PRIJSVERLAGING! WEEKEND SHIRTS Speciale prijs 9Jï5 HEDEN ONTVANGEN: KUNST EN CULTUUR Jimmy Brownen de bende van Doile Dirk Stad en Omgeving P. v. d. A. vierde de eerste Mei AGENDA Reeds nu veel buitenlanders op de kaasmarkt Matig spel in de vijftiende manche DE BESTE SIGARET H VOOR UW GEZONDHEID! Overzichtstentoonstelling in het Stedelijk Museum Bordeau - Mosgroen-Mais-Bruin Minister Mansholt sprak op het Hofplein Bloemen op de graven COSTUDMS f89.- „Pas op de nylons... Motorclub Alkmaar en O heeft vele plannen De handbalcorhpetitie nadert het einde Maandag de finale Herdenken alleen is niet voldoende VIRGINIA 20 Dezelfde 100°/o Virginia Voortreffelijk graficus en tekenaar geëerd Binnenkort 85 jaar in de modekleuren PRIMA KWALITEIT POPLIN 2 opgestikte zakken met klep zolang de voorraad strekt VRIJDAG 3 MEI 1953 „Niet alleen hier, maar ook in Mos kou wordt vandaag de eerste Mei ge vierd. Het verschil is, dat ginds de kanonnen daveren bij de enorme para des die er worden gehouden, terwijl ons feest gewijd is aan een gemeenschap van vrije mensen". Met deze woorden leidde minister Mansholt gisteren op het Hofplein de rede in, welke hij daarna zou houden in 't Gulden Vlies. Deze bijeenkomst vormde het slot van de uitstekend geslaagde 1 Mei-viering ln Alkmaar. De feestelijkheden begonnen gister morgen met een reveille door de AJC, die in optocht vaandels en vlaggen door de stad voerde. Daarna ging het naar de Muziektuin, waar ds A. van Biemen uit Bentveld een bezielende toespraak hield. Spreker herinnerde er aan wat in het verleden tot stand werd gebracht, waarna hij een pleidooi voer de voor internationale samenwerking. Spreker betoogde dat de kapitalen, die men thans noodgedwongen moet 'uit geven voor de bewapening, in de toe komst gebruikt moeten worden om de achtergebleven gebieden te helpen. Bezoek aan de begraafplaats. Hierna werd een bezoek gebracht aan de begraafplaats, waar bloemen Werden gelegd op de graven van over leden socialisten. De middaguren wa ren gewijd aan spel en sport, waaraan door ongeveer 250 der partijgenoten op het Sportpark werd deelgenomen. Minister Mansholt spreekt. De avondbijeenkorast werd bijge woond door minister Mansholt, die tweemaal het spreekgestoelte beklom. Hij deed dit niet alleen om op de be tekenis van de eerste Mei te wijzen, doch ook om over het belang van de aanstaande verkiezingen te spreken. Op het Hofplein was om half acht een platte wagen opgesteld, die rijke lijk met vlaggen en bloemen was ver sierd. Op dit eigenaardige podium, sprak de bewindsman de verzamelde partijgenoten en andere belangstellen den toe. Hij verklaarde hierbij, dat de socialisten de eerste Mei nog steeds willen zien als een lichtend symbool van de wil om voor de vrijheid te strij den. Men moet hierbij steeds het besef hebben, dat alleen stug volhouden en enthousiasme de uiteindelijke zege kunnen brengen, aldus de minister. Spreker pleitte hierna voor vrijheid ln gebondenheid, welke zal leiden tot een maatschappij waarin allen ge lijke ontplooiingskansen hebben. In 't Gulden Vlies. In optocht ging het hierna van het Hofplein naar 't Gulden Vlies, waar de bewindsman wederom het woord voerde. Hij betoogde hier dat ieder steeds de rode lijn, de toekomstlijn, in het oog moet houden. De Partij van de Arbeid wil een wezenlijke en funda mentele omvorming van de maatschap pij, doch daar is tijd voor nodig. Het is derhalve van groot belang dat de Partij van de Arbeid ook in de komen- (Advcrtentie, Med.) luidden: 125 23 26 5.43 119 23 16 5.17 140 20 25 7 00 159 20 27 7 95 175 15 28 1166 94 15 26 6.26 de regeringsperiode sterk zal staan. De bewindsman pleitts hierna voor gro tere planmatigheid, waarmede men de werkloosheid zal kunnen bestrijden; er zijn werkobjecten genoeg, aldus de heer Mansholt. De minister zei dat de huidige belasting-politiek, waarbij de zwaarste last op de sterkste schouders rust, moet vorden voortgezet. Voorts wenste hij een dividendbeperking, een definitieve ouderdomsvoorziening, vol ledige werkgelegenheid en bestaans zekerheid. De heer De Jong, voorzitter van de afdeling Alkmaar van de Partij van de Arbeid, bracht de minister dank voor diens toespraak. De avond werd beslo ten door zang van „De Stem des Volks", begeleid door de arbeidersmuziekver eniging „Excelsior" en declamatie van de Vlaamse voordrachtskunstenares Julia de Gruyter. VRIJDAG. Harmonie Theater, 8 uur: Vader is vrij gezel (alle leeftijden)Victoria Theater, 8 uur: De dodenrit in het spookgeberg- te (14 jaar)Cinema Americain, 8 uur: Geschonden glorie (14 jr>; Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De blauwe engel (18 jr). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Feest avond der middelbare scholen, voor de t.b.c.-bestrijding. Gulden Vlies, 8 uur: Bonte avond 8 October Vereniging. Nachtdienst apotheken: Wanna, Ritse voort 5. Café „Rustwat", 8 uur: Biljartkam pioenschap Alkmaar. ZATERDAG Bioscopen als Vrijdag. Aanvang 9.30 uur. Rex Theater, 2.30 uur matinée. Aula gymnasium, 8.30 uur: Flimclub Herv. Jeugdraad: Marie Louise". Nachtdienst apotheken: „De Bever", Emmastraat 36. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Vrijdag 9.33 22.09 Zaterdag 10.41 23.23 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Vrijdag 9.38 22.14 3.38 16.14 Zaterdag 10.46 23.28 4.46 17.28 S'aande op een platte, met vlaggen versierde wagen, sprak minister Mans holt gistervond op het Hofplein over de eerste Mei en de komende verkiezingen. Biljarfronde van Alkmaar In het café van de heer Ligthart tra den gisteravond de zes kampvechters, die elkaar in de biljartronde van Alk maar reeds veertien maal hadden ont moet, voor de vijftiende maal onder de helle lichtkegels. Over het algemeen werd zeer matig gespeeld. De enige speler die met een gemiddelde van boven de tien speelde was Gerard Wessels die de 175 caramboles in 15 beurten vol maakte. Jan Feeke kon het nota bene niet verder dan een moyenne van nauwelijks acht punten brengen. Hedenavond wordt in café Rust Wat de zestiende ronde gespeeld. P. Schouten J. Burger J. Ligthart J. Feeke G. Wessels A. van Lingen UET rcisseizoen mag dan maar nauwe- Hjks zijn begonnen, de kaasmarkt geniet vooral van de zijde van buiten landers reeds een grote belangstelling en het lijkt ons voor degenen, die van over de grenzen komen gedurende deze „voortijd", nu de drukte nog niet die enorme omvang heeft, i gesehikste tijd om van dit zo boeiende folkloris tische gebeuren ten volle te genieten. Het aantrekkelijke van het bonte schouwspel met de kleurige berries, de luid „Hé daar, pas op de nylons" roe pende, met korte pasjes dribbelende dragers en de vooral van de bezoeksters fleurige zomerkledij, kreeg nog een extra feestelijk karakter door de stra lende blauwe voorjaarslucht. Behalve vele individuele toeristen, vooral Engelsen en hun verlof „vieren de" leden van het Amerikaanse bezet tingsleger uit Duitsland, kwamen in groepsverband naar de markt honderd Zweden, ongeveer vijf en zeventig Ita liaanse ingenieurs en technici, veertig Noren, een grote groep leerlingen van Belgische middelbare scholen en vijf autobussen uit Duitsland. Ook het opnieuw geverfde „Huis met de Kogel" trok vanmorgen veel belang stelling. DE MARKT Op de heden gehouden Kaasmarkt Waren aangevoerd 11 stnpels fabrieks baas en 3 stapels boerenkaas, totaal 26.000 kg. De prijzen waren voor fa- briekskaas 2.03 en voor boerenkaas 2.05. De handel was goed. Dinsdag waren in Bedegraven 55 partijen aangevoerd. De prijzen waren le soort 2.18—2.24, tweede soort Voor de maandelijkse clubavonden van de Motorclub Alkmaar en Om streken, die gisteravond in het café Wanner aan de Nieuwesloot werd ge houden, bestond zeer veel belangstel ling, waaruit wel blijkt dat de talrijke leden (en enkele hunner dames) dit regelmatige samenzijn zeer op prijs stellen. De vergadering, die onder leiding stond van de heer J. Moejes, hield zich vooral bezig met het voeren van besprekingen over de op 10 en 11 Mei te maken rit naar de Volkshogeschool bij Havelte, de races op het Alkmaar- se sportpark op 25 Mei en de komen de motorterreinwedstrijden te Egmond. De tocht naar Havelte belooft wer kelijk goed te worden. In tegenstel ling tot voorheen zal niet in één grote colonne worden gereden, doch in klei nere groepen, die dan kort na elkaar zullen starten. Zondags is gelegenheid om een toerrit door Drente te maken. In verband met deze trip moest de rit van district Noord-Holland-Noord ver schoven worden naar Eerste Pinkster dag. Aan de motorraces in Alkmagr zal opnieuw medewerking worden var- leend, al zal voor de deelneming van de zich daartoe opgegeven leden een andere, meer controleerbare regeling worden getroffen. Ook aan de komende terreinwedstrij den bij Egmond zal weer medewerking worden verleend, o.a. door deelneming in het garantiefonds. Het heeft de le den nog steeds voordeel gebracht, om dat de belangstelling voor de wed strijd steeds zo groot was, dat het fonds niet behoefde te worden aange sproken en geld overbleef. Voor Hemelvaartsdag staat weer de traditionele rit naar Texel op het pro gramma. Er zal 's avonds een extra boot van het eiland naar Den Helder varen, zodat ten volle van deze altijd gezellige dag kan worden genoten. 2.102.17; extra tot 2.26. De handel was matig. In Gouda waren er gister 13 partijen, le kwal. 2.18—2.25, 2e kwal. 2.i0— 2.17, extra kwaliteit 2.27. De handel was matig. In Woerden waren er heden 31 par tijen. De prijzen waren le soort 2.15 L2.20; 2e soort 2.082.14. De handel was matig. TTLO Heiloo I en de mlddeluare Meisjesschool Bergen I zullen elkaar Maandagmiddag op het Alkmaarse Boysterrein de titel in de eerste afde ling van de schoolhandbaleompetitie betwisten. In afdeling II zijn het de tweede elftallen van ULO Alkmaar en de Middelbare Meisjesschool, die de strijd om het kampioenschap zullen op nemen. Het gymnasium zag zich reeds Dinsdag de kans op een plaats in de demi-finale ontnomen door een 2-1 nederlaag tegen Kweekschool II, maar ook deze ploeg bleef voor de eind streep steken, toen zij gisteren met 3-2 van de Berger Meisjesschool ver loor. Gistermiddag moest ook RHBS I, dat zich de meerdere had getoond van Kweeksch. I, 't hoofd buigen. Met niet minder dan 11-1 zegevierden de snelle meisjes uit Bergen. ULO Alk maar I, dat Maandag met 12-0 Gym nasium I terstond al uitschakelde, werd op zijn beurt met een score van 13-1 door ULO Heiloo I het zwijgen opgelegd. De uitslagen van de laat ste twee wedstrijddagen zijn: Ulo Alkmaar II—HBS II 13-1, MMS Bergen IIUlo Heiloo II 6-2, Kweek school IIGymnasium II 2-1; Demi- finale: Ulo Heiloo IUlo Alkmaar I 13-1, MMS Bergen I—RHBS I 11-1, MMS Bergen IIKweekschool II 3-2 FAILISSEMENTEN Gisteren zijn door de Arrondisse mentsrechtbank de volgende faillisse menten uitgesproken: S. C. Oudejans, accountant, Bierkade 5, Rechter-commissaris mr J. N. Al- blas, curator mr A. J. M. Leesberg. G. Bijster, brongasinstallateur, Mid denweg 105 B, Midden-Beemster, Rechter-comm. mr P. M. J. Nolet, curator mr A. W. L. Bondam te Alk maar. Men verzoekt ons opname van het volgende: Morgen herdenken wij hen, die tij dens de bezetting in het verzet zijn ge vallen. Gedurende de stille gang van het Canadaplein naar het monument in de Wilhelminalaan zullen onze gedach ten met droefheid vertoeven bij allen, die hun leven een niet te hoge prijs vonden voor onze vrijheid. De herin nering aan de ellende van de jongste oorlog zal zich dan zo fel aan ons op dringen, dat wij ons wanen de vrijheid nog niet of pas zeer kort geleden her kregen te hebben. Enkele minuten maakt de vreugde om de bevrijding volledig plaats voor de smart over het verlies aan kostbare mensenlevens, dat die vrijheid ons gekost heeft. In eerbiedige stilte lopen wij zijde aan zijde naast de nabestaanden der gevallen helden, naast hun vrouwen en kinderen, en wij beseffen hoe gering ons offer is geweest, vergeleken bij het offer dat zij gebracht hebben Stellig voelen zij zich getrootst en gesterkt door ons medeleven, door de eer die wij hun dierbaren bewijzen. Maar is een dusdanig herdenken al leen voldoende? Hebben wij ons daar mede volkomen van onze plicht gekwe ten? Neen, en nogmaals, neen! Reeds onmiddellijk na de bevrijding begreep de Stichting 19401945, dat er nog een tweede plicht was: de mate riële verzorging van de gezinnen der gevallenen. Zij vertrouwde er op, dat alle Nederlanders aan het vervullen van die taak hun steun zouden geven. Velen hebben dat vertrouwen niet beschaamd Doch het overgrote deel onzer stad genoten is nog steeds geen contribuant van de Stichting 19401945. Dit móet en kén anders! Laat in ieder geval zij, die morgen aan de stille gang naar het monument willen deelnemen en nog geen contribuant van de Stich ting 19401945 zijp, zich nog heden als zodanig opgeven aan de penning meester, Snaarmanslaan 113 te Alkmaar. Dan eerst wordt hun herdenken een werkelijk herdenken! Oproep buurtvereniging Men verzoekt ons de volgende op roep te willen plaatsen: Het bestuur van de Buurtvereniging U.K.K. roept alle leden en overige buurtbewoners van de Uitenbosch- straat, Kanaalstraten etc. op deel te nemen aan de herdenking van de ge vallen verzetshelden en verzoekt hun om zich Zaterdag 3 Mei aanstaande te 7 uur n.m. op het pleintje in de Uitenboschstraat te verzamelen, opdat gezamenlijk naar het Canadaplein ge gaan kan worden om deel te nemen aan de stille tocht "langs het verzets- monument. ALGEMEEN STEUNFONDS „YVESTERLICHT" Het Algemeen Steunfonds „Wester- licht" ontving nog de volgende giften: van een Nederlander uit Californie wiens moeder destijds in „Wester- licht" woonde en overleed en die van de ramp die „Westerlicht" had getrof fen hoorde r een bedrag van f 500; van het bestuur van een vereniging van plattelandsvrouwen een bedrag van f 10 en van de KJVO als netto-opbrengst van een in Bergen gehouden avond een be drag van f 43. CHIEF WHIP PER STUKS f j Dezelfde kwaliteit- mO en reeds 30 jaar (Advertentie, Ing. Med.) Verjaarsgeschenk voor J M. Graadi van Roggen: (Van een onzer redacteuren) UET HAD weinig gescheeld, of de verzameling eigen werk van de schilder, 11 tekenaar en etser J. M. Graadt van Roggen was bij de grote brand in „Wes terlicht" verloren gegaan. Het zou een groot verlies zijn geweest, niet alleen voor de maker er van, al zou het voor hem uiteraard het pijnlijkst zijn geweest. Wat Graadt van Roggen in zijn lange leven heeft vervaardigd aan tekeningen, etsen en houtsneden, is artistiek bezien van veel waarde. Het is werk, dat een groot tekentalent en eyn uitstekende ambachtelijke scholing verraadt. Men zal zich hiervan kunnen overtuigen op de expositie, welke tot 25 Mei a.s. in het Stedelijk Museum alhier wordt gehouden als een hulde aan de kunstenaar ter gelegenheid van zijn 85ste verjaardag op 28 Mei a.s. P RAADT VAN ROGGEN beschouwt zichzelf in de eerste plaats als schil der. Dat lijkt ons een miskenning van zijn eigen wezen. Ook wanneer men toegeeft, dat in verschillende van zijn grafische werken onmiskenbaar de neiging tot het schilderachtige over weegt, dan nog blijft het een onbe twistbare waarheid, dat hij objectief bézien allereerst graficus Is. Dat wórdt steeds duidelijker naarmate hij ouder wordt. Men is bij de plaatsing ervan in de schilderijenzaal van het Stedelijk Mu seum min of meer uitgegaan van een verdeling in twee perioden, waarvan 1920 ongeveer de caesuur vormt. Die keus is niet geheel willekeurig. Wat er (Advertentie, Ing, Med.) f 52. Helemaal vertrouwen deed Jim my het zaakje niet. Behoedzaam volgde hij Daan Slok, gereed om deze een op stopper te verkopen zodra hij iets deed. wat Jimmy niet zou bevallen. Zij kwa men in een spaarzaam gemeubileerd vertrek, waarin alleen een grote hou ten kast stond, een tafel en een stuk of wat stoelen. „Hier zullen ze ons zo gauw niet vinden", zei Daan Slok op een tevreden toon. „Ik geloof zelfs dat Dolle Dirk niet eens wéét dat deze ka mer bestaat. En nu wilt u natuurlijk weten, waar de ontvoerde mensen zich op 't ogenblik bevinden. Ik vertelde u al, dat ik het niet zeker weet, maar dat ik .wel een sterk vermoeden heb. Het is een heel eind buiten Poppelsga, in het zogenaamde Zwartjansbos. Daar staat een oud, vervallen huis, een vroe gere boswachterswoning en in de kel der daarvanMaar of ze nog leven. dat weet ik nietJimmy keek Daan Slok scherp aan, „Sta je me nu wat voor te liegen of niet", dacht hij bij zich zelf. „Is dat boswachtershuls ger makkelijk te vinden?" vroeg nij. De herbergier stond eensklaps op. „Met behulp van een kaart wel", zei hij „Wacht, die ligt beneden achter de tap kast. Ik zal 'm eens even gaan halen". tot dat jaar is gemaakt, vertoont nog de sporen van het zoeken naar de juiste uitdrukkingsvorm. Zijn repro ductie-etsen, hoe voortreffelijk ook van factuur en hoe kundig ook vervaar digd, zijn in dit opzicht van minder belang. Zij hebben allereerst de bedoe ling, de sfeer van het nagevolgde mees. terwerk voelbaar te maken. Zij zijn geen persoonlijke interpretatie, doch een zo getrouw mogelijke weergave. In zijn eigen etsen komt in de oud ste periode de sterke neiging tot hei aardige hoekje en zelfs tot een ver droomde sfeer tot uiting. Graadt van Roggen heeft in die tijd hele series stadsgezichten gemaakt, als kunstwerk even belangrijk als uit een oogpunt van topografie. Zij vertonen een vrij ver gaande detaillering en een grote gevoeligheid van behandeling. Figuren komen er zelden op voor en dan nog zijn ze geen integrerend deel van de compositie. Ze zouden even goed ge mist kunnen worden. Toch zou Graadt van Roggen ook verantwoorde prenten hebben kunnen maken van het mense lijke figuur. De enkele studie, die tus sen de andere tekeningen hangt, be wijst zulks. Zijn aandacht is er echter nimmer naar uitgegaan. 70 TEGEN 1920 begint het landschap meer zijn aandacht te trekken. De stadsgezichten verdwijnen vrijwel ge heel. Er is nog weieens een aardig stukje dorpsgezicht bij. Steeds groter echter wordt zijn verlangen naar het wijde veld: naar de bewogen schoon heid van de duinen, naar de woeste grootsheid van het berglandschap. Dat gaat gepaard met een scherpe wijziging van zijn techniek. Van de vérgaande detaillering en het clair- obscur van zijn eerste tijd stapt hij over naar een fijne blonde toon en een weglating van alles, wat niet esseh- tieel is voor het beeld, dat hij wil geven. Zo ontstaan juweeltjes van ets kunst als „Kamperduinen" en „Pointe du Raz", of „Antibes". Een enkele maal grijpt Graadt van Roggen naar de houtsnede. Er zijn zeer bewogen stukken bij, zoals „Rochers du Dramont", waarin de kolking van de golven tegen de Bretonse rotskust voortreffelijk is vastgelegd. En toch verraadt de manier, waarop de druk is behandeld, dat de maker ervan in de eerste plaats etser is. De houtsnede is nu eenmaal op haar zuiverst in een strakke zwart-witwerking. Maar Graadt van Roggen kan het zelfs hierin niet laten, te streven naar tussentinten, door een deel van de inkt van het blok vóór de druk weg te wissen. Een merk waardig effect is het gevolg. Nog minder vaak heeft hij zich aan de litho gewaagd. De enkele stukken, die hier zijn opgesteld, vertonen de in vloed van andere Bergense meesters. Behalve dit alles vinden we in de zaal van het Stedelijk Museum ook een overvloed van tekeningen: uitgewerkte prenten, vaak met wat kleur verleven digd, verder veel reisschetsen, raak en snel neergezette notities, voortreffelijk in de wijze, waarop de sfeer is gegre pen; voorts enkele potloodtekeningen, fijn van toon en zuiver afgewogen van compositie. Ze verraden een scherp ge voel voor het essentiële en een bewon derenswaardige tekenvaardigheid. T\EZE expositie is als het ware de ba- lans van dit lange kunstenaarsleven. Zij vat een zeer geleidelijke ontwikke ling samen. Als zodanig is zij voor de bezoeker van veel waarde. Maar zij is tevens een geschenk aan de kunstenaar, een gebaar, waarmee men hem heeft willen eren. Het zou het best gewaar deerd zijn, wanneer het een ruime weerklank mocht vinden. Van W. SLUITING GEMEENTELIJKE DIENSTEN De gemeentelijke diensten en bureaux zullen op Maandagmiddag 5 Mei a.s., ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding, gesloten zijn.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2