De export van Europa naar de V.S. opnieuw in de branding Lang verwacht duel Pronk-Schulte bleef achterwege (te shag mr-Uw smaak en de blauwe vaas Europa's eenwording gaat door POPENTëoow LS HET HART SPREEKT. Congres in verkiezingsjaar onder pressie van industrie en landbouw Amerikaanse regering wil graag helpen Het Radioprogramma Senaat der V.S. aanvaardt beknot hulpplan DUITSLAND EN ITALIË LID VAN HET I.M.F. Ook Engeland is ten zeerste bij de ontwikkeling betrokken Atoomproductie in V.S. moet worden vergroot Lohman mocht ererondje rijden Jan Derksen zegevierde in omniumwedstrijd Coppi heer en meester in Ronde van Italië „Muecio" (van Aga Khan) wint Coronation Cup Nieuw wereldrecord 800 m dames VRIJDAG 80 MEI 1952 (Van onze correspondent in New York) EUROPA'S EXPORTLANDEN waaronder de Benelux-deelgenoten een steeds voornamere plaats innemen ztfn ten nauwste betrokken bij een felle en principiële botsing tussen de Amerikaanse regering en het Congres over de invoer van buitenlandse goederen in de Verenigde Staten. De stand punten in deze controverse kan men als volgt definiëren. De Amerikaanse overheid toont zich bijzonder bezorgd over de recente economische conferentie In Moskou en de gevolgen, die daarvan te verwachten zijn. De regering beseft, dat, tenzij de V.S. hun markt voor het Europese product wijd open gooien een levendiger handel tussen West- en Oost-Europa niet vermeden kan worden. De Europese landen hebben bepaalde surplussen, die afgezet moeten worden hun Industrieën kunnen zowel nuttige producten als diensten (scheepsbouw en -vervoer) leveren; de mogendheden achter het IJzeren Gordijn beschikken over grondstoffen en landbouwproducten, die hiertegenover aan West-Europa verkocht kunnen worden. maken. Het zakenleven is de laatste maanden toch al weinig florisant ge weest. Er moge in al deze kringen grote sympathie bestaan voor Europa's moeilijkheden, het zou onrealistisch zijn te ontkennen, dat men het hemd als nader beschouwt dan de rok! Ze ker in een verkiezingsjaar als het on derhavige. r>E minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft er in zijn re cente rede op aangedrongen, dat het Amerikaanse publiek meer buiten landse goederen moet kopen. Zijn on middellijke assistenten hebben zich niet minder vurig in deze campagne gestort. Achesons economische medewerker, Willard Thorp, deed een krachtige aan val op die Amerikaanse industriëlen, die aandringen op een grotere mate van protectionisme; de onder-minister van Voorlichting, Sargeant, hield een pleidooi voor meer import in het alge meen. Men koestert plannen om het gehele netwerk van invoerrechten in Amerika met 30% te verlagen. De rege ring wil voorts een maatregel herroe pen waarbij is vastgelegd, dat alle rege ringsaankopen door Washington bij de Amerikaanse industrie en landbouw ge plaatst moeten worden, tenzij de prijs méér dan 5% boven die van buiten landse aanbiedingen is gelegen. De re gering wil een percentage van deze orders in West-Europa plaatsen. De regering is voorts krachtig doende de oppositie tegen het zogenaamde An- dresen-amendement (dat de import van kaas en andere landbouwproducten op een kunstmatig laag niveau houdt) on der één banier te brengen. Felle oppositie. Al dit nobele streven ontmoet echter de felste oppositie van Amerika's in dustrie en van de vakbonden. Wat de ze laatsten betreft: hun statistische deskundigen hebben aangetoond, dat op tal van gebieden buitenlandse concur rentie het Amerikaanse bedrijfsleven geschaad heeft en faillissementen heeft veroorzaakt, die hebben geleid tot het ontslag van arbeiders. Men staat in vakbewegingskringen geheel aan de zijde van de industriëlen, die zich be zorgd tonen over de sterke toeneming van b.v. de invoer van Duitse camera's, wier waarde steeg van 800.000 in '46 tot 8 millioen in 1951: speelgoed-in voer (voornamelijk uit Japan en Duits land) die toe nam van 800.000 tot S 5,8 millioen; muziek-instrumenten (Italië en Zwitserland) die verdubbel den in volume van 6.8 millioen tot 5 13,8; auto-import van 1,8 tot 27.5 millioen: hoogovenproducten van 6.9 millioen tot 323 millioen! Aan de hand van deze feitelijke ge gevens kan men zich indenken, dat zo wel werkgevers als werknemers in de V. S. hun vertegenwoordigers in het Congres met grote brieven en weten schappelijk gevoerde campagnes tegen Europese goederen overstelpen. In tal van bedrijven koestert nSen inderdaad de vrees, dat buitenlandse producten de spoeling hoe langer hoe dunner zullen ZATERDAG 31 MEI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.43 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. muziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gra- mofoonmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. muziek. (12.30—12.33 Land- en Tuin- bouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gram.muziek. 13.30 Politie-kapel. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gram.muziek. 14.40 Dameskoor. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.38 Kamermuziek-vereni- ging. 16.30 De Schoonheid van het Grego riaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws 18.15 Lichte muziek. 18.40 Regeringsuit zending: Zoeklicht op de Westerse De fensie. 19.00 Gram.muziek. 19.15 „Wat denkt U nu als lijsttrekker?", vraagge sprek. 19.25 Lichte muziek. 19.52 Actuali teiten. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 „Lichtbaken", causerie. 20.35 Gram. muziek. 21.00 Gevarieerd programma. 21.55 Het Internationaal Eucharistisch Congres te Barcelona. 22.15 Gram.muziek. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalen der. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Es peranto. 23.25—24.00 Gramofoonmuziekj HILVERSUM n, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend- gvmnastiek. 7.30 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.muziek. 8.40 Idem. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gra- mofoonmuziek. 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven. 11.30 Pianorecital. 12.00 Gra- mofoonmuziek. 12.30 Land- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 Roemeens Orkest. 13 00 Nieuws. 13.15 Gram.muziek. 13.45 Accordeonmuziek. 14.10 Nederlandse lie deren. 14.30 Geleide of vrije economie, vraaggesprek. 13.30 Gram.muziek. 15.-45 Boekbespreking. 16.00 Gram.muziek. 16.30 Sportpraatje. 16.45 Omroeporkest en solist. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varla. 18.20 Dansmuziek. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 „Passepar tout", causerie. 19.40 „Het Oude Testa ment in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Cabaret. 21.35 Socia listisch commentaar. 21.50 Strijksextet en soliste. 22.20 „Onder de Pannen", hoor spel 22.40 Metropole-Orkest. 23.15 Franse licht» muziek. 23.35—24.00 Gram.muziek. De Europeaan heeft volkomen gelijk indien hij in de halfslachtige houding, die het logisch gevolg van dit conflict is geweest, een element van schijnhei ligheid opmerkt. De Amerikanen tonen zich immers zo graag voorstanders van de vrije concurrentiestrijd; wanneer er ten gevolge van binnenlandse con currentie fabrieken de poorten moet°n sluiten, dan heet dat „het natuur gevolg van de strijd om het bestaan", of het stelsel waarbij de sterkste zich het best weet te handhaven. Doch zo dra zich een situatie voordoet, waarbij slapte in zaken toegeschreven kan worden aan soortgelijk initiatief van Europese sterken of initiatiefrijken, dan rent men naar de „grote broer". Washington, en smeekt om hulp. Theoretiseren baat hier niet veel. Europa's export is opnieuw in de branding geraakt voor de kust van dit hernieuwd „groot debat". Vooralsnog ziet het er niet naar uit, dat dit conflict zal leiden tot een beter resultaat dan een slap compromis, waarbij de overheid en daarmee de Europese zakenwereld de meeste concessies zal moeten doen. Na de door president Truman aan gevraagde gelden voor de Ameri kaanse economische en militaire hulp verlening aan het buitenland met 1200 millioen dollar, d.i. 15,5 procent van het totaal, te hebben verminderd, heeft de Amerikaanse senaat het overblijvende bedrag van 6700 mil lioen dollar met 64 tegen tien stem men toegewezen. Er zal thans een voltallige congres zitting (van Huis van Afgevaardig den en Senaat) worden gehouden ter bespreking van het ontwerp. Dit is nodig omdat het Huis van Afgevaar digden het programma nog meer heeft besnoeid De landen, die bij het internationa le monetaire fonds zijn aangesloten, hebben West-Duitsland en Japan uit genodigd tot deze instelling toe te treding in de komende zomer een feit freding in de komende zomer een feit zal worden. De beide landen zullen dan officieel de waarde van hun va luta kunnen vaststellen. Een vasie kern van landen bij alle pacten (Vervolg van pag. 1) QM DEZE kern groeperen zich, in een wisselende sterktegraad van deelneming de overige landen. Grie kenland en Turkije b.v. werden bij het Europese Leger en Straatsburg hoofd zakelijk eenvoudig om geografische redenen buitengesloten. Ook bij Por tugal, Denemarken en Nooiwegen speelt de geografie een voorname rol, voor zover zij wel bij de NAVO doch niet ook nog bij het nieuwe Europese Leger aangesloten zijn; de organisa torische moeilijkheden zouden, gezien de afstanden, te groot zijn. Er zijn natuurlijk nog andere redenen, zoals b.v. bij de twee Scandinavische landen de reserve, die zij tengevolge van hun dicht bij Rusland en hun nau we banden met het neutrale Zweden willen betrachten. De neutraliteit van Zweden, Zwit serland en Finland (en ook, om vol ledig te zijn Ierland) heeft vóór de hand liggende redenen. Bij de twee Noordelijke landen is het eveneens de dreigende nabijheid van Rusland en speciaal bij Zweden bovendien de his torische traditie. Het is begrijpelijk, dat men in Zweden gelooft en hoopt, dat de traditionele neutraliteitspoli tiek, die het iano uit beide wereldoor logen heeft gehouden, ook in de toe komst het nationale belang het beste dient. Hetzelfde geldt voor Zwitser land. Men moet ten opzichte van deze landen nooit vergeten, dat er niet de minste twijfel bestaat, waar hun vol komen onvermengde sympathieën liggen. Wie zal zich kunnen voorstel len, dat hun sterke en dure legers ooit in westelijke richting zouden schieten? Met andere - -oorden; zij staan geenszins zo vér buiten deWest- europese gemeenschap als hun forme le onzijdigheid het laat voorkomen. In zekere zin verwant hiermee, zij het veel ingewikkelder, is de positie van Spanje en Yoegosiavië. Deze bel de landen, beheerst door politieke ideeën, die theoretisch lijnrecht te genover elkaar staan, hebben dit ge meen, dat zij beide in werkelijkheid als tot het westerse blok behorend te beschouwen zijn. Alleen nemen hier speciale militaire verdragen en finan ciële afspraken met de V.S. (en bij Yoegosiavië ook met Groot Br'ttan- nië) de plaats in van de gemeen schappelijke pacten der overige landen. ]7N TENS! OTTE de positie van Groot Brittannië. Hier laten de beide verdragen van deze week een duide lijk licht vallen op het feit, dat het land tengevolge van de ontwikkeling vooral in het laatste jaar nauwelijks minder in het netwerk van verdragen vervlochten is dan de zes kernlan den. Moge Et geland om delicate re denen van historie en van zijn banden met zijn overzeese partners in het ge menebest formeel buiten Europees Le ger en Schumanplan zijn gebleven in feite is het er bij. De garantie aan Frankrijk tegen uittreding van Duit land is daarvoor een nieuw bewijs. Wat is de les van deze geografisch- politieke wandeling? Wij menen: er behoeft niet aan te worden getwijfeld, dat de geleidelijke opbouw van dit niet meer weg fe cijferen net van verdra gen Europa nader bij een radicale een wording heeft gebracht dan wij mees tal beseffen. Eden heeft in Bonn de twee nieuwe verdragen „mijlpalen" genoemd. Hjj zal daarmee dichter bij de historische waarheid zijn dan Ade nauer, die met misschien begrijpelijke terughoudendheid tengevolge van de nog ontbrekende Duitse eenheid, slechts van een „stap" op de weg naar vrede en Europese eenheid sprak. President Truman vraagt ruim drie milliard extra President Truman heeft gisteren het Congres verzocht, een extra bedrag van 3341 millioen dollar beschikbaar te stellen voor uitbreiding van de productie op het gebied der atoom splitsing. Daardoor zal niet alleen een versnelling van de vervaardiging van atoombommen mogelijk worden, doch ook de ontwikkeling van andere vor men van atoomwapenen met meer spoed kunnen geschieden. Hierbij wordt in de eerste plaats aan de wa terstofbom gedacht, welke duizend maal zo sterk is als de normale ura niumbom. De president heeft in een brief aan de voorzitter van het Huis van Afge vaardigden, Rayburn, verklaard, dat de uitbreiding nodig is, omdat de Sowjetunie niet bereid is, mede te werken aan de totstandkoming van een internationaal programma voor controle en regeling der bewapening. Overigens staan de VS klaar, om het plan der Verenigde Naties of elk ander plan voor controle op de atoom energie dat doeltreffend is en het ver bod van atoomwapenen verzekert, uit te voeren. f Pim. Pam, Pom 60. „Ja heren", zei Moeder Woeffie tegen Billie en Kareltje, zodra de agent weg was. „U zoudt mij óók een plezier» doen, wanneer U met Uw wagen een eindje verderop ging. Ik werd dol van al dat gebel en ik ben bang, dat die jongens van mij misselijk worden van al dat gesnoep. U had dat niet moeten doen!" „Ach mevrouw, het zijn zulke aardige jongens", riep Billie, „maar ik wilde U nog één ding vragen. U had het, meen ik, nog over een andere vaas!" „Zeker", antwoordde Moeder, „ik heb gisteren net zo'n vaas aan mevrouw Baobelgraag gegeven voor haar tombola, begrijpt U?" Billie be greep het nog niet helemaal, maar zijn hersens werkten, koortsachtig. Er schenen dus twee vazen te bestaan! Maar Kareltje praatte zijn mond al weer voorbij. „Zie je wel, dan moet het in die andere vaas zitten!" riep hij tegen Billie. „Wat bedoelt U", vroeg Moeder verbaasd. „Ach mevrouw, let U maar niet op hem. Wij hebben het over een cliënt van ons. Die verzamelt blauwe vazen, ziet U. Deze was niets voor hem!" „Dat kan ik me voorstel len", riep Moeder, „hier zit ook een barst in en die andere was heel!" Matige wielerwedstrijden in het Stadion (Van onze sportredacteur) Op het moment dat speaker Van Steenbergen het eerste nummer van de wielerwedstrijden, welke gisteravond in het Olympisch Stadion werden gehou den, aankondigde, gaapten grote ongezellige gaten in de tribunes de renners aan. Slechts klein tienduizend wielerenthousiasten hadden een gang naar het Stadion gewaagd, terwijl toch niet onbelangrijke namen op het programma prijkten. De wegblijvers hebben echter niets gemist en vooral de hoofdschotel, de stayerwedstrijd waarin men het grote duel tussen Schulte en Jan Pronk had ver wacht is maar een zeer slappe vertoning geworden en „ronden spelerij" waarin alleen de Duitser Lohman en de Belg Leliart een klein vleugje spanning ver mochten te brengen. zich zal houden in een wedstrijd over honderd kilometer waarin iedere stayer voor zijn eigen kans rijtlt, als hij dus niet kan volstaan met het draaien van een hoog tempo waarin hij hoegenaamd geen aanvallen heeft te verduren. Want zo was het gisteren. In de eerste man che over dertig kilometer had Schulte de kop geloot en geen enkele maal heeft hij de leiding uit handen behoeven te geven. Alleen Lohman en Leliart heb ben, zij het dan zeer schuchter, een of twee pogingen gedaan om Schulte van de kop te verdringen. Het was dan ook een volkomen dode koers waarbij velen zich hebben zitten afvragen waarom zij toch eigenlijk naar het Stadion wa ren gekomen. Wij hadden gisteravond van Jan Pronk meer verwacht. Wij hadden 'ge dacht dat hij de Bosse geweldenaar eens op zijn vingers zou tikken en duidelijk zou maken dat de stayerij geen tak van sport is waarin men zonder een degelijke voorbereiding in de voorste gelederen kan mee strijden. Schulte heeft die tik op zijn vingers niet gekregen. Misschien is dat niet gebeurd omdat de stayers wedstrijd evenals de omnium voor profs in het kader van een Nederland buitenland ontmoeting waren uitge schreven. De mogelijkheid zou dus kun nen bestaan dat Pronk en Bakker con sideratie met Schulte hebben gehad om der wille van een overwinning van de Nederlandse ploeg. De buitenlandse ploeg zou waarschijnlijk met vlag en wimpel hebben gewonnen als Pronk, Bakker en Schulte alleen oog voor el kaar hadden gehad. De mogelijkheid bestaat echter ook dat Schulte geen consideratie van node had, dat hij reeds zo sterk is dat hij niet met zich behoeft te laten sollen. Na de wedstrijden van gisteravond bestaat bij ons twijfel Blonde Gerrit eindigde op de derde plaats achter de Duitser Lohman en de Alkmaarder Jan Pronk. Hij heeft ech ter kans gezien in twee manches meer punten te verzamelen dan de Zaankan- ter Bakker, de Duitser Schorn en de Belg I.eliart en dat blijft, hoe wij het ook bekijken, toch maar een knappe prestatie. De vraag blijft hoe Schulte Ail vertentie ing Med.) Vuurwerk van Lohman De rit over vijftig kilometer scheen aanvankelijk een zelfde verloop te krij gen. Ruim 48 km reed Jan Pronk onbe dreigd aan kop en iedereen scheen er vrede mee te hebben dat de wereld kampioen deze manche ging winnen. Alleen Lohman was het daarmede niet eens. De Duitser was als vijfde ver trokken en onopgemerkt draaide hij zijn eerste veertig kilometers, op de voet gevolgd door Schulte die verschil lende vergeefse pogingen aanwendde om zijn functie als hekkensluiter aan de Duitser over te dragen. Plotseling zette Lohman, volkomen onverwacht zijn kiezen op elkaar en in een felle spurt snelde hij over Leliart, Schorn en Bakker naar de tweede plaats. Met twee ronden te rijden lanceerde Lohman een aanval op Pronk, die in de laatste bocht de rol van gangmaker Wiersma niet kon houden en met een tweede plaats genoegen moest nemen. Daar Lohman door deze zege in de laatste manche meer punten verzamelde dan Pronk mocht hij uit handen van directeur Van Bessem de bloemen in ontvangst nemen, bloemen die zonder twijfel bij de meest FEUILLETON 32. Lucie was naar haar theater en Joan uit met Benny, zodat Barbara's week- eind-vooruizichten tot nu toe niet bi zonder schitterend leken. Dat feestje van de volgende dag uitgezonderd en dat zou nog heel laat beginnen had ze niet „in 't vet", terwijl ze waar schijnlijk ook niet veel van Lucie zou zien. Lucie had een bijrolletje in de revue gekregen en repeteerde hevig in de tijd, dat ze niet behoefde te spelen! Bijna onmiddellijk na de koffiemaaltijd moest ze weg en ze had oprecht spijtig verklaard, vermoedelijk pas na afloop van de revue terug te zullen komen. „Maar je zult je wel redden, hé Bar bara? had ze voor ze heenging vol zorg gevraagd. „Je zult wel iets prettigs be denken. En als ik weer thuis .ben, zul len we eens heerlijk, als van ouds, sa men babbelen". „Ja, hoor, dat zullen we. O, ik zal me heus wel redden, kindlief". Dat zou ze ook. Alleenze wist niet precies hoe. Ze liep naar de radio en zette die aan: „Vanavond geven we enige fragmenten uit de nieuwe ope retterevue in het Palace Theatre". Een ogenblik later draaide ze de radio weer af. Als ze bedacht, dat ze daar nu had kunnen zijn! En het was blijkbaar erg amusant, te oordelen naar het gelach van het publiek. Barbara nam het avondblad op, las vluchtig de nieuwskoppen en keek toen de gemengde .berichten, de z.g. „klets- kolom", bij een deel van het Engelse publiek zo geliefd, even in. Daar zag ze het: „El Moroco, het nieuwe restau rant in Clarges Street, ii Woensdag- DOOR RENEESHANN avond geopend in tegenwoordigheid van een élite-publiek. Onder hen, die er het diner gebruikten, zagen we Lord en Lady Esbridge, juffrouw Be ryl Levat en de heer Bryan Melrose. Barbara wierp de krant weg en sprong op. Neen, zó kwam ze de avond niet door. Bij gebrek aan beter kon ze ook wel naar de bioscoop gaan. Er was een „biosje" in de buurt, waar zij en Lucie vroeger nogal eens kwamen. Op dit ogenblik ging de telefoon en ze nam het toestel van de haak. „Hallo, met wie?" „Hallo", antwoordde Bryan. „Ik hoopte al, dat u aan de telefoon zou komen, want ik wilde u vragen, of u misschien toch nog vanavond met mij wilde dineren". Ditmaal aarzelde Barbara niet. Bry an had haar op het juiste moment aan gepakt. „Ik hoop. dat u het doen zult", zei hij overredend. „Waar wilt u, dat ik u zal ontmoe ten?" „U doet het dus? Ik zal een taxi ne men en u afhalen". „Heb een kwartiertje geduld. Ik heb vanmiddag gewinkeld en wil me eerst even opknappen". Precies vijftien minuten later was hij ter plaatse en zij wachtte al ge kleed en gereed. Ze droeg een eenvou dige, maar keurig zittende zwarte ja pon, een model, dat zij had gekocht van een. der in Lucie's revue optreden de meisjes. Ook had ze het haar an ders opgemaakt; niet zo stijf en streng als buiten. Kleine krulletjes vormden een soort krans om haar hoofd. Ten slotte was de make-up meer verzorgd dan op Lawnside. Toen ze de voordeur opende, zag Barbara dadelijk Bryan's goedkeuren de blik. „Juffrouw Newcombe gaat uit", zei hij vrolijk. „Och, ik vond het beter, u eer aan te doen". Hij nam haar terdege op en kwam tot de conclusie, dat waarschijnlijk heel wat mannen haar hun hulde hadden betuigd. „Misschien een paar", zei ze stem mig, „maar rik vatte het niet ernstig op". „Nu, u kunt op gezag van mij aan nemen, dat u knap is. En ik heb een strenge maatstaf, dat wil ik wel we ten". Beiden lachten vrolijk, waarop zt hem in de zitkamer liet en een karaf sherry met twee glazen te voorschijn haalde. Het was goede sherry, die Lu cie vorige week, ten getale van een half dozijn flessen cadeau had gekre gen. Voor ze uitging, had ze tegen Bar bara gezegd: „Probeer vanavond die sherry eens, kindlief. En als je soms een vriendje op bezoek krijgt, laat hem dan ook eens ervan proeven". Barbara had toen geantwoord, dat ze geen vriendjes bezat. O, ze had er ook geen van de soort, die Lucie bedoelde. Toch vond ze het prettig, Bryan iets te kun nen aanbieden, nu hij haar was komen afhalen. „Gezondheid". „Van 't zelfde". Na enige ogenblikken zei hij: „Ik heb buiten 'n taxi laten wachten: we kunnen dus zo gauw u maar wilt op weg gaan". „Maar Bryan", riep ze, hem onwille keurig .bij de voornaam noemend „waarom heb je dat niet eerder gezegd? Ik noem dit overdreven verkwisting!" „Onzin. Bovendien is het verstandig om een taxi vast te houden als je er een op de kop hebt getikt. Ze zijn schaars tegenwoordig". „Waar gaan we heen?" „Naar het restaurant, dat ik vanmor gen al genoemd heb „El Moroco". „O, ja, dat is zo. Daar was je verle den Woensdag, toen het geopend werd, toch ook, nietwaar?" „Hoe weet je dat in vredesnaam?" vroeg hij stomverbaasd. „Heb je de avondbladen dan niet ge lezen'" „Ja, maar niet de kletspraatjes-ko lommen", grinnikte hij. „Je schijnt er nogal eens in te staan". „O, dat weet ik niet". „Toen ik die dag in 't Claridge-Hotel even de „Tatler" inkeek, zag ik je ook Met een blondine". „Die nu een schone herinnering is" „Dat dacht ik al. 't Is immers al we ken geleden!" „Eigenlijk is dat jouw schuld". „Waarom?" „Zaterdagavond j.l. ben ik een af spraak met haar niet nagekomen. Dat zal ze me niet vergeven". „Wat had ik daarmee te maken". „Och, doe niet zo onnozel, kindlief', zei hij, nu ook vertrouwelijk sprekers! „Je weet heel goed, wat je er mee te maken had. Ben ik toen niet naar Lawnside gekomen? Je gelooft toch niet, dat ik kwam om de schoonheid van het buitenleven te bewonderen?" Barbara liet deze mededeling over haar kant gaan en ook zijn „kind lief", ofschoon 't haar niet beviel. Ten minste dat dacht ze! Toch gedroeg hij zich heel behoorlijk. Terwijl ze in de "taxi snel naar het West End reden bleef hij netjes op een afstand naasi haar zitten. Wel hoorde ze eensklaps gegrinnik uit zijn hoekje. „Soms bang dat ik je aanraak?" vroeg hij. „O. neen, natuurlijk niet". „Als het je gerust kan stellen: Tk denk er niet aan. Ik ben helemaal niet gesteld op een klap in mijn gezicht. De vorige maal deed het pijn, zowel in- als uitwendig". (Wordt vervolgd) spectaculaire renner terecht waren ge komen. De omnium leverde een gemakkelij ke overwinning op voor de Nederlan ders .Van Vliet en Derksen tegen het AustralischEngelse duo Patterson Harris. De klassementswedstrijd over 5 km werd een zege voor Derksen en de tijdrit over 500 meter tussen Harris en Van Vliet voor onze Woerdenaar. In de achtervolging versloeg Derksen Patterson, waardoor Nederland 21 en het buitenland 11 punten had verza meld. De sprintmatch voor amateurs was voor Jan Hijzelendoorn, die zonder moeite de drie ritten a trois van de Belg De Backer en Ad Schotman won. De ploegachtervolging voor ama teurs, bedoeld als selectie voor de Olympische Spelen, werd gewonnen door de ploeg in rode shirts, bestaande uit Piet Peters, Adri Voorting,, Van 't Hof en Daan de Groot, die een goed ploegverband toonden. Tussen het vier tal Plantaz, Van Roon, Donker en Nol ten in oranje shirts bestond geen ho mogeniteit, waarmede de nederlaag verklaard is. De uitslag van de eerste stayersrit (30 km) was: 1. Schulte (N) achter De Graaf (6 pnt) 23 min. 12 sec.; 2. Lohmann (D) achter Groslimond (5 pnt) op 20 meter; 3. Pronk (N) achter Wiersma (4 pnt) op 180 meter 4. Bakker (N) achter Pasquier (3 pnt) op 250 meter; 5. Leli- aert (B) achter van den Bosch (2 pnt) op 430 meter; 6. Schorn (D) achter Merkens (1 pnt) op 470 meter. Tweede stayersrit (50 km): 1. Loh mann (D) 6 pnt, 39 min. 35.6 sec.; 2. Pronk (N) 5 pnt, op 25 meter; 3. Bak ker (N) 4 pnt, op 80 meter 4. Schorn (D) 3 pnt, op 440 meter; 5. Schulte N) 2 pnt, op 470 meter; 6. Leliaert (B) 1 pnt, op 560 meter. In het individuele klassement werd Lohmann (D) eerste met 11 pnt, ge volgd door Pronk (N) 9 pnt, Schulte (N) 8 pnt, Bakker (N) 7 pnt, Schorn (D) 4 pnt en Leliaert (B) 3 punten. De ontmoeting Nederland—Buiten land bij de stayers werd eveneens een overwinning voor de Nederlanders met 24 tegen 18 punten. De elfde etappe van de Ronde van Italië van Venetië naar Bolzano over een afstand van 2Y6 km, welke drie cols telde is gewonnen door Fausto Coppi (it.) met ruim 5 minuten voorsprong op zijn landgenoten Bar- tali en Magni. Kubler werd vierde en Hugo Koblet 25ste. De stand in het algemeen klasse ment is: 1 Fausto Coppi, It., 66.55.11; 2 Zampieri, It., 67.03.25; 3 Magni, It., 67.03.30; 4 Bartali, It. 67.03,32; 5 en 6 Kubler, Zwitserl. en Zampini, It., 67.03.49, 7 Ockers, Belg., 67.04.09; 12 Koblet, Zwits., 67.10.18. Het paard „Nuccio" van Aga Khan heeft de Coronation Cup gewonnen, een ren over 2400 meter, die dit jaar met 1800 pdst aan prijzen was begif tigd. Het is een in Frankrijk ge traind paard. Tweede op een halve lengte werd „Sybill's Nepheiy" van lord Milford, en derde het Franse paard „l'Amiral" van mevr. Volterra. Tijdens wedstrijden te Kiev heeft de Russin Polina Solopova het wereld record 800 meter voor dames op 2 min. 11.7 sec. gebracht. Het oude record stond sinds 26 Aug. 1951 op naam van haar landgenote Klavdia Dmitrova Plotvena met 2 min. 12 sec. k (Advertentie, Ing Med.)

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7