Na de Conventie van Bonn volgde het Verdrag van Parijs Oost-Duitsland legt grensverkeer met het Westen stil VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Minister Lieftinck ontstemd over het staken der beursnoteringen Griekse koningin volksdanst Provinciaal bestuur Rome voor merendeel communistisch Wichelroedeloper zoekt naar de sarcophaag van St. Bernulphus 4 X Woensdag 28 Mei 1952 149e Jaargang No. 125 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TWEEDE ETAPPE IN BELANGRIJKE ONTWIKKELING West-Duiisland lid van Europese Verdedigings-Gemeenschap Controle zal verdwijnen, beperkingen blijven W.-Berlijn is zeer teleurgesteld Moeilijkheden opgelost na vermanende brief West-Duitsland deed een ongunstig voorstel De kip Jennifer wordt in een glazen kist begraven Ook tweede verdachte heeft bekend Ridgway in Parijs Italië is ter stembus geweest Totalitaire partijen boekten aanzienlijke winst Rood dreigt boven de eeuwige stad Telefoon- en Telexverbindingen vrijwel geheel uitgeschakeld Niemandsland langs de zonegrens Westduitse drukkers leggen het werk neer DR FIGL IS NU IN PARIJS Een nieuwe functie voor Adriaan Pelt Eisenhower zegevierde in Connecticut Texel stelt Russische ambassade ultimatum I -"T Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties If ct. per m.m Familieberichte!. 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 0VEREENKOMSTIG de plannen is gistermiddag op de ondertekening van de Conventie van Bonn, welke West-Duitsland zijn souvereiniteit hergaf, die van het Verdrag van Parys inzake de vorming van een Europese Verdedigings gemeenschap gevolgd. Tegens half zes Nederlandse tijd zette de Westduitse Bondskanselier Adenauer de eerste handtekening onder het verdrag en de daar bij behorende protocollen. Na hem tekenden de ministers der andere landen in alfabetische volgorde. Tegelijkertijd hebben Amerika en Engeland een verklaring uitgegeven, waarin zij nogmaals de garanties bevestigen, welke zij hebben ge geven om de Franse vrees voor uittreding van Duitsland uit de EVG te be zweren. Ook herhaalden zij de aan Berlijn gegeven waarborgen. Er is een brief wisseling met Adenauer gepubliceerd, waarin wordt vastgelegd, dat West-Duïts- land geen atoomwapenen en geleide projectielen met grote reikwijdte zal ver vaardigen. ADENAUER keek zeer ernstig, toen hij het verdrag en de bijbehorende documenten tekende. Terwijl anderen na hem hun namen onder de stukken plaatsten, verdiepte hij zich in de in houd der documenten. Gedurende de plechtigheid voerden Acheson en Stik ker een zeer levendig gesprek. Schu- man applaudisseerde, toen Eden het verdrag van wederzijdse bijstand tus sen Engeland en de EVG onder tekende. In een schriftelijke verklaring heeft Acheson later uiteengezet, dat „wij staan op de drempel van een nieuw Europa en een nieuwe wereld. Wij hebben het begin gezien van verwe zenlijking van een oude droom de eenheid van de vrije volkeren van Europa. Van hoe groot belang de ver dediging ook is dit verdrag reikt Over geallieerde verklaring inzake zijn zelfstandigheid De verklaring van de Westelijke ge allieerden over de toekomstige betrek kingen tussen de geallieerden en het gemeentebestuur van West-Bcrlijn heeft niet aan de verwachtingen voldaan, al dus heeft burgemeester Reuter ver klaard. De Westberlijnse bevolking wenst er kend te zien, dat zij in staat is zichzelf te besturen, aldus Reuter. Hij gaf toe, dat voor de veiligheid van West-Berlijn de geallieerden verplicht waren hun invloed op een aantal gebieden te hand haven. Voorts betreurde Reuter, dat in de verklaring geen scheidsgerecht is voorzien. In een brief aan de Vereniging voor de Effectenhandel heeft minister Lief tinck zich ontstemd betoond over het besluit tot staking der dagelijkse note ring. Het staken der notering komt in feite neer op het sluiten van de effec tenbeurs, terwijl een dergelijke beslis sing tot de uitsluitende bevoegdheid van de minister behoort. De regering stelt het bestuur ernstig in gebreke om dat het niet met haar in overleg is ge treden alvorens tot actie over te gaan. Immers, de regering koesterde het voor nemen om verbeterde wetgevende maatregelen te bevorderen. Als het be stuur daarmee bekend zou zijn geweest zou dit de staking van de noteringen waarschijnlijk hebben kunnen voorko men. De ongerustheid op de beurs, die het staken van de notering ten gevolge had, was ontstaan na een beslissing van de Voor regeling van schulden De crediteurencommissie van de con ferentie over de regeling van Duits- Iand's buitenlandse schulden heeft het jongste Duitse voorstel voor de regeling Verworpen. De vertegenwoordigers der crediteuren zouden dit voorstel, dat tot dusverre nog niet bekend is gemaakt, niet aanvaardbaar achten als basis voor de onderhandelingen. Het schijnt, dat de Westduitse rege ring van de diplomatieke situatie, die door de ondertekening van de contrac tuele overeenkomsten is ontstaan, heeft willen profiteren door haar oorspron kelijke voorstellen op het laatste ogen blik in voor de schuldeisers ongunstige zin te wijzigen. Jennifer, de hen, die het wereld record eieren leggen het hare kon noemen, is na haar jongste kracht toer, waarbij zij in drie kwartier tijds tien geheel goede eieren legde, overleden. Zij zal door haar bezitter een Engelse boer, in een glazen kist, tezamen met de tien bewuste eieren, worden bijgezet. De glazen kist komt bij de haard te staan, op de plaats waar Jennifer haar jongste wereld record vestigde. Weerbericht Verwachting tot Donderdagavond: KOUD WEER Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige wes telijke tot noord-westelijke wind Koud. DONDERDAG: Zon op 4.28, onoer 2047. Maan op 9.22, onder 0.42 afdeling rechtspraak van het departe ment van Financiën. Minister Lieftinck deed in zijn brief een beroep op de ver eniging om aan te sporen tot een rusti ge hervatting van het beursverkeer. Het bestuur van de vereniging heeft op deze brief geantwoord, dat mede met het oog op het algemeen belang het besluit is genomen om met ingang van heden het opmaken en vaststellen van de da gelijkse prijscourant voortgang te doen vinden. Men zal met de minister contact houden over de verdere wetgevende maatregelen, welke de regering voor nemens is op korte termijn te bevor deren. veel verder. Tezamen genomen met het plan-Schuman en andere stappen tot eenmaking van Europa is de EVG de voorbode van reusachtige politieke, sociale en economische weldaden, die voor iedere inwoner van Europa merk baar zullen zijn". TEN AANZIEN van de briefwisseling tussen de Westelijke drie en Adenauer zij nog medegedeeld, dat West-Duitsland geen contracten zal krijgen voor de vervaardiging van wapenen voor de EVG. Er zullen voorts geen biologische en scheikun dige wapenen, geen niet-contactmijnen en geen oorlogsschepen van meer dan 1500 ton of militaire vliegtuigen mogen worden vervaardigd. Wel zullen de Duitse militaire eenhedeii de beschik king over deze soorten strijdmiddelen kunnen krijgen. Echter zal bij het van kracht worden van de thans onder tekende verdragen alle controle, ook die van de militaire veiligheidsraad, op de Duitse industrie worden afgeschaft. De beperkingen op het gebied van de atoomenergie zullen twee jaar na het van krachtworden der verdragen wor den herzien. Vliegtuigen voor de bur gerluchtvaart zullen voorlopig in het buitenland worden gekocht. Wanneer echter de omstandigheden in Duits land veranderen, zullen er onderhan delingen worden geopend, over een nieuwe overeenkomst. Vandaag zullen de Westelijke minis ters besprekingen voeren over het Midden-Oosten, Noord-Afrika en het Verre Oosten. De West-Duitse bondskanselier Dr. Adenauer plaats zijn handtekening onder het verdrag. De overval op Harjono Niet het plan gehad om attaché te doden Ook de tweede verdachte van de overval op luit.-kolonel Harjono, M. P., heeft bekend zich aan de overval te hebben schuldig gemaakt. Ook zijn bedoeling was het van luit.-kol. Har jono papieren te bemachtigen, waar van men veronderstelde dat zij in diens bezit waren. Door de beide verdachten C. en M. P. werd ontkend, dat zij de bedoeling hebben gehad luit.-kol. Harjono te do den. Zij hebben verklaard dat tijdens de worsteling een schot uit het pistool van C. is afgegaan. Beide verdachten zijn bij confrontatie met luit-koL Har jono door deze laatste herkend. Het is de politie niet gebleken, dat er sprake is van medeplichtigheid van andere personen dan van de drie tot nu toe aangehoudenen, Van D., S. en A. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort. Generaal Ridgway is gisteren uit New York te Parijs aangekomen om het Navo-commando in Europa over te nemen van generaal Eisenhower. De generaal werd op het vliegveld Orly door Eisenhower begroet, die Zaterdag naar de Verenigde Staten terugkeert. Ook waren ter begroeting aanwezig veldmaarschalk Montgomery, maarschalk Juin en de Franse minister van defensie Pleven. Generaal Ridgway begaf zich van het vliegveld naar de Are de Triomphe in het centrum van Parijs, alwaar hij een krans legde op het graf van de on bekende soldaat. Langs de Champs Elysees stonden ongeveer tienduizend toeschouwers tussen twee rijen poli tiemannen, terwijl politieversterkingen en brandweerwagens bij de zijstraten gereed werden gehouden. De menigte vertoonde echter geen tekenen van vijandigheid. De generaal vertrok vervolgens naar Versailles. SACHS WEER VRIJGELATEN De Zuidafrikaanse vakverenigings leider Sachs, die voor de tweede maal gearresteerd is, omdat hij ondanks ver bod opnieuw een toespraak in het openbaar had gehouden, is Dinsdag op borgtocht en op voorwaarde, dat hij niet weer in het openbaar zal spreken, vrijgelaten. Italië is ter stembus geweest. Met een ietwat angstige spanning heeft de wereld de uitslagen van de verkiezingen tegemoet gezien. Voorlopig is alleen de uitslag van de verkiezingen in de provincie Rome hekend. De cijfers spreken hier echter een duidelijke en.dreigende taal. In de provinciale raad hebben de communisten een grote meerderheid weten te behalen. Ook de Neo-fascisten en de met hen verbonden monarchisten verbeterden hun positie. Zij wisten hun stemmenaantal bijna te verdrievoudigen.Deze partij kwam als op twee na de grootste uit de verkiezingen te voorschijn. In het gemeentebestuur van Rome zullen de communisten de sterkste partij zijn. Ze worden echter overtroffen door de coalitie van Christen-Democraten, Republikeinen, Liberalen en Sociaal democraten, die dank zij een speciale kieswet de meerderheid kregen. De eind uitslagen waren hier als volgt: Coalitiepartijen 384.020 stemmen (53 zetels) com munisten 314.243 stemmen... (10 zetels). Het is een veeg teken, dat de totalitaire partijen, waarvan vooral de Neo-fascisten en monarchisten, over geheel Italië aanzienlijke stemmenwinst behaalden. De zetelverdeling voor de Romeinse pro vinciale raad zal als volgt zijn: communisten 22, Christen-democraten 16, Neo fascisten en monarchisten 6 en onafhankelijken 1. Bij de verkiezingen voor het ge meentebestuur van Rome bleek, dat de centrumpartijen minder stemmen hadden behaald dan bij de vorige ver kiezingen. De thans gekozen gemeente raad blijft vier jaren in functie. De zetelmeerderheid van de communisten in de provincie Rome wijt men aan het ingewikkelde kiesstelsel. Elke provincie is in districten verdeeld tot twee der den van het aantal zetels in de pro vinciale raad. De candidaat, die in een district het grootste aantal stemmen haalt is gekozen. He resterende deel van de zetels wordt verdeeld naar evenredigheid van het aantal stemmen, dat op de verschillende partijen is uit gebracht. In de provincie Rome kregen de linksen een meerderheid in twintig van de dertig districten. De Christen democraten wonnen in de overige tien. In 28 steden in het Zuiden, met inbe grip van Sicilië en Sardinië behaalden de communisten op één na het grootste stemmenaantal. De groepen in Italië, die voor terug keer van het gehele vrije gebied naar Italië zijn, kregen een meerderheid over de partijen die naar onafhankelijkheid streven. nï Oostduitse regering heeft gisteren gevolg gegeven aan haar aankondiging, dat na de ondertekening van de Conventie van Bonn krasse maatregelen zou den worden genomen ten aanzien van het grensverkeer met West-Duitsland. Het overgrote deel der telefoon- en telexverbindingen tussen West-Duitsland en West-Berlijn en der telefoonlijnen tussen West- en Oost-Berlijn i» uitgeschakeld. Verder werkt de Oostduitse volkspolitie aan de aanleg van een strook niemands land van vijf kilometer diepte langs de Westelijke grens van de Oostzone en langs de kust van dc Oostzee. Voor het Duitse grensverkeer is het bezit van een nieuwe speciale vergunning door Oost-Duitsland verplicht gesteld. Er is definitief een eind gemaakt aan de geallieerde patrouillediensten tussen Helm- stedt en West-Berlijn. WAN de acht en twintig telefoonver bindingen. welke er tot voor kort 'ussen West-Duitsland en West-Berlijn hestonden, zijn er nog slechts tien ge handhaafd, van de achttien telexlijnen w, naar één. De telefoonverbindingen tus- reiken. Van Zondag af zullen alle West en Oost- en West-Berlijn zijn alle ver doken, hetgeen inhoudt, dat er wil nen niettemin een gesprek voeren een omweg van zevenhonderd kilo meter via Hamburg en Leipzig moet worden gemaakt. De aanleg van het niemandsland langs de zonegrens is gepaard gegaan met het sluiten van alle grensover gangen, die tot dusverre nog in stand werden gehouden. Een gevolg is, dat Westduitse arbeiders, die in Oost-Duits land werkzaam waren, gistermorgen hun werkkring niet meer konden be duitsers, die Oost-Duitsland binnei wlilen komen, in het bezit moeten ziir van een nieuwe speciale pas. Op ge allieerde onderdanen schijnt deze maat regel niet van toepassing te zullen zijn. Oostduitse eenheden zijn gistermor gen begonnen met het verwijderen van bomen en struikgewas en andere ob stakels langs de zonegrens. Het scheen, dat zelfs tankvallen werden aange legd. Schootsvelden werden gemaakt, waardoor wacht- en machinegeweer- posten elke centimeter van de grens zouden kunnen bestrijken. Ondernemingen, die het wegtrans port tussen West-Berlijn en West-Duits land verzorgen, hebben gisteren reeds op de nieuwe maatregelen gereageerd. Zij bevalen hun chauffeurs, zo spoedig mogelijk naar West-Duitsland terug te keren, voordat het gordijn naar bene den zou komen. De wachten langs de Oostelijke zijde van de zonegrens wer den aanzienlijk versterkt, onder meer met Russische eenheden. Alle Oost-Westduitse telefoonverbin dingen lopen thans via Leipzig, de nog bestaand»' telexverbinding vfa Oost- Berlijn. Men neemt aan, dat de bedoe ling hiervan is, de controle op de ver bindingen tussen Oost en West te ver eenvoudigen. Een van de gevolgen van de Oost duitse maatregelen is, dat de Weste lijke militaire missies, die bij de Sowjet-contrólecommissie te Potsdam geaccrediteerd zijn, niet meer met West-Berlijn kunnen telefoneren. De missies kunnen thans gemakkelijk wor den geïsoleerd, wanneer de Oostduit sers weigeren, convooien met goede- en uit West-Berlijn toe te laten. De Westduitse regering zal voor lopig geen tegenmaatregelen nemen. De groep, die premier De Gasperi steunt behaalde haar grootste succes in de Brits-Amerikaanse zone van Triest. Zij kreeg 83.710 stemmen tegen de com munisten 34.793. De commun.sten willen Triest de onafhankelijkheid hergeven. Tijdens het bezoek, dat Koning Paul van Griekenland met Konin gin Frederika (links) aan ver schillende dorpen van Macedonië brengt, leidde de koningin in het dorp Orense een nationale feest- dans. De aangekondigde staking in de Westduitse drukkerijen uit protest te gen het wetsvoorstel op de bedrijfs organisaties is Dinsdagmiddag be gonnen. De eerste berichten duiden er op, dat de drukkers in grote ge- talen gehoor hebben gegeven aan de oproep van de zes millioen leden tel lende federatie van vakverenigingen om het werk neer te leggen. Sommige kleine bladen zijn van plan otn met personeel dat niet bij het vakverbond is aangesloten noodedities van geringe omvang uit te geven. In West-Berlijn wezen de drukkers verzoeken van socialistische stadsbe stuurders, onder wie burgemeester Reuter, om de staking in de stad niet te laten doorgaan, van de hand. Vandaag zal een door de regering betaald blad met een oplage van meer dan een millioen exemplaren worden uitgegeven. Het zal ergens in Noord- Rijnland-Westfalen worden gedrukt. De opgraving van de sarcophaag, waarin de stoffelijke resten van Sint Ber nulphus, twintigste bisschop van Utrecht, welke sarcophaag zich bevindt in de Pieterskerk te Utrecht, heeft nog geen aanvang genomen. Dit is het gevolg van een onderzoek op parapsychologische grondslag, dat gistermorgen werd Ingesteld door dr W. H. C. Tenhaeff te Utrecht, in samenwerking met de wichelroede loper Terlaak uit Oldenzaal. behoord. In verband hiermee heeft men de opgraving nog even uitgesteld in afwachting van de uitkomsten van het nadere experiment met de wichel roede. Opgraving in Pieterskerk te Utrecht uitgesteld Uitgangspunt bij het onderzoek was een albe (wit koorkleed) dat vol gens de overlevering aan bisschop Bernulphus moet hebben toebehoord, dat zich bevindt in het Oud-Katholiek museum te Utrecht. De conclusie, waartoe de heer Terlaak kwam was, dat de sarcophaag zich zal moeten be vinden in het meest Westelijke gedeel te van de kerk, dus daar waar zich eertijds de in 1674 verwoeste torens bevonden. Volgens een oorkonde uit 1656 moet de plaats, waar zich de sarcophaag bevindt een gans andere zijn. Aange zien er twijfel kan bestaan aan de authenticiteit van het koorkleed, heeft men gemeend thans als grondslag voor het verder wichelroede-onderzoek te moeten nemen een aantal voorwer pen, die destijds bij de opgraving uit de sarcophaag zijn gelicht en waar schijnlijk wel aan de bisschop hebben De Oostenrijkse bondskanselier dr Figl, die een bezoek van twee en een halve week aan de Ver. Staten heeft gebracht, is Dinsdagavond per vlieg tuig uit New York naar Parijs ver trokken. Hij zal drie dagen in Frank rijk blijven, waar hij besprekingen zal voeren met president Auriol, premier Pinay, minister van Buitenlandse Za ken Schuman en vertegenwoordigers van de Franse Nationale Vergadering en de Raad der Republiek. De Nederlander Adriaan Pelt, die onder meer voormalig Hoge Commis saris der Verenigde Naties in Lybie is geweest, voordat dit onafhankelijk werd, zal naar wordt vernomen, tot directeur van het te Genève gevestig de bureau der Verenigde Naties wor den benoemd. Het republikeinse congres van de staat Connecticut heeft Dinsdag 22 afgevaardigden naar de Nationale Con ventie aangewezen, die generaal Eisen hower steunen. Geen der aanhangers van senator Taft is gekozen. (Van onze correspondent) Reeds zes jaar bestaan op Texel plannen voor het plaatsen van een monument op de begraafplaats, waar de Russen zijn begraven, die deel namen aan de z.g.n. Russen oorlog op het eiland gedurende de laatste phase van de strijd tegen de Duitsers. Het Comité Verzets strijd Texel heeft hiervoor een be drag van f 2000.dat is bijeen gebracht door de Russen die de felle strijd hebben overleefd. De Russische ambassade in Den Haag stelde eveneens een (onbekend) bedrag beschikbaar. Tot nu toe werden alle ingediende ontwerpen voor een monument op de begraaf plaats door de Ambassade ver worpen. Het laatste ontwerp is nu reeds ander half jaar bij de heren ter inzage. Deze gang van zaken begint het Comité te vervelen. Men heeft nu de Russische am bassade een ultimatum doen toe komen met als inhoud of het plan goedkeuren nog gedurende deze maand of men zal van het be schikbare geld een blijvende her innering aan de gesneuvelde Rus sen aanbrengen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1