Europa's eenwording schrijdt voort Ronde-Tafelconferentie met West voor onbepaalde tijd opgeschort Steeds dichter wordend netwerk van verdragen verbindt de landen Frankrijk onderzo e kt com plot tegen binnnenlandse veiligheid Hevig dispuut over Duitse kwestie in de Straatsburgse assemblee Suriname niet eens met ontwerpstatuut Britten slopen barakken op Koje NAVO-oefening in Noord-Nederland „Tulyar" won de Engelse Derfcy^) VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN BONN EN PARIJS: TWEE MIJLPALEN Nog drie problemen vragen oplossing Duc/os in staat van beschuldiging gesteld Comm. betoging werd in W.-Berlijn verhinderd Spaak geselt degenen die de Sowjets vertrouwen „Dit is het uur van de valse veiligheid! Acheson stelt de Franse regering gerust Weerbericht Senaat van V.S. gaat het geval-Koje onderzoeken Van grote conferentie tot kleine commissie Zwaar gewapende Amerikanen vormen een schild Krijg sgevangenen boden geen verzet Surinaamse delegatie is verdeeld Gerucht over verloving van koning Boudewijn Nederlandse, Belgische en Britse eenheden doen mee Franse Staatslening blijkt een succes Vrijdag 30 Mei 1952 149e Jaargang No. 127 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN UITLANDEN MILITAIRE BASIS VAN DE VERENIGDE STATEN] FINLANDip [ECONOMISCHS VERPUCH- TINGEN AAN DE SOWJgT Uf ZWEDEN: LANDEN VAN HET SCHUMANPLAN EN DE EUROPESf DEFENSIE GEMEENSCHAP WEST I }|f I frankrijk SLOWAftl [ftdgMEtóg: EPANJt ZUID BULGARj 1 MILITAIR VERDRAG METI 'DE VERENIGDE STATEN I turkije ITALIA [GRIEÏ RECENTE NATO-LEDEN] (Van een bijzondere medewerker) r\E oude wüsheid, dat de tijdgenoten van belangrijke historische ontwikkelingen de betekenis ervan meestal onvoldoende beseffen, geldt zonder twijfel voor de twee plechtige ondertekeningen van verdragen, die de week vóór Pinksteren in Bonn en Parijs hebben plaats gehad. De onderwerpen het grote verdrag der Westerse Drie met de Duitse Bondsrepubliek en de oprichting van het Euro pese leger hebben tengevolge van vele moeilijkheden en vertragingen zolang overvloedige stof voor de nieuwsberichten geleverd, dat men zijn belangstelling voor de voltooiing is gaan verliezen. Toch dient men er zich rekenschap van te geven, dat zij de afsluiting zijn van de belangrijkste twee concepties in de gemeenschappelijke politiek der westerse wereld: het westerse verdedigings stelsel is door het principe van de Duitse medewerking thans in beginsel com pleet en de vereniging van Europa is om dezelfde reden een beslissend stuk verder. Wij haasten ons op te merken, dat dit feitelijke constateringen zijn, los van iedere persoonlijke mening over de wenselijkheid van deze ontwikkeling en van de politieke lijn, die Nederland, verbonden met de overige westerse landen, sinds jaren consequent volgt. Er resteren nog slechts drie onop geloste geografische problemen, te weten: Triest, het uiteindelijke lot van de bondsrepubliek Oostenrijk, die ech ter, toch reeds hoewel bezet, in be trekkelijk vergaande omvang als zelfstandige staat functioneert en, als moeilijkste, het lot van Duitsland. Men hoeft geen profeet te zijn, om te voor spellen dat dit deel van de Europese landkaart vooral ook ten opzichte van Berlijn en van de Duitse grens met Polen nog lange tijd niet zijn definitieve vorm kan vinden. LIET is in verband met deze gebeur tenissen nuttig bjj een politiek— geografische wandeling over de land kaart van Europa te bezien hoever thans, zeven na de oorlog, de politie ke ontwikkeling, of concreter uitge drukt de consolidatie de duidelijke af bakening tussen de twee grote kracht centra, Oost en West, is gevorderd. Wij zien dan dat sinds de communis tische staatsgrepen in Hongarije en Tsjechoslowakije de Russische machts sfeer niet is vergroot, en dat aan deze zijde van het onveranderde ijzeren gordijn het herstel van de zelfstandige Europese staten met de herwinning van de souvereiniteit door Westduits- land zich nagenoeg heeft voltooid. Men kan redelijkerwijze zeggen, dat ook het gevaar van de verdere bols- jewisering van landen voorgoed is be zworen; vooral de jarenlang in gevaar verkeerd hebbende naties met sterke communistische partijen, Frankrijk en Italië, hoeven geen revoluties meer te vrezen. Netwerk van verdragen. jy^AAR het meest markante verschijn sel op de nieuwe naoorlogse Euro pese landkaart is het merkwaardige, steeds dichter en gecompliceerder wordende netwerk van onderlinge ver dragen. Het toont een in zijn groei bijkans niet meer te stuiten ontwikke ling, die zo men wil, in strijd is met het bovengenoemde herstel van de souvereiniteit der verschillende Euro pese landen. Want deze souvereiniteit is door de talrijke verdragen bij stuk jes en brokjes reeds in de grote Euro pese smeltkroes terechtgekomen en er zullen steeds grotere stukken volgen. De relletjes van Woensdagavond te Parijs en de daarop gevolgde arrestatie van de communistische leider Duclos zijn voor de Franse regering aanleiding geweest, een onderzoek te gelasten naar een samenzwering tegen de binnenlandse veiligheid van de staat. Duclos, die aanvankelijk de nacht in het Paleis van Justitie te Parijs had doorgebracht, is Donderdag naar de gevangenis overge bracht. Hij wordt thans ook niet langer beschuldigd van onwettig wapenbezit doch van „actie tegen de veiligheid van de staat". Zijn parlementaire onschend baarheid zal vermoedelijk worden opgeheven. Zijn advocaten hebben een ver zoek tot invrijheidstelling ingediend. Er is met de uitzondering van Joegoslavië en Spanje thans geen Westeuropees land meer, dat niet ten minste deelgenoot van één der vele verdragen is. De toekomstige atlas sen zullen niet meer met het oude type politieke landkaarten kunnen volstaan; zij zullen de onderlinge ver bindingen der Europese landen in de beide richtigen, waarin de ontwikke ling verloopt moeten aantonen: Euro pese eenwording en defensiegemeen schap met het Amerikaanse continent. Hierbij valt een vaste kern op te merken gevormd door Nederland met zijn Beneluxpartners, Frankrijk, West- Duitsland en Italië. Dit zijn immers de landen, die deel uitmaken, van alle verdragen, te weten (om maar de be langrijkste te noemen): op militair gebied: Noordatlantisch Pact en Europees Leger; op politiek gebied: OEES (organisatie van de landen, die economische hulp van de V.S. ontvan gen, oorspronkelijk Marshall-organi satie); Europese Betalingsunie, Schu- manplan. (Zie verder elders in dit blad) Politie ontving 6000 demonstran ten met traangas en gummistok Zesduizend Oostduitse communisten verhieven gisteren in de Amerikaanse sector van Berlijn hun stem in een massabetoging, die bedoeld was tegen de herbewapening van West Duitsland. De demonstranten werden opgewacht door de politie, die uitgerust was met gummistokken en traangas. Niettemin wisten de communisten hun spandoe ken met opschriften als „weg met het algemene oorlogsverdrag" te ontrollen en door twee straten in optocht te marcheren. Er werden 280 personen, voor het merendeel jongeren, aange houden. De gearresteerden kwamen vrijwel alle uit Oost Berlijn of Oost- Duitsland. Gisteravond heeft men hen weer vrijgelaten. Naar aanleiding van deze incidenten hebben alle politieke partijen in Oost-Berlijn het stadsbestuur verzocht veiligheidsmaatregelen te nemen voor de bescherming van de Sowjet-sector. Dit was noodzakelijk, zo wordt gezegd, omdat „het Westberlijnse stadsbestuur de aggressieve politiek der Westelijke geallieerden toepaste lil de Europese Assemblee te Straat burg is het gistermiddag tot een vrq hevig dispuut gekomen over de Duitse kwestie. Gesteund door de Belgische socialist Rolin en de Labour-man Hca- ley had de Westduitse socialistische partij ook hier haar afkeer van de Euro pese Verdedigingsgemeenschap doen biyken. De Westduitse socialist Erlcr riep uit: „Wq weigeren de bewapenings wedloop te versnellen! Wq willen de verdeling van ons land niet bestendi gen en zyn niet van plan om 18 mil- lioen van onze landgenoten in slaverny te laten zonder oprecht naar andere oplossingen te hebben gezocht. De op stelling van Duitse divisies in een Euro pees leger noemde Erler „een illusie van militaite veiligheid". De Belg Ro- Communistisch vakverbond roept tot actie op Het onder communistische leiding staande vakverbond, de CGT heeft een oproep tot alle arbeiders gericht, waarin hun wordt aangeraden, snel te handelen, zich te verzamelen in alle bedrijven en het werk neer te leggen voor de verdediging van vrede, vrij heid en brood. Ook wordt er op aan gedrongen, de vrijlating van Duclos en alle andere gearresteerden te eisen. De behandeling van de zaak tegen Duclos is opgedragen aan de rechter van instructie Pierre Jacquinet. Te gen hem hebben de advocaten van Duclos reeds een aanklacht ingediend wegens misbruik van bevoegdheid: hij heeft geweigerd, Duclos op vrije voe ten te stellen. Het lie de la Cité, waar het Paleis van Justitie en het hoofdbureau van Positie in het Verre Oosten van groot belang De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Acheson, heeft Don derdag bij zijn besprekingen met de Franse regering over de toestand in Noord-Afrika en het Verre Oosten erkend, dat het voor de vrede in de wereld absoluut noodzakelijk is, dat Frankrqk zijn opdracht in het gebied van de Stille Oceaan vervult en zijn militaire verplichtingen in Noord- Afrika nakomt. Frankrijk, zo erkenden Acheson en Eden volgens een verklaring van de Franse staatssecretaris van voorlich ting, is een pijler in de verdediging van Zuid-Oost-Azië, welks wegvallen zeer ernstige gevolgen zou hebben voor Malakka, Singapore, India en Ja pan. Verwachting tot Zaterdagavond. ZACHTER Geleidelijk toenemende bewol king met op vele plaatsen enige lichte regen of motregen, maar later ook verspreide opklaringen. Meest matige wind uit zuidelijke richtingen. Zachter. ZATERDAG: Zon op 4.26. onder 20.49. Maan on 11.45, onder 1.11. de Parijse politie zijn gelegen, ver keerde gisteravond in een staat van beleg uit voorzorg tegen nieuwe com munistische relletjes. Woensdagavond zijn bij de opstootjes een man ge dood en tweehonderd politiemannen gewond. Zeventien betogers moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd en ruim zevenhonderd zijn in arrest gesteld. In Marseille zijn 150 man op gesloten. Vijftig hunner zijn beschul digd van onwettig wapenbezit. De Republikeinse senator, Wayne Morris, heeft Donderdagavond te Wash ington meegedeeld, dat de drie Ameri kaanse generaals, die betrokken zijn geweest bij de incidenten in de krijgs gevangenenkampen op het eiland Koje, getuigenis zullen afleggen voor de Amerikaanse Senaat. Het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging heeft het desbetreffende besluit van de Se naat volledig onderschreven. Wayne Morris heeft de Senaat ver zocht ook zo spoedig mogelijk te on derzoeken waarom in Zuid-Korea de staat van beleg is afgekondigd. „Het is duidelijk", aldus de senator, „dat de Sowjetunie van deze stand van zaken voordeel trekt voor haar leugen propa ganda". vnoe/Mor wisr-cwo. rnr mrtmeurtmcHAf I -- 1 POLITIEKE EMECONOM I- BINOINC, MET W.EUROE BINDING MET W.EUROPA owjrTuNie uer satsl Iin had ook reeds opgeroepen tot on derhandelingen met de Russen over het herstel van Duitslands eenheid. „Da Sowjets hebben een bondgenoot in Eu ropa. En dat is de ellende die hier heerst!" zei hij. Rolin uitte tomeloze critick op het verdedigingspact, dat volgens hem een „deplorabele structuur van elk gezichtspunt uit" op het oog had. De Labourgroep deelde min of meer het Duitse standpunt. De Labour- afgevaardigde schilderde een beeld van onvermydeiyke dominering van Duits land in het Plan-Schuman en het Eu ropese leger. Het optreden van Spaak in dit dis puut was met spanning afgewacht. Meedogenloos veroordeelde hij de ge- dachtengang der Westduitse sociaal-de mocratie. Men moest alleen weten met wie de Duitsers in de toekomst zouden samengaan met het Westen of met Rus land. Het laatste zou de ondergang van Europa betekenen. De Russische voor stellen inzake Duitsland waren volgens Spaak „vreselijk en ontstellend goed geformuleerd". Zij hielden een grote verleiding voor het Duitse volk in. „La ten we echter niet vergeten, dat het da Russische bedoeling is, de vorming van Europa's gemeenschap onmogeiyk ta maken," zo riep Spaak uit. Onder dood se stilte zei hij: „Het uur der illusies heeft geslagen! Dit is het uur van de valse veiligheid! De Franse oud-premier Reynaud deelde Spaaks standpunt. Van 4 tot 7 Juni: Amerikaanse soldaten met gevelde bajonet en traangasbommen vormden gisteren een schild rond de Engelse op- ruimingsploeg, die het krijgsgevange nenkamp op het Zuidkoreaanse eiland Koje was binnengedrongen om daar een aantal verblqven van de gevange nen omver te halen. De Britten braken onder meer twee gebouwen af, die door Noordkoreaanse officieren werden gebruikt voor de con trole op het kamp. Men wil de gevan genen van „afdeling 66", waarin zich zesduizend Noordkoreaanse officieren bevinden en die als een communistisch bolwerk bekend staat, in groepen van 500 splitsen en er werd hevig verzet verwacht. Tot dusver wordt evenwel niet gewaagd van bloedvergieten. De HE Ronde-Tafelconferentie tussen Nederland, Suriname, de Nederlandse An tillen, waarbq een nieuwe plaats voor onze Rijksdelen in de West zou worden bepaald, is voor onbepaalde tijd onderbroken. Er zal een kleine commissie wor den ingesteld, die aan de hand van het tot dusver gevoerde beraad het overleg over de samenstelling van een ontwerp-statuut zal voortzetten en van de resul taten daarvan mededeling zal doen aan de conferentie. Op 13 Mei was reeds een ontwerp-statuut aan de verschillende delegaties voorgelegd. Alleen de Surinaam se vertegenwoordigers konden zich met de inhoud daarvan niet verenigen. Enkele dagen later werd opnieuw een ontwerp aangeboden, waarin van een andere gedachte werd uitgegaan. Nu zouden de grondbeginselen van een nieuwe rechtsorde in een statuut van eenvoudige opzet en beperkte omvang worden neergelegd. De Surinaamse delegatie deelde na bestudering van bet ontwerp mede, dat men de uitkomsten van het ter conferentie gevoerde overleg in eigen omgeving wilde gaan beschouwen. Hierdoor zou het nutteloos zqn de conferentie in zo grote omvang bijeen te houden. De centrale commissie formuleerde in deze zin een resolutie welke gisteren met algemene stemmen werd aangenomen. Cén en ander houdt in, dat de bespre kingen slechts tijdelijk worden on derbroken. De kleine commissie heeft bovendien gelegenheid het overleg voort te zetten. De ontwerp-statuten van 13 en 16 Mei zullen voor publica tie worden vrijgegeven. Twee leden van de Surinaamse dele gatie hebben verklaard, dat naar hun mening de leden van de delegatie, die in Nederland waren achtergebleven, de bevoegdheid misten om een beslissing te nemen over het al dan niet voortzet ten van de conferentie. Ze hadden zich van stemming moeten onthouden. Het ware wijzer geweest, zo werd gezegd, als men eerst naar Suriname was te ruggekeerd voor het uitbrengen van verslag, waarna de Surinaamse regering eventueel had kunnen beslissen. De an dere leden van de delegatie deelden de ze opvatting uiteraard niet. Minister Peters van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen heeft als plaats vervangend voorzitter van de conferen-1 gevangenen zongen en schreeuwden wel, toen de Britten aan het werk gin gen en op een gegeven ogenblik werd de Noordkoreaanse vlag gehesen, welke echter bij de nadering van Amerikaanse soldaten weer werd ingehaald. In Rome gaat thans het gerucht, dat koning Boudewijn van Belgie in het huwelijk zal treden met de Italiaanse prinses Margherita van Savoie-Aosta. De prinses is vijf maanden ouder dan de koning en de dochter van hertogin Anna van Bourbon en hertog Amedeo van Aosta, die in 1942 in Britse krijgs gevangenschap in Kenya is overleden. Dit gerucht heeft een maand geleden al in Brussel de ronde gedaan en is toen door het Hof tegengesproken. tie, de delegaties hartelijk dank gezegd voor haar eerlijk streven naar goede re sultaten. Hij meende, dat het gevoerde overleg de afstand die aanvankelijk tussen de verschillende opvattingen leek te bestaan, aanzienlijk heeft verkleind. Van 4 tot 7 Juni zal in het Noords» ïyk deel van Nederland met inbegrip van het Noordelijk deel van Noord- Holland en de aangrenzende wateren een gecombineerde oefening van zee-, land- en luchtstrijdkrachten worden gehouden. Hieraan zullen strijdkrach ten van Nederland, Engeland en Bel gië deelnemen. De oefening staat on der leiding van de commandant der Zeemacht in Nederland, schout bU nacht C. W. Slot. De inschrijvingen voor de 3t4% staatslening van de regering Pinay met goudgarantie voor het kapitaalbedrag zijn buitengewoon goed Begonnen. Ook, uit het buitenland, in het bijzonder uit Zwitserland, worden intekeningen, niet alleen voor Franse, doch ook voor bui tenlandse rekening, gemeld. Vooral da intekeningen in goud zouden de stout ste verwachtingen hebben overtroffen. Een stimulans voor de goudbezitters is misschien het feit, dat de banken goud stukken of gouden staven zonder com missie omwisselen tegen france en wel de Napoleon tegen een koers van ruim 4.000 francs voor de eerste 4 dagen van intekening en de overige goudstukken tegen de dagkoers op de vrije Parijse goudmarkt. De Duitse douane heeft op ver schillende punten van de DuitsZwit serse grens auto's van een internatio nale smokkelorganisatie in beslag ge nomen, die koffie en andere artikelen tot een waarde van een millioen Mark vervoerden. Vyf smokkelaars zijn ge arresteerd. Ouder grote belangstelling werd de Engelse üerby verreden. De race werd gewonnen door C. Smith met het paard „Tulyar". Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordamll, Tel, 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCRE COURANT TARIEVEN: Advertenties IS ct. per mm Familieberichte». 20 ct. p.mm. Vraag «n Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den t L-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprys, by voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., f 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1