiliging van de maatschappelijke positie der dienstplichtigen wordt zoveel mogelijk bevorderd. Bij de replieken diende de heer Wa genaar (CPN) drie moties in, die wer den verworpen. Voor het reservepersoneel zullen de herhalingsoefeningen verlengd worden tot negentig dagen in drie jaar. De on derofficieren zullen achttien dagen langer voor herhalingsoefeningen moe ten opkomen dan de gewone dienst plichtigen beneden de rang van on derofficier. Voor deze laatste rang verandert er niets. Sn de nacht van Woensdag op Don derdag heeft zich in Hardinxveld een geval van kolendampvergiftiging voor gedaan, dat aan een moeder en v'er kinderen het leven had kunnen kosten, indien er in het belendende perceel geen bruiloft was gevierd. De moeder voelde zich des avonds reeds onwel, maar bespeurde niets van kolendamp. Zij ging naar bed, doch kon de slaap niet vatten wegens hoofdpijn. Toen drong het tot haar door, dat ko lendamp de oorzaak kon zijn. Zij strom pelde naar de deur, kon nog juist om hulp roepen voor zij bewusteloos raak te. Toevallig werd het geroep gehoord door een bruiloftsgast, die zich even uit een nabijgelegen feestzaal had ver wijderd. Er werd hulp gehaald en bin nen vijf minuten was een dokter ter plaatse. De moeder moest naar het zie kenhuis vervoerd worden. Slechts hij één van de kinderen werden lichte ver giftigingsverschijnselen geconstateerd. De toestand van de moeder is goed. DAARNA nam de Tweede Kamer nog het wetsontwerp in behandeling voor de financiering van de aanbouw van twee en dertig mijnenvegers voor de Kon. Marine. De bouwkosten van veertien dezer schepen zullen, ten be drage van f 76.3 millioen, worden ge dekt uit tegenwaardegelden der Ame rikaanse hulpverlening. De overige achttien mijnenvegers, (kosten f 98.1 millioen) eveneens voor de Kon. Ma rine, komen voor Amerikaanse reke ning. Het ligt voorts in de bedoeling van de Amerikaanse autoriteiten hier te lande vijf patrouillevaartuigen ten behoeve van de Kon. Marine te doen bouwen voor Amerikaanse rekening. Na enkele opmerkingen van de heer Haken (CPN) werd het voorstel aan genomen met de stemmen van de CPN tegen. De Westberlijnse politie verklaart een einde gemaakt te hebben aan een van de grootste communistische demonstraties sinds de oorlog, waarbij 20.000 Oostberlijnse jongeren West-Berlijn binnendrongen. Kamerlid Wagenaar (CPN) sfelt vragen Is het de minister bekend, dat de tienduizend in Arnhem gedrukte foto kaarten van de geëxecuteerde leider van de NSB, ir. A. Mussert, zün gedrukt in opdracht van de z.g. stichting Oud- Politieke Delinquenten, die ze wil ge bruiken bij een ter gelegenheid van de opening van het AmsterdamRijn kanaal te organiseren manifestatie, waarin men hulde wil brengen aan Mussert? aldus een van de schriftelij ke vragen, die door het Tweede Ka merlid Wagenaar (CPN) schriftelijk zijn gesteld aan de ministers van Bin nenlandse Zaken, Justitie en Buiten landse Zaken. Voorts vroeg de heer Wagenaar of de minister op de hoogte is van het feit, dat genoemde stichting reeds ge ruime tijd pogingen in het werk stelt cm, onder bedriegelijke voorwendsels van liefdadigheid, voormalige leden van landverraderlijke organisaties weer in organisatorisch verband bijeen te brengen en in vele steden afdelin gen van deze stichting zijn gevormd. Is het juist, informeerde hij verder, dat de stichting contact onderhoudt met de Westduitsè regering en dat zij daarvan financieel steun ontvangt? Citaten Op 6 Februari j.l. zou voorts, vol gons de heer Wagenaar, door de stich ting Oud-Politieke Delinquenten in het gebouw Westeinde te Amsterdam een vergadering zijn gehouden, waar op enkele sprekers zich uitlieten in de volgende bewoordingen: „Over vijf jaar hebben we een An ton Musserthuis op de Veluwe. Daar zullen onze geestverwanten, die aan het Oostfront werden gewond, door geestverwanten worden verzorgd" ..Politioneel kunnen wij geen vereni ging ziin met leden, daarom zijn wij een stichting met begunstigers en deelnemers". Verder: „Wij zullen de Joden aan het verstand brengen, wat onze plaats is in dit land". Is de minister, zo vroeg de heer Wagenaar ten slotte, bereid de ge drukte fotokaarten van Mussert in be slag te doen nemen en te doen vernie tigen en activiteit van de stichting Oud-politieke Delinquenten bij de ope- Verwachting tot morgenavond: RUSTIG WEER. Vannacht op vele plaatsen lichte nachtvorst en hier en daar mist. Morgen droog weer met voor namelijk in he-. Noorden van het land plaatselijk welken relden. In het Zuidoosten iets hogere, elders ongeveer dr .eifde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit Noordelijke richtingen. ning van het AmsterdamRijnkanaal tegen te gaan? En wil hij elke organi satie, in welke vorm dan ook, van fascisten verbieden? Voor een Utrechtse Schone Mej. Mary Sinke uit Utrecht, die vaak als model optreedt tijdens internationale kapconcoursen heeft als eerste vrouw in Europa haar haardos laten verzekeren voor een bedrag van 10.000. Het is haar niet zo gemakkelijk geweest een verzekeringsmaat-, schappij te vinden, die tot het afsluiten van een dergelijke ver zekering bereid was. In Neder land, België en Frankrijk voelde geen maatschappij er voor een dergelijk risico te dragen. Gisteren tijdens een feestelijke bijeenkomst in Utrecht ter gelegenheid van het zestig-jarig bestaan van de Ne derlandse Kappersbond ontving mej. Sinke een telegram van een Engelse maatschappij, die beves tigt de verzekering af te sluiten. De nieuwbenoemde Indonesische mi- ni*ter van Buitenlandse Zaken Mu- karto Notowidigdo, heeft op doorreis naar Djakarta enkele uren in ons land vertoefd. Aan de pers verklaarde de heer Mu- karto, dat hij in Amerika besprekingen heeft gevoerd, „die de mogelijkheid hebben geschapen voor een ook voor Indonesië aanvaardbare oplossing in de kwestie van het verdrag van weder zijdse veiligheid." Met minister Stikker had de heer Mukarto „persoonlijk con tact van hart tot hart" gehad, waarbij van beide kanten veel waardering voor elkaar gebleken was. „Minister Stikker vind ik een van de fijnste diplomaten die Nederland heeft," zeide de Indonesische minister, die ver der verklaarde, dat hij de kwestie Nieuw- Guinea geheel gescheiden houdt van een eventuele opheffing 'van de Unie. Na twee uur joeg de politie in de Franse sector van Berlijn, door mid del van waterstralen en gummistok ken een betoging van 7000 Oostber lijnse communisten uiteen. Verschei dene demonstranten, die de politie met stenen bekogelden, zijn aangehou den. De betogers slaagden er in een Westberlijnse politieman naar de Oos telijke sector te ontvoeren, waar hij door de Volkspolitie werd gearres teerd. Vier Westberlijnse politieman nen werden gewond. Het Oostduitse Nieuwsbureau heeft het incident een „machtige demonstratie tegen het oor- losgverdrag" genoemd. In de straten van Milaan ziet men dezer dagen een nieuwe verschij ning, de Vespa Taxi-scooter, een nieuw type taxi gebouwd voor twee passagiers. Dit is de eerste van een grote reeks welke men spoedig in Milaan zal zien rijden. Zij zullen uitsluitend door chauf feuses bestuurd worden. Door een overstroming van drie ri vieren, die hevig waren gestegen door de aanhoudende regens van de laatste dagen, zijn in liet plaatsje Menton, aan de Franse Rivièra, twintig huizen inge stort, waarbij vermoedelijk tien men sen het leven hebben verloren. Twee honderd personen moesten worden ge ëvacueerd. Er werden elf personen ge wond en een Amerikaans oorlogsschip heeft een vrouw gered, die ongeveer 300 meter zeewaarts was afgedreven. De schade in Menton is enorm, De naam van dit fraaie stadje is in Nederland vooral bekend geworden door een kunstuitwisseling tussen Men ton en Bergen. DE EENHEID VAN DUITSLAND O De Westduitse kanselier dr. Ade nauer heeft Donderdag in een radio vraaggesprek verklaard voorstander te zijn van een vier-mogendhedenconfe- rentie over de Duitse eenheid. De con ferentie 7,ou echter moeten worden voorbereid door notawisselingen. „Be ter een lange notawisseling gevolgd door een korte conferentie, dan geen JJET BEZOEK, dat H.M. de Koningin in Canada had willen afleggen bij Neder landse immigranten, is niet zo verlopen als zij zelf zo var. harte had gewenst. De Koningin had incognito de geëmigreerde landgenoten willen opzoeken, om hen op die manier echt te verrassen. Toen onze landsvrouwe echter voor zo'n „onverwacht bezoek" in de stad Hamilton arriveerde, bleek er een heel leger verslaggevers en fotografen op haar te staan wachten. Vergezeld van dit op dringerige en rumoerige escorte begaf de Koningin zich toen maar gelaten op weg. Ze bezocht o.m. een inktfabriek, dicht bij Hamilton, waar ongeveer twintig Nederlanders werken. Ook voor de Nederlandse koloqie in het gebied rond Hamilton bleek het Koninklijke bezoek geen verrassing. Inplaats, dat Hare Majesteit landgenoten bezocht, kwamen deze landgenoten haar opzoeken: getooid met oranje sjerpen en linten CEN langdurig ondeihoud had onze vorstin met Henk Alfrink, een Am sterdamse jongen, die indertijd in de 'uin van paleis Soestdijk werkte. Na- uurlijk herkende de Koningin hem en •r ontspon zich een hartelijk gesprek, (enk Alfrink is in Canada vrachtauto- haüffeur geworden en het verheugde le Koningin, te horen, dat hij het pri ma maakte. In totaal sprak onze vorstin met en kele honderden landgenoten. Een vrien delijk dametje, dat enkele jaren geleden haar man naar Canada vergezelde, was bovenmate onthutst, dat ze nu mocht praten met de Nederlandse vorstin. „Dat ik nou de halve aardbol af moest reizen, om U hier te treffen'" zei ze enthousiast. De dochter van dit dametje was al evenzeer onder de indruk en zei in haar zenuwachigheid: „Dit jaar nop ga ik naar Holland, om te trouwen. In Delft, In Zuid-Holland, weet U wel?" Waarop de hoge bezoekster lachend op merkte: „Ik ken mijn aardrijkskunde wel, hoor!" Televisie-reportage OP Koninginnedag, 30 April, als ons Koninklijk Paar weer thuis is, zal de televisie enkele extra uitzendingen ver zorgen. Behalve een reportage van het défilé, dat langs het paleis Soestdijk zal trekken, wordt 's avonds een extra uitzending geboden. De Koningin zal die avond een uur lang een montage in de vorm van een samenvatting kunnen zien, van alle reportages, die door de Nederlandse televisiestichting over .iet bezoek aan Amerika zijn uitgezonden. Dit programma zal van 20.15 tot 21.15 worden uitgezonden. Er zal vermoede lijk een „linkzender" op het paleis moeten worden aangebracht, om liet leeld rechtstreeks naar Lopik te kun- 'en overbrengen. Het belooft een bij- ondere uitzending te worden. Name- iik één van de Koningin-thuis en tóch >p reis Prins Bernhard heeft Donderdag een mzoek gebracht an de „Technical Air 'eview" op het vliegveld „Idie Wild" e New York. De Prins bekeek onder neer het nieuwe bombardementsvlieg- i uig „B-47", dat vorige week in éér l uur tijds van Dayton naar New Yor' vloog. Op de vraag of Nederland gaar n-, dergelij :e vliegtuigen zou wilier I bezitten, antwoordde de Prins met een I brede glimlach: „graag". notawisseling en een lange, doch vruchteloze conferentie", aldus Ade nauer. Hij ontkende, dat hij geen be lang zou stellen in hereniging van Duitsland. Adenauer zou alles wat in zijn macht is, doen om de kleinste kans op her eniging van Duitsland te benutten, „doch niemand kan van de federale republiek verwachten, dat zij haar hui dige Europese politiek opgeeft of dat een toekomstige regering voor geheel Duitsland vóór haar instelling van een dergelijke politiek afziet". Hij geloofde niet, dat zijn Europese politiek de deur voor onderhandelingen sloot. Het aanvaarden van neutraliteit zou voor Duitsland afzien van politieke vrijheid betekenen en Duitsland zou niet de eenheid met de vrijheid beta len, aldus Adenauer. „Zolang de Sowjet-Unie staat op Duitse neutraliteit en op de Oder-Neis- se-grens is geen goede wil aan de zijde van de Sowjets zichtbaar", aldus Ade nauer. Volgens hem was dit echter geen reden voor groot pessimisme. Het Westen werd steeds krachtiger en kracht was een argument, dat de Rus sen verstonden, aldus Adenauer. Bij de textielfabriek H. Hedeman Jr. te Almelo zullen volgende week zestig leden van het personeel, werkzaam in de weverij, ontslagen worden. Voor het overige personeel van de afdeling zal een wachtgeldregeling worden getrof fen. QNLANGS heeft minister Lieftincl een interview toegestaan aan een vooraanstaande Amerikaanse journa list. Deze vakbroeder is in zijn artikel tot de conclusie gekomen, dat de gul den een heel stuk op weg is naar het paradijs der harde valuta. Het spreekt wel vanzelf, dat» deze opmerking aan leiding is geweest tot tal van critische commentaren. Nog gisteren hebben wij, schrijvend over de positie van de middenstand in ons land, opnieuw vastgesteld, dat de gezondmaking van de staatshuishouding voor een groot deel is gegaan ten koste van onze volkshuishouding. Maar alle water van de zee wast niet af, dat die staathuis houding de laatste maanden tekenen van een sterk gestel gaat vertonen. Die lof zal men minister Lieftinck nimmer kunnen onthouden. Hoe men over zijn financiële manoeuvres en zijn belastingpolitiek verder ook moge denken. Men laat zich, zeker in de maanden, die aan de verkiezingen vooraf gaan, vaak te zeer leiden door politieke hartstochten. Indien wij ons hierdoor niet laten verblinden, maar de situatie objectief analyseren, dan komt men inderdaad tot de slotsom, dat de gulden veel sterker geworden is. De koers van de gulden op de vrije markten in Brussel en Zürich is daarvoor een uit stekende waardemeter. VOOR dit sterker worden van de gulden zijn binnenlandse en bui tenlandse factoren aan te wijzen. Het Nederlandse regeringsprogram ma, dat beperking van investeringen en consumptieve uitgaven voorschreef maar dat uiteraard een zekere aan loopperiode nodig had begint thans door te werken. Voor de regering was het daarbij een geluk, dat de vrees voor oorlog begon te luwen. Daar de voorraadspositie in ons land gunstig was ,werd de rechtstreekse importbe hoefte minder. Onze export hield zich bovendien kranig, zodat tegenover het buitenland onze handelsbalans sterk verbeterde. Verder had de vrees voor devaluatie in Frankrijk en Engeland tengevolge, dat crediteuren in die landen niet da minste haast maakten, om hun gul densvorderingen te incasseren. Immers: zouden de franc of het pond devalu eren, dan zouden zij voor hun guldens veel meer francs of ponden ontvangen, dan waarop zij ten tijde van het ont staan der vordering gerekend hadden. De vraag rijst, in hoeverre de be faamde ..switch-transacties" hier een rol gespeeld hebben. Uiteraard alle beetjes helpen hebben die trans acties wel deviezen opgeleverd. Maar veel belangrijker lijkt ons de psycho logische uitwerking. Door de effecten- switch kwamen fondsen als Koninklij ke Olie, die in New York en Parijs tot een nood-niveau gedaald waren, op een veel hoger koerspeil, hetgeen het „gezicht" van de gulden ten goede kwam. TS de gulden een harde valuta gewor- den? Onze deviezenvoorraad is op verheugende wijze toegenomen en Nederland is momenteel sterk credi teur in de Europese Betalings. Unie. Maar de vraag, of de gulden al een „harde" valuta i s kan pas beant woord worden als de gulden in vrij betalingsverkeer internationaal zou kunnen worden verhandeld. Wanneer daar de koersen van hijvoorbeeld dol lar, Belgische franc, Zwitserse franc en Zweedse Kroon ongeveer dezelfde zouden zijn als de tegenwoordige „ge bonden" koersen, dan zou men kunnen zeggen, dat Nederland een harde valuta heeft. De Nederlandse regering durft het echter niet aan. om de gulden nu al vrij te maken. Wij kunnen ons dit wel voorstellen. Als er ergens een ernstige moeilijkheid ontstaat, zoals in Korea, dan is het beeld weer geheel anders. Een harde valuta hebben wij dup nog niet, maar wel een redelijk ge zonde valuta, die overigens moet blijven, oppassen om geen „kou te vatten". Ingediend bij Ver. Naties De Ver. Staten hebben Donderdag bij de ontwapeningscommissie van de Ver. Naties zes grondbeginselen voor ontwapening ingediend. Verscheidene delegaties (onder wie van de Sowjet- Unie) hebben tijd gevraagd om de punten te bestuderen. Op een latere bijeenkomst zullen zij hun standpunt bekend maken. De zes punten, waarop het werk van de ontwapeningscommissie geba seerd zou moeten worden, werden in gediend door de Amerikaanse afge vaardigde, Benjamin Cohen. Hij zei, dat het werkelijke doel van ontwape ning was oorlog te voorkomen door spanningen en vrees, geschapen door bewapeningsprograms, te verminderen. Te Helmond is gisteravond om half <en brand uitgebroken in de confectie ibriek van de firma J. Relou aan de egelbaan. Het twee verdiepingen hoge ebouw brandde volkomen uit en een ertigtal machines, benevens de gehele voorraad textielgoederen gingen door het vuur verloren. De totale schade wordt op ruim een ton geschat. De brand werd door omwonenden eerst ontdekt, toen de vlammen naar buiten sloegen. De brandweer stond voor een zeer moeilijke taak en kon het gebouw, dat reeds een vuurmassa was geworden, niet behouden. Zij slaagde er na uiter ste krachtsinspaning in uitbreiding te voorkomen. In het bedrijf, waar een twintigtal meisjes werkzaam was, waren op het ogenblik ook 'militaire orders in uit voering. Daar het gehele machinepark verloren ging. zal het bedrijf voorlopig stil liggen. Men was tegen brand en bedrijfsschade verzekerd.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1