Erosie een groot gevaar voor de mensheid „Jong Leven" bracht „Vogel vliegt de wereld in" De toekomst van Noord-Holland Een vlotte opvoering met prima spel Zuid-Scharwoude Grondkapitaalbank voor de Landbouw u.a. Warmenhuizen „Vislust" maakte plannen Schoorl Vergadering Kon. Ned. Toonkunstenaarsver. Droge Oostenwind met veel zon Castricum Rede van Ir Hartman op VOLT-reünie Vele factoren bemoeilijken een vlotte uitvoering van de plannen Ir Van Meurs sprak te Berg en Koedijk Schoolkinderen voerden „Prinses Rozelijn" op GLIMLACHJE DINSDAG 20 MEI 1952 JP^IB - De vele toneelliefhebbers aan de Lan gedijk hebben Zaterdag- en Zondag avond weer eens kunnen genieten van een goede uitvoering van de toneel vereniging „Jong Leven". Deze die een zeer goede reputatie geniet, heeft onder deskundige leiding van de hr C. J. Pie- ters uit Amsterdam voor haar dona teurs twee opvoeringen gegeven van de aardige comedie in drie bedrijven „Vogel, vlieg de wereld in van A. P. Dcarsley. Beide avonden was de zaal geheel bezet met belangstellende donateurs, daar uitsluitend voor een vaste kern van toneelenthousiasten wordt gespeeld. Voordat begonnen werd riep de voorzitter van „Jong Le ven" de heer H. Kuiper allen een har telijk welkom toe. Hierna werd begonnen met de uit voering, die van begin tot het einde geboeid heeft door een vlotte opvoering en een prima spel. Het toneel verplaat ste ons naar het gezin van de Engelse familie Hapgood, bestaande uit vader en moeder en vier kinderen, allen bij zonder aan elkaar gehecht ondanks kleine kibbelpartijtjes. Vader Hapgood is het type van de gemoedelijke En gelsman, die op een beurskantoor werkt en daarnaast zijn liefhebberij heeft in tuinieren en het experimenteren nvt een oude klok. Moeder hapgood is de hoedster van haar kinderen, waarvan zij maar moeilijk afstand kan doen. Dat komt o.a. treffende tot uiting als haar zoon Arthur naar Afrika wil vertrek ken om carriëre te maken en ok als haar dochter Phyllis wil trouwen met John. Neilson, een zakenman om de ze naar Noorwegen te volgen. Als haar andere zoon Ted gedwongen trouwplannen heeft en de dochter My- ra eveneens het ouderlijke huis wil ver laten, is de maat bij moeder Hapgood vol. Tenslotte weet vader Hapgood haar te overtuigen om tezamen in een klem huisje buiten de stad te gaan wonen, en na een samenzijn van alle zes de Hapgods. komt er een happy ending. Zoals we al schreven heeft dit *o- neelstuk de aanwezigen doen genieten van goed en vlot toneelspel. „Jong Le ven" heeft daarbij haar oude, roem ten- volle gehandhaafd. Het spel was prima evenals de rolkennis. De rollen van de vader (de hr. J. Eécen) en die van de moeder (mevr. A. van Dort-Nicman) Deze Grondkapitaalbank, die een onderdeel is van de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht en waarvan zo goed als alle coöperatieve boerenleen banken ten plattelsnde aandeelhouder zijn, heeft zijn jaarverslag gepubliceerd. Bestuur en Raed van Toezicht consta teren daarin, dat de bedrijfsresultaten bevredigend kunnen worden genoemd. De vraag naar middelen voor investe ring door de landbouwcoöperaties bleef ook tijdens het verslagjaar 1951 aan houden. Het gevolg hiervan was, dat opnieuw uitgezien moest worden naar een mogelijkheid tot het aantrekken van gelden. Tot dusverre geschiedde dit hoofdzakelijk door middel van het plaat sen van obligatieleningen. Het bleek echter met het oog op de structuur van de kapitaalmarkt gewenst de mogelijk heid te scheppen om in voorkomende gevallen ook nog or andere wijze tot aantrekken van gelden te komen. Tot dit resultaat is rr.en gekomen door naast het plaatsen van aandelen, het uitgeven van obligatieleningen en het sluiten van credielovereenkomsten het mogelijk te maken de vereiste middelen op te nemen op onderhandse acte van schuldbekentenis. Er werd een winst gemaakt van 34.363.na o.m. reservering voor Ven nootschapsbelasting van 1-1000.De gewone reserve bedraagt 238.748. 3 pet. obligatieleningen paraisseren op de balans met 7.700.000 en geldleningen o/g. met f 350 750. Geldleningen a/g. staan debet op de bairns tot een be drag van 15.394.75. TERAARDEBESTELLING DE HEER SCHOENMAKER Onder buitengewoon grote belang stelling vond Maandagmiddag op de algemene begraafplaats alhier de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen de heer C. Schoen maker Jbz. De Vrijwillige Brandweer had een zestal leden afgevaardigd, van de werkvereniging Onderlinge Hulp bij Ziekte was het bestuur aanwezig, ter wijl het ziekenfonds „Helpt Elkander" zich door bestuursleden had doen ver tegenwoordigen. Vrienden van de over ledene waren in groten getale opge komen om blijk te geven van hun deel neming. De heer A. Tuinman heeft als voor zitter van de werkvereniging woorden van deelneming gesproken tot de echt genote, de kinderen en de ouders van de overledene en hun de hulp van de kerk toegezegd voor een verdere uit oefening van het bedrijf. De heer S. de Groot heeft als vriend de goede hoedanigheden van wijlen de heer Schoenmaker geroemd, waarna ds Pliester als predikant dit verscheiden in het licht van Gods Woord, „Kom tot Mij" en „Blijf bij Mij", heeft geplaatst. Hij eindigde met het bidden van het Onze Vader. Namens de familie heeft de heer Jn Blom dank gezed voor de grote belang stelling. KLAVERJASWEDSTRIJD In café De Rode Leeuw is Zaterdag avond een klaverjaswedstrijd gehouden waaraan 36 personen hebben deelge nomen. Er werd gespeeld volgens een nieuw systeem en de uitslagen waren. Groep A: A. Keppel—Jac. Zijp 50 pt. (eerste prijs); 2. J. HofC. Hoek stra 49 pt 3 CommandeurA. Jonker (46 pt.); 3. C. Borst—T. Beers (41 pt); 4 B. Slink—C. Plakman (40'/ pt. (Groep B: D. Leegwater—K. Brum 65 pt. (eerste prijs); 2. H. van Ruijn— P Kant (00 pt.); 3. F. Hink—J. Man (58pt.). werden uitstekend vertolkt. Hoe ontroe rend was b.v. het spel van de vader te- zamen met de dochter Phyllismevr. A. de Groot-Vos) als deze na een twist met moeder Hapgood het huis verlaat. Een bijzonder compliment willen we brengen aan (mevr. D. de Vries-Deu- tekom) Myra Hapgood voor haar bui tengewoon voortreffelijk spel. Zij bracht sfeer en vrolijkheid en toen zij er op het laatst nog vanaf wilde zien om het ouderlijke huis te verlaten toon de zij waar karakterspel. Hoe is er niet gelachen om het fijne spel van haar verloofde George, bijge naamd Sproet, welke >*ol de hr. C. Goe- mans bijzonder goed lag. Van de ande re rollen worden met ere genoemd die van Ted. gespeeld door de hr. P. de Ruiter als gast en de hr. Hed de Vries als John. Neilson. De rol Phyllis Hap good (mevr. A. de Groot-Vos) werd uitstekend gespeeld maar in het spel van Arthur Hapgood (de hr. P. Hop) i"-..- >- v. vie mo menten gaarne wat meer „vuur" ge zien. Het kleine rolletje van de nieuwe ling Dandy Westmare, de a.s. vrouw van Ted werd verdienstelijk weerge geven door Joop Mol. Bij elkaar was het een toneelavond, waarvan zeer ge noten is. Aan toneelaankleding en gri me was alle zorg besteed. FEESTAVOND N.K.J.B. Voor de feestavond van de NKJB (Katholieke Jeugdbeweging), welke in hotel „de Burg" werd gehouden be stond veel belangstelling. Voordat met het eigenlijke program ma werd begonnen heeft de nieuwe aalmoezenier, kapelaan Bregten, de jongelui aangespoord het jeugdwerk eendrachtig aan te nakken. Hierna kwam de toneelvereniging „Elck wat wils" onder regie van St. Koopman op de planken met het bij zonder aardige blijspel „O fcella Don na Lucia" (de tante van Charlie). Dit geestige en aardige stuk dat door de medespelenden vlot werd opgevoerd verwekte veel vrolijkheid. OPERETTEVEREN. „CAECILIA" In de vergadering van de operette vereniging „Caecilia" werden de heren J. van Eekeren en J. Klinkert als be stuursleden herkozen. In de vacature J. IJff werd de heer F. Schenke gekozen. De jaarverslagen werden goedge keurd. Er viel een belangrijke toename van het ledental te constateren. Het kinderkoor, als onderafdeling, telt reeds 70 leden. Er wordt ijverig gestudeerd voor de operette „Victoria en haar Huzaar", waarvan de première op Zaterdag 4 October zal plaatsvinden. DE LAATSTE RODE KOOL De gele en witte kool is practisch ge ruimd. Vooral de laatste soort bracht de laatste tijd nog goede prijzen op, .^als ge volg van de vraag uit Noorwegen. Naar schatting liggen er in de koelhuizen nog circa vijfentwintig wagons rode kool op geslagen. Hiernaar is maar weinig vraag. Deze overhouders hadden er op gespe culeerd. dat de prijzen aanzienlijk zou den stijgen, doch het mooie weer heeft een streep door hun rekening gehaald. Er was een flinke belangstelling voor de vergadering van „Vislust". De voor zitter, Rempt, deelde mede, dat aan de leden een snoekvergunning kan worden uitgereikt, waardoor ze in het eigen water van de tuinders kunnen gaan vissen. Het jaarverslag van de secre taris, alsmede het verslag van de pen ningmeester. de heer D. Pastoor, wer den goedgekeurd. Er was een batig saldo van f 50.De rekening werd gecontroleerd door de heren A. Nieuw- land en L. Nicolai. In het bestuur wer den herkozen de heren P. Rempt, J. G. Weener, D. Pastoor, C. den Das en J. Middelburg. Er zal dit jaar een kam- pioensprijs worden aangeschaft, terwijl er vier wedstrijden zullen worden ge houden. De eerste wedstrijd zal wor den gehouden in de Woudmeer op 8 Juni. In September zal een hengel- concours worden uitgeschreven. Burgerlijke stand Geboren: Cornelis Adrianus, z. van Johannes Ligthart en Elisabeth Admi raal; Martinus Bartholomeus. z. van Jo hannes C. J. Blankendaal en Adriana van Duin. Ondertrouwd. Jacob Kramer, wonen de te Zijpe en Geertje Bregtha Vlam, alhier; Jacobus Smit en Cornelia Eli sabeth Vader, beiden alhier. Gehuwd: Petrus G. J. Bakker, oud 28 jaar. ambtenaar ter secretarie te Voor schoten en Nanda E. Mooij. oud 27 j., alhier; Nicolaas Smit, oud 24 jaar, landarbeider. Harenkarspel en Alida A. Smit, oud 24 jaar, alhier; Jacob Kra mer. oud 23 jaar, veehouder te Zijpe en Geertje Bregtha Vlam, oud 20 jaar, alhier. Overleden: Franciscus Maria Mosch, oud 3 jaar en. 7 maanden, z. van Jo hannes F. Mosch en Margaretha J. Groot; Cornelis Gutker, oud 71 jaar. echtgenoot van Antje Nieuwland; Ca- tharina Afra de Ruijter, oud 2 jaar en 11 maanden, d. van Willibrordus H. de Ruijter en Cornelia C. de Ruijter; Anna Portegies, oud 72 jaar, echtgenote van Jan van Langen. LANGEDIJKER GROENTENCEN- TRALE. 20 Mei 1952. 450 kg nieuwe aardappelen 4750; 183 kg kleine aardappelen 4751; 1400 kg uien 21.60—26.30; Grove uien 22.70; 1100 kg rode kool 8.30; 1200 kg witlof I B 29 80—38.40: witlof II B 29— 32.10; 5500 kg rabarber 56.80. NOORDERMARKTBOND. 20 Mei. 45.000 kg rode kool 717,40; 1400 kg gele kool 10.50; 14.000 kg Deense witte kool 16,20—19.40; 1500 kg uien 28,50—29,40 en grove 25,50; 3600 kg rabarber 4. Door gedraaid 4000 kg rode kool. Grote hoeveelheden prei drijven in de sloten In de sloten te Noord-Scharwoude drij ven de laatste dagen grote hoeveelheden prei in de sloten. Dit is doorgedraaide prei op de veiling, die onverkoopbaar naar de belt gebracht wordt. Ten gevolge van de Westenwind drijft deze prei af en verspreidt zich in de diverse sloten. Het lijkt ons wel gewenst als er maatregelen genomen wordt om te voorkomen, dat dit niet meer gebeurt, daar het niet alleen onsmakelijk gezicht is, maar bovendien zeer onhygiënisch. Nu er zoveel werklozen zijn zou het niet gek zijn als deze mensen met de taak belast werden de sloten eens grondig op te knappen. Nu vele vreemdelingen de Langedijk bezoeken is er o.i. alles voor te zeggen, dat aan deze zaak bijzondere aan dacht wordt geschonken door het ge meentebestuur en de banne-besturen. Nog steeds geen zwembad De gemeente Langedijk, die op allerlei terrein goede maatregelen neemt, is nog steeds niet in het bezit van een goed zwembad. Hoewel ons bekend is. dat deze materie ons gemeentebestuur niet over- schillig laat, lijkt ons de zaak wel zo urgent om er nog eens de aandacht op te vestigen. Met het mooie voorjaarsweer 2ijn er al weer heel wat zwemliefhebbers, die in het Kanaal gaan zwemmen. Voor wie goed zwemmen kan is dat wel te doen, maar voor kleine kinderen, die we daar ook zagen, is het geen ideale zwem plaats. Hier zou toezicht op gehouden moeten worden. Vanzelfsprekend mag het particulier initiatief hier niet achter blijven. Er wordt alles gedaan om speeltuinen te krij gen voor onze jeugd, maar een zwem bad achten wij even urgent. Klaverjaswedstrijden Langedijk staat de laatste weken in het teken van klaverjas-wedstrijden Zaterdagavond werd er weer een ge houden in de kolfbaan van de heer Kramer alhier, waarvoor grote belang stelling bestond. Bij deze wedstrijd werd echter een ander systeem gevolgd dan tot nu toe gebruikelijk was. Men volgde nu het stelsel, dat bij bridge wordt toegepast. Het ging hierbij niet zo zeer om de meeste punten, doch om de vraag, wie het beste resultaat met dezelfde kaarten behaalde. Bij de oude manier hangt het resultaat in hoofd zaak af van het al of niet krijgen mn mooie kaarten, bij het nieuwe van met slechte kaarten toch de meeste punten te krijgen. De uitslag was; Lijn A 1 A. Keppel en Jb. Zijp 50'/? p.; 2. J. Hof en C. Hoekstra 49 p.; 3. Th. Commandeur en A. Jonker 46ti p.; Lijn B. 1. D. Leeg water en K. Bruin 65 p.; 2. H. v. Rijn en G. Band 60 p.; 3. T. Hink en J. Hand 58'/s p. ONGEVEER 100 WERKLOZEN IN LANGEDIJK Het aantal werklozen aan de Lange dijk varieert van de 90 tot 100. Dat is voor onze gemeente een zeer groot aan tal. Een groot deel van hen is ontsla gen door de zuurkoolfabrieken. In de tuinbouw zijn er de laatste jaren maar weinig te werk gesteld, daar er vele eenmansbedrijven zijn ontstaan. Dit laatste is vooral gekomen door het ge brek aan arbeidskrachten na de oor log toen vele arbeiders meer konden verdienen bij de fabrieken, de houthan del enz. De tuinbouw heeft zich daar door ook gemechaniseerd, waardoor er hogenaamd geen vaste arbeidskrachten worden aangetrokken. KRUIDENIERS WILLEN OOK MAAT REGELEN NEMEN In navolging van de bakkers, die hun afnemers niet langer dan één week cre- diet willen verlenen, zijn ook de krui deniers voornemens dergelijke maatregelen te nemen. Het euvel van niet betalen heeft aan •de Langelijk zulke afmetingen aange nomen, dat de middenstanders wel ge dwongen zijn krasse maatregelen te nemen. GEEN ZANGCONCOURS De plannen van het Chr. Mannen koor „de Lofstem" om deze zomer een zangconcours te houden kunnen geen doorgang vinden, daar er te weinig op gaven van deelname zijn binnengeko men. SPOEDIG PARKEERBORDEN In de Langedijk zullen van gemeente wege spoedig parkeerborden geplaatst worden. Hier en daar is men er al mee bezig. Naar wij hoorden is het binnen kort alleen geoorloofd om aan de West zijde van de Dorpstraat te parkeren. NIEUWE PIEPERS Aan de groenteveling zijn hedenmor gen de eerste nieuwe aardappelen vaa de koude grond aangevoerd De tuin ders C. Wit en H. Blom en Zonen kwamen resp. met 300 en 400 kg aan de markt. De grote maten brachten 4750 ct. per kg de kleine 4751 ct. op. Zaterdagavond organiseerde de Kon. Nederlandse Toonkunstenaars Vereni ging (afdeling Noord-Holland beneden het IJ) haar jaarlijkse ledenvergade ring te Schoorl. Om deze jaarvergade ring aantrekkelijk te maken werd een tocht ondernomen met een bus van de heer Schalkwijk naar Camperduin en de Hondsbos'sche Zeewering, waarna in aangename en collegiale stemming een bezoek werd gebracht aan het Bio- Vacantieoord te Bergen aan Zee. Daar werden de dames en heren musici door de directrice op zeer prettige wijze rondgeleid, om te genieten van het vele goede werk wat daar gedaan wordt en tevens van het schitterende uitzicht over de Hollandse duinenrij, vanaf de toren van dit machtige gebouw. 's Avonds werd in „De Rustende Ja ger" te Schoorl de ledenvergadering gehouden, waarna men nog geruime tijd gezellig bij elkaar bleef. Het begint er op te gelijken, dat Mei dit jaar een zeer droge maand zal worden. Opnieuw zijn de baro meters boven Scandinavië en Duits land sterk gestegen, zodat er over ons land overdag een krachtige en zeer droge Oostenwind waait. On danks de felle zonneschijn heeft het weer dan ook een schraal karakter. Vooal 's nachts wordt het aanmerkelijk kouder en is het niet uitgesloten, dat het plaatselijk tot nachtvorst komt. Verder laat het zich aanzien, dat er de eerste dagen geen verandering zal optreden, zodat het grootste deel van deze week, met inbegrip van Hemel vaartsdag, op droog en zonnig weer gerekend mag worden. De land- en tuinbouw verlangen hier en daar al weer naar een beetje regen. Zij zullen echter nog enig geduld moeten oefenen. PAARD OP HOL Toen gistermorgen de melkslijter J. Tervoort bij de melkfabriek de Holland met paard een wagen zijn voorraad voor de gehele dag stond op te laden werd het paard door een of andere oorzaak schichtig en nam de benen. Ter hoogte van het huis voor Ouden van Dagen werd het opgevangen. Wonder boven wonder bleef de schade beperkt tot een kapot tuig en was de voorraad flessen en melkbussen nog op de wagen aanwezig. MORPHINE-DIEVEN AANGEHOUDEN De Alkmaarder B. en een zekere W. L. uit Oosterwolde zijn door de Rijks politie aangehouden en voor de Offi cier van Justitie te Alkmaar geleid, al dus verneemt de IJm. Crt. Zij worden, verdacht van diefstal van morphine. EERSTE PEULEN Door de tuinder H. Stengs aan de Doodweg alhier werden gisteren op de veiling „Ons Belang" de eerste peulen aangevoerd. De prijs was f 1.501.60 per kg. CASTRICUM, 19 Mei Spinazie 10—11; Sla 2Vz—7; Stoofsla 14; Rabar ber 413; Peulen 1.50—1.60; Bospeen 4248; Bloemkool A 57; Bloemkool B 37; Aardbeien van 4457 cent per doosje. IAE mensheid moet trachten om te komen naar een evenwicht tussen bevol- king, landbouw en industrie. Zo lang dit evenwicht er niet is zullen er spanningen blijven, die kunnen leiden tot oorlogen, hongersnood en allerlei andere narigheden meer", aldus ir Hartman, Rijkslandbouwconsulent te Pur- merend, in een rede welke hij Zaterdagmorgen hield op dc jaarlijkse reünie van de Vereniging van Oud-leerlingen der Tuinbouwschool te Hoorn. De heer Hartman kwam tot bovenstaande conclusie bü de behandeling van het onder werp „Het grondgebruik door de eeuwen heen". Zijn betoog, dat jammer ge noeg door slechts een dertigtal geïnteresseerden werd beluisterd, was buiten gewoon boeiend en interessant. De heer Hartman onderwierp eerst de geleidelijke ontwikkeling van het leven op aarde aan een beschouwing. Door verwering van gesteenten ont stond er grond die geschikt was voor plantengroei. Daar waar de klimatolo gische omstandigheden gunstig waren gingen planten groeien, die de merk waardige eigenschap bezitten anorgani sche stoffen om te zetten tot organische. De evolutie ging voort, er kwamen die ren en toen de omstandigheden gun stig waren is de mensheid ontstaan, de hoogste trap van het leven op aarde. De mens ging invloed uitoefenen op de natuur door bepaalde soorten planten uit te kiezen en die op vruchtbare gronden te verbouwen en ook door het houden van huisdieren. Men mag dit de geboorte noemen van de land- en tuinbouw. Eerst pleegde de mens vol komen roofbouw door als een stuk land niet meer aan de eisen voldeed een stuk bos om te kappen en dit te gaan gebruiken als teelgrond. Later ging men de grond verzorgen, er ontstond ruilverkeer en differentiatie van beroe- pen.Het gevolg was het ontstaan van grotere of kleine nederzettingen als ste den en dorpen. Lang niet overal werd er echter be hoorlijk op de grond gepast en dit had tot consequentie dat het evenwicht in de natuur werd verbroken. Door on oordeelkundige ontbossing spoelde dan de teelaarde van de heuvels en wat overbleef was de naakte rotsgrond of ten hoogste grond zonder humus. De landen in het Midden Oosten als Mesopotamie, Palestina, Syrië waren in de Bijbelse jaren enorm vruchtbaar, doch nu is er slechts grotendeels woestijn over. Met Noord-Afrika is het evenzo gegaan; Griekenland is veran derd van een rijk land in een straat arme woestenij, in China is het niet an ders. Daar spoelt de Gele Rivier mil- lioenen tonnen vruchtbare gele löss de zee in. En al die verarming heeft de mens aan zichzelf te wijten, zij het dat hij in onkunde gehandeld heeft. In Amerika vinden we de zelfde ver schijnselen. Toen dit enorme continent ontdekt werd was het wat de natuur Onder grote belangstelling van stad en land hield Ir. P. K. van Meurs, directeur van de Provinciale Planolobische Dienst te Haarlem dit weekend op de Volkshoge school een causerie over de toekomst plannen voor Noord-Holland. Aanleiding tot het maken van zorgvul dige plannen noemde spreker de grote be volkingsdichtheid van Nederland, in het bijzonder in Noord-IIolland. De bestaansmogelijkheid zou in de agra rische sector nog iets kunnen worden ver groot door rationalisatie, het omschake len van watervervoer op vervoer langs de weg, ruilverkaveling en landaanwinst, maar daar tegenover staat weer een steeds groter wordende vraag naar terreinen voor woningbouw, ontspanning en sport, industrie zou vele handen werk kunnen geven. De vraag is waar die te vestigen, Moet men de industrie brengen bij de mensen of, omgekeerd, de mensen naar de industrie? Spreker belichtte de voor- en nadelen van beide plannen. Gedacht was aan Hoorn, Enkhuizen, Medemblik, Edam, Grootebroek, doch Ir. Van Meurs verwachtte er geen gouden bergen van. Spreker behandelde in vogelvlucht de diverse gebieden van deze zo rijk ge schakeerde provinciën: het agrarische West-Friesland, waar de mogelijkheden ten Zaterdagavond hield het Schoolverbond, de zaal van „Het Vergulden Paard", zijn jaarlijkse schoolavond. Het hoofd der school, de heer Rijnders, sprak zijn grote voldoening uit over het overweldigend bezoek. Aan dertien kinderen, welke de school hebben verlaten, werd voor getrouw school bezoek een getuigschrift uitgereikt, bene vens een mooi boek. Elk kind kreeg af zonderlijk een afscheidswoord. Het school verzuim vanaf de oorlogstijd is op de vingers van éne hand te tellen, dit is een verdienste, die zeer zeker toekomt aan ons mooie Schoolverbond. De avond werd gevuld door de opvoe ring van een Kinderoperette „Prinses Ro zelijn" door de schooljeugd der hogere klasse, onder leiding van het personeel. Geestdriftig werden diverse tonelen op gevoerd. Ook de rolletjes werden goed vertolkt en er werd keurig gezongen. Het ballet was uitstekend. Costumes en grime en toneel waren prima verzorgd en de toeschouwers toonden zich zeer voldaan. Het hoofd der school dankte, in het bijzonder mevr. Lammerschaag—De Waal voor de piano-begeleiding. De heer B. C. Loevens voor dc grime; de dames Wes- lerhof en De Geus als de uitvoersters en erder alle kinderen voor hun prestaties. A.N.G.O.B.-VERG ADERING In de ledenvergadering der Geheel-Ont houders (AGOB) werd besloten op Zater dag 31 Mei de landelijke collecte te hou den. Als afgevaardigde naar het Landelijk Cohgres te Groningen op 21 en 22 Juni, werd de secretaris Jn. Otto benoemd. Dankbaar werd kennis genomen van ds subsidie door gemeente-raad. einde lopen, Noord-Kennemerland met zijn ciuin- en ge<ifrtgrond, waar voor industrie misschien nog mogelijkheden bestaat, het Middengewest met zijn vele problemen, LTmond-Noord, waar tegen 1980 een be volking van 175.000 zielen wordt ver wacht door Hoogovenbedrijf enz., de Zaan streek het geïndustrialiseerde platteland, dat profiteert van zijn waterwegen, die intussen verbetering behoeven. Waterland, dat overwegend agrarisch is ingesteld, Zuid-Kennemerland, het meest volwassen gedeelte, het Gooi, dat aan afremmen zal moeten denken, wil het niet zijn aan trekkelijkheid zien verdwijnen, de typi sche Vechtstreek, waar Weesp een goede kans voor industrieële ontwikkeling heeft, de streek tussen Amsterdam en Haarlem waar Nieuwer-Amstel een bevolking wacht van 70.000 zielen en de kop van Noord- Holland met de marine-etablissementen in Den Helder. Op deze inleiding volgde een levendige gedachtenwisseifng, waarbij telkens weer bleek, met hoeveel verschillende factoren men bij het maken van een goed gefun deerde toekomstplan rekening moet houden. Nog eenmaal gelegenheid voor doorlichting Men verzoekt ons het volgende op te nemen. In verband met de gehouden bevolkingsdoorlichting worden 98 per sonen uit deze gemeente onderworpen aan een na-onderzoek, te houden op twee dagen. Het eerste na-onderzoek is inmiddels gebeurd. Het tweede vindt plaats op Donderdag 29 Mei van 910 v.m. in het gemeentehuis. De oproe pingen hiervoor worden aan betrokke nen toegezonden. Uit de voorlopige resultaten is ga- bleken, hoe nuttig een dergelijke mas saal bevolkingsonderzoek is. In overleg met de medische leiding heeft de werkcommissie daarom besloten nog één maal de gelegenheid open te stel len voor algemene deelneming aan het onderzoek en wel op 29 Mei, (in aan sluiting op het na-onderzoek van de hiervoor opgeroepenen) van 1011 uur v.m. Men kan zich tevoren of op ge noemde dag tussen 10 en 11 uur aan melden ter gemeentesecretarie. HOOGSTE BOD ƒ5700,— Gisteren is ten overstaan van notaris mr. D. J. Roos uit Alkmaar liet woon huis op de hoek Beemsterlaan en Jan Jacoblaan ten verkoop aangeboden. Het hoogste bod f 5700,werd gedaan door de heer P. Tros te Alkmaar. De volgende week vindt de definitieve verkoop bij af slag plaats. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hans, z. van K. Verweel en M. Blom. Getrouwd Cornelis van Langen (Alkmaar) en Marijtje Wittebrood. Jo hannes G. Tielrooij en Hendrika J. Oort- giesen. Jan Leen en Catharina G. Buter. Overleden: Dirk Bakker, 81 jaar. Adriaan Duinker, 74 jaar. De gemengde Noors-Nederlandse commissie, die de kernreactor te Kieller (Noorwegen) beheert, zal van daag en Woensdag in het natuurkundig laboratorium te Amsterdam bijeenko men. betreft volkomen in evenwicht. De blanke ging echter op een niets ont ziende wijze aan het ontginnen, er werd roofbouw gepleegd op een gewel dige schaal, want er kon op die wijze volkomen concurrentieloos geprodu ceerd en geëxporteerd worden. Men wilde in de kortst mogelijke tijd rijk worden en velen is dat in de vorige eeuw gelukt. De productenstroom uit Noord-Amerika leidde in Europa, waar d j boer veel meer zorg en kosten aan zijn grond besteedde, tot de economi sche crisis van de tachtiger jaren der vorige eeuw. De Amerikanen exporteer den echter met hun producten ook hun grond, oftewel hun kapitaal, want door de roofbouw ontstond er een weerga loze erosie. Bij iedere regenbui spoelden enorme lappen grond, die niet meer vastgehouden werden door plantenwor tels. volkomen weg. De Mississippi en de Missouri zijn „dik van de modder". Per dag nemen ze een hoeveelheid grond mee, die genoeg zou zijn voor vijftig boerderijen van tachtig bunder. Een derde van de beschikbare teel- aardig in Amerika is in de loop van een eeuw door erosie al verloren ge gaan. In de dertiger jaren is men echter tot het inzicht gekomen, dat het zo niet langer ging, vooral door het baanbre kend werk van dr Bennet. Er werd een Soil Conservation Service een dienst voor het conserveren van de bodem opgericht. Men begon met het propa geren van vruchtwisseling, er werd op grote schaal herbebossing toegepast, voorts maakte men stuwdammen in ri vieren en er werd gelet op een betere wijze van ploegen van de grond op de heuvels. Voorheen ploegde men recht- uit-rechtaan, heuvel op heuvel af, wat tot gevolg had, dat bij zware regenval de voren veranderden in evenzovele beekjes die de teelaarde mee naar be neden namen. Thans wordt een heuvel concentrisch of zigzag beploegd. In 1933 is men begonnen de Tenessee Vallei, een gebied bijna zo groot als Engeland, dat vrijwel geheel geërodeerd was, op nieuw in cultuur te brengen. Er wer den tientallen stuwdammen aangelegd, bossen geplant en nieuwe cultuurmetho den ingevoerd. Het resultaat is fantas tisch geweest. Van een totaal verarm de streek is de vallei veranderd in een vruchtbaar landschap met een welva rende bevolking. Amerika is dus op zijn qui vive, maar in andere werelddelen als Afrika en Australië gaat de roofbouw nog door, Het wordt hoog tijd, dat men ook daar tot betere inzichten komt, want van alle land op aarde is slechts elf procent ge middeld matig vruchtbaar en de mens heid heeft dit oppervlak bitter nodig om voesel te verbouwen. Mogelijk, dat we de blik meer moeten richten op de zee, waarin enorme hoeveelheden voed sel verscholen zijn. Onderzoekingen in die richting zijn al gaande. Spreker waarschuwde tegen een irra tionele industrialisering want nooit dient men uit 't oog te verliezen, dat de industrie haar basis vindt in de land bouw. Er dient gestreefd te worden naar een evenwicht. Het kan misschien nog eeuwen duren voordat dit bereikt is, maar als men de natuur verstandig leidt zal dit komen. Na deze lezing werden films over erosie vertoond en tot slot een rolprent over de werken in de Tennessee Vallei. Hieraan voorafgaande was de jaar vergadering gehouden. Besloten werd de contributie te verhogen tot 3. De heer P. S. van Kampen te Zwaag werd herkozen als bestuurslid. Tot nieuwe bestuursleden werden benoemd ae heren K. Balk te Wijdenes, Th. A. Kloosterman te Breezand, Jac. Gutter te Heerhi gowaard en K. Ridder te Koedijk. Besloten werd een bodemkundige ex cursie in Noord-Holland te houden on der leiding van prof. Edelman, een mid dagexcursie naar een bloemkoolbedrijf om het bloemkooldekken mee te maken, een excursie naar de lelieproefvelden van ir Van der Slikke te Leeuwarden, een uitstapje naar het vernieuwde ITT te Wageningen en ten slotte een vijf daagse tocht naar Volkenröde in Duits land. Des avonds waren oök diverse dames aanwezig. Het Hoorns kamerkoor zong onder leiding van Wim Talsma diverse liederen en voorts werd er een zeer interessant filmprogramma vertoond, met als hoofdnummer de film „Jacaré", die een ontdekkingsreis naar de on bekende gebieden van de Amazone in beeld bracht. „Ja, dit is wel zijn meest gelijkende portret voor mij!"

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 6