Agrarische beurs demonstreert de intensieve mechanisatie Woning en kleding voor ons Duizelingwekkende hoeveelheid landbouwmachines Openlucht-parlement in Zwitserland In Utrecht gonzen de motoren N.-Hollandse inzending op Agrarische Beurs Plattelandsvrouwen organiseerden belangrijke tentoonstelling in Utrecht - DE. vooruitstrevende Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, die het vorige jaar een reizende modeshow door Nederland organiseerde, heeft op de eer ste agrarische Jaarbeurs te Utrecht een belangrijke plaats ingenomen. Keeüs geruime tijd deed het verlangen zich voelen, de leden voorlichting te geven op het gebied van woning-inrichting. Dat deze wens thans werkelijkheid kon wor den, is te danken aan de eendrachtige samenwerking van bovengenoemde Bond, de directie der Jaarbeurs en de fabrikanten. Hierdoor is men er in geslaagd de tentoonstelling „Woning en Kleding voor ons", tot een zeer belangrijke afde ling van de Jaarbeurs te maken, die door duizenden plattelandsvrouwen wordt bezocht. Vele nuttige wenken „Gebrandmerkte" haringen Koedijk Koedijk koopt nieuwe motorbrandspuit Egmond-binnen Aanbesteding kloosterkerk Zuid-Scharwoude Oostduitse geheime politie vreest invloedrijke strijdgroep Ford Foundation steunt illegale werkers Amateur-bokser wist te ontkomen Langendijk Herdenking gevallenen te Langedijk Schermerhorn MAANDAG S MEI 1953 ganse dag te (Van één onzer redacteur) HONDERDEN TRACTOREN en landbouwmachines staan de grommen en te ronken op het Croeselaanterrein te Utrecht, waar het groot ste deel van de eerste internationale beurs voor Landbouw, Zuivel en Techniek, Visserij en Pluimveeteelt tot en met 7 .dei is gevestigd. Er is een groot verschil tussen liet normale Jaarbeurspubliek en de mensen, die de L.Z.T. bezoeken. De laatsten toch mo»en vrijwel allen tot de insiders worden gerekend: boeren, tuinbouwers en veehouders, die nu het seizoen vlak voor de deur staat eraaff eens poolshoogte willen nemen van hetgeen de binnen- en buitenlandse handel od de markt brengt. Schokkend nieuws geeft de heurs overigens niet, maar wel veel verbeterde machines, die in alle verscheidenheid worden aan geboden. Van de grootste oogstkolossen tot de eenvoudige aardappelpoters. i J I "Lart chine wordt opgevangen en overeind MeSr kopers den KïJKerS gezet, en verschillende andere instal- 1 r laties, waarmee ettelijke zuivelfabrie- Een leek zal zich moeilijk voor de ken op de meeste moderne wijze zou- zeer uiteenlopende werktuigen kunnen den kunnen worden uitgerust, interesseren, maar de vakman, die ua- gelijks met de mechanisatie wordt ge confronteerd des te meer. En daarom zei een standhouder te recht: „Er zijn op deze beurs meer kopers dan kijkers". Niet, dat de handel in de £r°teri; machines zo vlot van stapel liep. Doch wel werden voor de kleinere artike.en op de tweede dag van de beurs flinke posten afgsloten. De landbouwers toonden veel belang stelling voor een complete bietenoogst- machine de Peter Standen waar mee de bieten worden geoogst, gerei nigd en in een meerijdende wagen ge transporteerd. Van de Harvester-fa- brieken is er een nieuwe maaidorsma- chine van het getrokken type met op gebouwde motor en een snijbreedte van 6 voet. De Fordfabrieken demonstre ren in een reusachtige stand met de pas geimporteerde Fordson-trekker en ook bij de andere stands van de Allis Chalmers, de Allgaier, Deutz en Re nault staaan ettelijke paardekrachten geconserveerd in sterke, helkleurige landbouwtractoren. Behalve voor de landbouwers, die een grote keus kunnen maken uit de enorme oogstmachines, valt er ook voor de tuinbouwers nog wel het oen en ander op deze agrarische beurs te zien. Nieuw is bijvoorbeeld de Allen- zeis, die uitgerust kan worden met een zaai-, melk-, slijp-, sproei- en veegma chine en met een cirkelzaag en heg- genschaar. Verder zijn er diverse, verplaatsbare weide pompen, aardappelsorteermachi nes en freesmachines, waarvan één met. een grondmolen, speciaal voor werk- ruimeling van de kweekgrond. Voor de veehouders is er ook nog een speciaal soort tegel, die voor het eerst uit Duitsland wordt ingevoerd. Mits goed gelegd vormt dit materiaal een goede, houtwarme vloer voor stal len. Ten behoeve van de adspirant-kopers is op de beurs een stand van het Insti tuut voor Tuinbouwtechniek, dat ge middeld honderd keer per dag de tuinbouwer van advies dient bij het aanschaffen van nieuwe werktuigen. Een goed idee. Van de pluimvee- en visserijstands vallen weinig bijzonderheden te ver tellen. Er zijn verschillende nieuwe leghokken en buitenhuiskunstmoeders, waarvoor de vermeerderingsbedrijven wel animo toonden. Zuivelindustrie, In de gebouwen aan het Vredenburg heeft de Zuivelindustrie haar appara ten geplaatst: kapitale bussen spoel- machines, een moderne kegelkarn, ste rilisatie-apparaten, melkpoedermachines een nieuwe kip installatie voor melk bussen, waarbij de bus door twee gummi vangschoenen uit de wasma- Een korte opsomming Op de Eerste internationale beurs voor Landbouw, Zuivel en Techniek, Visserij en Pluimveeteelt te Utrecht, zijn o.m. de volgende inzendingen uit Noord-Holland Noord. De fa De Wild uit Alkmaar toont op het Croeselaan terrein een uitgebreide collectie tuinbouwgereedschap, wasma chines en hete-lucht-kachels. In de on middellijke nabijheid staat de vertegen woordigster van Beatty-werktuigen de fa Bruin en Zonen uit St. Pancras, die wasmachines, stal-inrichtingen en mest-transporteurs demonstreert. Op het Vredpnburg is de stand van de Metaalwarenfabriek Hulskamp uit Alkmaar met profiel- en draadkratten, draadmanden, yoghurtbakken, enz. en in dezelfde gebouwen heeft ook Eriks Pakking en Rubber uit Alkmaar een stand ingericht met membraanafsluiters voor melk, water en chemische vloei stoffen; drijfwerk, rubber-artikelen en rubberslangen. De machinefabriek J. Brinkman en Zonen te Alkmaar ex porteert n achines vooi het bewerken van kaas in pakhuizen. Hiertoe beho ren goederen, liften, transportwagentjes, kaasschr'ap en paraffineermachines en kaaswasmachines, die in de stand in de Beatrixhal zijn te bezichtigen Een nog tamelijk nieuwe vinding valt te bewonderen bij de heer M. C. van Voorden uit de Rijp wiens aard- apeplpootmachine, de Vopo, slechts weinig trekkracht nodig heeft en in staat is pootaardappelen met lange spruiten onbeschadigd te verwerken. De fa P. J. Schaap uit Lutjebroek biedt diverse tuinbouwmachines te koop aan, o.a. een roterende eg een bollenplanter, een sproei-installatie op een één-wielige trekker, en de nat»nt- rolschoffel. y Verder wordt er geëxposeerd door de fa J. J .Schouten te Blokker en smede rij G. Burger uit Heerhugowaard, die deelneemt aan de gezamenlijke inzen ding van de Vakgroep Smederij. In de hal voor Pluimveeteelt exposeren nog wed. D. Beunder uit Warder, J. Bur ger uit Dirkshorn, Dienaar's Hoender- Park uit Schagef'brug, F. Mehrtens uit Kwadijk, Hoenderpark, Noord-Holland te Beemster en G. Vergaay uit Bree- zand. De beurs biedt voorts de belangstel lenden enige korte lezingen en gratis voorstellingen van vakfilms. Wij geloven, dat deze eerste agrari sche beurs van groot nut zal zijn om Nederland als tuinbouwland in Europa een nog belangrijker plaats te geven dan het reeds inneemt. Een tweede, minstens even belangrijk verschijnsel is, dat vooral bij de tuinbouwmachines een tendens merkbaar is om het ver werken van de producten mogelijk tc maken zonder dat dit afbreuk doet aan de kwaliteitseisen. Dit is o.a. ook het geval met de nieuwe roterend#1 fruitsorteermachine. Over het algemeen is de verscheiden- ïeid van de aangeboden werktuigen te groot om de kopers rustig een keus te laten doen en daarom verdient het 'ni- tiatief van het Instituut voor Tuin bouwtechniek, dat de gegadigden bij hun aankopen steunt, navolging in de andere sectoren. In de tuinbouwsector vindt men vele kleine machines, die er op gericht zijn de producten zonder beschadiging te verwerken. Hierboven een nieuw soort fruitsorteermachine. W/AT er zoal op deze tentoonstelling te zien valt? Laten wij proberen in het kort een indruk te geven van de enorme hallen, waarin men ogen te kort komt om de nieuwste ideeën en toepassingen op het gebied van woning inrichting, huishouding en kleding in zich op te nemen. Onze grootste waardering gaat dan allereerst uit naar de afdeling woning inrichting, niet alleen, omdat hierop wel zeer speciaal het accent is gelegd, doch eveneens om de bijzonder smaak volle inrichting. Van elke toonkamer gaat hier een geheel eigen sfeer uit, aangepast aan de omstandigheden op het platteland. Men ziet hier geen interieurs, zoals een meubelzaak of -fabriek deze in elkaar zet. Elke toonkamer bevat voorwerpen van diverse industrieën, zorgvuldig bij elkaar gezocht en zonder overdaad. En dit alles werd gerangschikt tot een smaakvol geheel, waarbij men voelt dat vrouwen hier de leiding in handen hebben gehad. WAT zoudt U denken van gemakke lijke armstoeltjes voor de eethoek in de woonkeuken? De plastic-bekle- king, die aan donkerrood leder doet denken, is uitstekend bestand tegen de waterdamp. Ook de uitschuifbare smal le tafel, met een blad van linoleum, werd met plastic bedekt. Een uitkomst voor het gezin met kleine kinderen. De slaapruimte in een jongenskamer was practisch benut door twee bedden dwars onder elkaar te schuiven en in de meisjeskamer, die nog meer gezel ligheid vraagt, kan het bed, door mid del van een opklapbare schuine leu ning, tot zitbank worden gepromo veerd. Een wollen kleed en kussc.s deden de rest. De huiskamer, die in verschillende vakken is verdeeld, laat een „Eden"- schrijftafel zien, met een grote ruimte voor het opbergen van administratie. Voorts is er een aardige oplossing voor een kinderkamer, met naai- en strijk- gelegenheid Een bijkeuken toonde een handig po dium voor het reinigen en spoelen van melkemmers en tevens een douche- installatie. die dichtgeklapt kan wor den. en dan zo goed als geen ruimte in beslag neemt. Niet iedere plattelandsvrouw is ech ter in het bezit van waterleiding en een douche-installatie blijf dan ook vaak tot haar onvervulde wensen be horen. Ook hiervoor werd evenwel een oplossing gevonden. Een grote, gesloten emmer, aan de onderzijde van een sproeier voorzien, kan met warm water gevuld en aan een katrol omhooggehesen worden. Een granieten of zinken bak met een afvoerleiding er onder en klaar is de douche! Aardige voorbeelden laten op deze tentoonstelling eveneens zien, hoe men verouderde meubelen kan opfrissen en een oude, Noordhollandse boerderij kan veranderen door de ruimte der bedste en te benutten. UAL P van de Jaarbeurs wordt ge kenmerkt door actie. Hier wonen de plattelandsvrouwen demonstraties in bewegingsleer, demonstraties met was machines en met de Prestige-snelkook- pan bij, welke laatste drie-vierde van de normale kooktijd en 75 pet. brand stof bespaart, terwijl geur, smaak, vi taminen en mineralen volledig behou den blijven. De serre van hal P bevat tenslotte de kledingafdeling, waar regelmatig zeer korte modeshows en schoenenshows worden gehouden. Leden van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen treden hier op als mannequins en tonen naast practische werkkleding, ook ja ponnen en mantels die aangepast zijn aan de eisen van het buitenleven en djkwijls werden vervaardigd van de be kende „Ploeg"-stoffen. Niet alleen aan de plattelandsvrouw, doch elke Nederlandse vrouw heeft deze tentoonstelling veel te bieden en zij is een bezoek dan ook ten volle waard. P. A. Wetenschappelijke onderzoekers heb ben reeds sinds lang gepoogd, meer van de haring te weten te komen: Er zijn verschillende soorten haringen en de trektochten, die zfj in dichte scholen onder de wateroppervlakte maken, zijn altfjd min of meer een mysterie ge weest Het spreekt vanzelf, dat het voor de visserij van groot belang kan zijn con crete gegevens hieromtrent'te verkrij gen. De wetenschappelijke werkers van het Marine Laboratory te Aberdeen volgen hiertoe de methode van het merken der haringen. Van een grote hoeveelheid gevangen haringen wor den de levendigste exemplaren gemerkt met een kleine plastic knoop of een rood speldje, waarop naam en adres van het laboratorium staan vermeld. Dit merk wordt met een zilveren speld bij de rugvin van de haring aange bracht. Deze „operatie" is pijnloos. Ver leden jaar werden meer dan zeven duizend haringen op deze wijze ge merkt. Daarvan werden er ruim hon derd door trawlers opgevist. Eén der te Aberdeen gemerkte haringen was de Noordzee overgestoken en werd ne gen maanden later in het Skagerrak hij de Deense kust gevangen. Een ander exemplaar werd in de nabijheid van Ostende aangetroffen. De gemeenteraad van Koedijk heeft zich Vrijdagavond bezig gehouden met ver schillende subsidie-aanvragen, nadat hij zijn goedkeuring had gegeven aan liet voorstel tot aanschaffing van een nieuwe motorbrandspuit. Het verzoek van de Nederlandse Ge- heelonthoudersbond, afd. Koedijk, om een subsidie van f 15,— werd na een op merking van de heer Lambertschaag ingewilligd. Besloten werd over 1951 een bijdrage van f 83,19 te verlenen aan de RK. Stichting Gezinszorg district Oude Niedorp en voor de volgende jaren de subsidie vast te stellen op 25 pet. van salariskosten tot een maximum van f 200,-. De subsidie aan de muziekvereniging „Aurora" werd van f 100,verhoogd tot f 200,zulks op voorstel van de heer Visser. Het voorstel van de heer Hart om de subsidie op f 250,te brengen, werd verworpen. Aan de verenigng Si- mavi, werd f 10,verleend. Afgewezen werden de subsidie-verzoeken van de vereniging „Vrienden van het Openluchtmuseum" en van de IJsclub „Sint Pancras". Van de caféhouders Hes en Butter was een verzoek ontvangen tot verlaging van het vergunningsrecht. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschikken, maar de heer Lambertschaag was van oordeel, dat er voldoende termen aanwezig waren cm de adressanten tegemoet te komen. Zijn voorstel de rechten te verlagen werd echter met vijf tegen twee stemmen verworpen. Aan de woningbouwvereniging „Goed Wonen' zal f 1819,53 worden uitgekeerd voor de verbouwing van een winkelhuis. Tot slot werd besloten de legesver ordening te wijzigen en met de gemeente Alkmaar een overeenkomst aan te gaan betreffende aansluiting bij de Volkscrediet- bank. Wij hebben reeds melding gemaakt van de aanbesteding van de Kloosterkerk van de St. Adalbertus Abdij en laten hier de volledige inschrijving volgen. Deze in schrijving geschiedde onder leiding van architect B. J. Koldewij te Voorburg. Er waren drie-en-twintig inschrijvingen, n.l. van Fa. Seysener, Hillegom f 229.750, G. Kuiper te Hoogwoud f227.920.Fa. Strijk te Oegstgeest f 227.310,Fa. Hui- bers Zonen te Spanbroek f 225.100, Fa. Tuin, 't Zand f 224.457,—; Gebr. La- keman, Bussum f 220.457,Fa. Buis te Oudorp (N.H.) f 219.800,—; Fa. de Ko ning te Spanbroek 209.400,—; Fa. Heddes te Berkhout f 207.500,—; Gebr. Tromp te Castricum f 205.000,—; Fa. Tervoort Zonen te Egmond-Binnen f 201.487,1 Fa. Gebr. Apeldoorn te Egmond-Binnen f 199.800,—; Fa. Ebbing te Haarlem f 197.500,—; Fa. Schuit te Alkmaar f 195.000,Fa. Schilder te Alkmaar f 188.8&1,—; Fa. Koblenz Zoon te Haar lem f-187.286,—Fa. Thunnissen te Heem stede f 181.400,—; G. J. Evers te Bloe- mendaal f 179.800,Fa. de Haan en Reek te Alkmaar f 179.325,v.h. Gebr. Breuring te Apeldoorn f 175.400,J. Buur te Alkmaar f 172.481,—; Fa. Berk hout te Zandvoort f 169.372,Huurde- man en Arts te Amersfoort f 157.295,—. Begroting f 206.315,—. De gunning is aangehouden. OP EXCURSIE NAAR UTRECHT Een groep leerlingen van de Moto rencursus van de L.T.B. hebben Zater dag een excursie gemaakt naar de Agrarische Jaarbeurs te Utrecht. De trip werd gemaakt onder leiding van de leraar, de heer H. Witte. Het was voor de jongelui een leerrijke dag. i (Van onze correspondent te Berlijn) "JTRWIJL Moskou van vrede en samenwerking spreekt, wordt de koude oorlog hier in Berlijn met onverminderde hevigheid voortgezet. Week in week uil blijven zich gevallen van mensenroof voordoen, waarbij de slachtoffers steeds meer uit organisaties voortkomen, die de bolsjewistische dictatuur in Oost- Duitsland actief bestrijden. Een geval, dat zich enkele dagen geleden afspeelde en nogal opzien baarde, betreft een medewerker van de strijdgroep tegen on. menselijkheid, welke organisatie een sterke activiteit in de Oostelijke zone ontwikkelt. OP het Hohen—lle.'nplein sprongen drie mannen uit een stilstaande au'o en overvielen een voorbijganger met de bedoeling hem in de auto te slepen on naar de Sowjet-sector van Berlijn te ontvoeren. Deze overval was nauwkeu rig voorbereid. De drders hadden de gangen van de man geruime tijd nage gaan en hadden aldus ervaren op welk tijdstip precies bi; 't Hohenzollernplein zou passeren. Daar wachtten zij htm op een avond op. Ditmaal echter .had den de mensenrovers echter pech, jcant het beoogde slachtoffer, een oud ama teur-bokser, stelde zich zo heftig te weer, dat de onverlaten ijlings het ha zenpad moesten kiezen. Twee dagen later hadden zij echter meer geluk. Een vrouw van om de veertig jaar, wier indentiteit nog niet kon worden vastgesteld, werd op vrijwel hetzelfde punt in een gereedstaande auto ge sleurd en ontvoerd. Een onmiddellijk gealarmeerd overvalcommando der West-Berlijnse politie kon alleen nog maar vaststellen, dat de onverlaten met hun slachtoffer de grens van de Sovjet- sector gepasseerd waren. Hoewel de regen lelijk als spelbre ker optrad hebben vele ingezetenen de herdenking der gevallenen bijgewoond, welke Zaterdagavond bij het monu ment aan de nieuwe Prov. weg te Noordscharwoude plaats vond. Het spelen van toepasselijke muziek kon door het ongunstige weer niet doorgaan. Nadat burgemeester Schel haas een proclamatie had voorge lezen, defileerde een grote menigte langs het monument, waarop de na men voorkomen van de gevallen plaats genoten. Vooraf werden kransen en bloemen aan het gedenkteken neerge legd. Vreemdelingen aan de Langedijk De eerste vreemdelingen hebben reeds de Langedijk .bezocht. Een van de aantrekkelijkheden van deze streek is een bezoek aan de groentenveiling én de conserver.fabrieken Sinds korte tijd is aan deze attractie toegevoegd het V. T. N.-koelhuis op het gem. industrieterrein te Noordschar woude. Vrijdag kwam hier een groep Engel sen en Zaterdag een gezelschap Duit sers. Onder leiding van de actieve voorzitter van de VVV de heer K. Zee man Sz werd een rondgang gemaakt. De Engelsen waren naar ons land ge komen door bemiddeling van de afd. Plattelandsvrouwen uit Anna-Paulowna De Duitsers, allen landbouwers, waren uit de omgeving van Bonn afkomstig. GEMENGD KOOR CRESCENDO VOOR DE RADIO Het gewijde programma van de zangvereniging „Gemengd Koor Cres cendo", dirigent de heer Jac. Kort, dat vorig jaar door de N.C.R.V. werd op genomen op gramofoonplaten, zal wor den uitgezonden in de uitzending „On ze Nederlandse koren en korpsen" op 15 Mei a.s. van 18.15 tot 18.40 uur over Hilversum I. Als een van de meest historische gebeurtenissen in Zwitserland geldt wel het jaarlijks terugkerende „openlucht-parlement" of „land-raad" in het plaatsje Samen uit het Obengewald district. Volgens traditie gaan de leden in nationale klederdracht naar een bergheuvel alwaar de landsproblemen besproken worden. Foto: De fleurige stoet op mars naar de vergaderplaats. Strijdgroep De Oost-Duitse NKWD van minister Zaisser bezit een bijzondere afdeling ter bestrijding van de strijdgroep tegen onmenselijkheid. Deze organisatie be- beschikt in de Sowjetzone over «eel invloed. Drie tot vierduizend mensen uit de Sowjet-zone bezoeken maande lijks de bureaux van deze strijdgriep tegen onmenselijkheid om raad te vra gen, inlichtingen in te winnen over ge vangen familieleden of ondersteuning te ontvangen. Zij heeft een karthoteek, waarin de namen van ruim 81.000 per sonen zijn opgenomen, die sinds 045 om politieke redenen werden aangehou den. In werkelijkheid is dit aantal n .g veel groter, omdat niet alle gevallen aan de strijdgroep gemeld werden. ")it geldt tevens voor het aantal nieuwe ge vallen, dat gemiddeld driehonderd per maand bedraagt. Rechtstreekse familie leden van politieke gevangenen, in het bijzonder als zij medewerkers der rr- ganisatie waren, worden door de strijd groep met geld, voedsel en kleding on dersteund. De hiervoor benodigde gei den worden door de Amerikaanse Ford Foundation ter beschikking gesteld. Vrees VORMT deze actie reeds een doorn in het oog van de Oost-Duitse NK\YD, nog meer vreest zij de inlichtingen, die deze duizenden bezoekers over nis- standen in Oost-Duitsland verstrekken. Veel misdaden worden aldus bekend tn de bevolking kan dikwijls tijdig voor acties der geheime politie gew ïar- scbuwd worden. Zaisser's veiligheids dienst i vooral in de gepecialieerde f- delingen der trijd.groep geïnteresseerd. Deze afdelingen houden zich bezig met personen, die gevaar lopen om politie ke redenen te gmrr„stpferd. r-efc leden der volkspolitie cn met verzets lieden. De afdeling volkspolitie is de jongste. Zij was noodzakeliik om de tot nu ongeveer 500 uit het Oost-Duit se politie-apparaat naaf West-Berlija gedeserteerde personen op te vangen. Deze vluchtelingen brengen waardevol le inlichtingen mede, zodat het militai re politie-apnaraat der Sowjet-zone voor de strijdgroep geen geheim meer is. Door geheime medewerkers in dit politie-apparaat wordt zij bovendien voortdurend van de nieuwste ontwik keling op de hoogte gehouden. De lei der van de volkspolitie-afdeling der strijdgroep is een voormalige luitenant van het volkspolitie-leger, on wiens hoofd Zaisser een prijs van 5000 mark heeft gezet. Tegenacties zonder succes VAN minstens even grote betekenis, vooral van Zaisser's NKWD, is de af deling voor verzetslieden. Dit zijn me dewerkers van ile strijdgroep in de Sowjet-zone. Zij verspreiden anti-bols jewistische geschriften en vertragen zo veel mogelijk de verdere bolsjewisr- nng van Oost-Duitsland Deze activi teit wordt ook van West-Berliin uit door de luchtballons ondersteund. Iedere maand worden bij gunstige wind 13.000 ballons met 150.000 vlugschriften opgelaten, die tot in de verste uithoe ken der Sowjet-zone en zelfs tot in Po len en Tsjechoslowakije doordringen. Uit gegevens van de strijdgroep blijkt, dat het verzet tegen het communistisch bewind in Mecklenburg en Branden burg het sterkst is. Dan volgen Saksen, Saksen-Anhalt en Thüringen. Uit beide eerstgenoemde landen komen ook ge regeld de meeste vluchtelingen. In hst zelf door werkloosheid zwaar geteis terde West-Berlijn vormen deze vluch telingen natuurlijk 'n ernstig probleem, woch sinds kort wordt ongeveer 30°'» hunner naar West-Duitsland gevlogen. Ok hiervoor zorgt de strijdgroep tegen onmenselijkheid. Zaissers NKWD heeft bij de bestrij ding van de strijdgroep tot nu naar verhouding weinig succes kunnen boe ken. In de eerste jaren werden door onvoorzichtigheden negentien mede werkers van de strijdgroep gearres teerd en tezamen tot 130 jaar tucht huis veroordeeld, maar men heeft sinds dien zoveel ervaring opgedaan, dat der gelijke gevallen zich niet meer voor doen. Ondanks herhaalde pogingen zijn Zaissers agenten er nooit in geslaagd in de strijdgroep binnen te dringen. Z|j betreurt het alleen, dat er geen wettelijk voorschrift bestaat om derge lijke provocateurs en spionnen achter slot en grendel te zetten. Meestal moet men hen na een fikse schrobbering weer laten lopen. De Floor had een ongunstig jaar Op de jaarvergadering van de FIo- raliaverenigmg Schermerhorn heeft de secretaris, de heer A. Benjamin, in zijn jaaroverzicht onthuld, dat 1951 voor de I,I°or. "'e' al te gunstig is geweest. Nadat de heer Benjamin de wens had uitgesproken, dat de vereniging in 1952 een betere periode tegemoet zal gaan was het woord aan de heer K. A. M. Dagelet, die in zijn functie van pen ningmeester het financieel verslag uit bracht, waaruit bleek, dat het kassaldo van de vereniging m de tijd van een jaar met ruim f 72,was teruggelo- Pen- Het ledental bedroeg 149 De af tredende bestuursleden, de heron W Klop en A. Benjamin, werden bij ac clamatie herkozen. Aan de leden zul- de navolgende planten worden "uit- gereikt: de rode geranium, de witte begonia en de blauwe ster, tezamen vormende de Nederlandse driekleur. Aan de kinderen wordt de petunia uit gereikt. Behoudens onvoorziene om standigheden zullen de tentoonstel- nngsdagen zijn 5, 6 en 7 September '52 Tevens zal weer een huisvlijttentoon- stellmg worden gehouden. Zondagmid dag zi.m er evenals in de vorige jaren de traditionele volksspelen voor iona en oud. J

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3