m r A Nederland B-Sunderland was spel tussen kat en muis (hefarme hm. Pm I'iiiii ril de blauwe vaas Willem Elsschot 70 jaar Eerste Kamer heeft bezwaren tegen grondwetswijzigingen Ons zielental groeit met de dag Engelse grootmeesters gaven voetbal-show Britse 7-3 zege had nog groter kunnen zijn Viervoudige werking... met exka geneeskracht Bartali start weer in de Tour der France Televisie-uitzending van de Olympische Dag Het Radioprogramma Omgevallen oliestel de oorzaak van felle brand Eigen plaats in Vlaamse letteren Medemens werd genade loos ontmaskerd Aan de top van de Westeuropese landen LS HET HART SPREEKT-*.** RENEE SHANH (Van eèn onzer redacteuren) Toen wil gisteravond in het Olympisch Stadion in Amsterdam genoten van het voetbalspel, zoals dat in de perfectie werd gedemonstreerd door de Engelse eerste divisie-club Sunderland, hebben w»i ons niettemin afgevraagd wat de technische en keuze-commissie van de KNVB kan hebben voorgehad met het inviteren van deze ploeg als tegenstandster van het Nederlandse B-elftal. Indien men namelijk wil spreken van een oefenwedstrijd, dan zal het dunkt ons de bedoeling zijn dat de Nederlandse spelers kans krpgen om te oefenen. Indien het gaat om een wedstrijd, dan moet er althans enig strijdelement aanwezig zqn. Welnu Sunderland was zóveel klassen sterker dan de Nederlandse ploeg, dat onze landgenoten nauwelijks iets geleerd zullen hebben, slechts verbaasd zullen hebben gestaan over de wonderlijke trucs van de Engelse spelers, over hun liohaamsheheersing, hun looptechniek en startsnelheid. De wedstrijd was er een van kat en muis totdat het 7—0 voor Sunderland was en de profs er kennelijk renoeg van hadden. Het had ook 12-0 kunnen zijn. Nu werd het 7-3 door drie doXu Jen van de Willem B-speler Van Roessel. Het vreemde is, dat dit B-elftal hel®' maal niet onvoldoende heeft gespeeld, maar laat een terrier nu eens lopen te gen een greyhound.De ongelukkig ste man in het Nederlandse team von den wij de Friese doelman Bijlenga, voor het eerst in dit milieu. Hij heeft Cr aan gedaan wat hij kon. Veel succes had het niet. Misschien was een schot houdbaar. Bakers van PSV trapte zelf nog een bal in eigen doel. Hadde hij dit niet gedaan, een van de Engelsen zou het laatste prikje vast hebben gegeven. En nu kunnen we uitvoerig gaan dis cussiëren over de vraag of een goed clubspeler ook een goed voetballer m «en vertegenwoordigend elftal is. Of Hendriks, de spil van Vitesse, zoveel beter zou zijn geweest dan Utermark van BW, en ons verliezen in alle mo gelijke fraaie speculaties. Wij geloven, dat de KNVB dit onze B-spelers niet had mogen aandoen. Tenzij de techni sche commissie van oordeel is geweest, dat deze voetballers wèl in staat waren tegen het voetbalvernuft van de tegen standers te opereren. Daarom kunnen we bepaald geen oordeel vellen over Van Roessel en Mommers. Zij kwamen pas aan de beurt toen de Engelsen geen been meer uit staken en toen het zowat donker was geworden. En wie zal Utermark, Ba kers en De Jong kwalijk nemen, dat zij sterren als Shackleton, Ford en Kirt- ley steeds op een andere plaats meen den te kunnen vinden dan zij inder daad waren? Indien er ooit van een show sprake is geweest dan heeft Sun derland deze gegeven. Om het psychologische effect van deze nederlaag op de „mogelijken" wat te verzachten moet de KNVB de Ne derlandse spelers zo spoedig mogelijk weer een kans geven in een bonds- ploeg. Het zou verregaand onrechtvaar dig zijn een oordeel te vellen op hun prestaties van gisteravond. Het Olympisch Stadion was lang niet Elk tablet Chefarine „4" bevat extra geneeskracht, dank zij de samenwerking van 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. vol. Amsterdam is wellicht wat ver wend. Maar de voetballiefhebber, die Sunderland heeft zien spelen, heeft in ieder geval een indruk gekregen van voetbal, zoals het kan zijn, indien het in alle onderdelen verzorgd wordt uit gevoerd. Wie zal zich erover verbazen, dat onze amateurs hierbij in het absolute voetbalniets terugzonken? Wij niet. Bartali heeft medegedeeld, dat hij ook dit jaar aan de Ronde van Frankrijk zal deelnemen. In een interview met een sportblad zeide de „campionissimo", dat hij zijn candidatuur zal blijven stellen tot men kan aantonen dat er twaalf betere renners in Italië zijn. Naar ver luidt zou de directeur technique van de Italiaanse ploeg, Binda, de deelneming van Bartali aan het grootste wielereve nement van het jaar niet tegengaan. DE ROUTE DE FRANCE De uitslag van de derde etappe Dinant-Rennes-Pouzauges van de route de France, afstand 179 km, luidt: 1 Petotot, Fr., 5 uur 29 min. 57 sec., 2 Pele, Fr. 5.30,02, 3 Guittard, Fr. 5,30,06, 15. Nolten, Ned. 5,32,00, 17. Maanen, Ned., z.t., 91 Pieters, Ned. 5,46,30. Het algemeen klassement luidt thans: 1 Guittard, Fr., 13,44.50, 2 Leo- cat, Fr. 13,47,32, 3 Maanen, Ned., 13,47,34, Ö.Nolten, Ned. 13,47,59. Na de derde etappe is o.a. De Vries, (Ned.) uit de course genomen omdat hij te laat bij de controle binnenkwam. Opnieuw goede prestatie van Daan de Groot De Oostenrijker Deutsch heeft de zesde etappe (Bautzen-Berlijn) van de wedstrijd Warschau-Berlijn-Praag ge wonnen. Onze landgenoot Daan de Groot werd zesde en Van Neerven tien de. La Grouw en Remkes werden 13e ex aequo geplaatst. In het algemeen klassement heeft de Pool Stablewski de leiding. Tweede is de Belg Verschueren op 3 minuten en derde De Groot op vier minuten. Van Ingen is elfde op 19 minuten, La Grouw 18e op 25 min. Rem kes 37e op 43 min. en Van Neerven 57e op 1 uur 15 min. Het Nederlands Olympisch Comité heeft aan de Nederlandse televisie stichting toestemming verleend om een televisie-uitzending te verzorgen van een deel der sportgebeurtenissen, die op Donderdag 22 Mei (Hemelvaarts dag) in het Olympisch Stadion te Am sterdam in het kader van de Olympi sche Dag worden gehouden. Het ligt in de bedoeling van de voet balwedstrijd Nederland BOostenrijk B de tweede helft uit te zenden. Voorts zullen diverse andere sportprestaties op het televisiescherm te zien zijn. (Vervolg van pag. 1). i revolutionnairen bezwaren, maar zij De stemoverdracht achtten alle spre- vertrouwen dat de regering een be kers in strijd met het karakter van hoedzaam en verantwoord gebruik zal de Staten-Generaal, welke niet alleen'maken van de haar in de voorstellen BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 'n 2jlje doet wonderen (Advertentie, Ing. Med.) DONDERDAG 8 MEI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gra- mofoonmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Granumuziek. (12.3012.33 Land- en Tuin- bouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 33.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gram.muziek. 13.30 Pianorecital. 14.00 Bonsdag van de Bond *van Verenigingen van Gereformeerde Vrouwen. 14.45 Gram. muziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Alt viool en piano. 15.55 Gram.muziek. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Radio Philharmonisch Orkest en solist. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram.muziek. 17.40 Voordracht. 18.00 Nieuws. 18.15 Mannenkoor. 18.40 „Op de Stelling". 18.50 Leger des Heilsmuziek. 19.05 Levensvragen van - allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.20 Viola da gamba en clavecimbel. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Ge varieerd programma. (21.00—21.35 Fami lie-competitie.) 22.15 Buitenlands over zicht. 22.35 Gram.muziek. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en herhaling S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Grrmofoon- muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO. 7.50 VPRO, S.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtenugymnastiek. 7.30 Gramrnuziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.45 Idem. 900 Morgenwijding. 9.15 Gram.muziek. 9.25^ Voor de huisvrouw. 9.30 Gram.- 10.35 „Ik weet, ik weet wat U niet weet". 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevarieerde muziek. 12.00 Zang en piano. 12.25 „In t spionnetje". 12.30 Land- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 Gram.muziek 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram. muziek. 13.25 Metropole-Orkest. 14.00 „De Familie Malinden", hoorspel. 14.45 Gram.muziek. 15.00 Voor de zieken. 16.00 „Van vier tot vijf". 17.00 Voor de jeugd. 11.30 Gram.muziek. 17.45 Regeringsuit zending: Prof. Dr. Ph. W. Coolhaas: „Het lands-archief" teDjakarta". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte mu ziek. 18.5o „De Van Riebeeck-feesten in Kaapstad", causerie. 19.00 Avro-Allerlei 19.05 „Het watersportoentrum voor de Luchtmacht", causerie. 19.15 Gram.muziek 19.40 Rubriek van Kunst en Cultuur. 20.00 Nieuws. 20.05 Opera-concert. 21.05 „De ontdekking der atoom-energie", klank- JJ™- 22.20 Orkestconcert. 23.00 Nieuws 23.15 Sportactualiteiten. 23.30—24.00 Gra- Wofoonmuziek. stemmachine, maar ook plaats van beraadslaging- en onderlinge overtui ging zijn, waarbij de persoonlijke ver antwoordelijkheid ten slotte de door- slag b$j het bepalen van de uit te brengen stem moet geven. Inzake de leeftijdsverlaging ver klaarde alleen de heer Kropman zich er voor, al zou ook h(j geen enkel be zwaar hebben gehad, indien dit voor stel niet was gedaan. De andere spre kers hadden allen bezwaren op grond van het feit, dat een zekere mate van ervaring en rijpheid nodig is, alvorens men zijn werk als Kamerlid naar be horen kan verrichten. Prof. Anema en de heer PoIIema achtten de voorstellen inzake de be trekkingen met de andere rijksdelen onaanvaai-dbaai'. Eerstgenoemde, om dat het ontwijfelbaar vaststaat, dat het hier niet alleen om formele re ductiewijzigingen, maar ook om, ten dele diepingrijpende zakelijke veran deringen gaat, welke men niet tus sen de bedrijven door kan en mag be slissen. De CH-spreker was van oordeel, dat het betreffende hoofdstuk van de grondwet niet alleen niet is uitgewerkt, gelijk de regering stelt, maar dat het nog moet beginnen te werken. Hij stel de dan ook grote prijs op het behoud in de grondwet van bepalingen, zoals die, welke voorschrijft dat de Konin gin het hoofd der Nederlands-Indone sische Unie is. Overigens wenste hij zich nog nader te beraden na het ant woord der regering, HOK over de wijzigingen in het be- stuur der buitenlandse betrekkin gen, zonder twijfel het belangrijkste onderdeel van deze herziening, werd uitvoerig gesproken. Prof. Anema be tuigde in het algemeen zijn instemming met het voorstel en wel in het bijzon der met het aan de rechten toegekende toetsingsrecht van nationale wetten aan internationale regelingen. Hij achtte de Hoge Raad in het belang van een zuivere rechtsvorming onmisbaar. Op enkele andere punten hebben de anti- toegekende bevoegdheid overeenkom sten te kunnen sluiten zonder toestem ming van de Staten-Generaal. De heer Pollema daarentegen vroeg zich af of nu werkelijk dit ontwerp zo spoedeisend was en of men niet wijs had gedaan de verdere ontwikkeling nader af te wachten. De heer Molenaar (VVD), die in de avondvergadering het woord kreeg, zeide, dat in zijn functie over dit punt geen eenstemmigheid bestaat. Hijzelf is voorstander van hét toetsingsrecht door de rechter. Het ontwerp betreffende de buiten landse betrekkingen zal zich kiinnen verheugen in de volledige steun van de KVP-fractie. Bij monde van de heer Beaufort deelde deze groepering mede. dat het volkomen logisch is, dat de regering aan de verouderde ar tikelen de vorm heeft gegeven, welke aansluit bij de gewijzigde verhoudin gen door de geleidelijke democratise ring van het buitenlandse beleid. De heer Van Santen (CPN) waarschuw de tegen de organisatie van een toe komstige staatsgreep en bepleitte de wenselijkheid de voorstellen inzake overgang naar ten nieuwe rechtsorde en inzake de buitenlandse betrekkin gen terug te nemen. Overigens merk te hij op, dat de bevolking niet vol doende tijd heeft gekregen om de grondwetswijzigingen te beoordelen. Sprekers fractie is tegen uitbreiding van het aantal leden der Staten-Ge neraal. De anti-revolutionaire heer De Wilde was het eens met de heer Anema, dat als de Tweede Kamer meent 150 leden te moeten hebben, daaraan gevolg inoet worden gegeven. De consequentie daarvan zal uitbret- ding der Eerste Kamer tot 75 moeten zijn. Een leeftijdsgrens van 30 jaar vindt hij wel gemotiveerd. Het indie nen en bestrijden van amendementen is het werk van ervaren staatslieden. Aan het voorstellen tot verlaging van de leeftijdsgrenzen kan hij zijn stem niet geven. Inwoonster aan bekomen brandwonden bezweken Bij een korte, doch felle brand die gistermiddag op de eerste verdieping van een woning in de Wüttenbach- straat te Amsterdam-Oost heeft ge woed, liep de 65-jarige bewoonster mw. W. C. van Dijkhuizen, die alleen thuis was, zeer ernstige brandwonden op. La ter in de middag is zij in het Onze Lieve Vrouwe gasthuis overleden Met moeite was zij door brandweer lieden uit de voorkamer, waar een om gevallen oliestelletje de brand had ver oorzaakt, naar buiten gebracht. De voorkamers op de eerste verdieping brandden geheel uit, die op de twee de verdieping gedeeltelijk. Met drie stralen was de brandweer binnen eën kwartier het vuur meester. Meisje zwaar gewond bij aanranding te Croesbeek In de Staatsbossen bij Groesbeek heeft een onbekend individu twee meis jes van 19 en 20 jaar lastig gevallen. Toen ze niet van hem gediend bleken, heeft hij de oudste met een revolver in de linkerzijde en linkerarm gescho ten en het andere meisje een slag met de kolf op het hoofd gegeven. Het ge wonde meisje is naar een ziekenhuis overgebracht en ijlings geopereerd. Haar toestand was niet zonder levens gevaar. De streek rondom Groesbeek is reeds geruime tijd onveilig door het optreden van ongure idividuen. Beroving te Apeldoorn thans opgelost De Apelaoornse politie blijkt raak te hebben geslagen, toen zij Vrijdag avond de 22-jarige M. arresteerde, op verdenking, dat hij enige uren te vo ren een 67-jarige man in de Nieuw- straat aldaar van vijfduizend gulden had beroofd. Zij heeft namelijk zo veel materiaal tegen hem kunnen ver zamelen, dat hij tot een volledige be kentenis werd gedwongen. Ten huize van een kennis te Beekbergen is een koffer met f 4800 gevonden. Het ge stolen geld is daarmee op f 170 na te recht. Acht jaar voor roofoverval In de loop van de vorige zomer heb ben twee Haagse jongemannen, die door een oude man in zijn woning wa ren gelokt, de oude neergeslagen en een aantal voorwerpen en wat geld gestolen. De man overleed later aan wonden. De Haagse rechtbank heeft de daders thans ieder acht jaar gevan genisstraf opgelegd. De eis was tien jaar met terbeschikkingstelling. ZESJARIG MEISJE WERD GEDOOD DOOR BLIKSEMINSLAG Maandagavond sloeg de bliksem op de electrische geleidingen van de wo ning van de landbouwer J. Harmzwiers te Dalen. Het 6-jarig dochtertje Geesjf werd op slag gedood. 41. Het was geen wonder, dat moeder Woeffi zuchtte, toen ze zag, dat mevrouw Babbelgraag haar tuin tje binnenkwam. Want mevrouw Bab belgraag was een erg lieve dame, daar was iedereen in het dorp het wel over eens, alleen bezat zij één verve lende eigenschap, ze babbelde te veel! En dat was nu iets, wat Moeder Woef fi op het ogenblik helemaal niet ge bruiken kon. Maar Moeder begreep ook wel, dat er geen ontkomen aan was en ook wilde zij voor geen geld die goeie mevrouw Babbelgraag voor het hoofd stoten, want zoals gezegd, mevrouw Babbelgraag stond bekend, als iemand die vele en goeie dingen deed. Dat was dan ook één van d« redenen waarom Z(j zitting had in alle besturen van de verenigingen, die het dorp telde en niet alleen, zoals som mige boze tongen beweerden, omdat zij zo goed en zo lang praten kon. Het was dan obk met een allervriendelijk ste glimlach op haar gelaat, dat zij op Moeder Woeffie afkwam. „Mijn besta mevrouwtje, wat ben ik blij u weer te zien. Nee, ik zal u niet te lang ophouden, want ik zie dat u druk be zig bent, maar één minuutje zult u mij toch wel willen aanhoren. Ik kom niet voor mezelf. Heden nee, het ia voor een goed doel, dat ik bij u aan kom kloppen!" (Advertentie, Ing. Med.) nE onder de schuilnaam Willem Els- schot schrijvende Antwerpenaar Alfons J. de Ridder, die vandaag zijn zeventigste verjaardag viert, neemt in de Vlaamse litteratuur wel een heel aparte plaats in. Denkend aan het Vlaamse proza gaan de gedachten voor het merendeel nog altijd uit naar de hoogbejaarde Stijn Streuvels, Ernest Claes en Felix Timmermans, om slechts enkelen te noemen, wier oeuvre hier te lande tientallen jaren lang in vrij grote omvang werd verspreid. Leest men Elsschot, dan doet een kennismaking „op het eerste gezicht" zeker meer denken aan een het karakter en gedrag van de medemens onbarmhartig en feil loos ontledend auteur, wiens wieg eer der kon gestaön hebben in de kille Uit het jongste cijfermateriaal, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek ons verstrekt, blijkt dat Nederland per 1 Juli van het vorig jaar niet minder dan 10.262.000 zielen telde, en dat ons inwonertal sinds 1 Juli 1945 in zes jaren dus met 10,2% moet zijn toe genomen. Vrijwel nergens was de be volkingsaanwas zo groot. Alleen Ame rika evenaart ons, en slechts Canada, dat overigens nog maar 13.893.000 zie len telde op I Juli 1951, overtreft ons met een gloeiperiode van 11,4%, dat het land echter voor een belangrijk deel aan immigratie dankt, tewijl de groei van het Nederlandse zielental door de emigratie juist werd vertraagd. Er zijn twee oorzaken, die Neder land zo'n goed figuur doen slaan op de internationale bevolkingsmarkt. De eer ste is, ons hoog geboortecijfer, de twee de ons lage sterftecijfer. In 1951 waren er in ons land 22.3 le vendgeborenen per 1000 inwoners, te genover in Zweden bijvoorbeeld maar 18,1 en bij onze Zuiderburen maar 16,1. Overigens blijven we op dit punt ach ter liggen bij Amerika (24,3) en Ca nada (27,1), welke twee landen de eni ge zijn, waar we het geboortecijfer het afgelopen jaar nog zagen stijgen tegen over de voorgaande jaren. Zo goed als elders daalt het geboortecijfer in Ne derland sinds 1948 geleidelijk, zij het dat we het lage peil van 1939 (20,3) nog niet hebben bereikt. Tegenover ons vrijwel hoge gehoor- tecijfer staat een laag sterftecijfer. Geen land zouden we kunnen opgeven waar minder doden te begraven zijn per 1000 inwoners dan juist in Neder land. Slechts 7,6. Zelfs Amerika (9,7) en Canada (9) kunnen in dit opzicht niet in onze schaduw staan. Van de Europese landen spant Frank rijk met een sterftecijfer van 13,3 per 1000 inwoners de kroon, zij het dat zijn geboortecfer (19,5) nog mee mag tellen, FEUILLETON DOOR 13. 't Werd Zondagavond en het week einde was dus bijna voorbij. Barbara trachtte zichzelf wijs te maken, dat ze er blij om was. Echter was het in «iele opzichten heel prettig geweest. Vooral aan het diner van gisteravond had ze zich erg vermaakt. Ze had tussen Benny Jackson enBryan Melrose ge zeten en bij een vergelijking wel moe ten erkennen dat laatslgenoemde het verre van dé ander won. Toch iOu 't haar pleizier doen als Bryan niet zo opvallend veel belangstelling voor haar toonde. Hij maakte op die manier alles wel heel moeilijk. Overal *vaar zij heenging, scheen hij óók te zijn. Zeker, ze bevond zich doorgaans bij Heather, maar hij was daar eveneens gekomen. Vanmorgen nog had Hea ther gezegd: „Wat is er toch met Bry an aan de hand? Gewoonlijk hangt bij niet zo om het huis als nu". En ze had er met een ietwat afkeurende blik op laten volgen: „Ik geloof, dat u de attractie vormt, juffrouw Newcombe" Barbara vroeg zich, niet bepaald op haar gemak af, of mevrouw Melrose zou bemerken wat er gebeurde. Ten slotte was zij, Barbara, aangenomen om de oudste dochter des huizes ge zelschap te houden, niet om de zoon te amuseren. Toch, als men Bryan buiten beschouwing liet, kon ze gerust zeggen, dat iedereen in huis even vriendelijk voor haar was. Ze werd meer behandeld als gast of zelfs als lid van het gezin dan als iemand in loondienst. Van haar kant maakte ïe zich ook meer en meer nuttig in bet huishouden en was er op uit, nu deze dan gene de helpende hand te bieden. Zo werd ze, gaandeweg, vrijwel onont beerlijk. Zelf had ze nooit gedacht, zo veel practische aanleg te bezitten, maar misschien, zo overwoog ze dan, leek het slechts zo, omdat de anderen nogal hulpeloos waren. Nu reeds deed ze dienst als een soort stootblok tus sen mevrouw Melrose en de keuken. Als haar werkgeefster aan en of an der bezig was, hield Barbara bespre kingen met de huishoudster. Ook voor kolonel Melrose knapte ze wel eens een karweitje op, terwijl Joan gere geld met verzoeken van uiteenlopende aard bij haar kwam aanzetten. Toen ze die avond Heather's kamer binnentrad om het meisje goedennacht te wensen, dacht ze onwillekeurig: „Als ik hier om welke reden dan ook eens plotse ling weg moest, zouden ze me alle maal, geloof ik, missen, al ben 'k hier nog maar kort". Heather had het boek, waarin ze had zitten lezen, neergelegd. „Weet u. juffrouw Newcombe", vroeg ze. ,dat u morgen precies een week hier zult zijn geweest?" „Dat weet ik en ik zei het nog daar even bij mezelf". „Lijkt het u langer toe?" „In zekere zin wel". Op Heather's gezicht verscheen, bij uitzondering, even een glimlach, toen ze hernam: „Ik wil nu wel eerlijk be kennen, dat ik tegen uw komst beb opgezien". „Dat had ik wel gedacht", zei Bar bara vriendelijk. „He.b ik het erg laten merken? Tk geloof, dat ik die eerste middag me heel onhebbelijk heb aangesteld". „O, dat is al zo lang geleden". „Ik kon er heus niets aan doen, maar ik voelde me ellendig en had het land aan iedereen. Dat gevoel heb ik helaas dikwijls. Toch spijt het me, dat ik me zo slecht heb gedragen". ,0, dat heb je niet en in elk geval had ik het best begrepen". Na deze woorden stak Heather ïaar plotseling de hand toe, in een spon tane opwelling. Barbara had al meer gevoelsuitingen .bij haar opgemerkt, ofschoon niet vele. In de nu bijna 'er- streken week had ze Heather haar honden of haar kleine zwarte katje, Snooks, een paar keer hevig zien lief kozen. Het meisje had toen de indruk gemaakt van iemand die naar gene genheid snakte, maar Barbara zou niet kunnen zeggen waarom. Evenmin zou ze een antwoord kunnen geven op de vraag, hoeveel liefde Heather en haar ouders elkaar toedroegen. Kolonel Melrose scheen erg op haar gesteld, maar het leek soms, dat mevrouw haar als een lastpost beschouwde en dat Barbara vooral was aangesteld, opdat mama niet zoveel tijd aan haar doch ter zou behoeven te besteden. Barbara begreep meer en meer, dat bij de Melroses iedereen volkomen op zichzelf stond en dat er over 't geheel van harmonie tussen hen weinig sprake was. Ze geleken allesbehalve op een vast aaneengesloten gezin. Zeker, me vrouw Melrose aanbad als 't ware Bryan, maar hij was blijkbaar haar troetelkind en de verering die ze hem toedroeg kon hem slechts schaden. Wat de kolonel betreft, die scheen zich nau welijks met zijn zoon, door hem als een nietsnut beschouwd, te bemoeien. Bryan was, in de ogen van zijn vader, üoor mama hopeloos verwend. „Ik ben nü erg blij, dat u gekomen is, juffrouw Newcombe", ging Heather voort. Barbara drukte even de uitgestoken hand. „En ik ben óók blij, dat ik deze be trekking gekregen heb. Toen ik je dat voor 't eerst zei, wist ik zeker, dat het zo zou gaan. Wil je nog blijven lezen of zal ik het licht maar uitdoen?" „Ik denk, nog even te zullen lezen" Barbara was al bij de deur toen Heather haart erugriep. „Och, juffrouw Newcombe, zou u nog iets voor me willen doen?" „Natuurlijk wel". „Ik heb mijn schrijfgerei in het ka binetje naast de zitkamer laten liggen. U wete wel, dat ik daar na theetijd was. 't Is mijn rode schrijfmap en er zitten een paar nogal particuliere brieven in". „Nu, ik zal ze even voor je halen; dat spreekt vanzelf". Vlug liep Barbara de trappen af. Ze wist, dat mevrouw Melrose al naar bed was. Waarschijnlijk zouden Joan, Benny Jackson en Bryan nog wel in de bliblio- theek zijn. De kolonel was kort na het middagmaal naar zijn studeerkamer ge gaan. Barbara stak de hall over. De grote zitkamer werd niet dikwijls ge bruikt, maar het kleine kamertje er naast kreeg op de late middag veel zon en Heather bracht er dikwijls hele uren door. Het was niet nodig, nu 't licht in de zitkamer op te draaien, want de maan overgoot dit vertrek, waar de gordijnen waren opengelaten, geheel met een zil verig licht. Barbara liep naar de kleine naastgelegen kamer, waar een venster de volle breedte van een der muren be sloeg. Een ogenblik bleef ze staan kij ken naar de tuinen, die zich tot het verderop gelegen meer uitstrekten. Dat uitzicht riep plotseling, met een steken de pijn in haar hart, de herinnering aan een ander meer bij Barbara op. Een koud, helder meer, 's winters altijd stijfbevroren. Ofschoon er niet de min ste gelijkenis bestond tussen de tuinen van Lawnside en de woeste vlakten van Labrador, verwisselde het spel harer verbeelding de wijdvertakte loofbomen voor de hoog en slank opgeschoten den nen. En daar, dicht achter haar, stond Jinks.Jinks, zoals hü er zo vaak stond, de armen dicht om haar heen en haar dan naar zich toekerend.... (Wordt vervolgd) Noordelijke Nederlanden dan aan de Schelde in de goede Sinjorenstad. Elsschots proza en soms ook zijn poëzie is óf spottend óf keihard en in bepaalde gevallen zelfs in staat zich van het leven afwendende gevoelens te wekken. Zo moet het n.l. wel worden als men de reeds veel eerder geschreven doch pas in 1934 in „Verzen van vroe ger" gebundelde gedichten leest, zoals „Het huwelijk". Toen hij bespeurde hoe de nevel van den tijd in de ogen van zijn vrouw de vonken uit kwam doven haar wangen had verweerd, haar voorhoofd had doorkloven toen wendde hij zich af en vrat zich op van spijt Maar sterven deed zij niet al zoog zijn helsche mond het merg uit haar gebeente, dat haar toch bleef dragen. Zij dorst niet spreken meer, niet vragen of niet klagen en rilde waar zij stond, maar leefde en bleef gezond. DEEDS op jeugdige leeftijd schreef Willem Elsschot, die in wijdere kring nog jarenlang onbekend bleef, gedichten in de Vlaamse tijdschriften „Alvoorder" en „Arbeid". Tijdens zijn verblijf in Schiedam, omstreeks 1910, debuteerde hij als romancier met een roman over het kleinburgerlijke pen sionleven onder de ironische titel: „Villa des Roses", een debuut, dat nog altijd tot zijn zuiverste werk wordt gerekend. Met grote tussenpozen verschenen daarna o.a. de plattelandsroman „De verlossing", de huiveringwekkende vertellig „Een ontgoocheling", de roman „Lijmen", verhalend over de advertentiecolportage, een bedrijf dat hij uit eigen ervaring kende. Fascine rend en scherp is het boek „Kaas" (1933), waarin wordt verhaald van een man, die een bescheiden klerkenbaan tje opgeeft voor de agentuur van een kaashandel, waarin niets omgaat. Als hij tenslotte hier weer vanaf ziet en zijn vroegere werk hervat, verbiedt hij zijn vrouw ooit weer kaas in huis te halen. In „Kaas" is het toch, dat Elsschot iets minder hard tegenover zijn figuren komt te staan. Er komt zo nu en dan, vooral in het slot, iets van begrijpen en medegevoel naar voren, dat ook in zijn latere werk (gelukkig) doordringt en het meer aanvaardbaar maakt. Daarom is de in de zomer van 1941 verschenen novelle „Het tankschip", een verhaal in de „ik"-trant, zo ge worden, dat men met Elsschot glim lachend en herkennend het avontuur van mijnheer Jack Peeters meemaakt. Tenslotte schreef hij in 1946 in het „Nieuw Vlaamse Tijdschrift" de boei ende novelle „Het dwaallicht". Willem Elsschot mag dan niet tot grote hoogten zijn gekomen, hij neemt ook nu nog een geheel eigen,en eer volle plaats in in de Vlaamse letteren. Dat die waardering ook in ons land voor hem in ruime mate leeft bewijst het feit, dat hem vorig jaar in Den Haag door het bestuur van de Jan Campertstichting de Constantijn Huy- gensprijs 1951 werd uitgereikt. W. K. Israel schorst de besprekingen met Duitsland Het Israëlische parlement heeft be sloten de herstelbetalingsbesprekingen met Duitsland te schorsen. De besprekingen, die te Wassenaar gehouden zijn, zijn op 7 April reeds voor onbepaalde tijd verdaagd. Men kon het niet eens worden over de kos ten van hervestiging van ontheemde Joden in Israel. In Westduitse regeringskringen noemt men het besluit van het Israëli sche parlement „zeer betreurenswaar dig" en hoopt men, dat het van zijn besluit zal terugkomen. Mr. Moh. Yamin zal hoofdredac teur worden van het binnenkort te ver schijnen dagblad „Mimbar" Indonesia".

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7