ogelijk conferentie van Westelijke ministers voor Buitenlandse Zaken Gegijzelde Zaanse journalist geniet vereiste faciliteiten nu VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Nieuwe garantie voor Bonn als bezettingsregiem eindigt Bennaars weer in Oranje-team !amer van Koophandel pleit voor grotere ponten over het IJ Minister Lieftinck leed nederlaag Amerikaans atoomkanon met een enorme vuurkracht Den Haag achter Ridway's voorstel TERUG 15 HIJ! Krijgsgevangenen op Koje nemen kampcommandant gevangen VrijcJag 9 Mei 1952 ,149e Jaargang No. 110 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De verdragen met West-Duitsland Men verkeert in tijdnood Ondergrondse verbinding bij Hembrug naast Velser-tunnel gewenst Tijdelijke oplossing Geen naakiplasiiekenop ihet Aiphense badhuis Weerhericht Twee elfjarige meisjes vonden babylijkje Koningin ontving R. T. C.-delegatie Infanterie blijft onmisbaar Brand op Zweeds schip Vrouwe Justitia vergiste zich!! Gijzelingsbesluit 1928 laat geen twijfel bestaan De vraag naar het „waarom" blijft Een Koreaanse klaagde Tijdens bespreking binnen de omheining gesleurd Onderhandelingen over vrijlating mislukt Directie; i j_ biJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; ïAchterdam 18, Tel. 5541 i ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: I Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 Nederland-Zweden Odenihal weer op backplaais Het Nederlandse elftal, dat Woens- jgavond 14 Mei om 7 uur te Amster- jam in het Olympisch Stadion tegen Zweden uitkomt is als volgt door de Reuze-commissie van de KNVB samen gesteld: Kraak (Stormvogels): Odenthal (Haar lem) en Alberts (Vitesse); Wierts (DWS), Terlouw (Sparta) enBiesbrouck (RCH) (aanvoerder); Van der Kuil (VSV), Lenstra (Heerenveen), Van Me lis (Eindhoven), Bennaars (Dosko) en Clavan (ADO). JpReserves: Landman (Sparta), De Jong (ADO), Hendriks (Vitesse), Van ^phijndel (SW) en Van der Tuyn Hermes- DVS). Het Zweedse elftal, is als volgt sa mengesteld: Karl Svensson; Lennart Samuelsson en K. E. Andersson; Olie Aahlund, Erik Nilsson en Goesta Lindh; Lars Raaberg, Goesta Loefgren, Sven Erik Westerberg, Yngve Brodd en Goesta Sandberg. li Reserves: Tore Svensson, Rune Jin- |aard. Holger Hansson, Henry Kaell- ken en Egon Joensson. LIET is mogelijk, dat binnenkort een conferentie van de „Westelijke" ministers van Buitenlandse Zaken zal moeten worden belegd ter bespreking van ver schillende punten van het stelsel van verdragen, dat een einde moet maken aan het bezettingsstatuut. Dit werd gisteren te Bonn verklaard door een hoog geplaatst Amerikaans ambtenaar, nadat gedurende acht uur door de Hoge Commissarissen en Bondskanselier Adenauer in bijzijn van de Bondsminister van Financiën en het hoofd van het ministerie van Buitenlandse Zaken over deze materie overleg was gepleegd. Voorts is bekend gemaakt, dat gewerkt wordt aan het opstellen van een geheel nieuwe garantie, die England, Frankrijk en de Ver. Staten aan West-Duitsland en Berlijn zullen geven voor hun territoriale integriteit, zodra het bezettings regiem eindigt. Over de besprekingen te Bonn zei de woordvoerder voorts, dat Donder dag voor het eerst het belangrijkste van de nog niet geregelde punten, n.l. het verdelen van de Duitse bijdrage in geld over Westduitse en geallieerde, in Duitsland gelegerde soldaten, was aan gesneden. Vandaag en Zaterdag zullen de Hoge-Commissarissen en Adenauer hun besprekingen voortzetten. „Wij verkeren in tijdnood", aldus de woord voerder. Een aantal andere belangrijke financiële kwesties was Donderdag definitief geregeld. Naar verluidt, is tevens gesproken over het ontwerp van het Westelijke antwoord op de jongste Sowjet-nota over Duitsland. In een adres aan Burgemeester en Wethouders heeft de Kamer van Koophandel te Amsterdam de noodzaak van ondergrondse verbindingen tussen de IJ-oevers bij de Hembrug bepleit. Verder wordt in het adres gezegd, dat zolang een IJ-tunnel tussen de twee gescheiden gedeelten van Amsterdam nog niet tot stand is gekomen zo spoedig mogelijk voorzieningen moeten worden getroffen om de capaciteit van de IJ-ponten op te voeren. De kosten daarvan worden ge raamd op 10 millioen gulden. Hoewel het verkrijgen van dit be drag bezwaarlijk zal zijn, is de Kamer van mening, dat hier voor Amsterdams belangen van een dusdanig gewicht op het spel staan, dat een oplossing moet worden gevonden. De huidige geheel onvoldoende ver binding met Amsterdam-Noord verhin dert de aldaar gevestigde industrieën zich uit te breiden, omdat een vlotte verplaatsing van de benodigde werk krachten niet kan worden verzekerd. De functie van Amsterdam als econo misch, sociaal en cultureel centrum zal niet voldoende kunnen worden bevor derd. zolang een vlotte verbinding met Noord-Holland ten noorden van het IJ ontbreekt. De K?-ier meent, dat het gerecht- naardi«d en rationeel zou zijn, indien het rijk aan de beoogde verbetering van de nonten steun verleent. Zij is van oordeel, dat de bestaande pontver bindingen tussen de IJ-oevers te Am sterdam niet voldoen aan de huidige verkeereisen. Daar een definitieve oplossing nog jaren op zich zal laten wachten, acht de Kamer een tijdelijke oplossing in de vorm van vergroting van de ponten het meest aangewezen Zij verzoekt daarom B. en W. zo spoe dig mogelijk de nodige maatregelen te willen nemen. ■De gemeenteraad van Alphen aan de Rijn heeft gisteravond met 13 tegen 4 stemmen besloten de naakt-plastieken van Sonia Meijer niet in de muren van het badhuis aan te brengen. Alvorens dit besluit viel, had de heer Rogaar van de P.v.d.A. een motie ingediend om de plastieken alsnog aan te bren gen. Hij kreeg daarbij steun van zijn fractiegenoot Van den Akker en van de heren Van der Meent van de WD en Slootjes (KVPV Wethouder Van den Berg dreigde zijn portefeuille ter be schikking te zullen stellen wanneer de motie zou worden aangenomen. Hij kon zyn portefeuille houden, want alleen ae vier hiervoor genoemde leden stem den voor de motie, hetgeen niet op woog tegen de „verzamelde krachten" Van CH. AR, SGP en twee Katholieken Verwachting tot morgenavond: LICHT TOT HALF BEWOLKT Vannacht hier en daar mist en I aanvankelijk in de Noordelijke netft van het land nog enkele I buien, overigens licht tot half I bewolkt en overwegend droog. E Dezelfde of iets hogere tempe- I rat uren dan vandaag. Zwakke tot E matige wind uit uiteenlopende richtingen. Twee meisjes van elf jaar, die in de Kerkelanden te Almelo aan het wan delen waren, vonden een pakje, dat in kranten gewikkeld in het struikgewas was verborgen. In dit pakje werd het lijkje van een pasgeboren baby aange troffen. Het lijkje is door de Almelose recherche in beslag genomen. Herziening omzetbelasting terruggenomen Minister Lieftinck is er gisteravond niet in geslaagd, in de Tweede Kamer zijn- wetsontwerp tot herziening van enige tabellen voor de Omzetbelasting in veilige haven te loodsen. De be windsman had zieh namelijk ten sterk ste verzet tegen een amendement van de vaste commissie voor de belastin gen, om de periodieken vrij te stellen van omzetbelasting. De heer Lucas (KVP) verdedigde de voorgestelde vrij stelling. De Kamer heeft zich hiermee bij zitten en opstaan verenigd, waarbij de minister slechts de steun van de Partij van de Arbeid genoot. Prof. Lieftinck heeft daarop schorsing der beraadslagingen gevraagd, hetgeen in houdt, dat het ontwerp voorlopig is in getrokken. Gistermiddag ontving H. M. de Koningin op het paleis Soestdijk de delegaties van de RTC voor de West. H. M. Koningin Juliana be kijkt tegen de zon een vouwbeen, dat vervaardigd is uit schildpadden- leer en aangeboden werd door de heer Kransquin (Antillen). Links naast H.M. min. ir. L. A. H. Peters. De Amerikaanse minister voor het leger, Frank Face, heeft medegedeeld, dat het nieuwe Amerikaanse wapen, het atoomkanon, een enorme vuur kracht heeft en in tegenstelling tot de atoombom gebruikt kan worden bij alle weersgesteldheden. Het kanon, dat ongeveer 75 ton weegt, wordt vervoerd op een wagen, die een snelheid van 55 km per uur kan hereiken. Minister Pace onthulde verder, dat in de V.S. proeven worden genomen met geleide projectielen, die van een „atoomontsteking" zijn voorzien. Alle moderne wapenen, zo vervolgde hij, kunnen echter de landstrijdkrachten in een oorlog niet vervangen. Geen enkel land zal er in slagen een oorlog te winnen zonder hulp van bondge noten. Door onbekende oorzaak brak gister avond brand uit aan boord van het 1230 br.t. metende Zweedse s.s. „Ar- dennia", dat in de Waalhaven te Rot terdam ijzer lag te laden. De brand woedde in een partij hen nep. Na anderhalf uur kon met het na blussen worden begonnen. (Van een onzer redacteuren) 70ALS wel te verwachten was, heeft de gijzeling van de redacteur-Zaanstreek van „Het Vrije Volk", de heer A. H. Hommerson, niet alleen in journalistieke kringen stof doen opwaaien. Juristen hebben zich na de eerste berichten over de behandeling, welke de heer Hommerson in het Huis van Bewaring aan de Weteringschans in Amsterdam gewerd, afgevraagd in hoeverre deze maatregelen overeenkwamen met het regiem, dat op een gegijzelde mag worden toegepast. Het komt ons volkomen onbegrijpelijk voor, dat zowel de officier van Justitie te Amsterdam, mi A. S. de Muinck Keizer, als de rechter-commissaris, mr J- Knottenbelt, klaarblijkelijk niet op de hoogte waren van het bestaan van een Gijzelingsbesluit van 26 September 1928, waarin nauwkeurig staat omschreven op welke faciliteiten een gijzelaar recht heeft. Toch kunnen wij niets anders afleiden uit het feit, dat de journalist, die aanvankelijk, evenals een verdachte, in een cel was opgesloten, gistermorgen pas in het Huis van Bewaring is „ge huisvest" op een wijze, die niet van de bepalingen in het zoëven genoemde Gijzelingsbesluit afwijkt. riële behoeften voorzien; roken is toe gestaan, evenals het ontvangen van nieuwsbladen, tijdschriften en boeken uit openbare leeszalen en bibliotheken. Hij is niet verplicht arbeid te ver richten. Hij kan vrijelijk brieven schrij ven en post ontvangen, die niet aan censuur onderhevig zijn. Bezoek mag hij ontvangen van 9 tot 4 uur. Ter adstructie van onze lezers wijzen wij er op, dat zowel in het Wetboek van Burgerlijke Regtsvordering als in het Wetboek van Strafvordering bepa lingen omtrent de gijzeling zijn opgeno men. Men kan dus in een civiele zaak worden gegijzeld, maar ook in een strafzaak, bijv. wanneer men weigert ais getuige op te treden. Het Gijzelingsbesluit van 1928 legt m j zijn considerans precies vast welke rechten en plichten een gijzelaar heeft. (Zo moet de gijzelaar de beschikking hebben over een afzonderlijk vertrek, (als hoedanig een cel uiteraard niet kan worden beschouwd)Hij mag, voorzover de orde in het huis daardoor niet wordt verstoord, eigen huisraad gebruiken. Hij moet de beschikking hebben over een stoel, een armstoel, een tweede stoel, een tafel, een kapstok, een spie gel, een wastafel enz. Hij mag voor eigen rekening in zijn dagelijkse mate- jyjET deze wetenschap gewapend heb ben wij ons persoonlijk gewend tot de heer Van Marle. adjunct-direeteur van het Huis van Bewaring in Amster dam. Gistermiddag hadden wij een on derhoud met hem. Daarin deelde de heer Van Marle ons mee, dat men zich inderdaad aanvankelijk vergist heeft. De verbetering van de positie van de heer Hommerson is een gevolg van het feit, dat de Officier van Justitie en de Rechter-Commissaris kennelijk hun fout hebben Ingezien. Over één punt slechts kan verschil van mening bestaan. Twee jaar geleden namelijk heeft het Ministerie van Justi tie toegezegd een algemene regel over de bezoektijden te zullen laten uitgaan. Dit is nog niet geschied, zodat men in Amsterdam niet weet hoe de bezoektijd van 9 tot 4 uur moet worden geïnter preteerd. Kan men 's morgens op be zoek gaan en in de middag vertrekken? De heer Van Marle deed ons mede deling van bovengenoemde toegepaste verbeteringen. De Nederlandse Journa listen Kring, de directie van Het Vrije Volk en de raadsman van de gijzelaar hebben inmiddels met klem tegen de aanvankelijke behandeling van de heer Hommerson geprotesteerd. Thans is de situatie zo, dat de gijze laar gelegenheid heeft gekregen zijn „hobby", tekenen, te beoefenen; hij mag roken en ontving bereids verschil lende kranten en boeken. Wij verheugen ons uiteraard zeer, dat de gegijzelde journalist, die zieh, zoals hem betaamt, in een strafrechtelijke zaak op zijn zwijgplicht beroept, op de juiste wijze wordt behandeld. Rest de vraag, waarop wij vooralsnog het ant woord niet kunnen geven, hoe justitiële autoriteiten het bevel tot gijzeling te genover een Nederlands staatsburger kunnen geven zonder dat zij op de hoogte waren van de in 1928 gestelde regelen. Indien een vergissing al men selijk is, dan zouden wij toch gaarne met spoed willen vernemen hoe Vrouwe Justitia in een zo uitzonderlijke zaak als deze vergat, voordat zij tot haar be sluit tot gijzeling kwam, wetboeken en besluiten te bestuderen. Met de erken ning van een vergissing is veel goed gemaakt. De vraag naar het „waarom" blijft. Overigens willen wij nog eens her inneren aan het geval van de Haagse journalist, dat wij gisteren in ons hoofd artikel aanhaalden. Deze journalist is ten slotte vrijgelaten op het compromis, dat hij tegenover de autoriteit de naam van zijn zegsman zou prijsgeven onder de bindende voorwaarde, dat tegen deze zegsman geen maatregel van welke aard zou worden genomen. Is onze me morie juist, dan gingen destijds de au toriteiten op dit voorstel in. Wij vernemen, dat de Nederlandse regering zich volledig verenigt met de verklaring van generaal Ridgway over de wapenstilstandsoAderhandelingen in Korea. Het opperbevel der Verenigde Naties heeft getoond tot belangrijke concessies bereid te zijn en niets ongedaan te la ten, waardoor redelijkerwijze een einde kan worden gemaakt aan de strijd in Korea. De communistische eis, dat alle krijgsgevangenen worden gerepatrieerd, dus ook zij, die zich daartegen op over tuigende' wijze blijken te verzetten, druist echter op flagrante wijze in te gen de meest elementaire menselijke rechten, waarvoor de strijdkrachten der Verenigde Naties in Korea op de bres staan. Op dit punt is dan ook geen compromis mogelijk, aldus de Neder landse regering. Sinds 1893 woont in een dal in Korea een Koreaanse vrouw, die thans oud en ziek is. Het viel haar op, dat het de laatste jaren zo on rustig om haar heen was gewor den. Waarom ze zoveel ontplof fingen hoorde en soldaten in de buurt zag, begreep zij niet. Tot dat manschappen van het acht ste leger haar hut ontdekten en haar vertelden, dat zij tegenwoor dig in de frontlinie woonde. Dit was de eerste keer, dat zij iets over een zekere oorlog in Korea vernam. Evita Perón „geestelijk hoofd" van Argentijnse Natie Ter gelegenheid van de dertigste verjaardag van Eva Peron, de echtge note van het Argentijnse staatshoofd, hebben beide huizen van het parlement haar uitgeroepen tot „geestelijk hoofd van de natie". Juan Peron kreeg de titel van „bevrijder van de natie". DROF. mr C. W. de Vries, hoogleraar in het staatsrecht aan de Economi sche Hogeschool in Rotterdam, is terug uit de Sovjet-Unie. Wie het nog niet in een krantenbericht heeft gelezen zal het zich in de komende weken wel uit de etalages van de boekenwinkels moeten laten toeschreeuwen, want het staat zes keer in grote, rode letters op een geschrift van de hand van deze hoogleraar. Het boekje is met grote snelheid uitgekomen bij Engelhard, Van Embden en Co te Amsterdam. Laten wij voorop stellen, dat een hoogleraar het recht heeft om recal citrant te zijn. En eigenzinnig. Even wel niet voor zijn eigen genoegen. Prof. De Vries is een eigengereid man. Hij moet dat zelf weten. Wij zouden geen reden vinden ons daarmee bezig te houden, indien prof. De Vries zich niet in het openbaar bewoog, indien hij voor zijn eigenzinnige daden en woor den geen publiek forum trachtte te vinden. Op dat ogenblik namelijk heeft iedere hoogleraar, omdat hij staat aan de top van de wetenschappelijke we reld subsidiair verondersteld wordt daar te staan de plicht een sterk verantwoordelijkheidsgevoel te bezit ten tegenover het gewone volk, dat uiteraard op de publieke uitingen eens professors nauwkeuriger let en er meer waarde aan hecht dan op de faits et gestes van geestelijk minder ontwikkelden. Dit professorale verantwoordelijk heidsgevoel strookt in genendele met de snelheid, waarmede bet hier gesig naleerde geschrift tot stand is geko men. Het is geen gedegen betoog ge worden, maar een journalistiek praat je, dat wellicht in bepaalde Neder landse bladen uit een oogmerk van journalistieke werkwijze geen slecht figuur zou slaan, maar dat de hoogge leerde schrijver zelf, toen hij nog staatkundig hoofdredacteur van het Rotterdams Nieuwsblad was, van zijn ondergeschikten zeker zou hebben af gewezen, als zijnde kwasi-vlot, nauwe lijks gedocumenteerd en gemaniereerd. Op de tam-tam-flap van het boekje belieft men dit „een geestige, onder houdende stijl" te noemen. Het com munistische probleem is een grote zaak. De geestelijke achtergronden van het communisme en hun uitwerking op een volk als het Russische zijn te diepgaand en te ernstig dan dat ze ook maar bij benadering in een vlug neergeschreven reportage kunnen worden geraakt. MEN zal ons wellicht tegenwerpen, dat prof. De Vries niet bedoeld heeft een ernstige verhandeling te schrijven. Goed, maar dan treft hem het verwijt van gebrek 'aan verant woordelijkheidsgevoel nog sterker. Een man in zijn positie mag niet flodderen. Prof. De Vries heeft de economische conferentie April 1952 te Moskou bij gewoond. Met enige moeite kunnen wij ons voorstellen, dat hij alles wilde onderzoeken en het goede behouden. Blijkens het boekje „Terug uit de Sov jet-Unie" heeft hij evenwel niet veel onderzocht en wat hij behouden heeft, legt hijzelf in de laatste vier regels vast, waarin hij de vraag stelt hoe de Russische politiek wordt geleid. Hij zegt dan letterlijk: „De Russische politiek wordt geleid: knap, knap, knap. De Duitse politiek wordt geleid: brutaal, brutaal, brutaal. De Amerikaanse politiek wordt ge leid: jong, jong, jong. Moge de Europese politiek niet ge leid worden: oud, oud, oud." En wij voegen eraan toe: dit is geklets, geklets, geklets. W/IJ keren nog even terug tot het omslag. Prof. De Vries, staat daar, trotseert met opgewektheid het verwijt, dat hij behoort tot de „zesde colonne", de groep der argelozen, die de Sovjet- Unie bezoeken, om te zien hoe het er in werkelijkheid gesteld is. Het is ver re van ons hem daarvan een verwijt te maken. Prof. De Vries is namelijk helemaal niet argeloos. Hij mag een knap staatsrechtgeleerde zijn wij kunnen dat niet beoordelen wij zou den hem willen raden dat te blijven, omdat wij hem anders onder de dom- men zouden moeten rangschikken, die (om het populair te zeggen) met open. ogen ergens intrappen. Wij weten het nu: Prof. De Vries is terug uit de Sovjet-Unie. Dit feit zou pas de zesdubbele kreet op een boek omslag waard zijn geweest, indien hij ook iets te zeggen had gehad. Er zijn momenten, waarop objectiviteit erger is dan een misdaad. Naipelijk een fout. De fout van een hoogleraar. Communistische krijgsgevangenen, die in kampen op het ten zuid-westen van Poesan gelegen eiland Koje onderge bracht zijn, hebben zich meester ge maakt van de persoon van de algeme ne kampcommandant generaal Dodd, die zij thans als gijzelaar gevangen houden. In een officiële verklaring van het Amerikaanse achtste leger wordt ge zegd, dat generaal Dodd Woensdag, toen hij en een andere officier bij de poort van een der afdelingen met com munistische leiders besprekingen voer de. zonder waarschuwing werd gegre pen en door de gevangenen binnen de omheining werd gevoerd. De andere officier wist te ontsnappen. Inmiddels is een briefje in generaal Dodds handschrift ontvangen, waarin hij verklaart ongedeerd te zijn. Volgens de laatste berichten van gis teravond zijn pogingen om tot onder handelingen over vrijlating van gene raal Dodd te komen op niets uitgelo pen. De toestand in het kamp is nog steeds onrustig. Op Koje zijn 33 met prikkeldraad om heinde afdelingen voor gevangenen. Mogelijk bevinden zich in de afdeling, waar generaal Dodd wordt vastgehou den 3000 gevangenen. Zoals bekend zijn er reeds eerder moeilijkheden in- de kampen voor krijgsgevangenen op het eiland Koje geweest. Op 18 Februari en op 13 Maart J.l. kwamen de communisten eveneens in verzet en vielen hun bewakers aan, waarbij doden en gewonden vielen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1