Stichting „Avondgloren" in Petten symbool van solidariteit der bouwvakarbeiders Tachtig duizend gulden uitgekeerd als steun aan oude kameraden 10 Mei: Belangrijke dag 1951 was gunstig voor „De Tuinbouw VERVOLG STADSNIEUWS Alkmaarders kregen prijzen in bromfietsenrallye Alkmaar Nieuwe Niedorp Ir Rinsema sprak over zijn bezoek aan Denemarken De schooljeugd bezorgde ouders mooie toneelavond Bewogen vergadering H.M.v.L. Edam Bergen „De Molenkrocht" maakt kans op kampioenschap Castncum Vee door drinkwater vergiftigd? LAATSTE NIEUWS Limmen Vrijspraak van diefstal HEILOO Oudorp Brand in bakkerij Langendijk Gebrek aan water Zuid-Scharwoude Oudkarspel Uitspraak van Hoge Raad in de zaak-Westerling Beemster DINSDAG 13 MEI 1952 De bewoners van Petten, de bewakers tevens van de Hondsbosse Zee wering, die ons land beschermen tegen de aanvallen van het water, moeten Zaterdagmiddag nel door een gevoel van trots bevangen zijn. En speciaal de niannen in Petten, die zijn aangesloten bü de Algemene Nederlandse Bouwvak- arbeidersbond. Als symbool van hun spontane offervaardigheid stond daar immers het complex gebouwen van de stichting „Avondgloren", waar de ouden van dagen in Petten hun laatste levensavond kunnen doorbrengen. De belang stelling was zeer groot, toen de voorzitter van de stichting, de heer Hollander, het spreekgestoelte bij het gebouw betrad en de aanwezigen op deze voor Petten zo belangrijke dag, van harte welkom heette. Wij denken met blijdschap terug aan de steun, die wij van het Hoogheem raadschap hebben ontvangen. Wij den ken ook met dankbaarheid aan de ar beid van de heren Jansma en Geen- sen, die het bestuur van onze stichting kwamen versterken. We hebben vele moeilijkheden moeten overwinnen. Daarbij hebben de heren Klop en Blok ker van de Wederopbouw ons op alle mogelijke wijzen geholpen. En ook denken wij aan de hulp, die wij in Petten van velen hebben mogen ontvangen. Nu staat hier dit complex gebouwen. Een getuigenis van jullie offervaardig heid, kameraden, in de tijd, toen het er om ging het leed van de ouden die niet meer konden, te verzachten, maar ook als een vermaan tot de jonge gene ratie, om steeds die solidariteit te blij ven betrachten, opdat dit complex een onvervreemdbaar eigendom van de ar beiders van Petten zal blijven. Tal van sprekers voerden hierna het woord. Daar was de heer Dirkmaat namens het Hoogheemraadschap, de heer Mes, voorzitter van de A.N.B.B., die het diepe respect vertolkte van het bondsbestuur, voor de offervaardig heid van de Pettense leden van de bond, die een daad hebben verricht, waardoor de afdeling Petten een parel Daar was het bestuur van de ge meente Zijpe. bestuurders van de so ciale dienst, leden van het hoofdbe stuur van de A.N.B.B., vertegenwoor digers van het hoogheemraadschap, van de wederopbouw en verder velen, die op een of andere wijze iets met de bouw te maken hebben gehad. Daar naast wel bijna de gehele bevolking van het dorp zelf. Burgemeester Breebaart; die de offi ciële opening verrichtte herinnerde aan alles wat er is geschied in het dorp Petten sinds de wederopbouw een aan vang nam en het ogenblik van nu. waarin hij zich zeer verheugde. Gij zijt aan uw dorp gehecht, zo als ge aan de zee gehecht zijt, al spoelt hier dan ook niets aan. Wij kunnen ons dan ook best voorstellen, dat ge het op prijs stelt hier te wonen. Nu wij straks voor de opening van het tehuis in Schagerbrug staan, kan ik u wel verzekeren, dat wij in uw stichting geen concurrentie zien. Wel kunt ge er gerust op zijn, dat in dien de bewoners deze stichting, waar op ge trots kunt zijn, door omstandig heden moeten verlaten, het tehuis in Schagerbrug voor hen uitkomst zal bieden. Hierna ontsloot de burgemeester de gebouwen en kon de bezichtiging een aanvang nemen. Voortreffelijke uitvoering Het complex, dat bestaat uit zeven losstaande woningen en een hoofdge bouw, waarin twee gezinnen kunnen worden ondergebracht, gebouwd door aannemer Kroon naar een ontwerp van architect Fledderus uit Enkhuizen, ziet er keurig uit en voldoet aan alle eisen, die eenvoudige bewoners kunnen stel len. Beneden een kamer, een keuken en een slaapkamer met een schuurtje, ter wijl de zolderruimte is benut om er nog een slaapgelegenheid te gebruiken, waardoor ook gezinnen van meer dan twee personen er onderdak in kunnen vinden. Het hoofdgebouw heeft een dokterskamer, een inrichting, waarin de wijkverpleegster kan helpen en douche-inrichtingen, waarvan de gehe le bevolking van Petten gebruik kan maken. In „Het Wapen van Petten" Dit is meer dan een gewone opening van een gebouw, aldus de heer Geen- sen, secretaris van de stichting. Dit is een levend bewijs, van wat er door sa menwerking kan worden verkregen. Met deze woorden leidde hij de heer Hollander, voorzitter van de stichting In. In een keurig betoog herinnerde deze aan de oude kameraad, die in 1919 niet meer kon werken doordat hij blind werd en tot armoe lijden gedwongen zou zijn, indien de solidariteit van de Pet tense arbeiders toen niet hadden ge zorgd voor een dubbeltje per week. Dat dubbeltje groeide uit tot een gul den en de individuele ondersteuning werd hulp aan alle oude kameraden, die de leeftijd der sterken hadden be reikt. Het werd een gulden per week en ondanks de nood der tijden, heeft geen van de arbeiders zich ooit aan dit offer onttrokken. Meer dan f 80.000 hebben wij in die jaren aan onze oude kameraden uitbetaald, tot we in 1947 tot liquidatie konden besluiten, door dat de noodwet-Drees werd ingevoerd. mag worden genoemd aan de kroon der vakbeweging. Het bondsbestuur bood de bronzen letters Avondgloren aan. Wethouder Kok schonk een asbak, die zal komen te staan in de hall op een tafel, waaraan enkele arbeiders on der leiding van de heer Jansma hun beste krachten hebben gegeven, terwijl mevrouw Vriesman er getuigenis van aflegde, dat de gehele bevolking van Petten meeleeft met deze gebeurtenis en dit heeft getoond, door de meubile ring van de hall en de dokterskamer aan te bieden. Aannemer Kroon bood een fraaie contétekening van de kunst schilder Colnot aan. De heer Fledderus verklaarde gepakt t e zijn door de spon taniteit die in deze arbeidersgemeen schap heerste. In deze geest heeft hij zijn opdracht menen te moeten uitvoe ren Ten slotte voerde nog het woord ir De Vassy, die betoogde, dat hier is ge werkt in de geest van de Minister van Wederopbouw, die het probleem van de huisvesting voor ouden van dagen mede beschouwt als een strijd tegen volksvijand nummer één. Toen wij Petten verlieten, wapperden de vlaggen op deze tiende Mei van het jaar 1952 in de milde voorjaarswind, terwijl de zon alles in gloed zette. On ze gedachten gingen terug naar de tien de Mei, twaalf jaar geleden, toen de bevolking van Petten eveneens te hoop was gelopen, gelijk in zo vele plaatsen in Nederland. Ze zagen de zwarte bom menwerpers overkomen. Ze hoorden het gedreun van de ontploffingen in Ber gen en Den Helder. Ze hadden nog geen voorgevoelens van de gehele vernieti ging van het oude dorp, die zo grondig zou zijn. Ze hebben zware jaren achter de rug. Maar nu zijn ze gekomen in de periode van opbouw en vernieuwing. In deze periode neemt de dag van Zaterdag de tiende Mei 1952 een zeer belangrijke plaats in. Vergadering van tuinders in Obdam De motorclub „Zandvoort" had, in samenwerking met de stichting „Tou ring Zandvoort", Zondag een rallye voor bromfietsen uitgeschreven. De omstandigheden, waaronder deze wed strijd werd uitgeschreven, waren niet gunstig, zodat tussen elf en één uur slechts 29 rallye-rijders aan de finish arriveerden, waaronder de Solexclub „Alkmaar" met zes rijders. Er werden vier bekers uitgereikt. Eén daarvan werd gewonnen door de heer P. Lan- genberg uit Alkmaar, die met zijn 66 jaar de oudste deelnemer was en een door mevrouw J. HaasbroekGerding, alhier (met 57 jaar de oudste deel neemster). De Solexclub Alkmaar ontving eveneens een beker als groot ste deelnemende club. Zakenman heeft niets te maken met beroving „;-NÜar aanleiding van de in omloop jnde geruchten, dat een bekend Alk- maars zakenman betrokken zou zijn ,J_ ln, deze gemeente in de nacht i 1 ondag 21 op Maandag 28 April wJ, een auto Plaats gehad hebbende rinl? g vSn .een bedrag van 7500.— m 20-jarige fabrieksarbeidster, ,i~5 Conmissaris van Politie te kmaar bekend, dat deze geruchten v Ür berusten. De automobilist, ,1J eze beroving betrokken is ge- 1S een inwoner van een nabu rige gemeente. tmÜr verband hiermede wordt het pu- ek gewaarschuwd, dat het versprei- n van dergelijke geruchten straf- gens de bepalingen van het Wetboek van Strafrecht. Engels voetbalteam naar De Alkmaarse Boys zijn er in ge slaagd een sterk Engels voetbalteam bereid te vinden naar Alkmaar te ko men. Op Zaterdagavond 31 dezer zullen de geblokten n.l. een wedstrijd spelen tegen de F.C. „Stowmarket". In de jaarvergadering van de Coöp. Tuinbouw- en Handelsvereniging „De Tuinbouw" is de heer C. Henselmans, na gedurende vierendertig jaar als vice-voor- zitter te hebben gefungeerd, als bestuurslid afgetreden. De secretaris- penningmees ter, de heer A. Dekker Pz., ontving van de Accountantsdienst een zeer waarderend oordeel over zijn beleid. De druk bezochte vergadering werd o.a. bijgewoord door de burgemeester van Ob dam en Hensbroek. In zijn openingswoord kwalificeerde de voorzitter, de heer H. P. de Wijs, het afgelopen jaar als gun stig, waarna hij uitvoerig stil stond bij het prijsverloop van de onderscheidene pro ducten. 1 Op voostel van feet bestuur -werd be sloten wederom vobr één ja^r een over eenkomst aan te gaan met het tuinbouw blad „De Wegwijzer". Goedgekeurd werd de aankoop van 6000 nieuwe veilingkis- ten. Geklaagd werd over de geringe aan dacht die de leden besteden aan de in ventarisatie. De veiling biedt gelegenheid tot het verkopen van sjalotten. Aange drongen werd op het spoedig bestellen van kalkstikstof, aangezien dit artikel schaars is. Blijkens het jaarverslag telt de vereni ging 258 leden. In het verslag werd tevens op waarderende wijze het werk gerele veerd van de aftredende vice-voorzitter, de heer Henselmans. De omzet van 1 Januari tot en met 31 Mei bedroeg f 313.355,01, in 1950 f 609.546,37. Een achteruitgang dus van f 296.209,36. De omzet van 1 Juni tot en met 31 December 1951 was gunstiger dan in het voorgaande jaar, n.l. f 692.251,25, tegen f 606.143,81, een vooruitgang van f 86.107.44. De jaaromzet was in 1951 f 1.005.606,25. In 1950 f 1.215.708,18. De aankoopvergunning had een omzet van f 58.247,33. De winst- en verliesrekening sloot met eën bedrag van f 48.440,30, de balans met f 275.655,41. De financiële commissie bracht bij monde van de heer J. Dekker een gun stig rapport uit. Als lid van deze com missie werd benoémd de heer L. Vlaar en als plaatsvervanger de heer Jb. Heddes. In de vacature-C;1 Henselmans werd ge kozen de heer W. v. Duin. Herkozen wer den de heren G. Groen (Tuinderswel varen) en K. Speets (Ons Belang). De voorzitter nam in een zeer waar derende toespraak afscheid van de heer Henselmans, die vierendertig jaar lang als vice-voorzitter in he bestuur zitting heeft gehad. Als blijk van waardering werd hem een bloemenmand', en een kistje sigaren aangeboden. Tevens zag de heer Hensel mans zich benoemd tot ere-lid. Boete-bepalingen. Op voorstel van het bestuur werd be sloten, het recht op het gebruik voor de 25 jaar geleden In de Alkmaarsche Courant van 12 Mei 1927 vinden wij de volgen de mededeling: Het is tot heden opmerkelijk stil voor de verkiezingen. Gisteravond heeft de afd. S.D.A.P. misschien daarom zo veel belangstelling ge trokken met haar reclame-optocht. In plaats van toortsen, zoals tot dusver gebruikelijk was, werden nu carbid-schijnwerpers meege voerd, waardoor de zwarte walm, die vroeger dergelijke optochten kenmerkte, vermeden werd. De muzikanten van „Excelsior" hadden hierdoor meer en beter licht. Een groove auto, geheel be hangen met modern uitgevoerde reclame voor de candidaten der S.D.A.P., was door electrische schijnwerpers verlicht, zodat de verschillende rijmpjes, die in groote letters op de auto prijkten, op vrij grooten afstand leesbaar waren. De volgende week zal de optocht worden herhaald in verschillende deelen der stad, waarbij op een drietal punten korte redevoeringen zullen worden gehouden door den heer Westerhof. poterbewaarplaats, aanvankelijk vastge steld op veertig jaar, nog met twintig jaar te verlengen. Na een uitvoerige dis cussie werd besloten tot het heffen van een boete van f 1,per veilingkist in geval van misbruik, verwaarlozing of bij overschrijding van de termijn van veer tien dagen. Ook werd besloten tot het instellen van een boete van f 100,per geval bij eigenmachtige verkoop van po ters door leden, die niet zijn aangesloten bij een erkende coöperatie. Ondanks het verzet van de heren Hoogland, Luken, Reus en Dekker werd het voorstel ten slotte met overgrote meerderheid aan genomen. De vergoeding voor het bestuur werd vastgesteld op 1/10 pet. van de omzet, het marktgeld voor aardappelen en groen ten bepaald op 4V2pct. en voor pootaard- appelen op pet. Burgemeester De Boer heeft de tuin ders de raad gegeven, huïï zohefl gelegen heid te geven tot Kei lèrëh vah een ander vak, omdat de bedrijven in de toe komst onvoldoende werkgelegenheid zul len bieden. Bij de rondvraag werd de areaal-hef fing als onbilijk gekwalificeerd. Ook in de vergadering van de af deling Nieuwe Niedorp van de H. M. v. L„ waar het hoofdbestuurslid Kril- ler en burgemeester Baken aanwezig waren, is gesproken over de verzor ging van de oude dag voor de boeren, maar evenals elders is geen beslissing genomen, maar wil men de uitspraak van het hoofdbestuur afwachten. De excursie, die men deze zomer hoopt te organiseren, zal waarschijnlijk naar de Noord-Oostpolder gaan. De rekening van penningmeester Wetsteen was door de heren J. Silver en A. Schenk gecontroleerd en in orde bevonden. Op deze vergadering heeft ir Rinsema uit Schagen weer een en ander verteld over leven en werken in Denemarken, welk land een poos geleden door hem bezocht is geworden. Waar wij van deze rede reeds meermalen verslag hebben uitgebracht volstaan we deze keer met te vermelden, dat de aanwe zigen van de rede van ir Rinsema weer het één en ander hebben opgestoken. In aansluiting op de rede werd door de heer Eikelboom van Wessanens Meelfabrieken een kleurenfilm ver toond over Denemarken, die buitenge woon mooi was en tijdens welke film beide heren verduidelijking konden geven, wat ten zeerste op prijs werd gesteld. Voorzitter Fijnheer dankte aan het einde beide heren voor het ge- bodene en sprak de wens uit, dat de thuisblijvers tot het inzicht zouden komen, dat het de moeite waard is dergelijke vergaderingen bij te wonen. Er was ook nu weer flinke belang stelling voor de „echte" uitvoering van de Niedorper schooljeugd en de bezoekers hebben zeer genoten. In het toneelstukje „Jan altijd tevreden" werd aardig gespeeld en het jeugdige publiek leefde ten volle mee met de verschillende ruilingen van Jan, die ondanks zijn rare manier van rullen, toch nog een rijk man werd. Ook „De wandelende divan" en „Hoe Harm Jan boer werd", vonden een gunstig ont haal, terwijl Truusje Balk met het liedje „Naar de speeltuin" aller har ten veroverde. Enkele grote meisjes zongen Schutte's lofzang op Nieuwe Niedorp. terwijl de medewerking van de jeugdafdeling van het N.A.O. onder leiding van de heer Persijn ten zeerste op prijs werd gesteld. De heer Oepkes sloot met woorden van dank deze uit stekend geslaagde avond. Niet sterk genoeg Het tweede elftal heeft zich tegen het bezoekende Aartswoud niet opge wassen getoond, wat in de verwach ting lag, en een 52 nederlaag gele den. Het vertoonde spel was van ta melijk slecht gehalte, terwijl de beslis singen van de scheidsrechter menig maal onbegrijpelijk waren, wat op het spel geen goede invloed had. De eind uitslag was 52. William Biesheuvel en Pander scoorden de goals voor Nieuwe Niedorp. De B'tjes gaven HOSV geen schijn van kans en wonnen met 70, waarbij L. Bakker, J. van Herwerden, C. de Boer en F. Dekker voor de goals zorg den. De A'tjes wonnen in een aardige wedstrijd van HOSV met 31. Olveh, O.B.F. of Staatspensioen? De afdeling Edam en Zeevangsdor pen van de Hollandse Maatschappij van Landbouw hield in café Ossebaar een bewogen vergadering. De heren Vink van Middelie en Klok van War der verweten het hoofdbestuur, dat het een voortijdig besluit had geno men inzake de ouderdomsvoorziening en zich daarbij door één of meerdere ambtenaren had laten beïnvloeden om relaties aan te knopen met de verze keringsmaatschappij de Olveh. Daar bij kwam nog, dat beide heren ten stelligste beweerden, dat het volko men onjuist was, dat één van de ad junctsecretarissen, i.e. de heer Olivier, hierbij financieel voordeel genoot of zou gaan genieten. Daar de heer Oli vier huns inziens de geuite bezwaren onvoldoende kon weerleggen, werd besloten het van de afdeling Beemster ingekomen schrijven tot uitstel van de ouderdomskwestie naar de herfstver- gadering, te ondersteunen. Hoele de heer Olivier door deze strubbelingen aanvankelijk niet van plan was zijn uiteenzetting te houden, ging hij hiertoe onder druk van de vergadering toch over. Naar aanleiding van het gevoelvolle betoog van de spreker betoogde de heer Klok niet overtuigd te zijn, dat het voor de boer nu tijd is om een verzekering af te sluiten.Allerwege wordt momenteel gewerkt aan een al gemene oudedagsvoorziening. Hij was er in tegenstelling met de inleider van overtuigd, dat binnen afzienbare tijd wel een algemene regeling zou komen en dan heeft de boer hieraan met het geen hij zelf heeft kunnen sparen, een onbezorgde oude dag. Bovendien ver langt een verzekeringssysteem een vaste premie en geeft een vaste uit kering. Bij laagconjunctuur kan de premie wel eens veel te zwaar blij ken, terwijl anderzijds de vaste uitke ring t.z.t. wel veel te hoog of veel te laag kan zijn. Er moet een stelsel ko men, waar de te betalen bijdrage in overeenstemming is met het inkomen en de uitkering aangepast is aan de kosten van het levensonderhoud, zoals de Bond van Staatspensionnering dat voorstaat. De heer Vink had ernstige bezwa ren tegen het aangaan van een over eenkomst met de Olveh, daar vele le den van de Holl. Mij. in Noord-Hol land reeds via hun zuivelfabrieken contact hebben met het O.B.F. Vooral in zuivelkringen bestaat derhalve zeer ernstig bezwaar 'tegen het streven van het hoofdbestuur. Wanneer contact met het O.B.F.. hetwelk onder dezelfde di rectie als het Coöp. Verzekeringsfonds staat, was gezocht zou hiertegen veel minder bezwaar zijn gerezen. Op voorstel van de heer Laan werd besloten een resolutie in te dienen, waarbij voorgesteld wordt de gehele ouderdomsvoorzieningsaangelegenheid van het programma van de Holl. Mij. af te voeren. De voorzitter bracht verder hulde aan de heer Plas, die wegens gezond heidsredenen het secretarisschap niet meer zal kunnen waarnemen. Hij hoop te hem persoonlijk in de vergadering nog eens te kunnen bedanken. In zijn plaats werd gekozen de heer J. Laan Pz., terwijl de heer Jac. Plas werd herkozen. De heer P. Vink werd als afgevaardigde gekozen naar de alge mene vergadering met de heer Klok als reserve. Een vraag van de heer P. Huiberts over het gebruik van margarine op de huishoudscholen zal door de heer Oli vier nader worden bezien. In de Zondag te Amsterdam tegen Amteno 1 gespeelde wedstrijd heeft „de Molenkrocht" door een stevige 7-1 overwinning haar kans op het kam pioenschap aanmerkelijk vergroot. Am teno 1 werd als de grote rivale van de Bergenaren beschouwd, doch de Am sterdammers moesten het onderspit del ven. De eerste helft van de tenniscompe- titie is nu voorbij en het ziet er naar uit dat de Molenkrocht haar debuut in de derde klasse met een eerste plaats gaat bekronen. De uitslagen waren: H.E.: J. Schmidt—P. Smit 6-3, 6-3; D. Mosk—K. Ooms 6-3, 5-7, 6-4. D.E.; mej. C. van Limburg Stirum mevr. Klinkenberg 6-1, 2-6, 6-4; mej. T. Windermevr. Smits 6-2, 6-1. G.D.: mej. C. van Limburg Stirum en J. Schmidtmevr. Klinkenberg en P. Smit 6-4, 4-6, 7-5; mej. Winder en M. Laumevr. Ooms en K. Ooms 4-6, 3-6. H.D. Lau en MoskSmit en Ooms 4-6, 7-5, 6-0. D.D.: mej. van Limburg Stirum en mej. Windermevr. Ooms en mevr. Klinkenberg 6-3, 4-6, 6-3. Zondag 18 Mei a.s. wordt te Bergen de returnwedstrijd tegen de Helderse club H.T.C. 1 gespeeld. Conferentie op „Meridon" Op het bekende kasteel „Meridon" ten Zuiden van Parijs is gedurende enkele dagen een conferentie gehou den, waaraan door vertegenwoordigers van het Volkshogeschoolwerk in ver schillende landen, o.a. Frankrijk, Ei. geland, de Scandinavische landen en Nederland, werd deelgenomen. Voorzit ter van de conferentie was de leider van de Volkshogeschool te Bergen, mr Guermonprez. De eerstvolgende confe rentie zal in 1953 in Denemarken wor den gehouden. Adv/es van Rijks Instituut gevraagd De veehouder C. Br. te Castricum heeft in de periode 19491951 drie koeien verloren die zijn gestorven aan een ziekte aan de ingewanden. Thans schijnt een vierde koe dezelfde weg te moeten gaan. Men is nu geneigd de schuld te schuiven op een vergiftiging van het drinkwater, aangezien de stal van de gedupeerde veehouder tbc vrij is en het veevo.-der van onverdachte kwa liteit wordt geno.emd. Gedacht wordt aan een vergiftiging van het water in de rond de boerderij liggende sloten door het uitvloeien van schadelijke be standdelen uit de gemeentelijke zuive ringsinstallatie voor rioolwater. Naar wij vernemen is dit evenwel nog niet met zekerheid vastgesteld. Het ge meentebestuur van Castricum staat op het standpunt, dat de bevolking van deze installatie geen overlast mag hebben. Daarom is en wordt alles ge daan om eventueel schadelijke gevol gen te voorkomen. Onmiddellijk, nadat deze kwestie bekendwerd, is advies gevraagd aan het Rijksinstituut voor Afvalwater. Dit Instituut, dat het ge zuiverde water regelmatig controleert zal op verzoek van B. en W. rapport uitbrengen. Maar veroordeeld wegens ioy-riding De rechtbank te Alkmaar heeft he denmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de Beverwijkers J. Th. du P., J. O., W. L. O. en J. J. M„ die betrokken waren geweest bij een poging tot dief stal van een auto. Op de avond van de 23e Februari hadden zij in Limmen een auto uit een garage gehaald, met de bedoeling er mee naar Schagen te rij den, om daar carnaval te vieren. Twee weken geleden eiste -de Officier van Justitie, mr J. C. V. Meischke, tegen de hoofddaders J. Th. du P. en J. O. elk acht maanden met aftrek. Heden morgen heeft de rechtbank J. Th. du P. en J. O. vrijgesproken van diefstal, doch hen wegens „joy-riding" veroordeeld tot vier maanden met aftrek. De beide medeplichtigen werden vrijgesproken. C. de Graaf kampioen dammen Door ook de tweede beslissingswed strijd van de drie te spelen wedstrijden van H. Verver te winnen, is C. de Graaf er in geslaagd voor de derde achtereenvolgende maal het kampioen schap van de Heilooër Damclub te veroveren. De wisselbeker is thans definitief in zijn bezit gekomen. In de afgelopen nacht is door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken in de bakkerij van de heer Hassing aan de Ooievaarstraat. Omstreeks één uur ontdekte een kind van het gezin dat een bak, gevuld met mot, in brand stond. De brandweer van Oudorp was spoedig ter plaatse en slaagde er in het vuur te localiseren tot de bakkerij, die tegen het huis is aangebouwd. De in de bakkerij staande oven was sinds 7 uur niet meer gestookt. De heer Hassing was tegen brand verzekerd. Elke dag weer zien de Langedijker tuin bouwers tevergeefs naar regen uit, vooral zij, die hun tuinderij aan de westzijde van Langedijk hebben. De grond is moeilijk te bewerken en verschillende gewassen zouden bijzonder gebaat zijn bij een flinke regenbui. De vroege aardappels staan er over het algemeen best voor, doch ver schillende tuinders beginnen er ernstig over te denken, hun aardappelgewas met slootwater te bespuiten. Natuurlijk wacht men daarmee zo lang mogelijk, omdat slootwater de groei niet zo gunstig be invloedt als regenwater. Bovendien krijgt men het laatste voor niemendal, terwijl het spuiten arbeidskrachten vraagt en dus geldelijke uitgaven. De ervaring heeft echter geleerd, dat bij sterke droogte, de met slootwater bespoten akkers een aan zienlijk hogere opbrengst gaven, dan die, welke men maar aan het weer heeft over gelaten. LANTAARNPALEN WERDEN VERVANGEN De palen, die bij de electrische straat verlichting dienst doen, zijn gedeeltelijk van hout en gedeeltelijk van ijzer. Dat zal nu echter veranderen, daar de houten palen door ijzeren die er veel mooier uitzien worden vervangen. „O.K.K." BRACHT BLIJSPEL „DE FAMILIE VAN MIJN VROUW" De toneelvereniging „O.K.K.", onder re gie van de heer Beeldman, gaf Zater dagavond een uitvoering in zaal Kramer. Opgevoerd werd het geestige blijspel in arie bedrijven: „De Familie van mijn vrouw". Het stuk, dat veel van de spe lers vraagt, werd heel behoorlijk opge voerd. De aanwezigen, de zaal was helaas niet geheel bezet, hebben een genoege- lijke avond gehad. Er werd van harte gelachen om de verschillende komische situaties. Het stuk werd in vlot tempo gespeeld. De rollen zaten er bij de mede spelenden goed in. NIEUW BANKGEBOUW Ongeveer midden Juni hoopt het be stuur van de Coöp. Boerenleenbank „Oud karspelNoord-Scharwoude" het nieuwe bankgebouw op de grens van beide dor pen te openen. Het ligt in de bedoeling om elke dag 's morgens zitting te hou- ien en bovendien nog twee avonden in ce week. Voor tuinbouw en handel zal deze bank ongetwijfeld in een behoefte voorzien. (Ongecorrigeerd) De Hoge Raad deed heden uitspraak omtrent het beroep in cassatie van de officier van justitie bü de rechtbank te Amsterdam tegen de beschikking van die rechtbank, waarbij de officier niet ontvankelijk verklaard was in zijn be roep van de weigering van de rechter commissaris te Amsterdam om een be vel tot bewaring tegen Westerling uit te vaardigen. De niet-ontvankelijk verklaring vond daarin haar grond, dat de rechter-com- missaris van zijn beschikking tot wei gering geen afzonderlijk stuk had op gemaakt, maar van die beschikking enkel bleek uit de weergave van de tegenenover hem door Westerling afge legde verklaring. Overeenkomstig de conclusie van de advocaat-generaal bij de Hoge Raad, prof. Langemeyer, oor deelde de Hoge Raad, dat ondanks de ongebruikelijke vorm het bestaan van de beslissing van de rechter-commis- saris met voldoende duidelijkheid was gebleken. Het gevolg is, dat de rechtbank thans op het beroep van de officier zal moe ten ingaan en de vraag van de aan wezigheid van gronden voor voorlopige hechtenis zal moeten beoordelen. EERVOL ONTSLAG AAN KANTOOR HOUDSTER P.T„T. Aan mej. V. E. Edam, kantoorhoudster zesde klasse der PTT te Noord-Beemster, Is op haar verzoek eervol ontslag ver leend. i £e$e,W bpAektri! PLAATSING van deze stukken bete' kent niet, dat de redactie met de in houd instemt. Zij acht kennisneming ervan wel van algemeen belang. DE KLANT IS NOG KONING Geachte redactie, Naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heer Beijnes, moet het ons van het hart, dat hij en met hem vele anderen geen begrip schijnen te heb ben van ons vak. De bakkérs werken daags vóór de erkend Christelijke feest dagen zestien uur, dan hebben ze dus eigenlijk ook voor hun vrije dag ge werkt. Als een herdenkingsdag valt op Zaterdag of Maandag wordt door ons ook gewerkt, opdat het publièk niet te lang oud brood behoeft te gebruiken. Op de Zaterdagen, wanneer 's nachts al heel yroeg met bakken wordt begon nen, hebben wij geen vrije middag. Voor ons bakkers is de klant nog steeds koning, Daarom wordt, bet brood^ook thuisbezorgd. Het bezorgloon is voor rekening van de bakker. Wij zijn dezre dagen op een Woensdag samen op excursie geweest naar het Station voor Bakkerij en Maalderij. De daar opgedane kennis kan ook de klant weer ten goede komen, al werd dan ook het nuttige met het aangename ver- enigd. - Al met al menen wij, ook recht te hebben op vacantie en één excursiedag per jaar. Moge deze toelichting ertoe bijdragen, dat bij bepaalde gelegenheden dan het oude brood door het publiek met smaak en zonder mopperen wordt- genuttigd. Namens de afd. Alkmaar van de R.K. Bakkersbond, H. KLAVER, secr. MARKTBERICHTEN ALKMAAR, 12 Mei. Witlof: I 28—43 en II 14—24; bloemkool: I 36—52 en II 1835; spinazie: I 20—34 en II 818; sla: I 7.50—10.50 en II 2—7; postelein 1834; andijvie 5662; radijs 39; ra barber 49,50; bospeen 3652; prei 8 - 11; soepgroenten 26,50; peterselie 7,50. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 13 Mei. 4000 kg rode kool 10,10; 1000 kg gele kool 12,90; 5000 kg witte kool 17,10—19,20; 2000 kg pret 8;. 11.000 kg witlof: IB 39,30—40,20 en II B 29,30; 3000 kg rabarber 44,40. WARMENHUIZEN, 13 Mei. 6050 kg rode kool 8,50—9,30; 6500 kg rabarber 4. 1700 kg prei doorgedraaid. DEN BURG, 12 Mei 1952. 3 Koeien f 750—f 900; 3 Pinken f 525—f 575; 27 Biggen f 50f 70; 11 Lammeren f 60 f 70; 45 Kalveren f 4570. PURMERENDER MARKT De aanvoer van runderen bedroeg on geveer achthonderd. De handel in vette koeien was niet zo willig, stroef. De prij zen waren niet zo vast. Geldekoeien heel stil, flink aanbod. Melkkoeien, heel-wei nig beweging. De nuchtere kalveren wèiren vrij duur, maar de handel was niet zo druk. De fokkers zijn heel duur. De vette kalveren zijn minder in» prijs. Bij de wol vee was een aardige Tandel in de lam meren. Er was veel vraag, ook voor de export (f 80f 100). De handel in vette varkens was-.heel stil, ingezet op f2,16 liep dit terug tot f 2,10. Bij de biggen was een aardig aan bod, de handel liep ook wel. Station- naire prijzen. De slachtveemarkt van Maandag Voor de slachtkoeien bestond een grote belangstelling, zodat het ruim aangevoerde aantal, niettegenstaande de hoge prijzen, toch betrekkelijk ma tig verkocht werd. De kalveren waarvan de aanvoer echter beduidend minder wordt zijn vlug verhandeld. Worstkalveren komen afgeslacht en uitgebeend op f 3.per kg. De voor winkel-verkoop bestemde dieren gelden afgeslacht van ƒ2.40ƒ2.70 per kg. De. verdere prijsstijging van de var kens kwam wel grotendeels, doordat er een regeling voor de afzet Van spek, waarvoor de laatste tijd hoegenaamd geen animo meer bestond, is afgeko men. De vraag naar de zware varkens is als gevolg daarvan toegenomen. Over het geheel verliep de handel nu zeer vlug, zodat alle varkens geruimd zijn.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3