r Xetiytttidt! Raden TIchiy-tii Onó imiftabni Quat dat $ie n! 3, 4 en 5 Mei jong en oud naar de PAFAFA v J Afilen naar Phoenix" Zandersloot Vreugde - Jolijt Wanneer is de „PAFAFA" open? Padvinder dient niet als soldaat of zeeman 30 APRIL 1952 MORSEN ZETTEN WE DE REST VAN DE TENT WEL OP PAFAFA-COURANT Uitgave van de Pers- en Propagandadienst der Nederlandse Padvinders, onder verantwoordelijkheid van Akela A. H. VAN DONGEN, distr. vertegenw pers en propaganda DE PAFAFACOURANT - speciale padvinderscou rant - uitgegeven ter gelegenheid van de grote padvindersfancy-fair te Alkmaar op het ter rein PHOENIXaan de Zandersloot, heeft U thans vóór U. De pad- T vinders hopen, dat deze courant zo zeer de aan- dacni ,/p het Pafafa-feest zal vestigen, dat evenals vorige jaren, de Alkmaar- ders in grote drommen naar deze mi niatuurkermis - door de jongens zelf samengesteld - zullen gaan, en er van zullen genieten. Zij hopen, dat èn deze kran,t, èn de fancy-fair, een stuk pro paganda zullen blijken te zijn voor het padvindersjeugdwerk, het Spel van Verkennen, ons gegeven door de Chief Scout, wijlen Lord Baden Powell. De laatste tijd heeft men veel kunnen zien van de padvinderij, en het is te mer ken, ,dat velen zich gaan afvragen: Die padvindersbeweging zal toch ze ker wel iets te betekonen hebben voor onze jeugd, want zij is op allerlei ge bied zeer actief". Vooral bij de actie ,.'n Heitje voor 'n karweitje", die tij dens de Paasvacantie de jongens ac tief en vooral nuttig bezig hield, waar door de jongens de waarde van een kwartje leerden kennen, dat zij zelf hadden verdiend, hebben de padvinders getoond wat zij waard zijn. Deze groeiende belangstelling in brede kring voor de padvindersbeweging komt tot uiting in de p toename van het ledenaantal in de laatste tijd, welke toename thans - in tegenstel ling met de grote toeloop direct na de oorlog - zijn oorzaak vindt in het feit, dat de ouders erkennen, dat de padvinderij nuttig is voor hun kinde ren, hetgeen het grote voordeel heeft, dat in bijna alle gevallen de ouders zich ook ten volle inzetten, om het padvinderswerk mogelijk te maken. Ook wat de leiding betreft, is er voor uitgang te bespeuren, hetgeen niet wegneemt, dat hier en daar nog wel een vacature is. Dat deze courant weer kan worden uitgegeven, is zeker ook een verheu gend teken van belangstelling voor de padvinderij. Het is wel algemeen bekend, dat vele middenstanders het moeilijk hebben. Dat desondanks nog zovelen ons wilden helpen door een advertentie te plaatsen in dit blad, stemt tot grote dankbaarheid. We hopen, dat de ouders en familieleden der padvinders, die de advertenties lezen, en dus weten dat onze adver teerders ons hebben geholpen, de pro paganda èn voor PAFAFA èn de pad vinderij in 't algemeen, mogelijk ma ken, onze adverteerders zullen begun stigen bij hun aankopen. Gaarne wek ken we alle padvindersrelaties daartoe op. De Aikmaarse Courant, die deze uitgave mogelijk maakte, zijn wij ook zeer dankbaar. Onmiddellijk was de Directie bereid ons te helpen, spon taan en enthousiast. En dat niet al leen, doch voor alle padvindersnieuws van enig belang, heeft de Aikmaarse Courant altijd een plaatsje open. De padvinders mogen zich gelukkig prij zen met deze sympathieke medewer king. Wij weten in de toekomst op de Aikmaarse Courant te mogen reke nen, en dat is prettig, want ieder padvindersgezin kan steeds het pad vindersnieuws in deze courant vinden. Directie en Redactie, hartelijk dank voor Uw medewerking. Distr.-Vertegenwoordiger A. H. VAN DONGEN, Pers en Propaganda. FAFAFA-WEERBERICHT Zonnige gezichten Van N. tot Z. Kans op regen achter 't restau rant, buiten doorlopend regen? In 't Ros Beyaard misschien winde rig. Temperatuur bij diverse stands afwisselend. Er zijn natuurlijk heel wat verhalen in omloop over de Chief Scout. Hij kwam met zoveel mensen in aanraking en maakte zoveel indruk op iedereen, die met hem in contact kwam, dat zelfs de kleinste voorvallen nog vermeld worden. Vooral zijn zin voor humor heeft stof geleverd voor vele anecdoten. Zo reisde hij van Zuid-Afrika naar Engeland op een zeer luxe boot. De regelmatige bezoekers van de le klas salon vonden zichzelf erg deftig. Baden Powell merkte dit en wilde wel eens een proef nemen. Toen de passagiers op een avond de eetzaal binnenkwamen, zagen ze tot hun afgrijzen een armoe dige kerel, die op twee stoelen lag te slapen. De ontsteltenis was groot. Een bediende werd geroepen en gevraagd de onbehoorlijke man te verwijderen. B. P. was toen beroemd geworden dooi de verdediging van Mafeking en groot was de verbazing der passagiers, toen zij hoorden, dat het Baden Powell was. Een karaktertrek die onmiddellijk duidelijk werd aan ieder die met hem in aanraking kwam, was zijn veelzij digheid. Hij gaf er de voorkeur aan, de meeste dingen zelf te doen en voor zichzelf te zorgen of het nu thuis was of in de wildernis. Als artist toonde hij een merkwaardige vaardigheid in het schetsen van mensen en dieren in actie. Een andere vorm van bekwaam heid was het boetseren, dat hij ge leerd had toen hij zijn portret liet schilderen. Hij hield nooit op te leren. Op latere leeftijd begon hij nog met enthousiasme te filmen. Zijn belang stelling ging vooral uit naar het bui tenleven. Thuis sliep hij op een wa rande, nooit in een slaapkamer. Hij stond vroeg op en wanneer het werk het toeliet, dat hij een dag thuis kon blijven, iets, dat maar heel zelden voorkwam, was hij meestal in de tuin bezig. Bezoekers werden er tijdens het gesprek toegebracht om hem te helpen en zo kon het gebeuren, dat de be zoeker dapper meehielp aan het rozen- snoeien .grasveld rollen of de heg knippen. Dit zijn maar enkele dingen uit het veelzijdige leven van de Chief Scout der padvinders. In een over hem ge schreven boek „B.P. de Chief" vindt men veel belangrijke gebeurtenissen uit zijn leven, waivbij wel speciaal opvalt, hoe B.P. zelf altijd vooraan ging, en zelf het voorbeeld gaf. Dat dit stimulerend werkte, behoeft geen betoog. En nog heden geeft het arbeid zame, voorbeeldige leven van de Chief aan duizenden de stimulans oip van het doorschijnende leven iets te maken, iets te presteren. In de handboeken die B.P. schreef, t.w .Het verkennen voor jongens, het Welpcnhandboek en Zwervend op de weg naar levensgeluk, geeft B.P. de richtlijnen aan. hoe een jongen een gelukkig mens kan worden, die waar de heeft voor de medemens en de ge hele'maatschappij. Het spel van ver kennen, door B.P. aan de padvinders beweging gegeven, boeit in onvermin derde mate duizenden jongeren, ver enigd in de Wereldbroederschap van Padvinders. Padvinder met verstuikte enkel: „Jongens, zullen we een liedje zingen". Zaterdag 3 Mei: 3 uur opening door de Ed. Achtb. Heer Burgemeester, 6 uur sluiting i.v.m. stille tocht. Zondag 4 Mei: 2.30 uur tot 11 uur. Maandag 5 Mei: 2 uur tot 11 uur. 's Avonds verloting. WELPENZANG: In het restaurant zullen de welpen van de diverse hordes zingen, en wel Zaterdag om 3.15 en 4.45 uur. Zondag cn Maandag 3.15, 4.45, 7.45 en 8.15 uur. Verder is er in het restaurant doorlopend muziek van een band, samengesteld uit padvinders. DE VERLOTING: Er is een PAFAFA-verloting georganiseerd. Uitgegeven zijn 4000 loten van 25 cent. De hoofdprijs bestaat uit een radiotoestel, ter wijl er verder nog tal van fraaie prijzen beschikbaar gesteld worden. De verkoop van de loten is zeer vlot gegaan. Op Pafafa zullen nog enkele loten verkrijgbaar zijn. WAT BIEDT PAFAFA? Ongetwijfeld zult U getroffen worden door de gezellige sfeer, die het Pafafa-terrein biedt. Gezellig ingerichte stands, met als standhouders verkenners en welpen, die op bijna vakkundige wijze hun stand als de beste van het gehele terrein zullen aanprijzen. De aan gebrachte verlichting en versiering brengen het geheel in een echte feest stemming, die bij het Bevrijdingsfeest past. Muziek en zang zullen natuur lijk niet ontbreken. Dit alles bij elkaar met veel mensen, die in feeststem ming zijn, kan toch niet anders dan een echt PAFAFA-FEEST worden. En die diverse attracties? Fantastisch! Amusement voor iedereen. Om te gieren, om te lachen. Wat er allemaal komt? Stands, die vorige malen bij het' publiek zijn ingeslagen, minder attractieve stands zijn weggelaten, waarvoor gloednieuwe in de plaats zijn gekomen. De Cineac biedt U padvindersnieuws en amusante films. Het Theater is dit jaar iets heel bijzonders, welpen als circusartisten. Voor snelle en behendige bezoekers is er een schiettent, ballengooitent, werptent, touw trekken, rijden inct electrische trein. De pomp met zwengel geeft de moge lijkheid voor enkele centen een cadeautje te „pompen". Voor mensen met stalen zenuwen liggen de prijzen voor het aanwijzen met een staaf, die onder stroom staat, mits men dan maar niet het belletje in werking brengt. De grabbeldoos geeft zonder wachten kans op enorme verrassingen. En wat denkt U van het gezellige Rad van Avontuur. Wat kan het toch leuk zijn, bij zo'n draaiend rad af te wachten vol spanning of Vrouwe Fortuna U gunstig is. Iets nieuws, geheel nieuw is de slingerende bal. Dat moet men zeker niet vergeten te beproeven. Voor de padvinders is er weer een mooi nieuw brandmerk voor hoed of riem. PAFAFA zou niet volledig zijn, als er voor de dames niet tal van handwerken te zien, en te koop waren. Te koop voor een appel en een ei. De kleine kinderen zullen zeker weer alle belangstelling hebben voor de snoeptent, waar van die lekkere, lange pijpen drop, en allerlei andere Lui-lekkerland-artikelen te koop zijn, echt voor kinderprijzen. Weet U wat Engeltjes te paard zijn? Nu, die smaken voortreffelijk, en zijn op Pafafa te koop. Nieuwsgierige mensen komen er natuurlijk ook. Om iedereen tevreden te stellen, is er daarom ook een echte waarzegster. Leugens, geen sprake van! Een vrijgezelle Hopman lachte zich vorige maal slap, toen de koffiedikkijkster hem een gelukkige toe komst voorspelde met een lief vrouwtje. Laat hij nu verloofd zijn. Toeval? Misschien wel, maar hij heeft z'n Alie toch maar. Het Restaurant ,,'t Ros Beyaard", biedt dit jaar wel zeer bijzondere gezelligheid. Steeds muziek, zang. en ervaren koks in de keuken. Gezellig, intiem ingericht, biedt ,,'t Ros Beyaard" U een poosje zorgeloos genot. Do Pers- cn Propagandadienst opent een stand met veel wetenswaardige dingen op padvindersgebied, en U kunt er alle inlichtingen verkrijgen. En tot slot, om alles gemakkelijk te maken, komt U gerust op Uw fiets, er is een goede rijwielstalling, met doorlopend toezicht. Dat is Pafafa! Het grote padvindersfestijn aan de Zandersloot, waar iedereen over zal spreken. De toegang tot het terrein is weer gratis, niemand behoeft dus bezwaar te hebben om Pafafa te bezoeken, want het bezoek kost niets. Bent U er eenmaal, vraagt U dan thuis gerust nacht- permissie aan, want het wordt zo gezellig, dat U er heus niet weg kunt komen. Er zijn al heel 'wat gezellige, grote cn goede feesten geroganiscerd, en zullen ook zeker nog georganiseerd worden, maarer is maar EEN PAFAFA. Daarover spreekt jong cn oud. Op 3, 4 cn 5 Mei opent Pafafa haar poorten, cn gaat geheel Alkmaar naar de Zandersloot, om te genieten van spel en sport, zang en muziek. Men loopt even de wereld van kommer en zorg uit, naar een wereld van bruisend enthousiasme, levenswil, vreugde en jolijt. PAFAFA, Padvinders-fancy-fair 3, 4 en 5 Mei 1952. FEESTELIJKE RONDGANG PADVINDERSDRUMBAND. Ter gelegenheid van Pafafa zal de Padvindersdrumband op Zaterdag 3, Zondag 4 en Maan dag 5 Mei een rondgang door de stad maken, niet alleen in de binnenstad, maar ook in de buitenwijken. Dikwijls wordt gevraagd waarom een padvinder een uniform draagt. Bij het eerste proefkamp, dat B. P. in 1907 met Scouts op het Brownsea-eiland hield, waren deze jongens niet in uni form. Toen echter het verkennen in Engeland door steeds meer jongens bcoefend'werd, kwam B. P. tot de ont dekking, dat het kledingvraagstuk voor padvinders om een oplossing vroeg. B. P. maakte hierover zelf de vol gende notitie: „Ik had bij onze eerste proeven met de jongens van allerlei slag aardi wat ervaring opgedaan. Zo wist ik, dat de één zijn broek aan alle kanten openhaalde en nat maakte, toen hcj alleen maar door een bosje kroop. Een ander, die alleen maar een klein petje droeg, schramde zijn gezicht en bezeerde bijna zijn ogen aan de dorens, toen hij zich 's nachts en weg baande door het struikgewas. Weer anderen kregen het te warm in hun jassen en vesten, terwijl een derde ,die niets op zijn hoofd had, een zonnesteek op liep. Het bleek dus noodzakelijk een kleding te bedenken, die onder alle omstandigheden zou voldoen. Die ge zond was, niet duur en gemakkelijk zat. Dan zou iedereen hetzelfde zijn gekleed, dus in uniform. Ik dacht er over na, wat het beste zou zijn, wel nu - doe je voordeel met deze wenk - wanneer ik er op uittrok hield ik steeds een dagboek bij. In dat dagboek nam ik ook altijd een lijst op van mijn kleding en uitrusting, waarbij ik dan nog aantekende, wat ik te weinig of te veel had meegenomen. Zoiets komt steeds van pas, als je er een volgende keer op uittrekt. Ik tekende ook een schets van mijzelf in de kleding, die ik het geschiktst vond voor mijn werk op dat ogenblik. Op die wijze bezit ik aantekeningen over reizen in Indië, Zuid-Afrika, het Himalaya Gebergte enz. Uit deze gegevens stelde ik een kleding samen, die volgens mij in de meeste landen zou voldoen. Ik ging zo te werk, toen ik de Zuid-Afrikaanse politie in uniform moest steken en aldus leek de Verkennersuniform veel op de kleding van dat politiecorps. Maar er was niets militairs aan. De Verkennersuniform mo-cst de ge schiktste, goedkoopste en gemakke lijkste kleding zijn voor jongelui, die kampeerden of trektochten maakten, en geen nabootsing van het soldaten- pakje". Tot zover de aantekeningen van B. P. Bezoekt tot besluit van het Padvindersfestijn het Restaurant ,,'t Ros Beijaard" op hei Paiata-terrein De padvinders houden weer een fancy-fair. Wij horen hun fan fare's al klinken: Gaat dat zien Wie eens zulk een padvinders- feest heeft meegemaakt, verheugt zich reeds bij voorbaat over wat hem of haar daar te wachten staat. Waarlijk hartveroverend is het élan, waarmede de jeugd, soms als geheel volleerde standwerkers, het „geëerd publiek" bezig houdt en geld uit de zak klopt. Roerend en innemend is de toewijding, waarmede de jongens alles heb ben opgebouwd en ingericht, de talloze details hebben verzorgd en de grote wereld van kermis en markt hebben nagebootst. Het is véél echter dan „net echt", want de jeugd bedrijft haar aanslag op de beurs der ouderen met de vol strekte overgave, haar eigen, met de volledige inzet in alle ernst van haar prille capaciteiten. Gaat dat zien en..... geeft wat gij missen kunt, voor uw eigen plezier en voor het goede werk der pad vinderij. Want het is een goed werk, dat onder goede leiding staat. Gaat, geeft en geniet. WYTEMA, burgemeester van Alkmaar. Heel dikwijls stuit de Padvinderij op de gedachte van het publiek, dat dc Padvinders zich bezig houden met de voorbereiding voor militaire belangen. Deze opvatting zit sterk in de gedach ten van vele mensen verankerd. Bij het Pafafafeest nemen wij de gelegen heid te baat er eens speciaal de na druk op te leggen, dat het doel van de Padvinderij zo heel anders is. Een schroom te overwinnen Lord Baden Powell of Gilwell zegt hierover: „Het doel van de Verkennerstral- ning is derhalve om IK te vervangen door DIENEN; om de jongens zowel met het doel, dat ze deze kracht, deze moreel als physiek krachtig te maken efficiency, zullen gebruiken voor het dienen der gemeenschap. Hiermede bedoel ik niet het die nen zoals een soldaat of een zeeman zijn land dient, want we hebben geen militaire bedoelingen of oefeningen in onze Padvindersbeweging; doch ik spreek over idealen van het dienen van de medemensen. Met andere woorden, „wij streven naar toepassing van het Christendom in het dagelijkse leven en niet naar het belijden van zijn theologie op Zondagen, zonder meer". Uit de aangehaalde woorden blijkt wel zeer duidelijk welke gedachten Lord Baden Powell voor ogen ston den over de padvindersidealen1. Het ideaal wordt nog sterker uitgedrukt in het slotwoord van zijn samenvatting waar Baden Powell zegt: ,.De oude Socrates had gelijk toen hij zeide: „Géén mens heeft een god delijker doel dan hij, die zich bezig houdt met de goede opvoeding, niet alleen van zijn eigen, doch ook van andermans kinderen". Wij kunnen het ook praetisch bekij ken. Wie welp, later verkenner wordt leert wat. Hij leert in de eerste plaats samenwerken met anderen, iets wat in' onze gecompliceerde maatschappij zo dringend en zeer dringend nodig is, omdat er niemand is die alles alleen kan. Gebruikt handen, hersens en gereedschap Hij leert zijn ogen en zi.in handen, zijn hersens en zijn gereedschap ge bruiken .hij krijgt gepast zelfvertrou wen en leert opdrachten uitvoeren. In de hedendaagse maatschappij wordt altijd gevraagd naar diploma's, naar ervaring, maar daarnaast blijkt al gauw wie zich weet te redden in moei lijke omstandigheden en wie altijd op een ander steunen moet. In zeer zware tijden als wij achter de rug hebben en misschien we] weer eens in de één of andere vorm krijgen zullen, heeft, wie gewend is hoofd en handen te gebrui ken, een voorsprong. Soms kan die voorsprong betekenen, snel handelen en het leven redden, waar anderen falen. Ieder van ons kent biervan voor beelden uit de tijd 19401945. Maar als werkelijk lukt wat ieder een vurig wenst, als de toestand van vrede en evenwicht gehandhaafd blijft, dan nog is het belangrijk dat men bij voorbeeld iets weet van E.H.B.O.; dat men als het moet zelf kan koken; weet hoe men handelen moet bij brand, ziekte, maar bovenal, dat men weet hoe men zijn vrije tijd moet besteden; wat er voor moois te vinden is in de na tuur. Men moet padvinder zijn geweest, om volledig te kunnen begrijpen welk een vreugde er is verbonden aan het kamperen in de zomermaanden, aan het gemeenschappelijk beleven van avonturen in de beste zin van het woord. Een kampvuur en een kam- peertocht zijn mogelijkheden die in groepsverband onder goede leiding een vreugde betekenen. Wie er op zijn eentje op uittrekt komt hier niet aan toe. Laten we het eerlijk zeggen; Wij, Nederlanders, hebben altijd een zekere schroom te overwinnen, wij zijn o zo gauw bang dat we ons belachelijk ma ken. Vermoedelijk is dat de reden, dat er nog veel jongens en meisies, en ook ouderen, een beetje laatdunkend den ken en praten over de padvinders, ter wijl zij diep in hun hart beter weten. Geeft uw zoon een kans om zijn jeugd goed en nuttig te besteden als welo of verkenner. U zult er geen spijt van hebben!

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5