Franse regering treedt krachtig op tegen communisten Eisenhower droeg het commando over r VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Ambtenaren hebben geen oog voor Neerlands armoede EVG-landen moeten statuut voor gezagsorganen openstellen Auto reed op colonne van de Nationale Reserve in Vannacht, klokslag twaalf, zakt het IJzeren Gordijn in Berlijn Zaterdag 31 Mei 1952 149e Jaargang No- 128 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nog enkele uren. MISDADIGE ACTIE TEGEN REPUBLIEK EN DEMOCRATIE Honderd en vijfiig man aangeklaagd wegens samenzwering tegen de staat React ie is nog gering De Rekenkamer rekende het na! Secreiaresse zou een vorstelijke bootreis maken Salarisverhoging onder een schuilnaam Pinay stelt kwestie van vertrouwen Eerste rode bessen in Wognum aangevoerd J Vier krijgsgevangenen op Koje neergeschoten BELGISCHE KONING GAAT NAAR ITALIË Verlovingsgeruchten stellig tegengesproken Adenauer niet naar V.S. Dodelijk ongeluk bij Amsterdam Scheveningen stormde naar zee Alle Europese landen moeten kunnen toetreden Een dode en elf gewonden te Roosendaal Weerbericht Ernstige waarschuwing tegen het ontstaan van misverstanden tussen de NAVO-landen Duits aanbod inzake de oude schuld afgewezen De Tsjechoslowaakse vice-premier ontslagen Ook in grensincidenten schuilt groot gevaar Landmijn voor de deur van een bioscoop Hommersons verzoek afgewezen Doorzichtig aanbod van Sowjets afgeslagen Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel, 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 18 ct. per m.m. Familieberichte*, 20 ct. pm.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, els woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 I [)E FRANSE regering blijkt voornemens te zijn met harde hand op te treden tegen de communistische partij. Honderd zes en vijftig bij de relletjes van Woensdagavond gearresteerde personen onder wie de waarnemende secretaris generaal der party, Duclos, en de hoofdredacteur van de Humanité, André Stil zullen worden vervolgd wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van de staat. Ruim vythonderd anderen zullen wegens kleinere vergrijpen worden vervolgd of in vrijheid gesteld. Voorts zullen een en dertig buitenlanders, die aan de opstootjes hebben deelgenomen, uit het land worden gezet. Stil was Zondag reeds gearresteerd op beschuldiging van opruiing door middel van publicaties in zijn blad. zyn beschuldiging is thans gewijzigd. Nog enkele uren scheiden het legioen der hengelaars van het ogenblik, waarop zij de 'water kant zullen opzoeken en verscho len tussen het wuivend riet voor de eerste maal in dit seizoen een visje zullen trachten te verschal ken. Aan deze vissersfeestdag wijden wij elders in ons blad enkele artikelen. De 29-jarige monteur J. C. G. uit Amsterdam is bij werkzaamheden aan een electrische lier te Vlissingen op een hoogspanningskabel gevallen. Toen de stroom was uitgeschakeld bleek hij te zijn overleden. £)E vastbeslotenheid van de regering, om het nieuwe gevaar het hoofd te bieden is nog eens duidelijk uitgespro ken door de minister van binnenland se zaken, Brune, die in een radiorede de communisten er van beschuldigde de betogingen met voorbedachten ra de in relletjes te hebben laten ont aarden. Hij zeide het land volledig op de hoogte te willen houden van een „misdadige actie tegen de republiek en de democratie". In de nacht van Donderdag op Vrij dag zijn alle gearresteerde betogers aan een verhoor onderworpen. Dege nen, die wegens samenzwering tegen de staat zullen worden vervolgd, zijn opgesloten in de gevangenis van Fres- nes; Duclos is later van hier overge bracht naar de afdeling voor politieke gevangenen in de Santé. De gevange nen kunnen worden gestraft met ver banning naar een fort voor een onbe paald aantal jaren. De communistische partijbladen hebben opgeroepen tot het houden van betogingen en stakingen voor de vpij lating van Duclos. Veel resultaat heeft „Bij de beherende diensten en ambtenaren ontbreekt het juiste begrip voor de zorgelijke geldelijke toestand, waarin ons land verkeert", Dit concludeerde de Algemene Rekenkamer in een verslag over haar werkzaamheden in 1951. Men is te graag geneigd van dienstauto's gebruik te maken, terwijl ook voor represen tatie in velerlei vorm vaak onnodig een beroep wordt gedaan op de vermager de Nederlandse schatkist. Het idee „het Rijk betaalt wel" schijnt hoogty te vieren. Degenen die belast zijn met het beheer van 's Rüks portemonnaie, direct of indirect, beschouwen die portemonnaie dikwijls niet als de hunne, althans voor wat betreft het bekende omdraaien van uit te geven dubbeltjes. Zo werd door het ministerie van Oorlog onlangs passage besproken voor de overtocht naar Amerika van de secretaresse van een miltiaire attaché. Men had een le klasse hut voor de betrokken dame laten reserveren. „Oorlog" verklaarde, dat de touristenklasse, waarin de secretaresse anders had moeten reizen, was vol geboekt. Bij informatie door de Rekenkamer bleek het tegendeel waar te zyn. Men kon tydig ingrypen en zodoende 500.uitsparen. Naast dit ene toevallig bekende geval bestaan er honderden andere. Uit de reisdeclaraties van een delegatie voorzitter viel af te leiden, dat hij over de periode van één jaar, slechts 17 dagen in zijn standplaats had vertoefd. Verondersteld mocht worden, dat hij in genoemd tijdvak belangrijk minder uit gaven wegens representatie mpest heb ben gehad. Immers bij verblijf buiten zijn standplaats kreeg hij reeds een verblijfsvergoeding, waarin ook 'n post wegens representatie was opgenomen. Bovendien waren bij de reisdeclaraties van de delegatievoorzitter nog extra bosten wegens representatie in reke ning gebrachtDe Rekenkamer sloeg aan het cijferen en kon voldaan bijna drieduizend gulden in de schatkist doen terugkeren. Er zün ook veel gevallen, waarin aan bepaalde ambtenaren een represen tatie-toelage wordt toegekend die feite- tclijk de naam „opslag" verdient. Men geeft een dergelijke toelage aan ambte naren, aan wie geen salarisverhoging kan of mag worden verleend. Met deze praktijken, zo concludeert de Rekenka mer, moet onvoorwaardelijk worden gebroken. Door verschillende maatrege len inzake het gebruik van auto's kan men een besparing van f 3.millioen 's jaar bewerkstelligen. Men streeft on der meer naar een drastische beperking van het stadsverkeer met dienstauto s en het vervoer met dienstauto's 'ussen woonhuis en bureau. In het verslag van de Rekenkamer wordt ook gepleit voor controle ter plaatse op de financiële gang van za ken bij de K.L.M., welke maatschappij bijna geheel door de staat wordt gefi- nancieerd. De controleurs van de Al gemene Rekenkamer hebben echter niet de bevoegdheid om op de bureaux van de K.L.M. in de boeken een onderzoek in te stellen. Men houdt alleen toezicht op degenen, die de directe controle van de boeken en bescheiden uitvoeren. De situatie bij de N.V. „Breedband" ligt eender. Er is reeds uitgebreid overleg gevoerd met de ministers van Finan ciën en van Verkeer en Waterstaat, doch het standpunt van de Rekenkamer wordt in dezen niet gedeeld. dit nog niet gehad. Allerwege in het land hebben de autoriteiten de com munistische lectuur in beslag laten nemen. Bijna overal is dat zonder in cidenten verlopen. In Waziers moest de politie schieten, toen een groep communisten haar aanviel om een ge arresteerde courantenverkoper te be vrijden. Een der aanvallers werd ge wond. Verder poogden in Niort de communisten de confiscatie van de bla den te verhinderen, overigens zonder succes. In Rousan is een staking van een etmaal gehouden. Inzake glijdende loonschaal De Franse premier Pinay heeft Vrij dagavond in de Nationale Vergadering de kwestie van vertrouwen gesteld, toen het probleem van de glijdende loonschaal aan de orde kwam. Dinsdag zal erover worden gestemd. Men ver wacht, dat de regering een gemakke lijke overwinning zal behalen. Zell's zyn tegenstanders willen geen rege ringscrisis forceren, riu volgende week de intekening op de „lening-Pinay" wordt opengesteld. Er is een voorstel ingediend, om het minimumloon te verhogen, indien de kosten van het levensonderhoud met meer dan vijf procent stijgen. De rege ring wil echter het loon ten hoogste twee maal in de vier maanden her zien. De communisten, de socialisten en enige links georiënteerde Gaullisten zullen waarschijnlijk tegen stemmen, omdat het ontwerp naar hun mening niet ver genoeg gaat. Het minimumloon voor Parijs is verleden jaar September op 100 francs per uur vastgesteld. (Van onze correspondent) Gisteren zijn aan de veiling „De Vol harding" te Wognum de eerste rode bessen (prolefic) aangevoerd. De aan voerder was J. Bos uit De Weere en de koper de firma P. Beeldman te Schoorl. De bessen brachten f 2.41 per kg op. In verband met de PINKSTERDAGEN zal het eerstvolgende nummer van ons blad DINSDAG verschijnen DE DIRECTIE Nieuw incident Twee leden van Zuidkoreaans parlement in arrest Een werkploeg van gevangenen op het eiland Koje weigerde gisteren plot seling te arbeiden. Onverwachts over vielen de gevangenen hun Zuidkoreaan- se en Amerikaanse bewakers, die het vuur openden en vier gevangenen neer schoten. Drie werden er gewond. In de nacht van Donderdag op Vrijdag was een gevangene bij ongeluk neergescho ten. Gisteren werd een bewaker met een hark aangevallen. De bewaker schoot uit zelfverdediging zün aanval ler neer. De man zal gestraft worden aangezien er alleen by massa-ontsnap pingen mag worden geschoten. Gistermorgen zijn twee leden van de Zuidkoreanse Nationale Vergadering gearresteerd. Daarmee is het aantal ge arresteerde volksvertegenwoordigers tot twaalf gestegen. Er zullen nog tal van aanhoudingen volgen. De lijfwacht van de oppositieleden van het parlement is vervangen door een lijfwacht van aan hangers van president Singman Rhee. Volgens de Zuidkoreaanse minister van Binnenlandse Zaken, beraamt een bende samenzweerders een plan om de regering omver te werpen. De president en de eerste minister zouden daarbij worden vermoord. De Nationale Verga dering verzocht met 82 tegen nul stem men, bij 33 onthoudingen, de vrijlating van de twee gearresteerden. Koning Boudewijn is naar Italië ver trokken, waar hij in gezelschap van prinses de Rethy, prins Albert en prin ses Josephine-Charlotte de Pinkster dagen zal doorbrengen. De geruchten over een ophanden zijn de verloving zijn opnieuw tegengespro ken. De Westduitse bondskanselier dr Adenauer heeft medegedeeld, dat ht) dit jaar niet naar de Verenigde Sta ten zal kunnen gaan. Hg zeide, Bonn niet te kunnen verlaten, voordat de verdragen tussen de geallieerden en Duitsland bekrachtigd zijn. Ter hoogte van kilometerpaal 6 op de Haarlemmerweg is de 36-jarige on gehuwde Amsterdammer die daar met een driewielige bakfiets in de richting naar Halfweg rechts van de weg reed, van achteren aangereden door een vrachtauto. De man was op slag dood. Met de traditionele „wedloop naar zee" werd gistermorgen het luxe bad £e Scheveningen voor het seizoen 1952 geopend. Raad van Europa spreekt zich uit: De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft zich gisteren met grote meerderheid uitgesproken voor de Instelling van een bovennationaal poli tiek gezagorgaan. Volgens dit besluit dienen de zes landen van het plan-Schu- man en de Europese Verdedigingsgemeenschap (Frankryk, West-Duitsland, Italië Belgie, Nederland en Luxemburg) zo spoedig mogeiyk het statuut voor zulk een gezagsorgaan op te stellen. Dit orgaan moet open staan voor alle leden van de Raad van Europa en de mogeiykheid bieden, dat landen, die niet volledig bjj de Raad zyn aangesloten, hiervan lid worden. Raad wenst nauwere banden tussen Engeland en EVG De Britse en de Scandinavische ver tegenwoordigers waren over het alge meen tegen zulk een voorstel gekant, omdat het nieuwe orgaan de Raad van Europa alle macht uit handen zou ne men en .tot tweedracht zou leiden Spaak wist te voorkomen, dat de reso lutie zou worden geamendeerd: hij dreigde in dat geval zijn volgelingen te zullen laten tegenstemmen. Daarop lieten de Britse conservatieven hun be zwaren varen. Er is ten slotte een tekst aanvaard, welke een compromis vormt tussen de Britse wensen en het voorstel van de groep-Spaak, welke een grond wetgevende vergadering bijeen wilde doen roepen ten einde zo spoedig mo gelijk tot een verenigd Europa te ko men. De Britse Labourleden en enkele Autorijder was ondergedoken Gisteravond is op de Rondweg aan de grens van de gemeente Roosendaal een uit de richting Breda komende auto ingereden op een colonne leden van de Nationale Reserve, De achterste man van deze groep, de ongehuwde marechaussee Jonkergauw, werd op slag gedood. Zeven van zijn medeleden werden zwaar, vier licht gewond. Verwachting tot Zondagavond: VRIJ WARM Half tot zwaar uew jlkt met enkele buien. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Vrij warm. ZONDAG. Zon op 4.26, onder 20.50. Maan op 12.57 onder 1.22. MAANDAG. Zon op 4.25. onder 20.51. Maan op 14.09. onder 132. DINSDAG. Zon on 4.24 onder 20.52. Maan oi 1f 25 onder 1 43. Redelijk noch behoorlijk" Het jongste aanbod van West-Dults- land tot regeling van zijn vooroorlog se schulden is door de crediteuren ter Londense conferentie afgewezen. Zij vonden de voorgestelde regeling rede- Iijk noch behoorlijk en meenden, dat deze niet in staat zon zyn, het Duit se crediet te herstellen. Duitsland moet volgens de credi teuren zo spoedig mogelijk in eigen valuta gaan aflossen in aanzienlijk hogere termijnen, dan het heeft aan geboden. Het moet verder nauwkeu rig uiteenzetten, hoe het met betrek king tot de verschillende soorten schulden denkt te handelen en mag geen voorwaarden stellen ten aanzien van handelspolitiek, herstelbetalingen, e.d. De Westduitse delegatie heeft doen weten, dat er bezwaren zijn te gen aflossing van een deel van de Duitse schuld in marken. De Tsjechoslowaakse vice-premier dr. Jan Sevcik is door de K.M.V. van zijn functies ontheven. Sevcik is tevens ontslagen als voorzitter van de Slowaakse wederopbouwpartij we gens afwijking van de partijpolitiek. GENERAAL Dwight D. Eisenhower heeft gisteren in het geallieerde hoofd- kwartier nabij Parijs het opperbevel van de Atlantische strijdkrachten in Europa op plechtige wijze overgedragen aan generaal Matthew B. Ridgway. Generaal Ridgway bracht hulde aan zün grote voorganger en zei trots en vol doening te voelen hij het overnemen van het opperbevel van generaal Eisen hower. het voldoende kracht heeft gekregen „De vernietiging van één eventuele volgende oorlog zou zo groot zijn, dat slechts één ding erger zou zijn dan het winnen van de oorlog, namelijk het verliezen", aldus de generaal. Hij zei voorts verheugd te zijn over het hoge niveau van oefening en mo reel van de Europese soldaten, die hij onlangs gedurende zijn afscheidsbe zoeken heeft geïnspecteerd. „West- Europa zou zich echter nog veel nau wer aaneen moeten sluiten, als het tot oplossing van de moeilijkheden wilde komen". MADAT de beide generaals het noen maal hadden gebruikt met lord Is- may, secretaris-generaal van de NAVO en verschillende hoge leden van de NAVO-staf, heeft generaal Eisenhower op een conferentie te Parijs, waarbij hij afscheid nam van de pers, ver klaard, dat het grootste gevaar voor de opbouw van de Westelijke verdedi ging is de mogelijkheid van het ont staan van misverstanden tussen de verschillende landen. Een tweede gevaar noemde de ge neraal het onderschatten van de moge lijkheid van incidenten langs het IJze ren Gordijn, daar dergelijke inciden ten een groot uitputtend effect kunnen hebben. Bovendien waarschuwde ge neraal Eisenhower tegen het „plaatse lijk denken" der volkeren en tegen een neiging tot zelfvoldaanheid. De generaal zag geen enkele recht- vaard'°:ng "oor de vrees, dat hel Wes ten aggressief zal worden, wanneer Sprekend over ziju toekomstplannen, verklaarde generaal E'senhower ten slotte, dat hij verwachtte zich uit het leger te zullen terugtrekken. Van middag zal de generaal per vliegtuig uit Frankrijk naar de Verenigde Sta ten vertrekken en morgenmiddag in Washington aankomen. Op de Lijnbaan in Den Haag is een man van een rijdende tram gestapt. Hij geraakte onder de bijwagen en was op slag dood. De groep liep overeenkomstig de voorschriften rechts van de weg en keerde van een marsoefening terug. Jonkergauw droeg een rode lantaarn. De auto, bestuurd door de heer A. V. uit Roosendaal, reed met een flinke vaart op de groip in. De naast Jonker gauw lopende reservist wist zich door op het fietspad te springen te redden. Er was spoedig geneeskundige hulp aanwezig. Drie artsen onderzochten de gewonden en constateerden bij de ge wonden been- en armbreuken, inwen dige kneuzingen, hersenschuddingen. Van de zwaargewonden waren vijf af komstig uit Oudenbosch en twee uit Roosendaal. Alle gewonden zijn naar een ziekenhuis in Roosendaal overge bracht. De heer V. was na het ongeluk aan vankelijk onvindbaar. Hij had zijn wa- genin de steek gelaten. Hij is later bij kennissen in de omgeving van de stad gearresteerd, en in het politiebureau opgesloten. Het onderzoek naar de oor zaak van het ongeluk if- 'n volle gang. Scandinavische afgevaardigden onthiel den zich (17 leden) en de Westduitse socialisten stemden tegen (8). 84 stem men werden er vóór uitgebracht. Er is voorts een resolutie aangeno men, waarin wordt aangedrongen op een regeling, welke nauwere relaties tussen Engeland en de EVG mogelijk moet maken. Hierin wordt gezegd, dat niet bij de EVG aangesloten landen een deel van hun strijdkrachten moeten kunnen laten samenwerken met dit or gaan. Deze landen zouden dan een waarnemer in de raad der gemeenschap kunnen krijgen. Verder is het plan-Eden aanvaard. Negen en negentig stemmen waren voor en geen tegen bij elf onthoudin gen. Het „Neerlandia-theater" in het Oostbrabantse dorp Reusel ver heugt zich sedert zijn oprichting in grote belangstelling van het publiek. Niemand van al die dui zenden bezoekers heeft echter ooit beseft, dat vlak voor de deur van het theater, op een decimeter diepte de dood lag te wachten De dood, in de vorm van een landmijn. Dezer dagen werd het ding ontdekt. Eeh arbeider, die bezig was met graafwerk voor de ingang van het theater, stapte erop. Als door een wonder ont plofte de mijn niet. Des te won derlijker is dit, aangezien de ex perts het oorlogstuig in prima conditie verklaarden. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in zake het appèl dat de Zaandamse journalist A. H. Hom- merson had ingesteld naar aanleiding van de afwijzende beslissing van de rechtbank op zijn verzoek uit de gij zeling te worden ontslagen. Conform het advies van de advocaat-generaal, mr J. F. Hoeffelman, heeft het Hof negatief op het verzoek beschikt. Wanneer vannacht de klok twaalf heeft geslagen, zal West-Berlijn volko men geïsoleerd zijn. Alle uitgangen van West-Berlijn naar Oost-Duitsland zijn dan afgesloten of versperd. Tele foonverkeer tussen de beide delen van de voormalige Duitse hoofdstad zal vrüwel onmogelijk zyn. De Oostduitse autoriteiten hebben op last van de Sow jets 2000 telefoonverbindingen tussen Oost- en West-Berlijn verbroken. De Oostduitsers hadden aangeboden om het telefoonverkeer over 70 lijnen te her vatten, doch van Westelijke zyde is dit aanbod afgewezen. Het lag voor de hand, dat deze 70 lijnen via een Oost duits censuur-bureau zouden worden geleid. Alle internationale bus- en autoreizi gers zullen vanaf heden te Babelsberg, even buiten Berlyn, hun voertuig moe ten verlaten voor passencontröle in een speciaal daarvoor ingericht gebouw. Het doorgangsverkeer per spoor zou zo wordt uit Oostduitse bron vernomen niet door de nieuwe reisbeperking worden beïnvloed, evenmin als het ver keer tussen Oost- en West-Berlijn. Om gekeerd dus van West naar Oost gelden de maatregelen wèl. Gisterochtend is de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, naar West-Duitsland vertrokken voor een bezoek aan de Britse troepen. Hij heeft twee dagen de nieuwe situatie in Ber lijn bestudeerd. De Westduitse bladen zijn gisteren na een drukkersstaking van twee da gen, weer verschenen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1