Door ordening tot een gelukkige, levenszekere gemeenschap N.V. Nemogra op industrie terrein-Noord geopend r Jimmy Brown en de bende vanDolleDirk „Ik geloof niei aan achteruitgang" Alkmaarse Kegelbond vergaderde AGENDA Nieuw postkantoor zeer urgent G. Nobel vi Dr W Prees sprak voor de P.v.d.A.: SLACHTOFFER VAN ZIJN OMGEVING Onenigheid over het vlakken der banen Burgemeester roemde de heer A. Vos Grafkisten tegenwoordig als exportartikel LOGOMOTIEF Geen vreemdeling die het oude vinden kan De Ronde van Alkmaarj Vooraanstaan en Boerenstand heeft aan hem te dank DONDERDAG 15 MEI 1953 „Men verwijt ons, dat wij door ordening ons volk beperking van zijn vrij heden zouden opleggen, maar dan heeft men het mis. Juist door de formele beperking op bepaalde gebieden wordt voor de mens in talrijke opzichten, grotere vrijheid en mogelijkheid tot eigen ontplooiing verkregen", betoogde de minister-president dr W. Drees voor een geheel bezette zaal van „Het Gulden Vlies", waar de afdeling Alkmaar van de Partij van de Arbeid gisteravond haar Verkiezingsactie inzette. Nadat de zaal staande met handgeklap de binnen komende partijman had begroet, sprak de afdelingsvoorzitter, de heer G. W. de Jong een welkomstwoord tot de heer Drees, die hy betitelde als „onze opper- fakkeldrager". Vervolgens speelde een ensemble van „Excelsior" als de Kaas kapel o. 1. v. de heer Van der Horst een aantal socialistische liederen. De minister-president, Dr W. Drees, sprak gisteravond in ,,'t Gulden Vlies" op een verkiezingsvergadering van de afdeling Alkmaar van de Partij van de Arbeid. De minister-president in gesprek met de heren M. Kuiper (links), het gemeenteraadslid, de heer A. Eriks en de heer H. Meyerinlc, gewestelijk voorzitter van „De Nieuwe Koers". Wij staan, aldus de heer Drees in zijn ruim een uur durende, in rustige betoogtrant en soms met een grapje doorspekte rede voor de hoogste vorm van vrijhei^ zowel in geestelijk, so ciaal als economisch opzicht. En wij willen die vrijheid ook inhoud geven. Het Plan voor de Vrijheid is gericht op de vrije ontplooiing van elke mens, De formele dwang, die de ordening welke wij voorstaan, inhoudt, betekent tenslotte in wezen grotere vrijheid voor gezin, ontwikkelings- en verenigings leven. Daarbij denke men aan hetgeen door de acht uren-werkdag werd be reikt. Het schijnt een „aantasting" van Vrijheid, het brengt méér vrijheid. De middenstand zou men aan banden leg gen door de winkelsluiting. Toen men destijds de bepaling negen uur des avonds sluiten invoerde, werd dit een schandaal gevonden. Nu verheugt men zich over de winkelsluiting. Het geeft het persoonlijke leven van de midden stander een grotere vrijheid. En laten de agrariërs zich eens voorstellen wat er zou gebeuren als er niets ordenends op het gebied van de pacht zou be staan, Chaos en willekeur zouden aan de orde van de dag zijn. Ook op internationaal niveau wordt een stuk ordening nagestreefd. Men denke aan de tarwe-overeenkomst tus sen producerende en consumerende landen, aan het Schuman-plan. Dit alles heeft ten doel tussen de landen ook een grotere levenszekerheid te scheppen. NA ZEVEN JAAR Onlangs, aldus de heer Drees, hield het Tweede Kamerlid Weiter een rede, waarin hij zijn publiek, duidelijk doe lend op een ontkennend antwoord, vroeg: Is er iemand in deze zaal, die nog trots op zijn land kan zijn? De heer Weiter meende van niet en dat is een ernstige zaak. En daarom is het wellicht juist voor mij, die zeven jaar Probleemwaarmee duizenden sukkelen Geuren, die van buitenaf naar binnen dringen, van fabrieken in de omge ving, van het verkeer, de poes van de buren, dit alles herinnert ons er aan, dat wij waarlijk niet alléén op de we reld zijn. Maar ook onze eigen huis luchtjes, overkokende melk, „onge lukjes" van de kleine peuter, tabaks walm en geuren van het dagelijkse maal, al deze onwelkome luchtjes be dreigen onophoudelijk de welverzorgde sfeer van onze woning. Met Air-Wiek kunt u al die nare luchtjes prompt verbannen en maakt uw woning op elk uur van de dag een prettige, gast vrije indruk. Air-Wiek camoufleert de geyien niet, het vernietigt ze, want het bevat 125 reukdodende bestand delen en chlorophyl, het bladgroen dat de buitenlucht zo zuiver en fris maakt. Open de flacon, trek de wiek omhoog en Air-Wiek doet de rest. Geen enkel geurtje weersta: t Air-Wiek - een ware uitkomst, niet alleen voor uw woning, maar ook voor kantoor en winkel. Een flacon Air-Wick a f 2,40 verschaft u op elk uur van de dag een behage- Üjke omgeving en.,., het is te merken als u vergeet de Air-Wick open te zetten! (Advertentie. log. Med.) partij, maar door heel het volk, want aller energie is daarvoor nodig ge weest, is er ve'el bereikt. De volks kracht is hersteld, de volksgezondheid staat op hoog peil, de industriële productie is anderhalf maal die van vóór de oorlog, ook de zwaargehavende koopvaardijvloot is groter dan voor heen, het sterfte-cijfer in ons land is het laagste ter wereld. Wij hebben wel hoge belastingen, doch onze begroting is sluitend en de gulden meer waard dan de munten van andere door de oor log gekwelde Europese landen. En dan wil men, aldus dr Drees, ons nog wel geldontwaarding in de schoenen schui ven. En terwijl wij zo worstelden om dit herstel, hebben wij binnen wat econo misch en politiek mogelijk was, ge tracht binnen ons volk sociaal recht vaardiger verhoudingen te scheppen door ouderdomsvoorziening en door het werken naar een zekere nivellering, waardoor de grote ongelijkheden ln be zit werden verkleind, hetgeen wij geen schande vinden, maar menen, dat het ons tot eer strekt. Na critiek te hebben geoefend op de uitlatingen van het KVP-Kamerlid üuynstee en de communisten, zeide de heer Drees nog ten aanzien van de In ternationale spanningen, dat hy geen grote oorlog verwacht. De grote krachtsinspanningen van de landen van het Noordatlantisch Pact vormen een ware bijdrage voor het behoud van de vrede. We betalen daarvoor in de vorm van belasting een hoge prijst maar het goed, dat daarvoor verwor ven wordt, de vrede en de vrijheid, zijn die prijs meer dan waard. GEEN ACHTERUITGANG Tenslotte riep de heer Drees de aan wezigen op, te zorgen dat de Partij v. d. Arbeid niet verzwakt uit de ver kiezingsstrijd zal komen. „Ik geloof," zo zeide hij, „eerlijk gezegd niet aan de achteruitgang, zoals men die ons voor spelt. Ik heb het'volste vertrouwen in goede uitslag. Met werkelijkheidszin en idealisme marcheren wij voort naar het socialisme." Nadat de heer Drees had gesproken, werd hem op het podium door zijn vijf en zeventigjarige partijgenoot Nieuw- gebeurd. Door gezamenlijke inspanning i land uit Alkmaar een bouquet rode ro- niet alleen van de regering of een zen aangeboden. mede de verantwoordelijkheid van het regeringsbeleid heeft gedragen, zaak eens te toetsen of het nu wel allemaal zo erg en zo slecht is. U weet hoe ons volk er in 1945 voorstond en men zeide ons, dat de eerste regeringsploeg aan die situatie kapot zou gaan. Het is niet Nieuwe liedjes op de toren Het carillon van de Waagtoren heeft gister nieuwe melodieën gekregen. Op het hele uur wordt thans gespeeld het bekende „Vaderlands liedje" (Komt knapen en meisjes zingt enz.) en op het halve uur: „Naar zee" (Wie gaat mee over zee enz). Op de kwartieren wor den enkele inleidingsmaten gespeeld. De vorige week kreeg ook de dak ruiter van de Grote kerk nieuwe liedjes en wel op het half uur „In oorlog en vree" en op het halve uur „O Heer, die daar des hemels tenten spreidt". Dinsdagavond had in de kleine zaal van de „Harmonie" te Alkmaar de al gemene jaarlijkse vergadering plaats van de Alkmaarse Kegelbond. De voor zitter memoreerde het 45-jarig bestaan van de bond, het 25-jarige jubileum van de damesclub W.I.K., de plannen tot het uitgeven van een eigen Kegel blad, hetgeen maandelijks gratis zal worden verspreid. Ten slotte verzocht de voorzitter enige ogenblikken stilte voor de leden, die de bond het afgelo pen jaar zijn ontvallen. Hierna werd overgegaan tot een voorstel van vijf clubs tot contributie verhoging van 2.50 per jaar. Tijdens het jaarverslag van de penningmeester had de heer Bonsema reeds aanmerkin gen gemaakt op de grote onkosten van diverse wedstrijden, zijnde ruim 500, (dit is bijna de helft van de contribu tie). Ook was spreker tegen punt 2 van het voorstel n.l.: meer en betere prijzen bij de komende concoursen; het con cours moet zichzelf kunnen bedruipen. In dezelfde geest uitte zich de heer Brugman uit Schagen en had zich in de bestuursvergadering fel tegen ver hoging van contributie verzet. De heer Brink wenste verandering in de redactie van punt 1. Dit zou dan moeten luiden: de banen 1 x per maand nalopen en zonodig vlakken. Mr Schuurman stelde voor, bij even tuele verhoging van contributie slechts de helft nog dit jaar te doen navorde ren of liever nog de verhoging volgena jaar te doen ingaan. Na stemming werd het voorstel ver worpen. Het voorstel van „Koekoek" voor verhoging van 1.50 per jaar werd aan genomen met 168 vóór en 66 stemmen tegen, terwijl de helft van de verho ging nog dit jaar zal ingaan. De vergadering ging accoord met het voorstel van het bestuur, om als kas- commissie aan te wijzen de heren Bak ker, Boerboom en B. Willers. Bij de be stuursverkiezing werden de heren G. J. Nieuwveen en M. de Haas (Schagen) herkozen, terwijl de twee gestelde can didates de heren A. Genej.aas en J. Keider bij acclamatie werden gekozen. Tijdens de vergadering had de heer J. Swier zijn candidatuur ingetrokken De heer köllmann zag zich herkozen ais lid van de keuze-commissie. Het voorstel van O.K.A. om deze commissie van 3 op 5 te brengen werd verworpen met 120 tegen en 114 stem men voor. De heer V. Exter werd herkozen als lid van de technische commissie, even als voor de wedstrijdcommissie de he ren J. Metselaar, A. Genefaas en J. Swier. Bij de behandeling van beschrij vingsbrief Nederl. Kegelbond voor de jaarvergadering op 8 Juni ging de vergadering accoord met de candidaat- stelling door het bestuur van boven genoemde bond. Het voorstel van de Arnhemse kegelbond om wederom een bondsorgaan in het leven te roepen, werd door dè vergadering afgewezen. Bij de aanvang van de vergadering had de voorzitter reeds de plannen van het bestuur bekend gemaakt voor een eigen orgaan. De heren J. Diepen en G. Nieuwveen werden afgevaardigd voor de jaarvergadering van de Ne derl. Kegelbond. Tijdens de rondvraag wenste de heer Van Exter o.a. de ba nen voortaan gevlakt, precies volgens de mal van de Nederl. Kegelbond, zo zulks niet gebeurde, zou hij bedanken als lid van de technische commissie. De voorzitter wilde de banen gevlakt zien volgens systeem Jonker, doch het bestuur was ook voor de mal van de Nederl. Kegelbond. De heer Jonker en vele leden waren tegen het vlakken volgens de mal van de Nederl. Kegelbond. Ook de heer Jonker zou bedanken als lid van de technische commissie, wanneer deze mal zou worden gebruikt voor de Alk maarse banen. De heer Brugman uit Schagen wist de gemoederen te sussen door een compromis-voorstel, waaroij het bestuur in overleg zou treden met de technische commissie. Nadat de voorzitter nog enkele le den van repliek had gediend, felici teerde hij de nieuwe bestuursleden en bedankte de aftredende bestuursleden voor al het werk Cat zij in het belang van de bond hadden gedaan, evenals de baancommissarissen, leden van di verse commissies, kegelopzetters, de heer C. H. de Lange, die altijd zijn keurig ingerichte zaal beschikbaar stelde teh1 alle leden die de bond, in welke vorrh dan ook, hadden gesteund en sloot hierbij de vergadering. statuten goedgekeurd De statuten van de Bloemist-Hoveniers- Vereniging Alkmaar en Omstreken zijn Koninklijk goedgekeurd, zo wordt in de Nederlandse Staatscourant gemeld. 63. In de deuropening stond boots man Fokke Friemelaar, met een hoogst ontevreden trek op zijn gelaat, die niet veel goeds beloofde. Hij is in 'n vrééselijk humeur", hoorde Jimmy meneer Kleuntjes fluisteren, echter niet zó zacht of het drong toch nog door tot de oren van bootsman Frie melaar. „Dat mag je wél zeggen, Sjerlock", grauwde de bootsman, ter wijl hij vals naar Jimmy loerde, „maar ik zou weleris willen weten of jouw humeur zo goed zou zijn als je tegen over de persoon kwam te staan die jou 'n paar uur geleden je kunstgebit an gruizelementen heb geslagen Toen herkende Jimmy Brown de man pas. Het was een der kerels geweest, die hij in de herberg De Goede Vangst getracteerd had op een paar moker slagen van zijn sterke vuisten De bootsman liep langzaam op Jimmy toe en zei dreigend: „Nou zou ik maar 's beginnen, orang oetang om mij vergif fenis te vragen. Ga op je knieën leg- ge en zeg dat 't je reusachtig spijt dat je mijMaar nu was 't de boots man die zijn zin niet kon afmaken. Bij 't scheldwoord orang oetang was er een dolle woede opgeborreld in het anders zo zachtzinnige gemoed van Jimmy Brown en voordat bootsman Fokke Friemelaar zelfs maar kon ver moeden, wat er met hem ging gebeu ren, had Jimmy hem zulk een ont- zettende opstopper verkocht, dat de bootsman dwars door de met ijzeren banden versterkte deur op de gang te recht kwam, waar hij zachtjes kreu nend bleef liggen. Jimmy zag er op dat moment tamelijk voldaan uit. DONDERDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De schat van Monte Christo (14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: La Ronde (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Bittere rijst (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De lotgevallen van een bakvis (alie leeft.) Wapen van Heemskerk, 8 uur: Leer lingenavond Balletschool Kühnev. d. Nieuwenhoff. Gulden Vlies, 8 uur: Toneelver. „Von del" brengt „De heks op zolder". Harmonie, 8.15 uur: Genootschap Ne derlandEngeland. Lunchroom Vroom Dreesmann, 2.15 en 3.30 uur: Lingerie-show „De vrouw in haar boudoir". Stedelijk Museum, 1012, 25, 79 uur: Expositie Graadt van Roggen. Nachtdienst apotheken: Kruisinga, Koorstraat 59. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Het lied van de Zuidzee (alle leeftijden)Victoria Theater, 8 uur: De verliefde camera man (alle leeftijden). Rex Theater, 8 uur: Hoe ouder hoe jonger (alle leeft.): Cinema Americain, 8 uur: Messalina (18 jaar). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Grote Klaverjasdrive. Stedelyk Museum, 1012, 25 en 79 uur: Expositie Graadt van Roggen. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 7.44 20.18 Vrijdag 8.49 21.27 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Donderdag 7.49 20.23 1.49 14.23 Vrijdag 8.54 21.32 2.54 15.32 Het is een feestelijke dag vandaag, ook voor de stad Alkmaar, nu hier op dit industrie-terrein-Noord een nieuw bedrijf is gesticht, aldus onze burgemeester, mr dr H. J. Wytema, in het openingswoord, dat jiij gistermiddag uitsprak ter, gelegenheid van de in bedrijf neming van de fabriek voor z.g. montagegrafkisten der N.V. Nemogra aan het Kwakelpad. De burgemeester zeide, juist de stichtingf van deze fabriek zo toe te juichen, omdat zich hier een tot nu toe onbekende, met andere woorden geheel nieuwe industrie heeft aangemeld, hetgeen ook voor de stad Alkmaar in verschillend opzicht van hoge waarde is. In de strijd om de industrialisatie en vestiging van bedrijven in gemeenten, gaat het tot stand, komen van een industrie als deze boven vestiging van dochterondernemingen of nevenbedrijven. De burgemeester zeide in dit geval te meer verheugd te zyn, omdat het ontstaan van de fabriek te danken is aan de vindingrijkheid van de directeur, de heer A. Vos. Op een dergelijk burger kunnen wy trots zijn. Burgerlijke stand Geboren Nicolaas, z. van H. N. van den Brink en C. van Zoonen. Irma A. M„ d. van N. Olbers en A. de Vries. Leonard H. M., z. van G. Paleari en J. M. Goes. Overleden Aagje Pijs, 82 jaar, wed. van J. Tonneboeijer. Trijntje Eijssen, 82 jaar, wed. van J. Breebaart. Zich speciaal richtend tot de heer Vos, op wiens initiatief dit alles tot stand is gekomen, zeide de burgemees ter tenslotte, dat hij hem wat arbeid zaamheid en ondernemingslust betreft, velen tot voorbeeld wil stellen. Met zijn beste wensen voor de toekomst van de fabriek, stelde hij vervolgens met een druk op een knop het bedrijf in werking. Het welkomstwoord werd die middag, waarop zeer vele belangstellenden uit alle delen van het land in een speciaal daartoe opgerichte tent waren samen gekomen, uitgesproken door de presi dent-commissaris, de heer J. H. Wig- gers. In het kort memoreerde hij. het ontstaan van N.V. en bedrijf. De wen selijkheid en de noodzakelijkheid om in de grafkistenbranehe gemeenschap pelijk te gaan optreden was er en de vinding van de heer Vos, waardoor het mogelijk is z.g. montagekisten te ver vaardigen (de fabriek kan er 40.000 per jaar afleveren) gaf de verdere stoot Sell More Een goéde fiets moet met de nauwkeurigheid van een uur werk gemonteerd worden. De vakmensen van „Locomotief", meesters in hun ambacht, wéten waar het op aan komtHet resultaat: LOOPT LICHTERI Frame van hoogmagnesium-staal (Advertentie, Lng. Med.) Er worden op enkele postkantoren het telefoonnet was oorzaak, dat de proeven genomen met betrekking tot postijen weer uit hun behuizing wer- decentralisatie van de postale werk- den verdreven en de gehele ruimte zaamheden over diverse loketten, in voor de telefoondienst moest worden plaats van zoals tot dusverre gebruike- gebruikt. lijk was een exclusieve behandeling Juist in die jaren, toen de werkloos- aan slechts één loket. heid onder de bouwvakarbeiders groot, Het publiek kan dan spoediger wor- de materiaalprijzen uitzonderlijk laag den geholpen en de queues behoren en het Staatsbedrijf der P.T.T. een ge- practisch tot het verleden. Het één- middelde jaarlijkse winst van twee en loketsysteem blijft dan slechts voor de twintig millioen maakte, werd ver behandeling van postchèques gehand- zuimd van deze omstandigheden partij haafd. te trekken en tot stichting van een Het behoeft geen betoog, dat invoe- modern, ruim en centraal gelegen post- ring van het spreidingsysteem ten kantoor over te gaan. postkantore alhier van harte zou wor- Het vroegere R.O.G.-gebouw, dat den toegejuicht, omdat ook hier, voor- dienst deed als centrale woongelegen- al op de spitsuren, vaak vrij lange, heid voor dakloze gezinnen, werd ont- wachttijden voorkomen en tijd is voor ruimd en het benedengedeelte zo goed velen nog altijd geld.' en zo kwaad als zulks in de sombere, Een vraag is echter of liet uit een stenen ruimte ging tot home voor de i 2. 1111» ln nclr ruie+Oriir.vi irvrtovlnTlF oogpunt van ruimte mogelijk is ook hier tot een werkelijke spreiding der postale werkzaamheden over te gaan. De pakketpost en het aanbieden van aangetekende stukken heeft men teeds naar een andere lokaliteit moeten verplaatsen. Het postkantoor te Alkmaar vormt posterijen ingericht. De etages kwamen in gebruik bij het Departement van Defensie, dat er grote mobilisatievoorraden van wa pens, kleding en uitrusting in opsloeg. Toen kwam de oorlog. Na de liquidatie van de Wehrmacht- bezirksverwaltung werden de verdie- als"kr{ngkantoor feitelijk het centrale pingen als legeringsruimte voor onder zenuwstelsel van een gebied met meer scheidene detachementen Nederlandse dan honderdduizend inwoners. militairen in gebruik genomen. Thans herbergen zij pl.m. 400 man van het De huisvesting van dit kantoor der Bewakingskorps der Koninklijke Land- eerste klasse in het voormalige R.O.G.- macht, dat Alkmaar als vaste stand gebouw heeft van den beginne af een plaats kreeg toegewezen, toestand geschapen, die Alkmaar en Het is hier een ongelukkige situatie, dit gehele ambtsgebied volkomen on- omdat twee departementen, n.l. dat waardig is. van Verkeer en Waterstaat, waaronder Toen tegen het einde van de eerste P.T.T. ressorteert en dat van Oorlog wereldoorlog het nieuw gebouwde elkaar de hegemonie over het R.O.G.- post- en telegraafkantoor aan de Koor- gebouw betwisten, straat hoek Heul in gebruik kon wor- Het is bekend, dat er reeds lang den genomen en het oude gebouw aan plannen bestaan om op de plaats van de Nieuwesloot, waarin thans het het huidige R.O.G.-gebouw aan de Kadaster is ondergebracht, werd ver- Gasthuisstraat doch met een vrij laten, betekende zulks een zeer grote aanzienlijke teruglegging van de voor- verbetering. gevel in de toekomst een nieuw De voortgaande automatisering van P.T.T.-kantoor te stichten. Dat betekent echter, dat Oorlog zijn legeringsruimte zou verliezen, wat de verwezenlijking van eventuele nieuw bouw in aanzienlijke mate belemmert, nog daargelaten of het P.T.T. in de huidige omstandigheden inderdaad ernst is tot nieuwbouw over te gaan. Intussen duurt de ergerlijke toestand voort, dat geen enkele vreemdeling er in slaagt eigener beweging het post en telegraafkantoor te vinden. Nog erger wordt de situatie, wan neer de bezoekers per auto reizen en b.v. komende van de Kaasmarkt of uit de binnenstad, willen trachten met hun wagen het P.T.T.-gebouw te be reiken. Alkmaar kan niet wachten tot eens over jaren misschien de strijd OorlogVerkeer zal worden gestaakt. Spreiding van postale werkzaam heden prachtig doch ook een ge bouw, waarin het publiek behoorlijk kan worden bediend. De vaklieden vragen werk in plaats van overbruggingssteun. Vijf-en-twin tig millioen stelde het Rijk extra be schikbaar voor uitvoering van open bare werken. Laat ook hier onze stedelijke over heid de landelijke er opmerkzaam op maken, dat Alkmaar in spanning naar een nieuw P.T.T.-kantoor uitziet. Mocht de zeggenschap van het de partement van Oorlog zo sterk zijn, dat bijaldien P.T.T. tot nieuwbouw zou willen overgaan, „Oorlog" het R.O.G.-gebouw niet zou wilien doen amoveren, dan zou naar een andere oplossing moeten worden gezocht. Misschien zou na voltooiing van de in aanbouw zijnde Handelsschool dan de grond, waarop de reeds lang afge keurde Tesselschadeschool alsmede die waarop de voormalige woning van het hoofd der school staat, voor de bouw van een nieuw P T.T.-kantooi kunnen worden gebruikt, Alkmaar met zijn groeiende in dustrie, handel, verkeer en bevolking kan bezwaarlijk langer op een nieuw P.TT..-kantoor wachten. Er is weer materiaal, er zijn uitste kende vakmensen beschikbaar er P.T.T. maakt nog altijd een zeer be hoorlijke bedrijfswinst. naar het doel. Het octrooi voor onge veer twintig landen op de vinding is reeds aangevraagd, zodat voor het eerst in de geschiedenis van het artikel export mogelijk gaat worden. Honderd vijf en dertig bedrijfsgeno- ten sloten zich in de N.V. aaneen. Voorts werd. medewerking gekregen van de Ned. Partipatie Maatschappij en de Mij. voor financiering van het Natio naal Herstel. Als vestigingsplaats werd Alkmaar gekozen, niet alleen omdat een Alkmaarder de stoot gaf tot de N.V., doch ook omdat men hier een uitste kend gelegen industrie-terrein heeft bij water, weg en spoor, terwijl men de grote Zaanse houtimporteurs als het ware ook naast de deur heeft. Talrijke gelukwensen I De directie had deze middag naai? I talrijke felicitaties in de vorm vai fraaie bloemstukken, ook mondelinge gelukwensen in ontvangst te nemen. Het woord werd o.a. gevoerd door de heer Van der Wal, secretaris van de afd. Alkmaar van de Nederlandse Aannemers- en Patroons Bond, de heer A. J. Vonk, voorzitter van de Vak groep Begrafeniswezen en de heer J. I K. Rietdijk, voorzitter van de Onder vakgroep Particulier Begrafenisbedrijf en van de Ned. Centrale voor Begra- fenisbedrijven. Tenslotte werd door het gezelschap I een rondgang door de fabriek ge maakt, waarbij men zich kon overtui gen van de snelle wijze, waarop de kisten worden vervaardigd, de ver- i schillende geheel nieuwe procedé's, die hier worden toegepast, de keurige toonzaal en de fraaie, modern ingerich te kantoorruimten. Dcor dat alles kwam men te meer tot de overtuiging, dat Alkmaar een werk el ik veelbelovende industrie rijker is geworden, die thans aan vijf en twintig man en binnenkort aar. veertig man werk zal verschaffen. Gisteravond werd in Café P. te Bos; de 18e wedstrijd gespeeld in dit inte ressante tournooi, waarvoor nog steeds, een goede belangstelling bestaat. De partijen gaven enkele goede prestaties, f maar ook bleven enkele spelers bene-1 den hun kunnen, wat de gemiddelden duidelijk uitwijzen. Wessels was uitstekend op dreef en maakte in 7 beurten zijn 175 car. Jan j Feeke speelde met ruim 23.- gem. Ligt- hart won met 8,23 spelend van P. Schouten en behoudt nu de leiding. De gedetailleerde uitslagen waren: G. Wessels 175 7 81 25.00 J. Burger 56 7 25 8.00 J.Ligthart 140 17 36 8.23 P. Schouten 77 17 10 4.52 J. Feeke 32f 14 93 23.21 A. v. Lingen 72 14 18 5.14 De stand na de 18e ronde (met nog twee ronden te spelen) is nu: J. Ligthart G. Wessels P. Schouten J. Feeke A. van Lingen J. Burger 18 18 18 18 18 18 2270 2866 2030 4S54 1987 1705 244 245 271 279 253 230 9.30 11.69 7.49 17.89 7.85 7.41 24: 22 211 20 De kolommen geven achtereenvol- gens: gespeelde partijen, car., beurten, alg. gem. en matchpunten. S. STOKVIS ZONEN N.V. (Advertentie, Ina. Med) Aan het eind van de vorige e onder zijn leerlingen een zekert liep dagelijks de afstand naar e half uur terug en hy deed cursusjaar kon hij gebruik mak een prae-historisch vervoermidc van de tijd en dat deswege ter kwam, verrichtte hy z'n huiswe geen sprake en het ging goed. Weinig heeft men destijds vermoeden, dat deze jonge Nobe bestemd zou zijn een zo belangri te spelen in het landbouworga wezen als naderhand het geval bleken. Want thans aan de voo van zijl 75ste verjaardag, mag heer G. Nobel zonder enige oi ving worden getuigd, dat hij langrijkste man was en nog Noord-Holland ooit op dit gebiei gekend. Niet slechts kan hij tei op een benijdenswaardige staa dienst, maar nog steeds, hoewel Dinsdag 75 wordt, heeft hij ziel «teld op een werkweek van z< uur in dienst van de landbouw meest uitgebreide zin. Nog altijd stem, ook bij de autoriteiten i: Haag, gezaghebbend en kunnen z rijpe ervaring en ruim inzicht gende adviezen node worden gen Te Lutjewinkel, het dorp, w, de heer Nobel steeds trouw is ven, hebben wij hem eens in z'n delijke en kunstzinnig ingericht ning opgezocht voor een gemoi vraaggesprek. Tal van ft Reeds jong voelde de heer Nob aangetrokken tot de landbouwori tie en zo werd hij secretaris v Vereniging tot bevordering van d velbereiding met 134 kleine zui brieken. Deze vereniging heeft voorbereidend werk verricht en z de voorloper van de in 1906 opge Bond van op coöp. grondslag we de zuivelfabrieken. Oorspronkelijk ten zich hier slechts 5 fabrieke aan, maar naderhand groeide deze uit tot een voor Noord-Holland organisatie, waarvan de heer Nob durende ruim 30 jaar secretaris Naast de Bond werd de Vakschool Kaasmakers te Hoorn opgericht ei af het begin tot de opheffing in vervulde de heer Nobel hiervai secretaris-penningmeesterschap, naam van dr Schey, de toenmaligt velconsulent, werd door hem in dit band met ere genoemd. Bij dit onderhoud blijkt meer meer, hoe rijk aan initiatieven de Nobel is geweest. In samenwerking met de hee Sellemans. administrateur te Alki maakte hij het plan op tot opric yan een Coöperatieve Zuivelbank inderdaad tot stand kwam. In d. richting van het Kaascontröle- er tercontrölestation door de Bond Zuivelfabrieken, had hij met dr een werkzaam aandeel. Op zijn init: werd door de Ver. tot Ontw. va Landbouw in Hollands Noorderk tier een commissie ingesteld om de gelijkheid te onderzoeken tot stiel van een Landbouwhuis en dank z grote medewerking van de stad maar kwam ook dit tot stand. De functies van de heer Nobel zo talrijk, dat wij ze slechts in vi vlucht kunnen noemen. Toen in verband met de regelii voor de kaascontröle te Leiden de eniging „Het Kaasmerk" werd o richt, werd de heer Nobel onderv zitter en later voorzitter. Hij is di vens van het Historisch Genoots „Oud West-Friesland" en van Schagen". Voorts is hij commissaris de Nederlandse Heidemaatschappij Arnhem en tevens van genoemde 1 schappij voorzitter van de afd. N< Holland boven het IJ. Ten slotte heer Nobel nog voorzitter van de trale Commissie voor de Botercon stations in Nederland. Het -Landbouwhuishoudonde Al deze functies worden door de Nobel met ambitie vervuld, maar heel in het bijzonder heeft hij zijn verpand aan het Landbouwhuishou derwijs. Na vele voorbereidingen, hiertoe in 1914 te Winkel een ve ging opgericht, die aan haar drie len te Alkmaar, Purmerend en gen duizenden leerlingen heeft geleld. Momenteel tellen deze scl ongëveer 700 leerlingen en zijn e !rSEen ,en leraren aan verbor Het mooie van dit onderwijs, i de heer Nobel, is, dat wij hier lee gen en leraren hebben van alle f dienstige richtingen en dat de harrr voorbeeldig kan worden genoemd oprichting van nieuwe scholen is weer in voorbereiding. Niet onvermeld mogen blijven de langryke opdrachten, die de heer K ussentijds nog ontving, voornamelij periode 1914—1918, Hij had toen BESOMMINGEN IJMUID tr^lbes?"niinSen van Woensdag trawlers IJM 32, 15000; 20 1580C f 8fi5nl Lf 3100°; loggers HD r?' kotters IJM 210 3950, toSySJïï,1** beilbot 2.55-1,90 too? ïi£~V& grm tonë 1,16-1.02, ton? TT^io01' kl t0"g 1 1-030.7E Per 50 v- 0*74, tarbot I 1.34— 48 t»?w8:marbot 11 5°-48' tarbo1 schartoni 40~35' tongschar 37- snhnl 17, gr- schol 32, 19? 9?~1 klm scho1 52—40, kl s jUnT u 1 scho1 11 36—10, schar or ,h®ring 28—25.50. makreel 27- kUv, uVils-28—I5, grm schelvis 29- kta schelvis 30-23, kl schelvis I or' o! iS„„e 11 2616- wijting 21 fl' f? 28~23- mid gul 27, kl. gul 15, kl. leng 26—23, ham 46—38 halte 68 kl. wolf 36—27, poontjes 11 kl. koolvis zw 21—18, kl. koolvis 25—23, gr. rode poon 36—34, kim i poon 39, kl. rode poon I 29—26 kl 1 poon II 11,50—8. P< 125 kg: gr. ka jauw 16255, gr. koolvis zw. 4031 gr. koolvis wit 59—56, gr. leng 55- gr. hake 170, gr. wolf 83—80. De to aanvoer bedroeg 6100 kisten.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2