Prins Bernhard vanmorgen vroeg op een rondrit door de kop van Noord-Holland Wim van Est start vandaag met de leiderstrui om de schouders Alle hoop om nog slachtoffers te redden is thans opgegeven LAATSTE DAG VAN BLUE BIRD Ook minister Staf in Den Helder Hoog bezoek bij familie Schilder in Koegras Plan voor gedenkteken •voor „Tante Riek" Eind Juli weer zuivel naar Amerika? Brand in Remonstrantse kerk te Meppel Beeldende kunst in Nederland verkeert in culturele en materiële crisis Kunsthandel produceert nieuwe stromingen" Heidebrand bij Ede In totaal vijftien doden en één overlevende Stoker Johnson bleek slechts licht gewond Conflict tussen NCRV en Handelvereniging Ploegleider Pellenaars mocht trots zijn In tijdrit was de man uit St. Willibrord verre superieur KoAt BjeAteJlc Faanhof won het tweede gedeelte van 4e etappe VRIJDAG 6 JUNI 1953 (Van een onzer redacteuren) JJE BURGER BEGRIJPT van „Blue Bird" niet veel. Hij gaat met zijn leken- verstand van de veronderstelling uit, dat de Roden en de Blauwen elkaar dezer dagen danig dwars zullen zitten. Hij hoort, dat de Roden hun hoofd kwartier in Harlingen hebben en de Blauwen het hunne in Nicuwediep, en denkt, dat het ergens wel tot een massaal treffen zal komen. De posten die overal in de kop van Noord-Holland zijn uitgezet, wekken de indruk van de uiterste waakzaamheid. Elk ogenblik kan het er van komen. heiige lucht verdwenen als ze geko men waren. Prins op rondrit. HE grote Cadillac, genummerd AA 13, van ZKH prins Bernhard, reed van- De .bebouwde kom van Den Helder Is een grote muizenval geworden. De Vegen naar buiten zijn afgezet en al les wat gemotoriseerd is wordt aan gehouden. Ook personenauto*'s staan onder controle. De kleinste „wegluis" kan het paard van Troje zijn. Er is in deze dagen activiteit ter zee, te land en in de lucht. Wat ter zee gebeurt, ontgaat de landrot. Hij kan hoogstens zien, welke schepen in de haven lig gen en welke dicht onder de kust va ren. En te land liggen overal patrouil les en posten in voortdurende waak zaamheid. Een mobiele patrouille van het regi ment Johan Willem Friso had gister middag in de polder Het Koegras een onverwachte ontmoeting met „de vij and", die zich bij een bocht in de weg in hinderlaag had opgesteld. De jeep werd plotseling begroet met een hevig geweervuur. De jongens wisten niet, hoe gauw zij van het wa gentje moesten springen om in de berm van de weg dekking te zoeken. Het viel niet mee, tegenvuur te geven, want de oefenpatronen voor 'n stengun eisen meer omslag dan de normale munitie. In de lucht was de activiteit niet langdurig, maar soms wel spectaculair. Vanmorgen tegen zonsopgang gierde een formatie Gloster Meteor straalja gers laag over Den Helder en deed eni ge duikaanvallen. De bliksemsnelle toestellen waren even spoedig in de Zij organiseerde de „L.O." Onder de organisaties, die in de oor logsjaren in het verzet een belangrijke rol hebben gespeeld, is de L.O. (Lande lijke Organisatie voor steun aan on derduikers) wel een der voornaamste geweest. Hoeveel Nederlanders is het onderduiken niet mogelijk gemaakt door deze organisatie? Om enkele groe pen te noemen: de opgeroepenen voor de arbeidsdienst en voor de te werk stelling in Duitsland, de studenten, de krijgsgevangenen, de Joden, het spoor wegpersoneel, enz. Velen hebben voor het werk van de L.O. hun leven ge geven. Tot deze slachtoffers behoort ook de oprichtster der L.O., Mevr. H. Th. Kui persRietberg, in de illegaliteit be kend als „Tante Riek". Zij werd in 1944 gearresteerd en zij stierf om streeks Kerstmis in het vrouwenkamp Ravensbrück. In .Winterswijk, waar zij is geboren en altijd heeft geleefd, wil men thans voor deze nationale figuur een waardig gedenkteken oprichten. Het is de be doeling in dit gedenkteken niet alleen Mevrouw KuipersRietberg te eren, maar ook al het werk dat de Neder landse vrouw in het verzet heeft ver richt. Mede-oprichters der L.O. t.w. Ds Slomp (Frits de Zwerver) en J. Wik kerink te Aalten (Oome Jan) hebben hun sympathie met het plan van het comité betuigd. Het comité ontvangt gaarne giften om het voorgenomen doel te verwerke lijken. Deze kunnen worden gezonden aan Mr F. G. Kool, Delistraat te Win terswijk (op rekening bij de Twentsche Bank N.V. te Winterswijk of op Post giro no. 243838). Mocht er meer geld worden ontvan gen dan nodig is voor het gedenk teken, dan zal dit meerdere aan de Stichting 19401945 worden aangebo den. Straks meer emigranten per vliegtuig naar Australië De KLM, die zoals bekend is, sinds eind 1952 eenmaal per week een pas- sagiersdienst AmsterdamSydney vv onderhoudt, streeft er naar om een groter aantal Nederlandse emigranten naar Australië en NieuW-Zeeland te vervoeren. Dit zou in de toekomst kunnen geschieden met het nieuwe materieel (Lockheed „Super Constella tions") Deze nieuwe en grotere vliegtui gen worden in de loop van 1953 ver wacht. In de toekomst zal dan naast de be staande dienst op Sydney, misschien drie keer per week met emigranten naar Perth worden gevlogen. Perth is als eindpunt van deze emi- grantendienst geprojecteerd, omdat de ervaring heeft geleerd dat de Neder landse landverhuizers over het alge meen van Perth uit betere kansen op werkgelegenheid hebben. Twee emigrantendiensten zouden worden doorgetrokken naar Nieuw Zeeland. Hoogleraren ongerust over wens van minister Een aantal hoogleraren heeft zich gisteren in een brief tot de raad van ministers gewend en daarin o.a. oe- zorgdheid geuit over de door de mi nister van financien uitgesproken ver wachting dat de afdeling „effectenre gistratie" haar beslissingen voorlopig zal opschorten. LAATSTE REIS VAN „VOLENDAM" Vandaag zal de „Volcndam" zijn laat ste reis maken. Nadat het schip op 17 Maart j.l. ligplaats had gekregen on der Kinderdijk is het daar van de schoorstenen, dekken en bovenbouw ontdaan. De „Volendam" zal vandaag naar Hendrik Ido Ambacht worden ge bracht om daar verder te worden ge sloopt. morgen om zes uur voor bij het Ko ninklijke jacht Piet Hein in de Hei deree Buitenhaven, van welk schip loom de vice-admiraalsvlag wapperde. Een kwartier later kwam de prins van boord. Een Mercury van de staf baande de Cadillac in snelle vaart een weg naar de polder. De colonne ging via Rijksweg en Doggersvaart naar de Lange Vliet, waar de aandacht van de prins werd getrokken door een stuk luchtdoelgeschut, dat op het land van de heer P. Schilder in stelling stond. Prins Bernhard liet de wagen stoppen en begaf zich naar de opstelling, een paar honderd meter het land in. Een paar greppels en een prikkeldraad hekje waren voor de inspecteur-gene raal van de K(Vt. Marine en de Land macht geen onoverkomelijke hinder- Het is vrijwel zeker, dat de Ameri kaanse Senaat zich zal uitspreken voor verzachting van de beperkingen op de invoer van zuivelproducten in de Ver enigde Staten aan het einde van de maand. Woensdag zijn de pogingen om de invoerquota voor kaas, boter en an dere goederen te verscherpen en te verlenven mislukt, waaruit zou kun nen blijken, dat de senaat de aanbe veling van zijn commissie voor bank zaken zou aanvaarden. Deze commissie beveelt aan allpen quota op te lesgen, wanneer president Truman vaststelt, dat de invoer bijdraagt tot een tekort in het overige deel van de wereld, of de afzet bemoeilijkt van de regerings- voorraden, die zijn gevormd als gevolg van het prijssteunprogrammaN voor de landbouw. VERBONDEN LIJSTEN Naar aanleiding van ons bericht van gisteren, waarin wij de nummering van de verschillende candidatenlïjsten hebben medegedeeld, zowel als de na men der partijen, wier lijsten ver bonden zijn, wijzen wij er nog op, dat, volgens de kieswet die lijsten, waar op dezelfde candidaten in gelijk aan tal en in dezelfde volgorde zijn ge plaatst, als één lijst gelden. Gele paradijsvogel voor H.M. de Koningin Door de autochtone bevolking van Manokwari op Nieuw-Guinea werd aan H. M. de Koningin een gele pa radijsvogel aangeboden, die door de KLM naar Nederland werd vervoerd. Het gebeurt zeer zelden, dat paradijs vogels levend worden gevangen en een dusdanig transport doorstaan. De koningin heeft het geschenk aanvaard met de bepaling, dat de dierentuin Blijdorp de verzorging op zich zal blijven nemen. nissen. Alvorens de tocht voort te zet ten liet prins Bernhard zich door soi daat Paalvast uit Poeldijk inlichten over de orders, die hij had ontvangen. Met een vriendelijke groet tot de fam. Schilder, die het hoge gezelschap op het erf uitgeleide deed, verliet de Brandweerman raakie bedwelmd Te Meppel heeft gistermiddag een brand gewoed in de nieuwe Remon strantse kerk. De concierge ontdekte een enorme rookontwikkeling en alar meerde onmiddellijk dc brandweer. Het bleek, dat de houten bekleding rond de schoorsteen in brand stond, terwijl ook het plafond reeds had vlanj gevat. In verband met reparatiewerkzaam heden werd de kachel van de kent gestookt Toen de brandweer een paar prins de boerderij. De wagens zetten stra'en °P de vuurhaard stortte, kwam ti—-a. a i VPPl wat.pr in np hranfipnrio lrar»he»l hun rondrit voort en keerden om acht uur vanmorgen aan de Buitenhaven terug. Inmiddels was ook de minister van Oorlog en van Marine, ir C. Staf. in Den Helder aangekomen, om het laatste deel van de oefeningen en de slot- besprekingen bij te wonen. veel water in de brandende kachel, waardoor een grote gasontwikkeling optrad. Hierdoor geraakte één der brandweerlieden bewusteloos. Even la ter slaagde men er in het vuur te lo- caliseren. De oorzaak van de brand moet gezocht worden in het springen van de uit gresbuis bestaande schoor steen.' Namens de voorlopige Raad voor de Kunst, die onlangs is ingesteld, heeft men de Staatssecretaris van O. K. en W. een rapport overhandigd inzake de sociale positie van de beeldende kun stenaar in ons land. In het rapport woidt geconcludeerd, dat de beeldende kunst zich zowel in culturele als in materiële zin in een crisis be vindt. Tegen de „overproductie" van de kunstenaars staat een „onder-con sumptie" van het publiek. Ook bij de bevolking bestaat overigens op cultu reel gebied een crisis. Er is een ont stellende vraag naar minderwaardige kunstproducten. Wanneer men denkt Gistermiddag heeft op een heideveld, gelegen op militair terrein ten noorden van Ede, een felle brand gewoed, welke dank zij het doortastende optre den van bosbrandweren, brandweren en een groot aantal militairen bedwon gen kon worden. De brand ontstond toen de eerste spe cialistencompagnie met fosforhandgra- naten oefende. Door de wind breidde het vuur zich snel uit in de richting van het landgoed „Westerrode", doch kon tijdig tot staan gebracht worden. Circa 20 hectare heide, beplant met vliegdennen zijn in vlammen opgegaan. KERKELIJK NIEUWS NED. HERV. KERK: Beroepen te Zwijndrecht: ds mr C. Luiten te Mijnsheerland. Aangeno men naar Nootdorp: C. poor, woonach tig te Wasèenaar, voorheen predikant bij de Prot. Kerk in Indonesië. Be dankt voor Amersfoort. J. de Lange te Nunspeet; voor Dedemsvaart: E. Kem penaar te Nieuw Stadskanaal. GEREFORM. KERKEN: Beroepen te Oosterend in Friesland: A. Vos, candidaat te Voorburg. CHR. GEREFORM. KERKEN: Beroepen te Middelharnis: J. G. van Minnen te Huizen (N.H.) EVANG. LUTHERSE KERK: Drietal te Amsterdam: W. F. Jense, reserve-legerpredikant op Nieuw Gui nea; C. H. Lindijer te Rotterdam en dr G. J. Lindijer te Dordrecht. In verschil', m e gemeenten is men reeds druk bezig de stemlokalen en attributen in gereedheid te brengen. Bij gemeentewerken in Den Haag worden de stembussen gereinigd. aan een oplossing, zal men van de ge dachte moeten uitgaan, dat de kunst in de gehele bevolking geworteld moet zijn en dat de kunstenaar het contact met de bevolking moet hebben, wil zijn kunst gezond zijn. Belangstelling voor de kunst kan slechts verwacht worden, indien in die kunst ook het „belang" van de bevol king gesteld wordt en niet dat van de kunsthandel, die zich in de richting van een monopolie ontwikkelt. De kunsthandel is de voornaamste pro ducent van „stromingen en richtin gen". Daardoor worden de kunstuitin gen slechts begrijpelijk voor kleine groepen ingewijden. De kunst zelf ver vreemdt zich meer en meer van de basis waarop zij moet steunen. Men kan evenwel niet wachten opi de vraag naar werkelijke kunst, van de bevolking uit. Men dient de acute nood onder de kunstenaars te lenigen en om Jiun afzetgebied te vergroten. Leniging van de nood zou moeten be staan uit verhoogde subsidies van Rijk en gemeenten aan het voorzienings- fonds voor kunstenaars. Bij de vast stelling der uitkeringsbedragen van steun op grond van contra-prestatie dient men uit te gaan van het stand punt ,dat voor het verrichten van scheppende arbeid meer nodig is dan een levensminimum. Tenslotte worden er enkele maatregelen geadviseerd, van welke wij releveren: belangrijke verhoging van het budget der overheid tot het doen van aankopen en het ge ven van opdrachten en de instelling van een wettelijke regeling, waarbij een bepaald percentage van de bouw som, van alle door de overheid ge plaatste gebouwen, gebruikt wordt voor de versiering van die gebouwen. De ramp bij de oefening „Blue Bird QISTERMIDDAG, een halve dag na dat een Nederlandse straaljager tijdens dc Brits-Belgisch-Nederlandse oefening „Blue Bird" nabij Den Helder op een Engelse motorlaunch was neer gestort, hebben de marine-autoriteiten alle hoop om nog cén van de opva renden van het gezonken vaartuig te redden, opgegeven. Er zijn in totaal vijftien doden te betreuren, onder wie de piloot van de Thunderjet, de 25- jarige res. 2c luit.-vlieger A. Steen uit Amsterdam. Tot nu toe zijn de l(jkcn van twee slachtoffers geborgen. Zoals bekend had de reddingboot „Prins Hendrik" 's morgens reeds een deerlijk verminkt slachtoffer opge pikt. Het bergingsvaartuig van de Kon. Marine „Hercules" heeft gistermiddag van 4 uur af tot het vallen van de avond op de plaats van de ramp ge zocht naar stoffelijke resten van de le den der bemanning en naar eventuele wrakstukken. De stroom -had echter de meeste sporen van de ramp reeds uit gewist. Onverrichterzake keerde het weer naar Den Helder terug. Wel is eerder op de middag het stoffelijk overschot van een nog niet geïdentifi ceerd tweede slachtoffer geborgen. De 38-jarige stoker W. J. Johnson, die uit de brandende oliemassa werd gered door drie inwoners van Den Helder in een vlet, was aanvankelijk volkomen overstuur en wilde ge wond als hij was weer in het water springen om te trachten zijn makkers te redden. Éénmaal in het marine-hos- piatal kwam hij echter weer spoedig op zijn verhaal en bleek zulke lichte brandwonden te hebben, dat hij bin nen enkele dagen weer zal kunnen worden ontslagen. Gistermiddag lag hij als reactie op het tragische ongeluk in zijn bed te zingen en vroeg of hij een sigaar mocht roken. Johnson is vrijgezel, heeft alleen nog een moeder in Dover en heeft in de veertien jaar, dat hij bij de Marine heeft gediend, reeds tweemaal vóór dit ongeluk tot de overlevenden behoord. Over twee weken zal hij de Marine verlaten. Een ander lid van de bemanning, de 28-jarige Ronald Clark, die gehuwd is en twee kinderen heeft, had twee da gen tevoren zijn enkel gebroken en lag in het Marine-hospitaal, toen de ramp geschiedde. Minister Staf heeft gistermorgen in gezelschap van de chef van de Marine staf, vice-admiraal A. de Booy, en de chef van de Luchtmachtstaf, luitenant- generaal vlieger I. A. Aler, een bezoek gebracht aan de Britse ambassadeur in Den Haag teneinde zijn deelneming te betuigen met het lot van de getroffe nen. Rokende zangers bezorgden andere een lelijke pijp Het verbod door de kerkvoogdij der Ned. Hervormde gemeente te Naarden opgelegd aan de Nederlandse Handel vereniging om de Grote Kerk te ge bruiken (zangers van de vereniging hadden namelijk in de kerk gerookt), heeft voor de Handelvereniging ernsti ger consequenties gehad dan aanvanke lijk leek en heeft geleid tot moeilijk heden tussen de NCRV en de Handel vereniging. De NCRV had het kerkgebouw ge huurd om opnamen te maken van psalmen van Handel en de Handelver eniging uitgenodigd deze psalmen te zingen met begeleiding van een radio- kamerorkest- en een solist, die hiervoor speciaal uit Engeland was overgeko men. Door het verbod konden de op namen niet doorgaan en moest o.a. de solist onverrichterzake naar Engeland terugkeren. De NCRV is nu ontstemd. Het bestuur van de Handelvereni ging heeft thans de bemiddeling van de ere-voorzitter, de burgemeester van Bussum, de heer J. C. Haspels, inge roepen teneinde te bereiken, dat de NCRV en de Handelvereniging weer dichter bij elkaar komen. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST, Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes, achter de naam van schip ver meld: Indonesië ss Ampenan (16 Juni), Nw Guinea ss Raki (16 Juni), Antil len ms Oranjestad (10 Juni), Suriname ms Bonaire (11 Juni), Australië en Nieuw Zeeland ss Mooltan (7 Juni), Canada ss Rijndam (7 Juni). JN ,ZUID-ZWEDEN hebben enkele geleerden een interessante vondst gedaan. Op een diepte van 66 meter trof men verschillende ruggewervels aan van een Dinosaurus, die een goe- genwoordige onderwijzer leeft in angst voor het schoolhoofd, het schoolhoofd is bang voor de Inspecteur van het onderwijs, de Inspecteur is bang voor het Ministerie en het Ministerie is de, lf*0-m"lioen la,re? &elede" „If. delijke Hoenderloo heeft zijn ontslag- ^"g voor de ouders, de ouders zijn geleefd. De wervels hadden reusachti- aanvraae ingediend. De brief bevatte b.ang voor de kinderen en de kindereu ge afmetingen en ze verkeerden nog ^eze 0pmerkelijke verklaring: „De te- "ergens bang voor!" Dezer da- in goede staat. De Belgische Natio- pn l,--f nale Bank heeft een nieuw bankbiljet uitgegeven. Het is een papiertje van 500 frank en men kan het herkennen aan een reproductie van Rubens' „Vier negerhoofden". Ons blanke hoofd loopt even om bij de gedachte aan de heer Fatemi, de persoonlijke adviseur van de Perzische premier, dr Mossadeq. Fatemi loopt nog steeds rond met een kogel in zijn buik. Bij een moordaanslag op de adviseur is de kogel daar terecht gekomen. Hij gaat nu in Hamburg onder behandeling. In het eerste kwartaal van dit jaar hebben in West-Duitsland 1.279 men sen het leven verloren tengevolge van verkeersongevallen. Het bureau voor de statistiek heeft verklaard, dat zestig procent van deze ongevallen te wijten is aan fouten van autobestuur ders. o Een onderwijzer in het vrien- „Ik ben in Parijs geweest, Het was er een reuze feest.'" Door het vuurwerk dat Wout Wagtmans in de eerste etappen van de Ronde van Nederland ontketende was min of meer de aandacht van de andere Neder landse troeven afgeleid. Alleen heeft de man uit St. Willibrord, dezelfde die op glorieuze wijze enkele dagen geleden de monstercourse BordeauxParijs voor de tweede maal op zijn naam heeft gebracht, er zorg voor gedragen dat zijn achterstand in het algemeen klassement niet te groot werd. Bewust van eigen kracht was deze oermens er van overtuigd, dat hij in de Ronde van Nederland zijn kans nog wel zou krijgen. Hij heeft zich niet vergist. In het eerste gedeelte van de vierde etappe, een tijdrit van Maastricht naar Geleen over 53 kilometer, behaalde Van Est met wonderlijk gemak zijn eerste etappe-overwinning met niet minder dan drie minuten voorsprong op de drager van de oranjetrui, de Belg Gielen. Daar in het tweede gedeelte, GeleenEindhoven (106 km), de Belg die achterstand onmogelijk weg kon werken, start Van Est vandaag met de oranje trui om zijn stoere schouders. Het was dus wel een goede dag voor de Neder landse nationale ploeg. Terecht mocht ploegleider Pellenaars trots zijn. De oranjetfui voor Wim van Est, etappen-overwinningen van Van Est en Faanhof, die in liet tweede gedeelte van de vierde etappe als eerste door de finish ging, en een belangrijke verbetering in het klassement der ploegen. goed was georganiseerd. Gielen, de drager van de oranjetrui, draaide moeilijker en met zijn 53 min. 35 sec. op de Ca'uberg, was hij op dat ogen blik reeds meer dan 2 min. ten achter op Van Est. Gielen was dus zijn eerste plaats in de algemene klassering kwijt. In de resterende 22 km kreeg hij bo vendien nog pech met zijn derailleur, zodat ondanks koppig volhouden Gie len het hoofd moest buigen voor de grootste van de rouleurs, Wim van Est. Om vier uur werd met nog 33 ren ners in de course te Geleen gestart voor de halve étappe over Sittard, Roermond, Meyel en Helmond naar Eindhoven, in totaal 106 km. Het begin was monotoon, de tijdrit zat de deel nemers nog in de benen en van strijd lust viel weinig te bespeuren. Bij Sit tard kwam men op de grote weg en met een kalm gangetje van even 30 km ging het op Susteren (14 km) aan, waar het parcours omboog in de ricli- ting van Roosteren en Maasbracht. Bij de passage van Echt (23 km) probeer de Dekkers met Joris aan zijn wiel weg te komen en er ontstond een gat van enige honderden meters. Nog drie renners, bij wie Gielen, rukten zich los en een kopgroepje van vijf man werd gevormd. Het peloton voerde nu echter het tempo op en en enkele ki lometers voor Roermond bedroeg het verschil nauwelijks 200 meter. Tijdens de doortocht van Roermond werd het peloton uiteengerukt en enkele ren ners voegden zich bij de kopgroep, die op de Maasbrug bestond uit acht man: Joris. Gielen, Dekkers, Faanhof. Smits, Voortmg, Sorgeloos en Bogaerts. De voorsprong bleef echter onbeduidend en toen de karavaan uit de stofwolken van een afgrijselijk stukje weg bij Oeffeit (49 km) te voorschijn kwam bleken allen weer bijeen te zitten. On der aanvoering van Wim van Est, ln gloednieuwe oranje trui gestoken, had het peloton deze ultlooppoging ge fnuikt. In de buurt van Meyel (59 km) gingen Faanhof en Roks er tussen uit, beiden laag geplaatst in het klasse ment. de één met 26 en de andere met 17 minuten achterstand op de leiders. Nu was er niemand die verzet aante- Kort voor de tijdrit werd bekend ge maakt, dat de wedstrijdcommissarissen andermaal zijn teruggekomen op hun beslissing inzake Wagtmans, aan wie een tijdstraf van 30 seconden was op gelegd voor het aannemen van een wiel, toen hij een defecte pion had. Deze straf was kort daarr.a ingetrok ken, maar is later toch weer opgelegd. Na de derde étappe stond Wagtmans dus derde in het algemeen klassement met een totaaltijd van 17.32.56. achter Gielen 17.31.52 en Van Kerkhoven 17.32.54. Het parcours voor de tijdrit was schitterend afgezet door rijks- en ge meentepolitie en over het algemeen kan worden gezegd, dat deze étappe gen is het bureau voor de statistiek opgebeld door iemand, die zei: „Ik ben het niet eens met uw statistieken over de hoge kosten van levensonder houd in deze dagen! Mijn vrouw en ik eten naar hartelust voor ongeveer achtenzestig cent per week!" „Dat be staat niet!" riep het bureau voor de statistiek. „Legt u maar eens uit hoe u dat klaar speelt!" Aan de andere kant van de lijn klonk enig gefluister. „Kunt u als 't u blieft wat luider spreken?" vroeg men van het bureau van statistiek. De onbekende aan de andere kant van de lijn antwoordde: „Dat kan ik helaas niet Ik ben een goudvis!" O De vrouwelijke politie agenten in Londen krijgen bij hun uit rusting zes paar nylonkousen per jaar. En in enkele Londense winkels kan men kunstmatige oogwimpers kopen. Ook van nylon. kende, zodat dit duo in korte tijd een flinke voorsprong kon nemen. Bij As ten (72 km) was het verschil 2 min. 50 sec. en bij Deurne (79 km) 3 min. Da Nederlandse nationale ploeg had er geen belang bij een achtervolging in te zetten, doch bleef waakzaam teneinde elke aanval van de Belgische kant in de kiem te kimnen smoren. In Hel mond hadden Faanhof en Roks nog 2i/» minuut voorsprong op het nog ge sloten peloton. Tussen Deurne en Eindhoven ge beurde verder niets bijzonders. Faan hof en Roks behielden hun voorsprong en op het circuit van Tongelre, aan de rand van Eindhoven gelegen, won Faanhof gemakkelijk de sprint met enkele lengten voorsprong. Het enige belangrijke feit van de étappe GeleenEindhoven was dus de winst van enkele minuten, welke Faanhof voor de Nederlandse nationa le ploeg had weten te veroveren. Im mers de drie best geplaatsten van elke étappe worden met hun tijden aan het algemeen klassement toegevoegd om de stand van de ploegen op te ma ken. De uitslag van het eerste gedeelte van de 4e etappe, de tijdrit van Maas tricht naar Geleen over een afstand van 53 km, luidt: 1 Van Est (Ned. Nat.) 1.21.16 met bonificatie 1.20.16; 2 Van Dormael (Belgie A) 1,22.18, met bonificatie 1.21.48; 3 Voorting (Ned. Nat.) 1.23.23; 4 Neyt (Belgie B) 1.22.47; 5 Desmedt (Belgie B) 1.23.02; 6 Wagt mans (Ned. Nat.) 1.24.05; 7 Gielen (Belgie A) 1.24.10; 8 Lambrichs (Ned. A) 1.25.01; 9 Kemp (Internat.) 1.25.11; 10 Janssen Ned. A 1.25.41. Uitslag tweede gedeelte: 1 Faanhof (Ned. Nat.) 2 uur 43 min. 58 min. met bonificatie 2.42.58; 2 Roks (Ned. B) op 15 meter 2.43.28 (bonifi catie inbegrepen);; 3 Bogaerts (Belgie A) 2.47.18; 4 Smits (Ned. B) 2.47.20; 5 Van Dormael (Belgie A) zt; 6 Van Breenen (Ned. Nat.) zt;7 Hendriks (B.A.) zt: 8 Schaecken (Belgie A) zt; 9 Sor geloos (Belgie B) zt; 10 Van Stayen (Belgie B) zt; 11 Vinken (Ned. A) ex aequo met het gehele peloton zt als Smits 2.47.20. Algemeen klassement 1 Van Est (Ned. Nat.) 21.40.41; 2 Van Dormael (Belgie A) 21.42.05; 3 Gielen (Belgie A) 21.42.22; 4 Desmedt (Belgie B) 21.43.27; 5 Voorting (Ned. Nat.) 21.43.43; 6 Wagtmans (Ned. Nat.) 21.44.21; 7 Van kerkhoven (Belgie B) 21.46.02; 8 Kemp (Intern.) 21.46.21 9 Van Breenen (Ned. Nat.) 21.47.16;10 Janssens (Ned. A) 21.47.58; 11 Sorge loos (Belgie B) 21.49.40; 12 Schaecken (Belgie A) 21.50.12; 13 Smits (Ned. B) 21.50.25: 14 Neyt (Belgie B) 21.51.09; 15 Bogaerts (Belgie A) 21.51.14. Ploegenklassement: 1 Nederland Nationaal 65 uur 1 min. 46 sec.; 2 Belgie A 65.13.19; 3 Belgie B 65.14.09; 4 Nederland B 65.25.09; 5 Ne derland A 65.29.14; 6 Internationale ploeg 65.46.10. i

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5