De Conventie van Bonn is getekend De jongste Engelse invoerbeperkingen Minister Stikker zal voorzitter van de O De haringvloot is aan schot Harjono uit ziekenhuis ontslagen In vrijheid gestelde Sachs gisteren opnieuw gearresteerd De aanslag Amsterdamse rechtbank behandelde de zaak-Westerling in raadkamer Gevangenen gewurgd of opgehangen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN TERREUR IN INDONESIË Bende trok moordend en plunderend door dessa Frankrijk verwierf zeer ruime garanties Oost-Duitsland werkt met dreigementen Economische verhouding Europa-V.S. is ongezond P.T.T. beambten in arrest BEIERSE MINISTER VAN JUSTITIE AFGETREDEN RIDGWAY NAAR PARIJS Dinsdag 27 Mei 1952 149e Jaargang No- 124 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN VAN CAFÉ UDEN De expori-industrie niet pessimistisch Ondanks de beperkingen, die Enge land ten gevolge van zijn betalingsba lansmoeilijkheden aan de invoer heeft moeten opleggen, heeft zich bjj de Ne derlandse fabrikanten en exporteurs, die van deze importbeperkingen de schadelijke gevolgen ondervonden een zeker optimisme gehandhaafd. Dat is o.a. gebleken uit het de om standigheden in aanmerking genomen vrij gunstige verloop van de inschrij vingen voor de binnenkort in Londen te houden internationale levensmidde len-jaarbeurs. Nu het dezer dagen met Engeland afgesloten handelsaccoord in derdaad nog enige ruimte laat voor de Nederlandse export, met name van bloembollen, biscuits, gecondenseerd fruit, cacao en suikerwerken, is de be langstelling van Nederlandse zijde voor de Londense Food Fair gestegen. Het gevolg daarvan zal zijn, dat de ruimte, die het Centraal Instituut ter Bevorde ring van de Buitenlandse Handel op de beurs voor Nederlandse inzendingen gereserveerd had, volledig bezet zal kunnen worden. Dat is van veel gewicht, aangezien ons land tegen het buitenland zal moe ten concurreren, een strijd, die zwaar der geworden is tengevolge van de ver mindering van de Engelse import en tegelijkertijd omdat Nederland nu een voet in Engeland aan de grond houdt. In de nacht van Maandag op Dinsdag ls een bende van onbekende herkomst moordend en plunderend door de dessa Sumunglarang in het Tjirebonse ge trokken. Negen bewoners verloren het leven, drie werden gewond en een honderdtal huizen ging in vlammen op. Tussen Pare Pare en Barru heeft een gewapende groep van circa 150 man vier autobussen aangehouden toebeho rende aan Indonesiërs en een Sedan toebehorend aan een Chinese ingezetene van Makassar. Oppositie afwezig, bevolking zonder interesse: HE CONVENTIE VAN BONN is gistermorgen in een plechtigheid in de ver- gaderzaal van de Bondsraad door de Westelijke ministers van buitenlandse zaken en de Westduitse kanselier Adenauer ondertekend. Ieder der ministers zette vijftien maal zijn handtekening onder de conventie zelf en onder de schriftelijke toelichtingen. Adenauer zei in zijn welkomswoord, dat de conventie aan Duitsland vrijheid zal brengen en vrede zal verzekeren. Hij gaf voorts uiting aan zijn overtuiging, dat het verdrag met dat inzake de Europese verdedigings gemeenschap zal leiden tot herstel van de eenheid van Duitsland. Minister Schuman heeft namens de Westelijke ministers het uithoudingsvermogen ge prezen, waarmee Adenauer het tot stand komen der verdragen heeft nagestreefd. De ondertekening was een plechtigheid in beperkte kring. De leden der oppositie hadden verstek laten gaan, de landen van de Europese verdedigingsgemeenschap waren niet uitgenodigd. De bevolking toonde zeer weinig belangstelling. tussen Oost en West zullen verhogen. Zowel aan de grens met de Westelijke zones als aan de grens met Berlijn zal er naar worden gestreefd, het „bin nendringen van spionnen, saboteurs en agenten van Amerika" te voorkomen. De controle zal worden verscherpt. De verscherping zal echter worden opge heven, zodra er overeenstemming wordt bereikt over verkiezingen in geheel Duitsland, Als West-Berlijn geen eind INTUSSEN is thans ook bekend ge worden, welke garanties Frankrijk heeft weten los te krijgen ten aan zien van een eventuele uittreding van een lid der Europese verdedigingsge meenschap. Frankrijk had deze speciaal willen hebben met het oog op een poging van Duitsland om zich uit de EVG los te maken de Westelijke ministers hebben doen weten, dat zij voor alle gevallen van uittreding moe ten dienen. Afgesproken is thans, dat Britse en Amerikaanse troepen in Europa zullen blijven .zolang de toestand dit vereist. Er zullen geen Duitse soldaten worden gerecruteerd, voordat de Conventie van Bonn door de vier ondertekenaren is goedgekeurd. President Truman zal be kend maken, dat het uittreden van een lid uit de EVG zal worden beschouwd als een verzaken van de Conventie van Bonn. Deze garanties moeten worden onderworpen aan de goedkeuring van het Amerikaanse Congres en het Britse Lagerhuis. QNGEVEER terzelfder tijd, waarop de Conventie van Bonn werd onderte kend en West-Berlijn van de geallieer de autoriteiten bevoegdheden en vrij heden verkreeg, overeenkomende met de aan West-Duitsland verleende, heeft Oost-Duitsland maatregelen aangekon digd, welke waarschijnlijk de spanning Europese idee leeft in de geest der volkeren MA twee jaar voorzitter te zijn geweest van de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking zal minister mr D. U. Stikker zich niet meer candi- daat stellen, zo heeft hij gisteren zonder nader commentaar te leveren medegedeeld. Zijn ambtstermijn loopt in Juli af. Op de vergadering van de Raad van Europa, die te Straatsburg werd gehouden, hebben politici van vijftien landen een opvolger gekozen voor de Belg Paul Henri Spaak, die als voorzitter aftreedt. Met grote stemmenmeerderheid werd Francois de Menthon, parlements lid voor de Franse volksrepublikeinen, gekozen. De socialistische afgevaardigden steunden de Noorse socialist Finn Moe in plaats van de Nederlandse socialisti sche afgevaardigde, de heer v. d. Kieft. Het ministerscomité van de Raad heeft verklaard, dat de toestand in de wereld de afgelopen zes maanden is verbeterd. Dank zij de grotere samenwerking tussen de landen van het vrije Europa, wordt de vrees minder. Hoewel het beslissende stadium nog niet is bereikt, is het moeilijkste werk achter de rug. De Europese idee is werkelijkheid geworden in de geest van de volken. misch welzijn als op hun beider vei ligheid, dan is duidelijk aangegeven, dat beide partijen zich moeten vereni gen in het opbouwen van een belan gengemeenschap op basis van gelijk heid en gezamenlijke verantwoorde lijkheid. Voor de landen van de O EES betekent dit, dat zij hun huidige organisatie verder moeten vervolma ken door het uitwerken van een sy steem krachtens hetwelk collectieve herstel- of preventieve actie mogelijk wordt. De economische commissie voor Europa constateert in een algemene studie, dat de monetaire maatregelen in Frankrjjk en het Sterlinggebied iets te laat zijn genomen, daar de specu latie reeds haar rol had gespeeld. yOOR de consultatieve vergadering van de Raad van Europa heeft mr D. U. Stikker gisteren het rap port van de OEES ingediend. Hij noemde deze laatste rede tot de ver gadering zijn „mogelijke persoonlijke zwanenzang". Hij wees er op, dat de volken van Europa ondanks de ver betering van de laatste vier jaren, nog steeds lijden aan de gevolgen van de oorlog. Bovendien wordt van de regeringen verlangd, dat zij omvang rijke bewapeningsprogramma's uit voeren. Ter voorziening in deze tegen strijdige behoeften moeten de produc tieve hulpbronnen van Europa ten volle en met de grootst mogelijke ef ficiency worden gebruikt. Dit leidt tot het eerste doelwit: uitbreiding van de productie. Ter verbetering van de huidige economische situatie moet er worden gestreefd naar een blijvende oplossing door het tot stand brengen van een werkelijk gezonde economi sche verhouding tussen Europa en de V.S. Wanneer wordt erkend, dat beide continenten op elkaar zijn aangewe zen, zowel met het oog op hun econo- Bij PTT gedetacheerde recher cheurs van de Rijkspolitie hebben in samenwerking met de Haagse recher che vijf beambten van PTT gearres teerd. Deze beambten worden verdacht van diefstallen van koper en lood uit het centrale magazijn van PTT. Het vijftal is voor de officier van Justitie geleid en nadien in verzekerde bewa ring gesteld. In verband met deze zaak zijn ook twee personen, verdacht van heling, aangehouden. Weerbericht Verwachting tot Woensdagavond: KOUDE WIND Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen en een matige tot vrij krachtige westelijke wind. Morgen overdag wisselende bewolking met enkele buien. Krachtige en in de middag mogelijk nu en dan harde wind tussen West en Noord west. Vrij koud. maakt aan de Westelijke spionnage- centra op zijn gebied, zal Oost-Duits land maatregelen moeten nemen, die vele moeiijkheden voor de stad zullen teweegbrengen", zo is verder aange kondigd. Men heeft in Bonn deze ver klaringen niet al te zwaar op'genomen. De Westelijke ministers en bonds kanselier Adenauer zijn gisteravond naar Parijs vertrokken voor de onder tekening op heden van het verdrag in zake de Westeuropese verdediging. Bo vendien zal Acheson er besprekingen met de Franse regering gaan voeren, over de hulp aan de Fransen in Indo- China, de Franse politiek in Noord- Afrika en de Amerikaanse inkopen in Frankrijk. Gisteravond hebben de ministers Eden en Acheson te Parijs gesproken over de instelling van een internatio naal commando voor het Midden-Oos ten in het licht van de jongste Egyp tische voorstellen. Verder is de jongste Russische nota aan Perzie ter sprake gekomen, alsmede de toekomstige Brits-Amerikaanse politiek ten aanzien van de bestandsbesprekingen in Korea. De haringvloot is op 56 graden 50 min. N. breedte, dat is ongeveer tus sen de Orkaden aan de Noordkust van Schotland en de Zuidpunt van Noor wegen aan schot. Gistermiddag tus sen vier en vijf uur is op vrijwel alle schepen de visvlag gehesen. Nadat de schippers de aloude roep „Op hoop van zegen" hadden doen horen, voe ren de schepen achteruit de vleet ln zee. Iedere logger heeft al honderd meter netten in zee hangen. Als de netten volledig „afgerold" zijn han gen er 180 km netten in de Noordzee. Zullen de malse maatjes zich laten vangen? Dat is de vraag. Om mid dernacht klonk op alle schepen ,,'t is van halen" en toen zou blijken wie de gelukkige vangers waren. AMERIKAANSE DUIKBOTEN VOOR ONS LAND Carl Vinson, voorzitter van de com missie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden i heeft een wetsontwerp ingediend, waar- 1 in machtiging wordt verleend om twee onderzeeboten aan Nederland uit te le nen. Duitse vredespact te Bonn. V.l.n.r.: Acheson, Adenauer, Eden en (op de joto half zichtbaarSchumann. De Beierse minister van Justitie, Josef Mueller, heeft Maandag zijn ont slag ingediend na het verzoek van premier Erhard, Zaterdag j.l. Mueller had geweigerd volledig samen te wer ken met een parlementscommissie, welke een onderzoek instelt naar de relaties tussen Mueller en enige per sonen, die beschuldigd zijn van fraude op grote schaal. Weer twee arrestaties De Indonesische militaire attaché, overste Harjono op wie in de nacht van Woensdag op Donderdag een aanslag werd gepleegd, heeft gistermorgen ge heel hersteld het ziekenhuis „Bronovo" in Den Haag verlaten. Opnieuw zijn twee personen, ver dacht van medeplichtigheid aan de aanslag op overste Harjono, Indone sisch militair attaché te Den Haag, in hechtenis genomen. Het zijn de 48-ja- rige garagehouder W. J. S. en de 55- jarige L. J. A„ zonder beroep, woon achtig te Den Haag. Dit is een strijd om vrijheid en tegen fascisme De secretaris van de Zuidafrikaanse vakvereniging van arbeiders in de kledingindustrie, Sachs, is gisteren voor de tweede maal in drie dagen tijds gearresteerd wegens overtreding van een regeringsbevel om geen po- Mussolini's zuster met fascistengroet begraven Maarschalk Graziani, de laatste Italiaanse minister van defensie tijdens het regime van Mussolini, is beschuldigd van het voeren van fascistische actie. Bij de begrafenis van Evidge Maniani Mussolini bracht hij de fascistengroet. Vele omstanders volgden hem. litieke bijeenkomsten bjj te wonen. Zaterdag was Sachs onder borgstelling weer vrijgelaten. Gistermorgen moest hij in Johannesburg voor het gerecht verschijnen en werd hij opnieuw onder borgstelling op vrije voeten gesteld. Sachs begaf zich daarop naar het raadhuis in Johannesburg waar zich ongeveer 3000 stakende arbeiders hadden verzameld. „Dit is een strijd om vrijheid en recht tegen fascisme", aldus verklaarde Sachs. Boven aan de trappen van het raadhuis staand verklaarde hij zijn rede, die hij Za terdag had willen houden, te zullen uitspreken, tenzij de politie dit zou verhinderen. Voor hij zijn rede kon beginnen werd hij door zes politie mannen gearresteerd. Gisteren waren alle fabrieken in Jo hannesburg, behalve de kantoren, ge sloten. Generaal Ridgway is Maandagavond per vliegtuig uit New-York naar zijn hoofdkwartier te Parijs vertrokken. De politie verklaart, dat de pistolen, waarmee de aanslag werd gepleegd, bij A. en S. thuis gevonden zijn. De Zaterdag gearresteerde stucadoor C. A. van D. heeft erkend, dat hij zijn bemiddeling heeft verleend bij het verschaffen van vuurwapenen aan M. P. en F. A. C. Eén van deze laatsten heeft volgens de politie een volledige bekentenis afgelegd. Na de aanslag hebben P. en C. de pistolen bij Van D. teruggebracht. S. en A. hebben na de oorlog gastvrijheid van Van D. geno ten. Van D. heeft de pistolen bij S. en A. terugbezorgd. Voorts werd van politie-zijde ver klaard, dat men tot dusverre geen en kel direct aanwijsbaar verband tussen de aanslag op overste Harjono en de affaire-Westerling heeft kunnen vin den. De landelijke Organisatie van Oud- illegale strijders stelt er prijs op te verklaren, dat zij als organisatie met deze aanslag niets uitstaande heeft. Wel zal zij alles in het werk stellen om langs wettelijke weg te bereiken, dat haar leden in vrijheid worden gesteld. Ter toelichting deelde een bestuurs lid mede, dat behalve de heer v. D., voorzitter van de LOOIS, nog twee leden werden gearresteerd. HE aanslag op een lid van het Indone- sische Hoge Commissariaat in Den Haag is opgehelderd. De recherche heeft twee mannen gearresteerd en een derde eveneens in bewaring geno men, omdat hij de verdachten van wa pens zou hebben voorzien. Wij achten het bijzonder gelukkig, dat de politiële instanties met zulk een voortvarend heid te werk zijn gegaan. In de eerste plaats, omdat ieder weldenkend mens een diepe afschuw moet gevoelen voor overvallen als die op Harjono; omdat in een rechtsstaat het spelen van eigen rechter onder geen voorwaarde kan worden getolereerd. Bovendien heeft het snelle ingrijpen van de politie tot resultaat, dat geruchten in Indonesië, waar men zeer spoedig tot de gedachte komt, dat Nederland van een samen werking op vriendschappelijke basis niets moet hebben, de kop worden in gedrukt. Ten slotte, omdat Nederland hiermee aan dat land een voorbeeld heeft gesteld op het terrein van poli tieel ingrijpen na begane misdaden. In Indonesië worden overvallen in serie gepleegd zonder dat ooit van een hardhandig optreden tegen daders sprake is. Het kan ons volkomen onverschillig laten welke bedoelingen Meine Pot en Colson kunnen hebben gehad bij het plegen van de aanslag. Het is nimmer duldbaar, dat de revolver als argument wordt gebruikt in een discussie over de vraag of Westerling de Nederlandse zaak gediend dan wel benadeeld heeft. Wij nemen aan en berichten spra ken hier reeds over dat deze Wes terling van het optreden van Pot en Colson niets heeft geweten. Zijn advo caat heeft ook al gezegd, dat hij veel te verstandig is om zich in zijn positie met een actie tegen een tegenstander in te_ laten. Zijn situatie zou daardoor ernstig worden aangetast. Daarenbo ven is Westerling, voorzover wij we ten, er de man niet naar om anderen uit zijn naam met revolvers te laten schieten. Als er geschoten wordt, is hij er zelf wel bij, geloven wij. Meine Pot en Colson zullen tegen over de Nederlandse rechterlijke macht komen te staan. Die naar recht, eer en geweten weet te vonnisen. Daarop zijn wij volkomen gerust. Maar daarmede is de zaak voor ons gevoel in genen- dele opgehelderd. VEEL ernstiger is het namelijk, dat er in ons land nog altijd lieden blijken rond te lopen, die zoveel gebrek aan zelfbeheersing hebben, dat zij in vredestijd oorlogsmiddelen gebruiken om aan hun mening kracht bij te zet ten. Het woord neo-facisme is gauw gebruikt. Wat men er precies onder verstaat is niet in twee woorden te zeggen. Een feit is evenwel, dat er hier te lande organisaties zijn, die uit over wegingen van wat zij vaderlandsliefde noemen. klaarblijkelijk aanzetten tot daden, die de orde en rust in hoge mate verstoren en die aan de naam van ons land tegenover buitenlandse mogendheden afbreuk doen. Het zou even dwaas als onverstandig zijn, in dien aan deze verenigingen geen ern stige aandacht werd geschonken. Zo ernstig, dat de mogelijkheid van mis stappen als thans begaan wordt uitge sloten Men moet de positie van de heer Westerling hier buiten laten. Tegen standers van diens activiteiten zijn er ook in het dusgenaamde rechtse kamp in groten getale te vinden. Persoon lijk hebben wij ook geen al te grote bewondering voor mannen, die in een Wild-West-film een goed figuur zou den slaan, of in boekjes, die een slechte invloed op de jeugd hebben. Westerlings zaak is sub judice. Wij zul len er te eniger tijd wel meer van ho ren. Het gaat niet aan in deze situatie stemming vóór of tegen hem te ma ken. De rechter moet onafhankelijk van openbare debatten zijn zaak be oordelen. Wij hopen van harte, dat de Indone sische regering zo verstandig zal zijn geen ongelijksoortige zaken aan elkaar te verbinden. Het zou te veel eer zijn voor een daad, die niet streng genoeg kan worden veroordeeld. Geen onmiddellijke inbewaringstelling HE Amsterdamse rechtbank onder pre- sidium van mr B. de Gaay Fortman heeft gistermiddag in raadkamer voor de tweede maal de beroepszaak behan deld betreffende de eventuele inbewa ringstelling -an Westerling. Deze werd echter niet ter zitting gevangen geno- Volksgerechtshoven op eiland Koje gelasten terechtstelling Geallieerde autoriteiten hebben gis teren enige tot nu toe geheime gege vens over de terreur, die vurige com munisten onder de tachtig duizend noordelijke krijgsgevangenen op het eiland Koje hebben uitgeoefend, open baar gemaakt. Fanatieke communistische officieren onder de krijgsgevangenen hadden een centraal comité opgericht, dat er al lengs in slaagde door terreur de macht in de krijgsgevangenenkampen in han den te krijgen. Gevangenen, die tegen de wensen der communisten ingingen, werden door „volksgerechtshoven" ter dood veroordeeld en terecht gesteld, hetgeen door wurging of ophanging ge schiedde. Zo werden op 19 September j.l. in een bepaalde afdeling gevechten ge leverd. Hierbij en als gevolg van daar op volgende „terechtstellingen", uitge voerd op last der uit communistische gevangenen samengestelde „rechtban ken", zijn vijftien gevangenen om het leven gekomen. Het was ook het „Cen trale Comité", dat het ontvoeren van de voormalige kampcommandant, bri gade-generaal Dodd had georganiseerd. Er kan geen nauwkeurige schatting worden gemaakt van het aantal krijgs gevangenen, dlit door mede-krijgsge vangenen, op last der communistische leiders, is vermoord. De communistische gevangenen maak ten bij de gevechten met Amerikaanse soldaten onder meer gebruik van tot speren geslepen tentpalen en stenen. men. De rechtbank zal later uitspraak doen. Naar bekend had de rechter-commis- saris, mr J. Knottenbelt, voor wie Wes terling op de dag van zijn arrestatie geleid werd, beschikt dat geen termen voor onmiddellijke vrijheidsbeneming aanwezig waren. Tegen deze beschik king tekende de officier van justitie, jhr mr A. Reigersman, beroep aan. Bij de eerste behandeling was de recht bank van oordeel, dat de beschikking in de terminologie, zoals mr Knotten belt deze had gesteld, niet aan alle ju ridische eisen voldeed. Zij oordeelde dus, dat er geen beschikking bestond, dat de officier dus niet in beroep had kunnen gaan en verklaarde hem niet ontvankelijk. De officier bleef toen slechts één weg open: hij tekende cassa tie aan. In cassatie besliste de Hoge Raad, dat de beschikking van de rech- ter-commissaris wèl aan de juridische eisen voldeed. Zo arriveerde Westerling gistermid dag opnieuw in het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht te Amsterdam, vergezeld door zijn verdediger, mr A. G. Veldhuis uit Naarden. De behandeling in raadkamer duurde nog geen kwartier en er viel geen on middellijke beslissing. Naar de advocaat mededeelde, persisteerde mr Reigers man, officier, bij zijn eis tot inbewa ringstelling. Gisteren werd op de Amsterdam se effectenbeurs wederom geen prijs courant opgemaakt. ALKMAABSCBE COUBANT TARIEVEN: Advertenties Iff ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag tn Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd„ 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordamll, Tel. 3320 Postgiro 187294 slotte decharge lissie dank ge- dat zij had ver- d vastgesteld op 18150,49, waarin an f 900,37. Het geen afrekening can de tentoon- n tot het IJ uit de provinciale waarover de linkelberg, enige zen enige be- c omdat men te spoedig ver- ok het volgende nen doen. ergastenbelasting n de voorstellen adering van de naand in Breda i uitvoerig van ver het voorstel irdeling van het 0.a. speciaal de op het geringe T heeft met de en voor Vreem- zou met name r drastische ver over een even- an enkele centen fonds kan wor- rdering van het in verschillende ite verdeeldheid, is men van oor weinig mogelijk en vond de idee or deze kosten te jk. Waarom niet, bakkers, slagers, 1, die het meest ienbezoek profi- ten betalen? Tot e algemene ver- :md de secretaris jaarsvergadering Zaandam geko- 25-jarig bestaan k. 'an de notulen lkmaar bezwaar irecteur, die zelf neemt, belast is notulen, vergadering, die de ANVV werd n gezamenlijke de afgevaardig- lakten over het t de Amsterdam- egd op de hoofd- ichtigen aan de -jarige kastelein in de Staalstraat oofddader heeft te willen roven, onbank van het tentie. ing Med.) .ETON een vervelende iigheden een on- ons feuilleton, geplaatste afle- van Vrijdag, jorkomende stuk d weer op. Ons len gepubliceerd

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1