Fijne Engelse melange KoJit B&dteJL Eerste Kamer accoord met de duur der herhalingsoefeningen PNKSTEREN Liefdes-affaire werd besloten met beroving van f 7500.- Prins Bernhard Limburgse bezocht aantal industrieën Christelijk Lyceum te Alkmaar voorziet in een behoefte gemaakt Minister Staf over ongevallen met straaljagers Vjirscnot Zijn TOUten gen zou in ons land zelfs een te grote M. M.S. - BERGEN GIJZELING HOMMERSON OPNIEUW VERLENGD Zwitserland is voor een vrije Rijnscheepvaart Nederland geelt Israël ambulance-auto Engelandvaarders houden weer een reünie Verdachte „vond" achter in de auto portefeuille In 10.000 hotelkamers ligt een bijbel KAPITALE BOERDERIJ BIJ HALLUM AFGEBRAND Haringen voelen niets voor het sleepnet Carillon voor Amerika binnenkort in de vorm EEN STEEKPARTIJ IN DE HOOFDSTAD Dressuurproeven van Graihemse Ruiterclub Leerlingen komen uit alle steden van de provincie voor iedere huisvrouw! Huisvestings-problemen De Dokkumse meisjes in badcostuum UW RODE KRUIS ASPIRIN JAN PRONK KOMT TEGEN SCHULTE IN DE BAAN Noordhollands elftal van de K.N.V.B, WOENSDAG 28 MEI 1952 hniM/<LAt i den. Volgens de buitenlandse deskundi- mate van voorzichtigheid in acht wor den genomen. Naar aanleiding van de opmerkingen van de heer Algra (AR) gaf de minis ter toe, dat in Oirschot fouten waren gemaakt door gebrek aan initiatief van de leidinggevende officieren. De heren De Dreu (P.v.d.A.) en van Lieshout (K.V.P.) zegde hij toe geen dienstplichtigen te zullen oproepen, in dien niet voldoende oefenmateriaal voorhanden zou zijn. De oefeningen in Duitsland, welke aanstaande herfst zullen worden ge houden, zullen niet langer dan acht negen dagen duren. Tenslotte deed de minister een krach tig beroep op de medewerking en sa menwerking van alle betrokkenen ten einde de lasten voor de opgeroepen dienstplichtigen zo gering mogelijk te maken en sprak hij er zijn grote waar dering over uit, dat de werkgevers zich reeds tot een zodanige medewerking hebben bereid verklaard. (Van onze parlementaire redacteur) In een zeer snel tempo werkte de Eerste Kamer gistermiddag de eerste twintig punten van haar agenda, waar onder niet minder dan 218 naturalisa ties, af. Een vrü langdurige discussie ontspon zich echter over de voorzie ningen ten aanzien van de duur der herhalingsoefeningen in 1952 en volgen de jaren. Het ontwerp zelf werd ten •totte aangenomen met 29 tegen 2 (com- Mmlstlsche) stemmen. Tijdens het debat legde minister Staf op verzoek van de heer Wendelaar (V VD) een uitvoerige verklaring af over de vele verontrustende ongevallen met straaljagers. De minister wees erop, dat het hier een buitengewoon ernstig probleem betreft. Zijn deskundigen stellen alles in het werk om een ver klaring voor deze ongevallen te vin den, teneinde verbeteringen aan te kun nen brengen. Zelfs buitenlandse deskundigen zijn bij het onderzoek betrokken. Maar ook zij hebben niet de rode draad kunnen vinden, die door al deze ongelukken zou kunnen lopen. .Tenzij dan, dat men een te kort aan „luchtmanschap" als zodanig beschouwt. Dit tekort doet zich ook elders voor; minister Staf verzekerde de Kamers, dat al het mogelijke wordt gedaan om het aantal ongelukken te beperken. Onder meer door de jonge vliegers en hun instructeurs op hun grote verant woordelijkheid te wijzen, de instructies te verbeteren en de vliegers op het hart te binden zich strikt aan deze te hou- ADVERTENTIE Toelatingsexamen Donderdag1 19 Juni des middags om i uur in het school gebouw, Rondelaan, Bergen. Aangifte nog mogelijk bij de Directeur, de heer D. L. Daalder, school of Komlaan 8. (Advertentie. Ing. Med.) De Amsterdamse rechtbank heeft gistermorgen uitspraak gedaan in de „zaak A. H. Hommerson" en beschikt, dat de gijzeling van deze Zaandamse journalist opnieuw met 12 dagen wordt verlengd. Dat betekent dat Hommer son nu tot 12 Juni a.s. in gijzeling kan worden gehouden. De uitspraak is conform het oordeel dat de advocaat-generaal van het Am sterdamse gerechtshof mr J. F. Hoef- felman, na behandeling dezer zaak Vrijdag jl uitsprak, nl. dat de kwestie (als getuige in een rechtsgeding ge hoord, blijven weigeren de gevraagde persoon te noemen van wie hij als journalist later onjuist gebleken me dedelingen had ontvangen) ernstig genoeg is om handhaving van de gijze ling te vragen. Economische conferentie ie Bazel Te Bazel wordt momenteel een eco nomische conferentie voor de Rijn scheepvaart gehouden, waarop Frank- rijk, Duitsland, Nederland, Belgie en Zwitserland elk door zes afgevaardig den vertegenwoordigd zijn. De bijeen komst heeft ten doel de mogelijkheid te bestuderen van een internationale overeenkomst betreffende maatregelen, welke de crises in de Rijnscheepvaart kunnen bestrijden. De te nemen maat regelen zouden in de eerste plaats economisch voldoende vrachtprijzen moeten opleveren. Op de conferentie zijn vier commissies benoemd, die een betere samenwerking tussen de rede rijen en de particuliere eigenaars van schepen zullen pogen tot stand te bren gen. Zwitserland heeft als zijn stand punt te kennen gegeven, dat een vol komen vrije vaart op de Rijn gewenst zou zijn. Daarbij zou men tot een in ternationale overeenkomst op het ge bied van vrachtprijzen moeten komen in plaats van tot een niets ontziende concurrentie over te gaan. Met het s.s. „Hadar" van de „Zim Cargo Lines" is gisteren vanuit Rotter dam een gloednieuwe ambulance-auto, compleet met een inrichting voor eerste hulp, naar Israël verscheept. De wagen werd aangekocht uit de opbrengst van een schouwburgavond te Amsterdam ten bate van het Israëlische Rode Kruis, dat thans eigenaar van de ambulance wordt. VRIJWILLIGERS NAAR KOREA VERTROKKEN Met het KLM-lijntoestel naar Tokio zijn gisteravond 25 Korea-vrijwilligers van Schiphol vertrokken onder lei ding van eerste luitenant T. E. Spier. Namens de minister van oorlog en de chef van de generale staf werden de vertrekkenden toegesproken door luitenant-kolonel H. A. Alberdingk, die ook een afsoheidstelegrarr van de Koningin voorlas. Het Comité Reünie Engelandvaarders is voornemens in September weer een reünie te houden. Sinds 1949 zijn de Engelandvaarders niet meer in een gro te groep bijeen geweest. Secretaris van het comité is de heer F Th. J. van Rijn, Statensingel 680, Rotterdam, tel 81750. 'M TRACTATIE VOOR IN MJXE POZEN VAN 5Q STUKS (Advertentie, ing. Med.) Na een scherp requisitoir, waarin hij verdachte Fetje M. tekende als een vrouw van lichte zeden, die zich niet geneerde een buitenman van zijn geld te beroven, eiste de officier van justitie, mr Meischke, gisteren tijdens de zit ting van de Meervoudige Kamer te Alkmaar een gevangenisstraf van acht maan den. Deze verdachte had zich in de nacht van 28 op 29 Ipril op een of andere manier meester kunnen maken van de portefeuille met 7500.— van Cornelis D. uit Kolhorn, nadat zij met het „slachtoffer" enkele café's had bezocht. verwees de officier naar het rijk der fabelen. Mr Meischke was er van over tuigd dat verdachte zeer goed wist wat zij deed. In een café te Alkmaar had het tweetal onder het genot van een borrel tje kennis gemaakt. De president, mr A. D. van Regteren Altena, wilde weten hoe groot de hoeveelheid alcohol was geweest welke verdachte had gedron ken, voordat C. D. zijn portefeuille was kwijt geraakt. „Ik weet het niet meer precies edel achtbare. Het was wel tamelijk wat en ik was dan ook dronken". „Hoe bent u in het bezit van de por tefeuille gekomen?" „Nadat wij met zijn auto mijn vrien din hadden weggebracht hebben wij er gens achter in de auto gezeten. Plotse ling voelde ik een portefeuille die ik meteen in mijn jaszak stopte". „Zo dronken was u dus toch niet, dat u zich nog herinnert dat u achter in de auto heeft zitten vrijen en de porte feuille in uw jaszak heeft gestopt" merkte de president op. Tijdens het verdere verhoor kwam vast te staan, dat verdachte met een smoesje op het Varnebroek de auto had verlaten en de portefeuille ergens in een struik had verborgen. Enkele uren later, toen C. D. zijn geld miste en aangifte bij de politie had gedaan, zonder nog te veronderstellen dat Fetje M. de schuldige was, is de portefeuille terug gevonden. De officier merkte in zijn requisitoir op, dat het in het arrondissement Alk maar gelukkig niet de gewoonte was, dat jonge vrouwen zich na een liefdes affaire op een dergelijke manier van geld voorzagen. Het excuus dat ver dachte deze handelingen onder de in vloed van sterke drank had gepleegd, De voorzitter van de Nederlandse Gidionsvereniging, de heer M. A. Pot ter te 's-Gravenhage, heeft in een hotel te Utrecht (Hotel des Pays Bas) namens de vereniging de 10.000ste bijbel uitgereikt. De vereniging is in 1948 in navolging van de Amerikaanse Gidionsvereniging begonnen met het verspreiden van bijbels ter plaatsing in hotelkamers. Een Amsterdams ho tel (het Atmstelhotel) was het eerste, dat de bijbels aanvaardde. Thans zijn ze in 784 hotels in het gehele land te vinden. In de kapitale boerderij, bewoond door de heer Roeda, op het Noorder- leeg, een aangestekt deel van het Wad onder Hallum (Fr.), is gisteren brand uitgebroken. De brandweer van Fer- werd, Oudebildtzijl en St. Anna- Parochie konden niet voorkomen, dat de grote schuur in een minimum van tijd een prooi der vlammen werd. Wei wisten zij het voorhuis en verschillen de bijgebouwen te behouden. Verze kering dekt de omvangrijke schade. Suggestieve vrouw De raadsvrouwe, mej. mr M. L. van Holst Pellekaan, zei in haar pleidooi, dat verdachte volgens de stukken niet onder de invloed was geweest. Wel staat in de stukken dat zij van C. D. vijf glaasjes citroenjenever had gekregen en zich daarvoor enkele glazen bier en citroentjes goed had laten smaken". Verdedigster nam niet aan dat verdach te de portefeuille zou hebben gerold. „Als iemand zich bukt, is het toch zeer goed mogelijk dat zijn portefeuille uit zijn binnenzak glijdt", merkte mr Van Holst Pellekaan op. Zij besloot haar pleidooi met de opmerking dat een ge vangenisstraf van acht maanden haars inziens niet noodzakelijk was. Verdach te is een zeer suggestieve jonge vrouw, die au fond geen kwade karaktertrek ken heeft, maar wel gemakkelijk voor slechte invloeden is te bereiken. „Het was voor haar gemakkelijk om af te glijden, te meer daar zij sinds geruime tijd het ouderlijk toezicht heeft gemist." Nadat de rechtbank zich in raad kamer had terug getrokken, werd be paald dat de stukken weer in handen van de rechter-commissaris zouden worden gesteld om nadere inlichtingen over verdachte te kunnen inwinnen. Twee trawlers tussen een vloot van honderden loggers kampen mee in de strijd om de Hollandse Nieuwe. De twee trawlers hebben dispensatie van het bedrijfsschap gekregen voor het rissen op haring, doch ondanks die officiële toestemmig weigeren de haringen totnogtoe in de sleepnetten van de trawlers te zwemmen, hetgeen onbeleefd is en moeilijk strafbaar. De rederij, die de twee trawlers naar de haringgronden heeft g£Stuurd, over weegt nu een overschakeling op de vangst van verse vis. Daarmee krijgen de loggers de eer geheel aan zich. In middels varen de jagers van de logger- vloot op volle kracht naar huis, tot de boorden gevuld met de Hollandse nieuwe. Vermoedelijk zal de eerste haring vandaag reeds binnen zijn. De drie klokkengieterijen, die Neder land telt, namelijk Van Bergen te Hei- ligerlee, Eysbouts te Asten en Petit en Fritsen te Aarle Rixtel, zullen in nauwe samenwerking beginnen aan het gieten van de klokken voor het carillon, dat Nederland uit dankbaar heid aan Amerika gaat aanbieden. Elke groep van onze bevolking, die aan het carillon heeft bijgedragen zal in de 49 klokken verbeeld worden. Daar zijn bijvoorbeeld de provincies, de strijd krachten, de mijnbouw, de overzeese gebiedsdelen, middenstand, visserij, ambtenaren, schone kunsten, weten schappen enz. enz. De Nederlandse kunstenaars mevrouw Genia van der Grinten-Lücker, de schilder Louis Meijs en de beeldhouwer Gerard van Remmen zullen de versieringen ont werpen. Van Remmen is de maker van o.a. het relief voor de PTT te Middenmeer. Gisteravond heeft een 28-jarige los- werkman in de woning van zijn moeder aan de Kleine Katienburgerstraat te Amsterdam zijn eveneens 28-jarige aanstaande zwager met een broodmes in de rechterheup gestoken. Dit was het gevolg van een onenigheid, die tus sen de beide mannen was ontstaan. Het slachtoffer is ter verpleging in een ziekenhuis opgenomen. De dader heeft zich bij de politie gemeld en is ingeslo ten. ■JTJDENS zijn tweedaags werkbezoek aan Limburg heeft Prins Bernhard gistermorgen het glooiende nieuwe in dustrie-gebied van midden-Limburg be zocht. Na een bespreking over de eco nomische situatie van deze streek in het Groene Kruisgebouw te Herten volgde een bezoek aan de Kristal Soda- fabriek in Herten, waar de directeur ir Chr. Regout, een inleiding hield over de betekenis van deze productie voor de moderne chemische industrie. In snelle vaart ging het daarna via het land van Maasbracht naar Wessen, waar op het pontveer de beroemde eeuwenoude schutterij St. Joris de ere- (Van een onzer redacteuren) IN het eerste jaar van zijn bestaan heeft het Christelijk Lyceum te Alkmaar het enige lyceum op christelijke basis boven het Noordzeekanaal be wezen in een behoefte te voorzien. Uit alle hoeken van de provincie hebben de leerlingen zich gemeld. Ze komen uit Andijk, Dirkshorn en zelfs uit de op Amsterdam georiënteerde Zaanstreek, waar vele ouders zijn, die hun kinderen liever niet naar de hoofdstad zenden en de voorkeur geven aan een kleinere school in een provincieplaats als Alkmaar. ADVERTENTIE THANS BESCHIKBAAR ^/ie wel eens in Engeland is geweest, kent de bijzondere thee-melanges, die daar verkozen worden, - melanges, die eigenlijk zijn ontstaan uit de oude tradities van een thee-drinkend volk bij uitnemendheid. Voor Nederland waren deze melanges altijd vrij kostbaar en het gebruik bleef dan ook be perkt. Douwe Egberts is er thans in geslaagd, naast zijn reeds zo bekende melanches, een bijzon der geurige Engelse melange te brengen voor slechts 76 et per pakje. Deze melange, PICKWICK THEE met groen etiket, brengt U de echte, volle Engelse theesmaak, is opvallend krachtig en geeft een rijke, gouden afschenk. U doet dus verstandig met zo vlug mo gelijk eens zo'n nieuw pakje PICKWICK THEE te bestellen. PICKWICK THEE zal dan óók in Uw gezin een trouwe huisvriend blijven! (Advertentie. Ing. Med.) \/IA EEN Engelse krant kwam tot ons een lieflijk verhaaltje uit Malakka. Bij Perak hadden de Britse militairen twee bandieten gevangen. Ze werden in een kamp opgesloten en daar kwa men ze zó onder de indruk van de goede behandeling, dat ze vroegen om vrijlating, teneinde hun vroegere rot- genoten te bewegen zich óók over te geven. Hun kameraads waren er zo ontzettend vóór, dat tien man zich vrijwillig voor de krijgsgevangenschap kwamen aanmelden. De koffie was net klaar. In Kojeenfin, dat weet u natuurlijk al. Maar nu heeft de „Prawda" in Moskou bekend gemaakt, dat de Amerikaanse bewakers van de communistische krijgsgevangenen op Koje een aantal van deze lieden ten aanschouwen van alle kampbewoners hebben gevierendeeld. En dat lijkt ons nu juist een beetje te veel van de an dere jus. In Harlingen had een lid van het gilde der tonnendragers er genoeg van om de lasten van een an der op de schouders te torsen. In het propere gangetje van een zekere me vrouw Van Wijk liet hij een volle ton ter aarde dalen. Men fluistert dat er boos opzet in het spel is, omdat de Harlinger tonnenmannen steeds stank voor dank krijgen Hun salaris is na melijk niet erg hoog. U Philips heeft een miniatuur Röntgenbuisje gecon- Bonn is nu weer bij de Bon Ton strueerd. Het is het kleinste therapie buisje, dat ooit werd gemaakt. Het is ruim vier centimeter lang en anderhal ve centimeter dik. Men verkrijgt er een zogenaamde „zachte röntgenstra ling" mee, die zeer geschikt is vbor dunne weefsels. Zonder gebruik te maken van dit vestzakapparaat heeft een meneer in Yokohama (in Japan) in zijn tuin een voorraad gouden en zilveren sierden ter waarde van duizend dollars ontdekt. Het bleek bij onderzoek, dat de vorige bewoner van het huis de sieraden uit angst voor dieven in zijn tuin had begraven. De man was zelf later ook begraven zon der dat iemand ooit wist waar de voorraad familiejuwelen zich bevond. In Santa Fé werd een zekere me neer José Ramon Garcia tegen de ver kiezingstijd gewaar, dat men zijn naam van de stemlijst had geschrapt. Vol gens de officiële instanties was José- overleden. Hij schreef prompt een bo ze brief naar de betreffende heren met de mededeling: „Als ik dood ben, waarom betaalt mijn baas me dan sa laris?" Nu we toch ln de verkiezin gen zitten en de idealen zo maar op alle aanplakborden staan, even een wijze gedachte. Een idealist is iemand die liever rozen dan bloemkool ruikt Maar daarom kan hij van rozen nog geen lekkere soep bereiden! J^ECTOR dr. J. de Wit zou graag zien, dat zijn leerlingenaantal niet te groot werd omdat op een kleine school veel meer aandacht aan de leerlingen persoonlijk kan worden besteed. Hij staat op het standpunt, dat het kind niet gebukt moet gaan onder te veel huiswerk. Hieraan kan alleen tegemoet worden gekomen door de leerlingen op school intensiever te laten werken. En dat is slechts mogelijk in kleine klas sen. De eerste klasse bij 'n Lyceum is een basis-klas, van waaruit de leerlingen, naar gelang hun aanleg en keuze in de tweede klas geplaatst kunnen worden of in de gymnasiumafdeling of in de HBS-afdeling. Deze splitsing heeft na het eerste schooljaar inmiddels plaats gevonden. Door de grote aangifte van nieuwe leerlingen is het opnieuw nood zakelijk gebleken de eerste klasse over twee lokalen te verdelen en daarmede is men tevens aangeland bij dé grote moeilijkheid, waarmee het Lyceum heeft te kampen: de huisvesting. In het benedengedeelte van het als Lyceum ingerichte herenhuis heeft men slechts de beschikking over twee lokalen eo zolang men de bovenverdieping niet kan gebruiken zal er niets anders op zitten dan elders in de stad lesruimte te zoeken. Voor de Vereniging tot in standhouding van het Christelijk Voor bereidend Hoger en Middelbaar Onder wijs, die de school zonder enige subsi die drijft, betekent dit weer een extra- last. Op 16 en 17 Juni zal het toelatings examen worden gehouden, zodat even tuele aangifte van leerlingen alleen nog op korte termijn kan geschieden. Nu voor de Hoge Raad De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, prof. Langemeyer, nam gisteren conclusie in de zaak tegen de uitgever van prentbriefkaarten W. H., die een foto openbaar maakte van twee meis jes in badcostuum uit Dokkum zonder dat voor die openbaarmaking toestem ming was verleend door de betrokke nen. De rechtbank te Amsterdam ver oordeelde H. tot 50 boete subs. 25 dagen hechtenis. Eén der cassatiemiddelen stelde dat in de bewijsmiddelen geen grondslag is te vinden voor het onderdeel van de bewezenverklaring, dat het auteurs recht op de foto's in kwestie, hetwelk requirant van de fotograaf had ge kocht om ze uit te geven, toekwam aan requirant. Inderdaad aldus prof. Langemeyer blijkt uit niets in het vonnis, dat requirant overeenkomstig artikel 2 van de auteurswet dat recht had verkregen. Op grond hiervan con cludeerde de advocaat-generaal tot vernietiging van het vonnis en verwij zing der zaak naar het gerechtshof te Amsterdam. De Hoge Raad zal over vier weken uitspraak doen. Het zangkoor van de Eerste Ne derlandse Cement Industrie bij Maastricht brengt Z.K.H. een zanghulde. wacht vormde. Hierop werd een be zoek gebracht aan de dorpen Thorn en Grathem. Op een fruitbedrijf in de om geving gaf Ir M. Dings een uiteenzet ting over de economische betekenis van de paardenfokkerij in Zuid-Limburg, welke gevolgd werd door enige dres suurproeven van de Grathemse ruiter- club. Er werd bovendien een cross ge houden van enkele springpaarden, waaronder het beroemde Nederlandse springpaard „Byou", dat Nederland o.a, op de Olympische Spelen zal vertegen woordigen. In Roermond heeft de Prins een kort bezoek gebracht aan mgr dr G. Lem- mens en des middags in Lutterade werd het stikstofbedrijf bezichtigd. Tot be sluit van zijn bezoek aan Limburg woonde Prins Bernhard een vergadering van de Mijnraad in Lutterade bij en keerde hierop omstreeks zes uur per vliegtuig naar Soesterberg terug. REDDERS PASSAGIERS „KONINGIN JULIANA" BELOOND De directeur van de KLM in West- Duitsland heeft drie Duitsers Dinsdag te Frankfort geschenken in geld over handigd als erkentelijkheid voor de door hen na het ongeluk met de „Ko ningin Juliana" geboden hulp. bij de landelijke inzameling eind Mei begin Juni bij hoofdpijn, verkoudheid, rheumatische pijnen j (Advertentie, Lng. Med.ï Morgenavond komen, in het Olym pisch Stadion te Amsterdam, Schulte en Pronk voor een stayerswedstrijd ln de baan. Eindelijk zal die lang ver wachte strijd dus losbranden dach ten wij toen die aankondiging on der onze ogen kwam. Er zit echter een addertje onder het gras. De sa mensteller van het wielermenu heeft van de stayerswedstrijd een strijd willen maken van een Nederlandse ploeg, Pronk, Bakker, die achter de bekende Franse gangmaker Pasquier rijdt, en Schulte, tegen een buiten landse ploeg die geformeerd wordt door Schorn, Leliart en Leseuer. Het zou dus weieens kunnen zijn dat de Nederlanders de opdracht krijgen in broederlijke eensgezindheid de strijd met de buitenlanders aan te binden en dat de vete tussen de Nederland se kemphanen, Pronk en Bakker ener zijds en Schulte anderzijds niet zal worden uitgevochten. Wij zijn nieuws gierig of onze landgenoten zich aan deze opdracht zullen houden en of hun rivaliteit niet de oorzaak zal zijn dat de wedstrijd Nederland-Buitenland op de achtergrond geraakt. Wij voor ons zouden weieens uitgemaakt willen zien hoe groot het krachtsverschil, als dat bestaat, tussen Pronk en Schulte is. Het Noordhollandse KNVB-elftal, dat 2e Pinksterdag (2 Juni) te Enkhuizen op het terrein van West-Frisia uitkomt tegen het Friese KNVB-elftal, is als volgt samengesteld: Snabilie (OSV); Himpers (Helder), Dangermond (Westfrisia)Molenaar (KFC), Langendijk (Westfrisia), Puhl (Helder)Groot (Hollandia)Stelling (Westfrisia), Simons (Westfrisia), De- riga (OSV), Rijkers (HRC). Reserve's: v. d. Kooy (Hollandia) doel; De Rooy (Hollandia); Heyster (Helder) en De Werker (HRC).

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7