De Koningin zal goedkeuring onthouden aan een wetsvoorstel Zestig kilometer course in afwachting van finish VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De minimum-leeftijd voor het lidmaatschap van Eerste Kamer Ni ieuwe taak voor minister Lieftinck Een nieuwontwerp statuut Fleurige vlaggetjesdag in IJmuiden, Katwijk en Vlaardingen Arabische Liga wenst vergadering Verovering van Europa niet gemakkelijk En iedere dag wordt het moeilijker Smokkelaar werd neergeschoten Amerikaanse druk op Frankrijk Meer dan twee millioen Nederlanders genieten onderwijs Maanclag 19 Mei 1952 149e Jaargang No. 118 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Een staatsrechtelijk curiosum Sinds 1872 niet meer voorgekomen Vierhonderdvijftig „neven en nichten van Van Riebeeck bijeen Aan koffietafel Culemborg Wereldbank weigert commentaar De R.T.C. met de West ie J Alles is gereed voor de grote „Jacht" op de Hollandse nieuwe Slechts Scheveningen liet verstek gaan Op aandrang van de nationalisten Winst voor de Franse conservatieven VJ-tthh-thicKt STRAKS EEN KVP-ER ALS PREMIER? EEN KALVER-VIERLINC DE AMERIKAANSE MINISTER VOOR HET LEGER Was Korea bedoeld als voorloper van een burgerkrijg in Duitsland? IngridBergman verwacht een tweeling Twee Japanners hielden zich acht jaar schuil Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties lf et. per m.m Familieberichten 20 ct. p.m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 (Van onze parlementaire redacteur) MAAR wij vernemen is binnenkort een mededeling te verwachten, dat „de Koningin in overweging houdt" het door de regering ingediende en door de Btaten-Generaal ongewijzigd aangenomen voorstel van wet tot verandering in de Grondwet, strekkende tot handhaving van de minimum leeftijd voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer op dertig jaren. Deze in onze Grondwet voorgeschreven formule betekent, dat het betreffende voorstel geen wet zal worden, aangezien de hiervoor noodzakelijke Koninklijke goedkeuring niet wordt gegeven. De onthouding van koninklijke goedkeuring, met name aan door de regering ingediende wetsontwerpen, komt zo zelden voor, dat wij er een korte kanttekening bij willen maken. gemaakt. En aldus kan Oud in zijn bekende werk over ons staatsrecht tot de conclusie komen, dat „de nood zakelijkheid der niet-bekrachtiging zich dus alleen zal voordoen, indien het novum, dat de wet overbodig maakt, na de aanneming door de Eerste Kamer is opgekomen". Deze conclusie is in het algemeen stellig juist. Maar er mag beslist niet uit worden afgeleid, dat een onthouden van de koninklijke goedkeuring on toelaatbaar zou zijn, indien zich niet né maar vóór de aanneming door de DIJ De algemene grondwetsherziening van 1848 is de vraag aan de orde geweest, of het eigenlijk wel juist was, dat de Koning in alle gevallen van zijn goedkeuring omtrent door de Sta- ten-Generaal aangenomen voorstellen van wet zou moeten doen blijken. Met name betwijfelde men of goedkeuring was vereist op ontwerpen van wet, door de Kroon ingediend en zonder enige wijziging door beide Kamers aan genomen. Deze opvatting is toendertijd èni door de meerderheid der Tweede Kamerle den èn door de regering bestreden op grond van het feit, dat „de geschiede nis der Nederlandse wetgeving zelve heeft geleerd, dat het gebruik maken van de bevoegdheid door de Koning om zelfs wetten, van zijnentwege aan geboden en gaaf door de Staten-Gene- raal aangenomen, in overweging te kun nen houden, soms noodzakelijk is, daar de omstandigheden, tijdens het in be handeling zijn van het voorstel bij de beide Kamers, geheel van aard kunnen veranderd wezen. Deze opvatting is in later jaren door alle vooraanstaande kenners van ons staatsrecht onderschreven, terwijl ook in de practijk overeenkomstig werd gehandeld. Zo is laatstelijk in 1872 een wetsontwerp niet bekrachtigd, aange zien de noodzakelijkheid der in het ont werp geregelde onteigening inmiddels was komen te vervallen. Na tachtig jaar IAAT DEZE figuur sinds 1872 niet meer is voorgekomen, hangt onge twijfeld nauw samen met de in 1887 in onze Grondwet opgenomen bepaling, dat ook een bij de Eerste Kamer aan hangig wetsontwerp kan worden inge trokken. Deze bepaling toch loste een op dit punt bestaande oude strijdvraag op en sindsdien heeft de regering van deze bevoegdheid herhaaldelijk gebruik Eerste Kamer, gelijk in dit geval, een nieuwe omstandigheid, welke het voor stel overbodig of zinloos maakt, heeft voorgedaan. De gang van zaken in de Eerste Kamer toch bewijst, dat het mogelijk is in de ogenblikkelijke ver warring van een spannende en verras sende reeks stemmingen de onderlinge samenhang tussen verschillende ont werpen en hier betreft het een soort tweeling-ontwerp, waarvan de ene helft werd verworpen en de andere helft ten onrechte werd aangenomen uit het oog te verliezen. Met het ge volg, dat de regering niet op tijd tot intrekking van een zinloos geworden ontwerp komt. Aldus kan zich de „noodzakelijkheid der niet-bekrachtiging" voordoen, in dien het novum zeer Kort vóór de aan neming van het betreffende ontwerp door de Eerste Kamer is opgekomen. Zij het ook, dat dit geval zich slechts uiterst zelden zal voordoen. Een dergelijke niet-bekrachtiging is beslist niet in strijd met de letter of de geest van onze Grondwet, welke na 1887 nadrukkelijk en zeer algemeen stelt, dat de Koning „het recht heeft «.e door de Staten-Generaal aangenomen wetsontwerpen al of niet goed te keu ren". Integendeel, het oplossen van de moeilijkheden, ontstaan door een ver gissing van de regering tijdens de be handeling van de ontwerpen tot grond wetsherziening in de Eerste Kamer, langs andere wegen zou onredelijk en onverdedigbaar zijn! Vïïanneer men zich tot een bijeenkomst van vierhonderd vijftig per sonen richt met de woorden „Waarde neven en nichten", dan móet toch wel aan een zeer uitgebreide en een zeer zeldzaam voorkomende bijeenkomst worden ge dacht. Nu dat 'was in dit geval ook zo. Im mers Zaterdag waren in CulemboYg, de ge boortestad van Jan van RiebeecJc vierhonderd vijftig afstammelingen van deze grote Neder lander bijeen in de Bar- barakerk ter herdenking van het leven en de verdiensten van hun voorvader, die eens de kolonie aan de Kaap stichtte, die later uit groeide tot de Unie van Zuid-Afrika. Het „Waarde neven en nichten" werd gebruikt door de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, die namens de afstammelingen een rede hield. De herdenkingsrede werd gehouden door prof. dr. W. Ph. Cool- haas. De bijeenkomst werd ook meegemaakt door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen prof. dr. F. J. Th. Rutten. Nadat aan de voet van een gedenkplaat in de kerk een krans was gelegd, verzamelde het gezelschap zich in het klooster aan een Gel derse koffietafel. Hier vertelde jhr. H. A. van Karnebeek, die in ge nealogische zin de oudst aanwezige afstammeling van Van Riebeeck was, dat de stamvader" na honderd jaar veertig na komelingen had, na tweehonderd jaar twee honderdvijftig en nu na driehonderd jaar twee duizend. Over nog hon derd jaar zullen het er, zo had hij uitgerekend, omstreeks twintigdui zend zijn. Daarom ver moedde jhr. Van Karne beek, dat dit Wel de laatste uitgebreide geza menlijke lunch zou zijn. Op- de markt voor het stadhuis werd later het woord gevoerd door de ambassadeur van Zuid- Afrika^ kolonel P. J. Hoogenhout, die het ge meentebestuur van Cu lemborg een borstbeeld van Jan van Riebeeck aanbood. Dit beeld is een geschenk van het gemeentebestuur van Kaapstad. De burge meester zeide voor dit „geschenk van de moe derstad van Zuid-Afrika aan de vaderstad'" zeer erkentelijk te zijn. De Wereldbank heeft geweigerd com mentaar te geven op de geruchten, vol gens welke de Nederlandse minister van financiën, prof. mr. P. Lieftinck, in Juli a-s. tot vertegenwoordiger van de We reldbank in Turkije zou worden be noemd. Een woordvoerder van de bank ver klaarde, dat de Wereldbank geen com mentaar kan geven. Hij merkte overi gens op, dat het niet gebruikelijk is, dat de Wereldbank vertegenwoordigers in de aangesloten landon heeft, hoewel het uiteraard in bijzondere omstandigheden kan voorkomen, dat een uitzondering op deze regel wordt gemaakt. Het eni ge land, waar de r/ereldbank een spe ciale vertegenwoordiger heeft, is Nica ragua. Deze vertegenwoordiging bestaat sedert de zomer van 1951 en is van tij delijke aard. De voorzitters der delegaties ter con ferentie Nederland-Suriname-Nederl. Antillen hebben Zaterdag een commu niqué uitgegeven, waarin wordt mede gedeeld, dat in de Zaterdagochtend ge houden vergadering van de centrale commissie het voorstel voor een nieuw ontwerp-statuut is aanvaard. In dat voorstel is uitgegaan van de gedachte, dat de grondbeginselen van de nieuwe rechtsorde in een statuut van eenvoudige opzet worden neerge legd, terwijl daarnaast een aantal sta tutaire regelingen zullen worden ge troffen ter uitwerking van deze grond beginselen. De centrale commissie heeft besloten dit ontwerp-statuut nog dezelfde dag aan de drie delegaties voor te leggen. RONDE VAN NOORD-WEST NEDERLAND In een wegwedstrijd over 230 lange kilometers zoals de Ronde van Noord-West Nederland vallen on noemelijk veel gebeurtenissen voor die het verloop van die wedstrijd beïnvloeden. De tienduizenden die langs de weg het voorbij trekken van het kleurige renners lint met volgwagens en verzorgers gadeslaan, zien ieder voor zich één of hoog stens twee van die voorvallen. Slechts weinigen is het gegeven de gehele wedstrijd te volgen, oog getuige te mogen zijn van tal van ontvluchtingspogingen, dramatische ogenblikken die er zijn als koplopers moeten lossen door een lege band of door vermoeidheid. Een van die gelukkigen is uw verslaggever die het zich tot een eer zal rekenen de dag na de wedstrijd te vertellen van al die belangrijke gebeurtenissen die aan de wieier enthousiasten in onze provincie voorbij zijn gegaan. Het belangrijkste gebeuren is echter voor een ieder te aanschouwen, namelijk de finish op het circuit van de ronde van Alkmaar. Het wachten op het sluitstuk van de Ronde van Noord- West Nederland, op de winnaar van de Grote Prijs van de Verenigde Noordhollandse Dagbladen, zal niet lang behoeven te duren. De organi satoren hebben gemeend, evenals voorgaande jaren, een zestig kilo meter course te moeten laten ver rijden. De start van deze wedstrijd Tt Ed Koeman winnaar 1951 waaraan zeventig rappe Wielren ners zullen deelnemen, renners die misschien niet in de wieg zijn ge legd om een zware klassieker te rijden, maar die wel een zeer snelle zestig kilometer uit hun benen kunnen draaien. Zoals bekend wordt het circuit van de Ronde van Alkmaar gevormd door Nicolaas Beetskade, Van der Lijnstraat en Jan van Scorelkade. Deze wedstrijd vangt om half drie aan. Omstreeks half vijf wordt de kop van de Ronde van Noord west Nederland op dit circuit verwacht. (Van onze speciale verslaggever) Vlaggetjesdag in IJmuiden heeft wederom duizenden naar de haven plaats aan de mond van het Noordzee- gelokt. De gepavoiseerde logggers, veertig in getal, opgetuigd met vlag gen en wimpels en gereed voor de uit vaart, gaven de vissershaven een bij- De algemene secretaris van de Ara bische Liga, Azzam Pasja, heeft de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Hassoena Pasja, verzocht een spoedvergadering van de raad der Ara bische Liga te beleggen, naar verluidt op aandringen van de vertegenwoordi gers der nationalistische partijen in Noord-Afrika. Sadah ben Yoessef, ex-minister van Tunesië, Alal el Fassi, voorzitter van de Marokkaanse Istiqlal, en Tsjazli el Makki namens de Algerijnse nationa listen zouden Zaterdag het algemeen Nadat de uitslag van de verkiezing voor 138 van de 156 zetels in de Franse senaat, waaronder alle 124 candidaten in Frankrijk zelf, bekend was, luidde de stand als volgt: gaullisten 26, com munisten 14, socialisten 19, radicalen 30, volksrepublikeinen 12, gematigde conservatieven 36 en partijlozen 1. De gaullisten zouden, volgens onoffi ciële berekeningen zeven zetels verlo ren en de conservatieven zes gewonnen hebben. Overigens zijn er geen verras singen. De Deense minister van buiten landse zaken, Kraft, heeft verklaard, dat de last van de Deense verdediging slechts 209 kronen per hoofd per jaar bedraagt, vergeleken met 1000 roebel (880 gulden) per hoofd per jaar in de Sowjetunie Verwachting tot morgenavond Droog weer met wisselende be wolking en meest matige Noord oostelijke wind. Vannacht tame lijk koud, morgen overdag dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. Dinsdag: Zon op 4.39, onder 20.34 uur; maan op 2.49, onder 17.04 uur. secretariaat van de liga een nota heb ben doen toekomen, waarin zij om een dergelijke bijeenkomst verzoeken met het oog op „de internering van de Bey van Tunis, de deportatie van de Alge rijnse leider Messalk Hadj en ernstige incidenten in Marokko". In een aan de pers verstrekt com muniqué verklaart de leider der Ma rokkaanse nationalistische partij, dat de laatste weken honderden Marokka nen zijn gedood en duizenden mannen en vrouwen zijn gevangen genomen. „Wij verwachten, dat na de komende kabinetsformatie een KVP-er minister president zal worden", zeide de voor zitter van de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, mr A. W. Bur ger Zaterdagavond op een in Goes ge houden verkiezingsvergadering. Een koe van de landbouwer G. te Moerstraten (West-Brabant) heeft dezer dagen het leven geschonken aan vier welgeschapen kalveren. Hoewel in Scheveningen vlaggetjesdag niet doorging, waren vele schepen toch gepavoiseerd. „De tijd, na de tweede wereldoorlog:, dat een verovering: van West-Europa betrekkelijk snel en zonder te grote offers zou kunnen zijn uitgevoerd, is voor bij. Elk uur worden de moeilijkheden, waarmede een mogelijke aanvaller te kampen zou kragen, groter, en zij zullen groter blijven worden, zolang wü en onze bondgenoten de politiek der gemeenschappelijke veiligheid blijven volgen", verklaarde de Amerikaanse minister voor het leger, Frank Pace, in een door hem ter gelegenheid van de Amerikaanse „weermachtsdag" bij een diner te Louisville, in de Amerikaanse staat Kentucky, gehouden toespraak. De communisten hebben, door hun aanval in Korea, datgene tot stand ge bracht, hetgeen zij bovenal vreesden namelijk de eenheid der vrije staten Indien de Verenigde Naties in Korea geen stand gehouden zouden hebben, zou de Koreaanse oorlog mogelijk het begin zijn geweest van zich voortzet tende communistische aggressie in In- do-China, Birma of Malakka", vervolg de hij, hieraan toevoegend: „en wie weet of de communistische aanval in Korea niet werd ondernomen om onze reactie te peilen en te onderzoeken of wij weerstand zouden bieden aan een gewapenderhand uitgevoerde aanval? Het is niet uitgesloten dat het conflict in Korea was bedoeld als een voorlo per van een z.g. „Burgeroorlog" in Duitsland, op touw gezet door de Duit se communisten. Minister Pace besloot met op te mer ken dat het bouwen van een gemeen schappelijke verdediging van West- Europa als gevolg van de Koreaanse oorlog in veel sneller tempo is geschied dan daarvoor het geval was. De Zweedse, filmster Ingrid Bergman, thans gehuwd met de Italiaanse film regisseur Roberto Rossellini, verwacht een tweeling, die „elk ogenblik" gebo ren kan worden. zonder feestelijk aanzien, waartoe het prachtige zomerweer bijzonder mee werkte. IJmuiden vierde vlaggetjes dag o.a. met een optocht en een wie lerronde. Aan de optocht werd medegewerkt door 24 muziek-, sport- en jeugdver enigingen. De stoet trok een uur lang door een gedeelte van de gemeente Velsen. Eindpunt was de Tegeltjes- markt, waar toespraken zijn gehou den door burgemeester mr M. M. Kwint en de voorzitter van de orga nisatrice, de VW „IJmuidens Bloei", de heer M. Roos. Burgemeester Kwint heeft het grote belang in het licht ge steld van de visserij in het algemeen en van de haringvisserij in het bij zonder. Voorts sprak hij de hoop en de verwachting uit, dat de moeilijk heden tussen werkgever en werkne mers in het vissersbedrijf spoedig tot een oplossing worden gebracht, waar door stagnatie kan worden vermeden. De heer Roos heeft gewezen op de grote moeilijkheden in het vissersbe drijf. Het sluiten van handelsovereen komsten met buitenlandse markten was noodzakelijk, waarbij ons achter land Duitsland een belangrijk afzet gebied moest blijven. Helaas is de werkelijkheid wel even anders. Men ziet een moordende concurrentie en een optrekken van tolmuren, waar nog bij komt, dat Duitsland, in plaats van zich door Nederland van vis te laten voorzien, een moderne vissers vloot gaat bouwen en daarbij over gaat tot aankoop van onze best uitge ruste schepen. Wielerronde Het tweede programmapunt van Vlaggetjesdag in IJmuiden vormde een wielerronde bij het Sluisplein, over een totale afstand van 100 km. Het werd een zeer spannende strijd, waarin W. Snijders uit Halfweg zege vierde in een tijd van 2 uur 19 min. 33 sec. Na hem volgden J. Mehagnoul, Amsterdam; F. Mahn, Amsterdam; J. v. Leeuwen, Haarlem; K. Post. Aals meer; J. Ottenbros, Alkmaar; A. van t Hof, Haarlem; H. Kuitwaard, Vel gen-Noord; A. Voorting, Haarlem en C. Bakker, Halfweg. (Zie verder elders in dit blad) Bij Braakman in Z.Vlaanderen De 44-jarige Edmond Clays nit Boe- chaute in Belgisch Oost-Vlaanderen is bij het smokkelen van kalveren van Nederlands naar Belgisch gebied door de Nederlandse douane neergeschoten. Zaterdagavond probeerde 'n groep smok kelaars 5 kalveren in 't grensgebied ten Zuiden van de Braakman in Zeeuws- Vlaanderen naar België te drijven. Ne derlandse douaniers verrasten de smok kelaars bij deze poging. De smokke laars vluchtten na een bevel om halt te houden, waarna het vuur op hen werd geopend. De Belg Edmond Clays werd later dood in het terrein ge vonden. De kalveren zijn in beslag ge nomen. De Verenigde Staten hebben bij Frankrijk aangedrongen op bespoedi ging van „rechtmatige" politieke her vormingen in Tunesië. Waarnemers menen, dat, als de Fran sen in Tunesië geen vorderingen zou den maken, de Amerikaanse houding in de Veiligheidsraad ten opzichte van de Tunesische kwestie mogelijk zal wor den gewijzigd. Op een eiland in de Stille Oceaan zijn twee Japanners aangetrof fen, die zich daar sinds acht jaar schuil haden gehouden. Zij heb ben geleefd van paling, ratten, slakken en vruchten. Zij trokken er 's nachts op uit om hun voed sel te verzamelen. Hun enige ontspanning bestond uit het van gen van Wilde kanaries, die zij, na de paartijd, weer lieten vlie gen. De beide mannen, 31 en 37 jaar oud, waren mager, doch hun gezondheidstoestand was uit stekend. De Japanners „woonden" in grotten, die zich op dertig meter hoogte in de rotsen be vonden. Uit de zo juist verschenen, door het Centraal Bureau voor de Statistiek be werkte, publicatie „De Nederlandse jeugd en haar onderwijs 1950-1951" blijkt, dat 2.2 millioen personen (w.o. 1 millioen vrouwen) in ons land on derwijs ontvangen. Kleuteronderwijs ontvangen 340.000 kinderen, lager onderwijs 1.2 millioen, U,L.O. 128.000, dag-v.h.m.c.: 84.000, dag- vakonderwijs 130.000 en hoger onder wijs. 30.000. Bijna 220.000 personen ont- van part-time (meestal avond-) onder wijs. Van het 7e tot en met het 13e le vensjaar ontvangt vrijwel de gehele bevolking onderwijs. Van de personen in de leeftijdsjaren 14 t/m 18 is dit respectievelijk 76, 51, 44, 35 en 27 pet. Daarna daalt het percentage snel. Van alle personen ouder dan 25 jaar is nog ven Pat, als leerling ingeschre- In de genoemde cijfers zijn het schrif telijk onderwijs en de particuliere op leidingen voor handel en administratie niet begrepen, zodat het werkelijk aan tal studerenden zeker nog enkele hon- derdduizenden hoger zal zijn. In de „Oostenrijkse katholieke nieuwsbrief" van Zaterdagavond wordt medegedeeld dat thans ook in Bulgarije, na Albanië, dr r.k. kerk onder staats controle is gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1