Nederlandse Thunderjet stort op Brits vaartuig bij Den Helder Staking in Frankrijk werd een fiasco Schoten aan zonegrens in Berlijn VERENIGDE NOORD-HOUANDSE DAGBLADEN Op 30 April stonden er 136.710 werklozen ingeschreven Donderdag 5 Juni 1952 149e Jaargang No. 131 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN ZWARTE SCHADUW OVER OEFENING BLUE BIRD Waarschijnlijk zestien doden en een overlevende Vuurzee brandde uren Verstrekkend voorstel inzake Tunesie Maatregelen van de regering Telegram aan minister Mansholt Boudewijn ontmoette Margherita niet.... Slechts twee procent der arbeiders gaf gehoor aan oproep van C.G.T. Talrijke arrestaties Nummering candidaten- lijsten vastgesteld Alexander gaat morgen naar Korea Engeland keurt houding van Rhee af Amerikaans militair gewond Nu veiligheidsgordel om West-Berlijn Weerbericht Californie voor Warren Gevangenen-oproer in de Verenigde Staten in Amerikaanse actie kamp op Koje Acheson mogelijk weer naar Berlijn Eerste verkiezingsrede van Eisenhower Klaarheid in Amerika's buitenlandse politiek Directie: J. BIJLSMA en G KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordamll, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties Iff ct. per m.m. Familieberichtei. 20 ct. p.m.m. Vraag »n Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., ƒ605 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 (Van een onzer redacteuren) ER IS hedenmorgen in de vroegte een zwarte schaduw gevallen op de Brits- Bclgisch-Nederlandse oefening Blue Bird, welke op het ogenblik in het Noorden van ons land en dus ook in de kop van onze provincie gaande is. I" het Marsdiep voor Den Helder is een Thunder jet-straal jager van de Nederlandse luchtstrijdkrachten in een duikvlucht neergestort op een motorlaunch van de Britse marine. Vliegtuig en scheepje zijn volkomen verwoest. Naar schatting zijn ongeveer zestien personen om het leven gekomen. Er is waarschijnlijk één overlevende. GEN klein flottille van de Britse ma- rine lag in de afgelopen nacht in het Marsdiep op ongeveer een mijl ten Noorden van Kaap Oost, met de op dracht, binnenvarende schepen te ver kennen. Omstreeks zes uur verscheen er een formatie van twee Nederlandse Thunderjets, welke een schijnaanval op de schepen uitvoerden. De toestellen ondernamen daarbij een duikvlucht. Klaarblijkelijk heeft een der piloten zijn machine niet meer in de normale stand kunnen krijgen. In elk geval stortte het toestel met een enorme slag neer op een van de Britse scheepjes, de motorlaunch M 2582. De launch brak in tweeën en ging bran dende onder. Een enorme vuurzee wees gedurende ongeveer twee uur de plaats aan, waar het ongeluk zich had voor gedaan. Zo fel was het vuur, dat van de in de nabijheid varende schepen geen enkele hulp kon worden geboden. Volgens kringen die de Franse rege ring na staan, zal de Franse eerste mi nister, Antoine Pinay, in het debat over Tunesie in de Nationale Vergadering, dat vandaag begint, verstrekkende maatregelen voor zelfbestuur van het land bekend maken. Ee regering zou besloten hebben ver der te gaan dan welke voorstellen ook, die tot dusver zijn besproken, en ook de gedachte om ze eerst in een ge mengde Frans-Tunesische commissie te behandelen te laten varen. Het hervor mingsprogram zou naar men verwacht te binnen de volgende veertien dagen, zodra de ramadan voorbij is, in toepas sing gebracht, worden. Onmiddellijk werd de ramp in Den Helder gemeld en dadelijk voeren ach tereenvolgens de Amerikaanse sleep boot USN 102, de Britse motorlaunch M 2221, Hr Ms sleepboot Orkaan, Hr Ms mijnenveger Schouwen en de red dingboot Prins Hendrik uit. Zij waren binnen drie kwartier jp de plaats van de ramp, hebben nog geruime tijd naar overlevenden gezocht, maar vonden niemand meer. Ook verscheen nog een Sea-otter, een amphibievliegtuig van de Opsporings- en Reddingsdienst boven het Marsdiep, maar dit kon al evenmin veel doen. Het is wel zeker, dat de piloot van de Thunderjet op slag gedood is. Ook van de opvarenden van de launch heeft niemand het ongeluk overleefd. Hun aantal bedroeg vermoedelijk vijftien. De Prins Hendrik is hedenmorgen om half negen de haven van Den Helder binnengelopen met één dode aan boord. De vletterman Pronk, die met zijn bootje zee koos, heeft een zwaarge wonde opgepikt en naar de „zieken boeg" in Den Helder gebracht. J)E minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft op desbetref fende vragen van het Tweede Kamer lid de heer Nederhorst (PvdA) geant woord, dat op 30 April bij de arbeids- bureaux 129.980 mannen en 6730 vrou wen als werkloos waren ingeschreven. Als één van de oorzaken hiervan wordt genoemd het feit, dat de vraag naar arbeidskrachten in de woning bouwsector haar hoogtepunt nog niet heeft bereikt. Voorts is er een zekere teruggang te bespeuren in de bereidheid tot het doen van nieuwe investeringen en be vindt de vraag naar duurzame con sumptiegoederen, in het bijzonder die naar textielproducten, zich op een la ger niveau dan in de afgelopen jaren. De loonswijziging in hei bakkersbedrijf Het lid van de Tweede Kamer, de heer F. H. van de Wetering (CH) heeft, in verband met de loonswijzi ging in het bakkersbedrijf, waarvoor een compensatieregeling nodig zou zijn aan minister Mansholt een telegram van de volgende inhoud gezonden: „Nu door de broodbakkerij Zaterdag a.s verhoogde lonen moeten worden be taald en de beslissing van uw excel lentie inzake de toegezegde compensa tie daarvoor nog steeds niet bekend ls, moge ik er met klem op aandringen deze alsnog ten spoedigste en in elk geval tijdig vóór Zaterdag 7 Juni a.s kenbaar te maken. Indien zulks niet mogelijk is verzoek ik in belang van de bakkerij mij mede te delen wan neer uw besluit kan worden verwacht" Naar aanleiding van dit telegram werd medegedeeld, dat niet meer deze week doch binnenkort, de beslissing van d° minister van 'endbouw, visse rij en voedselvoorziening over deze comnensatieregeling tegemoet kan worden gezien. Zuidafrikaanse hof van aopèl wordt een feit De wet op instelling van een parle- roentair hof van appel, die Woensdag door de gouverneur-generaal is gete kend. is Donderdag in ,1e Zuidafrikaanse staatskrant afgekondigd. De regering heeft, teneinde de vraag naar enkele soorten verduurzaamde consumptiegoederen te vergroten, een voorstel ingediend tot verlaging van de omzet- en weeldebelasting voor een aantal dezer goederen. Bovendien heeft de regering een bedrag ter be schikking gesteld voor verbetering van bestaande woningen, dat zal kunnen bijdragen tot bestrijding van de werk loosheid bij die bouwvakarbeiders, die in het onderhoudswerk hun bestaan vinden. Ook nu is besloten tot een versnelling van de uitkeringen wegens oorlogsschade aan onroerend goed en aan huisraad. Deze drie maatregelen zullen het rijk circa 65 millioen kos ten. Koning Boudewijn van België is gisteren per trein van Florence naar Brussel vertrokken zónder prinses Margherita van SavoyeAoasta te hebben ontmoet, die volgens de ge ruchten zijn echtgenote zou worden. De koning heeft vijf dagen vacantie met zijn stiefmoeder en zijn broer en zuster te Siena en Florence doorge bracht. VOLGENS een verklaring van het bureau van de Franse minister-president, Pinay, is de staking gisteren een volkomen mislukking geweest, zowel bij de openbare diensten als in de particuliere industrieën. Het Franse ministerie van binnenlandse zaken heeft verklaard, dat slechts twee procent van de arbeiders in geheel Frankrijk gehoor heeft gegeven aan de oproep van de C.G.T. tot staking. In het plaatselijk treinverkeer ontstond aanvankelijk enige stagnatie, doch deze kon spoedig worden opgelost. De bussen en de ondergrondse in Parijs reden normaal. Ook het treinverkeer op de grote lijnen vond normaal doorgang met uitzondering van zeldzame incidenten op kleine schaal in de provincie. In de Renault-fabrieken vernielden saboteurs electrische kabels, waardoor het werk geheel werd lam gelegd. Toen communisten poogden werk willigen te beletten aan het werk te gaan, vonden gevechten plaats, waarbij vijf voormannen werden gewond. In de haven van Bordeaux kwam het tot een vrij algemene staking van een uur. De voorzitter van de communistische metaalarbeidersbond, Hoger Linet, wordt schuldig geacht aan de stakings actie in de Renault-fabrieken. Bij de Hotchkiss-autofabriek staakten 400 van de 2.000 arbeiders. In drie andere grote autofabrieken werd normaal gewerkt, evenals bij de posterijen. FtE Franse politie heeft gisternacht 66 functionnarissen van de C.G.T. aan gehouden voor ondervraging. In Mar seille, alwaar de sleepbootbemanningen staakten en sleepboten uit Toulon te hulp schoten om het werk gaande te houden, ging de politie over tot de arrestatie van 72 communisten. De nachttreinen uit Marseille en Lyon hadden tengevolge van een staking in een locomotievendepot te Montlucon vier tct zes uur vertraging. Verschei dene treinen zonder locomotief blok keerden de hoofdsporen te Montlucon. De stremming werd echter spoedig op geheven en leden van de veiligheids troepen bezetten het depot. In Montreuil (Oost-Parijs), de woon plaats van Duclos, raakten gemeente arbeiders slaags met de politie. Uit Sete en Beziers wordt gemeld, dat de politie personen, die de stations hadden bezet, heeft verdreven. Op de mari newerf te La Ciotat bij Marseille kwa men ongeregeldheden voor tussen een groep van 100 arbeiders, die onlangs zijn ontslagen, en de politie. Het werk vond hier normaal doorgang. De a s. verkiezingen Het centraal stembureau voor de verkiezing der Tweede Kamer heeft gisteren de officiële nummering vast gesteld van de lijsten van candidaten voor de Tweede Kamer bij de a.s. ver kiezingen. De zittende partijen, die voorkeur konden te kennen geven, werdén nu als volgt gerangschikt: 1. KVP; 2. PvdA; 3. AR; 4. CHU; 5. VVD; 6. CPN; 7. Staatkundig Gereformeerde Partij; 8. Weiter. Om de overige vijf plaatsen werd geloot met het volgende resultaat: 9. Partij voor recht, vrijheid en welvaart; 10. Socialistische Unie; 11. Jong Con servatief Verbond; 12. Gereformeerd Politiek Verbond; 13. Middenstands partij. De volgende lijsten werden voor de verschillende provincies verbonden: KVP, PvdA, AR, CHU, WD, CPN, Middenstandspartij, Jong Conservatief Verbond en Socialistische Unie. Te Londen wordt officieel meege deeld, dat lord Alexander, de Britse minister van Defensie, zich Vrijdag avond naar Korea en Japan zal bege ven. Hij zal daar een week blijven. Veldmaarschalk Lord Alexander zal aan het hoofd staan van een delegatie met grote bevoegdheden, die in Korea een onderzoek zal instellen en recht streeks aan het Britse kabinet verslag zal uitbrengen over militaire en poli tieke ontwikkelingen. Van deze dele- Verwachting tot morgena rand: KANS OP BI -EN Half tot zwaar bewolkt, met later kans op enkele regen- of onweers buien. Zwakke tot matige veran derlijke «wind. In het Zuidoosten van het land nog warm. elders iets lagere middagtemp-rsturen dan vandaag. VRIJDAG: Zon op 4.22, onder 20 55: Maan op 19.35. onder 2.30 fJE SITUATIE in Berlijn blijft nog steeds verre van rustig. Thans heeft een ha van de Oostduitse volkspolitie een lid van de Amerikaanse militaire politie, die in een legerauto langs de grens van de Amerikaanse sector patrouilleerde, beschoten en gewond. Er werd geschoten zonder enige aanleiding en zonder wat voor waarschuwing dan ook. De Amerikaanse commandant in Berlijn, generaal- majoor Mathewson heeft bij de Russische bestuurscommissie te Berlijn in de krachtigste bewoordingen geprotesteerd tegen „deze barbaarse en bandeloze ge weldpleging door de onder Sowjct-contröle staande politie". Voorts wordt ge meld, dat Oostduitse of Sowjetrussisehe soldaten Woensdag op Westberlijnse politie hebben geschoten, die het vuur beantwoordde. Bij dit incident werd niemand gewond. Hoge geallieerde functionarissen heb ben de Westberlijnse politie opdracht gegeven een veiligheidsgordel van ge wapende politie om de grens van West- Berlijn te leggen. Deze maatregel werd [NE Amerikaanse minister van Buiten- genomen, nadat Sowjetrussisehe man- landse Zaken, Dean Acheson, heeft schappen een uur vóór het invallen der verklaard, dat er volledige overeen- duisternis tot dicht aan de grens van temming bestaat tussen Engeland, de Franse sector optrokken. ■rankrijk en Amerika betreffende de Gewapende Sowjetrussisehe soldaten e volgen politiek in Berlijn. Hij zeide en Oostduitse politie hebben de in de iet Berlijnse vraagstuk uitvoerig be- Franse sector gelegen helft van een oroken te hebben met zijn Franse en begraafplaats bezet, die door de grens Iritse collega's, toen hij het bezoek tussen West-Berlijn en de Sowjet-zone an Europa bracht. in tweeën wordt gesneden. Over de Amerikaanse Hoge Commis- aris in Duitsland, McCloy, liet Ache- Nieuwe versperringen, on zich lovend uit. Hij prees zijn voor- sjaaR verluidt hebben de Oostduitse .eeld van democratische integriteit en IN aut0riteiten een vier kilometer 1-n- ijn staatsmanschap mede in verband ge strook van Oostberlijns gebied af- net de tot stand gekomen overeenkom- gebaald en bij de eigenlijke Sowjet-zone >ten met West-Duitslana, het plan-Schu- gevoegd. Volgens West-Berlijners, die nan en de Europese Verdedigings Ge- huizen bezitten op het schiereiland te neenschap. Acheson zeide niets te kun- Rauchfangswerder, heeft de Oostduitse len zeggen over de toekomst van politie met Pinksteren op dit punt een VIcCloy. Wel deelde hij mee, dat de versperring van bomen gelegd op de loge Commissaris reeds eerder in het „nieuwe grens" tussen Oost-Berlijn en aar om ontheffing van zijn functie had de eigenlijke Sowjet-zone. Zij hadden icvraagd. bevel gekregen deze huizen te verlaten. DE ZONE-INDELING VAN BERL'JN gatie maken o.m. Selwyn Lloyd, mi nister van Staat bij het Foreign Offi ce, en Richard Scott, deskundige voor het Verre Oosten, deel uit. Engeland heeft Dinsdag een nota aan de Zuidkoreaanse regering ge zonden waarin afkeuring uitgesproken wordt over wat Engeland beschouwd als onconstitutionele stappen van de president. Verwacht wordt, dat de Britse mis sie de binnenlandse toestand in Zuid-' Korea zal onderzoeken en tevens poolshoogte zal nemen omtrent de be sprekingen te Panmoendjon. Ten slot te veroorzaken de toestanden op het eiland Koje, waar Britse soldaten ter assistentie zijn opgeroepen, ongerust heid in Londen. De Australische regering heeft aan de president van Zuid-Korea, Syng- man Rhee, een boodschap gestuurd, waarin uitdrukking wordt gegeven aan de bezorgdheid van Australië over de jongste gebeurtenissen in Zuid-Korea. De Australische regering spreekt de wens uit, dat de democra tische handelwijze spoedig in Zuid- Korea in toepassing zal worden ge bracht. aldus deze boodschap. Fruit naar West-Duitsland De Westduitse autoriteiten hebben gisteren een bedrag van 1.20 millioen D.M. beschikbaar gesteld voor de in voer van fruit uit Nederland. Tengevolge van een Instorting ln een goudmijn bij Odendaalsrust in de Oranje Vrijstaat zijn twaalf inheemsen om het leven gekomen. Gistermiddag is de Iraanse prt der dr. Mohammed Mossadeq door H.M. de Koningin op het paleis Lange Voorhout te Den Haag ont vangen. Dr. Mossadeq verlaat na de audiëntie het paleis. Bij de Amerikaanse voorverkiezingen heeft gouverneur Warren in Californie alle 70 republikeinse afgevaardigden op zijn hand gekregen. Kefauver krijgt door de verkiezingen de steun van alle 68 afgevaardigden, die voor Californie naar de democra tische conventie worden afgevaardigd. De stand, op het ogenblik, dat de uitslagen in 27 districten in Zuid-Da- kota nog niet bekend waren, was: Taft 64612 en Eisenhower 64.050 stem men. Honderdvijftig gevangenen van de centrale gevangenis van Noord-Caroli- na zijn gisteren in opstand gekomen. Acht bewakers bevinden zich als gijze laars in hun macht. De politie heeft de gevangenis omsingeld, terwijl de ge vangenisautoriteiten trachten met de muiters te onderhandelen. Later op de dag hebben de muiters de bewakers vrijgelaten nadat zij de belofte hadden ontvangen, dat een hoofdbewaker zal worden geschorst hangende een onderzoek naar be weet de mishandelingen. Amerikaanse soldaten zijn met steun van drie tanks een der afdelingen op het krijgsgevangenenkamp te Koje bin nengedrongen. De drieduizend gevan genen in dit deel hadden geweigerd, tenten te verwijderen teneinde plaats te maken voor meer gevangenen. De autoriteiten meenden, dat er zesdui zend man in konden. Gedurende de operatie werd een vrachtauto met schoppen, houwelen, houten namaakgeweren en dozen docu menten uit de afdeling verwijderd. Volgens het blad „Kurier" zal de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Dean Acheson, eind Juni een bezoek aan Berlijn brengen. Hij zou de eerste-steenlegging bijwonen van de Amerikaanse biblotheek te Berlijn, waar hij twee dagen zqu blijven. In politieke kringen in West-Berlijn zegt men, dat dit bezoek na dat van Eden de belangstelling onderstreept, die de Westelijke geallieerden voor Berlijn hebben. LucMcorndor naar Berlijn Op vlieq- minimum) teigen mogen nie* buiten deze lurhM corridors komen AuteivegT Dif zijn deeniqe verbindingen SDOorllinrd"he,f Wésten "Sar BerJijn. -> welkp door hel" gea.'lipf rd ver- .lieer oebMlsijuwfn morden Dwigbt D Eisenhower heeft in zijn woonplaats, Abilene, de eerste toe spraak gehouden van zijn campagne voor het presidentschap der V.S. Hij spoorde met klem aan tot het berei ken van een nationale eenheid. Eisenhower zeide, dat het bereikte succes er op wijst, dat de huidige aan het Congres voorgelegde rekeningen voor hulp aan het buitenland topcij- fers vormen voorzover zij betrekking hebben op de pactlanden. In de toe komst zouden de cijfers kunnen dalen zonder dat essentiële belangen opge offerd zouden worden. Eisenhowei zeide van oordeel te zijn, dat Ameri ka's bedoelingen ten aanzien van de buitenlandse politiek duidelijk voor binnen- en buitenland uiteengezet die nen te worden. De Amerikanen heb ben een instinctieve afkeer van de ge heimzinnigheid, die bijvoorbeeld Jalta omringde. Over de binnenlandse poli- 'le'c zei Eisenhower, dat Amerika in steeds toenemende mate wordt be dreigd door onenigheid, inflatie, zware belasting en bureaucratie. Bemiddelingspoging in het staalconflict Het Witte Huis heeft de vakbondlei- aers en de directies uitgenodigd voor 'en vandaag te houden bespreldng om ^0,g£!" een einde te maken aan de taaistaking. De voorzitter van de vakbond CIO, Murray, en de vertegen woordigers der staalfabrieken hebben de uitnodiging aanvaard.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1