Walter Ulbricht dreigt met actie tegen West-Duitsland Tijdelijk geen bouwpremies meer beschikbaar f VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Indien overeenkomsten met Westelijke mogendheden worden gesloten Deense koning inspecteert Buffs „Nederland verkeert in een zeer gelukkige toestand Boudewijn wijdde monumeni in Dinsdag 13 Mei 1952 149e Jaargang No. 113 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Een Oostduits leger zal worden samengesteld Communisten pleegden chantage, zegt Clark Legerleiding V.S. wenst opheldering over Koje Trumans hulpprogram was ie zware lasi Grote vooruitgang sinds zijn laatste bezoek Weerbericht Onthulling door generaal Fellers Adm. Fechteler houdt het been stijf Inhoud strookt niet met opvattingen in V.S. Engelse haring in ruil voor Russische zalnrt Engeland belooft hulp voor EVG-luchtmacht Bibliophiel leefde van boekenroof Mossadeq eind Mei naar Den Haag Belangrijk wielersportfestijn staat weer voor de deur iBlilPllifH Reeds een aanzienlijk bedrag toegekend Officieel verzoek om uitlevering Westerling KLM moet vliegdiensten beperken Rhode Island verklaart zich voor Eisenhower Directie: J. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel, 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Familieberichten 20 ct. p.man. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 aris van politie te :de, dat, in verband etbalwedstrijd Ne- n het Olympisch m, op 14 Mei, de Bond, zoals gebrui- irten weer „passe- n. Deze bestaan uit itrook met de hoofd- de autobestuurders, ren, op de voorruit ebracht. De passe- lodzakeliik teneinde egeling en een vlot e maken. Dit klemt at nu de tijden van adion en het nor. tc Amsterdam sa- srs van kaarten, die oor enige oorzaak sse-files zijn ver in in hun eigen be- ze alsnog af te ha- f telefonisch aan te 'dbureau van politie te Amsterdam, bu. kamer 32 (telefoos ia 17.00 uur toestel voor diegenen, die 'genheid waren zich ise-fille te voorzien, j het op 14 Mei bij Noordzeekanaal te uitenhuizen en Am- mstdoencfe politie- vooral in de twee- terk tot uiting. Als deze periode Kraak hadden gehad, dan tellig hun deel zijn se ploeg moest er zat inkomen, maar ie hervatting een spelletje. Haar ach- titer niet zo'n1 hech- d het duidelijk, dat twee ploegen een >mt. 5 het vGom&meltjïf e toon aangaf en iten moest Mertens >t van Luppens uit ere kant kon Kraak ;t uiterste nippertje eek van de doellijn en minuten het eer- mvogels. Eenprach- van de overigens Angenent trof doel. nuut later raakte van Snoeks Jr de voorhoede schoot, lust was, maar kon ■reiken, evenmin als heurwater en Van a om zeep brachten. begon sensationeel, as er twee minuten i maakte de gelijk- 'dtenaren. Even leek te zakken, maar de Dp, toen na vijf mi- erp inschoot en de pringende bal tegen 1 Vermaat inkwam, in het doel beland- ielpunt, dat tien mi- i zou worden door voet van Luppens, dediging voor ver leef staan. Dordt gaf int reeds bij de vol- l was het raak door int van Wouters en e niet van de lucht, k zeer veel fraaie icht, moest hij tien zwichten voor een .ïrwater. Even later n de allengs steeds ijd. Linksback Oost- ;len op keeper Mer- is zijn doel uitgelo- gzaam verdween de jn. Een dramatisch en besliste, want neer de kracht om te komen. Zo won -3. weliswaar niet de puntjes tellen! eet met zit- >sens Stormvogelsveld zitplaatsen ver gevolg had, dat geld voor zo'n eergelegd, moes- otest begon mid- itrijd een ware irtij met zitkus- or de scheids- oodzaakt zag de Deze geweldadige lens succes, want staan, mochten limmen en zich in het speelveld weeds elftal ilftal is een wijzi- echtshalf Olie Aah- este spelers van de tijdens een compe- hij voor zijn club ;odanig geblesseerd, le trip kon meema- e plaats zal nu uit- sson, een dehutant, etheborg altijd een IE OOSTDUITSE vice-premier, Walter Ulbricht, heeft op een persconferentie DE L - in Oost-Berlijn een uiteenzetting gegeven van het standpunt van zijn rege ring aangaande de plannen der Westelijke geallieerden om contractuele over eenkomsten met de regering-Adenauer te sluiten. Hoewel bepaalde kringen te Bonn de neiging vertonen, zijn beschouwingen niet geheel serieus te nemen, heeft de Westduitse regering ze toch belangrijk genoeg geacht om er zich on middellijk van op de hoogte te stellen. Zij heeft nog tijdens een kabinetszitting afschriften van het betoog in bespreking genomen. Later is verklaard, dat de regering, in hetgeen Ulbricht heeft gezegd, een dreigement ziet. Oost-Duitsiand zou een actie misschien zelfs wel een nieuwe blokkade tegen West-Berlijn willen beginnen. ÏJLBRICHT, verklaarde, dat alle West- duitsers, die de contractuele over eenkomsten met de Westelijke mogend heden tekenen, steunen of er voor stem men, „door het volk zullen worden ge- De vrijlating van Dodd Volgens generaal Mark Clark, de opperbevelhebber der V.N. in Korea, hebben de communisten chantage ge pleegd. alvorens generaal Dodd vrij te laten. De nieuwe kampcommandant, generaal Charles Colson, had „onder grote dwang" beloofd, dat de krijgs gevangenen in het kamp op Koje niet meer „gedwongen beschermd" zullen worden. Generaal Dodd heeft op een pers conferentie te Seoel een zelf opgestel de verklaring voorgelezen over zijn gevangenneming en vrijlating. De communisten behandelden hem met „de uiterste eerbied en beleefdheid. De eisen van de gevangenen zijn on belangrijk evenals de concessies, die wij gedaan hebben", aldus generaal Dodd. De belangrijkste eis der krijgs gevangenen was toestemming tot vor ming van een organisatie van verte genwoordigers van alle krijgsgevan genen in het kamp. Hij had hierin toegestemd en geholpen bij het opstel len van de eisen, die door Colson aan vaard werden. De commissie van chefs der Ame- tikaanse generale staven heeft generaal Mark Clark en zijn onder-bevelhebbers verzocht onmiddellijk rapport uit te brengen over de stand van zaken op het eiland Koje, waar communistische krijgsgevangenen er kortgeleden in Blaagden de kampcommandant, generaal Eodd, gevangen te nemen, waarna zij hem, na bepaalde toezeggingen te heb ben ontvangen, weer op vrije voeten hebben gesteld. registreerd en gestraft". Hij zeide ook, dat, wanneer West-Duitsland zulk een overeenkomst zou tekenen, de gevolgen de volgende dag zeer duidelijk in West- Berlijn te merken zouden zijn. Er zou een nationale verzetsbeweging in Duitsland ontstaan, teneinde de Westduitse regering omver te werpen. De ondertekening van de contractuele overeenkomsten zou een staatsgreep zonder rechtsgeldigheid zijn. De Wes telijke mogendheden stelden volgens Ulbricht geen belang in de hereniging van Duitsland. Zij vreesden van ver kiezingen in geheel Duitsland de uit drukking van de werkelijke volkswil. Er dreigde een militaire dictatuur in West-Duitsland. Oost-Duitsland zou de nodige maat regelen nemen teneinde zich te bescher men tegen de „huursoldaten, die tegen de Oostduitse volksrepubliek werden opgeleid". Weliswaar had deze nog geen verdedigingsstrijdkrachten, maar deze zouden stellig worden gevormd, wanneer de contractuele overeenkom sten tussen West-Duitsland en de Wes telijke geallieerden zouden worden ge tekend. Deze immers zouden inhouden, dat West-Duitsland op oorlogsbasis wordt gesteld en dat wordt gestreefd naar een „nieuwe orde" in Oost-Europa a la Hitier. William Draper bij dr Drees 99 lUILLIAM H. Draper, Trumans persoonlijke vertegenwoordiger in Europa en permanente vertegenwoordiger van de V.S. bij de N.A.V.O., belast met het toezicht op de uitvoering van het M.S.A.-programma, die Zondag voor een kort bezoek aan ons land in Den Haag arriveerde, heeft gistermorgen in gezelschap van ambassadeur Selden Chaplin en de gevolmachtigde voor politieke aange legenheden, Livingstone T. Merchant, de minister-president, dr W. Drees, de ministers van buitenlandse zaken, financiën en economische zaken, en de staats secretarissen van oorlog en marine bezocht, waarbij besprekingen werden ge voerd over de toestand in ons land met betrekking tot de N.A.V.O. het aanvankelijk genoemde bedrag voor de V.S. een te grote last beteken de. Er wordt nagegaan, op welke uit gaven het best kan worden bezuinigd, teneinde de hulp aan Europa zo wei nig mogelijk te beknotten. Prins Bernhard heeft gistermiddag de lunch gebruikt te Oegstgeest als gast van de M.S.A.-missie in Neder land. Gastheer was Clarence Hunter, hoofd van de M.S.A. in Nederland. Voorts waren aanwezig de ambassa deurs van Amerika en Frankrijk, Wil liam Draper, enige Nederlandse minis ters en vele Nederlandse militaire autoriteiten. De lunch werd gehouden ter gelegenheid van de parafering van de E.D.G.-overeenkomst. William Draper zei ervan overtuigd te zijn, dat Nederland het voor 1952 vastgestelde doel zou bereiken. Ook voor 1953 koesterde hij goede hoop, hoewel dit nog nader moest worden bezien. De reizende ambassadeur her innerde er voorts aan, dat o.a. de reeds in Nederland geplaatste opdrachten voor de bouw van mijnenvegers en tor pedojagers een gunstige invloed heb ben op de Nederlandse economie en werkgelegenheid, op onze dollarposi tie en op onze betalingsbalans. Draper verklaarde, dat er na zijn laatste be teek een enorme vooruitgang in ons land viel te constateren. Hij vond, dat Nederland in een zeer gelukkige toe stand verkeerde. Over de vermindering van de hulp, i Welke de V.S. onder het programma f }'00r wederzijdse beveiliging dachten re Reven, merkte Draper op, dat men P Jn de V.S. wel degelijk voorstander f ri3": Pr??ramma is, doch dat de se naatscommissie en de commissie van "u.,s van Afgevaardigden een ver mindering voorgesteld hebben, omdat Weersverwachting geldig tot mor genavond: RUSTIG WEER In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist, overigens half tot zwaar bewolkt, overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen. Koning Frederik van Denemarken, die een niet-officieel bezoek aan Engeland brengt, inspecteerde in Canterbury het bekende regiment de „Buffs". Koning Frederik in gesprek met mr. Frederik Hudd, secretaris van het Canadese huis. Het ontslag van MacArthur Het aanbod van generaal MacArthur van Maart 1951 om met de communis tische opperbevelhebber over een wa penstilstand besprekingen te voeren was ingegeven door een. onderschept bericht, waarin de communisten ver klaarden aan het front „in een on houdbare positie te verxeren door ge brek aan munitie, tanks en vliegtui gen". Zij meldden, dat zij een bestand nodig hadden om hun voorraden te kunnen aanvullen, aldus heeft een vroeger lid van de staf van generaal MacArthur, brigade-generaal Fellers, in een radiopraatje meegedeeld. Fellers zei, dat door dit bericht ge neraal MacArthur tot zijn aanbod voor bestandsonderhandelingen was geko men. Het aanbod was een van de re denen van zijn ontslag geweest, vol gens deze zegsman. Het jongetje, dat bij de brand in de Utrechtse veilinghallen is omgeko men, is de achtjarige J. L. Henneveld uit de Huygensstraat aldaar. Het „geheime rapport" in „Le Monde" ADMIRAAL William Fechteler heeft gisteren op een persconferentie te Washington in antwoord op het arti kel in „Le Monde" nogmaals nadruk kelijk verklaard, dat hij nooit, hetzij mondeling, hetzij schriftelijk, een standpunt had weergegeven, dat zelfs maar in verte geleek op hetgeen men hem in „Le ivL.nde" had toegeschre ven. In „Le Monde" werd gisteren een commentaar op het in zijn kolommen gepubliceerde „geheime rapport" van admiraal Fechteler door de bijzondere correspondent van het blad tc Wash ington, Maurice Ferro, afgedrukt. Fer- ro schreef, dat men in bevoegde krin gen van mening is, dat de inhoud van het gepubliceerde document niet over eenkomt met de politieke en strategi sche opvattingen te Washington. De door de V.S. in West-Europa geïnves teerde milliarden en de aanwezigheid op het continent van belangrijke Ame rikaanse land- en luchtstrijdkrachten vormen, het bewijs, aldus Ferro, dat de V.S. niet geloven aan de mogelijkheid van een Russische militaire wandeling in drie dagen door West-Europa. Fer ro zegt verder, dat ook wanneer En geland door atoombommen zal zijn vernietigd, Griekenland en Turkije nog altijd een belangrijk bolwerk in de Atlantische verdediging zouden vormen. Bovendien zou volgens deze correspondent de „atomische macht" van Amerika steeds een groot voor deel vormen op elke eventuele vijand, hoe superieur diens effectieven ook zouden zijn. Tachtig millioen stuks De „Daily Telegraph" meldt, dat op 20 Mei in het parlement de voorwaar den bekend gemaakt zullen worden van de grootste transactie in gezouten ha ring tussen Engeland en de Sowjetunie sedert de oorlog. Men neemt aan, dat meer dan 80 millioen stuks vis naar de Sowjetunie zullen gaan. Deze zomer zal de uitvoer vermoede lijk 150.000 vaten bedragen. Krachtens de overeenkomst zal Engeland In ruil voor de haring zalm in blik ontvangen. De eerste zendingen naar de Sowjet unie zullen waarschijnlijk in Juni be ginnen, wanneer de eerste zomervangst wordt gezouten. Engeland heeft hulp voor de op bouw van de luchtmacht van het Eu ropese leger beloofd. Escadrilles van Engelands tweede tactische luchtmacht zullen samenwerken met de lucht strijdkrachten van de Europese verde digingsgemeenschap. Over deze kwestie heeft de Britse minister van defensie, Alexander, te Parijs besprekingen gevoerd met zijn Franse ambtgenoot Pleven. Hij heeft daarbij voorgesteld, dat Engeland zou helpen bij de opleiding van het kader van het nieuwe Westduitse leger en van de luchtmacht-eenheden der EVG. Opereerde ook in Alkmaar VjHEGENS diefstal van een aantal boeken ter waarde van duizend gul den is, zoals gemeld, onlangs in Den Haag de 42-jarige vertegenwoordiger H. L. uit Amsterdam gearresteerd. Een routine-onderzoek na de arrestatie bracht aan het licht, dat L reeds an derhalf jaar zonder werk was, maar desondanks er met zijn gezin goed van had geleefd. L. bekende toen ander half jaar lang boeken gestolen te heb ben en van de opbrengst daarvan te hebben geleefd. Per week had hij 150 gulden nodig voor zijn levens- VFtSerhxmd. Om 'dit bedrag te bereiken moest hij zeker voor 6 a 700 gulden per week boeken stelen, want hij kreeg slechts één kwart van de win kelprijs. Volgens de Haagse politie moet hij in 18 maanden voor ongeveer 70.000 gulden aan boeken hebben ontvreemd. L. had vooral belangstelling voor stand- daardwerken en encyclopaedieën. Hij heeft o.m. „geopereerd" in Den Haag, Rotterdam, Hilversum en ALKMAAR. Tegen verscheidene handelaren in tweedehandsboeken is in verband met deze zaak proces-verbaal 'opge maakt wegens heling. Een woordvoerder van de Perzische regering heeft hekend gemaakt, dat pre mier Mohammed Mossadeq niet later dan 26 Mei uit Teheran naar Den Haag zal vertrekken ten einde voor het in ternationaal Gerechtshof het Perzische standpunt te verdedigen in de zaak van de „Anglo Iranian". De president van het Internationaal Gerechtshof heeft vorige maand naar aanleiding van het Perzische verzoek om uitstel, besloten de mondelinge be handeling dezer zaak een maand uit te stellen. De juiste datum zal nog worden bekend gemaakt. In Perzische kringen wordt 6 Juni genoemd. Ronde van Noord-Wesi Nederland sm 1" lllilB i nE RONDE VAN NOORD-WEST NEDERLAND, welke wielersport- enthousiast en zelfs zij die hoegenaamd geen belangstelling hebben voor de keiharde wegrensport, spitst niet zijn oren als deze naam wordt genoemd. Reeds drie jaar komt dit belangrijk wielergebeuren voor op de wedstrijdkalender van de N.W.U. Met een zestal andere grote wieler ronden staat de naam van de Ronde van Noord-West Nederland vet gedrukt op die kalender. Dat wil zeggen dat de grootste ronde welke Noord-Holland ooit heeft gekend, ve.rheven is tot klassieker. De sport- commissie van de N.W.U. is bij deze klassiekers steeds vertegenwoordigd want het is in deze wedstrijden dat coureurs met pit worden geboren, ronden 'waarin bijna bovenmenselijke prestaties worden verricht. Ook dit jaar zal de Ronde van Noord-West Nederland weer de aandacht van wielrenners, officials en publiek eisen. Evenals in de voorgaande drie jaren zal op Hemelvaartsdag omstreeks half elf op het Waagplein te Alkmaar het startschot de grote rennersbend met volgauto's, pers wagens, Rode kruis en wat nog meer bij zo'n zware wegwedstrijd behoort, in beweging brengen. Thans reeds lopen vele wielrenners met „boze" plannen rond. Tientallen eerzuchtigen zullen alles geven bij hun poging de grote Prijs van de Verenigde Noordhollandse Dagbladen in de wacht te slepen. Zij zullen alles wagen, alles riskeren om hun ■naam te voegen bij de drie renners die in 1949, 1950 en 1951 hun namen met gulden letters in het logboek van deze Ronde schreven. Wie het dit jaar zal zijn? Wij weten het niet, wij durven op het ogenblik zelfs geen voorspelling wagen. Wel durven wij verzekeren dat ook ditmaal een felle strijd in het vlakke Noordhollandse polderland zal ontbranden. Met ingang van heden worden voorlopig geen aanvragen om toekenning van premie op basis van de premieregeling woningbouw 1950 meer in behandeling genomen. De aanvragen, die vóór 12 Mei reeds door de Directies van de Weder opbouw en de Volkshuisvesting in de provincies waren ontvangen, zullen nog worden afgehandeld. Na verloop van enkele maanden zal met het toekennen van premies weer worden voortgegaan. Gemeenten weer gebonden aan richtcontingent Deze maatregel vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat in de eerste vier maanden van dit jaar reeds voor de bouw van 12.000 woningen premiën zijn toegezegd, een verhoudingsgewijze zeer groot deel van het voor 1952 beschik bare bedrag. Dit werd gedaan om ge durende de eerste maanden het aantal in uitvoering zijnde woningen, dat een inzinking had ondergaan, weer op te voeren. Dit doel is thans bereikt. Ook met betrekking tot de woning- wetbouw is een nader voorschrift ge geven. Het vorig jaar konden door de kapitaalschaarste verschillende bouw plannen niet tot uitvoering komen. Aan een aantal gemeenten is toen toege staan in 1951 en 1952 meer woningen in uitvoering te brengen dan het jaar lijkse richtcontingent gedoogde. Deze toestemming is met ingang van 12 Mei ingetrokken. Mm Zondag woonde Koning Boudewijn van België de inwijding bij van h- Jagersmonument te Martelange, op de weg van Bastogne naar Arlon, wat het Duitse Ardennen-offensief tot staan werd gebracht. De waarnemende hoge commissaris van Indonesië in Nederland, mr Su- santo Tirtoprodjo, heeft Maandagmid dag een bezoek gebracht aan destaats- secretaris van Buitenlandse Zaken, mr N. S. Blom, waarbij de heer Susanto het officiële Indonesische verzoek aan de Nederlandse regering tot uitleve ring van Westerling aan Indonesië heeft overhandigd. De slakingen in de V S. Met het oog op het tekort aan vlieg- tuigbenzine, ontstaan door stakingen in de petroleumindustrie in de V.S., heeft een aantal regeringen voorzorgs maatregelen getroffen. Als gevolg daarvan zullen de luchtvaartmaat schappijen haar diensten in onderling gelijke mate moeten inkrimpen, het geen in vele gevallen zal neerkomen op een beperking van vijftig procent. De KLM zal van Woensdag 14 Mei af op de meeste van haar lijnen het aantal diensten sterk moeten inkrim pen. Ook voor passagiers, die reed3 plaatsen hebben besproken, zullen ver anderingen onvermijdelijk zijn. Het is noodzakelijk, dat deze reizigers zich met de reisbureaux en de KLM-pas- sagekantoren in verbinding stellen. De leiders der republikeinse partij in de kleine Amerikaanse staat Rhode Island hadden uitgemaakt dat vijf van de acht kiesmannen naar de nationale republikeinse partij-conventie op ge neraal Eisenhower zouden stemmen en twee op senator Taft. Een, de voor zitter der republikeinse partij-organi satie, zou „neutraal" zijn. De republi keinse kiezers hebben echter gewei gerd zich bij deze uitspraak der partij leiding neer te leggen. Zij vaardigden acht kiesmannen af, die hebben ver klaard hun stem aan Eisenhower te zullen geven. De Sociaaldemocratische partü est-Duitsland heeft zich geschaard achter het Westduitse vakverbond in zijn strijd tegen het door de coalitie partijen van de regering opgestelde wetsontwerp op het instellen van fa- bneksraden.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1