Zuiderzeewerken wil Westerpolder voorrang verlenen Prins Bernhard in Zuid-Limburg Kind in ton gestopt Anti-revolutionnaire partij luidt de verkiezingsstrijd in Rechisireekse verbinding van Alkmaar naar Harderwijk? Ook zoetwaterbekken in de Waddenzee Nederlandse ambulance auto voor Siam Haatcampagnes tegen Ridgway Hartelijk welkom in Maastricht Oplossing van woning nood en werkloosheid Magnetiseurveroordeeld de £ha<3 naatUui smaak Regering maakte enkele kapitale fouten Anderhalf jaar wegens poging tot diefstal Uw favoriet op uw vest fCoAl B&iJteJh De televisie zetelt nog niet op een zegekar Brutale diamantroof in de hoofdstad Een premieregeling bij aankoop inkuilmachines Reuzenzeelt gevangen in de Beemster DINSDAG 27 MEI 1952 (Van een onzer redacteuren) UET ligt in de bedoeling van de Dienst der Zuiderzeewerken om na het be- eindigen van de werkzaamheden aan de Oosterpolder in het Zuidelijk bekken van het IJselmeer, eerst de Westerpolder aan te leggen, mits de regering hier mee kan instemmen. De Zuiderzeepolder langs de Gooise kust komt in dat geval het laatst aan de beurt. Deze mededeling werd door de eerstaanwezend ingenieur van de Zuiderzeewerken, ir K. A Bazlen gedaan op de vergadering van de Noordhollandse Waterschappen, die Maandag te Amsterdam werd ge houden. In antwoord op een hem gestelde vraag zeide de heer Bazlen, dat de wijze, waarop de Westerpolder bU Hoorn zal worden aangesloten nog niet is utigemaakt, al is het zeker, dat de Coenstad zijn waterfront zal behouden. ming en het handhaven van een zoet IJselmeerbekken is van veel belang voor het toelaten van water in de pol dergebieden achter de oude zeedijk. Het is dus zaak voor een geregelde toevoer van zoet water zorg te dragen en in verband daarmee zijn reeds stemmen opgegaan om door kanalisatie van de Lek meer zoet water naar de IJsel te brengen. In dit verband merkte spreker op, dat er thans ook wordt gewerkt aan de afwatering van het Balgzandkanaal, waardoor men hoopt te voorkomen, dat bij het schutten van schepen uit het Noordhollands Kanaal bij Den Helder zout water naar binnen dringt. VOLGENS de voorlopige plannen zul- len Wester-, Zuider- en Oosterpol der door verschillende hoofdwegen worden gekruist, o.a. door de routes .AmsterdamSteenwijk en Amsterdam «-Zwolle. Verder is er voorlopig een hoofdweg geprojecteerd van Alkmaar door de Beemster naar de Westerpolder (ongeveer tien kilometer ten Zuiden van Hoorn) en vandaar dwars door het nieuwe gebied naar de hoofdplaats, waar het middenkanaal van het IJmeer uitkomt in het IJselmeer. De weg loopt vervolgens door de Zuider- en Oostcr- polder naar Harderwijk. Men rekent er op de Oosterpolder, die 96 proc. zeer vruchtbare grond zal opleveren, in 1955 droog te hebben. Een groot deel van de waterlozing geschiedt ln het Middenkanaal, dat het vrij zou te water via IJmeer en Noordzeekanaal zal afvoeren. Ook de Waddenzee jVJEN bereikt hiermee, dat het IJsel- meerwater zo zoet mogelijk blijft, een van de vraagstukken, die in be langrijke mate- het inpolderingswerk beinvloeden. Met het oog op een te kort aan zoet water wil men het IJsel meer maken tot een groot reservoir, waarvan in de toekomst gebruik kan worden gemaakt Zelfs bestaan er plannen om t.z.t. in de Waddenzee een zoetwaterbekken te vormen. Dit is ook de reden, waarom de drie Zuidelijke polders niet groter mogen worden dan rond 150.000 ha. De vor- Uit dank voor de hulp aan onze militairen (Van onze Haagse redacteur I"\E Nederlandse regering zal aan die van Siam een ambulance-auto ca deau geven, als dank voor de hulp, die Siam aan Nederlandse militairen, die naar dit land waren afgevoerd, heeft geboden. Dat is een mooi geschenk en het spreekt vanzelf, dat de auto zo doelmatig mogelijk zal worden inge richt. Aanvankelijk was gedacht aan een aanhangwagen, die achter een trek ker geplaatst kan worden, omdat deze samenstelling het voordeel oplevert, dat het geheel niet uitvalt, zodra er iets met de motor gebeurt en de mogelijk heid openlaat om bijvoorbeeld de jeep, waarachter men de eigenlijke ambulan ce zou kunnen spannen, te gebruiken voor ander vlug vervoer, als de aan hangwagen ergens staat opgesteld. De Siamese regering prefereerde echter een ambulance-auto, die uiteraard korter is dan de aanhangwagen en de trekker tezamen en daardoor gemakkelijker hanteerbaar is op moeilijke wegen. Bo vendien moest het geheel zo zijn inge richt, dat er hellingen mee afgereden kunnen worden, die naar rivieren en beken leiden. Gaarne heeft de Nederlandse rege ring aan deze wensen voldaan. De auto wordt thans bij een Haagse fabriek ge bouwd. Het wordt, naar wij gezien heb ben, een wagen van bijzondere con structie. Volgens een Franse licentie, die echter niet nieuw is, aangezien het model in Nederland al eerder was ont worpen (maar nimmer uitgevoerd), zul len de beide zijwanden uitgeschoven kunnen worden, waardoor de wagen twee maal zijn normale breedte krijgt en er dus voldoende ruimte in is om er te kunnen werken. Recordhoudster in eieren- leggen overtrof zichzelf Een hen heeft Maandag te Kings bury, in het Britse graafschap War wickshire, in 45 minuten tien in ge heel goede staat verkerende eieren gelegd. Men meent, dat dit een nieu we wereldrecord is van dezelfde hen, die reeds eerder haar soortgenoten in legkunst verre overtrof. De droogteperiode loopt ten einde Het is te verwachten, dat er aan de periode met droog weer een einde is gekomen. In het afgelopen etmaal viel er in Noord-Holland nog weinig neerslag; Hoorn 1.3 m.m. en Den Helder bijna 1 m.m. Doch vandaag zal er opnieuw enige regen vallen. Een diepe de pressie bij IJsland zal in de ko mende vier en twintig uur meer neerslag veroorzaken. Het front ervan bereikte hedenmorgen Den Helder reeds. De temperatuur, die in een groot deel van Mei be langrijk boven normaal was, is nu steeds aan de lage kant. Ook de komende dagen moet op gemid deld te koud weer gerekend wor den met vrij veel bewolking. Dat er wat meer regen in het vooruitzicht is, zal menig land- en tuinbouwer prettig stemmen, daar de droogte de laatste tijd zich in verschillende delen van ons land ongunstig deed gevoelen. Uitvoerig ging ir Bazlen in op de be tekenis van de randmeren, die een uit droging van het oude land moeten voor komen. Vooral aan de Veluwe-oever is dit van veel importantie. Langs de Gooi de kust komt het Gooimeer te ligeen. langs Noord-Holland boven het IJ het Gouwmeer en voor Amsterdam het IJ meer, dat tevens dienst zal moeten doen voor de biologische reiniging van het afvalwater van de hoofdstad. Het peil van het IJselmeer is een ander punt van zorgvuldige overwe ging geweest, omdat men rekening moest houden met de afwatering van de oude polders. Daarom zal slechts een verhoging van het peil van 20 tot 15 cm beneden NAP in de zomer werden toe gestaan. Het is nog niet bekend of het scheep vaartverkeer tussen Hoorn en Enkhui zen via een kanaa) in de Westerpolder of een ->aal dwars door West-Fries land zal worden geleid, maar naar de heer Bazlen mededeelde bestaat er meer kans op de eerste mogelijkheid. Glasaal Als aardige bijzonderheid vertelde spreker, dat de bodem van het IJsel meer door de afsluiting een nivellering ondergaat. Verder hield hij een interes sante beschouwing over de visstand en het schutten van de glasaaltjes uit de Saragossa-zee naar Nederlands grootste zoetwater-reservoir. Een deel van de aaltjes, die na drie jaar de Nederlandse kust bereiken wordt bij de Afsluitdijk gevangen en per vrachtauto wegge bracht om elders te worden uitgezet. In Parijs hebben verschillende demonstraties plaats gehad, die gericht waren tegen .de komst van de nieuwe Atlantische bevelhebber, Ridgway. Met de door hemzelf bestuurde re- gerings-Dakota landde gistermorgen Z.K.H. Prins Bernhard op het vliegveld Zuid-Limburg voor een tweedaags be zoek aan onze Zuidelijkste provincie. In de Provinciale Statenzaal te Maas tricht werd de prins door vertegen woordigers uit het maatschappelijke leven welkom geheten. Met grote aan dacht luisterde de prins naar hetgeen werd gezegd over de industriële ont wikkeling van Limburg. Belangstel lend toonde Prins Bernhard zich ten aanzien van een aantal vraagstukken, o.m. de werkloosheid in Limburg. Van de 6400 beroepszoekenden per jaar kunnen er in de provincie namelijk slechts 4000 worden geplaatst. TWEE JAAR ONTBERING VOOR EEN FILMPJE Twee jaar lang kocht Joan FolCes geen nieuwe jurk en leefden zij en haar echtgenoot Peter van 10 shilling per week om in staat te zijn een gekleurde tekenfilm te maken over de schepping. In een hut aan de zee, in de buurt van Dover, werkten Peter en Joan twee jaar lang met een 16 mm-camera en maak ten 34.000 fotografische opnamen. Peter schilderde het decor en tekende de vlinders, de spinnen en de andere figuren. Zijn vrouw hanteerde de came ra. Het resultaat is een film van twintig minuten, waarin de schepping van de wereld getekend werd, het in slavernij houden van de mens door cfe schurk in de film, een spin, en zijn bevrijding als de spin in de atoomoorlog vernietigd wordt. De film verwierf groot succes bij haar vertoning in Cannes en zal zeer binnen kort haar première beleven in een van de Londense West End-theaters. „Stichting Duinrell" viert haar eerste lustrum De Nederlandse kunstorganisatie „Stichting Duinrell" bestaat vijf jaar. Deze stichting draagt, zoals bekend, het financiële risico van het optreden van voornamelijk jonge Nederlandse kunstenaars. In Den Haag werden jaarlijks circa 50 uitvoeringen georga niseerd, waaraan vele jonge, maar ook vele bekende kunstenaars medewerk ten. De Stichting hoopt haar eerste lus trum op Vrijdag 30 Mei in de Kurzaal te Scheveningen te vieren met een concert, waaraan belangeloos mede werken het versterkt Haags Kamer- Symphonieorkest o.l.v. Wilhelm Rich ters, de violist Thomas Magyar en de jonge pianiste Thelma van Breemen. Verder informeerde de hoge bezoe ker naar de huidige belangstelling voor het lager technisch onderwijs en hij vroeg schertsend of de nieuwe Technische Hogeschool misschien in Maastricht zou komen. Gistermiddag heeft de prins enkele Industrieën bezocht. Hij nam een kijk je in de eerste Nederlandse cement- industrie en liet zich later rondleiden door de Koninklijk Nederlandse pa pierfabriek te Maastricht. Ten slotte werd nog de Vaalse textielfabriek be zocht. Prins Bernhard bleek ook bij zijn bezoek aan de industrieën voor alle facetten van het bedrijf belang stelling te hebben. Tijdens de rondlei ding door de ENCI onderhield hij zich met vertegenwoordigers van het per soneel. In één der grote fabriekshal len van de Koninklijke papierfabriek werd door de directie een grote cas sette briefpapier voor de koningin en vier kleine, in blauw leer gebonden briefmappen voor de prinsesjes aan geboden. Des avonds blies en zong de Konink lijke zangvereniging „Maastreechter Staer" de prins, die in het gouverne mentshuis te Maastricht verbleef een opgewekte serenade toe. Uitvoer van uien afgelopen Met een uitvoer van ruim 5 millioen kg sloot de maand April het uiensei- zoen 1951/52. De totale export bedroeg in dit seizoen bijna 108 millioen kg. Engeland moest deze maand de eerste plaats op de invoerlijst afstaan aan Duitsland. Duitsland nam bijna 3.800.000 kg af tegen Engeland ruim 1.025.000 kg. Ierland kocht 145.000 Belgie 56.000, Engels leger 22.000, Finland 10.000, Noorwegen 8500 en West-Indië 7600 kg. Afschuwelijke vondst in Zaandam bij Reiniging Dezer dagen ontdekten personeels leden van de Gem. Reinigingsdienst te Zaandam bij het leegstorten Van de z.g. W.C.-tonnen, dat er uit één dezer ton nen een kinderlijkje te voorschijn kwam. Nadat de recherche was gewaar schuwd, kon men in samenwerking met het personeel van de Reinigingsdienst, dat belast is met het ophalen van de tonnen, spoedig vaststellen in welke wijk van Zaandam het kind geboren moest zijn. Spoedig wist men het adres en toen de recherche een verder onder zoek instelde, bleek, dat een 23-jarige ongehuwde moeder het kind in het tonnetje had gestopt. Thans wordt door de politie en de deskundigen onderzocht in hoeverre hier van een misdrijf sprake is. Twee belangrijke taken Wat is de belangrijkste regerings- taak in het komende jaar? heejt het Nederlandse Instituut voor de Pu blieke Opinie in Maart aan vele man nen en vrouwen in ons land gevraagd. De belangrijkste antwoorden waren: woningnood oplossen 44 pCt., werk loosheid bestrijden 20 pCt., lonen en prijzen in evenwicht brengen 11 pCt., belastingen en sociale lasten verlagen 4 pCt., voor vrede zorgen 2 pCt. Sinds de bevrijding hebben de wo ningnood en de verhouding tussen lonen en prijzen steeds bovenaan de ranglijst gestaan. In 1948 stond de In donesische kwestie een keer op no. 1, maar deze is thans geheel van het lijstje verdwenen. Steeds groter is echter het aantal geworden dergenen, die de oplossing van de woningnood het belangrijkste achtten. In November 1951 waren het er 53 pCt. Thans zijn het 44 pCt. Lonen en prijzen hielden in November 25 pCt. der bevolking sterk bezig, sindsdien is dit aantal ge daald tot tien procent. Daarentegen klom de werkloosheid in het laatste half jaar op naar de tweede plaats van de ranglijst. Het Amsterdams gerechtshof heeft gisteren de 61-jarige A. J. M. uit Am sterdam veroordeeld tot f 40.— boete subs. 20 dagen, nadat de procureur- generaal vorige week f 50.— boete subs. 25 dagen had geëist. Verdachte was in eerste instantie door het kan tongerecht te Amsterdam vrijgespro ken van „het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde door het z.g. hand opleggen of magnetiseren". De ambte naar van het O.M. ging tegen deze uit spraak in hoger beroep en de Amster damse rechtbank veroordeelde M. Op 23 Oct. tot een geldboete van f 40. subs. 20 dagen. De rechtbank nam bij dit vonnis in overweging, dat hier van een strafbaar feit sprake was, doordat de huisarts van een dame, die door M. enige tijd aan struma was behandeld, geen toestemming tot deze behande ling had gegeven. Later had de arts wel een verklaring van geen bezwaar op verzoek van zijn patiënte afge geven, doch toen had de politie de zaak reeds in onderzoek. Caland-expositie in Rotterdam Ter nagedachtenis van de vijftig jaar geleden gestorven ir Pieter Caland, de schepper van de Nieuwe Waterweg, de verbinding van Roterdam met de zee, wordt tot half Juni in de gemeente bibliotheek te Rotterdam een Caland- tentoonstelling gehouden. (Advertentie, Ing. Mea.j Zaterdag hebben de kieskringcentra les Rotterdam en Dordrecht van de Anti-revolutionnaire Partij de verkie zingen ingeluid met een grote vergade ring, waarop dr. J. Schouten een rede hield over „nationale politiek". De heer Schouten noemde de grondslag, waarop onze nationale welvaart rust, nog steeds te smal. De arbeidsproductiviteit moet worden verhoogd en de goederenvoort- brenging uitgebreid, om tot verbetering van de volkswelvaart te geraken. Door besparing op het nationale inkomen moeten we ons productie-apparaat uit breiden. Dr. Schouten achtte de verhoudingen de laatste jaren door de regering scheef getrokken, hetgeen vooral de midden groepen heeft getroffen. De nationale politiek van de toekomst moest volgens dr. Schouten gericht zijn op beharti ging van de levensbelangen van ons volk, voor zover deze op het terrein van de overheid liggen. Daarbij dient alleen het Evangelie de weg te wijzen naar de vrijheid. De A.R., zo besloot dr. Schouten, is niet afgeweken van het actieprogramma waarmee men in 1948 de stembusstrijd is ingegaan. De heer C. van den Heuvel sprak over de hoge belastingdruk, die een Het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren in hoger beroep de 49-jarige koopman A. L. en de 42-jarige expe ditieknecht D. V., beiden uit Amster dam, elk veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest. De Amster damse rechtbank had eveneens ieder tot 114 jaar met aftrek veroordeeld, terzake van poging tot diefstal in het gebouw van de Unilever Brothers N.V. Beide verdachten hadden met twee andere personen in de nacht van 22 op 23 October van het vorig jaar gepoogd de brandkast van 500 kg in het Unox- gebouw aan de Lijnbaansgracht in Amsterdam te lichten en mede te nemen. De politie was echter van het feit op de hoogte en had zich verdekt opgesteld. Toen het viertal, dat met valse sleutels het gebouw was binnen gedrongen, zonder buit vertrok, is de politie eerst later tot arrestatie over gegaan, wijl was gebleken dat de kast enige centimeters was verplaatst. Twee der verdachten waren in hoger beroep gegaan, omdat ze de mening waren toegedaan, dat de poging niet ten uitvoer was gebracht. (Van onze Australische correspondent) CEW NIEUWE RAGE zal binnen- kort onder de meer gedurfd geklede jonge mensen van de grote Australische steden uit breken. Een fabriek van wollen goederen in Sydney heeft name lijk het lumineuze idee gehad om pullovers te gaan produceren met de afbeelding van de meest popu laire voetballers, boksers, cricket spelers, jockeys en renpaarden in de patroon geweven. De „geestelijke vadervan dit moois is een verwoed wedder op de paardenrennen. Deze vriend was namelijk op 30 April jongst leden zo ingenomen met de lei dende Sydney Jockey Neville Sellwood, die drie winners voor hem binnen had gebracht, dat hij de fabriek een speciale opdracht gaf hem een pullover te maken met van voren de beeltenis van Neville Sellwood, die overigens een net gezicht heeft, en van achteren de hoofden van de drie winnende paarden, Montana, Tes- mie en Captain Dash. Het resultaat Werd algemeen zo bewonderd, dat de orders binnen stroomden, zodat de fabriek be sloot er dan maar direct een handelsproduct van te gaan maken. Dus binnenkort behoeft men niemand meer te vragen: welke paarden heb je gewed? Men be hoeft slechts naar zijn vest te kijken om te zien, dat Arthur Ward, Jack Thompson of Geor gië Podmore het hem voor deze vriend op de renbaan maar weer voor elkaar gebokst hebben. Wat zou u denken van een por tret van „us Abe" op een mooie, blauwe Angora wollen pullover. Jammer, dat „onze Fanny" er nu heus mee uit gaat scheiden. An ders wist uw correspondent het wel WOOR DEGENEN, die er al enkeie tientallen dienstjaren op dit onder maanse op hebben zitten, zal het vol gende bericht geen schok betekenen. In Baltimore kreeg namelijk een duis- terling zijn verdiende loon, toen hij in het huis waar hij aan het inbreken was per ongeluk een kraan in de bad kamer had opengestoten. Toen hij de inhoud van de buffetladen in zijn leren tas overhevelde stroomde het water juist de slaapkamer binnen en wekte de familie. Met een levensgroot pistool werd de inbreker bedwongen .en naar de politie overgebracht. De landbouwer C. van Bommel uit Opij- nen (in de Betuwe) kon dezer dagen constateren, dat boontje om zijn loon tje komt, maar in dit geval was het voor de betrokkene heel wat pleizi- riger. Op de agrarische jaarbeurs in Utrecht had Van Bommel met vele anderen geschat hoeveel bonen er in een grote fles zaten, die op de jaar beurs was tentoongesteld. Er zaten 17.442 bonen in die fles en Van Bom mel wat drommel zei „17.448". Daardoor werd hij eigenaar van een juweel van een tractor. Een boer in Heerenveen had vorige week gelegen heid om de aanwezigheid van een tractor op zijn bedrijf grondig te be- treuren. Zijn pittige zoontjes van acht en tien hadden de tractor met een stalen draad aan de hooischelf verbon den. Toen papa luid ronkend met zijn tractor wegreed nam hij meteen een vracht hooi plus ombouw mee. In de Amerikaanse gevangenissen is het muiten aardig in de mode aan het komen. Nu waren er driehonderd ge- Meine maakte er 'n Potje van vangenen in de nor van Boise (in de staat Idaho) van plan om uit te bre ken aangezien ze geen genoegen namen met hun onvrije levensstaat. Als democraat is het te begrijpen, maar toen de heren het meubilair van hun hotel begonnen te vernielen en een geheel cellenblok in brand staken, werd het te erg. Met behulp van traangas werdén ze tot schreienstoe bewogen weer nette jongens van de pollepel. Zo hoort het ten slotte. De Amsterdamse politie rekende Maandag een zakkenroller in, die weinig zelf vertrouwen bezat. Toen men de vlug- vingerige heer fouilleerde, ontdekte men twee nieuwe vijlen, een ijzerzaag en een capsule met vergift onder zijn interlockje. „Voor eventualiteiten", zei hij. In het celletje dat nu zijn home is, zal niets onverwachts gebeuren. P De wegen der vrijheid maken soms vreemde kronkelingen. Dat bewees een schitterende koningsfazant ont snapt uit de een of andere dierentuin die Vrijdag het dorp Ede op stelten zette. Het beest maakte er namelijk een gewoonte van door grote en kleine vensterruiten te vliegen. Achter de piano in een huis, waar de vogel twee ruiten had doorboord, kon men de ge vederde raket eindelijk grijpen. bedreiging is voor de werklust en de werkgelegenheid. De overheid heeft in de laatste jaren enkele kapitale fouten gemaakt, waarvan er één is, dat ze zich niet voldoende heeft aangepast bij de armoede 'van ons volk. „Wij moeten het socialisme terugdringen", riep deze spreker ten slotte uit. Meer zenduren en spreiding der uitzendingen nodig Op een algemene jaarvergadering van aandeelhouders van de N.V. Phi lips heeft ir P. F. S. Otten enkele moeilijkheden belicht, die betrekking hebben op de televisie in Nederland. Voor Philips als producent van tele visie-ontvangers en -zenders liggen er ook internationaal grote mogelijkhe den, doch in het buitenland is men de mening toegedaan, dat de televisie in Nederland nog niet van de grond is kunnen komen, zo zeide ir Otten in zijn rede. De wereld immers, beoordeelt de betekenis van Philips in de eerste plaats naar de resultaten die zij op de binnenlandse markt heeft bereikt. Men kent de bijzondere verhoudingen in ons omroepbestel niet en deze omstandig heid berokkent Philips' naam op tele visiegebied ernstige schade. Televisie apparaten zullen niet alleen goedkoper moeten worden door verlaging van de weeldebelasting er is ook een ver groting van het aantal zenduren en een spreiding van de uitzendingen over de gehele week noodzakelijk. Eerst dan kan er een opleving ontstaan. Een vérziende blik van de overheid is daarom onontbeerlijk. Tijdens het afgelopen weekeinde is er een inbraak gepleegd in een dia mantslijpers aan de Albert Cuypstraat te Amsterdam. Er werden 65 kleine diamanten en een hoeveelheid slijpsel ter waarde van circa f 2700.ont vreemd. Gistermiddag heeft de Am sterdamse politie in verband met de ze inbraak de hand gelegd op vier personen, die thans worden vastge houden op grond van heling. Zij ont kennen vooralsnog rechtstreeks bij de inbraak betrokken te zijn geweest. De vier gearresteerden zijn af waren in de diamantbranche werkzaam. De Haagse recherche heeft een ju- welendief, die voor ongeveer 7000 gul den uit etalages van juweliers had gestolen tot een bekentenis gedwon gen. De man had de winkelruiten van drie juwelierszaken aan de Gou verneurlaan, de Poten en de Toren straat kapotgeslagen en daarna de nodige grepen uitgevoerd, waarbij horloges, sieraden en juwelen van eigenaar verwisselden. Een vermoe delijke medeplichtige en twee helers zijn eveneens aangehouden. Een zeer klein deel van het gestolene is ach terhaald. De Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst te Schagen schrijft ons: Indien een nieuwe inkuilmachine is of wordt aangeschaft kan hierop pre mie worden gegeven. Deze premie be draagt 20 procent van de aankoopsom tot een nader vast te stellen maximum. Reeds eerder verstrekte premies wor den in mindering gebracht. Ook voor machines, welke het volgend jaar wor den aangeschaft en in 1953 nog wer ken, geldt de premieregeling; later aangeschafte machines komen echter niet in aanmerking. Zowel loonwer kers als coöperaties kunnen premie aanvragen. De machine moet aan be paalde eisen voldoen. Er moeten vol doende silo's en opzetstukken aanwe zig zijn om de machine vol-productief te kunnen laten werken. Er zijn nog enkele andere voorwaar den, o.a. geldt de verplichting tot het voeren van een goede boekhouding. Nadere inlichtingen verstrekt de Rijkslandbouwconsulent, bij wie tevens de aanvraag voor premieverlening moet worden ingediend. De heer K. M. Dekkers te Oosthui zen, die Zaterdagavond met zijn zoon met een schepnet op de palingvangst was, kreeg bij die gelegenheid een zeelt in het net, zoals hier nog nimmer werd gevangen. De waterbewoner T woog niet minder dan ruim 5 pond en mat ongeveer 55 cm. Plaatselijke be roepsvissers herinnerden zich niet eerder een dergelijk exemplaar te heb ben gezien. Dat de heer Dekker hier mede een uitzonderlijke vangst had ge daan, bleek later, toen hij telefonisch contact zocht met „Artis" te Amster dam. Daarbij bleek, dat men zeer veel prjjs stelde op deze vis. Met ingang van 1 Juni wordt het postwisselverkeer met het Nederlandse gedeelte van Nieuw Guinea in Deide richtingen geopend. Inlichtingen ver strekken de postkantoren,

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5