Wetsontwerp oorlogsstrafrecht in de Tweede Kamer VAN HOUTEN'S Labour is verdeeld over de Westduitse herbewapening MELKCHOCOLADEKORRELS >e doodstraf kan niet worden gemist „Afschaffing van de loonstop kan werkgelegenheid bevorderen" Ae <ha<3 naapüw smaak Garanties tussen NAVO en EVG NIPO enquête wijst op winst voor KVP en Anti Revolutionairen KoM Bje.iieJk Rechtspraak door bijzondere colleges Vragen over de gastheer van Westerling Exportnota in de Tweede Kamer Pro en contra SIGAREN GOEDKOPER belastingverlaging TUNESISCHE MINISTERS VRIJGELATEN Kwestie Dinsdag in het Lagerhuis Filmcamera's snorden in de Tweede Kamer Minister ir Peters za Nieuw Guinea bezoeken Commissie van advies inzake de eed in hef Fries Hoe qaai Nederland stemmen? PvdA en CHU zouden gelijk blijven, VVD en CPN verliezen NIEUWE FEDERATIE IN MIDDEN-AFRIKA Professor Picard gaat wèer duiken Nauwe samenwerking tussen beide staven 90 Trumans hulpprogram besnoeid ELF SLACHTOFFERS BIJ NOORSE VLIEGRAMP Verzetsleider in Oostenrijk door de Russen aangehouden WOENSDAG 7 MEI 1953 ■JITVOERIG is gistermiddag door de Tweede Kamer gesproken over het ont- werp tot vaststelling van de wet oorlogsstrafrecht en de daarmede verband ioudende wijzigingen in andere strafwetboeken. De geldende strafbepalingen oor misdrijven tegen de veiligheid van de staat zijn n.l. op het ogenblik on- oldoende. Herziening is nodig. Zo worden o.a. regelen gesteld voor het toe- iassen van de doodstraf. Het kwam gisteren nog niet tot een stemming, omdat iesloten werd een amendement-Donker (PvdA) hedenmiddag nader te be reken. die als eerste ta 4. rv^namTuichti het wetsontwerp het woord nam j"11- Prof. Gerbrandy (AR) 3rd nam juichtj h toe en prees de goede voorbereiding, iHet heeft de spitsroeden doorstaan van prominente juristenHij verklaar de zich voorstander van de doodstraf, ^oor het amendement-Donker, dat de er^erMTtlrAr» iilOOllMIdl -■ zien als de rechter bii eennarigheid van Htemmen oordeelt, dat de veiligheid ^Van de staat of van de maatschapoij jha.T- toepassing eist, voelde hij niet. ■Laten we", zo zei de heer Gerbrandy, „het wetsontwerp niet „ver-Donker en" I Ook mr Donker verklaarde zich voor go doodstraf, zij het dan met inacht neming van de in ziin amendement ee- Wraagde heperking. Mr De Haas (KVP) fcrak zich eveneens uit voor toepas sing van de doodstraf, die „gerechtvaar- fligd wordt door het algemeen welzijn", (tij achtte het minder juist, dat de Kroon de wet van toepassing kan ver klaren in een conflict, dat niet met (Oorlogstoestand is geiiik te stellen. Hij Betreurde het ook. dat wordt voorge steld de berechting van oorlogsmisda digers voor hiizondere colleges te doen geschieden. Hii zag hiermede liever he iast de burgerlijke rechter en de mPi- aire rechterlijke instanties. De spreker vnnr de CHU. mr baron an der Feltz. die ook met de voorstel, jlen accoord ging toonde zich minder tevreden over de door het ontwerp ont trne mogelijkheid om burgers door en militaire rechter te doen berechten. GPN teven De waardering van de vnrige si»e- 'ers voor het ontwerp werd niet r.c- .leeld door mr Stokvis (CPN). Hii kon .ich er niet mee verenigen en zeide. "at er een „luguber juridisch snel" mei Jde verdachten zal worden gesDeeid. Deze onmerkingen werden door mi nister Mulderiie in eerste instantie be antwoord. De instelling van biizondere colleges voor de berechting van nor- logsmisdadigers achtte hij noodzakelijk in verband met de aard van de crimi naliteit en ip verband met bet feit. dat C.P.N.-welsvoorsiel „ier bevordering van de vrede" Tijdens de vergadering van de Ticeede Kamer deelde de voor zitter, mr. Kortenhorst, mede, dat door de communistische tractie een wetsvoorstel is ingediend ter bevordering van de vrede. Bij zijn toelichting op dit voorstel vroeg de heer Stokvis (CPN) aan de Kamer dezelfde voortvarendheid te betrachten bij de behandeling van dit ontwerp als ten aan zien van „oorlogswetsontwerpen" wordt gedaan. de gewone rechtscolleges de berechting in geval van oorlog niet aan zullen kunnen. De regering is van oordeel, dat de doodstraf, gezien da geweldige criminaliteit in de afgelopen oorlog, als zwaarste straf en als afschrikwekkend voorbeeld niet kan worden gemist. Voor het amendement-Donker voelde de minister niet veel- Het Tweede Kamerlid, de heer Ger- ben Wagenaar (CPN) heeft de minister van justitie o.m. de vraag gesteld, of het juist is, dat tegen graaf Van Rech- teren Limpurg te Hummelo, die kapi tein Westerling verborgen heeft gehou den een strafvervolging is ingesteld en zo neen, of de minister dan bereid is ten spoedigste opdracht daartoe te ge ven. Het Kamerlid vraagt voorts waar op tiet verschil in optreden steunt te genover deze graaf en tegenover hen, die eenvoudige militairen die vaas om zeer persoonlijke en aannemelijke redenen zich aan militaire dienst trach ten te onttrekken hebben verborgen ge houden en deswege soms, al was het hun eigen zoon of schoonzoon tot lang durige vrijheidsstraffen zijn veroor deeld. (Van onze parlementaire redacteur) Na een korte discussie keurde de erste Kamer gistermiddag het voorstel itot tijdelijke verlaging van de accijns van sigaren goed. Tev "ren had de heer Van der Kieft met nadruk gewezen op Je noodzaak voor de sigarenindustrie ekening houden met de zich aller wegen openhalende verschuiving van (de voorkeur der rokers voor de sigaret oven de sigaar. Zijns inziens dreigt £elfs de mogelijkheid, dat eens „de si gaar de sigaar" zal zijn; de industrie pelove zich geen gouden bergen van deze tijdelijke accijnsveriaging! Overgangsregeling inzake werkloosheidswet De Tweede Kamer heeft zich gisteren ook nog enige tijd bezig gehouden met het wetsontwerp overgangsregeling in zake de verzekering krachtens de werk loosheidswet. Voorgesteldwordt, dat geen aanspraak op wachtgeld ingevolge de werkloosheidswet bestaat die voor 1 Juli 1952 is begonnen. De heer De Kort (KVP) vond dit voor de betrokkenen een hard gelag, maar de [administratieve rompslomp maakt het onvermijdelijk. Hij drong er bij minis- ;er Joekes op aan, te overwegen, of de genen, die vóór 1 Juli 1952 werkloos ijn geen extra uitkering kan worden erleend. Als rapporteur deelde hii aarna mede, dat van de zijde van de VC verzoekschriften zijn binnengeko- ,"en om de datum van 1 Juli 1952 te .Mpenverpen De heer Gortzak (CPN) vetzocht vervolgens met de verdere be- handeling van het ontwerp te wachten totdat de Kamerleden kennis hadden kunnen nemen van de verzoekschrif ten. Indonesische officieren voor studie naar ons land Dit jaar zullen vier officieren van de Indonesische landmacht naar Neder land reizen voor studie aan de hogere i Krijgsschool. Zij zullen worden opge- j leid tot stafofficieren van de Indone- j sische landmacht. Een officier zal voor I studiedoeleinden naar Amerika wor- I den gezonden. Werkloosheid daalde in April Het aantal bij de arbeidsburooux I geregistreerde mannelijke werklozen daalde in de afgelopen maand van [.145.387 tot 129 980, t.w. 94 465 geheel werklozen (vorige maand 105 962) 35 125 DUW-arbeiders '38.959) en 390 geheel werkloze wchtgelders (446). Niet minder dan elf sprekers heb ben gisteravond Iaat in de Tweede Kamer uitvoerige beschouwingen weg gegeven over de door de minister van Economische Zaken, prof. mr Van den Brink ingediende nota inzake de e.v- porlpolltiek, «aarna de behandeling werd geschorst tot .hedenmiddag. De rij werd geopend door de A.R.- afgevaardigde. de heer Stapelkamp, die hoewel zijn tevredenheid over de nota uitend, wel enige bedenkingen koesterde inzake de voorgestelde be lastingfaciliteiten voor op de uitvoer gerichte bedrijven. Dit vond hij niet billijk ten aanzien van de bedrijven, die voor binnenlandse markt werken. Zou het niet mogelijk zijn zo vroeg hij, het oog gericht op minister Lieftinck naast minister Van den Brink achter de regeringstafel gezeten, geheel de indu strie van belastingverlaging te laten profiteren? De heer Nederhorst (P. v. d. A.) waarschuwde de regering voor ver waarlozing van de binnenlandse markt, die ten slotte een gezond fundament vormt voor de export. Kan de mi nister nadere mededelingen doen over het voortzetten var. de Europese Be- talings Unie? Hoe staat het met de Benelux? Hij pleitte in plaats van voor belastingverlaging voor exportbe drijven deze uitgebreidere garanties te verlenen. „Moedig gebaar'' Een moedig gebaar noemde de heer Weiter (KNP) de nota. Ons volk, zo zeide hij, kan nu de rozige mist, die de Marshalldollars verspreidden, begint op te trekken, zien, hoe het met de rug te gen de muur staat Hij vroeg ook meer aandacht voor gebundelde export en de handel met Oost-Europa en China. „Denk nu niet, dat Weiter communist geworden is. Weiter wil er alleen voor zorgen, dat zijn volk te eten heeft en kan werken". Hoewel hij zich over de nota ver heugde, had de heer Korthals (VVD) deze gaarne eerder ingediend gezien. De taak in de nota- gesteld, zal enorm veel van ons volk en de industrie eisen. Men moet echter niet alles van de in dustrie verwachten. Het probleem van de export is niet los te zien van de belastingpolitiek. De beiastin «heffing is niet de dienst maagd van de economische politiek, betoogde daarna de heer Hofstra (PvdA). Het fiscale beleid moet onaf hankelijk zijn. Daarom keerde hij zich tegen de afschaffing van de vereve ningsbelasting als middel tot bevorde ring van de uitvoer. De zwanenzang van de regering, noemde de CPN-er Haken de nota. Hij verwachttte er weinig succes van. Mr. Schmal (CHU) vroeg de Horeca-onder- nemers te doen delen in de belasting verlaging, omdat zij door het opvangen van de buitenlandse gasten deviezen winnen. De heer Kikkert (CHU) sugge reerde ter bevordering van de werk gelegenheid de loonstop af te schaffen. DE KLM EN DE OLIESTAKING IN DE VER. STATEN De KLM deelt ons mede, dat het zich laat aanzien, dat zij door 't nemen van enkele maatregélen (vooral het maken van meer tussenlandingen op enige diensten) de moeilijkheden die zijn ver oorzaakt tengevolge van de stakingin de Amerikaanse olieindustrie, voorlo pig zal kunnen opvangen. t (Advertentie. Ing Med.. De vier Tunesische nationalistische ministers, t.w. de vroegere premier Tsjenik, de minister van staat Materi, de minister van gezondheid Salem en de minister van handel Nazali 'die op 26 Maart na het afzeten van de Tune sische regering naar het eiland Dierba aan de Zuidoostkust van Tunesie wa ren verbannen, zijn gisteren vrijgela ten. Men meent te weten, dat de minis ters voor het ogenblik in hun huizen onder toezicht zullen worden gehouden. De nieuwe Tunesische permier, Bak- koesj, heeft op vrijlating van de minis ters aangedrongen als een van de voor waarden die noodzakelijk zijn om voor aanstaande Tunesiërs over te halen zit ting te nemen in de voorgestelde Frans- Tunesisehe commissie voor grondwets hervorming. IN JUNI ATOOMCONFERENTIE IN KOPENHAGEN Geleerden op het gebied van kern energie uit tien Europese landen zullen van 2 tot 21 Juni in Kopenhagen een conferentie houden. Op deze conferen tie zullen vraagstukken van de kern- physica en in het bijzonder die. welke door Europese samenwerking kunnen worden opgelost, worden besproken. De voorgestelde Westduitse herbe wapening, die de internationale diplo matieke wereld tot hernieuwde grote activiteiten brengt eii Dinsdag ook door het Engelse Lagerhuis zal wor den besproken, heeft in de boezem der Britse socialistische party tot sterke onenigheid geleid. De Labour-fracfe van het Lagerhuis heeft gisteren in een besloten bijeenkomst, die enkele uren duurde en waarop het debat vaak een stormachtig karakter aannam, zonder succes getracht de tegenge stelde standpunten te overbruggen. Het officiële standpunt van de par tij is nog altijd gebaseerd op de ver klaring van Attlee van Februari 1951, toen hij zeide, dat z.i. eerst de andere Atlantische staten zouden moeten wor- bewapend. Duitse militaire eenheden zouden in de West-Europese verdedi gingsmacht moeten worden opgeno men om het ontstaan van een nieuw Duits militairisme te vermijden. Ook zouden volgens Attlee, de Duitsers zelf met herbewapening moeten in stemmen. Na een bijeenkomst, kortgeleden in Bonn, van Britse, Franse en West duitse socialisten, stelde de nationale partijraad van „Labour" echter de volgende eisen: Er moet een vier- mogendhedenconferentie (V.S., Enge land, Frankrijk en de Sovjet-Unie) worden gehouden over een hereniging van nieuwe verkiezingen. Daarna pa» zou de nieuwe volksvertegenwoordi ging zich moeten uitspreken over da voorgestelde Westduitse deelneming aan de verdediging van West-Europa. Motieven. De meningen tijdens het debat lie' pen ver uiteen. Er waren sprekers, die aandrongen op een snelle Westduitse herbewapening om de Russen te to nen, dat het Westen niet kan worden De Noordatlantische Raad heeft eenstemmig wederzijdse garanties aanvaard tussen de Europese Verdedigingsgemeenschap en de Noordatlantische Verdrags- organisatie, waarbij voorzien wordt in bijstand over en weer in geval een der partijen wordt aangevallen. De bedoeling van deze garantie is, te voorzien in een waarborging van steunverlening door de NAVO aan West-Duitsland dat, in tegenstelling met de andere vijf leden van de EVG, geen lid van de NAVO is. Er heerste gistermiddag in de ver gaderzaal der Tweede Kamer een wel zeer bijzondere sfeer. De lichten brand, den feestelijk en op de tribunes ston den negen grote schijnwerpers opge steld, gericht op de parlementaire be drijvigheid in de Kamer. De Kamer werd „in het zonnetje" gezet, omdat er enkele filmopnamen aemaakt moes ten worden voor een filmpje over de geschiedenis der Staten-Generaal. Dit filmpje, dat vervaardigd wordt in ver band met de tentoonstelling over de geschiedenis der Staten-Generaal, die van eind Mei af in het gemeente museum te Den Haag wordt gehouden, zal in Nederland worden vertoond in de weken voorafgaande aan de aam staande verkiezingen. Naar wij vernemen, heeft de minister van Uniezaken en Overzeese Rijks delen. ir L. A. H. Peters, het voornemen om indien althans geen dringende werkzaamheden deze reis verhinderen zich in de tweede helft van deze maari, vergezeld van enige adviseurs per vliegtuig naar Nieuw-Guinea te be geven. Bij gemeenschappelijke beschikking van de ministers van binnenlandse za ken en van justitie is er een commis sie van acht leden ingesteld, welke van advies moet dienen omtrent de vraag in hoeverre het wenselijk is voorzie ningen te treffen inzake het gebruik van de Friese taal bij het afleggen van door enig wettelijk voorschrift gevor derde eden of beloften en bij andere, naar het oordeel der commissie bij voorrang voor het uitbrengen van ad vies in aanmerking komende handelin gen in het rechtsverkeer, waarbij enie ambtelijk orgaan met uitzonderling van het onderwijs is betrokken. De Kamerverkiezingen staan weer voor de deur. Het Nederlandse Instituut voor de Publieke Opinie heeft nage- gegaan hoe de politieke voorkeuren van het publiek op het ogenblik liggen. Deze pas gehouden NIPO-peiling wijst er op, dat de KVP iets vooruit gaat. Voor de CPN moeten minder stemmen verwacht worden dan in 1950 (verkie zingen Provinciale Staten), doch meer dan de peilingen van het vorige jaar aanwezen. Bij de verkiezingen van 1950 kreeg KVP 31,6 PvdA 25,7 Anti-Rev12,4 Chr.-Hist10,5 WD 8,5 CPN 6.8 Staatk. Ger2.3 Andere partijen 2,2 Gedurende 1951 nam het aantal KVP- stemmen in de NIPO-peilingen geleide lijk toe. Deze groei heeft zich ook in de enquêtes van dit jaar gehandhaafd, in de laatste enquête behaalde de Katho lieke Volkspartij ruim 33 De Partij van de Arbeid daalde wat in 1951 maar op het ogenblik staat het percentage der stemplannen weer ho ger, n.l. PvdA: 26 De Anti-Rev. stemmen namen toe. De laatste peiling levert 13 A.R. stem mer. op. De Chr. Historischen verloren enig terrein en staan nu op 10 in de laatste peiling. De VVD ging licht achteruit. In de loop van 1951 schommelde haar enquête percentage om en nabij 8 Thans vond het NIPO: 7,5 De CPN verloor in 1951 terrein tot 5% der enquete-stemmen toe. Het communistische percentage is nu weer tot bijna 6% opgetrokken. De KNP haalt op het ogenblik nog niet 1%. Voor de Staatkundig Gereformeerden verklaart zich op het ogenblik 2%. De barometer van het opinie-onder- zoek wijst op het ogenblik dus op winst voor KVP en Anti-Rev., op weinig verschil voor Partij v. d. Ar beid en Christelijk Historischen en op enig verlies voor VVD en CPN. afgebracht van zijn besluit om zich opnieuw te bewapenen, tenzij het Kremlin ernstig wil ingaan op voor stellen voor een viermogendheden- conferentie ter oplossing van interna tionale geschillen. Anderen waren echter hët standpunt toegedaan, dat een Westduitse herbewapening het wellicht onmogelijk zou maken mei de communisten tot overeenstemming te komen. Indien de meningsverschillen bij Labour zouden kunnen worden ver zoend voor de bijeenkomst van net Lagerhuis zou dit wel te elfder ure zijn. Te Londen is eén voorlopige over eenkomst bereikt over de voorgestelde federatie van Noord-Rhodesia, Zuid- Rhodesia en Nyassaland. drie Engel se koloniën in Midden-Afrika. De afgevaardigden van deze drie landen hebben hun goedkeuring ge hecht aan een ontwerp-grondwet, waar bij een federaal wetgevend lichaam en een federale assemblée worden inge steld. Tegen het eind van dit jaar zullen de afgevaardigden opnieuw te Londen ■bijeenkomen om het schema een defi nitieve vorm te geven. Aan de confer rentie werd niet deelgenomen door in heemse vertegenwoordigers van Noord- Rhodesia en Nyassaland. Stamhoofden uit Zuid-Rhodesia en Nyassaland hebben niet aan het overleg deelgenomen. Zij zien in de nieuwe fe deratie een poging van Engeland, om van hun gebieden af te komen, en eisen zelfbestuur. Andere punten van het protocol, waarin de garantie is vervat, betreffen vaststelling van het recht van elk der EVG- of NAVO-leden om een gezamen lijke bijeenkomst van de twee organisa ties te verzoeken wanneer het zijn ter ritoriale onschendbaarheid bedreigd acht, nauwe samenwerking op technisch gebied cn tussen de militaire staven en het stellen van het Europese leger onder een bevel.iebber, die verantwoordelijk zal zijn aan de NAVO, in dit geval de geallieerde opperbevelhebber in Europa Verder werd de kwestie besproken van een jaarlijks overzicht van de mi litaire behoeften en economische moge lijkheden van de NAVO. Deskundigen zullen deze kwestie nader uitwerken. Dergelijke jaarlijkse overzichten zouden nauw verbonden worden met die, welke de OEES besloot te maken, teneinde dubbel werk te vermijden. Men hoopt het overzicht voor dit jaar tegen No vember gereed te hebben opdat de leden-landen hun begroting voor 1953 daarnaar kunnen inrichten. Lord Ismay, de secretaris-generaal van de NAVO, die de bijeenkomst leid de, heeft een subcommissie benoemd voor de kwestie van de definitieve zetel van di organisatie. Van deze commis sie maken vertegenwoordigers van Bel- gie, Frankrijk, Noorwegen, Portugal en de Verenigde Staten deel uit onder voor zitterschap van de Nederlander Jhr. van Vredenburch, toegevoegd secretaris generaal. n Boterham- belegging die nooit verveelt 1 v r'v :£v ;.f v /H*";-';' Ct. per 250 gram (Advertemit- hik Med.) VANDAAG begint Theodoor met het boetekleed om zijn stakige schouders te draperen. Het ging over dat Kort Bestek, waarin met apenwijsheid werd geconcludeerd, dat het Nederlandse Instituut voor ct Publieke Opinie het niet. zo nauw nam. De inkt van het spinnen geweest zijn! bidden, terwijl eskimo's desondanks slechts leven van vis en zeehonden vlees, Volgens „Irish Catholic" is er een pauselijk decreet uitgevaardigd, volgens hetwelk de eskimo's nu mogen bidden: n n t th 1- Geef ons heden onze dagelijkse vis". De katholieke even een enquete onder het zoek desbetreffende kort bestek was nog niet eskimo's, zo leest Theodoor, zitten met ~NÜ'een"inrerny«nnaTe'>ë"heh"he"n droog, of daar stond reeds een collega- een bijzonder vraagstuk. Ze moeten na- .ftgerlLd dat dr Amèrikanon hP inktkoelie voor Theodoor, terwijl hem mehjk in het^Onze Vader;; de woorden ^a^spraak makcn op de ereUtri verwijtend een iegitimabekaart van het NIPO werd getoond. Iriderdaad, vrien den, in uw lijfa ipswoonplaats beslaan erqueteurs, doch hun leven is gelijk aan da! der mollen. Ze komen plotseling op net ais de griep. De betrokken enquê teur vroeg direct vat Theodoor van het NIPO dacht. Actief! In Manches hebben ze op de scholen een intelli- gentieproef gehouden. Aan een groot aantal meisjes en jongens werd ge vraagd naar hetgeen ze zouden denken als ze een kamer betraden, welke vol met spinraggen hing. Ruim de helft der ondervraagden sprak: „Er zal een luie huisvrouw wonen". Ruim 23 procent meende: „Een ongebruikte kamer". De rest constateerde alleen maar, dat de kamer in lange tijd niet geraagd was. Niet erg scherpzinnig. Behalve dat éne jochie, dat droog verklaarde: „Er zullen „Geef ons heden ons dagelijks brood" Opgedragen aan onze zwijgende Zaanse collega van boekenwurm. Daar wordt namelijk slechts door twintig procent van de mensen minstens één boek per maand gelezen. In Engeland leest 55 pet. min stens één boek per maand, in Noor wegen 51 pet., in Frankrijk 49 pet., in Canada 42 pet. en in Duitsland 41 pet. D Over lezen gesproken. De volgende dia loog ving Theodoor op bij een bijeen komst van pennevoerders. „Heb je m'n laatste twee bundeltjes gelezen?" „Nee, alleen die éne". En hoe vond je die?" „{Jou, ik moet zeggen, dat ik die andere prefereer!" O Wist u, om nog even getailen te noemen, dat wij met z'n allen, zoals we hier zitten, voor elke Nederlandse soldaat twaalfduizend gulden per jaar moeten opbrengen? De kosten van het ministerie en de mili taire staven zijn er nog niet eens bij gerekend. Professor Picard in peinzende hou ding, tijdens zijn verblijf te Milaan, alwaar hij zich voorbereid op een nieuw diepzee-onderzoek. De commissie voor buitenlandse za ken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft besloten Tru mans plan voor hulp aan het huiten- land, ten bedrage van 7,9 milliard dol lar, met 1.010.900.000 dollar te vermin deren. Alle bezuinigingen betreffende gel den ten behoeve van Europa zijn aan gevraagd. De door Truman gevraagde 4145 mil- lioen voor militaire hulp aan Europa werd verminderd tot 3316 millioen en de 1.819.200.000 dollar voor verschaf fing van grondstoffen ter verhoging van de oorlogsproductie in Europa tot 1.637.300.000 dollar. Officieel is bekend gemaakt, dat elf personen, o.w. drie leden van de be manning, om het leven zijn gekomen, toen een Noorse Dakota met vijf en twintig walvisvaarders, op weg van Amsterdam naar Jarlsberg in Noor wegen bij Kragerö in Zuid-Noorwe- gen neerstortte. Achttien personen overleefden de ramp. De stewardess, het enige lid van de bemanning dat het leven er af bracht, was juist voor het ongeluk in de stuur hut geweest. Zij keerde terug naar haar plaats achter in het toestel, toen het toestel overstag ging. Zij viel op de grond, doch wist de passagiers nog te waarschuwen hun veiligheidsgor dels vast te maken .In de volgende ogenblikken raakte het vliegtuig een heuvel en stortte omlaag in een dicht bos. Een van de overlevenden zeide ziin veiligheidsgordel, overeenkomstig de aanwijzing van de stewardess, nog juist voor de Dakota op de grond sloeg te hebben vastgemaakt. De gordel ving de ergste schok op. Naar de Weense pers bericht, is een leidende figuur van het Oostenrijkse verzet tijdens de laatste oorlog, Gustav von Grimm, tijdens een autorit in de omgeving van Wenen door een Russi sche patrouille aangehouden en tot ver strekking van inlirhtingen naar de Rus sische commandopost in Mödling ge bracht. Sindsdien heeft men van de oud-maioor Von Grimm niets meer vernomen. t

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5