Groots plan tot hulpverlening aan de Aziatische landen BATAVUS JEUK Pirn. Pam, Pom m deblanwevaas Atoombom „aan de lunch" werd ogenschijnlijk een mislukking A DDD POPENT LS HET HART SPREEKT.,-.,, Televisieproef opent toch wijd perspectief 1 Tafi's visie is kortzichtig Tevens „wapen" iegen communisme Colombo-plan kampt met vele moeilijkheden Bondskanselier Figl naar Washington Het Radioprogramma Prisma-dameshorloge PRISMA De secretaresse vergat haar wenkbrauwstift Zegepraal van d,e wetenschap Alleen punten en strepen RENEESHANN De betekenis VRIJDAG 2 MEI 1952 TWEE WEKEN geleden werd te Co- 1 lombo, de hoofdstad van Ceylon, een Internationale conferentie geopend. Dit bericht van enkele regels stond in de meeste kranten; voor zover wij het konden controleren, was er, behalve in enkele Britse bladen, nergens meer ruimte en aandacht aan besteed en sindsdien jebben wij zelfs nergens iets over het verdere verloop van de con ferentie gelezen, ook niet in de bladen uit landen, waar geen papierschaarste heerst. Dat is, om meer dan één reden, een weinig verheugend symptoom. Het feit namelijk, dat deze conferentie van de landen van het „Colombo-plan" niet de betekenis heeft gekregen die men er oorspronkelijk van verwachtte de kranten hebben daarom gelijk, wan neer zij er niet veel ophef van maken is een veeg teken van de verslapping van de strijd van de vrije Westerse lan den tegen het communisme. Om dit te verduidelijken hier eerst een korte beschrijving van dit zo wei nig bekende „Colombo-plan". In de loop van 1950 namen enkele lidstaten van het Britse Gemenebest, het Britse moederland, Australië, Nieuw Zeeland en Canada het initiatief voor een groot se economische actie ten bate van Zuid-Oost-Azie; Zuid-Afrika hield zich erbuiten, wat de verkoelde betrekkin gen sinds het regime Malan kenschetst. Zij stelden zich ingrijpende maatrege len ten doel, om de grote achterstand in te halen, die dit deel van de wereld tot een van de gevaarlijke, potentiële brandhaarden der internationale poli tiek en de vele honderden millioenen Aziaten zo gemakkelijk vatbaar voor communistische besmetting maakt. Men dacht in de eerste plaats aan de drie andere leden van het Gemene best. aan India, Pakistan en Ceylon, die dan ook vol geestdrift aan de voor bereidende besprekingen deelnamen. Ook de andere, nog koloniale Britse gebiedsdelen Malakka en Noord-Bor- neo werden er bij betrokken, en van het begin af moedigde men de deelneming varj de rest der Zuid-Oost- Aziatische landen met klem aan, voor al Indonesië, de Franse gebiedsdelen, Burma, Thailand, enz. Ten slotte werd na lange beraad slagingen in Londen, op een ministers conferentie te Colombo vandaar de naam de definitieve vorm van het plan vastgesteld. Het trad in Juli 1951 in werking en behelsde grote investe ringen ten behoeve van de voorziening met voedsel en grondstoffen. Voorts ging het uit van een zes-jarenplan voor bevloeiing, electrificatie, aanschaffing van verkeersmiddelen, aanleg van ha vens en dergelijke. De bestrijding van de periodieke hongersnoden in bepaal de delen van India en van de algemene ondervoeding behoorde mede tot de voornaamste programpunten. Van de om werd van het begin af op één be paald programmapunt de nadruk ge legd: het zenden van deskundige ad viseurs en de training van technici, artsen, sociale werkers, enz., uit de te helpen landen op de universiteiten en hogescholen van het moederland en de overige dominions. De uitvoering van dit punt is het verst gevorderd; dui zenden jonge Aziaten zijn aan het stu deren. Groot-Brittannie verklaarde zich berei$ in de zes jaren circa 3 milliard gulden te geven, Australië jaarlijks 250 millioen, Canada 100 millioen, enz. Uiteraard voorziet het plan ook in zo groot mogelijke financiële inspanning door de Aziatische landen zelf. Indonesië, Burma en andere Aziati sche landen tonen een groeiend inte resse door medewerking aan de be raadslagingen in Colombo, zonder tot nu toe echter officieel aan het plan deel te nemen. Idonesie overweegt een aanbod van een grotere lening door de organisatie. De domper LIET ligt voor de hand, dat de poiitie- 11 ke ontwikkeling sinds de conceptie en vooral sinds het in werking treden plan ligt voor de hand: versterking van de banden van het Britse Imperium en steun aan en verhoging van de beteke nis van het Sterlingblok. Het zwakke punt LIET allerbelangrijkste echter is het plan als actief wapen der vrije lan den in de strijd tegen het communisme. Hier raakt men een zwak punt in de situatie van de Westerse landen. Wij willen zelfs zo ver gaan, om het zwak ste punt te noemen, op dit ogenblik, waar de gemeenschappelijke defensie nog niet klaar, maar toch reeds zo sterk is. dat voorlopig een Russische agres sie in Europa onmogelijk lijkt. De ne gatieve inhoud van het woord defen sie toont dit al aan: het ontbreekt de democratieën aan een positieve idee in de strijd der wereldbeschouwingen om de zielen van velen honderden mil lioenen Aziaten. Of precieser uitge drukt: het ontbreekt aan de uitvoering. De idee is er immers. Zij heeft als Marshallplan Europa voor de rode over stroming bewaard, als Trumanleer Tur kije en Griekenland aan het Westen verbonden. En zij heeft als het zoge naamde punt vier, het Amerikaanse program voor hulpverlening aan min der ontwikkelde gebieden en thans BtrtarrtM IAMCXM lamoen tul uit ©ooa -Canada, a. tvbalic gn hu zeelano hbtw.am ontwierpen De kanselier van Oostenrijk, dr Leopold Figl, zal 11 Mei op uitnodiging der Amerikaanse regering een bezoek aan Washington brengen. De kanselier, die vier dagen in Wa shington zal verblijven, zal onder an dere besprekingen voeren met presi dent Truman en minister Acheson en andere regeringsleden. Figl zal ook het Oosten van Amerika bezoeken. Naar men verwacht zal de kanselier 27 Mei uit New York naar Parijs ver trekken. Britse straalbommenwerper neergestort Tijdens de daling voor een landing op het vliegveld Llandow in Zuid-Wales is een tweemotorige Britse straalbommen werper van het type „Canberra", die een proefvucht maakte, neergestort. De twee bemanningsleden kwamen om het leven. Dit is sinds Juni 1951 de zesde „Canberra", die verongelukt is. ONGEREGELDHEDEN IN MACOO Bij ongeregeldheden op 1 Mei tussen politie en arbeiders in de Portugese ko lonie Macao zijn achttien personen ge wond, van wie acht ernstig. Oud-premier. Moh. Natsir van In donesië heeft gisteren te Cairo mede gedeeld, dat zijn land „zeer gaarne de vestiging van sterke vriendschapsban den met de Islamietische landen van het Middenoosten wei.st". Bij 1-Meibetogingen is het in Douai en Valenciennes (Noord-Frankrijk) tot botsingen gekomen tussen Noordafri- kaanse demonstranten en afdelingen van de republikeinse garde. Twintig gardisten werden gewond. De Sowjet-Unie heeft Perzië tien vliegtuigen, 50 ton vergif en de dien sten van drie technici aangeboden voor de bestrijding der sprinkhanenplaag in Zuid-Perzië. van het plan een flinke domper op het weer als Colombo-plan een grootse for mulering gevonden. aanvankelijke optimisme heeft gezet. Het is zeer de vraag, of de geplande omvang van het investeringsprogram gehandhaafd kan blijven. Maar zelfs indien dit mogelijk zou blijken, dan nog worden de oorspronkelijke calcula ties door de prijzensituatie doorkruist. Van een uitbreiding der werkzaamhe den kan geen sprake zijn, terwijl juist constante vergroting van de projecten een kenmerk van zulke constructieve, dynamische plannen zou moeten zijn. Men zou aan de hand van het Co lombo-plan uitstekend kunnen demon streren op lioeve.el en hoe ingewikkel de motieven grote politieke bèslissin- gen meestal berusten. Het plan staat aan koenheid van conceptie nauwelijks ten achter bij Marshallplan en Westerse Defensie. Te dien aanzien mag men zich niet vergissen: ook al ruimt men aan !leLmotie£ Ta» idealistische naasten- was men zich volkomen bewust. Daar- liefde een plaats in, het doel van het De enige flets met de 5 plussen No. J i Slot ca bagagedrager cao (ramt gelaat (Advertentie, lng. Med.) ZATERDAG 3 MEI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 18.00 NATIONAAL PROGRAMMA. 20.15—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Marialiederen. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gra in ofoonmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Pianoduo. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Amusements muziek. 13.50 Gram.muziek. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Gram.muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursprogramma. 15.10 De schoonheid van het Gregoriaans. 15.40 Kamerorkest. 16.10 Sport. 16.40 Sport of gram.muziek. 17.15 Voor de jeugd." 17.45 Nieuws. Nationaal Programma: 18.00 Klokgelui. 18.01 Inleiding. 18.04 Herden kingsbijeenkomst in de Ridderzaal te 's-Gravenhage. 18.30 Gram.muziek. 18.40 Eel-Canto koor en Concertgebouworkest. 19.00 Voordracht. 19.10 Kamerorkest. 19.30 E.eportagetocht langs een aantal plaatsen waar Nederland vandaag zijn doden her denkt. 20.00 Stiltesignaal uit de Waals- dorpervlakte. 20.00 Stilte. 20.02 Wilhelmus. 20.03 Gram.muziek. 20.15 Nieuws en weer berichten. 20.22 Gram.muziek. 20.30 Lichtbaken", causerie. 20.50 Grammofoon- muziék. 21.15 „Nummer 30492", klank beeld. 22.15 Gram.muziek. 22.30 Wij lui den de Zondag ln. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws ln Esperanto. 23.22—24.00 Gram. muziek. 298 m*: 7-°° VARA, i A PT doP' 10-20 VARA. 18.00 NATIO- wflA RAMMA- 20.15—24.00 VARA «nn NT- Nieuws# 7-15 Ochtendgymnastiek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.- «nuziek. 8.40 Idem. 8.50 Voor de huis vrouw, 9.00 Gram.muziek. 10.00 .Tijde- m uitgeschakeld", causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.25 „De weg naar Vrij heid", causerie. 11.40 Pianorecital. 12.00 Metropole-Orkest. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 Oreoknei ïsnn Nieuws. 13.15 „Kleine zonden" hoorspel. Niet krabben. Dehelder vloei, bare D.D.D. kalmeert de "k hi enkele seconden, doodt d« ziektekiemen en geneest tol diep ln de huidporiën. geneesmiddel tegen huidaandoeningen (Advertentie, lng. Med.) 13.30 Accordeonmuziek. 14.10 Voor de jeugd. 14.30 Nederlandse liederen. 14.50. Boekbespreking. 15.05 Politle-kapel. 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie. 15.45 Noorse muziek. 16.15 Sportpraatje, 16.30 Concertgebouworkest. 17.00 Voor de jeugd, 17.45 Nieuws. 18.00 Nationaal Programma (Zie Hilversum 1). 2015 Nieuws. 20.20 Gram.muziek. 21.10 „Het leven dat ik U gaf", hoorspel. 22.10 Gra- ntofoonmuziek. 22.15 Socialistisch com mentaar. 22.30 Strijksextet. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.3524.00 Gramo- foonmuziek. Maar hier toont zich vooral wat de V.S. betreft, de tragische zwakte der democratiëen, die grote economische offers slechts onder de druk van on middellijke bedreiging kunnen bren gen. Wanneer het bij het Britse Ge menebest meer economische zwakte is, die de realisering van het Colombo- plan in de weg staat, zo is het in Amerika het verkiezingsjaar, dat een grootscheepse internationale politiek onmogelijk maakt. De visie van vér ziende politici-Truman, Harriman, Hoff man," AcbeSon -en zonder twijfel ook Eisenhower is er, maar zij hebben voorlopig geen armslag. Hier raakt men de actuele vraag: Taft of Eisenhower en men realiseert zich huiverend, dat een regime Taft voor de eerstkomende vierjaren elke hoop op Amerikaanse internationale activiteit en vcrwetlkelijking van „punt vier" zou teniet doen. Och, het is zo begrijpelijk, dat sommige politici zich populair maken met de belofte van be lastingverlaging door besparingen op de hulp aan het buitenland. Maar de prijs zal later veel hoger zijn, wanneer de grote strategische wapens der demo cratieën tot tactische lapmiddeltjes, tot druppels op de gloeiende plaat ver minkt worden. Of hij zou zelfs onbe taalbaar kunnen worden, wanneer na China nog meer grote landen in Azie aan de rode vloedgolf ten prooi vallen. Tadjo Tsjandio, de laatste belangrij ke vogelvrijverklaarde van de opstan dige stam der Choeren in Pakistan, op wiens hoofd een prijs van ruim vijf duizend gulden was gesteld, heeft zich overgegeven. Tsjandio heeft bijna tien jaar lang gevangenneming weten te ont gaan. 37. En zo gebeurde het, dat Bil- lie en Kareltje in het holst van de nacht bij het hok van Pim, Pam en Pom aankwamen, Billie keek al da delijk argwanend rond. „Ik zie niets van die stapel kranten", zei hij. „Weet je zeker, dat het hier is?" „En of...", fluisterde Kareltje, „wacht laat mij maar naar binnen gaanik weet precies, waar die vaas staat!" „Niks daarvan, als er één naar binnen gaat, ben ik het!", gromde Billie. „Ik ver trouw jou niet verder dan ik je zie, mannetje. Vertel je me maar, waar ik het geld vinden kan, dan zal Billie het zelf wel even gaan halen". Karel tje haalde zijn schouders op. „Goed, doe maar wat je zelf het beste vindt". Het kon hem allemaal toch niet* meer schelen. Billie zou het geld in handen krijgen en Kareltje begreep wel, dat er voor hem niet veel over zou schieten. Vastberaden stapte Bil lie op het hok af, maarnauwelijks had hij enige stappen naar voren ge daan, of hij bleef stokstijf staan. Van uit het hok klonk een duidelijk ge snurk in de stille nacht. „Ik hoor snurken! Dat hok is helemaal niet onbewoond!" riep Billie woedend ter wijl hij zich omdraaide naar Kareltje. „Dat kan niet, ik ben er toch zeker vanmorgen zelf in geweest?" „Stil toch. Direct maak je iemand wakker en dan zijn we verder van huis!" Chroom met staalbodem v.a. 55.- Sierlijk en solide Ancre (Advertentie. Inc. Med.) (Van onze correspondent te New York) A MERIKA heeft dezer dagen geluncht tegen een ongebruikelijke aehtergrona. De vrachtrijder at zijn „hot-dog", de olie-magnaat werkte ijlings zijn omelet naar binnen en de perfecte secretaresse vergat zelfs haar wenkbrauwstift te gebruiken in de opwinding over de atoomexplosie, die van 3000 mijl ver, de zandwoestijn van Nevada, op het televisiescherm te New York zichtbaar zou zijn. Tegen de concurrentie van de bom moesten de dames, die voor de t.v.- camera's zulke overheerlijke fruitsla-recepten propageren, de acrobaten en de „middaguur-komieken" (een contradictio in terminis) het finaal afgelegen althans zo lang de hoop levendig bleef, dat men de atoombom zou zien. MAAR Hollywood heeft ons verwend. Zodra bleek dat het scherm voor namelijk „sneeuw", „regen", een won derlijk stramien van parabolen en kris-kras dooreen slingerende lijnen en punten gaf, lieten de afvalligen hun bittere critiek horen. Zij hadden gerekend op een journaal-filmachtige opname van ..de bom" (waarvan de uitwerking gelijk staat aan 20.000 ton dynamiet), die onder bewaking van de F.B.I. in een bommenwerper zou zijn bevestigd van soldaten die, hun hoofden naar de grond gekeerd, in vos- seholletjes gehurkt, bescherming tegen de luchtdruk zochten van mannen der wetenschap, die strak naar de ma nometers van onbegrijpelijk gecompli ceerde instrumenten staarden van een navigator, die met van spanning verwrongen gezicht door de „inter com" de commandant van het vlieg- DOOD1 R*T doos 6 90 ct (Advertentie, lng. Med.: tuig „recht-zo, recht-zo, één graad naar stuurboord" had toegeroepen, dan op een bellenknopje had gedrukt en „Bombs away" had gezegd van een ontploffing die het gehele scherm in beslag had genomen met brokstukken van mensen, woningen en bergwan den die door dikke stofwolken omge ven de lucht in waren geslingerd. TN PLAATS van dit alles, zag men slechts punten en strepen, krissen en krassen, met af en toe een stukje her kenbaar vergezicht van de Yucca- vlakte, 3000 mijl van ons vandaan, ter wijl de commentator ons allerlei ver telde over de donkere stofbrillen, die de toeschouwers ter plaatse, ter be scherming van hun ogen, moesten dra gen om vooral de verblindende vuur bal niet te zien, honderd zonnen sterk en in staat hun oogpupillen te doen smelten. De meeste tele-atoomkijkers hadden de moed al lang opgegeven, toen op de seconde de bom boven de woestijn werd gedetoneerd, het televisiescherm geheel verduisterde met uitzondering van een hei-witte speldenprik midden in, terwijl het geluid van de ontplof fing een halve minuut later uit de FEUILLETON DOOR 9. Barbara had Jinks de volgende mor gen een briefje doen toekomen, maar toen ze later zijn vliegtuig stond na te kijken, moest ze zich zelf bekennen, geen woord ervan te hebben gemeend. Of, als ze het gemeend had, alles graag te zullen herroepen, want hij was de enige man ter wereld, met wie ze zou willen trouwen. Immers, het drong plotseling tot haar door, dat de Jinks- van-morgen een heel andere man zou zijn dan de Jinks-van-vandaag. De Jinks-van-morgen zou alle tekortko mingen die ze zo betreurde missen. Ze wist, dat hij de laatste weken niet nor maal geweest was. Eigenlijk was geen van allen dat geweest. In de atmosfeer van hun verblijfplaats lag iets, dat op iedereen invloed had, zij.'t op sommi gen meer dan op anderen. Niemand wist wat het precies was. Misschien lag het aan de Pool-atmosfeer, aan de spookachtige nachten met hun van hel groen tot fel purper wisselende kleu ren aan het. uitspansel, Zitfs de even wichtigste, rustige mensen raakten on der de indruk, Bij Jinks was er dan nog de inspanning, die zijn werk had gevergd, bijgekomen. Hij was een uitstekend vlieger, maar tegen zijn wil aan de krijgsverrichtingen op het vaste land onttrokken en had sedertdien ge regeld dienst gedaan bij de Oceaan- vluchten. Al die tijd had hij als 't wa re onder hoge druk geleefd. Toen zijn vliegtuig uit zich was, had Barbara zich vol spijt over haar briefje [omgedraaid en in stilte vurig gewenst 'dat ze het risico maar had genomen, althans afgewacht, hoe hij zich in een andere omgeving zou gedragen. In de weken, die op zijn vertrek ge volgd waren, had ze zich afgevraagd, of hij haar misschien zou schrijven, maar ten slotte begrepen, dat daar niets van zou komen. De brief, die zij hem had gezonden, was van dien aard geweest, dat een man met nog enige trots en zelfrespect er zich diep gekwetst door moest gevoelen. Ze had harde en onher stelbare woorden gebezigd; gezegd dat ze hem nooit had liefgehad en dat ze niet met iemand kon trouwen, voor wie zé geen achting koesterde. „Klaar?" Barbara keerde zich van haar toilet tafel om. Joan's stem had haar eens klaps tot het heden teruggeroepen, „Ja, helemaal!" „Laat ons dan naar beneden gaan om thee te drinken". In de bibliotheek troonde mevrouw Melrose achter een zwaar zilveren theeblad. Op een divan bij het venster lag Heather Melrose. Op bet eerste ge zicht kreeg Barbara de indruk, dat het een meisje was als haar zuster, maar bleker en minder levendig. Uit Hea ther's blik maakte ze op, dat zij, Barba ra, verre van welkom was. Een con clusie, die weldra niet onjuist zou blij ken. ..Hier is juffrouw Newcom.be. Heather" zei mevrouw Melrose, terwijl Barbara naar de sofa liep en de hand uitstak. Het meisje greep die even, maar liet ze onmiddellijk weer los. „Ik hoop, dat we 't samen goed zul len vinden", zei Barbara vriendelijk, maar Heather vroeg slechts koeltjes: „Hóópt u dat?" „Natuurlijk zal het goed gaan", kwam haar moeder snel tussenbeide. Heather lachte even. „Moeder moet dat wel zeggen", merkte ze op. „Ik moet u meedelen, juffrouw New- com.be, dat het haar idee was om u bier te laten komen. Gezelschapsjuffrouw bij mij spelen betekent geen leven vol rozegeur en maneschijn en verkeren in dit huishouden evenmin. Maar dat behoef ik u eigenlijk niet te vertellen. U zult het wel gauw zelf bemerken Er heerste een ogenblik spanning in de kamer als gevolg van Heather's jitse uitval. Barbara zag dat mevrouw Mel rose niet op haar gemak was, zag ook de wat cynische trek om Joan's lippen. Intussen, ze moest zich niet laten ont moedigen, 't Begin was slecht, maar mevrouw Melrose had haar gewaar schuwd, dat Heather een moeilijk hu meur had. Opgewekt verzekerde de nieuwe gezelschapsjuffrouw, dat ze vo! goede moed was; het zou haar lier best naar de zin zijn! „Juffrouw Newcobe heeft blijkbaar tact", zei Joan wat spottend, terwijl ze zich in een laag stoeltje liet vallen. „Wilt u thee juffrouw Newcombe?" vroeg mevrouw Melrose. „Heel graag, mevrouw". „Bedient u zich zelf van de suiker, als 't u blieft". „Ik gebruik geen suiker in de thee" „Dat helpt alweer bij de rantsoene ring", constateerde Joan. Ze keek baar moeder ietwat lusteloos aan en besloot bij zichzelf, de zaken desnoods maar op haar beloop te laten. In 't bijzijn van een vreemde kon je toch moeilijk de ruzie van vroeger op de middag voort zetten, al was die nog zo heftig geweest Bovendien was het misschien verstandi ger, met het oog op Benny's aanstaand bezoek, de komende dagen maar wat zachtjes aan te doen en moeder niet nog meer tegen je in 't harnas te jagen, Er klonken voetstappen in de hall, de deur ging open en kolonel Melrose trad .binnen, gevolgd door de honden. „De thee is net klaar, paps", riep Jo an hem toe. „Goed, ik wil wel een kopje hebben". „Mag ik u mijn man voorstellen, iuf- frouw Newcombe?" Barbara schudde de hand van de ko lonel, wiens prettige, vriendelijke ge laatstrekken haar aangenaam troffen; ze vroeg zich echter af, wat toch de oorzaak van zekere gedwongenheid in zijn optreden zou wezen: het antwoord op die vraag bleef niet lang uit.... „Hoe dikwijls heb ik je nu niet ge vraagd, Rupert, geen honden mee in deze kamer te brengen?" zei mevrouw Melrose scherp. ,,'t Spijt me, kindlief, maar je weet hoe die besten zijn". „Vooruit, Smudge en Stephen, ga weg", riep Joan. „Moeder is niet op je lui gesteld". „Dat ben ik wèl, maar niet binnens huis". Joan liet de dieren door de open slaande deuren naar buiten, maar toen een ogenblik later Jenkins, de bejaarde butler, met nog wat theewater binnen kwam volgden ze hem op de hielen. „Ze geven 't niet op", momoelde Joan. „Wil je alsjeblieft die honden mee nemen. Jenkins en maken dat ze flui ten blijven?" vroeg mevrouw Melrose kortaf. „Ik zal er voor zorgen, mevrouw". ,,'t Is gemeen van u, moeder", merkte Heather op: „u weet, dat paps zijn hon den graag bij zich heeft". Mevrouw Melrose deed alsof ze niets gehoord had en wendde zich weer tot Barbara. (Wordt vervolgd) luidsprekers kwam rochelen. De honderd zonnen sterke lichtzee had de kathodebuis met zoveel licht verzadigd, dat een „maan-effect" waa ontstaan omdat de buis een zodaniga sterkte niet kun verwerken. Als een „show" was het schouwspel derhalve een grandioze mislukking behalve voor hen, die zich een ogenblik kon den verplaatsen in de achtergrond van wat ons niettemin als een technische triomf voorkwam. Zes televisie-camera's waren op strategische punten om de Yucca-vlak- te geïnstalleerd op afstanden vari ërend van 17 tot 60 km van de „roos". Om de camera's te bedienen hadden technici vier dagen lang hun tenten moeten opslaan in het moeilijk begaan baar terrein van steile rotsgebergten, waar elke nacht sneeuw viel en de temperatuur tot ver onder het vries punt zakte. Relayeerstations waren per heliocopter naar andere bergtoppen gevlogen. Zo had men de ruim 500 km afstand tussen de Yucca-vlakte en Los Angelos overbrugd. Dat het resultaat van de „uitzen ding" teleurstelde, was op zichzelf geen teleurstelling. Vele technici had den het voor onmigelijk gehouden om ook maar enig beeld te kunnen op vangen. Ernstige storingen moeten on dervonden zijn van de uitgebreide eiectronische apparatuur, die de man nen der wetenschap gebruikten om al lerlei proefnemingen te kunnen meten, van de hitte die op dit woestijnzand fel wordt weerkaatst en van de stralin gen van de ontploffing zelf. De micro- gon relayeringsmethode beschouwde men als verdere aanleiding voor ver lies van kwaliteit in 't beeld, dat ten slotte vanuit Los Angelos naar de Oost kust moest worden gerelayeerd. JJAT er zich onder dergelijke omstan- digheden, af en toe een enigermata duidelijk beeld aftekende, is o.i. een triomf voor de televisie, zoals voor de atomische geleerden het feit van deze minutieus gecontroleerde ontploffing als een zegepraal van nog veel groter formaat moet worden beschouwd. Yf", ze.'.fs voor de leek moet het dui delijk zijn, dat het gebruik van tac tische atoomwapens en de bom die hier tot ontploffing werd gebracht was fe"zodan;g wapen het een betrek kelijk kleine troepenmacht mogelijk maakt een superieure strijdkracht te beteugelen. Vandaar, dat wij geneigd waren in de parabolen, de krissen en krassen van wat de critici vermoedelijk terecht als een „mislukt experiment" zullen beschouwen, een visioen te zien van een groter tijd, waarin een verder ziend oog van de mensheid over ocea- P™ «n tot slagvelden kan reiken, en net besef van de onbegrensde macht der techniek de balans vormt tussen s mensen inhaerente zwakten en hun politieke holle-bolle-Gijs ambities. BESOMMINGEN IJMUIDEN De besommingen van Donderdag zijn: trawler IJm. 39 13.300; loggers IJm. 210 2630; VI. 166 4090; 61 4180; Kw 19 2500. kotters Tx. 33 1160; Am. 17 2960; Ro. 3 980; IJm. 213 190. Prijzen per kg: heilbot 2.30—1,70; gr. tong 2,13—1,88; grm. tong 1.32—1.19. kim. tong 1.32—1.11; kl. tong II 0,95—0,80; tarbot I 1.240,90. Prij zen per 50 kg: tarbot 50—49; III 45 42; IV 36; tongschar 42—21; schartong 22~16: gr. schol 27—25 grm. schol 40 —37; kim. schol 47—25; kl. schol I 28— 24—8; schar 16—8; v. haring 90 —19; makreel 1910. gr. schelvis 36 35; grm. schelvis 42—34; kim. schelvis 43—41; kl. schelvis I 43—39, II 32—22* wijting 21—8,20; gr. gul 28—25. midd. gul 32—31; kl. gul 22—10; kl. wolf 30— 24; poontjes 16—8; kl. koolvis zw. 24— 21, wit 3023. Prijzen per 125 kg; gr. kabeljauw 142—62; gr. koolvis zw. 81—35, wit 57—53. gr. wolf 76—71. De totale aanvoer was 2630 kisten.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7