Een oude belofte bij een sober graf fteshaa naar Uw smaak rker botter voor Argentinië Zeer vele verdienstelijke burgers ontvingen onderscheiding Verzekerd bedrag Algemene Friesche Gr.-Noordhollandsche 1423 millioen KoAt BzileJk Zij gaven alles f 5.000 tegen gemeente Boxtel geëist Hevige brand op de Dongedijk in Vancouver Spel met windbuks had ernstige afloop Robert Grow voor een krijgsraad gedaagd Wegens onvoldoende zorg voor militaire geheimen gehei Onvoltooid verdrag op 3 Mei naar regeringen Britse autoriteiten zoeken ime zender Minder dollars voor de niet-dollarlanden? Zeer gevarieerde lijsi Nieuwe Zeeuwse wegen in kaart gebracht Comité „Behoud Hemonyklok" komt nog f 3000.- tekort Stijging met 131.5 mill. Vijftig slachtoffers bij een gevecht met bende Mislukte overval op Java Kunst en Cultuur Film Heinrich Manns „De Onderdaan" naar ons land DENSDAG 29 AI RIL 1952 Na zeven jaren De komende dagen staan ln het teken ran bezinning. Ze-ven Jaar geleden ein- dirde de oorlog en wapperde Tan Ne derlandse huizen weer het rood, wit en blauw. In ons vaderland maakte men een droeve balans op. Duizenden ge zinnen waren in rouw gedompeld. Zo veel vaders, zoveel zonen, doch ook moeders en dochters stierven te vroeg om de bevrijding te kunnen beleven. Soms stierven ze ln de concentratie kampen en soms ook als honden langs de weg: neergeschoten volgens Stand recht Het waren de duizenden, die naar het ontsterfelijk gedicht van Jan Cam- pert hun vrouw en kinders goedendag hadden gezoend en in de rijen van het verzet waren getreden. Ze wisten de consequenties van hun besluit en ze hebben .betaald. Met het hoogste, dat de mens kan geven voor iets. dat goed is. „We zullen je nooit vergeten", is er gezegd, als een klein groepje verzets mannen een kameraad begroef: ergens in een bos of in een stadstuintje zelfs. „En voor je vrouw en kinderen zullen we zorgen!" Gedragen door deze beloften, aan een sober graf gedaan is na oorlog de Stichting 19401945 ontstaan. Aan bijna 4800 gezinnen werd maan delijks een uitkering verstrekt. Doch daarnaast was er die persoonlijke hulp aan gezinnen, waar de vader vaak Bouw woningwetwongen zonder rijksgoedkeuring Voor de meervoudige economische ka- mei' van de arrondissementsrechtbank te 'sHertogenbosch diende gisteren de zaak tegen de gemeente Boxtel in de persoon van haar burgemeester drs M. A. M. van Helvoirt. Volgens de dagvaar ding zou de gemeente Boxtel 42 wo ningwetwoningen hebben laten bouwen zonder dat voor de bouw schriftelijke goedkeuring van rijkswege aanwezig was. De substituut-officier van justitie. i..r Moons, achtte het bewijs van de overtreding geleverd. Hij was boven dien' van oordeel, dat de gemeente Boxtel te kwader trouw gehandeld zou hebben. Hij eiste een geldboete van f 5000 tegen voornoemde gemeente. De raadsman, mr Kolfschoten uit Den Bosch, was van oordeel, dat hier slechts gesproken kan worden van een onbe langrijke administratieve nalatigheid van een gemeenteambtenaar en conclu deerde tot vrijspraak. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Kastelein kreeg messteek, Arabier een kaakfractuur In een bar op Katendrecht stak Za terdagavond 'n Arabier, Wabsir Shafill, stoker aan boord van het Britse schip „Sappho". de kastelein, de 43-jarige J. L. van de Putte, met een zakmes in de buik. Het slachtoffer werd in het zie kenhuis opgenomen en de Arbier werd in een politiebureau opgesloten. De zeeman, die in het café herhaal delijk op de grond spuwde, gaf geen gevolg aan het verzoek van de buffet juffrouw dit niet te doen. Daarom liet de kastelein hem uit. Nadat de man gewillig was meegelopen naar de deur. draaide hij zich plotseling om en stak de caféhouder met het mes. De kaste len gaf de man nog een paar slagen in het gelaat, waardoor de Arabier een kaakfractuur opliep. jeugdige aanrander werd f snel gegrepen Gistermiddag heeft de zeventienjari ge werkloze Van der M. op een land weg nabij Mierlo de zestienjarige F. L. neergeslagen en beroofd van zijn nols horloge en een geldtas met vijftien gulden. Op het hulpgeroep van het slachtoffer snelden enkele boeren en jongens toe, die rf middellijk de achter volging inzetten. Anderhalve kilome ter verder kregen zij de dader te pak ken en leverden hem aan de poliiie over. ontbreekt en de moeilijkheden dus ontstellend groot kunnen zijn. Het is een zeer groot ideaal; de inlossing van de beloften aan onze gevallen verzets helden. Het Nederlandse volk is daar van doordrongen. Gemiddeld schonk het per jaar twee millioen gulden. U\ 's Bijks schatkist werd bijna tien mil lioen gulden aan de Stichting verstrekt. Er is thans een pensioen voor bijna al le verzorgden vastgesteld. De komende dagen, nu we ons weer bezinnen op die vreugde en dat leed van Mei 1945, nu vraagt de Stichting 19401945 weer of ge u die belofte herinnert. Of ge iets wilt geven zoor hen, die alles gaven. De nood in dui zenden gezinnen is nog zeer groot. Het rijkspensioen is dikwijls onvol doende en er moeten grote bedragen bij. Die betaalt het Nederlandse volk, dat trouw wil zijn, zoals zij trouw waren. Het adres van de Stichting ls Heren gracht 527, Amsterdam. Voor hen, die zich als vaste contribuant willen opge ven: Postbus 140 A'dam. Het gironum mer is 194045. Op het bijna elfduizend ton metende Nederlandse vracht- en passagiersschip „Dongedyk" van de Holland-Amerika- Lijn is gisteren een vrij ernstige brand uitgebroken, toen het gemeerd lag aan de Ballentyne-pier in Vancouver. Brandweerlieden en leden van1 de be manning bestreden het vuur, dat ten slotte werd beperkt tot de machine kamer en een der ruimen. Door het bluswater ging de „Dongedyk" zware slagzij naar bakboord maken, welke werd opgeheven door de lege olie tanks aan stuurboord te laten vollopen. Zes sleepboten lagen klaar om het schip buiten de haven te brengen, als de brand niet te blussen zou zijn. Het is nog niet bekend, of het vuur inmiddels is gedoofd. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat een vonk in vat olie terecht kwam. Spionnagecomplot in West- Duitsland ontdekt De openbare aanklager van hetWest- duitse Oppergerechtshof heeft mode- gedeeld, dat een spionnagecomplot is ontdekt. Hij zeide niet voor welke mo gendheid het complot gewerkt heeft. In Berlijn, Frankoft en Keulen zijn arrestaties uitgevoerd. De gearresteer den hebben volgens de aanklager, dr Carl Wichman, .bekentenissen afgelegd, met gespecificeerde omschrijvingen van hun activiteit. Men neemt aan, aldus Reuter, dat de groep voor een Oosteuropees land heeft gewerkt. Het Friese dorp Grouw viert dit jaar zijn achthonderdvijftig-jarig be staan. IBIS Zieke jongeman school een knaapie in oog Vorig jaar November werd de 7- jorige Frits van der Kruyf uit Blari- cum in de Dorpsstraat door een ko geltje uit een windbuks getroffen. Het oog zal nimmer meer in orde komen, want de lens ,is vertroebeld. Gistermorgen verscheen hij met zijn moeder voor de politierechter te Am sterdam en vertelde wat er was ge beurd toen hij met een aantal kame raadjes uit school komend, op weg was naar huis. Van zijn bed af was de 21-jarige G. J. B„ die zo deelde de politierecht ter mede aan t.b.c. lijdt, met zijn windbuks aan het schieten. Het 7-jarig knaapje werd in zijn linker oog getrof fen. Een 8-jarig vriendje werd in rug en arm geraakt. Hij had echter een jekkertje aan waarop de kleine loden kogeltjes afstuitten. Frits is voor zijn leven gehandicapt, voor talloze beroepen zal hij worden afgekeurd. De officier van justitie eiste voor deze baldadigheid, die zulke ernstige gevolgen heeft gehad, een maand ge vangenisstraf. De politierechter ver oordeelde B. wegens zijn ziekte, tot 2 maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en vernietiging van de buks. DE KOREAVRIJWILLIGERS KOMEN KONINGINNEDAG THUIS Onvoorziene omstandigheden voor behouden zal het detachement Korea- vrijwilligers, dat op 31 Maart 1951 onder commando van eerste luitenant J, W. Meyer naar Korea vertrok, mor gen in Nederland terugkeren. De de- barkatie te Hoek van Holland is voor lopig vastgesteld op 20.00 uur. Alle op varenden zullen nog dezelfde dag naar huis worden vervoerd. De Nederlanders uit het concen tratiekamp Allach (Dachau) zullen morgen bijeenkomen (de dag van hun bevrijding door de Amerikanen) in „De Port van Cleve" te Amsterdam. KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. kerk. Beroepen te Utrecht: C. E. van Voorthuysen te Breda. Aangenomen naar Woerden: L. Kievit te Putten. Geref. kerken. Beroepen te Rijnsburg: G. Toorn vliet, studentenpredikant te Leiden. Be roepen te Borne; P. Heinen te Heerlen. Beroepen te Schermerhorn: J. P. Has pels te Bussum. Aangenomen naar Zoutkamp: A. Griffioen, candidaat te Hilversum, die bedankte voor Ouds dorp. Bedankt voor 's-Gravenhage Loosduinen: P D. Kuyper te Zeist. Be dankt voor RotterdamCharlois: R. Ypma te Groningen. Geref. kerken onderh. arta 31 KO Beroepen te Sliedrecht: J. v. d. Haar te Emmen. Chr. Geref. kerken. Tweetal te Hilversum-Onst: R. van Smeden te Rnt.terdr>m-Zuid en C. v. d Weele te Harderwiik. Geref. gemeennten. Tweetal te Leiden: H. van Gilst te Elspeet en M. Heerschap te Waeeningen PROF DR J. DE ZWAAN. A.s. Donderdag herdenkt prof dr J de Zwaan, hoogleraar aan de R U. te Leiden, en lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, voor de Chr. Hist Unie, de dag waarop hii voor 40 iaar optrad als hoogleraar te Groningen Prof. de Zwaan werd 2(1 Juni 1883 te 's-Gravenhage geboren en in 1907 pre dikant bij de Ned. Herv. gemeente van Hêemse. In 1911 vertrok hij naar Baambrugge en in 1912 ward hij bui tengewoon hoogleraar te Leiden. In 1914 werd hij hoogleraar te Groningen en in 1929 opnieuw, maar nu gewoon hoog leraar, te Leiden. Prof de Zwaan die oud-lid is van de gemeenteraad en de provinciale staten van Groningen, kwam in 1937 in de Eerste Kamer. Door zijn studies en publicaties is hij ln binnen- en buitenland een nieuw- testamenticus van naam geworden. Namens de dankbare bevolking van Urk lieejt Puck Keyzer, de dochter van de burgemeester van Urk, Maandag aan de Argentijnse gezant een miniatuur botter over handigd. Zoals men weet stelde de heer Valenzuela de heer Keyzer in de gelegenheid per vliegtuig naar Argentinië te reizen. V.l.n.r.: Puck Keyzer, de heer Prinsenhof, mevr. H. Ras (echtgenote van één der pissers in Argentinië) en de gezant. Hei gecooieerde dagboek Het Ameiikaansc leger heeft beschul digingen uitgebracht tegen generaal- majoor Robert Grow, wiens dagboek het vorige jaar in Frankfort door commu nistische agenten geedpieerd is. Gene raal Grow zal voor een krijgsgerechl verschijnen. Grow is militair attaché in Moskou geweest. De minister van het leger heeft ver klaard, dat Grow op ongeoorloofde wij ze militaire inlichtingen in particuliere geschriften heeft vermeld en deze on voldoende heeft beschermd. In Oost- Berlijn zijn uittreksels van de copieën gepubliceerd. Onder meer concludeert Grow volgens dit boek, dat een aan staande oorlog „met alle wapens" uit gevochten moet worden en dat het een juiste politiek zou zijn „onder de gor del te raken". De Leidse kunstschilder Alex Rosemeier is door de Nederlandse Fe deratie van beeldende kunstenaars verenigingen uitgezonden om in de Franse Vogezen „Landschap" te schil deren. Amerika stelt controle op uitvoer in De Westeuropese kopers van Ameri kaanse strategische goederen zullen van 1 Mei af invoercertificaten moeten overleggen, waarin officieel de verze kering wordt gegeven, dat de goederen zonder machtiging niet zullen worden heruitgevoerd. Het voorschrift geldt voor Frankrijk, Italië, Luxemburg, Noorwegen, Portugal, Groot-Brittannie, West-Duitsland en Nederland. Het Lagerhuis heeft het besluit der regering goedgekeurd om de on langs door de staatsspoorwegen aange kondigde verhoging van de traieven in de provincie uit te stellen. Europees leger Afronding zal nog vele weken vergen De Franse minister van buitenlandse zaken Robert Schuman heeft meege deeld dat een onvolledige tekst van net verdrag inzake het Europese leger waar schijnlijk 3 Mei gereed zal zijn ter voorlegging aan de zes betrokken rege ringen. De afgevaardigden van Frankrijk, Belgie^ Nederland, Luxemburg, Italië en West-Duitsland zullen daarna nog ver scheidene weken nodig hebben om de ontbrekende artikelen op te stellen die o.m. betreffen de plaats van vestiging van het hoofdkwartier der Europese verdedigingsgemeenschap en de terri toriale organisatie en financiële bij drage van Duitsland. Op een vraag over de BritsAmeri kaanse garantie voor het geval een lid van de gemeenschap zich zou terugtrek ken, zei Schuman: „Meij kan zich moei lijk een voorstelling maken van de vorm die sancties tegei% een zich terug trekkend land kunnen aannemen". Valse SOS'Seinen verspreid Bi'itse scheepvaartautoriteiten trach ten een geheime radiozender op te spo ren» die sinds twee maanden valse SOS- berichten uitzendt. Ze hebben meege deeld, dat de zender zich op ongeveer acht mijl van Oostende aan de Belgi sche kust moet bevinden. Het onder zoek wordt voortgezet. Maandagmiddag werden wederom SOS-signalen opgevangen, waarin ge zegd werd, dat een schip ter hoogte van de kust van Kent op een wrak was gestoten. De reddingboot van Ramsga- te werd gealarmeerd, doch voer niet uit, omdat men aan de juistheid van de boodschap twijfelde. Het bleek, dat er inderdaad geen schip bestaat met de in het bericht genoemde roepletters. In de afgelopen twee maanden zijn verscheidene valse SOS-berichten op gevangen, waardoor reddingboten ver geefs zee kozen. Het Engelse blad de „Financial Time" voorspelt, dat de niet tot het dollarge- bied behorende landen mogelijk de hulpverlening van de Verenigde Staten zullen zien verminderen. In een hoofdartikel schrijft het blad, dat de vermindering van de vraag in de Ver. Staten thans ook voor duur zame gebruiksgoederen merkbaar wordt. Het is geen toeval, schrijft het blad, dat de vraag om hogere bescher mende rechten tegen de invoer van verbruiksgoederen uit Engeland en andere landen juist nu is ontstaan. In dien de huidige ontwikkeling aanhoudt, aldus het blad, ziet het er naar uit dat de niet tot het dollargebied be horende landen erop voorbereid moe ten zijn, dat er van drie verschillende kanten moeilijkheden ontstaan, n.l. door hogere Amerikaanse invoerrech ten op de goederen uit die landen, door verminderde dollarontvangsten op deze goederen en ten slotte door verminde ring van de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland door steeds groter aandrang op verlichting voor de Ame- rikaanse belastingbetaler. Nieuwe carburator zou het benzineverbruik halveien Duitse autodeskundigen hebben op de Jaarbeurs te Hannover medege deeld, dat een vroegere hoofdingenieur van de Messerschmidt vliegtuigfabriek te Regensburg, Friedrich Meyer, patent heeft aangevraagd voor een carbura tor, waardoor, naar hij zegt, het brand- stofgebruik voor automobilisten bijna zal worden gehalveerd. Zij deelden mede, dat er reeds met jeeps en ver- verschillende in Duitsland vervaardigde kleine auto's proeven worden genomen. Het nieuwe van de carburator is, naar zij verklaarden, dat de brandstof wordt vergast vlak voor deze in de cylinder komt, waardoor de afstand, die in de meeste auto's daartussen ligt, vervalt. Zij voegden er aan toe, dat Meyer met verschillende landen onderhandelt over de verkoop van zijn uitvinding, maar zij weigerden mede te delen, welke die landen waren. Bij de werl zaamheden in de zgn. Oosterpolder in het Zuiderzeegebied, zijn wederom beenderen van praehis- torische dieren opgegraven. Hierbij be- vir.dt zich een klein fragment van een gewei van een rendier. „De jaarlijkse Lintjesregen" Een groot aantal onderscheidingen is ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin toegekend aan per sonen, die zich op de een of andere wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor ons volk. Wij noemen er hier de navolgende van: Benoemd zijn: tot grootkruis in de orde van Oranje- Nassau prof. jhr mr W. J. M. van Ëy- singa, lid van het Permanente Hof van Arbitrage; tot grootofficier in de orde van Oranje Nassau, bij bevordering: mr B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, buitengewoon en gevolmachtigd am bassadeur te Brussel; tot commandeur in de orde van Oranje Nassau G. H. Crone te Amster dam en J. Brautigam te Rotterdam; mr B. Th. W. van Hasselt, te Wassenaar, voorheen directeur-generaal van de N.V. Kon. Ned. Petroleummaatschappij; tot officier in de orde van Oranje Nassau ds H. F. J. Wesseldijk, predikant der Ned. Herv. Kerk. secretaris van de Gen. Fin. Raad dier Kerk, Eindhoven; dr K. R. Mengelberg, directeur van het Concertgebouw N.V. te Amsterdam; nir G. L. F. Landré, voorzitter van het Genootschap van Nederlandse Compo nisten, te Amsterdam; Joh. de Meester, artistiek leider en regisseur van de to- nelgroep De Nederlandse Comedie, te Amsterdam; dr H. G. W. van der Wie len, drecteur van de volkshogeschool Aüardsoog, te Bakkeveen; H. H. J. van de Pol .directeur van het Algemeen Nederlands Persbureau, te Wassenaar; ir W. M. .Vink, hoofdingenieur A der Prov. Waterstaat, te Bloemendaal; J. W. van den Akker, tweede voorzitter van de K.A.B. te Den Haag; A. Borst Pzn, Wassenaar, algemeen voorzitter van het Verbond van Prot. Chr. Werk gevers in Nederland; tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw: mr C. W. A. Schur- mann pl.v. Hoge Commissaris der Ne derlanden te Djakarta; prof. dr W. J. A. Kernkamp te Utrecht; mr H. P. Linthorst Homan, Commissaris der Ko ningin in de provincie Friesland; ir J. B. G. M. ridder van der Schueren, Commissaris der Koningin in de pro vincie Overijsel; mr dr F. J. M. A. H. Houben, Commissaris der Koningin' in de provincie Limburg; jhr mr G. A. M. J .Ruys de Beerbrouck, lid van de Eer ste Kamer; mr L. Einthoven. hoofd van de Binnenlandse Veiligheidsdienst, te Wassenaar; L. J. P. N. A. Bouwman, lid van Ged. Staten van Noord-Holland, te Heemstede.. Jan Sluyters, kunstschil- dre te Amsterdam; prof. dr J. J. L. Duyvendak, te Oegstgeest; luitenant- generaal M. R. H. Calmeijer, directeur van het Defensie-studiecentrum; luite nant-generaal B. R. P. F. Hasselman, chef van de generale staf; generaal- majoor-waarnemer A. Baretta, plaats» vervangend chef van de luchtmacht» staf; schout-bij-nacht jhr. H. A. van Fo» reest, schout-bij-nacht J. Callenfels, schout-bij-nacht-vlieger H. Schaper; W. ,H de Monchy, directeur van de Hol- land-Amerika-Lijn, te Rotterdam: prof. dr H. J. Ch. Tendeloo, te Wageningen, hoogleraar a. de Landbouwhogeschool; H. Oosterhuis, te Amsterdam, voorzit ter van het N.V.V. en lid van de Eerste Kamer; De A.N.W.B. is dezer dagen met een belangrijk werk gereed gekomen. Hij heeft namelijk zijn serie toeristenkaar- ten van Nederland compleet gemaakt door de uitgave van een kaart van Zee land. Geheel Nederland is thans in deze kaarten, die niet naar provincies, maar naar de toeristische belangrijke gebie den zijn ingedeeld, op overzichtelijke wijze vastgelegd. Ze zijn uitgevoerd op schaal 1 100.000, wat het gebruik zeer vergemakkelijkt. De nieuwe uitgave Zeeland ls de eerste kaart, waarop de reconstructie van het wegennet van het eiland Wal cheren, nodig geworden- door de nieu. we Tuilverka'jeling, geheel is ver werkt, Voorts zijn ook de nieuwe we gen door de pas ingedijkte Sloepolder in kaart gebracht. Het comité „Behoud Hemonyklok" te Uitgeest heeft in totaal een be drag aan f 9000 ontvangen, aldus ver nemen wij van ds mr G. D. Boerlage. Nu ontbreken nog f 3000 aan het oe- drag van f 12.000, dat nodig is om niet te hoeven overgaan tot de verkoop van de klok. De Kerkeraad van de Ned. Hervormde gemeente is er echter in geslaagd de overige gelden voor de re stauratie van de oude pastorie tot ver enigingsgebouw bijeen te krijgen. De klok wordt nu niet verkocht, in het vertrouwen dat de thans nog ont brekende f 3000 ook wel bijeen zullen komen. (Giro 109464, ten name van ds mr G. D. Boerlage). In aanwezigheid van de minister van O. K. en W., prof. dr F. J. Th. Rut ten, is gisteren in Vlaardingen de fraais „stadsgehoorzaal" in gebruik genomen. Blijkens de verslagen over 1951 heb ben de Algemeen Friesche Levensver zekering Mij. te Leeuwarden en de Groot-Noordhollandse van 1845 te Amsterdam, welke beide instellingen door een belangengemeenschap zijn verbonden, ln dat jaar een aanvoer van nieuwe verzekeringen gehad vau f 215.1 (v.j. inclusief de overgenomen porte feuille van de Algemeene Noord-Hol landsche te Haarlem f 215.9) millioen. De afvoer beliep f 83.5 (82) millioen, zodat het verzekerde bedrag met f 131.5 (133.9) millioen steeg tot f 1423 mil lioen. Onder de niet normale afvoeren neemt die wegens emigratie van verze kerden een steeds grotere plaats in; zij bedroeg bü de Groot-Noordhollandsche 4V£% van de totale afvoer anders dan door overlijden en expiratie. Aan termijnpremiën werd bij beide instellingen gezamenlijk f 28.5 (24.9) millioen ontvangen en aan koopsom men 12.4 (23.2) millioen. De premie reserve eigen rekening van de Alge meene Friesche steeg met f 11.7 (13.4) millioen tot f 254.7 millioen, die va de Groot-Noordhollandsche met f 11.1 (19.8) millioen tot f 103.4 millioen. Bij beide instellingen waren de sterf uitkomsten ten aanzien van de verze keringen bij,overlijden gunstig, diet.a.v. de verzekeringen bij leven ongunstig. Per saldo hebben echter de sterfteuit- komsten in positieve zin bijgedragen tot het bereikte winstcijfer. De gemid deld gekweekte rente was bij de Alge meene Friesche 3,41 (3.33) pet. tegen een gemiddeld benodigde rente van 3.03 (3 06) pet. Bii de Groot-Noordhol landsche is de gemiddeld gemaakte VWE BEGINNEN ditmaal in mineur, vrienden. De droeve melodie begint te spelen in Engeland, in het stadje Abbotts Inn, waar de klokkeluiders en het merendeel van de koorzangers in staking zijn gegaan uit solidariteit met de oude organist. Deze laatste musicus is namelijk ontslagen omdat hij wei gerde vlugger te spelen. Mijn molen maalt langzaam, placht hij devoot te zeggen en toen de parochieraad aan merkingen maakte op zijn langzame orgelspel zei hij boos: „Ik vertik het." Eigenlijk zijn de vrouwen weer de schuld van deze treurige historie. De huisvrouwen hadden namelijk ge klaagd, dat de organist zó langzaam speelde, dat zij niet op tijd naar huis konden om het eten te bereiden. En nu een klein dissonantje. In Amersfoort hebben enkele omwonenden van één der kazernes een protest laten horen tegen het feit, dat de Nederlandse sol daten onvervalst Duitse liederen zin gen als ze op mars gaan. De zangers zijn de mening toegedaan, dat men op de tonen van „Grootvaders klok" niet marcheren kan. En daarom: Heidema- rie, Nach Osten. Und wir fahren en voor de afwisseling: W. A. marcheert. De omwonenden klagen dat we toch bevrijd zijn. Inderdaad, we zijn be vrijd, doch vrij is anders. In Vlissingen kreeg een meneer een boete, omdat hij nmiiiiniiiiiinNninHmiiiiinniiiiiiiiiiiinNiiiiinniiiHiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHn zonder toestemming van de bevoegde instanties een kippenhok had gebouwd, dat bovendien niet in architectonische schoonheid uitmuntte, We grijpen wéér naar de harp, vrienden. Een be kende componist in Lübeck heeft ver klaard, dat het Duitse „Lili Marleen" het meest bekende lied ter wereld is. Mensen, die nooit van Beethoven, Mo zart of Theo Udcn Masman hebben ge- Ingekomen personen: Matthew, van de IJzeren Driehoek naar het IJzeren Gordijn hoord weten wél van Lili Marleen en dat in de fatsoenlijke zin des woords. Lili moet onder de lantaarn hebben ge staan in de Russische steppen, in Grie kenland, in Rome en Amsterdam, in Tobroek en Duinkerken en ook in Washington en Toledo. En ze staat er nóg, want toen Engelse officieren in Londen een reünie hielden, zongen ze het wéér. In de Russische kampen voor slavenarbeiders hebben de dank bare kiekens van kloek Stalin eigen liederen gemaakt. Al hun geluk om het Sowjet-regiem is in die liederen te ho ren. Men kan ze niet met droge ogen beluisteren. Twee vluchtelingen hebben zes van deze liederen naar Amerika ge bracht en op 1 Mei zal men ze via de „Stem van Amerika" kunnen horen. Voor president Truman is straks het liedje uit. Een Amerikaanse radio commentator, die een boek over de pre sident heeft geschreven, beweert dat Truman het beschilderde habijt zal ver wisselen voor de zwarte docentenjurk. Hij is namelijk van plan om Ameri kaanse geschiedenis te gaan doceren. Een opmerkelijk feit in deze geschiede nis mag het zeker heten, dat de Ame rikanen thans een kanon hebben, waar mee men atoombommen kan afschieten. Met één schot worden zestienhonderd mensen gedood, hetgeen toch groot is, nietwaar? rente, dank zij de ommekeer in de te maken rente voor nieuwe leningen se dert de eerste helft van het boekjaar eveneens gestegen en wel tot 3.42 (3.34) pet. bij een gemiddeld benodigde rente van 2.93 (2.94) pet. Eind 1951 was bij de twee instellin gen belegd in onroerend goed f 17.1 (16.4) millioen, hypotheken f 48.2 (40.9) millioen, effecten f 32.5 (28.5) millioen, leningen op schuldbekentenissen f 176.2 (128.9) millioen, polisbeleningen f 5.6 (4.6) millioen en in „andere beleggin gen" f 81.7 (120.6) millioen. De muta ties in de posten leningen op schuld bekentenis en „andere beleggingen" zijn hoofdzakelijk een gevolg van het feit dat in 1951 f 38.9 millioen aan 3%% vijfjarige schatkistbiljetten, het voriga jaar verantwoord onder „andere beleg gingen", werden omgezet in onderhand se lening aan de Staat, welke thans ge boekt staat onder leningen op schuld bekentenis. Van de Algemeene Friesche bedraagt de bedrijfswinst f 1.880.876 (1.162.841) waarvan f 1.033.214 naar de extra-re serve gaat, welke op de balans voor komt met f 7.150.141, terwijl f 175.000 wordt bestemd voor uitbreiding kan toorgebouwen en f 672.662 als winst voor verzekerden is aangewezen. Bij de Groot-Noordhollandsche wordt van de bedrijfswinst groot f 1.407.034 (915.759) een bedrag van f 11.925 gere serveerd voor vennootschapsbelasting en het restant ad f 1.395.109 toegevoegd aan de extra-reserve, welke ultimo 1951 f 1.733.962 bedraagt. Bij een gevecht in de omgeving vaa de Desa Blado (25 kilometer ten Zuid oosten van Pekalongan) tussen militai ren en bewapende verzetslieden zijn vorige week 50 doden gevallen. De omvang van de bende wordt door Indonesische militaire autoriteitenge schat op 200 man. De militairen verlo ren 20 man, de politie 3 en de bende 24. Voorts vielen 3 slachtoffers onder de bevolking. De bende werd tenslotte door de militairen in Westelijke rich ting verdreven. Over enkele weken zal in ons land begonnen worden met de vertoning van de film „De Onderdaan", gemaakt naar de bekende gelijknamige roman van Heinrich Mann. De première zal worden ingeleid door de regisseur, de Duitser Wolfgang Staudte, van wie men hier te lande o.a. de films „Die Mörder sind unter uns" en „Rotation" heeft kunnen zien. Thans bereidt Staudte de verfilming van zijn eerste kleurenfilm naar Bert Brechts toneel stuk „Mutter Courage" voor. De Ne derlandse kok, een der hoofdrollen in deze film, zal worden gespeeld door een nog te kiezen Nederlands acteur.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5