r moei nieuwe „De Hoop" komen Dreigend loonconflict bij de haringvisserij KoJit YijeMek op Nederland voor het eerst Food Fair in Londen ONMISBAAR VOOR DE MANNEN OP ZEE ospitaal-kerkschip kan niet meer mee Betaal ook een klinknagel of een brancard Loonvorming in landbouw van 1952 tot 1953 Drie ernstige verkeersongevallen op één avond te Apeldoorn Vijf zwaar- en twee lichtgewonden Jacques Bloem officier in Orde van Oranje Nassau Iraakse Prins bii oenaraal Franco Vissers eisen vaste gage Ondanks invoerbeperkingen wordt doorgezet Keur van Hollandse producten Goed advies DINSDAG 13 MEI 1953 (Van onze speciale verslaggever) Als Se °P Vlaggetjesdag, zo halverwege de Meimaand, hetzij in IJmuiden, een der jaar aan de Schevcningse vissershaven of bij Vlaardingen de bont ge viseerde vloot ziet uitvaren om de grote jacht naar de felbegeerde haring te ginnen en ge zwaait met de achterblijvende vrouwen en kinderen van de wal ar de mannen op de in kiellinie voorbijtrekkende, kittige vaartuigen, dan valt V oog zonder twijfel op een schip aan de kop van de „stoet", dat schijnbaar 'is een vreemde vogel in het gezelschap van de loggers moet worden beschouwd: n wit scliip! Hoog reiken de beide masten, scherp snijdt de ver vooruitsteken boeg door het water, tussen de masten ziet ge een ruime kajuitbouw en op et achterschip hangt een jol tussen de davits. De vissersvrouwen in hun kleu- "ge boezelaars, de jongens van tien, die wel eens met vader op de logger een eisje mee mochten, die maar niet ophouden de naar buiten draaiende schepen Ka te wuiven, zij kennen „De Hoop" wèl. En zij zullen u vertellen, dat dit schip wel degelijk bij de vloot behoort en eigenlijk even onmisbaar is als de vleet gelf AlleenDe Hoop" wordt zo oud en dat.... AAR laten we eerst een ander aan- loopje nemen om te komen tot -aar het hier vandaag om gaat. Dat 'anloopje beginnen we dan maar een ink stuk terug, dan kunnen we straks •jij het doel meer energieeh Villen we straks misschien ook Vifin, het startpunt is 1897. In Amsterdam „stond" in dat jaar Be Schotse predikant J. Chambers, die iet alleen met de stad. maar ook met 6 zee te maken had. Hij wise van het oen zeker ruwe en altijd moeilijke leven van de zeeman, vooral als deze ele dagen of zelfs weken lang buiten gaats vertoeft. Hij was ook op de hoogte van het bestaan van de Britse organisatie „Deep Sea Missions", die enkele schepen op zee had om vooral de vissers en de mannen van de kleine aart bij te kunnen staan als ze ver an huis en haard geestelijke of me- isehe hulp van node hadden. Hij sprak erover en zijn gedachte om ook een Nederlands „hospitaalkerk chip" op zee te sturen, vond van vele 'ijden bijval. Het gelukkige gevolg (Was. dat in 1898 de „Nederlandse Ver- niging ten behoeve van Zeelieden van lke Nationaliteit" werd opgericht, ank zij veler steun, waarbij het Ko- ir.kliik Huis voorop ging, kon in En- eland een schoener worden aange- ocht en voor het beoogde doel wor den ingericht. Met dit zeilschip moest jnen trachten een geweldig gebied, dat van de gehele Noordzee tot boven de Shetland-eilanden, te bestrijken, dat in die dagen al werd bevaren door acht honderd vissersschepen met een be manning van tienduizend koppen. Het schip, dat de naam „De Hoop" had, werd in 1912 vervangen door een nieuwe „De Hoop", dat speciaal voor het doel werd ingericht en naast het zeil steun kreeg van een hulpmotor. In 1938 werd een krachtiger motor aange bracht en verdween het zeil. Het is nu 1952. Veertig jaar heeft die tweede „De tHoop" nu dienst gedaan, doch nu kan het bijna niet meer zo. Zij kunnen getuigen Veertig jaar dienst, trouwe dienst. Daar moet men werkelijk niet te ge ring over denken. Duizenden en dui zenden mannen op zee hebben in de loop van die jaren ondervonden, wat het wil zeggen, dat „De Hoop" er was. Het werk op de loggers is ruw en hard en als een ongeluk „in een klein hoekie" ligt, dan is het wel hier. Meestal is dan directe hulp noodzake lijk. De schipper kan radio-telefonisch „De Hoop" oproepen. Via het zelfde technische hulpmiddel is de dokter dan in staat voor de behandeling van de patiënt al de eerste aanwijzingen te geven. Dan wendt „De Hoop" zelf ook de steven naar het bewus'e schip, dat reeds als kenteken twee vlaggen heeft gehesen. Als het geval niet te ernstig is wordt de patiënt naar „De Hoop" geroeid, anders komt de dokter van het witte schip zelf aan boord. Is ope ratief ingrijpen noodzakelijk, dan neemt „De Hoop" de man over en brengt deze in vele gevallen naar de naastbijgelegen haven. De logger kan blijven doorvissen Ook een dominee vaart mee. Hij be zoekt de vissers op de schepen, leidt aan boord een korte dienst, staat in ernstige gevallen de mannen bij en kan Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" op het IJ bij Amsterdam, de thuishaven van het vaartuig, voor honderden vissers en zeevarenden via de radio-telefonie dagsluitingen en preken houden. Een man van Radio- Holland is eveneens op „De Hoop" om zo nodig defecte installaties op de schepen te herstellen. Wat zou een dorp zijn zonder dok ter. zonder apotheek, zonder geeste lijke, zonder technici? Het zou in zo'n gemeenschap snel misgaan. Nu, de be volking van twee, soms drie dorpen verblijft dagelijks op zee zonder dat alles. Ook dat is eer onmogelijke toe stand. „De Hoop" heeft nu al vele ja ren getracht zoveel mogelijk in die leemte te voorzien. En is op die wijze naast God voor menig zeevarende dik wijls de enige hoop, de allerlaatste uit komst gebleken. Voor één gulden CN nu is „De Hoop" oud. Het schip kan eigenlijk niet meer mee. En toch,We kunnen „De Hoop" niet missen" zeggen de vissers, de mannen van de kleine vaart. Daarom moet er een nieuwe „De Hoop" komen. Ons volk is wel zo met de zee en afles wat er mee te maken heeft, vergroeid, dat het ook hier een taak ziet, waarvan men de oplossing als een noodzakelijk heid erkent. Daarom willen we samen het nieuwe schip bouwen. We moeten zorgen, dat de f 400. voor de seinlamp er komt. de f 25. voror het dieplood, de f 1500.voor de preekstoel, de f 200.— voor brancards, de f 5000.voor de onderzoekkamer, de f 80.000 voor de hoofdmotor, kortom het nodige bedrag, te weten f 650.000. De bemanningen van de schepen dra gen voortdurend bij aan de exploitatie kosten van „De Hoop", rederijen, in stellingen willen helpen, gij natuurlijk ook. Het zij,- dat ge f 500.geeft voor een nieuwe biblotheek of f 1.voor een symbolische klinknagel. Al uw bij dragen kunt ge storten op postreke ning 5 0 3 7 5 van het hospitaal-kerk schip „De Hoop", Damrak 95 Amster dam. En als ge dan straks weer op de pier bij IJmuiden staat en op Vlaggetjesdag vaart de nieuwe „De Hoop" uit. wit blinkend op het lentelicht kaatsende water, zal het u een voldoening zijn, dat ge hebt meegebouwd aan dit schip, dat uitgaat om te helpen, dan weet ge dat ge het mede mogelijk maakte om dit werkelijke stuk naastenliefde weer voor vele, vele jaren te doen voortbe staan. Ge doet dus ook mee? Liefst vandaag nog als het kan! De onder voorzitterschap van prof. Horring werkzame commissie van de Stichting voor de landbouw, die tot taak heeft gekregen over het voor 1952-53 te voeren loonbeleid een beslissing te ne men, heeft in haar laatste vergadering overeenstemming bereikt over het aan de organisaties uit te brengen rapport en de daarin voorkomende conclusies. Binnen enkele dagen zullen de resul taten hiervan worden bekend gemaakt. Jongens per gestolen brom fiets op het dievenpad In de nacht van Zondag op Maandag zijn twee jongens van resp. 13 en 16 jaar uit een observatiehuis voor jeug dige delinquenten in Den Haag ontsnapt. Na op straat een bromfiets gestolen te hebben zijn zij naar een school gereden. Een inbraak in deze school leverde 67 en een vulpen op. Om drie uur 's nachts werden zij door een surveillerende agent staande gehouden. Zij hadden geen aannemelijke verklaring voor hun aanwezigheid op straat en werden op gebracht. Spoedig bleek toen, wat zij hadden uitgevoerd. Expositie „Keukenhof" kan twintig jaar voortbestaan Het plan van de Stichting Keuken hof te Lisse om deze tentoonstelling in plaats van tien jaar, zoals oorspronke lijk in de bedoeling lag, twintig jaar te houden kon slechts slagen, indien de vakorganisaties zich achter dit plan schaarden, waardoor tevens een sterke financiële basis zou zijn gelegd. De al gemene vergadering van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur heeft dit plan met een kleine meerder heid afgewezen. Het bestuur van Keu kenhof heeft daarna contact gezocht met verschillende particuliere zaken en instellingen, waardoor een garantie bedrag werd bijeengebracht waardoor het twintig-jaren-plan financieel is ver zekerd. Naast garanties van particuliere en officiële instellingen heeft ook het Centraal Bloembollen Comité zich hier bij aangesloten met een bedrag van 200.000. GEN. ALER MAAKTE RONDVLUCHT MET NIEUWE S 14 De luitenant-generaal vlieger I. A. Aler, chef luchtmachtstaf, heeft giste ren met de nieuwe Fokker straal-trai- ner S 14 een rondreis gemaakt langs de diverse vliegbases in Nederland, ten einde aan de belangsteling, die in mili taire kringen voor dit nieuwste pro duct van onze nationale luchtvaart-in dustrie bestaat, tegemoet te komen. Het nieuwe toestel werd bestuurd door de invlieger, piloot G. Sonderman. Ter gelegenheid van de 65e verjaar dag van de dichter Jacques B'oem is Zaterdagmiddag j.l. een feestelijke bij eenkomst in de sociëteit „De Koepel" in Amsterdam gehouden. De jarige, die ook vijf jaar geleden, ter gelegenheid van zijn 60ste ver jaardag, gehuldigd is, werd toegespro ken do^r mr. H. J. Bouman uit Zwole, die hem als verjaarscadeau een enve loppe met inhoud overhandigde om boeken aan te schaffen. Hierna sprak de secretaris-generaal Van het departement van onderwijs, kunsten er. wetenschappen, mr. H. .T Reinink, die mededeelde dat het H. M de Koningin behaagd heeft de dichter to„ officier in de orde van Oranje Nas sau te benoemen. Mr. Arn. T. d'Ailly was de eerste die de 65-jarige met zijn onderscheiding feliciteerde Verscheidene schrijvers ga ven door hun aanwezigheid van hun belangstelling blijk, o.a. Top Naeff. Va- salis, Clara Eggink, Jeanne van Schaik- Willink, Emmy van Lokhorst, Victor van Vriesland, A. Roland Holst, God fried Bomans en Bert Voeten. COOISE HBS PERMANENT KUNSTCENTRUM Er bestaan plannen om de Gooise HBS te Bussum tot een permanent kunstcentrum in te richten. Niet al leen de lokalen doch ook de gangen zullen worden ingericht als permanen te schilderijen-expositie, die om de zes Weken verwisseld zullen worden. De opzet der exposities is tweeledig: de jeugd in eigen omgeving met kunst werken te doen kennis maken, en ae kunstenaars de gelegenheid te bieden tegen geringe kosten te exposeren. zwaar- en twee lichtgewonden zijn het gevolg geweest van drie verkeersongevallen, welke Zondag avond in Apeldoorn gebeurden. Het eerste werd om ongeveer 17 uur op de Zutphensestraat veroorzaakt door het onwel worden van de autobestuurder J. H. W. uit Velp, tengevolge waarvan de auto tegen een boom reed. Zijn vrouw, die naast hem zat, kreeg een zware hersenschudding, een gecompli ceerde neusfractuur en zij brak beide dijbenen. Haar achterin zittende moeder, de 73-jarige mevrouw D. J. W. uit Zei- hem, brak haar bovenkaak en haar neus werd versplinterd. Zij moest in ernstige toestand naar het Academisch ziekenhuis te Utrecht worden ver voerd. Het 8-jarig dochtertje van het echtpaar kreeg een ernstige inwendi ge bloeding en werd met haar moeder naar het Julianaziekenhuis te Apel doorn overgebracht. Om half zeven slipte een personen auto, bestuurd door J. A. uit Amster dam bij het inhalen van een andere auto, op de Deventerstraat en kwam eveneens tegen een boom terecht. De 25-jarige echtgenote van de heer A. kreeg een zware hersenschudding en moest naar het Geertruidenziekenhuis te Deventer worden overgebracht. Op de Krimweg te Hoenderloo werd het 5-jarige meisje uit het gezin B„ toen het op de fiets plotseling naar links afsloeg, door een motorrijwiel aangereden. In zorgwekkende toestand werd het in het Julianaziekenhuis te Apeldoorn opgenomen. NED. HERV. PREDIKANT WORDT KATHOLIEK Een der predikanten van de Neder lands Hervormde Gemeente te Hilver sum ds. J. Loos heeft ontheffing uit het predikambt gevraagd. Ds. Loos, die Zondag nog zou voorgaan in de dienst, heeft dit op zijn verzoek niet meer ge daan. Hij werd vervangen door de prae- ses van de kerkeraad ter plaatse, ds. W. Willemse. Ds. Loos heeft het voor nemen toe te treden tot de r. k. kerk. Zijn visie in die richting bleek reeds geruime tijd geleden uit een brochure, die hij tezamen met enkele anderen het licht deed zien. Liquidatie vakgroepen en ondervakgroepen Blijkens een publicatie in de Neder landse Staatscourant worden bij be schikking van de minister van Economi sche Zaken, met ingang van 11 Juni 195 opgeheven de vakgroep katoenindustrie de onder vakgroepen katoenspinner' i naaigarenfabricage, twijnerij, witweveri' bontweverij, vitrageweverij, poolweef selweverij, katoenendekenweverij, eiger finishing, loonfinishing, de vakgror kunstzijde-industrie, de ondervakgroepei kunstzijdeweverij en kunstzijdeverede ling en de ondervakgroepen „detailhan del in behangselpapier", „detailhande in meubelen" en „detailhandel in anti quiteiten". I Mansholt besprak Europees landbouwplan Minister S. L. Mansholt heeft met de Westduitse minister van landbouw, prof. W. Niklas, alle problemen, sa menhangende met de uitwisseling van landbouwproducten tussen de Bonds- republic-. en Nederland, bespreken. De ministers zijn het er over eens ge worden, dat gestreefd moet worden naar de vorming van een Europese landbouwgemeenschap naar het model van het plan-Schuman. PROF. REUTER IN DEN HAAG Prof. dr Ernst Reuter, burgemeester van West-Berlijn, is gisteravond per auto uit Wiesbaden in Den Haag aan gekomen. Hij zal hier egn vergadering van het executieve comité van de In ternationale vereniging van gemeen ten en een deel van de algemene verga dering van de Vereniging van Neder landse Gemeenten bijwonen. DE CANADESE AMBASSADEUR ZAL ONS BEGIN JUNI VERLATEN De Canadese ambassadeur, de heer Pierre Dupuy, die benoemd is tot am bassadeur te Rome, zal op 6 Juni ons land verlaten. Peins Abdul-ilah, regent van Irak, kwam onlangs in Madrid aan voor een officieel bezoek aan Spanje. Prins Abdul-Ilah inspecteert de erewacht op het vliegveld van Madrid. Rechts van hem Franco. Sinds enige maanden zijn er onder handelingen gaande tussen de haring vissers en de reders over een herzie ning van de Ioonopbouw. De vissers willen bereiken, dat de verschillen in beloning tussen de manschappen, die de moderne schepen bemannen, en de opvarenden van het verouderde deel van de vloot minder groot wordt. De reders willen hiervan niet horen. Men vreest daarom ernstige moeilijkheden, wanneer er niet spoedig een accoord wordt bereikt. In enkele havens is de reders te kennen gegeven, dat de Vlag getjesdag 1952 in dat geval niet zal doorgaan. (Van onze Haagse redacteur) LIET ZIET er, wat de uitvoer van Nederlandse voedings- en genotmiddelen naar Engeland betreft, niet erg rooskleurig uit. De Britten z(jn hun impor ten drastisch aan het beperken en het schijnt, dat dit voor ons land zal bete kenen, dat wij in de tweede helft van 1952 wellicht 70 procent minder voe dingsmiddelen naar de overkant van de Noordzee zullen kunnen sturen dan in het overeenkomstige tijdvak van 1951. De Nederlandse producenten en zaken lieden geven de moed echter niet gauw op en daarom zullen zij met verdub belde jjver deelnemen aan „The British Food Fair", die van 5 tot 19 Juli in Londen gehouden wordt. Zjj is georganiseerd door de Food Manufacturers Federation in Engeland. De Nederlanders zullen er laten zien, wat hun pro ducten nog altijd waard zijn en trachten de Engelsen ervan te overtuigen, dat zjj zich zelf te kort doen, als zij de Hollandse voedingsmiddelen van hoge kwaliteit niet kopen. De British Food Fair draagt dit keer voor het eerst een internationaal ka rakter. Zij staat thans dus open voor buitenlandse representatie van licha men of firma's, zoals bijvoorbeeld het Nederlandse Bureau voor zaden, gra nen en peulvruchten, dat dan ook op de beurs aanwezig zal zijn. Dat is van veel belang, omdat dergelijke instel lingen zich tot taak gesteld hebben goodwill te kweken voor de gehele branche, die zij vertegenwoordigen. Zij doen zelf geen zaken, doch verstrekken wel lijsten van firma's, waarmede ge ïnteresseerden zich in verbinding kun nen stellen. Ondanks de importrestricties acht de Nederlandse handel het gerechtvaar digd op de Food Fair uit te komen, omdat deze restricties het gevolg zijn van de slechte financiële positie van Engeland zoals ook Nederland die gekend heeft en aangenomen mag worden, dat de kraan niet altijd dicht gedraaid zal blijven. Trouwens, de kraan is niet geheel dicht: er kunnen nog altijd, zij het op bescheiden schaal, producten naar Engeland uitgevoerd worden. Bovendien heeft de deelne ming aan buitenlandse beurzen niet uit sluitend ten doel het plaatsen van di recte orders, maar ook oriëntatie ten opzichte van de kwaliteit van de pro ducten van de concurrentie, de ver pakking, de service en de credietfacüi- teiten. En tenslotte 't aanknopen van LIET systeem van de tollen behoort n _,oed en wel tot de verleden tijd, inch op Java begint men nu pas de lantrekkelijkheid ■nrvan in te zien. Alleen is het tolgeld een beetje hoog Twee heren van 6e British American Tobacca, die met een auto op wer weren van Bandoeng naar Cheribon hebben dat ondervonden. Halverwege werden ze door een gewapende bende aangehouden. De twee heren werd be leefd doch dringend verzocht de wa gen te verlaten. Eén der tabaksmannen werd door de bende meegevoerd. De ander mocht doorrijden naar Cheribon. doch moest terugkeren met een losgeld van 20.000 gulden. Nadat aan dit ver zoek was voldaan, konden de heren hun reis voortzetten. D De Haagse middenstanders 'lebben met elkaar vijf duizend gulden bijeengebracht ten bate van het kleuterdagverblijf van de .Eerste Nederlandse vereniging voor kleuterzorg te Scheveningen. De 'Westduitse vakbond „D.G.B.", is met een groots opgezette propagahda-actie in de strijd om de veertig-urige werk week gedoken. Hoewel een etmaal orecies 24 uur te kort is voor de we deropbouw van Duitsland, noemt men een 40-urige werkweek geen utopische eisDriehonderd en vijf en zestig l!lllll!llllllll!lllll!ll!llllllllinil!llllll!ll!ll!iniinill!lllllllllllllllllJllillllllllllllll!ll[ll[l schepen kwamen in de maand April in Amsterdam aan en ze hadden een gezamenlijke inhoud van 2.180.578 ku bieke meters. In dezelfde maand ver trokken er 360 schepen uit de haven van onze hoofdstad. Een Britse ver zekeringsmaatschappij heeft op eert Also sprach Ulbrithustra: Und willst du nicht mein Bruder sein So schiess' ich dir den Schadel ein. polis van wijlen Koning George de Zesde negen Pond, vier shilling en drie pennies (ongeveer f 95.uitge keerd. Toen de koning in 1928 als pre sident van het niet-officiëie genoot schap voor sociüe verzorging het hoofdkantoor van de verzekerings maatschappij bezocht, liet hij zich in schrijven op een arbeiders-verzekering, met een weekpremie van een penny. Om de eerste premie te betalen, leende hij toen een penny van zijn secretaris. De broodprijs in Joegoslavië is met ingang van 1 Mei van 6 tot 16 procent verlaagd. Nu is het niet om dat feit. dat een groep gevluchte Joegoslaven naar het vaderland terugkeert. Deze mensen waren indertijd naar Engeland uitgeweken, omdat ze gekant waren tegen het regiem van de heer Tito. Nu heeft de Joegoslavische regering hen toegezegd, dat ze geen last zullen on dervinden, O België en Duitsland heb ben besloten om jaarlijks 150 arbeiders uit te wisselen. Op 14 Mei zal in sommige streken van de Tonkinese delta een wapenstilstand van drie da gen beginnen, opdat vertegenwoordi gers van het rode kruis van Frankrijk en de Vietminh brieven van krijgsge vangenen wederzijds kunnen uitwis selen. relaties voor de tijd, dat de grens weer open gaat. Het uitkomen op een internationale jaarbeurs heeft altijd zijn nut, omdat er verbindingen gelegd kunnen worden met kopers uit andere landen, waar op het ogenblik grotere invoermoge- lijkheden bestaan. Gewijzigd Importsysteem. Engeland heeft niet alleen import restricties opgelegd, maar ook zijn im portsysteem veranderd. Dit komt hier op neer, dat binnen de grenzen van de importmogelijkheden aan de leveran ciers geen quotum wordt toegestaan in verhouding tot wat zij vóór de im portrestricties invoerden, maar dat een open concurrentieverhouding is gescha pen tussen die landen, die in Engeland hun markt willen behouden. Vooral hierom is het van belang, dat Neder land zich een krachtige positie ver overt. Het is .begrijpeliik, dat Engeland dit systeem toepast: de Engelse consument profiteert ervan. Voor Nederland wil het zeggen, dat het er vooral nu bo venop moet zitten! Het is steeds Ge traditionele leverancier van de Brit ten geweest; het moet van de partij blijven. In de dezer dagen in de Tweede Ka mer behandelde exportnota dringt de regering aan op spreiding van onze uit voer en met name op de afzet van de Nederlandse producten in de landen buiten Europa. Op de Engelse Food Fair gaat het om bederfelijke producten- ook daarom is het van groot gewicht, dat Nederland in Engeland voet aan de grond houdt en dus aan de Food Fair in Londen deelneemt. Talrijke inschrijvers. Reeds hebben verscheidene Neder landse instellingen en firma's ingeschre ven. Zij zullen de Engelsen tonen, wat ons land te bieden heeft aan kaas; vleesconserven, groenten- en fruitcon- serven, chocolade en patisserie-produc ten, biscuits, jam en marmelade, bak kerij-grondstoffen, peulvruchten, zaden en bouwgerst, geïmpregneerde carton- nen bekers en bussen, jenever en li keuren. Ook zal op de beurs een grote inzending te bewonderen zijn van Ne derlandse snijbloemen. In overleg met de departementen van Economische Zaken en van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening organiseert het Centraal instituut ter bevordering van de buitenlandse han del de collectieve Nederlandse inzen ding. In Engeland is daarvoor contact gezocht met de Nederlandse Kamer van Koophandel te Londen. De In schrijving staat nog tot 20 Mei open. MINISTER MANSHOLT ZAL DE INT HOFSTADSHOW OPENEN De kynologenclub „De Hofstad" zal 7 en 8 Juni in de Houtrusthallen te Den Haag een internationale hondententoon stelling houden onder de naam „Hof stadshow 1952". Minister Mansholt zal de tentoonstelling openen, De vissers waren tot dusverre deel. vissers :zij ontvingen een bepaald per. een'age van de vangst, waarbij een be« paald inkomen werd gegarandeerd, n.l. f 41.per week. Thans verlangen zij een inkomen van f 175.per maand, plus een percentage van de besom ming. De reders zijn bereid het garan tieloon te verhogen tot f 45.a f 50.— per week. De vissers hebben in druk bezochte vergaderingen in Vlaardin gen .Noordwijk, Katwijk en Scheve ningen deze tegenvoorstellen, die voorts voorzagen in bijzondere bijslagen inge val van een nieuwe loonronde, van de hand gewezen De overgrote meerder heid van de vissers heeft te kennen gegeven, dat zij niet zullen gaan va ren, wanneer hun verlangens niet wor den ingewilligd. Het is onder deze omstandigheden de zeer grote vraag, of de Vlaggetjesdag op Zaterdag a.s. wel zal doorgaan. Hier over wordt vandaag beslist. Vakbonden en reders zijn het gisteravond niet eens geworden. De Uniebonden hebben nu voorgesteld, de kwestie voor te leggen aan de Stichting van de Arbeid. Wordt dit voorstel afgewezen dan zullen de vakbonden hiertoe alleen overgaan. Zij menen, dat slechts op deze wijze een conflict te voorkomen zal zijn. Nederlandse oorlogsschepen in Londonderry De Nederlandse torpedobootjager „Marnix" en de onderzeeboot C 27, die reeds geruime tijd tezamen varen voor onderzeebootbestrijdingsoefeningen, zijn Maandag te Londonderry in Noord- Ierland aangekomen voor een oplei dingscursus van twee. weken aan de school voor onderzeebootbestrijding van de Britse vloot en luchtmacht. De bevelhebber van de „Marnix" is luitenant ter zee eerste' klasse J. F. Drijfhout van Hooff, van de C 27 lui tenant ter zee eerste klasse S. van Ravesteyn. „Gedraagt u bescheiden, want de Nederlanders hebben onschuldig veel geleden", aldus luidt het advies, dat Duitse toeristen, die Nederland bezoeken, door luid sprekers in toeristentreinen wordt gegeven. „Gedraagt u be scheiden, opdat de Nederlanders niet zeggen, dat de Duitsers net eender zijn als tijdens de oorlog". Men verwacht, dat een groot aantal Duitsers dit jaar Neder land zal bezoeken. KERKELIJK NIEUWS NED. HERV. KERK: Beroepen te Amersfoort (vacature Jac. Vermaas): J. de Lange te Nuns- peet; te Benschop; J. R. Cuperus te Doornspijk; te Rotterdam-Feyenoord: W. B. A. Smits te Middelburg; te Mid delburg: P. F. T. Aalders te Muider- berg. GEREFORM. KERKEN: Beroepen te Klaaswaal: J. Schel haas Jz. te Uithuizermeeden; te Hen gelo: B. J. A. Streefkerk te Berkel en Rodenrijs. Aangenomen naar Makas sar (voor arbeid op Nieuw-Guinea met standplaats Hollandia):J. Drost te Ede; naar Abcoude: P. Popma, candi- daat te Amsterdam, die bedankte voor Engwierum, Leens, Suawoude, Twij- zel en IJIst. GER. KERKEN (ond. art. 31 K.O.); Beroepen te MurmerwoudeOen- kerk: J. v. d. Schaft te Delft. GEREFORM. GEMEENTEN: Drietal te Vlaardingen: H. Ligten- berg te Rotterdam-West, F. Mallan te Bruinisse en dr C. Steenblok te Gouda. Geref. kerken ex artikel 31 K.O. Aan het handboek ten dienste van de Geref. kerken onderhoudende arti kel 31 K.O. ontlenen we dat het aantal kerken daalde van 302 op 296 en het aantal predikanten klom van 195 op 197. Het aantal vacaturen daalde van 111 op 103. Het totale zielental daalde van 91714 op 90658 en het aantal belij dende leden van 48112 op 47974. Het aantal emeritus-predikanten be draagt veertien terwijl twee predikan ten buiten vaste bediening staan. Het Handboek verscheen voor de laatste maal onder redactie van wijlen prof. dr. K. Schilder. Het Is bijgewerkt tot 24 Maart en 23 Maart overleed de hoog leraar. Achter in het Handboek is zijn portret opgenomen in toga met de rec torale keten om. terwijl prof. P. Ded- dens in een waarderend artikel zijn ontslapen collega herdenkt.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7