Trumans regering in beroep tegen gerechtelijke uitspraak Schitterend lenteweer begunstigde de Koninginnedag allerwege De staal- en olieindustrie door staking geheel stilgelegd Eisenhower boekt grote zege in de staat Massachusetts Scherpe geallieerde reactie op luchtincident bij Berlijn Groie parades in Den Haag en Adam Souvenir- en vlaggenmakers rekenen op verkoop van f 10 millioen Manschappen van „Volkspolizei naar Noord-Afrika Doiufaaag 1 Me! 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 103 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Strijd om het vorderingsrecht begonnen Een nieuw Brits voorstel voor Egypte Ruim 740.000 arbeiders werken niet meer Kaapse ministers onder politiebewaking Ook vele democraten steunden hem Trumans hulpprogramma naar de Senaat De stroper gestrikt Sergeant te Umuiden omgekomen ,,Hef ware karakter van de Russische vredesduif Nieuwe protestnota aan ue prins reikte een I veningse Boulevard, wisselbeker uit DE KRONING VAN ELIZABETH DE TWEEDE Hotelhouders mopperen Inval in Indo-China zou gevaarlijk zijn Britse garantie voor EVG Labour wenst conferentie van Grote Vier Indonesië zal uitlevering van Westerling vragen Instructies voor Susanto Opdracht: onrust stoken in Libye Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-. elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., ƒ6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 Soedan-kwestie onderwerp Sir Ralph Stevenson, de Britse am bassadeur in Cairo, zou heden naar Cairo vliegen, in het bezit van nieuwe Britse voorstellen voor de regering van Egypte. Naar men in diplomatieke kringen aanneemt valt het zwaartepunt van de Britse voorstellen op een plan, om de bevolking van Soedan te raadplegen over een eventuele verandering van de status van het land, alvorens het aan vaarden van de titel van koning van Soedan door de Egyptische koning in everweging te nemen. Men is niet opti mistisch over de uitwerking, die de voorstellen in Egypte zullen hebben. Zij lijn reeds krachtig door minister Amr Pasja gecritiseerd. Prinses Marijke geiroosi Prinses Marijke kon tijdens het défilé voor haar jarige moeder haar verveling niet onderdrukken. Zij zocht troost bij haar pop. TERWIJL grote stakingen twee belangrijke bedrijfstakken van het Ameri kaanse economische leven hebben lamgelegd is de strijd begonnen tussen de Amerikaanse regering en de federale justitie over de vraag, of de overheid al dan niet het recht heeft, bedrijven te vorderen waarin een loonconflict dreigt uit te breken. De regering heeft besloten, in beroep te gaan tegen de beslissing van de federale rechter, waarin de vordering van de staalindustrie door presi dent Truman onwettig wordt verklaard. Opschorting van het vonnis is ge vraagd zowel aan het Hooggerechtshof als aan het Hof van Appèl. Het Hof van Appèl heeft inmiddels het besluit van de federale rechter opgeschort. De regering moet vóór Vrijdag een nieuwe behandeling van de zaak aanvragen. De olieraffinaderijen worden thans eveneens door een staking lamgelegd. schijnlijk ook het werk in de nationale raffinaderijen belemmeren, wat uit breiding van de staking kan betekenen. Overigens streeft de vakbeweging er naar. de productie voor militaire doel einden niet te benadelen. TYE staking in de staalindustrie ver- spreidt zich snel over het land. De meeste fabrieken lagen Woensdag stil. Alleen het personeel voor het onder houd der installaties was op het werk om er voor te zorgen, dat de ovens langzaam afkoelen teneinde ernstige schade te voorkomen. In totaal heb ben thans ongeveer 650.000 arbeiders het werk neergelegd. Olie-industrie ligt stil nE TWEEDE grote staking in de V.S., U die in de olie-raffinaderijen» treft de bedrijven voor de helft van hun ca paciteit. In totaal hebben hier negen tigduizend arbeiders het werk neerge legd. De stakers eisen een loonsverho ging van 25 dollarcent per uur. De re gering- zal voorlopig niet tussenbeide komen. Texas en Oklahama worden het zwaarst door de actie getroffen; de vak beweging weigert echter mede te delen, hoeveel bedrijven zijn stilgelegd. Wel is medegedeeld, dat raffinaderij en met een totale capaciteit van 2.2 millioen vaten olie per dag zijn komen stil te liggen. Verwacht wordt, dat de staking zich zal uitbreiden tot een aantal bedrijven met een totale pro ductie van 650.000 vaten per dag. De ar beiders zullen op hun post blijven, tot dat de bedrijven geheel stil liggen, het geen ongeveer 72 uur zgl duren. Het sluiten van'de pijpleidingen zal waar- De woningen der Zuidafrikaanse mi nisters worden voorlopig des nachts door politie bewaakt, zulks voor net eerst in de Zuidafrikaanse geschiedenis. Men schatte, dat Woensdagavond tweehonderd vijftig leden van de poli tie in de stad aangekomen waren. Alle ingangen van de ambtswoning van pi-emier Malan worden door poli tiemannen in burger, gewapend met een revolver» bewaakt. Eisenhower heeft gisteren de voor verkiezingen in de Amerikaanse staat Massachusetts op zeer overtuigende wijze gewonnen. Hij verwierf bij 4e republikeinen 240.325 stemmen tegen Taft 103.282, MacArthur 2177, Warren 1459 en Stassen 1079 stemmen. Boven dien steunden hem 15.519 democraten. Verdere democratische stemmen vielen ten deei aan: Kefauver 27.217, Truman die evenmin als MacArthur een candi- datuur aanvaardt, 6889, Taft 4403 en Harriman 1078 stemmen. 27 van de 28 republikeinse afgevaardigden zullen Eisenhower steunen. Van de tien kies mannen voor de staat steunen twee Eisenhower en twee Taft. D e voorverkiezingen in Massachu setts worden als een groot succes voor Eisenhower beschouwd, met name, om dat hij de steun van zovele democraten heeft gekregen. In Boston kreeg hij zelfs weinig minder dan Kefauver. in totaal. Dit is een bevestiging van het geen steeds door aanhangers van de generaal is gesteld, n.l. dat hij een uit zonderlijke aantrekkingskracht voor de Amerikaanse kiezers zal hebben. Niet alleen zal hij kunnen rekenen, zo zeg gen zü, op de republikeinse kiezers, maar ook op een deel van de democra ten en op hen. die hun stem door per soonlijke voorkeur laten bepalen. Bij de tot nu toe gehouden voorver- WeeAheJiickt Weersverwachting, geldig tot norgenavond: IETS LAGERE TEMPERATUREN Zwakke tot matige, morgen in het uiterste Noorden van het land vrij krachtige Noordoostelijke tot Oostelijke wind. Over het alge meen weinig bewolking en vrij wel overal droog weer. Iets lagere temperaturen. kiezingen zijn 268 kiesmannen afgevaar digd, die Taft zullen steunen en 265, die Eisenhower voorstaan. Een aantal republikeinse afgevaardigden heeft zich nog niet uitgesproken. De diensten van de drie Westelij ke burgerlijke luchtvaartmaatschap pijen op Berlijn, die Dinsdag na de be schieting van het Franse verkeers vliegtuig werden onderbroken, werden Woensdag weer normaal gevlogen. De Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft het tot 6.900 millioen dollar terugge brachte program voor hulp aan het buitenland goedgekeurd. Het ontwerp gaat thans naar de Senaat, waar het Maandag in behandeling zal worden genomen. De commissie voor buiten- Een bewoner van Barneveld, stroper in hart en nieren, maar door wet en geweten van dit kwaad .weerhoudenzag dezer dagen de kans van zijn leven toen hij zijn tuin omgewoeld vond, wat kennelijk door konijnen geschied moest zijn. Koortsachtig, doch deskundig maakte hij de nodige strikken klaar, welke hij de woel- zuchtige knaagdieren ten val zette. De volgende morgen vond hij zijn aanleg tot stropen reeds be wezen: Hij had een konijn gestrikt en wat voor een? Een pracht exemplaar, datinderdaad veel op het zijne leek, dat hij met zo veel zorg opgefokt had. Een bang voorgevoel dreef hem naar het konijnenhok, waarvan hij de ge traliede deur open zag staan: Hij had zijn eigen konijn gestrikt Bij opblazen van bunkers In de middag van Koninginnedag is tijdens het opblazen van een aantal bunkers bezuiden de Vissershaven in IJmuiden, waar 30 ha. industrieterrein geëgaliseerd moet worden, een ernstig ongeval gebeurd, dat de 20-jarige ser geant der genie, A. J. van Zuilekom uit Haarlem 't leven heeft gekost. Tijdens de explosie in een der kazematten is de sergeant door 'stukken rondvliegend puin dermate ernstig gewond, dat hij even later ter plaatse overleed. De marechaussee onderzoekt de zaak. Tussen 24 en 25 April is een Ne- landse zaken uit het Huis van Afge-1 derlandse matroos van de „Atlas" toen vaardigden heeft zich nog niet uitge- deze zich in de Spaanse wateren van sproken over het oorspronkelijk 7.900 I de Middellandse Zee bevond, van millioen dollar grote program. boord verdwenen. De geallieerden nemen de beschieting van het Franse lijnvliegtuig op de luchtweg tussen West-Duitsland en West-Berlijn zeer hoog op. Een Britse woordvoerder te Bonn heeft verklaard, dat het incident zeer duidelijk het ware karakter van de Russische vredesduif Iaat zien. In antwoord op het Rus sische tegenprotest is in een brief van de Westelijke autoriteiten aan generaal Tsjoeikof, het hoofd der Russische controlecommissie in Oost-Duitsland, ge zegd, dat de beschieting van een ongewapend vliegtuig in vredestijd volstrekt ontoelaatbaar en in strijd met alle maatstaven voor een gedrag dat beschaafd* naties betaamt moet worden geacht. y - telijke mogendheden een nieuw protest I SJOeikot aan de Russische autoriteiten zenden. Eisten de Westelijken in hun eerste nota de bestraffing der voor het inci dent verantwoordelijke personen, in hun jongste brief hebben zij opnieuw met de meeste kracht geprotesteerd tegen de niet te rechtvaardigen en met bruut geweld uitgevoerde aanval op een Frans lijnvliegtuig en een onver wijld onderzoek geëist. In de Britse verklaring, welke te Bonn is afgelegd, is voorts gezegd, dat de Westelijke mogendheden iedere Russische poging, om hen uit West- Berlijn te verdrijven, zullen beschou wen als een Russische aanval op West- Duitsland. De opheffing van het bezet tingsstatuut voor West-Duitsland zal geen verandering brengen in de positie der Westelijke geallieerden in Berlijn. Deze zal met dezelfde energie als voorheen worden gehandhaafd. Van Franse zijde is nogmaals nadruk kelijk ontkend, dat het lijnvliegtuig buiten de toegestane corridor heeft ge vlogen. De koers was kort te voren ge controleerd en in orde bevonden. De Russische aanval werd zonder vooraf gaande waarschuwing uitgevoerd. Wordt niet binnen vijf dagen volle- ||ET zonovergoten Paleis Soestdijk was gisteren het middelpunt van de viering van de verjaardag van Koningin Juliana. Het prachtige voorjaarsweer deed duizenden en nog eens duizenden naar het witte palels trekken om daar hulde te brengen aan de jarige vorstin en haar gezin. Om half elf verschenen de Koningin, de Prins en de vier prinsessen op het bordes. Hierop begon het tra ditionele bonte défilé, opgeluisterd met pittige marsen van het muziekcorps „Pieter Aatjes" uit Culemborg. Er werden talrijke geschenken aangeboden en op de treden van het bordes hoopte zich een grote stapel bloemen op. r\ .1 log en marine, ir C. Staf, over deSche- In Amsterdam heerste reeds, van morgen een echte ouderwetse Konin- ginnedagstemming, er was een gezelli ge drukte en de pierementen speelden volop. Om half een werd op het Mu seumplein een grote militaire parade gehouden, voorafgegaan door een in spectie van de deelnemende drie on derdelen: marine, landmacht en lucht strijdkrachten, door de territoriaal be velhebber, luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden. Bijna tweedui zend militairen namen aan de parade deel, van wie verschillende door de hitte werden bevangen. Ook in Den Haag, waar een even feestelijke Koninginnedagstemming heerste, werd een grote parade gehou den. Hier marcheerden vierduizend militairen, uitgerust met Amerikaans materieel, voor de minister van oor- WU eindelijk de datum van twee Juni 1953 definitief is vastgesteld als de dag van de kro ning van koningin Eliza beth de Tweede van Groot-Brittannië, begint deze grootse gebeurtenis reeds haar „schaduwen" vooruit te werpen. De makers van souvenirs, die de bekendmaking met ongeduld hebben afge wacht, kunnen nu met de aanmaak van hun pro ducten, waarop de kro ningsdatum staat ver meld. beginnen. Men ver wacht, dat voor meer dan tien millioen gulden aan souvenirs en vlaggen zal worden verkocht. De keus van de kro ningsdatum is blijkbaar op twee Juni gevallen, omdat in die tijd de zon het meeste overwicht pleegt te hebben op de spreekwoordelijke Lon- dense mist. De produ centen en verkopers van dranken zijn met de keus van deze zomerse datum zeer verheugd. Dit in tegenstelling met de voorzitter van de toeris tenorganisaties, die de keuze van 2 Juni „zeer dom" vindt, omdat thans de hotelhouders in Lon den geen „dubbel sei zoen" zullen kunnen ma ken. In die dagen zijn de hotels in de Britse hoofd stad immers toch al be zet met de bezoekers voor de derby van Epsom en degenen, die komen kijken naar de „trooping of the color", de beken de jaarlijkse parade.... Victoria's kroon Een aparte vraag is, welke kroon bij de plech tigheid gebruikt zal wor den. Men acht het niet waarschijnlijk, dat de oude Edwards-kroon, die meer dan drie kilo weegt en sedert 1662 dienst heeft gedaan, voor deze gelegenheid in aanmer king zal komen. Waar schijnlijk zal de konin gin de voorkeur geven aan de keizerskroon, met een gewicht van nog geen drie pond, die spe ciaal werd gemaakt voor de kroning van de ko ningin Victoria. Een van de nog open staande vragen, aldus schrijft „Le Monde" is die omtrent de positie welke de echtgenoot van de koningin, de hertog van Edinburgh, bij die gelegenheid zal innemen. Er zijn verwachtingen, dat de koningin hem voordien de titel van prins-gemaal zal hebben verleend en een verster king van die verwach ting meent men te mo gen zien in het feit, dat de hertog de leiding heeft gekregen van de „kro ningscommissie" welke alle bijzonderheden van de plechtigheden moet regelen. In Soest werd een voetbalwedstrijd gespeeld, waarvan de baten bestemd zijn voor het Koningin Wilhelmina- fonds voor de kankerbestrijding. De Koningin heeft voor deze wedstrijden een wisselbeker beschikbaar gesteld, welke voor de tweede maal in succes sie werd gewonnen door de Hilver- sumse eerste klasser 't Gooi, die het Arnhemse Vitesse met 3-0 versloeg. De tweede helft van de wedstrijd werd bijgewoond door Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene. Na af loop van de wedstrijd reikte de Prins de beker uit aan doelman Mosterd, de aanvoerder van 't Gooi. De 37-jarige Duitse Irmgard Nebel moest in verband met de zware verwondingen, die zij op liep bij de Russische beschieting van het Franse lijntoestel, in het ziekenhuis worden opgenomen. Eden in Lagerhuis Eden heeft in het Lagerhuis verklaard dat een inval in Indo-China geen min der dreigende toestand zou doen ont staan dan die waarmede de Verenigde Naties in Korea te maken hebben. „Wjj hebben duidelijk gemaakt", aldus Eden, „dat de Britse regering in een dergelijk geval haar verplichtingen, overeenkom stig het door Groot-Brittannie bekrach tigde handvest der Verenigde Naties, zal nakomen. Voorts zeide minister Eden dat de Britse verplichting om alle staten-leden van de Europese verdedigingsgemeen schap militaire en andere hulp te ver lenen, indien een of meer van deze lan den zou worden aangevallen, „van kracht zal blijven zolang Groot-Brit tannië NAVO-lid blijft". Over eenheid van Duitsland Het dagelijks bestuur van de Laöour partü heeft Woensdag een verklaring uitgegeven, waarin een beroep op de regeringen van Engeland, de Verenigde Staten en Frankrijk wordt gdaan, om met Rusland een vier-mogendhedencon- ferentie te beleggen teneinde de moge lijkheid van het houden van vrije ver kiezingen in geheel Duitsland te be spreken. Het partijbestuur aanvaardde voorts in principe Westduitse herbewapening, zij het onder zekere voorwaarden. Eenstemmig werd een verklaring van de partijpolitiek ten aanzien van dit vraagstuk en de Europese verdediging aangenomen. De besluiten werden ge nomen op een bijeenkomst, waarbij ook de partijleden, die in het afgelopen weekeinde met Westduitse en Franse partijgenoten te Bonn van gedachten hebben gewisseld, aanwezig waren. Het Koninklijk gezin, na ae lang durige Amerikaanse reis weer verenigd, sloeg temidden van een bloemenweelde het défilé gade. De Indonesische regering heeft de waarnemende Hoge Commissaris in Ne derland, mr. Susant' Tirtoprodjo, de nodige instructies gegeven om de Ne derlandse regering uitlevering te ver zoeken van ex-kapitein Westerling. Dit heeft de Indonesische minister van ju stitie, Lukman Wiriadinata, hedenavond in Djakarta bekendgemaakt. Naar West-Berljjn uitgeweken leden van de Oostduitse Volkspolitie hebben onlangs meegedeeld, dat groepen spe ciaal opgeleide manschappen van dit corps naar Noord-Afrika worden ge zonden om de Westelijke geallieerden daar afbreuk te doen. Zo zouden vorige maand 28 leden van de Volkspolitie uit Stettin zijn vertrokken met 6000 Oost duitse geweren, 400 machinegeweren, munitie, tien ton dynamiet en korte- golfzenders. Volgens genoemde bron behoorden deze mensen in de tweede wereldoorlog tot het Duitse Afrika-corps. Hun taak zou zijn, zich tecverenigen met Libyse partisanen onder de nationalistische leider Betsjir Sadvi en de stammen in dit gebied tot opstand te brengen. Volgens genoemde berichten zullen binnenkort officieren van de volks politie de eerste groep volgen. Verte genwoordigers der Libyse partisanen hebben onlangs Oost-Duitsland bezocht om deze regeling te treffen. t

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1