Stad en Omgeving r Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk W?-. hoot Baudoic 1 Van de Noordhollandse voetbalvelden Alkmaar krijgt een nieuw tehuis voor Ouden van Dagen AGENDA Alkmaar onder het Hakenkruis HERSTEL VAN GASHOUDER 1 De Vccuw j GOEDE START VAN U. S. V. U. De Old Time dancing ëen belangvoorde jeugd Een practische kleedkamer Burgerlijke stand Uit het zakenleven KINDERLIJKJE GEVONDEN Fiscale zondaars voor politierechter "V Bouw van vijf woningen aan de Trompstraat ^^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^^ i IKOOH DREESMANNl Voorstellen aan de Raad BROMFIETSER WERD ZEER ERNSTIG GEWOND De autotocht voor de Ouden van Dagen Tachtig duizend steun aan 10 Mei: Belangrijke VERVOLG STADSNIEU Alkmaarders kregen prijze bromfieisenrallye Engels voetbalteam na Alkmaar DINSDAG 13 MEI 1952 Aan de Wesierweg zullen 76 woningen, een verzorgings tehuis en twee pensiontehuizen gebouwd worden sOp 29 Maart 1951 werden B. en W. gemachtigd om door een particulier ar chitect 'n schetsplan te laten maken voor de bouw van 'n tehuis voor Ouden van Dagen, waarna opdracht daarvoor ge geven werd aan de architect J. Schip per Jr te Zaandam. D$ze heeft thans een plan ingediend voor de bouw van een woningcomplex bestaande uit 76 woningen, een verzor gingstehuis en twee pensiontehuizen. Het complex woningen zal bestaan uit 63 woningen met één slaapkamer, en 8 woningen met 2 slaapkamers. Het ver zorgingstehuis zal 38 bedden en de bei de pensiontehuizen zullen tezamen 24 bedden bevatten.- De woningen zullen met kachels verwarmd worden. Het ver zorgingstehuis en de beide pensionte huizen zullen centraal verwarmd wor den van het verzorgingstehuis uit. Ten aanzien van de brandveiligheid wordt opgemerkt, dat voldoende brand muren worden aangebracht en dat het verzorgingstehuis aan elk uiteinde van een trap is voorzien. Bovendien zullen de verdiepingsvloeren,, van brandvrij materiaal worden vervaardigd. De kosten - De grondkosten bedragen voor het complex woningen f 209.262 en voor het verzorgingstehuis met de twee pension tehuizen f 58.727, de bouwkosten resp. f 575.000 en f 261.500, de kosten der warmwaterinstallatie resp. 19.547 en f 4500, die van plantsoenaanleg resp. f 7500 en f 2000 en de kosten der ver warmingsinstallatie voor het verzor gingstehuis en de pensiontehuizen f 37000. De grondkosten zijn geraamd, daar het terrein nog bouwrijp gemaakt moet worden. Buiten beschouwing bleven hierbij de kosten van de inrichting en meubilering van het verzorgingshuis en de pension tehuizen. Voor onderhoud van de plant soenen moet gerekend worden op een bedrag van f 4750 per jaar. De huurprijzen Met een rentepercentage van 4Vz pro cent wordt de huur als volgt berekend. Gedeelte annuïteit voor 't complex wo- Er is naar men ons mededeelt voor Alkmaar en omgeving een co mité in voorbereiding, dat een studie wil maken van het amusementsleven van de jeugd en wil trachten dit in betere banen te leiden. Deze studie zal niet alleen het gebied van de dans, maar ook dat van het toneel en andere amusementsuitingen omvatten. ïn -verband daarmede, heeft de heer Jack Smit alhier een studiereis naar Engeland gemaakt en het ligt in het vpornerpen ook Frankrijk en Duitsland te bezoeken. In Londen werden de heer Smit en zijn begeleidster door Sydney Thompson ontvangen, die de grote man genoemd wordt der bekende Old Time Dancing welke het herstel van de mooie oudere dansen beoogt en wiens bemoeiingen zich uitstrekken over Canada, Nieuw-Zeeland en Aus tralië, Sydney Thompson is de man, die ook Old Time dancing-lessen aan het Engelse hof geeft en een wereld- reputatie geniet door zijn wekelijkse uitzendingen over de B.B.C. De Allernaardere werden in Londen uitgenodigd voor de uitzending over de 'BB.C. van „Take Your Partners" en het grote „Ball of the Year". Het was zo schrijft men ons een lust te zien op welke correcte wijze o.a. saun ter, mascot, quadrille en nog vele an- ■dere oude dansen werden uitgevoerd. De volgende morgen werden de be zoekers door verscheidenen couranten 'geïnterviewd over het dansvermaak ln Holland. In de Empress Hall werd met vijf duizend mensen het „Ball or tne Year" gegeven, het grootste Old Time Ball van Engeland. Hier dansten „opa met .zijn kleindochter, pa en ma, verloofden en jongelui, die voor nog iets anders Voelen dan voor mambo of swing". In een telegram van de vorstelijke familie werd Sydney Thompson veel succes toegewenst. Het ons toegezonden ver slag besluit met het uitspreken van de hoop, dat ook in Holland deze wijze van dansvermaak eens haar intrede zal doen omdat dit als een groot jeugdbelang gezien wordt. Personeel van de Ned. Spoorwegen, alhier, dat enthousiaste volley-bal spelers telt, heeft thans een braak 'liggend stukje terrein aan de Kruse- m.an van Eltenweg als speelgelegenheid ingericht. Het vraagstuk van de kleedkamers is wel op originele wijze opgelost. Men heeft eenvoudig een oud personen rijtuig van de lijn AlkmaarBergen uit de rails gelicht en dit langs de glooiing van het tramspoor op het derde perron naar het speelterrein laten glijden. Geboren: Wilko, z. van P. J. Dij- kema en M. C. Brink. Johanna M., d. van C. J. Klaver en S. A. G. Konijn. Getrouwd: Johannes J. Brakenhoff .en Wilhelmina H. van Leeuwen. Pieter ,C. Mantel en Anna IJssels. Overleden: Arie Griffioen, 32 jaar Elisabeth Koppedrajer. 75 jaar, wed. Van H. W. Oudhoff. Petrus Roskam. 80 jaar, weduwnaar van F. Groot. Adrianus Roemer, 80 jaar. Als nieuwe handelszaken werden in het Handelsregister ingeschreven: Handels onderneming Leomi, Korenbloemstraat 2 Groothandel in kantoormeubelen. Eigenaar K. J. Mink, H. Slegtkamp, Dathenus- straat 11. Agenturenhandel in bouwstof fen, ijzerwaren en gereedschappen. C Swart, St'. Anthoniusstraat 17. Verhuur "van bromfietsen en auto's. J. Tol, Voor meer 7. Kleinhandel in aardappelen, groen ten en fruit. ningen f 7.10 per week en voor het ver zorgingstehuis en de pensiontehuizen per bed en per week f 3.75, voor de warmwater-installatie resp. f 0.70 en f 0.20, voor het watergebruik f 0.50 (alleen voor de woningen), voor de centrale verwarming, brandstof en be diening f 1.70 per week (alleen voor het verzorgingstehuis en de pensiontehui zen) en voor het onderhoud van het plantsoen resp. f 1.03 en f 0.35 per week, totaal resp. f 9.33 en f 6 per week. Het wordt zeer wenselijk geacht, dat dit aantrekkelijke plan tot uitvoering komt. De bouw zal geschieden op een per ceel grond aan de Westeriveg, dat eigendom is van de gemeente en inge bracht is in het grondbedrijf. De grond moet dan uit het grondbe drijf worden genomen. Het ligt in de bedoeling een en ander na het gereed komen te doen exploiteren door de in stelling tot 't stichten en beheren van één of meer rust- en verpleeghuizen voor bejaarden, waarvoor B. en W. te gele gener tijd een voorstel aan de raad zul len doen. B. en W. stellen voor de raadsvergadering van Vrijdag a.s. voor deze plannen te aanvaarden. DINSDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De schat van Monte Christo (14 jaar)Harmonie Theater, 8 uur: La Konde (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Het meisje uit Artis (alle leeftijden); Cinema Ameri- cain, 8 uur: Vrouwen in de oertijd (18 jaar). Stedelijk Museum, 1012, 2—5, 79 uur: Expositie Graadt van Roggen. Nachtdienst apotheken: Kruisinga, Koorstraat 59. Paviljoen Kinheim, 8 uur: Parapsy chologische Studievereniging. WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag. Aanvang 2.30 en 8 uur. Gulden Vlies, 8 uur: min.-pres. W. Drees spreekt. Stedelijk Museum, 1012, 25 en 79 uur: Expositie Graadt van Roggen. Café Centraal, 8 uur: Ver. van Spiri tisten „Harmonia". HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 6.01 18.31 Woensdag 6.51 19.20 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Dinsdag 6.06 18.36 0 36 12.06 Woensdag 6.56 19.25 1.25 12.56 Uit het Noordhollands Kanaal is het lijkje van een pasgeboren kind opge haald Het staat nog niet vast of hier sprake is van een misdrijf. De Alk- maarse politie heeft deze zaak in on derzoek. Kroniek uit de bezettingstijd zeer gewenst Onder de talloze fabrieken, pakhuizen en gebouwen, uie de nijvere Zaanstreek telt, komt een pand voor dat met grote witte stenen letters het opschrift „10 Mei" in de voorgevel draagt. Er is vele honderden malen in onze jaartelling „een" 10 Mei geweest, doch slechts ééns was er „de" tiende Mei. Het thans levend geslacht zal die nim mer vergeten. Het was in die vroege morgen dat Hitier ons vredige land met zijn Messerschmidts, Heinkels en Jun kers overviel en zijn Wehrmacht- en SS-formaties hun opmars begonnen. Over enkele weken is de ondergang al twaalf jaar geleden en de herrijzenis zeven jaar. De geschiedenis kent waar schijnlijk geen equivalant, waarin in 'n periode van vijf jaar zoveel gebeurde en zoveel veranderde én nog steeds doet veranderen als de jaren 1940 1945. T j De Nederlandse regering te Londen was daarvan reeds in de oorlogsjaren doordrongen, toen zij het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in het leven riep, dat in latere jaren tot een grote wetenschappelijke instelling is uitge groeid. Zij beschikt thans over duizen den boeken, documenten en voorwer pen, waaruit de huidige generatie en het nageslacht alle gebeurtenissen en facetten van de jaren 19401945 en de daarna gevoerde processen tegen Duitse- en Nederlandse oorlogsmisda digers zal kunnen bestuderen. Ook reeds in enkele gemeenten zijn kronieken verschenen, die een juist beeld geven over wat zich plaatselijk in de bezettingsjaren heeft afgespeeld. Een dergelijke kroniek kan feitelijk in een stad met een zo roemrijke historie als Alkmaar heeft niet worden gemist. Niet kan worden ontveinsd, dat het samenstellen van een dergelijk boek werk verre van gemakkelijk is. Kan men bij het beschrijven van andere voorvallen aanwijzingen putten uit de kolommen van de dagbladpers uit de tijd, waarin een bepaalde gebeurtenis plaats vond, zulks is thans volkomen uitgesloten, omdat onmiddellijk na de Nederlandse capitulatie de Duitsers de pers aan banden legden en geleidelijk aan hun trawanten in de redactionele leiding penetreerden. Wil men tot een zo volledig moge lijke plaatselijke geschiedschrijving uit de oorlogsjaren komen, dan is de chro niqueur voornamelijk aangewezen op de mondelinge mededelingen van hen. die van de gebeurtenissen getuige of in diverse gevallen lijdend voorwerp waren. Dc tijd verstrijkt Het is nu eenmaal onontkoombaar, dat naar gelang de tijd verstrijkt, de details der gebeurtenissen beginnen te vervagen en ten slotte zelfs voor een belangrijk deel verloren gaan. De eerste herinneringen uit de be zettingstijd, de intocht van de Duitsers, hun maatregelen, hun houding jegens de stedelijke bevolking, de requisitie van gebouwen e.d. zijn aanstonds reeds een dozijn jaren oud. In de archieven van de gemeente be rusten uiteraard wel diverse documen ten betreffende vorderingen, bestuurs maatregelen e.d., doch deze vormen geen basis om tot een ook maar enigs zins volledige geschiedschrijving te komen. In die geschiedschrijving verdient o.a. het verzet, zoals dit hier ter stede plaats vond, aan de vergetelheid te worden ontrukt, de razzia's, het lopen ..op de kabelwacht", *de hongerwinter, de deportatie van onze Joodse mede burgers, de koper-, textiel- hon en en fietsenvordering, de bouw van bun kers en z.g. spermuren, waardoor Alk maar een ware vesting werd, de fussillade in de Hout, de distributie, de landwacht en andere onbetrouwbare landgenoten, een naamlijst van hen. die door toedoen van de vijand het leven verloren, de aftocht van de Duit sers, de komst van de Canadezen, zie daar, zonder ook maar enigszins vol ledig te zijn, in bonte verscheidenheid ZONEN (Advertentie, slechts enige onderwerpen, die nader kunnen worden uitgewerkt. Wellicht zijn er burgers, die nog de beschikking hebben over een in de oorlogsjaren geschreven dagboek, dat meer in het bijzonder aantekeningen bevat over wat zich in Alkmaar af speelde en dit enige tijd in bruikleen zouden willen afstaan. Dit zou, als zp'n kroniek geschreven werd, van emi nent belang zijn. Naast de archiefstuk ken, blijft de chroniqueur aangewezen op wat anderen hem zouden kunnen verhalen. Indien de uitgave van een boekwerk „Alkmaar onder het hakenkruis" een rëele kans van slagen zou kunnen hebben, is daarvoor de morele en financiële medewerking van het ge meentebestuur een eerste vereiste. Ook verenigingen als „Oud-Alkmaar", de beide Oranjeverenigingen en de 8 Oc- tobervereniging dienen te worden in geschakeld. Er wordt in boekvorm nog te weinig over onze stad gepubliceerd. Waar blijft het boekwerk „Alkmaar in de eerste helft van de twintigste eeuw" van bescheiden gemeente tot koop- en industriestad? Het is zeker een gelukkig, initiatief, dat ter gelegenheid van de viering van het 7e eeuwfeest van de verheffing van Alkmaar tot stad een nieuwe uitgave van de stedelijke geschiedenis het levenslicht zal zien, doch deze zal zich wellicht uitstrekken over de aller nieuwste geschiedenis van onze stad. Het rad van de tijd wentelt door. Wil men de gebeurtenissen uit de jaren 19401945 voor heden en toekomst ver antwoord vastleggen, dan is het daar voor de hoogste tijd. De zitting van de politie-rechter werd gisteren opgeluisterd door de aanwezig heid van de rijksadvocaat. In vele geval len betekent dat een zitting zonder schok kende gebeurtenissen, want de rijksadvo caat heeft (ambtelijk) alleen interesse .voor fiscale overtredingen. Uit Alkmaar en omgeving verschenen gisteren een aantal verdachten, die zich allen schuldig hadden gemaakt aan het rijden met een auto zonder geldige be lasting-papieren of het gebruiken van die papieren voor andere doeleinden dan waarvoor zij bestemd waren. De veroor delingen luiden als volgt: L. A-, Oudorp, f 1,of één dag; J. S. B., Ursem, f 17,50 subs, zeven dagen; P. I., Alkmaar, f 5, subs, twee dagen; J. K., f 25,subs, tien dagen; J. K., Alkmaar, f 5,subs, twee dagen; S. S., Bergen, f 10,subs, vier dagen; P. M. S., Alkmaar, f 10, subs, vier dagen. GESLAAGD Bij de gehouden examens voor ma- chineschrijven slaagden de dames M. H. Winters en J. Geels, beiden uit Alk maar. 61, Jimmy Brown was er nu spoedig achter, waar hij beland was. In een soort gevangenishok van de bende van Dolle Dirk, dat hij moest delen met twee andere gevangenen, te weten de heer Karei Kwabberteen, commissaris van politie van Muidermonde, een zwaarlijvig heerschap met een hang snor en met de heer Kees Kleuntjes die beweerde dat hij een beroemde de tective was. Beide waren slachtoffers van hun beroep geworden en in han den gevallen van de bende van Dolle Dirlj, Commisaris Kwabberteen ver keerde doorlopend in een melancho lieke stemming. Hij vond, dat hel noodlot, dat hem had getroffen, niet bij zijn functie van politiechef paste. Hij zat soms urenlang zwijgend voor zich uit te staren. Kees Kleur,tjes was veel spraakzamer. Hij hield er van, op deftige wijze te spreken. „Een be- schaefd man", zei hij, „dient zich 'in alle situaasjes te kunnen schikken, waarin het leven hem plaatst. „Geef mijn portie dari maar aan de hond", gromde commissaris Kwabberteen op verongelijkte toon. „Ik zou d'r heel wat voor over hebben om weer goed en wel thuis te zitten. Ik houd niet van dit soort „situaasjes". Overgeleverd te zijn aan een stelletje boeven en ro vers. Ik noem het een scnande". Jim my wist niet goed, wie hij gelijk moest geven, maar hij was vast van plan hier niet al te lang te blijven! Om de gezinnen, die moeilijk elders gehuistvest kunnen worden, van een woning te voorzien, hebben B. en W. een plan doen ontwerpen voor de bouw van een vijftal daartoe geschik te woningen op een terrein in het verlengde van de Trompstraat. Daar van zullen drie elk twee slaapkamers bevatten en de andere twee woningen elk drie. Deze woningen zijn dus ge schikt voor de huisvesting van gezin nen van 5 a 6 peronen. De bouwkosten worden geraamd op 45.019, de grondkosten op 4784. De grond is eigendom der gemeente, de woningen waren in te brengen bij het gemeentelijk woningbedrijf. De gemiddelde huur zal ƒ7.45 per week per woning bedragen, exclusief de kosten van het watergebruik. Nu van gemeentewege wordt overgegaan tot onbewoonbaarverklaring van verschil lende minderwaardige percelen, is de bouw van deze wonigen zeer urgent, waarom B. en W. de raad voorstellen daartoe te besluiten. Voorlopig slechts gedeeltelijke restauratie Op 12 October 1950 besloot de Raad een crediet van f 136.500 beschikbaar te stellen voor vernieuwing van da klok van de gashouder van 10.000 m3 op het terrein van de gasfabriek, welke tijdens de Duitse bezetting door be schieting zeer geleden heeft. In ver band met het faillissement van de firma aan welke het werk was opge dragen en omdat door de stijging van prijzen van materialen en lonen de kosten van algeheel herstel toen op f 250.000 gesteld moesten worden, be sloot de Raad op 6 December 1951 tot voorlopig herstel, waarvoor een crediet van f 150.000 beschikbaar gesteld werd. Het is B. en W. echter gebleken, dat na bedoeld voorlopig herstel de mo gelijkheid bestaat, dat bij een later definitief herstel daarop geen rijks uitkering wegens oorlogsschade meer zal plaats vinden en zij geven daarom in overweging de klok thans voor zo veel nodig definitief te herstellen. Zij zouden aanvankelijk willen volstaan met het vernieuwen der beplating met uitzondering van het dek, alsmede het Ul Mei genoegen nodigen wij J onze Dames cliëntele hierbij J uit, om op Donderdag, 15 Mei 1 a.s., in onze gezellige lunch- room de nieuwste show: ,,Ui /ctow Ui heme doud&ic" f bij te wonen. 4 Mannequins zullen daar met J vakkundige toelichting van een 1 explicatrice, de laatste creaties op het gebied van lingerie, 1 nachtkleding, corsetten en aan- g verwante artikelen tonen. Gratis toegangsbewijzen zijn vanaf heden beperkt ver- krijgbaar aan de cassa bij de 1 ingang Ridderstraat. Deze besloten show is uitslui- 1 tend voor Dames toegankelijk. Aanvang 2.15 en 3.30 uur. ALKMAAR t Aaverienue, minimin mg Alcmaria-junioren stelden teleur Nu ook de competitie in de NHVB zo goed als ten einde is, plaatsen wij voor het laatst nog enkele standen. Voor een plaats in de vierde klas KNVB startte USVU tegen Andijk. Tot aan de rust ging de strijd gelijk op, daarna scoorde USVU twee maal. ter wijl Andijk hier geen kans toe zag. Hier is de stand. USVU Andijk Berdos 2—0 0—2 0—0 In 2 A ziet het er voor Graftdijk en Groot-Schermer slecht uit nu de mede dingers voor de voorlaatste plaats de beide punten binnenhaalden. Vooral RKSVS verraste door kampioen Berk hout in eigen huis te kloppen en nog wel met 4—1. PSCK had meer moeite met WBSV. Met 2—1 kwam het einde. De stand in de lagere regionen luidt: PSCK RKSVS Gr.-Sehermer Graftdijk Westzaan 22 21 22 21 21 37—51 49—59 40—82 37—67 49—70 Res .2 D. Kaagvogels stelde zich in veiligheid door een 4—1 overwinning op Vios. Texel werd de lachende der 17 10 2 5 33—23 22 18 8 5 5 44—40 21 18 8 3 7 37—33 19 17 7 5 5 31—24 19 18 8 3 7 32—31 19 18 6 6 6 32—45 18 18 7 3 8 46—46 17 18 4 7 7 29—31 15 18 6 3 9 40—43 15 18 4 5 9 41—54 13 Een grote teleurstelling de door de nederlaag van Vios en pro moveert nu naar de reserve 1ste klas. ZAP 2 zal het komende seizoen in de derde klasse moeten uitkomen. De stand is hier: Texel 2 HRC 2 DTS 2 Vios 2 Watervogels 2 Oudesluis 2 RKAFC 3 Kaagvogels 2 SRC 2 ZAP 2 Junioren A. voor de Alcmaria Junioren werd de 32 nederlaag tegen ZFC. Hoewel zij nog aan de kop staan, is de kans nu toch heel klein geworden, of verspelen de Zaandammers nog een punt aan ZVV of Purmersteijn? De Boys namen met 41 revanche op Zaandijk. Een bteer resultaat dan destijds op de Over- die! De stand Alcmaria ZFC Purmersteijn Zaandijk KFC WFC Alkm. Boys OSV ZVV QSC hier nu: 17 13 1 3 84—18 27 16 12 2 2 56—12 26 17 10 2 5 48—36 22 16 8 5 3 50—29 21 17 6 6 5 41—27 18 17 7 2 8 52—46 16 18 8 0 10 37—54 16 18 6 2 10 24—39 14 17 3 2 12 32—95 8 15 0 0 15 7—77 0 Adspiranten R. Na een spannende strijd is het kampioenschap terecht ge komen in Oudkarspel. Hulde aan de kleine DTS-mannen die dit presteer den. De stand: DTS b 14 10 3 1 42—10 23 Alcmaria c 14 8 5 1 77—18 21 Alkm. Boys c 14 8 3 3 57—16 19 Alcmaria d 14 9 0 5 49—28 18 Randers b 14 6 5 3 50—20 17 Foresters c 14 3 3 8 2041 9 Reiger Boys 14 2 0 12 13—69 4 BOL b 14 0 1 13 10—113 1 Eerste klasse Zaterdagmiddag De reserves van Jong-Holland res ten hier nog twee thuiswedstrijden. Heel toevaig tegen de beide bovenste clubs. Willen ze van de onderste plaats afkomen, dan moeten er drie punten uitgehaald worden. Een hele kluif voo1 de Oranjehemden. De stand uidt hieix HCSC 13 12 1 0 69—9 2b ZCFC 13 7 3 3 26—21 17 BOL 13 6 2 5 25—33 14 Zwaluwen 2 14 5 4 5 35—31 14 Dindua 2 13 4 2 7 30—40 10 EVC 14 3 4 7 17—38 10 Gouwz. Boys 14 3 3 8 50—52 9 Jong Holland 2 12 3 1 8 26—37 7 MUZjEKEXAMENS Voor de examens georganiseerd door de Nederl. Unie van Muziekverenigingen slaagden de navolgende leden van de muziekvereniging „Excelsior", alhier, t.w. voor diploma D (eindexamen)E Kleijmeer en voor diploma B: N. Engei; beiden op clarinet. vernieuwen van de vloerplaten dar gaanderijen en, vor zover nodig, van de trappen, waarvoor de kosten 117.000 bedragen op basis van de loon- en materiaalprijzen van 25 Januari 1952. Met inbegrip van bij komende werken komen de kosten op f 131.000. Het werk zal dan door de I N.V. Pletterij v.h. L. I. Enthoven en Cie te Delft in de zomer worden uitge-1 voerd en de gashouder kan slechts; korte tijd buiten bedrijf worden ge steld. Bij opbracht aan een andere ge gadigde wordt geen belangrijk lagere i prijs verwacht. Blijkt bij het slopen der bestaande beplating, dat herstel van het spantwerk en de telescoopranden nodig is, dan volgt een nader voorstel. De N.V. Gasvoorziening Kop Noord- Holland gaat accoord met de verho ging van de huursom van het gas- productiebedrijf welke uit deze inves tering zal voortvloeien. Door de lek kages van de gashouder moeten spoe dig voorzieningen worden getroffen. AANKOOP VAN GROND. B. en W. stellen de Raad voor van de heer P. Deugd alhier een perceel grond te kopen aan de Gerard Don- straat groot 545 m2 voor f 4360. BENOEMING VAN EEN ONDERWIJZER. Ter benoeming van een onderwijzer aan de Nicolaas Beetsschool', waar een vacature is ontstaan door het aan de heer D. J. van der Meulen verleende eervol ontslag, dragen B. en W. voor de heer J. J. van Nijendaal, onderwij zer aan school 3 te Apeldöbrh. Benoeming in commissie van advies. Ter voorziening in de vacature van lid der commissie van advies ingevolge de woonruimtewet 1947, ontstaan door het overlijden van de heer H. Bruin, stellen B. en W. voor, overeenkomstig de aanbeveling van het bestuur der Ver. van huis- en grondeigenaren en bouwkundigen voor Alkmaar en om streken „Het Eigendom" in diens plaats te benoemen de heer J. A. Wig- genraad, Laat 124, alhier. UITNEMING TERREIN UIT HET GRONDBEDRIJF. Nu de grenzen van- het terrein van de Vondelschool vaststaan is 't wense lijk een gedeelte daarvan uit het grond bedrijf te nemen. De totale oppervlakte bedraagt 5050 m2. Een terrein van 1660 m2 is daar van nog niet uit het grondbedrijf ge nomen. Het terrein heeft een waarde van f 30.295, of f 18.25 per m2. B. en W. stellen voor dit terrein uit het grondbedrijf te nemen. AANSCHAFFING NIEUWE LEERBOEKEN. De Ver. tot bevordering van Chris telijk schoolonderwijs alhier verzoekt gelden uit de gemeentekas voor de aanschaffing van leerboeken in de .,ieü* we spelling ten behoeve van -de Wil- helminaschool ((g.l.o.) en Julianaschool (g. 1. o.). 't Voorgesteld wordt de gevraagde né- dewerking te verlenen. Maandagavond is op de Helderseweg onder de gemeente Bergen een zeer ern stig verkeersongeluk gebeurd, waarbij de negenenvijftig-jarige heer R. D. uit Koe dijk levensgevaarlijk werd gewond. De heer D. reed omstreeks half tien over de Helderseweg, toen hij werd ingehaald door een vrachtauto met aanhangwagen. Vermoedelijk heeft de heer D. op dat ogen blik geslingerd, want het is vrijwel zeker dat de vrachtwagen hem niet heeft aan gereden. Hij kwam te vallen en werd in bewusteloze toestand overgebracht naar het Centraal Ziekenhuis. Hier bleek dat hij een schedelbasisfractuur .had opge lopen. De chauffeur van de vrachtwagen heeft van het ongeluk niets bemerkt en is door gereden. Nabij Schoorldam werd hij aan gehouden. De toestand van d§ heer D. was heden morgen nog zeer ernstig. Het Comité Autotocht Ouden van Dagen deelt met grote dank mede reeds een flink bedrag aan giften te hebben ontvangen voor de autotocht op 13 Juni. Voor het huren van auto bussen en de overige kosten, verbon den aan een reis met 600 bejaarden, is echter meer nodig. Wellicht zullen daarom zij, die we gens vacantie of om andere reden nog niet in staat waren hun bijdrage over te maken, daartoe alsnog willen over gaan door deze te storten op postgiro rekening nr. 2162 van de Amsterdamse Bank, of op nr. 6102 van de Twentse Bank, met vermqlding van „Bijdrage Autotocht Bejaarden". De bewoners van Petten, de wering, die ons land bescherme Zaterdagmiddag wel door een g mannen in Petten, die zijn aange arbeidersbond. Als symbool van immers het complex gebouwen x van dagen in Petten hun laatste stelling was zeer groot, toen de het spreekgestoelte bij het gebou' io belangrijke dag, van harte wi Daar was het bestuur van d meente Zijpe, bestuurders van ciale dienst, leden van het hc stuur van de A.N.B.B., vertegei digers van het hoogheemraadsch de wederopbouw en verder veli op een of andere wijze iets n bouw te maken hebben gehad, naast wel bijna de gehele be\ van het dorp zelf. Burgemeester Breebaart; die d ciële opening verrichtte heri aan alles wat er is geschied in b Petten sinds de wederopbouw ee vang nam en het ogenblik va waarin hij zich zeer verheugde. aan uw dorp gehecht, zo als ge zee gehecht zijt, al spoelt hier d: niets aan. Wij kunnen ons dan oc voorstellen, dat ge het op prij hier te wonen. Nu wij straks vi opening van het tehuis in Schag staan, kan ik u wel verzekeren, in uw stichting geen concurrenti Wel kunt ge er gerust op zijn, dien de bewoners deze stichting, op ge trots kunt zijn, door omst heden moeten verlaten, het teh Schagerbrug voor hen uitkom: bieden. Hierna ontsloot de burgemees gebouwen en kon de bezichtigir aanvang nemen. Voortreffelijke uitv Het complex, dat bestaat uit losstaande woningen en een ho bouw, waarin twee gezinnen k worden ondergebracht, gebouw.d aannemer Kroon naar een ontwei architect Fledderus uit Enkhuizei er keurig uit en voldoet aan alle die eenvoudige bewoners kunner len. Beneden een kamer, een keuk een slaapkamer met een schuurt] wijl de zolderruimte is benut nog een slaapgelegenheid te gebr waardoor ook gezinnen van mee twee personen er onderdak in k' vinden. Het hoofdgebouw heeft dokterskamer, een inrichting, V de wijkverpleegster kan helpe douche-inrichtingen, waarvan de le bevolking van Petten gebruil maken. In „Het Wapen van P Dit is meer dan een gewone oj van een gebouw, aldus de heer sen, secretaris van de stichting. een levend bewijs, van wat er do menwerking kan worden .verkre Met deze woorden leidde hij de Hollander, voorzitter van de stic m. In een keurig betoog herin deze aan de oude kameraad, die ir niet meer kon werken doordat hij werd en tot armoe lijden gedwonge zijn, indien de solidariteit van de tense arbeiders toen niet hadden zorgd voor een dubbeltje per Dat dubbeltje groeide uit tot een den en de individuele onderste: werd hulp aan alle oude kamer die de leeftijd der sterken haddei reikt. Het werd een gulden per en ondanks de nood der tijden, geen van de arbeiders zich ooit aa offer onttrokken. Meer dan f hebben wij in die jaren aan onze kameraden uitbetaald, tot we in tot liquidatie konden besluiten, dat de noodwet-Drees werd inge' De motorclub „Zandvoort" ha samenwerking met de stichting ring Zandvoort", Zondag een voor bromfietsen uitgeschreven omstandigheden, waaronder deze strijd werd uitgeschreven, warer gunstig, zodat tussen elf en één slechts 29 rallye-rijders aan de arriveerden, waaronder de Sole „Alkmaar" met zes rijders. Er w vier bekers uitgereikt. Eén da werd gewonnen door de heer P. genberg uit Alkmaar, die met z jaar de oudste deelnemer was,en door mevrouw J. HaasbroekGe alhier (met 57 jaar de oudste neemster). De Solexclub All ontving eveneens een beker als ste deelnemende club. Zakenman heeft1 niets maken met beroving Naar aanleiding van de in o: zijnde geruchten, dat een bekend maars zakenman betrokken zou van 5 m deze gemeente in de van Zondag 27 op Maandag 28 beroving" aUto Plaats gehad heb rinor va? .een bedrag van maakten ??"jange fabrieksarbe: AUfml Commissaris van Poli on iJ3ar bekend, dat deze eert riPe 1:7 berusten. De automc „„..J eze beroving betrokken rlPf 1S een 'nwoner van een nge gemeente. KuP verband hiermede wordt he bliek gewaarschuwd, dat het ver Yan dergelijke geruchten •Wethui 6ens de benalingen va Wetboek van Strafrecht. De Alkmaarse Boys zijn er i Hlaagd een sterk Engels voetba bereid te vinden naar Alkmaar 1 men. Op Zaterdagavond 31 dezer de geblokten n.i. een wedstrijd s tegen de F.C. „Stowmarket".

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2