Houtopslagplaatsen in Zaandam een prooi der vlammen Eisenhower nam afscheid van Nederland VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN EFFECTENBEURS GESLOTEN Duitse Bondsdag Vrijdag bijeen Woensdag 21 Mei 1952 149e Jaargang No. 120 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Een enorme vuurzee bij de N. V. Fibra Fabriek met kostbare installaties is gespaard gebleven Rookwolken, wind en vuur Honderd spuitgasten in het gevecht Haringconflictnuin beslissend stadium Bindenderegeling verzocht TEGENVOORSTELLEN VAN EGYPTE AAN BRITTEN Explosie in een Spaanse munitie-opslagplaats Militaire oefening in kop van Noord-Holland Krijgsgevangenen boden tegenstand Uitspraak Raad voor Rechtsherstel de oorzaak Wxcl&eUcd t Maandag ondertekening der verdragen Succes voor Adenauer Dr Drees: „Voor U blijvende plaats in ere-galerij van ons volk" De generaal: Europa is op de goede weg Verdord aureool Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK. Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Familieberichte!. 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 (Van een onzer redacteuren) EEN FELLE, langdurige brand heeft een groot deel van de houtopslagplaatsen van de N.V. Handelmaatschappij „Fibra" aan de Westzanerdijk te Zaandam radicaal verwoest. Tientallen spuitgasten hebben uur na uur in een verzengende hitte en een verstikkende rook gewerkt om de kapitale fabrieksgebouwen met de kostbare machines en motoren te behouden. Het is hun gelukt. En het zag er gisteravond laat niet naar uit, dat de rode haan nog meer vernielingswerk zou kunnen uitrichten. De houtopslagplaats met haar enorme voorraad van naald- en populieren houtstammen is vernietigd. Alle beschikbare materiaal van de Zaandamse brandweer en de twee grote motorspuiten uit Westzaan moesten worden ingezet om de enorme vuurzee, die tot ver in de omtrek zichtbaar was, te bestrijden. gingsdienst, kort bij de Fibra het ont gelden. Brokken brandend hout waren naar het terrein overgewaaid, zodat spoedig een houten schaftkeet vernie tigd was. Een enorme vuilnisbelt stond weldra in lichterlaaie,, zodat twee spui ten naar de reinigingsdienst moesten worden gestuurd, om ook hier met de blussingswerkzaamheden te beginnen. De leiding van de reinigingsdienst liet alle auto's uit de grote garage rijden, omdat ook op dit gebouw vonken wa ren overgewaaid. Na ruim 'n uur wer ken kon gezegd worden, dat het gevaar op het terrein van de reinigingsdienst was bezworen. (Zie verder elders in dit blad) QNGEVEER half drie gistermiddag ontdekte personeel van de Fibra, dat er brand was uitgebroken in de houtopslagplaatsen ten Noorden van de fabrieksgebouwen. Een gelukkige om standigheid was, dat de wind uit het Oosten woei en het hout zich niet in een loods maar in het vrije veld was opgeslagen, Commandant Kakes van de Zaandamse brandweer liet op het eer ste alarm vier Kringen uitrukken, doch toen hij zich persoonlijk van de om vang van de brand op de hoogte had gesteld, zag hij direct in, dat alleen het zwaarste materiaal iets zou kunnen uitrichten. Alle brandweerwagens uit Zaandam werden opgeroepen, terwijl ook een beroep werd gedaan op West zaan. Huizenhoog loeiden de knetterende vlammen, daarbij een ontzettende,hitte verspreidend, zodat de spuitgasten hun helmen omgekeerd moesten opzetten, om met de leren neklappen beschutting tegen de hitte te zoeken. Als stoom vloog de ongeveer twintigduizend liter water, die door ongeveer honderd brandweerlieden in de brandende hout stapels werden gespoten. Toen de zij wanden van het schuitenhuis en het dak van de krullenloods van het be drijf begonnen te smeulen, koesterde, men de vrees, dat het gehele bedrijf een prooi der vlammen zou worden. Doch ondanks de verstikkende rook, die na een half uur in zo hevige mate op trad, dat het scheen alsof de zon werd verduisterd, hielden de gehelmde rid ders stand en het is aan hun optreden te danken, dat niet het gehele bedrijf werd vernietigd. Nog meer schade TOCH scheen de rode haan nog meer successen te willen boeken, want te gen vier uur begon de zagerij ,.De Wildschieter", die ruim honderd meter verder in het Westzijderveld staat, te branden. Direct werden op dit houten bedrijf de nodige stralen gericht, zodat de strijd hier spoedig in het voordeel van de brandweer was beslecht. Tegen vijf uur moest de gemeentelijke reini- De leden van de redersvereniging hebben gistermiddag in een spoedver gadering besloten het College van Rijksbemiddelaars te verzoeken een bindende regeling te treffen in het loongeschil met de haringvissers. Daar mee is de laatste phase in het geschil bereikt. Volgens het besluit buitengewone arbeidsovereenkomsten kan het Colle ge van Rijksbemiddelaars een regeling treffen, die bindend is voor beide par tijen. Egypte heeft Dinsdag tegenvoorstel len ingediend voor een oplossing van het Engels-Egyptische geschil over de Soedan. De voorstellen werden door de Egyptische ambassadeur te Londen, Abdoel Fattah Amr Pasja, mondeling aan de minister van buitenlandse za ken, Eden meegedeeld. Zeven soldaten gedood Een artilleriegranaat is gisteren ont ploft in een munitie-opslagplaats te Orbaneja-Riopico in de Spaanse pro vincie Burgos. Zeven Spaanse soldaten vonden hierbij de dood, twee werden ernstig gewond. Hoog laaiden de vlammen op en dreigend verhieven de wolken zich tegen de hemelsblauwe lucht. (Van een onzer redacteuren) Onmiddellijk na Pinksteren zullen in de Kop van Noord-Holland grote ge combineerde militaire oefeningen wor den gehouden, waarbij evenals ver leden jaar met „Achilles" het geval was onderdelen van de Koninklijke Ma rine, de Koninklijke Landmacht en de Luchtstrijdkrachten, alsmede onderde len van andere geallieerde strijdkrach ten, betrokken zullen zijn. Naar wij ver nemen worden de oefeningen gehouden van Dinsdag 3 Juni tot en met Vrijdag 6 Juni. Voor een groot contingent van de Landmacht wordt Den Helder de tijdelijke garnizoensplaats. Communistische krijgsgevangenen, die waren ondergebracht in kampen in de omgeving van de Zuidkoreaanse haven Poesan, hebben tegenstand geboden aan het overbrengen naar andere kam pen. Er ontspon zich gedurende twee uur een hevige strijd tussen de Ame rikaanse bewakers en de gevangenen. Een der laatstgenoemden is gedood en 85 gewond. De bewakers maakten geen gebruik van hun vuurwapens. Een Amerikaanse soldaat werd gewond. In een officiële bekendmaking van het achtste Amerikaanse leger wordt medegedeeld, dat fanatieke communis tische krijgsgevangenen poogden te be letten, dat aan medegevangenen de me dische hulp werd verstrekt, die zij no- Toen de beursbezoekers gistermid dag de zaal van de effectenbeurs te Amsterdam betraden, troffen zij al daar aan een mededeling van het be stuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel (Bedrijfsgroep Effec tenhandel), waarin de leden ervan in kennis werden gesteld, dat met ingang van gister en tot nader order, het op maken en vaststellen van de dagelijkse prijscourant door de commissie voor de notering ni^t zal geschieden. Als motivering voor deze maatregel werd opgegeven de door de afdeling recht spraak van de Raad voor het Rechts herstel, Kamer te Amsterdam, Maan dag gedane uitspraak betreffende de levering van een effect door LIRO (Lippmann Rosenthal Sarphatistraat) ingevolge adresgeving en de uit deze uitspraak voortvloeiende consequen - ties. (De Raad voor het Rechtsherstel, af deling Rechtsprael:, heeft Maandag, uitspraak doende in een principiële zaak, beslist, dat bij levering van een effect door L.I.R.O. ingevolge adresgeving bij regelmatig beursverkcer, de verkrijging niet te goeder trouw is. De afdeling rechtspraak vernietigde daarbij de be slissing van de afdeling effectenregis tratie en veroordeelde de tegenwoordige bezitter van het stuk, het effect aan de gedepossedeerde terug te geven). Nadat de beursbezoekers onder dood se stilte kennis hadden genomen van het besluit van het bestuur der ver eniging voor de effectenhandel om geen noteringen te doen opmaken, werd deze maatregel in diverse „hoeken" druk besproken. Over het algemeen vond men dit een juist besluit van het Verwachting tot morgenavond: KOUDE NACHT Vannacht op vele plaatsen nacht vorst. Morgen overdag zonnig weer met dezelfde of iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige Oostelijke tot Noordelijke wind. DONDERDAG: Zon op 4.36, onder 20.37. Maan op 3.20, onder 19.48 bestuur. Volgens vele beursbezoekers „druiste de uitspraak van de Raad voor het Rechtsherstel in tegen ieder begrip van normale beurshandel". Levering van effecten via derden zoals in dit ge val via LIRO is geschied, is voor de beurs usance zolang deze bestaat en wordt door iedereen geaccepteerd. In telegrammen aan de minister-pre sident, de minister van justitie en de minister van financiën heeft het be stuur van de Vereniging voor de Ef fectenhandel zijn standpunt nader uit een gezet. Op de Dinsdag 27 Mei te hou den vergadering zal het bestuur de le den nader inlichten over de alsdan be staande situatie. dig hadden. Laatstgenoemden moesten daarvoor naar het ziekenverblijf wor den overgebracht, hetgeen eerstge- noemden wilden verhinderen. De kampleiding gelastte daarop de overbrenging van een kleine groep „fanatieke opruiers" naar een ander kamp. Laatstgenoemden verzetten zich hiertegen, met het gemelde gevolg. VRIJDAG komt de Bondsdag op verzoek van de Sociaal-Democraten en een aantal leden van „Federalistische Unie" (Centrum- en Beierse partij) bijeen om de contractuele overeenkomsten te bespreken. Weliswaar had de Bondsdag vorige week met meerderheid van stemmen een dergelijk verzoek van de so cialisten verworpen, doch de minderheid kan volgens de grondwet een bijeen komst van de Bondsdag vorderen, indien één derde der afgevaardigden zich hiervoor uitspreekt. In dit verband is van betekenis, dat de Duitse Partij, die samen met de C.D.U. en de Vrije Democraten de regeringscoalitie vormt, de politiek van Adenauer heeft goedgekeurd. De Westduitse bondskanselier dr Adenauer heeft de commissie voor bui tenlandse aangelegenheden van de Bondsdag medegedeeld dat de contrac tuele overeenkomsten tussen de Westerse verbondenen en West-Duitsland, welke in de plaats zullen komen van het bezettingsstatuut, Maandagochtend a.s. te Bonn zullen worden getekend. Het verdrag, waarin de instelling van een Europees leger zal worden vastgelegd, zal Maandagmiddag of Dinsdag a.s. te Parijs door West-Duitsland worden getekend. De Westduitse kanselier Adenauer heeft tijdens zijn besprekingen met de drie Westelijke hoge commissarissen over de overeenkomsten met Duitsland op twee punten overeenstemming be reikt. Men is n.l. overeengekomen, dat Duitsland in geval van hereniging recht moet krijgen op herziening van het verdrag en dat de regering van West- Duitsland geraadpleegd zal worden, voordat de geallieerden eventueel een noodtoestand afkondigen. In betrouwbare kringen te Parijs is verklaard, dat de ministers van Bui tenlandse Zaken van de V. S., Enge land en Frankrijk ook zullen spreken over het Verre Oosten, Noord-Afrika en andere internationale vraagstukken. Dr Adenauer deelde voorts mede dat de drie Westerse ministers van buiten landse zaken Vrijdag a.s. te Bonn wor den verwacht, waar zij de laatste be sprekingen zullen voeren, nodig om tot de opstelling van de definitieve ont werpen te komen. De socialistische leden der Bondsdag commissie voor buitenlandse aangele genheden hebben zich „nog vastbeslo tener dan voorheen tegen het sluiten van verdragen verzet". De .commissie zet Vrijdag haar bespreking van de ont- werp-verdragen voort; men verwacht echter geen stemming. JJOOG TIJDENS de bijeenkomst van de mi nisterraad, waarvan dr W. Drees de generaal op dat moment zeide te be schouwen als „buitengewoon lid", De Koninklijke familie met Gene raal Eisenhower en minister Staf op het Paleis Soestdijk. IN DE blauwe lucht boven Schiphol, waar generaal Eisenhower giste ren als slot van zijn tweedaags afscheidsbezoek aan Nederland de erewacht inspecteerde, verschenen plotseling vier en twintig GIoster-Meteors, die teza men als laatste groet van de Nederlandse strijdkrachten de drie letters „I-K-E" vormden. Daarna bracht ook een escadrille van twintig Thunderjets een ere saluut aan de generaal, die aan de opbouw ook van onze strijdkrachten door zijn inspirerende geest zoveel heeft bijgedragen. Het was ook gisteren voor Eisenhower een drukke dag. 's Morgens woonde hij in Den Haag een vergade ring van de ministerraad bij en had daarna een bespreking op het ministerie van Oorlog. De lunch gebruikte hij met het Koninklijk Paar op Soestdijk en 's middags sprak Eisenhower de bijeenkomst van geestelijke verzorgers der Navo-strijdkrachten in Zeist toe. bracht de minister-president Eisenho wer dank voor dat wat hij als opper bevelhebber der Atlantische strijd krachten voor West-Europa en Neder land heeft verricht. „Aan uw inspiratie is het te danken geweest, dat de vol ken van Europa de hoop op het bewa ren van de vrede hebben herwonnen. Gij hebt u een blijvende plaats verze kerd in de ere-galerij van ons volk". Generaal Eisenhower hield daarna een antwoord-rede, die hij begon met de woorden „Mijnheer de ministerpre sident, mijne vrienden". „Ik ga thans naar huis", zo zeide hij, „met de ge dachte, dat men in Europa met de sa menwerking op de goede weg is. De grondvesten zijn gelegd". De generaal verzekerde, dat de Europese Verdedi- gings Gemeenschap kan rekenen op de steun van Engeland, de Ver. Staten en Canada. Naar aanleiding van de a.s. presi dentsverkiezingen in Amerika merkte Eisenhower op, dat de gedachte van dienen, die hij hier in Europa als zijn plicht had gezien, hem ook weer naar de Ver. Staten terugbracht, „niet uit eigen aandrift maar omdat de partij wier beginselen ik ben toegedaan, mij deze plicht heeft duidelijk gemaakt". Op Soestdijk MA de bespreking op het ministerie van Oorlog vertrokken generaal Eisenhower en minister Staf naar Soestdijk, waar zij op uitnodiging van H M. met het koninklijk paar ten pa- leize de lunch gebruikten. Daarna wer den in gezelschap van de koninklijke familie enige militaire oefeningen in ogenschouw genomen. Om drie uur arriveerde de generaal in Zeist om de „Spiritual life-confe rence" toe te spreken. De generaal wees in zijn rede op de geestelijke achtergrond van de Atlan tische gemeenschap. Wat ons samen bindt en tot gelijkberechtigde mensen maakt, is de bezit van een ziel. Dit is niet langs psysische weg te bewijzen, maar het feit is er. Anders heeft het geen zin te bereiken wat wij in de Nato nastreven: het recht van de mens een waardig wezen en de gelijke van anderen te zijn. Slechts door de gods dienst vindt men de overtuiging, dat de mens méér is dan een muilezel met enige beschaving. De macht van een na tie, aldus de generaal, ligt in geestelij ke, economische en militaire kracht. Deze factoren zijn niet te scheiden en als een van de drie nul is, is het to taal nul. Wanneer een der factoren in waarde stijgt, stijgen ze alle drie". Be halve door hoge militaire autoriteiten woonde ook de Amerikaanse ambas sadeur deze samenkomst mede bij. Op Schiphol 7IJN laatste afscheidswoorden tot Ne- u derland sprak generaal Eisenhower tegen vijf uur op Schiphol voor ver slaggevers, radio, film en televisie. Ook hier weer woorden van vriendschap en dank. „Het spijt me Europa te moeten verlaten, maar de beste combinatie, die de Ver. Staten u kunnen schenken: Ridgway-Grunther, komt daarvoor te rug". Na de inspectie van de erewacht stapte de generaal in het vliegtuig naar Parijs, dat binnen een minuut uit het gezicht was verdwenen. Minister Staf en Generaal Eisen hower tijdens de zitting van de voltallige ministerraad. UET siert een mens, wanneer hij in moeilijke omstandigheden ruiterlijk ongelijk weet te bekennen. Zulks siert ook de journalist: mens als de mensen, maar met een publieke functie en een publieke verantwoordelijkheid. Het on gelijk en het gelijk van de journalist zijn publieke zaken, diepgaander en ernstiger naar de mate van het gewicht van de zaak, waarover hij heeft ge publiceerd, hetzij in louter informatieve hetzij in beschouwende zin. Dat de hoofdredacteur van het Franse blad Le Monde, de heer Beuve-Mery, erkend heeft met de oublicatie van het „geheime rapport"-Fechteler een gewel dige blunder te hebben begaan, siert hem derhalve. Hij heeft getoond karak ter te bezitten. Want laten wij vaststel len, dat het veel gemakkelijker is een onjuistheid tot in lengte van dagen te blijven verdedigen dan haar openlijk toe te geven. Daarmee is Beuve-Mery evenwel niet van zijn verantwoordelijk heid af. Deze Franse hoofdredacteur neemt in de journalistiek van zijn land een zeer bijzondere plaats in. Hij is kunnen wij wel zeggen de schepper van het „neutralisme" dat voor West- Europa een eigen positie tussen de Ver enigde Staten en de Sowjetunie wenst. In Augustus van het vorig jaar is er een ernstig conflict ontstaan tussen de Fran se minister van buitenlandse zaken en Beuve-Mery met zijn redactie. Het kwam zo ver, dat de regering het nodig oordeelde Beuve-Mery te verstaan te geven, dat hij heter kon vertrekken. De redactie van Le Mo: de zou gevoerd worden door een regeringsgezind out sider. Terecht kwam de gehele redactie van Le Monde tegen deze wijzigingen in opstand. Een dergelijke ingreep op de vrijheid van de pers was ontoelaat baar. Beuve-Mery keerde terug, de re dactie bleef en Le Monde liet ook ver der een volkomen eigen geluid horen, dat vooral in Franse intellectuele krin gen gehoor vond. WVéhuht js het dit succes, dat Beuve- Mery verleidde de voorzichtigheid uif het oog te verliezen. De hoofdredac teur van ieder dagblad heeft uiteraard maar af te wachten welke stukken er dagelijks op zijn tafel komen. Maar zijn verantwoordelijkheid begint op het mo ment, dat hij om welke reden dan ook tot publicatie overgaat. Wij willen hier buiten beschouwing laten het feit, dat een of andere obscure journalist, die er een eigen „nieuws- en informatie"- dienst op nahoudt een reeds gepubli ceerd artikel opwerkt tot een sensatio nele story van de eerste rang. Dat ge beurt in ons land ook wel. Het komt ons evenwel onbegrijpelijk voor, dat een journalist van klasse, als Beuve-Mery ongetwijfeld is, niet door dit artikel heen heeft kunnen zien. In zijn artikel in Le Monde, dat wij gisteren kort ci teerden, verklaart hij te zullen nagaan uit welke bron het stuk afkomstig is. Het is onvergeeflijk, dat hij dat niet vóór publicatie heeft gedaan. Een ge woonte, die zelfs een leerling-journalist voortdurend toepast. ]Ae vraag rest, wat Beuve-Mery kan hebben bewogen het gewraakte stuk blindelings in zijn krant af te drukken. Het antwoord op deze vraag is daarom zo belangrijk, omdat het een schril licht werpt op de werkmethode van diegenen die het niet eens zijn met de politieke koers, die in West-Europa wordt ge varen. In Frankrijk noemen die tegen standers zich „neutralisten", bij ons aan hangers van de „Derde Weg" of, zoals wij gisteren schreven, „Zevenstemmers". Zij hebben de gewoonte eerst onrust te stoken, onder het mom van objectivi teit, en onzekerheid over de weg, die gegaan moet worden. Zodra zij hun la biele geestelijke houding op anderen hebben overgebracht op anderen, die zich gaarne terecht of ten onrechte on der de intelligentsia rekenen schette ren zij over de moedeloosheid en de on zekerheid, die in een volk merkbaar zijn en propageren zij ideeën, die bij zonder neutraal klinken, soms zelfs uitermate onschuldig, maar die voor de goede verstaander recht in de commu nistische kaart spelen. Tot deze categorie, in Nederland de vuurrode kring van Groene-lezers en in Frankrijk de aanhangers van Le Monde, behoort ook Beuve-Mery. Zijn aureool van onafhankelijk-denkend journalist is met de recente geschiede nis rond het geheime rapport-Fechteler verdord. Mocht hij desalniettemin zijn positie blijven bekleden dan zal zijn geluid on middellijk worden herkend als dat van een man, die geen goed begrip had voor de verantwoordelijkheid, waartoe hij werd geroepen. Het bekennen van on gelijk zal deze blaam niet wegnemen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1