Leden van Nederlandse Tafelronde keerden voldaan huiswaarts Geloof en politieke keuze r Echtpaar Klinkhamer viert het diamanten huwelijksfeest AGENDA Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk lO t V Jong Hollanc volgen< Inside III hield v Jaarvergadering slaagde opperbest Hotel te Middenmeer weer „onder water" Allerwege sympathie voor Rode Kruisactie Goede raad voor iedere vrijgezel Op 4 Juni landdag van de Plattelandsvrouwen Zaterdagmorgen luilakviering Een prijs voor de beste langslaper DRIE VERRASSINGEN IN JUNI Uitstekende conferentie op De Haat te Bergen g '}M am Kaastentoonstelling Bergen werd met kansloos verslac. Zeer spannende „Ronde van Alkm Eerste en tweede tee grote cijfers gek MAANDAG 36 MEI 1953 HA, by monde van vele sprekers, hun lof en erkentelükheid te hebben geuit voor de organisatie en het verloop, zijn de deelnemers aan de jaarvergadering van de Nederlandsche Tafelronde huiswaarts gekeerd. Zelden zal een congres zo aan de verwachtingen hebben beantwoord als deze vergadering, waarop de leden van de Alkmaarse Tafel met voldoening en trots kunnen terugzien. ZU hebben door de toewüding waarmede de vergadering is voorbereid, de samen stelling van een gevarieërd programma, een stipte uitvoering en de hartelijke spontaneïteit, waarmede de gasten werden tegemoet getreden, Alkmaar onder enkele honderden Nederlanders en tientallen buitenlanders een voortreffeiyke reputatie bezorgd. Foto van het diner-dansant, dat Zaterdagavond de jaarvergadering van de Nederlandse Tafelronde besloot AAN de lunch, welke Zaterdagmiddag in het Victory Hotel het gastvrije centrum van deze vergadering werd gehouden, zijn reeds de sluizen der wel sprekendheid geopend en hebben verte genwoordigers van verschillende tafels onder aanbieding van vaantjes en an dere bijpassende blijken van herinne ring in vele toonaarden hun waarde ring uitgesproken voor de wijze, waar op de jaarvergaderng was georgani seerd. Tot de buitenlandse sprekers be hoorden de heren Le Troquet en Ri chard uit Frankrijk, de heer Poul Win- ther uit Esbjerg (Denemarken) en de heer Kenneth Clark uit Reading (En geland), welke laatste tafel evenals Alkmaar no. 6 heeft. De heer Clark be sloot zijn hartelijke speech met de aan bieding van een fraai historsch werk over zijn stad. Ook in Alkmaar zal dit jaar weer een grote inzamelingsactie worden ge houden, welke ten doel heeft het Rode Kruis financieel in staat te stellen zijn Veelomvattend en menslievend werk voort te zetten. Hier ter stede zal de inzameling van 2 tot 8 Juni worden gehouden, dus direct na Pinksteren. Tal van stadgenoten hebben reeds hun volle medewerking toegezegd, en ge zien dit enthousiasme mag men er op vertrouwen dat de actie 1953, evenals verleden jaar, een succes zal worden. Het tijdelijke hoofdkwartier wordt gevestigd in het winkelpand op de hoek van de Langestraat en de Mient, dat door „Het Hooge Huvs" belange loos werd afgestaan. De firma Spruvt heeft aangeboden de inrichting van het hoofdkwartier voor haar rekening te nemen. Evenals vorig jaar hebben ooit de plaatselijke muziekcorpsen hun me dewerking weer toegezegd. Het is jammer dan de plannen voor een grote Rode Kruis Sriortdag moeten vervallen, doordat enkele plaatselijke sportverenigingen dusdanig bezet zijn dat zij zich voor dit doel niet vrij kun nen maken. Wel mag men rekenen op de steun van de verschillende Alkmaarse brid- ge-clubs. die gezamenlijk een grote bridge-drive gaan organiseren. Om dit feest volledig te doen slagen, heeft de directie van het Gulden Vlies voor Za terdag 7 Juni belangeloos haar zalen beschikbaar gesteld. Ook de wedvlucht van postduiven belooft een succes te worden. De duiven worden gelost in Orleans in Frankrijk. Aan deze actie zal een bijeenkomst van alle mede wetkers en medewerksters vooraf gaan, waarbij een uiteenzetting zal worden gegeven van de plannen. Der» verga dering wordt gehouden op Woensdag 28 Mei, 's avonds om acht uur in het Gulden Vlies. „HET WITTE SCHAAP". Vrijdagavond wordt in het Gulden Vlies een reprise gegeven van het blij spel „Het Witte Schaap van de Fami lie". Van de medewerkenden noemen wij Cor Ruvs, Sara Hevblom, Yda An drea, Nell Kopoen, Gilbert Ter6teeg Wim van de Brink. Willy Ruys, Ton van Duinhoven en Henny Orri. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Servatius H. M„ zoon van G. J. van Dusseldorp en C. M. M. van der Eisen. Marcellus W„ zoon van J. Zomerdijk en G. C. Bolten. Ma ria H. J., dochter van F. H. M. de Munk en E. Vergouw. Overleden: Geerlig van der Vegt, 59 jaar, geh. met M. Kieft. Jakobus L. Westrup, 53 jaar, geh. m. A. Gorter. POSTHARMONIE BEHAALDE DE EERSTE PRIJS. De Alkmaarse Postharmonie behaal de op het muziekconcours te Zwaag in de marswedstri.id een eerste priis met 109 punten en voorts een lauwerkrans voor het hoogste aantal punten in de marswedstriid over het gehele concours. In de concertwedstrijd werd met 443 p. een tweede prijs behaald. SLACHTVEEMARKT De aanvoer op de slachtveemarkt was Maandagmorgen als volgt: 3 paarden van 700—1150, 150 vette koeien van 500— 1325 en 140 nuchtere kalveren van 35— 80 per stuk; 340 varkens van' 2,00—2,16 per kg. Aan het begin van de geanimeerde lunch werd een extra editie van de Alkmaarsche Courant verspreid, waar in de deelnemers een uitgebreide repor tage en verschillende foto's van de eer ste conferentie-dag troffen. Het num mer werd allerwege hogelijk gewaar deerd en als een blijvende herinnering aan het bezoek aan onze stad mee naar huis genomen. Terwijl de heren in het Victory Hotel bijeen waren, waren de dames in ,,'t Gulden Vlies" aan een lunch verenigd, tijdens welke mevrouw C. F. Vriesen- dorpDelhez uit Groningen en mevr. W. J. TonduVan der Laan uit Alk maar inleidingen hielden over „"Vjlaarom lady-circles?" Het middag-programma vermeldde een bezoek per tram aan Bergen. In de „Rustende Jager" bezocht het gezel schap de tentoonstelling van het werk van leden van het Kunstenaars Cen trum Bergen en sprak mr A. F. Kamp over deze stichting. De schilder Jaap Sax hield vervolgens een inleiding over het werk van de Bergense schilders, waarna de heer J. Schekkerman ten behoeve van de buitenlanders voor een vertaling in het Engels zorgde. Op hetzelfde ogenblik, waarop vele gasten in Bergen vertoefden, verdiep ten anderen zich op de jaarvergadering in de bioscoopzaal van „De Harmonie" in de verenigingszaken van de Neder landse Tafelronde. Naast de behande ling van vele andere agendapunten vond een bestuursverkiezing plaats, welke het hoofdbestuur voor het ver enigingsjaar 19521953 als volgt for meerde; Jhr. S. M. Snouck Hurgronje iTafel Amersfoort)president: mr E. H. Toxopeus (Breda), vice-president; ir J. v. Eek (Arnhem), S. Jurriaans (Amsterdam), L. A. Beels (Tilburg), ir T. G. Tomson (Alkmaar) en J. F. A. Modderman (Nijmegen). Het diner-dansant in het hart van de Wieringermeer, dat de naam „Onder Waterfeest" dankte aan het feit, dat de polder enkele meters onder de zeespie gel ligt, vormde het geslaagde slot van de tweedaagse vergadering. De grote beurszaal van Hotel Smit in Midden- meer is reeds voor vele doeleinden ge bruikt, doch heeft nog nimmer zo'n vreemd aanzien gehad als op deze Za terdagavond. Van de wanden zonden lieftallige, doch vreemd uitgedoste zee meerminnen hun verleidelijkste glim lachjes in de zaal, priemden vervaarlij ke piraten, com;Teet met het mes tussen de tanden, scholletjes aan het rapier, oefenden haringventers ook onder wa ter hun beroep uit en zwommen exoti sche diepzeemonsters rond alsof zij thuis waren. Deze met grote artisticiteit en gevoel voor humor door Piet Sluis geschilderde decors werden gecomple teerd door enorme vissen en meters lange visnetten, welke de zaal overkoe pelden en markeerden en waarop hon derden (kartonnen) haringen de laatste illusie, dat men zich „op het droge" be vond, wegnamen. In deze omgeving, welke zich bij uit stek leende voor een prettig feest, nood de de band „The Dutch Swing College" onder leiding van Peter Schilperoort de aanwezigen ten dans, zorgden ver schillende attracties voor de nodige hi lariteit, werden aan het keurig ver zorgde diner nog vele hartelijke woor den gesproken en bleef men tot het sluitingsuur in de beste stemming „onder water". 4 t>-. De extra editie van de Alkmaarsche Courant, welke Zaterdagmiddag tijdens de lunch werd verspreid, werd door de deelnemers met enthousiasme begroet. Morgen zullen de heer en mevrouw P. Klinkhamer—Olij, Geestcrsingel 42, eens extra in de bloemetjes worden ge zet en daar is alle reden voor. Het is dan namelijk zestig jaar geleden dat beiden in een jachtwagen naar het gemeentehuis van Schermerhorn reden, om er het „ja"-woord uit te spreken. Dat zij hier geen spijt van hebben, blijkt wel uit het feit dat de heer Klinkhamer iedereen ook uw ver slaggever aanrardt om maar zo gauw mogelijk in het huwelijksbootje te stap pen. „Maar de dames zijn de baas" laat hij er steevast op volgen. De heer Klinkhamet was lange tijd werkzaam als boerenarbeider, hetgeen hem maar matig beviel. Hij wilde graag een eigen boerderij hebben, doch dit is maar zelden weggelegd voor iemand die uit een gezin met elf kinderen komt. Hij veranderde menig keer van patroon, tot het hem tenslotte toch ge lukte zelf een bedrijf te stichten. Hard werken. Ook mevr. Klinkhamer—Olij heeft hier hard voor moeten werken. Toen het haar man gelukte aan de Berger- weg in Alkmaar een grote tuin te hu ren, moest zij drie jaar lang elke dag van Stompetoren naar Alkmaar reizen Woensdag 4 Juni wordt in Haarlem dor de afdelingen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in Nord- Holland een landdag gehouden. De bij eenkomst in het Krelagehuis begint om tien uur. 's Morgens zullen verschillen de sprekers en spreeksters het woord voeren, 's Middags wordt een bezoek gebracht aan museum en hofjes te Haarlem en een voorstelling van het Scapino-ballet in het openluchttheater te Bloemendaal. Om zes uur wordt in het Krelagehuis gezamenlijk een war me maaltijd gebruikt. MAANDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Een ban neling van de eilanden (18 jr); Cinema Amerlcain, 8 uur: Veertien bange uren (14 jr); Harmonie Theater, 8 uur: Mensen die men schuwt (14 jr); Vic toria Theater, 8 uur: Peking-express (18 jr.). Nachtdienst apotheken: Hartong van Ark, Langestraat 1. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Grote klaverjasdrive. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Maandag 5.20 17.46 Dinsdag 6.00 18.25 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Maandag 5.25 17.51 11.25 23.51 Dinsdag 6.05 18.30 0.30 12.05 In de vroege morgenuren van de 31ste Mei zal >de „Luilak" ongetwyfeld weer hoogtij vieren. Evenals het vorige jaar zal ook dit jaar in Alkmaar een optocht worden gehouden, waarin zelfgemaakte karretjes e.d. door ver klede jongens en meisjes worden mee gevoerd. Het vertrekpunt van de op tocht is het Canadaplein, waar de deel nemers zich op Zaterdag 31 Mei des morgens om 4.45 uur zullen verzame len. In tegenstelling met vorige jaren, toen één officiële „Luilak" in een lor rie door de straten van de stad werd getrokken, ligt het thans in de bedoe ling dat de jeugd voor meerdere „Lui lakken" zorgt, die tijdens de tocht door de stad Uit hun woningen worden ge haald. Op verschillende punten van de route zal door een drietal wilgentakjes, die aan de deurpost of het raamkozijn van een woning zijn bevestigd, aan de deelnemers van de optocht kenbaar worden gemaakt, dat daar halt ge houden moet worden om een luilak op te halen. De wilgentakjes worden be schikbaar gesteld, zodat de jeugd hier voor niet zelf behoeft te zorgen. Aan de drie „Luilakken", die zich het aardigst hebben uitgedost en zich gedragen als een „echte luilak" zal een prijsje worden uitgereikt; indien er meerdere „goede langslapers" zijn, worden onder hen nog enkele troost- priisjes verdeeld. Hoewel het voor het organiseren van de optocht eenvoudig is, als „de lui lak" in de route woont, is dit geenszins noodzakelijk. Voor hen, die buiten de route wonen, zal een „huisadres" wor den gezocht. Zij, die een „Luilak" willen uitbeel den, dienen zich op te geven bii de hper N. J. Speur, (stadhüis, afd. onder wijs) op Woensdag 28 Mei a.s. tussen 14 en 15 uur Zij zullen dan een num mer ontvangen, hetwelk recht geeft mede te dingen naar een prijs. Een warme bol. Aan de Luilakoptocht kan worden deelgenomen door de schoolgaande jeugd tot en met de leeftijd van 14 jaar, deze deelnemers (geen „luilak ken" dus) behoeven zich niet op te «even; zij dienen alleen Zaterdag vóór Pinksteren op tijd (4.45 uur) op het Canadaplein aanwezig te zijn. Aan het einde van de tocht zal aan iedere deelnemer een warme bol met stroop worden verstrekt. De route. De optocht zal gaan langs de volgen de route:. Canadaplein, Koningsweg, Koningsstraat, Dijk, Toornburg, Ach terweg. Bierkade, Limmerhoek, Laat, Ridderstraat, Zilverstraat, Emmastraat, Kennemerstraatweg, Varnebroek, Lm- denlaan. Westerweg, Geesterweg, Ze venhuizen, Gasthuisstraat, Kerkplein, Langestraat, v. d. Boschstraat, Lom- bardsteeg, Ramen, Marktstraat, Waag- plein. om te helpen bij het werk op het land. Iedere ochtend ging zij lopend naar de stad, om 's avonds na gedane arbeid met de stoomtram weer terug te reizen. Ook later, toen de familie Klinkhamer woonde in het boerderijtje aan de Ber- gerweg op de plaats waar -nu de Han delsschool staat, moest zij nog flink aan pakken. Dit harde werken heeft haar geen kwaad gedaan, want de tachtigja rige bruid vertelde ons dezer dagen dat zij niet weet wat ziekte is. Ook de 82- jarige bruidegom -oelt zich kerngezond en kan zelfs nog zonder bril de krant lezen. Dat beiden het nu na zo'n werkzaam leven wat kalmer aan doen, zal niemand hun euvel kunnen duiden. Toch zal het ook morgen nog een hele drukte zijn in den huize Klinkhamer, want alleen al wanneer de twee doch ters, elf kleinkinderen en twee achter kleinkinderen komen feliciteren, is dat reeds een flink gezelschap. In het kader van de door ons georganiseerde meerdaagse kranten- reizen brengt de Juni-maand een drietal zeer bijzondere verrassingen in de vorm van zeer attractieve tochten, waarvoor de reissom ondanks de honderd procent service, die wordt geboden buitengewoon laag is gehouden. U kunt met ons per touringcar op 13 JUNI 3 DAGEN NAAR VALKENBURG EN DE EIFEL, met verzorging van hotel en maaltijden voor slechts 55,(Drie dagen alleen Valkenburg 45, 23 JUNI 3 DAGEN VALKENBURG—ARDENNEN, eveneens verzorgd, 50,en 30 JUNI 4 DAGEN BELGIE EN LUXEMBURG, met o.m. bezoek aan Brussel, verzorgd 72,50, Deze drie reizen zijn zodanig gepland, dat U verzekerd kunt zijn van comfortabele wagens, prima chauffeurs en ervaren reisleiding, welke U garandeert, dat de mooiste en meest interessante plekjes worden aan gedaan. Ook aan de hotelverzorging wordt alle mogelijke aandacht besteed INLICHTINGEN EN BOEKINGEN AAN HET BUREAU VAN DIT BLAD. Vraagt U ook eens het programma van onze reizen in Juli en Augustus. OM TELEURSTELLING TE VOORKOMEN IS TIJDIGE AANMELDING ZEER GEWENST. IfAN ER verband bestaan tussen geloof en politieke keuze? Deze vraag wordt door velen bevestigend beantwoord, vaak onder verwijzing naar hetgeen zich in hun persoonlijke leven heeft voltrokken. Anderen ontkennen dit verband; geloof heeft voor hen niets met politiek te maken. Voor hen zijn dit twee ge bieden, die elkaar in geen enkel opzicht raken. Voor de ongeveer twintig jonge ren, die dit weekend op De Haaf in Bergen bijeen waren, was dunkt ons de relatie tussen geloof en politieke keuze op zichzelf niet helemaal meer twijfel achtig. Eerder moet het er voor hen om zyn gegaan, wélke keuze er mogelijk is, anders gezegd: hoe men van het geloof uit tot een bepaalde politieke op vatting kan komen. Er is daar op het Vormingscentrum van de Ned. *Herv. kerk ruimschoots gelegenheid geweest tot bezinning op en discussie over deze vraag. Het werd een bespreking met „lijn" uitmondend in vijf vraagpunten, welke scherp de voornaamste problemen omlijnden. „Sprekers van verschillende kleur" over hun ideeën „Doe er maar 'n stevig verbandje om. over VAN DRIE kanten werd het vraagstuk benaderd. Er spraken een socialist, een WD-er en een christelijk-histori- sche spreker. De laatstgenoemde, die overigens de rij der inleiders opende het was de heer Jac. Huibers uit Heerhugowaard, in zijn kring aller minst een onbekende besprak vooral de geloofsinhoud van zijn politieke keuze, waarbij hij zich uiteraard ba seerde op de voornaamste opvattingen van zijn groepering, zoals de bekende grondregel „Daar staat geschreven en daar is geschied", „niet de majoriteit maar de autoriteit". Zijn betoog mond de uit in een vurig appèl, om de poli tieke strijd niet te laten vervlakken tot een actie voor zuiver materiële belan gen, doch hem te laten blijven een strijd voor beginselkwestie. In zekere zin stond hier het betoog van mr W. Glastra, uit Haarlem, lijn recht tegenover. Deze protestants-chris telijke socialist gewestelijk voorzit ter van zijn werkgroep uit de Partij van de Arbeid meende, dat steeds de vra gen, welke Christus heeft geformuleerd in ziin gelijkenis van het laatste oordeel (Matth. 25) op de voorgrond dienen te staan. Voor ieder is er een moment geweest van keuze: de hongerigen te eten geven of niet?, de dorstigen te drinken geven of niet? In zekere zin is dit al reeds een politieke keuze. Daar uit volgt de keuze van de politieke vertegenwoordiger. Wat zij gaan doen is belangrijker dan het geestelijk mo tief. Het is voldoende, wanneer hun be leid voor ons eigen geestelijk inzicht te aanvaarden en te verantwoorden is. De laatste spreker ten slotte, de arts A. J. Koning uit Schagen, stelde, uit gaande van de idee in Joh. I, dat de schepping de gedachte Gods is, dat de christen een steen is en tegelijkertijd een medebouwer van Gods bouwwerk is. Deze gedachte bleek de grondslag voor zijn partijkeuze te zijn. De rechtse groeperingen wees hij af, omdat hij ze te zeer gebonden achtte aan bepaalde opvattingen om het geheel te kunnen meebouwen. De Partij van de Arbeid had volgens hem te verreikende doel stellingen en te utopistische opvattingen Zo kwam hij ten slotte terecht bij de groepering, die volgens hem van geval tot geval beoordeelde, welke beslissing de juiste was, zonder zich al te zeer op een verre toekomst vast te leggen, en die bovendien het individu een kans tot ontplooiing liet: de WD. Vijf vragen. W/ELISWAAR was met deze drie korte inleidingen en het welkomstwoord van de conferentieleider, ds H. B. Meij- boom uit Obdam, de Zaterdagavond vrijwel gevuld, maar toch ontstond er nog een begin van een gedachtenwisse- ling. De conferentiegangers poogden te komen tot een benadering van de vra gen, welke door de inleidingen waren opgeroepen. Nadat de deelnemers des morgens ter kerke waren geweest bij ds Bekius, die het probleem nog eens weer op een andere wijze benaderde, door het in verband te brengen met het verhaal V i. r 71. Met de stoel als een soort slag zwaard in de handen bleef Jimmy staan waar hij stond; hij hield zich doodstil.... Het eerste ogenblik ge beurde er niets. Alleen hoorde hij dui delijk hoe commissaris Kwabberteen in de bedstee vreselijk zat te klapper tanden Dat scheen ook door te drin gen tot juffrouw Wabbel. want ze riep zachtjes: Dirruk. ben je daal? Luister 's goed. Ik hóór wat in de bed stee". Er werd wat gestommeld en toen zei iemand met een rauwe stem: „Waar is die kerel gebléven? Is-ie in de kelder geva'len?" „Natuurlijk is-ie in de kelder gevallen, Dirk", fluisterde juffrouw Wabbel, „maar ik hoor gelui den in de bedstee en dat vertrouw ik niet. Wat kan dat nou weer zijn „Steek de lamp weer aan", gromde de ander. „Jij met je kippedrift om die lamp uit te slaan. Ik kan geen hand voor ogen zien!" Jimmy hoorde duide lijk hoe juffrouw Wabbel in haar tas naar een doosje lucifers begon te zoe kenHij hoorde haar grabbelen naar een lucifer en wachtte tot het vlamme tje aanflitste. Het licht dat het ver spreidde was voldoende voor Jimmy om in één oogopslag te zien, dat er vlak vóór zijn voeten een zwart gat gaapte Links daarvan bevond zich de weduwe Wabbel mei het lucifertje in haar hand en rechts stond niemand minder dan Dolle Dirk in eigen persoon.... van de profeet Bileam die voor de keus v/ordt gesteld, zijn volk te vervloeken, zetten zij Zondagsmiddags de discussie voort. De inleiders kwamen in grote eens gezindheid tot de formulering van vijf vragen, welke later in drie secties wer den besproken. Deze vragen raakten de volgende problemen: 1. Hoe zien we de overheid? Is deze te allen tijde van God gesteld? Waar ligt de grens van ónze gehoorzaamheid? 2. Biedt de democra tie steeds voldoende waarborgen voor de vrijheid van het individu? 3. Hoe zien we begrippen als maatschappij en vrijheid in christelijke zin? 4. Welke is de verhouding b.v. tussen reformato risch christendom en Nederlanderschap? 5 Hoe zien wij de herbewapening? Het waren deze kwesties, die in het verde re verloop van de discussie voortdurend aan de orde kwamen. Ds Meijboom heeft ze ten slotte in zijn samenvattend slot woord geplaatst onder het licht van Christus' koningschap. Dat wil overi gens allerminst zeggen, dat toen de dis cussie volkomen was uitgeput. Integen deel: hoewel' een deel der aanwezigen nog Zondagmiddag moest vertrekken, beeft de rest des avonds met name over punt^ vijf de besprekingen voortgezet. Leerzaam. J-JOEWEL de belangstelling misschien het tegendeel zou kunnen doen ver moeden, kwam het merendeel van de jongeren niet uit een bepaalde politieke groepering. Het kwam, zo was onze in druk, aan de discussie ten goede, dat dit zo was. Daardoor namelijk kreeg deze een openheid en een frisheid, die verkwikkend werkten. Daardoor ook kwamen er vragen naar voren, die in een ander geval misschien onuitgespro ken zouden zijn gebleven. Een der inleiders bekende ons later, dat hij van deze besprekingen tenmin ste evenveel had geleerd als zijn gehoor. En dit op zijn beurt is naar huis terug gekeerd, boordevol herinneringen aan een samenzijn, dat even voortreffelijk van organisatie als van sfeer was. Voor het behoud van de kaasmarkt Op Vrijdag 20 Juni zal door de Stich ting Fonds tot Behoud van de Kaas markt te Alkmaar weer een tentoon stelling met keuring van fabrieks- en boerenkaas worden gehouden. De deel neming staat voor ieder open. De kaas moet daags te voren zijn gewassen en geolied en op de keu- ringsdag, dus op Vrijdag 20 Juni 1952, op het marktplein aanwezig zijn. Fa brieken moeten minstens 200 stuks en zelfkazende boeren minstens 100 stuks hebben aangevoerd (Edammers of Commissie). Er wordt door deskundi gen gekeurd op kwaliteit en afwer king. De prijzen zijn als volgt: le prijs ver gulde zilveren medaille plus 25; 2e prijs zilveren medaille plus f 20; 3e prijs verzilverde medaille plus f 10; 4e prijs vergulde medaille plus f 10. Op de tentoonstellmgsdag zal de markt bezocht worden door H. M. Ko ningin Juliana en Z. K. H. Prins Bern- hard. Tijdens dit korte bezoek on geveer om 11 uur wordt het markt plein ontruimd en mogen alleen be langhebbenden (aanvoerders en ko pers) met hun echtgenoten op het plein aanwezig zijn. De uitreiking der prijzen zal om 12 uur plaats vinden in Café Marktzicht op het Waagplein. Voor de stapel kaas welke het hoog ste aantal punten behaalt heeft de ge meente een zilveren wisselbeker be schikbaar gesteld. Wie de beker driemaal wint mag hem in eigendom behouden. Aan alle aanvoerders wordt verzocht de kaas op deze voor Alkmaar zo heu gelijke dag geolied ter markt te bren gen. FILM OVER NIEUW GUINEA. Het Verbond der Lage Landen zal Donderdagavond in Het Wapen van Heemskerk een bijzondere Nieuw Gui- neafilm vertonen, waarbij dr W. A. Veenhoven een uiteenzeting zal geven over het nationaal belang van Nieuw- Guinea. WEER ATOOMBOM-PROEVEN IN DE STAAT NEVADA Zondagmorgen is in Nevada opnieuw een atoombom tot ontploffing gebracht. Duizend militairen bevonden zich in mangaten op enkele kilometers van de explosie. Zij rukten na afloop van de ontploffing op om de schade aan mili taire uitrustingsstukken te onderzoe ken. In een productief kwartiertje Jong Holland ,zich naar de ovei in de wedstrijd tegen Bergen, periode lukte bijna alles. Het meynJansenHoekstra rukte ger verdediging uitelkaar, waai voor keeper Timmermans zeer werd. Juist in dit korte ogenblik de oranjehemden uitstekend grond, met drie doelpunten a ning. De Bergenaren, die met invallers verschenen hielden te kort om tegen de hechte J' landverdediging succes te kun: ben. Toch hadden de duinkan een tegengoal verdiend. Het echter niet mee. Zelfs niet, t( langs enkele Alkmaarders glipt ver inschoot, werd dit doelpi onrechte, wegens, vermeend bi afgekeurd. Klokslag zeven uur liet schei Vloon aftrappen. Alsof er gee partij bestond, gingen de oranj naar voren en wisten de bal Bergerdoel te plaatsen. Een i dat in des scheidsrechters og< goedkeuring kon vinden. G. Wesse/s werd win Zaterdagavond werden in pen van Haarlem" de slotw< gespeeld van de succesvolle R Alkmaar, die twintig avonde belangstelling heeft gestaan, langstelling was groot op de en er was sensatie in overvlo men weet, hadden Wessels en de beste kansen. De eerste p; gerLigthart was al direct va der gehalte. Ligthart was n.l stekende vorm en beëindigde tij van 140 car. in twee beui serie van 16 en één van 124). Daarna volgde een wel zt nende partij Van Lingen die door de laatste met sic carambole verschil verloren toen kwam de serieuse cam Wesels aan de beurt tegen J (175 tegen 325). G. Wessels op dreef en wist deze partij o wijze te winnen. Toen stondei en Ligthart gelijk en moest e singspartij tussen deze twee s winnaar van de „Ronde" aan\ Voor Wessels, die pas ee: partij achter de rug had, was moeilijke opgave. Maar hij tanden op elkaar en wist na de strijd tegen Ligthart (175 t te winnen en daarmee op schitterende wijze de titel „Ronde-winnaar" te behalen, heeft ook met ere in deze gespeeld. Natuurlijk werden na afl hartelijke woorden gesproken men gezellig bijeen om dit rr ces van de afdeling Alkmaa: Ned. Biljartbond te vieren. V werd gebracht aan de pers zich voor de organisatie vee hadden gegeven. De afdeling heeft een bijzondere activ toond en kan met het succes tevreden zijn. Het eerste en reserve-team hebben gisteren gevoelige nedei ten incasseren. Inside I kreeg 1 de Haarlemse LTC II, waarin de maar bekende Dick van Ley speelde. Het werd een 71 o voor de Haarlemmers. Het tweede bracht het er niel af. In de uitwedstrijd tegen Holanders werd met 62 ned loren. Inside III zorgde voor de e winning. Aemstelspelers III w 62 geklopt, zodat onze stadg uitstekende kans op de ka] maken. Hoewel Inside IV m« vallers moest uitkomen werden in de uitwedstrijd tegen DEM lijk gedeeld. De volledige uitslagen luide INSIDE I—HAARL. LTC Heren Enkel: Th. J. Damsté- 5—7, 7—5, 6—8; C. TeitlerD. 1—6, 00. Dames Enkel: R. Koppen- Schmeink 6—3, 6—3; mej. 1 mej. T. Domhof 57, 36. Gemengd Dubbel: mej. E. Th. J. Damstémej. I. Adams- 2—6, 46; mej. R. Koppen er —mevr. L. Schmeink en D. 0—6, 6—1, 2—6. Heren Dubbel: Th. J. Damsté IerD. v. Meir en D. v. L' 4—0. Dames Dubbel: mej. R. Kopj E. Wynnemej. I. Adams c Domhof 06, 46. VLIEGENDE HOLLANDER I- 6—2 Heren Enkel: Pallet—G. V< 6i; v. DijkP. Adolf 1—6, Dames Enkel: mej. Voorthu Boonen 4—6, 26; mevr. mevr. De Heer Kloots 79, Gemengd Dubbel: mevr. D Pallet—mevr. Boonen en P. 62; mej. Voorthuyzen en M< De Heer Kloots en Verroen 6- Heren Dubbel: Mercks en roen en Adolf 86, 68, 6- Dames Dubbel: mej. Voor mevr. Hoekstramevr. Boonei De Heer Kloots 63, 64. INSIDE III—AEMSTELSPE 6—2 Heren Enkel: G. Buers— 61, 62; P. de Koning 63.- 63. Dames Enkel: mej. A. Kc Vlasman 7—5, 36, 7—9; mej —mevr. M. Kiddelhoff 810 Gemengd Dubbel: mej. A. iienesch—heer en mevr. Iserie

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2