NÜTSSPAIIRBANK BOER f 108.70 'f SIERHUIS Abonneert U op dit blad LAATST NIEUW Verzorging bejaarden in gemeente Zijpe thans op voortreffelijke wijze geregeld 9-eAaAd Koopkrachtige Lezers Australische Kamerleden mogen niet meer schelden SPECIALE PINKSTER AANBIEDINGEN Knooppunt Vlaggen wapperden van Zuiderzon Niet alleen aania! jaren aan leven toevoegen maar leven geven aan mensen op jaren Met gevoelens van trots Zwaan en ooievaar Voorziiier stelde lijst van verboden woorden op Sprekers zullen nieuwe termen uitvinden GLIMLACHJE JJ tffiabeiij CORSETTEN BUSTEHOUDERS INSTEPS PYAMA'S en NYLONS Corsettenhuis Woningruil KLEINE HANDELSADVERTENTIES Wij geven f 2.50 „Arvo" Pinksterdagen D.R.U. Prima Koelhuisboter Uw Gebit stuk? P. Vennik en Zn. Solex verhuur Herenkapper? „Sleutel-service" Roomboter Alkmaarsche Courant &cunei$,aa(k Verbond der Lage Landen NIEUW-GUINEA FILMAVOND Speciale Pinks te ra an bieding Buitenlands porcelein Engels en Fins aardewerk HONDERD SERVIEZEN Een sfeer van bre internationalisme De eerste harinc morgen aan de1 R. Westerling niet voorlopige hechten DINSDAG 27 MEI 1952 De bejaarden, die het trotse gebouw „Zuiderzon" tot hun woonstee hebben ifekozen, hebben voor één middag de prachtige recreatiezaal moeten overlaten aan anderen. Deze zaal, die aan een groot hotel doet denken, was getuige van de officiële opening van het gebouw, dat reeds een maand geleden in gebruik is genomen. Toch konden ook de bejaarden deze plechtigheid via de versterkings installatie, waarop de radiodistributie was aangeloten volgen en wjj twijfelen er niet aan, of ze hebben ten volle meegeleefd met deze blijde dag. Een dag weliswaar voor de autoriteiten en verdere genodigden, maar toch een dag, waar op de belangen van de ouden van dagen op de voorgrond werden geplaatst in de vele redevoeringen die werden gehouden. delijke woorden aan de nagedachtenis van zijn vader gesproken en zei er trots op te zijn, dat deze naam onver brekelijk aan het tehuis zal zijn ver bonden, richtte de directeur van „Avondrust", de heer Veij, zich via de microfoon tot de bewoners van het te huis. Ge hebt hier een prachtige in richting die slechts aan haar doel kan beantwoorden, indien ge u er blijvend van bewust zijt, dat ge een gemeen schap vormt en dat uw parool moet zijn: Draagt elkanders lasten. Ds Blok was verheugd, dat de lichamelijke verzorging van de ouden van dagen in de gemeente Zijpe ver zekerd is. We hebben echter wel te be denken, dat er naast de lichamelijke verzorging ook een geestelijke zorg no dig is. Daaraan willen de verschillende kerken van Zijpe van ganser harte medewerken, omdat het Godsdienstig leven voor jong. zowel als oud van de grootste betekenis is. Daar zijn we ons ten volle van be wust zijn, dat de sfeer iets is, dat deze slotwoord, evenals wij er ons van be wust zijn, dat de sfeer iets i, dat deze gemeenchap tot een blijvend succes zal moeten maken. Verder deed de heer Hopman de mededeeling van tal van cadeaux, die waren binnengekomen, alsmede van verschillende bloemstukken. En toen kon men het gebouw gaan bezichtigen. We hebben destijds reeds in een uitgebreide reportage één en ander over de inrichting verteld. Hoe geheel anders zag het er nu nog uit, De voorzitter van de sociale dienst in de gemeente Zijpe, de heer Hopman, heette de aanwezigen, waaronder de burgemeesters van omliggende ge meenten, de architect Drexhage, de op zichter Van der Graaf, de uitvoerders, hetbijna voltallige gemeentebestuur van Zijpe, en directeuren van andere inrichtingen, hartelijk welkom. Hij her innerde aan de plannen, die reeds da delijk na de bevrijding werden ge maakt en huldigde daarbij de kwalitei ten van zijn voorganger, de heer Van der Sluis. Zeer veel leed deed het hem, dat de Commissaris der Konin gin, die de officiële opening zou ver richten, niet aanwezig kon zijn we gens ziekte. Aan hem zal een telegram worden gezonden, met de beste wen sen voor zijn herstel. Hij huldigde allen die aan de bouw van deze inrichting hebben medege werkt, in het bijzonder de architect, die hier een proeve van grote be kwaamheid heeft gegeven. Burgemeester Breebaart, die de of ficiële opening verrichtte, ging in ge dachten terug naar de tijd, dat er nog geen sprake was van zorg voor ouden van dagen. Toen het nog ging als men geld genoeg had om een woning en verzorging te betalen, maar toen men in een armhuis werd gestopt, als men niet over deze middelen beschikte. Dit is gelukkig geen armhuis meer. Wij hebben een gebouw, waar stijl in zit, niet alleen uiterlijk, maar we hopen, ook innerlijk. Wij beschouwen dit gebouw niet als doel. We zien het als een middel, om sterker dan ooit de aandacht te vesti gen op het probleem van de verzor ging van de oude dag. Het probleem heeft in het land de aandacht, maar ik ben er trots op, dat de gemeente Zijpe middels haar Sociale Dienst het probleem tot werkeliikheid hepft kun nen maken. Huisvesting en verzorging voor iedereen, ongeacht zijn maat schappelijke gesteldheid. Hulde bracht hij aan de heren Hop man en Bos. die bergen van werk heb ben verzet en het enthousiasme hebben kunnen opbrengen, waarmee wijlen de heer Van der Sluis, daarbij gesteund door de heer De Leeuw, die ook helaas deze dag niet heeft kunnen meemaken. Mogen uw arbeid ten zegen strekken van allen, die op enigerlei wijze de steun van de sociale dienst nodig hebben. Een goede buur Van vreugde getuigde ook burge meester Correljé van Callantsoog. De zorg is door deze daad van de ouden van dagen weggenomen. Gedachtig aan het spreekwoord, dat een goede buur beter is dan een verre vriend bracht hij de gemeente Zijpe dank voor de welwillendheid, waarmee de ouden van dagen van Callantsoog hier onder dak zullen kunnen vinden, al is het veler wens, dat ook Callantsoog een maal een tehuis zal kunnen hebben. Hij hoopte als goede buren nog jaren lang te kunnen samenwerken. Namens de dienst van Maatschappelijk Hulp betoon bood hij een bedrag van f 500.— aan, te bestemmen voor de inrichting van het gebouw. Mevr. Breebaart-Van der Horst bood namens het comité Huldeblijk een wandschiledring aan vervaardigd door de kunstschilder Bal verbeeldende het leven van de mens. Het is moeilijk geweest om in het co mité tot overeenstemming te geraken, maar wij geloven, dat wij de juiste weg hebben gevonden. In een album hebben allen die door een gave hebben mee gewerkt, hun handtekening gezet. De heer Bal gaf later een uiteenzetting van de betekenis van de wandschildering. De heer Figé, secretaris van de so ciale raad, wees op het geweldige pro bleem. dat de ouden van dagen in onze samenleving vormen. We kunnen er op rekenen, dat binnen afzienbare tijd een millioen mensen ouder dan 65 jaar zijn. Het stemt tot vreugde, dat er in de laatste jaren in Noord-Holland voor de helft van hét aantal aanvragers een oplossing is gevonden. We zullen niet mogen rusten, voor in iedere ge meente een commissie in het leven is geroepen, die tot devies heeft, niet al leen een aantal jaren aan het leven toe te voegen, maar die zich ten doel stelt „leven" te geven aan de mensen die op jaren zün gekomen. In een hartelijke toespraak bepleitte de voorzitter van de stichting Avond- licht" uit Hoorn, de heer Noot, van samenwerking in federatief verband. De stichting had gaarne alle moeelnke inlichtingen verschaft en bood een bu reaulamp aan. De heer Strai.ier, directeur van „Avondrust" in Schagen, sprak de wens uit, dat .Zuiderzon" een tehuis zou worden met sfeer. Dat moet ten slotte de kerngedachte van het ge hele streven zijn. De heer Drexhage was van oordeel, dat dit gebouw zo als het daar staat de gemeenschapszin vertolkte die hii ook tijdens de bouw van 't bestuur van de sociale dienst in zo ruime mate had ondervonden, terwijl namens de aannemers de firma De Haan en Reek werd verklaard, dat zij aan dit werk steeds met de grootste vreugde terug zouden denken. fjs Korevaar herinnerde er aan. dat in Formerend, toen men da=r IR jaar ge leden met de bouw van „De Rusthoeve" begon, er mensen waren, die met de vinger op het voorhoofd wezen. Daar denkt nu niemand meer aan. Al hebt ge dan ook in een moeilijke tijd ge bouwd, wat, dat betreft hebt ge de wind in de zeilen gehad. En wees vooral zuinig op uw directrice Van haor zat schier het bovenmenselijke gevraagd worden. Draagt elkanders laster Nadat de heer Van der Sluis namens zijn familie had gedankt voor de vrien- Als men het terrein van het complex „Zuiderzon" betreedt en de blik opwaarts heft, ziet men in de ruimte die oorspronkelijk bestemd was om als liftkoker dienst te doen, een zwaan. Bur gemeester Breebaart getuigde er van in zijn rede. Een echtpaar, dat zich hier wilde vestigen, dacht, dat het een ooievaar was. We vermeten ons echter niet, om het wapen van Den Haag te wil len gaan voeren en ons vertrou wen dat ons gemeentelijk wapen voor de toekomstige bewoners geen afschrikwekkend symbool zal zijn, is bewaarheid. Ondanks de aanwezigheid, van wat zij als een ooievaar beschouwden, en wat een zwaan was, hebben ze hun intrek in het tehuis genomen. Dat de zwaan hier echter de plaats van de klok heeft ingenomen, zo vernamen we tijdens de receptie, is niet aan onbescheidenheid van de zwaan, maar wel aan de prijs van de klok te wijten. nu alles in de verf staat, nu alles blonk van zindelijkheid, nu de vloeren keu rig bedekt waren, de gordijnen van fleurige gordijnen voorzien. Een tehuis, waarop Zijpe met recht trots kan zijn en waarvan de inwoners, ongeveer honderd in getal, zullen kunnen ge tuigen, dat de zon in hun leven is ge komen, op het moment, waarop hun levenszon begint te dalen. Want wel moge op deze dag de zon zich slechts zeer sporadisch hebben vertoond, het is desondanks een dag geworden, stralend van licht, omdat duidelijk is gebleken, dat de mensheid er zich bewust van geworden is, dat het een eerste plicht is, er voor te zor gen, dat de gedachte oud en arm voor goed tot het verleden behoort. Opnieuw heeft Van Est de gigan tische rit BordeauxParijs gewon nen. Hier passeert hij de tunnel van het stadion van het „Pare des Princesses". (Van onze Australische correspondent) CR WORDEN in het Australische parlement en in de senaat doorgaans wat krachtiger termen gebruikt dan in Nederland het geval is, wanneer politieke tegenstanders uitdrukking willen geven aan hun misnoegen, ontevredenheid of minachting. In Nederland gaat het op het Binnenhof altijd nogal netjes toe, en mocht een der kamerleden zich eens vergeten en een lelijk woord gebruiken, dan schrikt iedereen verschrikkelijk en spreekt men van een „incident". In de Australische politieke wereld moeten er al heel rare dingen gezegd worden, wil men van een incident spreken en willen pers en radio er speciaal melding van maken. Het is nu eenmaal traditie in de Australische politiek, dat tegenstanders elkaar de meest afschuwelijke namen toeslingeren. Het zal de debatten in het Australi sche parlement zeker aanmerkelijk vertragen, wanneer de kamerleden eerst een lijst van 7 folio-vellen moest doorkijken om te zien of ze het een of andere woord wel mogen gebruiken. Doch één ding staat voor hen, die de Australische politiek kennen, wel vast. Ook al breidt Speaker Archie Cameron zijn lijst uit 25 folio-vellen, de heren politici zullen altijd wel weer nieuwe en bijzonder mooie namen voor elkaar weten te bedenken die nog niet op de lijst voorkomen. Want vrijheid van het woord moet er zijn, ook al is „zwetsende sul" be reids verboden. pvE vreemdeling, die voor de eerste u maal op de pers-galerij ln Canberra de federale hoofdstad tussen de Australische journalisten zit, zal ge neigd zijn te denken: nou, nou, dat is slaande ruzie. Tot hij tijdens een rust pauze ontdekt, dat de twee politici, die elkaar zojuist voor alles wat lelijk is hebben uitgemaakt, rustig met de arm om eikaars schouder lopen of gezellig samen een biertje staan te drinken. Persoonlijke gevoelens en politieke meningsverschillen zijn in de Australi sche politiek in de meeste gevallen twee heel verschillende dingen. Na tuurlijk zijn er in Canberra politici, die ook persoonlijk elkaar niet kunnen zien of luchten, aoch in de meeste ge vallen beperken de scheldpartijen zich tot de politieke arena, èn kunnen de kemphanen het bu ten de parlements- zaal heel wel met elkaar vinden. Aan deze traditie, die elke rechtge aarde Australiër als iets gewoons be schouwt, wil nu plotseling de uiterst strenge „speaker" van het parlement de vaste voorzitter een einde maken. Hij heeft hiertoe een lijst van liefst zeven folio-vellen vol woorden en uit drukkingen opgesteld, welke hij als aan stotelijk en beledigend beschouwt, en die de kamerleden binnen de muren van het parlementsgebouw niet meer mogen gebruiken. Het is inderdaau een bijzonder be langwekkende lijst geworden. De ka merleden mog ;n elkaar bijvoorbeeld geen „langharige, opgewonden ezel" noemen. Ook „bloedzuiger", „blaas kaak". „corrupte troep dieven" en „vrienden van de misdadigersklasse" zijn op de zwarte lijst gekomen. „Dus hij verleende geen voorrang?" neen, daar kom ik niet meer aan toe Een uitspraak, welke bij velen welhaast vóór in de mond ligt. En toch ettelijke malen geeft men kleine bedragen uit aan iets, dat men toch eigenlijk best zou kunnen ontberen. Daarom raadt de Spaarbank U aan: Stop enige malen per week dat kleine bedrag in een door de Spaarbank gratis aan inleggers in bruikleen gegeven metalen spaarbusjes. Zeg niet „wat haalt dat nu uit?" Bedenk dat in de sedert 1 Januari verstreken 21 wekeD gemid deld f 2255.per week, uitsluitend Afkomstig uit op ons kantoor ter lediging aangeboden spaar busjes, op de spaarrekeningen kon worden bij geschreven. In totaal zijn er nu 5675 van onze spaarbusjes in omloop. NIEUWESLOOT 50 in BUSTEHOUDERS vanaf f 2.95 STRAPLESS BUSTEHOUDER f 4.55 CORSETTEN met binnenband f 17.50 vanaf f 8.95, 5.95 etc. Prima INSTEPS SPORTY-INSTEPS, welke niet opkruipen vanaf f 7.75 Katoenen ZOMERPYAMA'S f 8.95 Extra voordelige NYLONS (lang) f 2.95 Vraagt speciaal naar onze ENKALON NYLON lang, elastisch, haken niet op f 6.95 LANGESTRAAT 117 (bü de Grote Kerk Tel. 3880 Aangeb. te Voorburg ben.- huis. Huur f 36 p. m. Bev. 3 k. en Bruynz. k., douche cel. In souterain 2 k. Gevr. woning te Alkmaar of omg. Br. J. J. KAAK, Montfoort- straat 29a, Voorburg. Aangeboden ZIT-SLAAPKAMERTJE met volledig pension. Prijs 20.p. w. Brieven onder No. A 500 bureau van dit blad. LUITSLUITEND VOOR ZAKENLIEDEN Prijs: 4 gedrukte regels, grote kop inbegrepen, 1.50, O'ke regel meer 0.30 - Kop/ minstens I dag tevoren i Plaatsing elke Dinsdag en Donderdag voor Uw oude box of came ra, als U een nieuwe Agfa Box 6x9 koopt. Ziet onze speciale foto-etalage. Foto- handel J. de Does, Ripping- straat 1. te Sint-Pancras is Uw adres voor reparatie en fa- brikage van alle instru menten en apparaten op huishoudelijk en industrieel gebied. Instrumentmakerij-, wikkel- en reparatiebedrijf A.- Volkers Azn., Bovemveg 41, tel. K 2267—470. Vóór de brengen wij Uw defecfe horloge nog prima in orde C. A. Ochqué, Nieuwesloot 6, Alkmaar. crème keukenuitzet f 131 75 Fa. T. Wolzak, Mient 30 Telf. 2266. 1.95 p. pond. H. Meijroos, Schoutenstraat. Rep. onder volle garantie. Vandaag gebracht morgen klaar. Nieuwpoortslaan 127. hebben opklapbedden, spi ralen, kantelbedden, Eng. ledikanten, divanbedden en bedstellen vanaf f 30. Koningsweg 36. Tel. 5519. en verkoop. Voor Uw vacantie. Jac. Meurs, Stationsweg 36. 'n Speciale dan gaat U naar „de Does"! Ons succes is: Coupe Ame rican of Sportmodel. Onze diploma's staan borg voor 'n prima behandeling. J. de Does, Rippingstraat 1 Beter, goedkoper en met garantie. Spoorstraat 87, bij hel Station. lste kwal. verse 2.10 p. pond. H. Meijroos, Schoutenstraat Er zit niet alieen stijging in ons (bonnenenten- aantal, maar ook de Handeldrijvende Middenstand ziet zijn belang en ad verteert in steeds toenemende mate in de 1 Exclusief zomer jurkje van kreuk vrije katoen, import uit Engeland. Het is lichtecht, kleur echt en blijft in de was even fris en fleurig I Langestraat 38 Alkmaar A\Ws>«. Afd. Noord-Holland op Donderdag 29 MEI a.s. 8 uur n.m. in 't Wapen van Heemskerk (bovenzaal) Breedstraat No. 33 1: mej. LANDBERG's gloednieuwe film 2: „VERGETEN AARDE" v. d. Heer Wassenberg Vóór-verkoop toegangsbewijzen dagelijks van 18.0019.30 u. h f 0.50 p. p. aan de zaal en op de avond zelf. Zo juist ontvangen nog een zending die wij U voor lage prijzen kunnen aanbieden. 12-persoons THEE-, ONTBIJT- EN TAFELSERVIEZEN 80-delig De etalages tonen U slechts enkele stuks uit onze grote sortering. Bezoekt daarom geheel vrijblijvend onze Servie- zenafdeling, waar U een keuze vindt uit meer dan Tevens brengen wjj de uitgebreide GERO ZILVIUM en GERO ZILMETA-collectie. Tafel-, Dessert- en Frultmessen, Kristal en Glaswerk, waaronder een COMPLEET DRINKSERVIES va- f 14.95 P. N. v. d. MEER. LANGESTRAAT 86 recht tegenover 't stadhuis TEL. 4292 ALKMAAR Het Europ (Van on TOEN wij onlangs weer eei 1 Brugge te bezoeken, trof o al verzekerde prof. Anton Ve nagestreefd wordt, nog lang me die wel de naam van het collcgi gaat, willen wij er enkele dingi vooral niet voorstellen als een de voornaamste kenmerken. Hel universitaire studie al achter volgen en een stoot in een bepaal belangstelling, die vooral op Eur y^LLE provincialisme is aan dit vreemd, Eenzijdig nationalise het ook niet. Het leert haar stu ademen in een sfeer van breder nationalisme, waarin Europa middelpunt staat en het zou gr len, dat de leerlingen als zij d van het College verlaten, kon gen: „Nederlander (men kan andere nationaliteit invullen) bijnaam, maar Europeaan naam". Verder wil het trachten denten als zij hun studie aan het hebben voltooid, aan posities te waarin zij de nieuwe Europa praktijk kunnen brengen. Dit las intussen een van de moeilijk waarmee men te kampen heeft dergelijk soort betrekkingen di zaaid zijn. Een studente vertelc dat dit inderdaad een punt is wa de leerlingen in zorg verkeren, sus duurt acht maanden. Op he blik studeren er een 35-tal stuc van wie twee Nederlanders; één weiijke meester in de rechten, d een advocaten-praktijk in N< begonnen was en een medicus gaat specialiseren in de psychia richting. Verder is het aantal D nogal groot. Heeft men bij de opr long getobd om een geschikte ru: vinden, waar de colleges gegever nen worden, dit probleem is nu lost en het College beschikt ov groeiende bibliotheek, waar t»?ne< lessen gegeven worden. Een bijzi attractie ligt in de persoon van recteur. Het is onze bekende land prof. Henri Brugman. Hij is jong pathiek, heeft wat de Fransen n „esprit", spreekt de wereldtalen goed als die van zijn moederla heeft veel overeenkomst met eei als Denis de Rougemont, van trouwens een intieme vriend colleges zijn zeer gezocht door den ten. Wij hebben hem horen sp over „De crisis deri Europese m -s (Ongecorrigeerd) Na een zeer geringe vangst, di nacht omstreeks 1.00 uur door ringvloot scheep is gehaald, zij eerste haringjagers onmiddellijk de vangst van een aantal scheper de wal gestoomd. Er Is vannacl 12.00 „gehaald" en om 1.00 uur men de eerste vangstmeldingen binnen. Enkele schepen meldden in aanleg een half mandje makreel lemaal geen haring, maar er enkele buitenbeentjes, bij die tv drie kantjes buit hadden. Diverse pen lieten de netten echter tot dageraad in zee liggen, omdat er geen haring in zat, maar bij het breken van de dag was de vani niet veel beter. De radiografisch sprekken gaven aan, dat de sch: hogelijk teleurgesteld waren ove eerste resultaat van de nieuwe Totdat om een uur of vier de „Bertina" met een totale vangst kantjes van zeven schepen naai ging stomen. Even later werd gi dat ook de Kw. 6 naar huis sto als jager van de groep „Adeko" schipper meldde echter wijselijk vangst, doch het is bekend, dat jager voor tien schepen fungee is grote kans, dat de „Bertina" V dagmiddag in IJmuiden aan wal De Amsterdamse rechtbank, presidium van mr B. de Gaay For heeft besloten de voormalige ka van het KNIL, Raymond Westf tegen wien een gerechtelijk vc derzoek is geopend, niet in voor hechtenis te nemen. Gistermiddag was de rechtbanl raadkamer bijeen geweest ter beh ling van deze zaak. Vanmorgen beschikking bekend geworden: wegende, dat de rechtbank geer men aanwezig acht om de vort van de Officier van Justitie in t( ligen, beschikkende, wijst het b af", zo luidt de uitspraak. Weer strubbelingen tus Oost- en West-Berliji Een Amerikaanse militaire w voerder heeft vandaag verklaard Amerikaanse militaire patrouille denochtend vroeg door gewa] Russische wachten niet zijn dooi ten op de 160 k.m. lange hoof van Berlijn naar West-Duitsland. gens de woordvoerder zijn zow Berlijn als in Helmstedt vanm Amerikaanse patrouilles tegeng den. Een reden hiervoor is nie geven. De P.T.T. van West-Berlijn be dat de Oostberlijnse P.T.T. de tele verbinding tussen het Oostelijk Westelijke deel van Berlijn heeft broken. Dit was, zo werd van C lijke zijde verklaard, nodig om raties" te kunnen verrichten. Var gen zijn ook de 17 telex-verbind tussen West-Berlijn en West-Duit verbroken.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 6