Australië en Nieuw-Zeeland open voor onze emigranten /EG NN DNNEN ÉRS ISBAR" rhuis Zelfstandige werkers en geen beunhazen nodig Zwaar onweer teisterde Betüwe Een vijfjaren-plan voor zelfbestuur van Tunesie VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Plannen Pre-fabs molenstenen om emigrantenhalzen Liberalen willen geen Duits hóren Prins Bernhard moet rust houden Trygve Lie steunt de V.N.-commissie Eden voorzitter van de OEES Twee Assemblées Nieuwe toegangspoort tot Alkmaar Zaterclag 7 Juni 1952 149e Jaargang No. 133 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN 19.75 30EDK00PI 1LIN6! AIiJES_Jl ir. Sinds 1887 vuurwerk ^uuL ALKMAAR Nederlanders hebben goede naam (Van onze Haagse redacteur) HE NEDERLANDSE, geëmigreerde schrijfmachine-monteur, die in Australië bij een boer werk gevonden had, stond op zijn achterste benen, toen hy na een week al weer ontslagen werd. Achteraf bleek, dat de man, toen hem het melken van de koeien was opgedragen, zich naar de afdeling stieren begeven hadBeunhazen kan men in Australië niet gebruiken. Gelukkig gaat het de schrijfmachine-monteur thans goed. Maar nu repareert hij dan ook weer schryf- machines. De regeringscommissaris voor de emigratie, mr ir B. W. Haveman, die zo juist van een reis door Australië en Nieuw Zeeland is teruggekeerd, ver telde ons dit verhaal, om te demonstreren, dat de Nederlanders zich in den vreemde wel een bestaan kunnen opbouwen, maar alleen, als zij de handen uit de mouwen steken en werk aanvaarden, dat zy aan kunnen. En dan nog zullen zij in het begin een moeiiyke tijd beleven. Het is zeker niet altijd botertje tot de boom. CEN karaktertrek van 't Australische J-* volk is, dat de mensen er gewend zijn hun eigen boontjes te doppen. Zij knappen er allerlei karweitjes zelf op. Van de nieuwkomers verwacht men eveneens, dat zij trachten zo goed mo gelijk op eigen benen te staan. Niette-, min wordt hun vaak de helpende hand toegestoken. Vooral leidt het tot teleurstellingen, als de nieuwelingen steunen op de „oid-tin.ers", die mis schien zelf pas zes maanden in hun tweede vaderland wonen en nog wei nig ervaring hebben. Op verschillende plaatsen is de heer Haveman onaangenaam getroffen door de nijd en de afgunst, die er onder de Nederlanders onderling bestaat, om dat de een wat meer verdient dan de ander en omdat, waar bijna allen met handenarbeid hun brood moeten ver dienen, het standsverschil, dat men zo gaarne in acht nam, wegviel. Tengevolge van een door de Neder landse delegatie geuit bezwaar tegen het bezigen van de Duitse taal in offi ciële redevoerigen ziet het bestuur van de Liberale Internationale zich genood zaakt het jaarcongres, dat 6 Augustus te Amsterdam zou worden gehouden, af te gelasten, aldus heeft de voorzit ter van het bestuur, Salvador de Ma- dariaga, te Brussel aan de pers ver klaard. „Wanneer wij het Nederlandse verzoek zouden inwilligen welk verzoek door alle andere delegaties wordt betreurd dan zouden verschil lende vooraanstaande Duitse liberalen niet aan dit congres kunnen deelne men. Ons standpunt is, dat een confe rentie van deze aard tot mislukking gedoemd zou zijn, wanneer de Duitse liberalen er niet aan deelnemen", al dus De Madariaga. De voorzitter voegde hieraan toe, dat de Duitse afgevaardigden hadden aangeboden niet op het Amsterdamse congres te verschijnen. Weerbericht Verwachting tot morgenavond. IETS KOELER Half tot zwaar bewolkt met aan vankelijk nog enige buien, maar later ook opklaringen. Zwakke tot matige wind uit Westelijke rich tingen. Iets koeler dan gisteren. ZONDAG: Zon op 4.21, onder 20.57. Maan op 22.09, onder 3.44. MAANDAG: Zon op 4.21, onder 20.58. Maan op 23.01, onder 4.48. Overigens kan gezegd worden, dat de heer Haveman zowel in Australië als in Nieuw-Zeeland een uitstekende indruk van de toestand van de Neder landse emigranten gekregen heeft. Zij hebben er in het algemeen een voor treffelijke naam. In Australië zullen in 1952 25.000 Nederlanders worden toe gelaten, van wie 18.000 onder het met Australië afgesloten verdrag en 7000 „onder eigen stoom". Bovendien staat de immigratie open van 13.000 Italia nen en 8000 Duitsers. Nieuw Zeeland wil in 1952 6000 Nederlanders ontvan gen. Nieuwe afspraken HE Nederlandse en de Australische regering zijn thans overeengeko men, dat o.a. het bureau van de Ne derlandse emigratie-attaché agrariërs mag laten overkomen, zonder dat deze in het bezit zijn van een huisvestings vergunning. Voor deze agrariërs zal bij aankomst zo spoedig mogelijk een plaats worden gezocht. Bovendien hebben beide regeringen besloten de allerhoogste prioriteit toe te kennen aan gezinshereniging. De aanvragen van vrouwen, die zich bij haar reeds eerder vertrokken man willen voegen en van vrouwen, die „met de handschoen" getrouwd zijn, worden direct in behandeling genomen ep afgewerkt. Deze prioriteit 'geldt ook voor de scheepsruimte. (Zie verder elders in dit blad) Tengevolge van een licht ongeval bij het paardrijden, dat hem Zondag j.l. is overkomen, zal Prins Bernhard op medisch advies een week rust moeten houden. In verband hiermede is de Prins zeer tot zijn leedwezen gedwon gen de voor die periode gemaakte af spraken af te zeggen. De crisis in Zuid-Korea De secretaris-generaal der Verenig de Naties, Trygve Lie, heeft op een persconferentie medegedeeld, dat hy de commissie der V.N. in Zuid-Korea een telegram gezonden heeft, waarin hij haar handelwüze in Zuid-Korea goedkeurt en steunt. Het is aan de Zuidkoreanen om hun ambtenaren te kiezen. De Verenigde Naties echter, en in het bijzonder die leden, welke steun aan het land bte- den, kunnen niet onverschillig blijven, indien methoden gebruikt worden, dia de wortels voor een democratisch be stuur bedreigen, aldus het telegram. De commissie wordt volledige steun toegezegd iri haar poging „om de cri sis tot een einde te brengen en de ze geningen van een goede regering over het Koreaanse volk te brengen". Smokkelgoud voor ons land in New York onderschep!' De douane-autoriteiten van New York hebben een aantal dozen ge opend, dat goud ter waarde van 60.000 dollar bleek te bevatten. De dozen waren voorzien van labels voor Am sterdam en het opschrift „Metalen ver siersels voor kleding en dasspelden". Twee personen zijn voor ondervraging aangehouden. Een douane-ambtenaar zeide, dat de goudzending deel uitmaakt van een hoeveelheid goud ter waarde vary 183.000 dollar, bestemd om uit het land gesmokkeld te worden. Reuzenhagel beschadigde fruitbestand én bouwlanden Tuinarbeider gedood De benauwde warmte van gistermid dag heeft op velschillende plaatsen van ons land en met name in het ge bied van de grote rivieren, haar ontla- ling gevonden in een reeks van hevige onweders. Deze hebben op verschillen de plaatsen grote schade aangericht en zelfs een slachtoffer geëist. De fruitboeren van Ommeren, Lien- den en Kesteren in de Overbetuwe hebben ontzettende schade geleden, doordat het onweer gepaard ging met een zware hagèlbui, die ruim tien mi nuten aanhield. De uitzonderlijk grote brokken ijs vernielden in een ctrook van vijf tot tien kilometer breed prac- tisch het gehele fruitgewas en richtten onder de aardappelen en het graan grote schade aan. Ook in de gemeenten Rhenen en Wageningen is een grote ravage veroorzaakt. In het dorp Leer broek ,in de omgeving van Leerdam, sloeg de bliksem in een boerderij, be woond door de families Van Buuren en Kortlever. Huis en stallen stonden spoedig in lichterlaaie en brandden totaal af. De brandweer van Meerkerk slaagde er in een naburige boerderij, welke ook reeds had vlam gevat, te behouden. Tenslotte sloeg te Nieuwerkerk aan de IJssel de bliksem in een broeikas. De vijftigjarige tuinarbeider P. de Man werd getroffen en was op slag dood Als opvolger van Stikker De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, is tot voorzitter gekozen van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking. Hy volgt als zodanig zijn Nederlandse ambtgenoot, mr D. TI. Stikker, op. De schipper van de VL 84, v. d. Snoek heeft Vrijdagmorgen op het paleis Soestdijk aan H.M. de Koningin een vaatje nieuwe haring aangeboden. Defensie en Buitenlandse zaken blijven Frans Volgens welingelichte kringen te Parijs hebben Franse en Tunesische leideru een plan uitgewerkt, volgens hetwelk Tunis in vijf jaar tijd binnen de Franse Unie zelfbestuur zal ontvap- gen ,waarby Frankrijk de controle over de buitenlandse betrekkingen en de defensie zal behouden. Volgens het plan zal de Bey een Fransman aan wijzen als zijn minister van buiten landse zaken. Ook zal hy een Frans man benoemen tot zijn opperbevelheb ber der strüdkrachten. Naar verluidt heeft het plan, uitge werkt door de Franse resident-gene raal. De Hauteciocque en de Tunesische premier, Bakkoesj, de instemming-van de Bey .Met de uitvoering zal eind Juni, het einde van de „Ramadan", een begin worden gemaakt. Inmiddels zal de Bey de souvereine volmachten be houden en decreten mogen uitvaardi gen. De uitvoerende macht zal gelei delijk aan ministers overgedragen worden. Er zullen twee assemblees ingesteld worden, één, uitsluitendbestaande uit Tunesiërs, die de Bey zal raadgeven bij de wetgeving, en een andere, be- Panyoesjkin freed! af als ambassadeur in de V.S. De Sowjetrussische ambassadeur in de V.S., Alexander Panyoesjkin, heeft aangekondigd, dat hij zijn functie te Washington neerlegt en een nieuwe werkkring zal aanvaarden. Panyoesjkin zal worden opgevolgd door Georgi Zaroebin, thans Russisch ambassadeur te Londen. Hij zal Dins dag na een vijfjarig verblijf in de V.S. per schip naar Moskou vertrekken. Op Dinsdag 10 Juni, 's morgens om kwart voor twaalf zal de minister van Verkeer en Waterstaat, Zijne Excellentie H. H. Wemmets de nieuwe Friese Brug over het Noordhollands Kanaal te Alkmaar officieel in gebruik stellen. Deze daad zal een einde maken aan de geregeld terugkerende verkeersophopin- gen voor de oude brug, die reeds lang niet meer by machte was aan de eisen van het moderne verkeer te beantwoorden. De oeververbinding is van veel belang voor het contact van de gebieden in de kop van Noord-Holland met Alkmaar en Kennemeriand. Voor een uitgebreide reportage zie men elders in dit blad. staande uit Fransen en Tunesiërs, die de begroting zal bestuderen. De gemeenteraden zullen bij alge mene stemming gekozen worden. Dit is een belangrijk onderdeel van het plan ,daar het een nieuw lichaam van Tunesische leiders zal vormen, voort, komend uit alle klassen. Om deze re den, aldus Reuters correspondent, zijn de rijke Tunesiërs van de nationalisti sche neo-destoer gekant tegen het plan. Zij eisen de onmiddellijke erken ning van de „ondeelbare souvereini- teit van Tunis". Ook van de zijde der Franse inwoners is critiek op de her vormingsplannen geuit. Zij hebben echter ten doel de standpunten der Tunesische nationalisten en de Franse inwoners met elkaar te verzoenen. Reebok als arrestant Een reebok, die sinds enkele 'weken in het lage landbouwgebied ten Wes ten van Bennekom huisde, toonde weinig vrees voor de mensen en liet zich op zeer korte afstand benaderen. Het dier deed zich zelfs prinsheerlijk te goed aan de rogge van een bewoner van de Veenderweg. Het duurde ech ter niet lang of de arcadische rust werd verstoord. Voorbijgangers bleven staan, opgeschoten jongens wierpen begerige blikken op het prachtige wild en, ge zien het jachtinstinct, dat in vele Veluwebewoners sluimert, was het maar gelukkig, dat kort daarna ook de politie en een jachtopzichter ten tonele verschenen. Men slaagde er in de vier voeter binnen een afrastering te lok ken, maar ook daarna was het nog een kunststuk de reebok in handen te krij gen en bij de worsteling, die ontstond, rolden politie, jachtopzichter en edel- wild ten aanschouwe van het toege stroomde publiek als een kluwen over de grond. De mens triumfeerde uitein delijk, maar de vrijheidsberoving duur de niet lang: de arrestant werd naar de bossen overgebracht en daar in vrij heid gesteld. BRITS VLEESRANTSOEN WORDT GROTER EN DUURDER Het Britse ministerie voor de voed selvoorziening heeft bekend gemaakt, dat met ingang van 15 Juni het vlees rantsoen groter zal worden. Het zal echter tevens duurder worden. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties IS ct. per mm Familieberichten 20 ct. pm.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprys, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6 05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 W7IJ leven in een tijd van plannen, hoewel niettemin lang niet alles vol gens plan verloopt. Zulk een plan wordt uiteraard niet alleen mondeling ge lanceerd. Het verschynt, indien het lijvig is, in boekvorm. Voor het geval dat dat boek niet tot lezen mocht noden, wordt er bij voorbaat een kort uittrek sel samengesteld, dat in brochurevorm wordt uitgegeven. Zodra het plan we reldkundig is komen er vóór- en tegen standers van de in het plan ontwikkel de gedachten. De tegenstanders- vol staan natuurlijk niet met in woorden of in krantenartikelen hun bezwaren te formuleren. Zij schrijven een brochure. Voor het geval dat geschrift niet tot lezen mocht noden, wordt er bij voor baat een kort uittreksel samengesteld, dat in pamfletvorm wordt uitgegeven De voorstanders van het oorspronke lijke plan achten zich genoodzaakt op te tornen tegen de geschriften van de tegenstanders. Zij schrijven een bro chure. Voor het geval dat geschrift niet tot lezen mocht nodenen zo lig gen de boekwinkels en de redactieta fels van de bladen op een gegeven ogenblik beladen met geschriften en contra-geschriften. En het zou een vol maakt onmenselijke eis zijn te voldoen aan de in uitermate vriendelijke bege leidende brieven gedane verzoeken om na kennisneming van de inhoud van het geschrift daarop in de krant te rea geren. T)E lezer dient goed te begrijpen, dat wij het bovenstaande niet hebben geschreven om medelijden op te wek ken. De journalistiek is een prachtig vak. Het vraagt de hele mens. Soms meer dan de mens. Dat is niets bijzon ders. Wij voelen ons alleen niet in staat die berg boeken, brochures, pamfletten en andere geschriften te lezen, die ons worden toegezonden. Bovendien mag niet vergeten worden, dat de maanden, die aan de verkiezingen vooraf gaan, een sterk verhoogde politieke activiteit te zien geven. En uit die activiteit re sulteren weer boeken met plannen, brochures met plannen, pamfletten met tegenplannenkortom schrifturen, diewq tenslotte zouden moeten le zen. Wellicht zult U opmerken, dat wij overdrijven. Welaan, hier volgt een op somming van de lectuur van deze week: „Centraal Economisch Plan 1952", uit gave van het centraal planbureau in Den Haag; „Samen Sterk", uitgegeven onder auspiciën van de Nederlandse studentenvereniging voor wereldrechts orde; „Vraagbaak bescherming bevol king" en „Bescherming bevolking en. U"; „Waarom als protestants-christen lid van de partij van de arbeid", door mr dr A. A, van Rhijn; „De weg naar Rusland", critische beschouwing over het jongste plan v:.n de arbeid, neerge legd in het boek De weg naar Vrijheid van de partij van de Arbeid, uitgave van de Vaderlandse kring: „Education in the United States of America"; „Strength for the long run". Dat zijn ze. WIJ willen geenszins zeggen, dat er in deze brochures geen verstandige dingen worden opgemerkt. Het is al leen onze bedoeling aan te tonen, dat velen in ons volk nog altijd lijden aan een perfectie-complex, dat zij bij voort during op de goegemeente afreageren. Dachten schrijvers en uitgevers nu wer kelijk, dat zij met deze geschriften vat krijgen op een andersdenkend deel van ons volk. Voor dat deel toch worden deze stukken geschreven. Gelijkgestem den zijn het bij voorbaat eens. Het democratische denken wordt niet verlevendigd door geschriften als de bovenstaande. De man, die wellicht be reid is tot kennisneming van een studie over een onderwerp, dat hem interes seert, kan door de bomen het bos niet meer zien. En het resultaat is beslist, dat de algemene belangstelling voor de problemen, waarmede wij te worstelen hebben, verflauwt. Gaan wij op de boven geschetste ma nier verder, dan is straks alle leven uit onze samenleving doodgeschreven. La ten wq er ons, indien het zover komt, vooral niet over verbazen. SERIE 4 voor EEN. om ook 'IECES, ROKKEN len in deze i 1953 90, 38.50 27.90 ■egsters- 635, 498 397 t japou- 1095, 890 0gfj e fantasie en 375 t onderjurken 490, 375 2 45 ipyama fijn 990 070 ïaehthem- 690, 535 3 98 geborduurd 795 reclame- 248 159 BH's, camisoles, slips, kousen, sokken, roekjes zijden. re Zondag en. stemming I tot 2 uur. N OCOLETTE ënt. OMBOUWEN 4AR, TEL 5374 JDENORM i van f 30 - toveel ruimte hoekje in Uw ijk kan staan of oelkast aah te

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1