Raad van Bergen is weer voltallig H Doorlichiing van de bevolking bewees afdoende haar nut OMO en zeep zijn doodsvijanden Een onbetekenende agenda Eigen haard is goud waard Raad Heiloo gooide een balletje op over recreatie-oorden Wegen aan openbaar verkeer onttrokken Noord-Scharwoude Nieuwe Niedorp Oorzaak van de brand: geen broei in t meel Kleine nieuwtjes Heer-Hugowaard Egmond aan Zee Langendijk Egmond-binnen Viering Sf. Adalbert Vergeet het nooit ZATERDAG 31 MEI 195? zij het n nuttig >m acht e heren, ipen, zó vreemde ïen, die Een ipecteur JQE gemeenteraad van Bergen is weer compleet. Gisteravond is de heer E. J. van Rees Vellinga, zoals de burgemeester het in zijn welkomstwoord noemde, „in de kring opgenomen". „Ik zeg kring", aldus ging dr W. Huygens verder, «omdat de geest onder de raadsleden zeer vriendschappelijk is*'. Hij hoopte dat het nieuwe fractielid van de V.V.D.-Middenblok in de voetstappen van zijn voor ganger, baron Taets van Amerongen, zou treden en uitte de verwachting, dat- de heer Van Rees voor de raad een gewaardeerd medewerker zal zijn. De ge meenteraad behoefde niet lang te wachten op de maiden speech van de „debu tant". Onmiddellijk na de eedsaflegging dankte de heer Van Rees Vellinga de voorzitter voor zijn vriendelijke woorden en vertolkte de hoop, dat hij in positieve zin aan de bloei en voorzover nodig aan de opbouw van Bergen zou mogen medewerken. „Moge mijn raadslidmaatschap leiden tot een gelukkige samenwerking in uw midden en met u samen", aldus'besloot Bergens nieuwste raadslid. IAE gemeenteraad ging vervolgens over tot de behandeling van een vrij onbelangrijke agenda. De heer A. Visser had zich opnieuw Jot de raad gewend met het verzoek te informe ren hoe het staat met de opheffing van het autoreparatiebedrijf van de heer C. Zwakman aan de Vincent van Goghweg. In deze zaak „zit nog niet veel schot". De heer Zwakman wacht nog steeds op een vergunning, doch is ervan op de hoogte, dat hij zijn be drijf op 1 Juli moet sluiten. Zoals wij reeds meldden, heeft de Kroon het be roep van de heer Philippo tegen de vestiging van een timmermanswerk plaats van de heer Van Exter, op de boek EikenlaanZuidlaan niet ontvan kelijk verklaard. Op een vraag van dr. J. Hemelrijk (PvdA) deelde de voor zitter mede, dat het college zich ver der niet meer met deze zaak zal be moeien. Indien de omwonenden een civiele actie willen instellen, zullen zij dit zelf moeten weten. De Bergense Winkeliersvereniging en „De Hanze" behoeven niet bevreesd te zijn, dat het trottoir bij het Park hotel zal verdwijnen. De stoep blijft gehandhaafd, zal dertig centimeter Versmald worden en zelfs een stukje worden verlengd. Toen de burgemees ter zich iets liet ontvallen over een plan om he't parkeerterrein aan de directie van het Parkhotel te verpach ten, maakten verschillende raadsleden en wethouder Oldenburg bezwaar, waarop dr. Huygens ijlings meedeelde, dat het plan nog niet rijp is en hier over binnenskamers nog eens van ge dachten zal worden gewisseld. De kosten van doorlichting van de bevolking heeft, dank zij de medewer king van de burgerij, geen f 5000 maar f 2000 gekost. Het onderzoek had tot resultaat, dat tien positieve gevallen Van t.h.c. en zes dubieuze gevallen aan het licht kwamen. Zowel dr Huy gens als mr Sluis (Prot. Chr.) vertolk ten de algemene gevoelens, dat deze resultaten het nut van het onderzoek afdoende hebben bewezen. Uitvoerig werd gediscussieerd over de toekenning van f 300.aan de huisbewaarder van „De Merelhof" voor rie diensten, welke het echtpaar Dijs aan hulpbehoevende bewoners ver leend. De heer Ellis (KVP) kantte zich te gen de toekenning van deze vergoe ding. „Indien het echtpaar Dijs deze werkzaamheden uit liefde doet. dan moet het daarvoor geen vergoeding vragen", aldus luidde het oordeel van dit raadslid, dat tot de conclusie kwam. dat de huisbewaarder het verrichte werk maar moet verrekenen met die bewoners, die van deze service gebruik maken, en dat het niet past deze f 300 over alle bewoners om te slaan. Ook mr. Sluis vond het niet juist, dat zonder meer over de portemonnaie van de bewoners wordt beschikt en achtte de nota van B. en W. over de werkzaamheden van de huisbewaarder sterk overdreven. De heer Swaag (VVD-Middenblok) opende de rij van sprekers, die hun grote waardering betuigden voor het werk van mevrouw en de heer Dijs. „Wii hadden het niet beter kunnen treffen", aldus de heer Swaag. „Het echtpaar Dijs doet een mooi stuk soci al werk", zo sprak de heer Brak (PvdA). „Het is hard om voor ieder werkje, dat men verricht, met. een nota te moeten komen. Dit doet het echtpaar Dijs niet. maar de liefde kan niet van één kant komen", aldus wet houder Den Das (PvdA), wiens betoog werd aangevuld door de voorzitter met de opmerking, dat bij aanvaarding van dit voorstel iedere bewoner aan spraak op deze service kan maken. Mr. Sluis kon zich hierna met het voorstel verenigen, doch onder voor behoud. dat men met de mensen, die tegen de hoofdelijke omslag zijn eerst eens zou praten. Een poging om ook de heer Ellis tot voorstemmen te be wegen, faalde jammerlijk. De heer Ellis was en bleef tegen! Het voorstel tot het toekennen van een vaeantie-uitlcering aan het ge- meentepersoneel en de overneming van een strook grond langs de Verlengde Geestweg van de heer H. A. Dorre brachten geen moeilijkheden, evenmin als het beschikbaar stellen van f 800 vodr de restauratie van de Oudburger- molen. Een bedrag van f 300 zal worden besteed voor het inbrengen van een hulpriool in de Kastanjelaan voor de percelen 8 en 10. De heer Van Rees Vellinga vroeg of ook de omwonenden op dit riool kunnen aansluiten en in dien dit mogelijk is hen hiervan in kennis te stellen. Gemeentewerken zal deze zaak verder behandelen. Ten behoeve van de brandpreventie werd f 3000 beschikbaar gesteld, terwijl f 1168,44 voor de aanschaffing van een noodstroom-agregaat en een schijnwer per voor de brandweer werd uitgetrok ken. Bij verschillende festiviteiten verleent Gemeentewerken assistentie. Teneinde een overzicht te krijgen van de hieraan verbonden kosten werd een bedrag van f 1000 ten laste gebracht van de post „Kosten van volksfeesten". Dit voorstel preste de heer Ellis (KVP) tot de verklaring, dat indien een vereniging entreegelden heft, zoals de VVV bij het bloemencorso, zij de kosten zelf maar moet dragen. Deze opmer king bracht zijn partijgenoot, de heer Driessen, in het geweer, die van me ning is,-dat het juist goed is als de ge meente bij festiviteiten als het bloe mencorso en de verlichtingsavond haar belangstelling toont. Hij werd hierin .osteimd door dr Huygens, die zeide, dat deze gebeurtenissen van algemeen belang voor Bergen zijn en dat men dus niet al te schriel moet zijn. Nu men toch over de VW sprak werd tussen neus en lippen even ge vraagd hoe het staat met de verzoo ningspoging in het conflict tussen de VW en de hotel- en pensionhouders, die onlangs de vereniging hebben ver laten. De burgemeester kon mededelen, dat een prettige bespreking heeft plaats gehad en daf de VVV thans een voor stel heeft ingediend, dat in het college van B. en W. zal worden behandeld. De Bonefaasschouw 1952 werd ten slotte op Donderdag 5 Juni vastgesteld. Bij de rondvraag vroeg de heer Ellis (KVP) naar de tegemoetkoming, welke tengevolge van de omschakeling op een ander voltage door het G.E.B wordt uitgpkeerd. Hi.i had vernomen, dat alleen zij, die onder de loonbelas ting vallen,- voor een vergoeding in aanmerking komen. Wethouder Olden burg (KVP! hielp hem uit deze (boze) droom. Regel is, dat een halve lampen vergoeding wordt gegeven. Verder wordt ieder geval afzonderlijk door de commissie van bijstand voor het GEB beoordeeld. De plaatselijke commissie voor het Bouwsparen, bestaande uit de heren L. den Das, wethouder, voorzitter. J. M. Brouwers, secretaris en J. P. Blauw, dir. gemeentewerken, technisch desk. lid, belegden in Het Wapen van Ber gen 'n openbare vergadering om de in gezetenen de weg te wijzen in het .b_e- z;t te komen van een eigen woning ook al bereikt men slechts over een be scheiden beurs. Dank zij de in 1945 op gerichte N. V. Bouwkas Drentse Ge meenten, later omgezet in Bouwkas Noord-Nederl. Gemeenten, waarbij ook de gemeente Bergen onlangs is aange sloten, bestaat daartoe de mogelijkheid. De heer Karsten, hoofd van rayon West, gaf een duidelijke uiteenzetting van de werking van de Bouwkas, die momenteel reeds 4900 spaarders telt, terwijl reeds 1400 eigen woningenvoor de deelnemers zijn gebouwd. Bij de beantwoording vanuit de ver gadering komende vragen, werden nog vele details verduidelijkt, waarna de voorzitter de aanwezigen, en vooral de jongeren, die nog geen gezin behoe ven te onderhouden, in ernstige over weging gaf ernstig na te denken over het gehoorde en zich dan verder in verbinding te stellen met de pl. com missie Bergen. Stichting Bio-vacantieoord Het bestuur van de stichting „Bio- vacantieoord" deelt mede, dat de Paas- collecte 1952, welke ter gelegenheid van het 2ö-jarig bestaan der stichting werd gehouden, heeft opgebracht f 106.297,37 (vorige Paascolecte f 86.401,61). Het bestuur der stichting zegt dank baar gestemd te zijn jegens het gehele Nederlandse bioscoopbezoekende pu bliek voor de royale medewerking aan deze jubileumcollecfe, waardoor het mogelijk blijft het werk voor het zwakke Nederlandse kint voort te zet ten. BLAUWE WEEK 1932 De Blauwe Week-collecte ten bate van bet reddingswerk van drankslaclitoffers beeft in Bergen een bedrag van f 611, opgebracht. De commissie betuigt baar hartelijke dank aan allen, die bun bijdrage eti mede werking hebben gegeven, om tot dit mooie resultaat te komen. Prikkeldraad lost probleem van de jeugdzorg niet op Het verzoek van de V.V.V. en verschillende muziek-, gymnastiek- en toneel verenigingen om rond de muzieknis in het gemeeutebos -een afscheiding te plaat sen teneinde de jeugd te verhinderen haar vernielingen op het omringende terrein voort te zetten, gaf de gemeenteraad van Heiïoo Vrijdagavond aanleiding het vraagstuk van de jeugdzorg aan te snijden. (CH) stelde voor de weg eerst in goede conditie te brengen en hem dan pas aan- het openbaar verkeer te ont trekken. Burgemeester Kalff meende, dat de raad geen juist begrip had voor de si tuatie. Ondanks het voorstel blijft de weg onder toezicht van de gemeente en de rad kan te allen tijde besluiten voorzieningen te treffen. Het ligt bo vendien niet in de bedoeling de han den van het onderhoud af te trekken en aan de belanghebbenden over te laten. Het voorstel werd vervolgens aangenomen. Het voorstel ot herziening van de beloning voor de sehoolschoonmakers werd door B. en W. aangehouden om na te gaan hoeveel uren door hen wor den gemakt. Over de deugdelijkheid van het schoonmaken bestond enige twijfel, maar de burgemeester ant woordde hierop, dat de betrokken schoolhoofden tevreden zijn. Overigens zal ook dit punt nog eens worden be zien. Tot leden van de commissie voor so ciale zaken werden gekozen mej. J. M. Akkerman en de heren J. Bolten. K. Hareman. Joh. de Vries en Ch. J. Vahl. Aan de R.K. woningbouwvereni ging St. Willibrordus zal een voorschot worden verleend voor de aankoop van eon perceel grond aan de Butterlaan van de wed. Oostwouder en de heer Doeschot. Tot schatters voor de gron den in het Ggmeentelijk Grondbedrijf werden benoemd de heren Eekhot (Heiloo), Bos (Alkmaar) en Bijl (Ber gen). Zo vroeg de heer De Jager (VVD) zich af, of er geen andere middelen zijn om de jeugd haar baldadigheid te beletten, bij voorbeeld door de onder wijzers te verzoeken hieraan meer aandacht te besteden. De heer De Vries (PvdA) meende, dat een hek of een prikkeldraadversperring geen oplossing van het probleem betekent. Dit kan eerst worden bereikt als de gemeente zorgt voor recreatie-oorden, waar de jeugd gelegenheid krijgt zich te ver maken. Aangezien het te plaatsen hek gecamoufleerd zal worden met klim rozen, ging de raad ten slotte met het voorstel accoord. De kosten bedragen 840.. Onderwijs Het Onderwijs eiste een belangrijk deel van de agenda op. Besloten werd medewerking te verlenen bij de aan schaffing van schoolmeubelen en leer middelen voor de R.K. meisjesscholen voor lager en voortgezet lager onder wijs en een vergoeding van 128,60 te verlenen aan de Ver. voor Chr. Natio naal schoolonderwijs ter compensatie van de beloning yan een handwerk- onderwijzeres. Aan de R.K. meisjes school voor VGLO werd een vergoe ding toegekend van 104.18 per maand als voorschot op de vergoeding van een vakonderwijzeres. Een aantal per- celtjes grond werd verkocht ten be hoeve van particuliere woningbouw Aan de aannemer Rozema te Amster dam zal in het uitbreidingsplan Cen trum II grond beschikbaar worden ge steld voor de bouw van 26 kleine wo ningen met Rijkspremie. De grond. die toebehoort aan de Vereniging voor Volkshuisvesting, wordt voor dit doel door de gemeente overgenomen. In eerse instantie zullen tien woningen worden gebouwd. Door de Bank voor Nederlandse Gemeenten is medege deeld, dat voor Heiloo een bedrag van f 23.500 uit beide obligatieleningen en f 19.675 uit de rentespaarbrieflening beschikbaar is gekomen. Deze aange boden lening werd door de raad met dank aan de intekenaren en spaavbrief- kopers aanvaard. De heer Bosma (CPNi saf uitdrukking aan zijn vrees, dat Heiloo maar een zeer bescheiden deel zal krijgen van de 50.000 te bou wen woningen, waarop burgemeester ■T. Kalff antwoordde, dat Heiloo geen bouwvolume meer tot zijn beschikking heef! en afhankel.k zal zijn van een eventuele extra toewijzing. Karresporen Teneinde van de onderhoudsplicht ontheven te worden, stelden B. en W. voor de op de Oosterzijweg uitmonden de Notweg en de Lange Westerdijk aan het openbaar verkeer te onttrekken. Dc Westerdijk b.v. is grotendeels een onverhard kavrespoor, waaraan slechts twee gezinnen wonen. Uit de raad gin gen stemmen op, die de redelijkheid van dit voorste] betwistten. Ook de mensen, die ver van de bebouwde kom wonen hebben recht op een goede ver binding. zei de heer De Vries (PvdA) en de heer Bosma (CPN) merkte op, dat men niet die ene mens moet zien, maar het gemeenschapsbelang, waar ender de landboujv toch valt te reke- kenen. De heer Olivier (PvdA) sloot zich hierbij aan. Hij gaf ais zijn me ning te kennen, dat van vrees over enige aanspraken door de aan de weg wonende boer geen reden is. omdat de raad uiteindelijk over de voorzieningen zal moeten beslissen. De heer Vahl Luilakviering in Heiloo Wij hebben gisteravond met bewon dering opgezien naar de enthousiasten die de luilakviering in z.g.n. nieuwe banen proberen te brengen. Het mu ziekcorps van Eensgezindheid mar cheerde door het dorp met daarachter enkele honderden kinderen, terwijl er in Heiloo wel een paar duizend zijn. De verbranding van de stapel hout bij het Forestersterrein was natuurlijk voor de jeugd een attractie, maar te betreuren is het dat daardoor kinderen van 8 jaar en zelfs nog jonger 's avonds om half elf pas thuis kunnen zijn. Hedenmorgen waren het muziekcorps van St. Caecilia met haar vendel en Eensgezindheid reeds om even over vijf uur aan het marcheren. Daarachter liepen slechts enkele tientallen kin deren. zodat ook dit een mislukking genoemd kan worden. De voetbalwed strijden tussen de welpen van de plaat selijke verenigingen trokken zo weinig belangstelling, dat de elftallen amper geformeerd konden worden. Laten zij, die het zo graag willen veranderen in de allereerste plaats zorgen dat de jeugd op tijd 's avonds thuis is. Vroeg uit de veren is nog altijd gezonder voor de jeugd! Nu waren velen om 5 uur hedenmorgen niet wakker te krij gen. Laten do ouders de kinderen op het goede en verkeerde van de luilak viering wijzen, dan zal het in Heiloo nog wel meevallen. OPHUÜD- EN VERGOEDINGS- PRIJZEN VAN VROEGE AARDAPPELEN Met ingang van 2 Juni is de ophoud- orijs van vroege aardappelen voor de maat van 35 m.m. vastgesteld op f 12 per 100 k.g. De vergoedingsprijs voor lste kwaliteit bedraagt f 10 en voor 21e kwaliteit f 4.50. terwijl de heffing werd bepaald op 20 cent per 100 k.g. Het bericht over de brand bij de firma Van Herwerden, waarin werd geschreven, dat de broei van gras- meel waarschijnlijk de oorzaak van de brnd is geweest, heeft in verschillende kringen enige beroering verwekt. De oorzaak van de brand schijnt dan ook niet juist te zijn aangegeven. Van broei in grasmeel kan geen sprake zijn, verzekerde ons de directeur van de grasdrogerij te Barsingerhorn. Gras- meel heeft een vochtgehalte van 10%, terwijl broei eerst kan optreden bij een gehalte van ongeveer 18% en wan neer de nodige persing optreedt. Dit is niet het geval, als er maar enkele balen op elkaar zijn gelegd, wat bij de onderhavige brand is gebeurd. Voor broei in grasmeel behoeft men zich dus niet ongerust te maken. Tot zover de heer Zwanenburg. Dat door de deskundigen als oorzaak toch ia aangenomen het grasmeel, is te ver- klai'en uit het feit, dat het mogelijk is. dat tijdens het vullen van de zakken een vonk in een zak met meel terecht komt, waardoor de boel gaat smeulen. Voorkomen kunnen dergelijke geval len niet worden. Wel is het zo, dat men het kan ruiken, als er iets niet in orde is, vooral als men er op getraincus. Daar het grasmeel bijna steeds een dag in de drogerij over blijft liggen, is het gevaar voor de boerderijen practisch nihil, Indien de smeuling na een dag niet aan het licht is getreden, smeult het niet. Het is hier een ongelukkige samenloop van omstandigheden ge weest, dat het product direct vervoerd werd. Het advies om de neus goed de kost te geven, mag hier echter wei worden gegeven. Tot voorzitter van de jeugdclub van Cicero is gekozen Jb. Besoo Jr. Met Pinksteren wordt weer de traditionele Pinksterkermis gehouden. Zondags vrij dansen in de zaal van de heer Hees. Dat is werkelijk iets nieuws, terwijl Zondags het voetbal- feest van de buurtverenigingen wordt gehouden, moet het eerste elftal van Nieuwe Niedorp op Tweede Pinkster dag spelen om het Kruis tegen BKC 2. terwijl het tweede elftal naar VIOS moet en aldus de kermis vaarwel zegt Dinsdagavond wordt de wedstrijd Nieuwe Niedorp veteranenWinkel veteranen gespeeld. De geruchten doen in Rome~.de ronde, dat de 21-jarige Belgische Koning in het huwelijk zal treden met de Italiaanse prinses Margherita van Savoia- Aosla. Koning Boudewijn is naar Italië vertrokken. Clubnieuws van Hugo-Boys Op Tweede Pinksterdag zal Hugo- Boys I zijn eerste wedstrijd spelen voor de Gouden Kruis serie en wel te gen Alcmaria Victrix III om 2.30 op elftal gaat op bezoek naar SVW II en speelt aldaar om 2 uur ook een gou den Kruis wedstrijd. Woensdag zal Hu go-Boys I wederom een wedstrijd moe ten spelen voor het Gouden kruis en wel tegen VIOS I in Warmenhuizen. Verder wordt nog medegedeeld dat nieuwe leden voor de voetbalvereni ging Hugo-Boys zich zo spoedig moge lijk moeten opgeven bij een der be stuursleden. zodat zij met het a.s. seizoen mee kunnen spelen. Liefhebbers voor een schaakclub? Door verschillende inwoners van Hecrhugowaard-Noord wordt reeds gedurende lange tijd behoefte gevoeld aan een schaakclub. Bij informaties is wel gebleken dat er alhier voldoende belangstelling bestaat. Nu wordt de ge legenheid opengesteld zich op te ge ven als lid en wel bij de heren J. A. F. Feestra en A. Plak. alhier. Opgave moet liefst zo spoedig mogelijk ge schieden daar na enkele onderlinge wedstrijden in September a.s. met een competitie kan 'worden begonnen. Vergadering van de Egmond- Zeeër Reddingbrigade Onder voorzitterschap van de heer A. v. d. Steen vergaderde de Egmond- zeeër Reddingsbrigade in de zaal van de heer A. Vuil. In zijn openingswoord feliciteerde de voorzitter de leden, die in de afgelopen winter het diploma E.H.B.O. hadden behaald. De heer S. Visser bracht verslag uit van de ver gadering van de Kustbrigades in Haar lem en deelde mede, dat de mogelijk heid is opengesteld om het Kustwacht diploma te behalen. Verscheidene leden gaven zich hiervoor op. Besloten werd om met een ploeg van 6 redders deel te nemen aan de Bonds- stranddag te Katwijk aan Zee. De af tredende bestuursleden, de- heren Koen Wijker en S. Visser werden herkozen. Bij monde van de heer Klaas Lampe werd verslag Uitgebracht door de kas- commissie, die. voorstelde de penning meester te dechargeren. De voorzit ter dankte de commissie voor haar werk en de penningmeester voor zijn accuraat beheer van de financiën. Tijdens het seizoen zal wederom een collecte worden gehouden. Voorts werden diverse opdrachten verstrekt, als controle over de verbandkist, con trole van de lijntoestellen op het Noorder- en Zuiderstrand en werd de tentcommandant aangewezen. Vervolgens werd aan het reglement een artikel toegevoegd, om alleen nieuwe leden aan te nemen, die in het bezit zijn van het Zwemdiploma A en'of het diploma E.H.B.O. Na nog enige onderwerpen van praetische aard, die uit de rondvraag naar voren kwamen, besproken te hebben, sloot de voorzitter de verga dering. LpAdtcui! Oogst van de straat Gevonden: bruine alpinomuts, riem, schort met zakkammetje, zijden hoofddoek, bos sleutels, herenhoed, zak mesje, 2 muntbiljetten, 2 kloeten, beursje met inhoud, poppenwagen, houten praam, blauw kinderjasje, blauw windjack en zon nebril. Verloren: 2 balpuntpennen, wiel dop, huissleutel, knippatroon, 2 ceintuurs, een paar wanten (bruin en groen), 2 broodmessen, kinderwanten, stropdas, bankbiljet van f 25,lederen riem (kop pel) blauwe damesregenjas, jongensover hemd, 3 glacé dameshandschoenen, bedrag van f 135,kindertasje, zwart wind jack, muntbiljet, alpinomutsje, portemon naie en sigarenaansteker. Over bovenstaande voorwerpen zijn in lichtingen te bekomen bij de Groepscom mandant der Rijkspolitie te Broek op Lan gendijk op werkdagen van 912 uur en van 1417 uur. DOKTERSDIENST Doktersdienst beide Pinksterdagen Langedijk en St. Pancras Dr. Manjoe- ro, Tel. K 2264—364. De plechtige viering van het feest van Sint Adalbert, welke elke jaar op 25 Juni op de St. Adalbertus-akker te Egmond geschiedt, zal dit jaar, daar op die datum de verkiezingen worden gehouden, verzet worden naar Zondag 15 Juni. Op die datum wordt de over brenging van de relequien van St. Adalbert van de akker naar de abdij van Egmond herdacht. De abt van Egmond. Dom. P. Andriessen zal Zon dag 15 Juni om 10.15 uur op de akker een pontificale Hoogmis celebreren. Op de feestdag van St. Adalbert. 25 Juni, zal des morgens 7 uur een Mis worden gelezen. BESOMMINGEN l'MUIDEN De besommingen van Vrijdag zijn: loggers KW 114 f 540. 64 f 5800. 41 f 540, 64 f 5800, 41 f 6100, HD 87 f 5910, kotters IJM. 11 f 4550, Kw. 12 f 600, RO. 3 f 1100, RR. 9 f 100. Per 1 kg: gr. tong 1.82—1.72, grm. tong 1.11—0.93. kim. tong 1.11—1, kl. tong 1 1.17—0.96, kl. tong 2 0.97—0.68, tarbot 1 1.72—1.28. Per 50 kg: tarbot 2 49, tarbot 3 43. tarbot 4 2721, gr. schol 27, grm. schol 3631, kim. schol 4827, kl. 1 schol 29—27, kl. 2 schol 37—12, schar 24—13, makreel 2827.50, gr. schelvis 4139. grm, schelvis 4744, kim. schelvis 45 41, kl. schelvis 1 4241, kl. schelvis 2 46—38. Per 50 kg: wijting 40—28, gr. gul 36 —27, mid. gul 32—28, kl. gul 25.50—22, poontjes 128, pieterman 25, muilen 27—20. Per 125 kg: gr. kabeljauw 13486. De totale aanvoer bedroeg 1800 kisten. MEDEMBLIK, 30 Mei 1952. Grote aardappelen 23.40—25.80, kleine 21.80 23.20. Aanvoer 19000 kg. ADVERTENTIE (OMO-Nieuwsdienst) ALKMAAR, 31 Mei. - Een omwen teling van historische betekenis onder vindt door haar bijzondere, haar sen sationele verrassingen dikwijls nog zoveel tegenstand van het oude, het weggeworpene, dat het overigens on weerstaanbaar ontwikkelingsproces de eerste tijd storend beïnvloed kan worden. Hieraan dachten we, toen dezer dagen enkele huisvrouwen de opmer king maakten, dat OMO's roem en faam, culminerende in de bergen sneeuwwit schuim en een sop, waarin al het vuil van het wasgoed zou vloeien, voor haar wel altijd een illusie zou blijven. Wat bleek? Deze huisvrouwen hadden in haar overigens respectabele zin cn ijver voor „de schoonste was van haar leven" behalve OMO ook nog zeep of zeeppoeder in het waswater gedaan of hadden uit gewoonte een paar erg vuile plekken met zeep aangesmeerd. Het resultaat? Minder schuim dan zij verwacht hadden en een akelig sop, een wanhoop en een ergernis voor ieder rechtgeaarde huisvrouw op was dag. Dg les? Nooit zeep of zeeppoeder bij OMO voegen, want dat heeft hetzelfde effect als een waterstraal, die op vuur wordt gericht. OMO en zeep zijn DOODSVIJANDEN! Nu is ook voor deze huisvrouwen wasdag een feestdag. Want nu is ook haar was verzwolgen in OMO-schuim en schoner dan ooit. (Advertentie, Ing. Med.) PLAATSING van deze stukken bete' kent niet, dat de redactie met de in houd instemt. Zij acht kennisneming ervan wel van algemeen belann. Onze huisbrand „Kolen a contant" schreeuwt elke kolenauto ons dagelijks toe. Accoord, maar welke zekerheid heeft de klant, dat hij voor zijn contante betaling ook het juiste gewicht en de goede kwali teit ontvangt? De bakker, slager, melk boer, kortom, alle zaken, zijn onder controle van de Keuringsdienst voor waren, de kolenman echter niet! Wat geeft het, als de kolenman geweest i* en men de lege zakken mag tellen, wanneer misschien geen enkele zak- de juiste hoeveelheid heeft bevat en ook de kwaliteit anders is dan opgegeven? De keuringsdienst voor waren heeft ook hier een belangrijke taak, n.L controle op gewicht en kwaliteit. Laat deze dienst voor ons optreden ora eventuële fouten in de levering te ach terhalen. Ik heb men in het afgelopen stookseizoen in verbinding gesteld met' de Keuringsdienst voor Waren, naar aanleiding van de slechte kwaliteit ko len, die ik had ontvangen. Daar ver telde men mij: We krijgen veel klach ten, doch we mogen nog niet tussen beiden komen. We zullen uw kolen onderzoeken, maar u moogt er niet verder over praten, want dan loopt het hier storm! Ik heb eens bij het afwegen van ko len staan kijken in z.g. hl tonnetjes die al enige jaren oud waren en waar van de bodems dan ook geheel naar binnen bol waren gaan staan. Ook het afstrijken was maar zo-zo. Weg met die dingen. Vroeger kon men erwten en bonen ook krijgen bij de maat, ook dit is verboden! Dankend: N. J.. Alkmaar. (Van redactiewege bekort.) Vrij Nederland Sinds mevrouw B. over de bakkers een artikel in deze courant plaatste, is er gedurende 14 dagen geen brood meer bij haar bezorgd, zodat ik, het zekere voor het onzekere nemend, maar liever anoniem zal schrijven! Straks gaan onze leveranciers weer met vacantie en moeten hun klanten in de dorpen lange afstanden op werk dagen afleggen om zich van het nodi ge te voorzien. Is er nu in verband met werk loosheid en- desnoods met een klema toelage vooral inzake de bakkers en melkboeren niet in te voorzien dat de waren, zo&ls gewoonlijk, aan huis worden bezorgd? Is er werkelijk geen regeling mogelijk en is er zo'n gevaar aan verbonden dat sommige klanten van winkelier zouden veranderen als deze man dan toch óók straks met va cantie gaat en wanneer de waren en de service steeds goed waren? Dergelijke klanten keren immers toch terug of circuleren en tegen de anderen wor den maar lastige en hun van hun vrij heid berovende maatregelen genomen. Dit geldt vooral voor oude mensen en grote gezinnen, maar het hindert ove rigens iedereen. (En ook sommige le veranciers is het onaangenaam). Laat men nu eens niet antwoorden over het. zware werk van de leveran ciers, werk dat zij zelf kozen en welke „klacht" altijd minder prettig aandoet. Laat ons terzake blijven, want ieder een gunt iedereen een week vacantie en méér, wanneer men er, zoals met de andere vrije beroepen in de wereld, geen persoonlijke hinder van onder vindt. Zo hóórt het toch eigenlijk! Wel kan men zeggen dat het aan huls bezorgen service is, maar aan deze service is men in Nederland algemeen gewend en waarom moet men die in de vacanties stopzetten? Laat iemand er eens iets op verzinnen! N.N. (Men krijgt langzamerhand de in druk dat wij onder de dictatuur van bakkers en melkboeren leven. Wie zich beklaagt krijgt geen brood meer. Bij de wijkverdelingen wordt beslist wie men als melkboer zal moeten ne men. Als -bakkers en melkboeren en straks misschien nog andere leve ranciers met vacantie gaan, wordt er niets meer thuisbezorgd. Is er dan desnoods door vaaentiespreiding geen regeling te vinden waarbij ook nog eens op de belangen der consu menten gelet wordt? Of begint de klant noodgedwongen zijn pas herwonnen koningschap weer te verliezen? Red.) ZWAAG, 30 Mei 1952. Vroege aard appelen 1932; Late aardappelen 7.60 12; Spinazie 11—53; Postelein 36—40; Uien 12—13; Prei 14—15; Slabonen 2.10 - -2.5o; Snijbonen 2.15; Peulen 90—1.25; Tomaten 90—1.41; Waspeen 49; Bos- peen 13—52; Radijs 3—7; Rabarber 5— 8; Andijvie 41; Sla 2—9.10; Bloemkool 11—84; Peiziken 6—40; Bindsla 2547; Aardbeien 1.302.41; Rode bessen (Pro- iefic) 1.652.80)Goudreinet 3465; Zoele Ermgaard 35—43; Jonathan 33— 92.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 9