I L Agrarische beurs in Utrecht gisteren geopend MinMansholi: De landbouwexpori in 1951 bedroeg drie milliard T.b.c.-bestrijding onder het rundvee in N.-Holland heeft goede resultaten Kort geding Menadonees tegen Staat, Off. van Justitie en gevangenisdirecteur Nieuwe voorstellen van Engeland over Soedanese kwestie Siraalvliegiuig voor 40 passagiers Sweering verloor tweemaal KoJii Ï3&iie& WielerflUsen Ie Zomer-regel en Zomerzegel! Ministersvrouw opende .woning en kleding Hotel in Wagenborgen in de as gelegd Knaapje te Sijbekarspel verdronken Baby op straat geboren As uit Auschwitz wordt 18 Mei bijgezet Uitvoering plan is op schema ver vooruit „Aanhouding op een Japans vonnis" gratieverzoek werd Op niet gereageerd De betogingen in Tokio Nieuwe atoomproef in Nevada-woestijn Onrustige 1 Mei-viering in Berlijn Nieuwe methode voor uitzending radiosignalen Dekkers na eerste dag op zevende plaats Hagenaars en C.v.d Gijp ernstig geblesseerd VRIJDAG 8 MEI 1958 deux 10de- 9?5 kondigt het Comité bekende Zomerpost- actie aan, die op lags te 9 uur, aan- n het Postkantoor, zal worden begon- cht collectie prent- :den bewonderd en de Zomerzegels en ior 50 pet. ten goede en voor sociale doeleinden, zorg voor in- a, rheumatiekbestrij- e.d. ider slechts één zo- (plus 5 ct. toeslag) edrag opleveren van om dit doel ta tevreden zijn. Alle en kaarten zullen gevoel hebben hun laan tegenover hun de noodlijdenden De landbouw beeft In 1951 met een bedrag van drie milliard gulden drie en veertig procent van de totale Ne derlandse export voor zijn rekening genomen. De eerste maanden van dit jaar geven aanleiding dat exportcijfer voor het jaar 1952 nog h°£®f ten, deelde minister Mansholt mede, toen hij gistermorgen tijdens een bij eenkomst in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de eerste speciale beurs voor de landbouw, zuivel, visserij en tech niek officieel opende. Op de grote on zekerheid over de Engelse markt zal moeten worden geantwoord met een verdubbelde activiteit en d» arbg zal men moeten streven naar een grotere spreiding van de landbouwuitvoer. Ze ventig procent van deze export bleef in Europa, slechts dertig procent ging naar overeee en dit laatste noemde de minister een zeer gevaarlijk verschijn sel. Sprekend over deze agrarische beurs, zeide minister Mansholt, dat velen de betekenis van de landbouw hebben on derschat. Als men deze beurs bezoekt, zal men ongetwijfeld wel tot andere Inzichten komen. Een groot deel van de voedingsindustrie steunt op de land bouw. Belangrijk is, aldus de minister, Een felle brand heeft gisteren in Wa genborgen (Gr.) binnen enkele uren tijds een hotel met gehele inboedel in de as gelegd. Omstreeks zes uur werd de hoteleigenaar, de heer G. Akker man, wakker door een brandlucht. Hij spoedde zich naar beneden en zag in de feestzalen achter het toneel een laaiende vuurzee. Onmiddellijk maakte hij alarm. Doordat de deuren geopend werden, stond in een ommezien ook de gehele benedenverdieping in lichter laaie. De hotelgasten moesten zich langs ladders en via nooduitgangen naar buiten begeven. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat van het redden van inboedel of bezittingen van hotelgasten geen sprake meer was. De schade wordt op een ton ge raamd. NATIONAAL MONUMENT OP DE DAM GESCHONDEN Schennende handen hebben zich in de nacht van Woensdag op Donderdag weer vergrepen aan het voorlopig na tionaal monument op de Dam te Am sterdam. Om circa kwart voor één be merkten agenten van politie, dat de deksels van de urnen met aarde, die in het monument zijn geplaatst, waren verwijderd. De deksels lagen rond het monument verspreid, zodat de agenten de normale toestand konden herstellen. In een onbewaakt ogenblik is gister middag de bijna drie jaar oude Popko Albertus Hoekzema achter de ouder lijke woning in de ter plaatse vrij diepe Molensloot geraakt. Toen het slacht offertje uit het water was opgehaald, bleken de levensgeesten te zijn gewe ken. KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Amsterdam: H. van 't Hof te Tiel. Chr. Geref. kerken: Tweetal te Bunschoten: M. Baan te om bij de mechanisatie van de land bouw aan de machine de juiste plaats te geven en deze te bepalen door een goede voorlichting. Men vraagt zich wel eens af, wat er bij de voortgaande mechanisatie nog overblijft voor de .ar beider en of de rationalisatie niet tot werkloosheid in de landbouw zal kun nen leiden. Spreker is overtuigd van het tegendeel. Door intensivering van de rationalisatie zal juist de werkzaam heid behouden blijven en de seizoen werkloosheid worden bestreden. Het initiatief van de plattelandsvrou wen om aan de beurs een tentoonstel ling „Woning en kleding" te verbinden, achtte de minister een gelukkige acti viteit om de kitsch uit de plattelands woning te verdrijven en terug te ko men op de aloude goede meubilering van weleer. Deze expositie werd ge opend door mevr. H. J. Mansolt-Postel. INDONESISCHE ORDER OP AGRARISCHE BEURS De voorzitter van de Indonesische delegatie, die gisteravond naar Ottawa is vertrokken ter bijwoning van het internationale rubbercongres, de heer Sudjarwo, heeft gistermiddag in gezel schap van tal van leden van zijn dele gatie de Utrechtse beurs voor land bouw, zuivel, visserij en techniek be zocht. Een van de delegatieleden plaat ste bij een Nederlandse firma een op dracht tot levering van een installatie voor huiswatervoorziening, die zal wor den aangebracht in het nieuwe kan toor van de Indonesische cultuurmaat schappijen. Politieagent als vroedvrouw In de vroege morgen van de eerste Meien wel om 2.40 uur heeft de 35- jarige mevrouw M. B. V.-W. op de hoek van de le Keucheniusstraat en de Van Hallstraat te Amsterdam-West het leven geschonken aan een zoon. Daar geen geneeskundige hulp aanwezig was, verleende een juist passerende agent van politie assistentie bij de bevalling. Moeder en zoon werden even later door de inmiddels gewaarschuwde GGD naar het Wilhelmina gasthuis ge bracht. De bijzetting van de urn uit de con centratie-kampen Auschwitz-Birkenau op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam is thans in overleg met de burgemeester, definitief bepaald op Zondag 18 Mei. Het Comité roept aÏÏe belangstellenden op zich die dag des middags om drie uur op 't J. D. Meyer- plein te verzamelen. Om half vier zal men in een stille tocht naar de be graafplaats vertrekken. De urn zal daar worden bijgezet bij de verzetsgraven. Van bepaalde zijde was tegen plaat sing van de urn hier geprotesteerd, doch nadat de burgemeester advies bij de verzetsorganisaties had ingewonnen, heeft hij het comité vergunning gege- haar plan uit te voeren. Post voor Korea-vrijwilligers Ter gelegenheid van Pinksteren be staat tot 10 Mei gelegenheid om lucht postbriefpakjes te verzenden aan leden van het Nederlands Detachement Vér. Naties. Deze pakjes mogen een gewicht van 500 gram niet te boven gaan. Het tarief is 8 cent per 50 gram met een minimum van 40 cent. Adressering "is als volgt: rang, naam, voorletters, leger- nummer, N. D. V. N./Napo, 5100, Am sterdam, Schiphol, militair. Het pas verschenen Jaarverslag van de Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Holland loopt over de periode van 1 Mei 195030 April 1951 en waar deze periode langzamer hand juist een jaar geleden werd afge sloten, zijn de feiten en de cijfers, die er in worden gepubliceerd, min of meer verouderd. We willen er dan ook niet uitvoerig bij stilstaan. Interessant is het echter het schema van de t. b. c.- bestrijding, dat daarin wordt aangege ven, te vergelijken met de behaalde resultaten. Volgens het plan, dat toen nog niet In werking was getreden, zouden moe ten worden opgeruimd: per 1 November 1951 1228 reageerders; per 1 November 1952 2610 reageerders; per 1 November 1953 3578 reageerders; per 1 November 1954 11604 reageerders; per 1 November 1955 30387 reageerders In totaal dus 49.407 reageerders, waar van tot 1 November 1952 3838. We schrijven op het ogenblik 1 Mei 1952, dat is dus juist een half jaar voor de peildatum van 1 November. Van rode oorblikmerken voorzien zijn op het ogenblik rond 10.000 koei en. Dieren, die van een rood blikmerk worden voorzien, zijn bestemd voor de dood. Zodat kan worden gezegd, dat de uitvoering van het plan op het schema ver vooruit is. Deze gang van zaken heeft natuur lijk ten gevolge, dat het percentage re ageerders sedert 1 Mei 1951 aanzienlijk moet zijn afgenomen. Terwijl het jaar verslag melding maakt van een daling van het percentage reagerende dieren over geheel Noord-Holland van 1,3 pet., hoopt men bij de Gezondheidsdienst, dat het jaar 1951/1952 een verdere ver mindering van ongeveer 4,5 pet. zal Dordrecht en H. van Leeuwen te Delft, vertonen. Op 1 Mei 1951 bedroeg het Beroepen te Ede: M. Baan te Dor- aantal reagerende dieren in deze pro- ®recht. Ivincie nog 24,1 pet. van de gehele sta- Voor de president van de Rotter damse rechtbank diende gisteren een kort geding, dat aanhangig was ge maakt door de zeven en dertig jarige Menadonees H. de P. tegen de Staat ner Nederlanden, de Officier van Justi tie en de directeur van de gevangenis, heiden te Rotterdam. Na vele omzwer- lungen was de man op 23 Januari j.E 'n <te Maasstad aangekomen ,aar in de gevangenis opgesloten, cmuat hij werd verdacht van moord op een zekere mevr. P. Dit wordt door °nt.ken<l en hij meent, dat hier 18 .van wederrechtelijke vrij- daar zijn gevangenne- '/ou berusten op een geldig Za hè? "La„rrest- Vow elke dag, die hij fn van het korte geding nog in arrest zou blijven, eiste hij een dwangsom van f 1000. /1 '"'xr ^fa(fsman van.de Menadonees, die de Nederlandse nationaliteit bezit mr F. W baron Van Lynden, zette de kwestie op uitvoerige wijze uiteen De feiten komen volgens hem, hieron neer dat zijn cliënt in 1940 te Soerabaia werd aangehouden. In 1942 „zat" hij h°g altijd zonder dat zijn zaak was be handeld. Er was volgens de raadsman geen bewijs tegen hem. Later werd hij zestien maal voor een Japanse land- raa" geleid en ontkende steeds. Ten slotte werd hij tot levenslang veroor deeld. Na de capitulatie van Japan, bevond De P. zich op republikeins ge bied en kreeg gratie. Hij weigerde ech ter republikeins officier te worden en werd geïnterneerd. JJa de politionele actie kwam hjj weer in Nederlands ge bied en werd te Soerabaja opnieuw a.ngehouden. Na de souvereiniteits- overdracht werd hij naar Nieuw-Gui- nea overgebracht. Ondanks het feit, dat hij zeide niets met de moord te maken te hebben, diende hij tenslotte in arren moede een gratieverzoek in. Hierop is nooit ge reageerd. De raadsman kon niet anders zien, dan dat hier een Japans vonnis ten uitvoer wordt gelegd. BETREURENSWAARDIG Voor de gedaagden pleitte mr Droog lever Fortuyn, die meende dat de Of ficier en de directeur ten onrechte zijn gedagvaard. De Staat behoort in Den Haag te worden gedagvaard. Hij meen de, op juridische gronden, dat de be schikking van de landrechter te Soe rabaja als een strafvonnis geldt. Vol gens hem moet De P. revisie van dit vennis aanvragen. De president, mr J. van Vollenhoven, zeide, dat het hem tegen de borst stuit, dat de Staat lang wacht met het ant woorden op een gratieverzoek. Hij noemde dit wreed en onrechtvaardig. Ook wees hij erop, dat een der na de oorlog gehoorde getuigen een dochter is van de vermoorde vrouw en do ver balisant een schoonzoon van het slacht offer schijnt te zijnDe presi dent zal Dinsdag vonnis wijzen. Veel belangstelling voor de KLM-toeristenvluchten De verwachtingen van de KLM voor de toeristenklasse Amsterdam-Amerika zijn zodanig, dat een behoorlijke bezet ting der toestellen wordt tegemoet"e- zien. Dc toeristen-toesteilen der KLM <75 plaatsen per toestel, drie toestellen Per week), zijn van Amerika uit naar Amsterdam tot half Juli uitverkocht. pl. Het zou dus nu lager moeten zijn dan 20 pet. Ten slotte geven we nog een over zicht van de verspreiding van de ziek te over Noord-Holland op 1 Mei 1951. Alle veehouders in NoordHolland zijn voor de bestrijding van de t. b. e. on der het rundvee ondergebracht bij ver enigingen. Zij, die om enige redenen niet in een vereniging konden worden opgenomen, ressorteren onder de PGD (Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren). Ten einde een overzichtelijk beeld te geven hebben we de verschil lend verenigingen gerangschikt naar het reactiepercentage: Texel 0,7 pet., Hoogkarspel 0.8 act., Hem 2,7 pet., Marken 4,3 pet., AndijK 7,1 pet., Wognum 8.- pet. Beemster (Bamestra) 9,1 pet., Opmeer 11,6 pet., Binnenwijzend 11,7 pet., Schoorl 12.3 pet., Twisk 12,5 pet., Bobeldijk 13,3 pet., Baarsdorpermeer 13.9 pet., Abbe- kerk 14,8 pet., Warder 15,4 pet., Stom- petoren 16,3 pet., 't Zand (Nieuw Le ven) 16,5 pet., Assendelft 16,6 pet., Beets 16,7 pet., Lutjewinkel 16,9 pet., St. Maartensbrug 17,7, pet., Oudendijk 17,8 pet., Hoorn 18,2 pet., Egmond 18,5 pet., Middelie 19,1 pet., Wieringerwaard 19.4 pet., Beemster (De Tijd) 20,1 pet., Wervershoof 21,1 pet., Ursem 21,4 pet., Limmen 22,5 pet., Alkmaar (Mica) 22,7 pet., Alkmaar (Crema) 23,4 pet., Purmerend 23,6 pet., Castricum 23,6 pet., Haringhuizen 25,1 pet., Burgerbrug 25.5 pet., Julianadorp 25,9 pet., Heer- Hugowaard 27,4 pet., Warmenhuizen 29,2 pet., 't Zand (Hollandia) 31,- pet., Helder 35.3 pet. PDG 36.2 pet. Am- sterdafn 37,1 pet., Haarlem 41,2 pet., 's-Graveland 41,9 pet. (Vervolg van pag. 1). Tal van Amerikaanse militairen liepen met gescheurde uniformen rond. Jour nalisten en fotografen, Japanse zowel als Amerikaanse, die poogden, foto's te maken en nieuws te vergaren, werden aangevallen en afgeranseld, evenals Ja panse vakverenigingsleiders, die zich volgens de betogers niet krachtig ge noeg hadden verzet tegen de regerings- politiek. Een poging van de demonstranten, om in de tuinen van het keizerlijke pa leis door te dringen, werd afgeslagen. De politie had hier een sterk cordon gelegd. De oproerlingen hadden hier een eigen eerste-hulppost ingericht. Later trokken Amerikaanse eenheden, gewapend met machinegeweren de stad in, om levens en eigendommen der buitenlanders te beschermen. De Japanse minister van buitenland se zaken, Katsoeo Okazaki, heeft de Amerikanen officieel verontschuldigin gen aangeboden voor de mishandelin gen en de vernielingen. Gisteren is de Britse ambassadeur in Egypte, Sir Ralph Stevenson, per vlieg tuig van Londen naar Cairo vertrokken om nieuwe Britse voorstellen over Soe dan aan de Egyptische regering te over handigen. „Deze voorstellen zijn nieuw, doch zij behoeven niet noodzakelijkerwijs defi nitief te zijn", aldus verklaarde sir Ralph bij zijn vertrek. De voorstellen handelen over een plan om de Soeda nese bevolking te raadplegen over een mogelijke verandering van de status van het land. De Britse gevolmachtigde minister in Caïro heeft thans officieel schadeloos stelling verzocht voor het verlies aan levens en eigendommen gedurende de „zwarte Zaterdag" in Caïro. Men raamt, dat de uiteindelijke eis op 2.000.000 pond gesteld zal worden. Men was Donderdagavond te Cairo, na het vernemen van de eerste be richten over de in de afgelopen twee weken te Londen gevoerde besprekin gen over het Soedanese vraagstuk, pes simistisch gestemd over het resultaat. Een officiële Egyptische woordvoer- Boven de Nevada-woestijn is gisteren een atoombom van middelmatige groot te uit een vliegtuig van1 de Amerikaan se luchtmacht geworpen. Op zeven ki lometer afstand hadden 2.150 mariniers zich in mangaten ingegraven. Te Las Vegas, op 120 kilometer af stand, werd wel het lichtschijnsel van de ontploffing waargenomen doch geen geluid gehoord of schok gevoeld. Volgens waarnemers was het schijnsel minder dan op 22 April, toen manschap pen van het leger aan de oefening deel namen, doch was de paddestoeivormige atoomwolk groter. Dit was de 28ste atoomontploffing, die door Amerikaan se deskundigen werd teweeggebracht. Australische uraniummijn in exploitatie Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat Australië hoopt een inkomen van 5 millioen dollars te krijgen uit het rij ke uraniumgebied te Radium Hill in Zuid-Australie. Dit zou later nog gro ter kunnen worden. Verwacht wordt dat de mijn binnen een jaar in exploitatie zal zijn. Aan vankelijk zal het erts vrijwel geheel naar het gezamenlijke inkoopsbureau van de atoomcommissie gaan, welk bureau voor Engeland en de Ver. Sta ten inkopen doet. "S Bovenstaande foto toont een maquette van de „Moyen Courtier", een straal vliegtuig voor passagiers, waaraan Frankrijk momenteel werkt. Met een gemiddelde snelheid van 900 km zal dit toestel veertig passagiers over een afstand van 1500 tot 2500 km kunnen vervoeren. der zeide dat de Egyptische regering de nieuwe Britse voorstellen over de Soe dan nog niet heeft ontvangen. „Ik kan hier aan toevoegen, dat de Egyptische regering het beginsel van een gemeen schappelijke verdediging van de Suez- kanaalzöne definitief niet heeft aan vaard." Toen kolonnes uit West-Berlijn af komstige leden van de Oostduitse :om- munistische jongerenorganisatie zich gistermorgen door de westelijke secto ren naar Oost-Berlijn begaven voor de 1 Mei-viering, werden zij aangevallen door groepen West-Berlijners. De poli tie nam de jongeren in bescherming, doch het kolonne-verband werd verbro ken en zij zetten in kleine groepjes hun reis met de trein voort. In de Fran se sector stelden vijfduizend andere communistische jongeren zich in slag orde op voor een mars door de weste lijke sectoren. De marsorde werd ech ter door de politie, gesteund door an- tidemonstratiewagens met waterka nonnen, verbroken. Meer dan dertig jongeren werden gearresteerd. Amerikaanse geleerden zeggen een nieuwe methode voor uitzending van radiosignalen te hebben gevonden, wel ke een revolutie in lange-afstandsver- bir.dingen teweeg zou kur.Aen brengen Deze methode zou misschien ook de deur kunnen openen voor „internatio nale televisie", aldus de geleerden in een officiële mededeling. Volgens de methode worden signalen "gevormd, die niet onderhevig zija aan „fading" en algeheel verdwijnen. Bij experimenten zijn op alle uren van de dag en in alle atmosferische omstan digheden radiosignalen van Cedar Ra pids, Iowa, ontvangen in Sterling, Vir ginia, een afstand van 1300 km. Amerikaanse ambassadeur sprak mei- Oatis De Amerikaanse ambassadeur in Praag, Ellis Briggs, heeft Woensdag een onderhoud van een half uur gehad met de Amerikaanse journalist Oatis, die zich in Tsjecho-Slowakije in ge vangenschap bevindt. Oatis' gezond heidstoestand was goed en hij had vol doende gelegenheid beweging te nemen. Dit is de eerste maal, dat Ameri kaanse functionarissen in contact met Oatis hebben kunnen treden sinds zijn gevangenneming. Engeland wijst aanspraken van Perzie op Bahrein af De Britse regering heeft Perzie een nota doen toekomen, waarin zij de Perzische aanspraken op het Sheikdom Bahrein, een eiland in de Perzische golf, verwerpt. Ook het protest van Perzie tegen het bezoek van de juridi sche adviseur van het Foreign Office aan het Sjeikdom Koeweit en andere Britse protectoraten, wordt van de hand gewezen. Zwitserse trein met 1 Mei- vierders verongelukt Op het station van Villeneuve (in het Zwitserse kanton Waadt) is een perso nentrein op een locomotief gereden. Eén inzittende werd gedood en veertig wer den gewond. Allen waren Zwitserse arbeiders, die een 1 Mei-uitstapje maakten. SUPERFORT NEERGESTORT IN DE GOLF VAN MEXICO Een Amerikaans „Superfort" is Don derdag ter hoogte van Cedax Key in de Golf van Mexico gestort. Verschei dene overlevenden zijn door vissers op gepikt en naar het ziekenhuis overge bracht. Men gelooft, dat zich 10 of 11 personen aan boord bevonden. Newcastle United, dat Zaterdag tegen Arsenal uitkomt om de cup finale, is momenteel intensief aan 't trainen in de badplaats Brighton, Dat het met dit mooie weer niet alleen bij een training blijft toont onze foto. Op de tweede dag van het tournooi om het Europees kampioenschap band stoten te Madrid verloor Sweering van Tiedke en Alhinho. De resultaten wa ren: Alhinho 150 62 14 2.41 Sweering 134 62 12 2.16 Tiedke 150 28 24 5.35 Sweering 102 28 19 3.64 De stand na de tweede dag luidt: 1 Domingo (Sp.) 6 matchp., alg. gem. 3.48; 2 Tiedke (Did) 6, 3.21; 3 Alhinho (Port.) 6, 2.63; 4 Vingerhoedt (B.) 4, 3.27; 5 Vervest (B.) 4, 2.40; 6 Swee ring (N.) 2, 2.76; 7 Clairet (Fr.) 2, 2.42; 8 Gil (Sp.) 2, 2.05; 9 Nussberger (Zwits.) 0, 2.20. CEN VUURTOREN, ergens in Zweden, was sedert jaren het kerkhof van honderden vogels, die zich doodvlogen tegen de vuurtorenlamp. Men heeft nu een proef genomen met spreidlicht op een vuurtoren, die ergens op een eiland in de Oostzee staat. Het heeft geweldi- in. Daar schrijven de kranten nu, dat negentig procent van de Westduitsers tegen de herbewapening is. Alle zöne- grenzen ten spijt, werden ongeveer tien millioen mensen ondervraagd, waarvan er op de kop af 9.119.667 de herbewa- ^heerlijk^ onderzoekingen te verrich- pening afkeurden, n Laten we Het *ii »-»■_ oraai,, ntt ucuit gcwciui" -r 4 T» I j - - jiciuug aincutucu. uaucu wc uut ge resultaten afgeworpen. Theodoor n cost-Duitsland zijn ze er enig weer eens over de vooruitgang hebben. houdt ervan enquetes" te houden. Hij heeft aan al zijn kennissen gevraagd of ze weieens door het Instituut voor de Publieke Opinie ondervraaagd zijn, waarmee de apen-enquete dus een en- quete over een enquete was. In totaal werden honderd personen ondervraagd en geen van hen was ooit bezocht door een NIPO-meneer of -juffrouw. Waar mee dus volgens Bartjens het NIPO wel naar de DUW kan gaan. Moet je nou zién! Eén kort zinnetje en al twee afkortingen van na de oorlog! Het zal u zeker al jaren hebben bezigge houden, hoeveel na-oorlogse afkortin- tingen we hebben. Welnu, een speciale commissie heeft de nuttige taak op zich genomen om dat eens uit te zoe- ,ken. Met alle afkortingen van de Ling- gadjati-tijd meegerekend (u weet wel: B.F.O., R.T.C., O.A.L,, enz, enz) moe ten het er veertienhonderd zijn p Het Wat dacht je van 'wat Amerikaanse itaalpillen met wonderolie? Volgens voorspellingen van deskundi gen, zullen minstens honderd Britse bioscopen in 1954 driedimensionale films vertonen. U weet hoe dat gaat: men ziet hierbij de personen op het doek, alsof ze werkelijk vóór u ston den. Het beeld krijgt namelijk diente. De televisie in Engeland is de grootste concurrent van de bioscoop geworden en daarom zoekt men naar deze nieuwe wegen. Maar al blijven de biscopen dan bestaan, verschillende filmsterren zul len het loodje moeten leggen, want de driedimensionale film is zó eerlijk, dat men er bang van wordt. Rita Hayworth in drie dimensies is niet om aan te zien en Clark Gable wordt een afzich telijke, puddingachtige kwibus. Om met de televisie te besluiten: Engeland is het meest getelevisionneerde land al hebben de medewerkers, volgens zeg gen geen geschikt televisie-facie. Een meesterlijk staaltje van Enge- lands Royal Army Service corps. Te Munster is de „Ronde van de Dierentuin" verreden. De Nederlandse amateurs gaven gedurende een groot gedeelte van de course de toon aan. Ten slotte ging echter de Duitser Plantholt als eerste door de finish. Tweede werd Van den Heuvel (Ned.) op 1 min. 23 sec., 19 pnt., 4 Nymeyer (Ned.) en 6 Roesink (Ned.). De tweede etappe van de wieler wedstrijd WarschauBerlijnPraag, WarschauLodz over een afstand van 139 km, is gewonnen door de Tsjech Svoboda. Hij sloeg de Belg Van Loo- veren in de sprint. Op de zevende plaats kwam Van Neervan (Ned.), 9 Remkes (Ned.) en 11 De Groot (Ned.). Ronde van Luxemburg De Italiaan Pasotti heeft de eerste halve etappe van de ronde van Luxem burg op zijn naam gebracht. De Duitser Petry nam de tweede plaats voor zijn rekening en Diederich, een van de Lu xemburgse favorieten, eindigde op ie derde plaats. Onze landgenoten Des- kers, Voorting. Roks en Faanhof wer den resp. vijfde, twaalfde, zestiend en zeventiende. Het tweede deel van de eerste etappe was voor de Luxembur ger Kirchen die de Belg van der Stock en zijn landgenoot Goldschmidt aan zijn wiel meevoerde. Dekkers werd nu achtste. De drie andere Nederlanders moesten met bescheidener plaatsen te vreden zijn. Na de eerste dag luidt het algemeen klassement als volgt: 1. Kirchen (Lux.) 4.51.19; 2. Van der Stock (Belg.) 4.52.29; 3. Goldschmidt (Lux.) 4,53,35; 4. Diederich (Lux.) 4.54.18; 5. Zaegers (Belg.) 4,55,03; 6. Gielen (Belg.) 4,55,55; 7. Dekkers (Ned.) 4,56,48; 18. Roks (Ned.) 5.02 57- 24. Voorting (Ned.) 5,10,40; 25. Faan hof (Ned.) 511,03. Tijdens de wedstrijd Haags elftal- Zwaluwen, welke Woensdagavond op het ADO-terrein te Den Haag werd ge speeld, zijn doelman Hagenaars (Vole- wijrkers) en midvoor Cor van der Gijp (Emma), beiden, van het Zwaluwen team, zodanig geblesseerd, dat zij voor enkele weken zullen zijn uitgeschakeld. Hagenaars, die bij een moeilijke red ding gevoelig op een schouder terecht kwam, bleek later een ontwrichte schouder te hebben. Hij zal een week of drie rust moeten houden. Bij een doelworsteling was het spel wel even gestopt voor een onbetekenend lijkende hoofdwonde van de Dordtse midvoor C. van der Gijp. Er werd gewoon door gespeeld, doch later bleek, dat Van der Gijp een zware hersenschudding had opgelopen. Hij is in het ziekenhuis aan de Zuidwal te Den Haag opgeno men.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5