Stad en Omgeving TRIUMPH r Nederl; niei AGENDA Jac. J. Koeman exposeert in het Huis met de Pilaren te Bergen Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk JSli Ds DORSMAN SPRAK VOOR DE STAATKUNDIG GEREF. PARTIJ WAT DE THEATERS BRENGEN Triomfale Mr. Breel: pleidoi Zes jaar op je ienen ie moeien siaan is lang geen pretje" Inspecteur Vernooy leverde critiek op de zes jarige opleidingsschool voor M.O. Superioriteit swaanzin altijd wint Afkappen of afschermen van schoorstenen Verstild werk van een romantisch colorist De laatste dag Rochdale droeg bij tot stadsschoon De politieverordening te Alkmaar beveelt: ku"t oe, b "0varv/Qg„ Verzocht debat werd abrupt geweigerd HARMONIE THEATER: Uw man behoort ons VICTORIA THEATER: ,,Help, ik ben onzichtbaar" CINEMA AMERICAIN: David en Bathsheba REX-TH EATER: Torero De journaals WEERBERICHT Bij he Noordhollan ruim f 3 Vollcswagei onder vrat ZATERDAG 7 JUNI 1953 Voorstel wethouder Bakker in discussie Er zijn vele psychologische en medische bezwaren aan te voeren tegen een opleidingssysteem, dat een kind zes jaar lang een-te sterk opgeschroefd leerplan laat doorworstelen. Aldus sprak de inspectpur van het Lager Onderwijs, de heer G. G. C. Vernooy, toen hij gisteravond op de vergadering van Volksonderwijs •n café Central een toelichting gaf op het ontwerp-voorstel van wethouder Bakker. Dit voorstel behandelt de reorganisatie van het I.o. in Alkmaar, waarbij alle lagere scholen een gelijk leerpan zullen hebben en eerst vanaf het vierde leerjaar een splitsing mogelijk is naar de opleidingsschool van het middelbaar onderwijs. Het gaat niet aan alle kinderen, zoals tot nu toe gebruikelijk is, op een bepaalde school direct van de eerste klas af reeds met de opleiding van het m.o. te confronteren, omdat vooraf selectie van de leerlingen niet mogelijk is. Een zeker percentage mislukt al di rect, hoewel het op een gewone school wellicht vrij behoorlijk had kunnen meekomen. Een grote groep zal net in staat zijn de eindstreep te halen ten koste van veel persoonlijk verdriet. „Zes jaar op je tenen te moeten staan is een straf, waarvan èn kind èn gezin de dupe worden", zo concludeer de de heer Vernooy. Van deze groep leerlingen is er zeker 50 pet. dat het eindexamen van de middelbare school niet bereikt of eerst in een termijn, die niet meer redelijk is te rioemen. De derde grop dan „de pienteren" zullen met de stof geen moeite heb ben, al ontvangen zij bij het onderwijs geen harmonische ontwikkeling, doch slechts een smak parate kennis, waar uit zij op het toelatingsexamen moeten putten. Èr is geen tijd om hun exnres- sief vermogen, hun handvaardigheid, of sociaal gevoel te bevorderen, om dat helaas de pacificatie van Gent en alle zijrivieren van de Donau in het. Nederlandse Onderwijs-systeem de voorkeur genieten. Een ander bezwaar van één oplei dingsschool. is dat het een ..standen school" wordt en niets is treuriger dan dat een kind van 6 jaar een superiori teitswaanzin krijgt tegenover de kinde ren uit de „straat-daar-achter". Een juiste verdeling van het aantal leerlingen over de verschillende scho len loopt door de trek naar de „nette" school ernstig gevaar. Hoewel de heer Vernooy persoonlijk liever een selctie had gezien na het vierde of zelfs het viifde leerjaar noemde hij het reorganisatievoorstel, dat de opleidingsperiode al tot 3 jaar terugbrengt een psychologisch juiste overgangsmaatregel. Hij legde er de nadruk on. dat de ouders zelf de beslissing hebben of ze hun kind na drie jaar gewone la«ere school naar de onleid'ngsklas willen sturen. Voor twijfelaartjes is er overi gens nietsverloren, want mocht later blijken, dat zij toch voldoende capaci teiten hebben voor het MO dan isdaar altijd nog het VGLO, van waar zii naar het MO kunnen overstappen. Zii bewandelen weliswaar een iets langere maar ongetwijfeld een veel zekerder weg, die hun een belangrijk grotere kans op slagen biedt. Naar aanleidng van deze duidelijk" toelichting op het binnenkort in de raad te verwachten voorstel ontspon zich een levendige discussie, waarvan de heer Van der Ploeg de spits afbeet met zijn opmerking, dat de onderwii- zersverenigng over het algemeen de voorkeur geeft aan een selectie aan het einde van de viifde klas. De leer lingen, die aanleg hebben voor het VIRGINIA tAovertenlie Ing iviea i De heer C. Verwer, inspecteur van Dierenbescherming, Baanstraat, ver zoekt ons opname van het volgende: Men is thans in het Bergerkwartier bezig met het afschermen van schoor stenen en luchtkanalen ter voorkoming van het nestelen der kraaien. Om de jonge dieren, die thans nog in enkele schoorstenen zitten, te ver wijderen brandt of rookt men de nes ten uit. Deze jonge dieren die nog niet in staat zijn tot vliegen, ondergaan de verbrandings- of verstikkingsdood. Men stelt zich, ten onrechte, op bet standpunt, dat een kraai een onbe schermde vogel is en dat men krach tens zijn onbeschermdheid kan doen met het dier wat men wil. Dit is een onjuist standpunt. Het dier, in het algemeen nuttig of niet nuttig, wordt, al is het maar wei nig, door verordeningen in het W. v. S. beschermd. De Ned. Vereniging tot bescherming van dieren, afd. Alkmaar en omstre ken, verzoekt beleefd degenen in wiens schoorsteen zich nog nesten moch ten bevinden te wachten tot de dieren kunnen uitvliegen om daarna af te schermen. Men had dergelijke maatre gelen kunnen nemen voor de jonge vogels waren uitgekomen. DIERENBESCHERMING Vrijdag is zwervend aangetroffen in de omgeving van de Corfstraat een grote zwarte hond. Het dier wordt thans ver zorgd ten huize van mevr. Van Rossurr in de Anna van Burenstraat. MO kunnen in een jaar' en zeker ip twee jaar voor het toelatingsexamen worden opgeleid, aldus spr. Door de heer De Wilde werd de vrees geuit, dat sommige ouders, die hun kind toch de 6-jarige opleiding willen laten volgen, zich tot het bij zonder onderwijs zullen wenden, maar de heer Vernooy achtte dit gevaar niet bijzonder groot. We moeten de consequenties van een nieuwe, betere weg durven aanvaarr den. zo meende hij. Hij merkte tot slot op, dat er in Alkmaar veel op het gebied van onderwijsvernieuwing wordt gedaan, waardoor deze stad overal een goede nam heeft verworven De practijk heeft geleerd, dat een vernieuwing steeds een voorbeeld is voor anderen. Aan het begin van de vergadering had de voorzitter de heer H. W. Hclsmuller de voorgeschiedenis van dit reorganisatie plan geschetst, dat reeds in de oorlog de aandacht vroeg maar nimmer tot een oplossing was geko men. ZATERDAG Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Help! Ik ben onzichtbaar (alle leeftijden; Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Uw man behoort ons (alle leeftijden); Cinema Ataiericain, 7 en 9.30 uur: David en Bathsheba (14 jaar); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Torero (14 jaar); Wapen van Heemskerk, 8 uur: Feest avond Beemster Boys. Gulden Vlies, 7.30 uur: Bridgedrive Rode Kruis; 9 uur v.m.: Centraal Ge nootschap voor kinderherstellingsoor den. Nachtdienst apotheken: Wanna, Mient C 13. BERGEN. Kunstzaal „De Rustende Jager", 2.30 uur: Opening herdenkings expositie Harry Kuyten. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4 30, 7 en 9.30 uur. Wapen van Heemskerk, 7 uur: Open bare dansavond. MAANDAG Victoria Theater, 8 uur: Help! Ik ben onzichtbaar (alle leeftijden); Harmonie Theater, 8 uur: Uw man behoort ons (alle leeftijden); Cinema Americain, 8 uur: David en Bathsheba (14jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Torero (14 j.) HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Zaterdag 2.45 15.12 Zondag 3.30 15.57 Maandag 4.16 15.46 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Zaterdag 2.50 15.17 8.50 21.17 Zondag 3.35 16.02 9.35 22.02 Maandag 4.21 16.51 10.21 22.51 ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Zondag 8 Juni zullen beschikbaar zijn de huisartsen dr R. F. Westerkamn, Einmastraat 93 (telefoon 4357) en dr E. E. M. van Gilse, Kennemerpark 9 (tele foon 3136). ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN Te beginnen hedenavond 18 uur zal deze week buiten de normale openings tijden voor spoedgevallen geopend zijn de apotheek Wanna op de Mient. De Bergense schilder Jac. J. Koeman, die in de komende maanden zijn werk in het Huis met de Pilaren exposeert, is geen revolutionnair noch demon streert hij heftige gemoedsbewegingen. Zijn werk kenmerkt zich door een vrij grote mate van traditionalisme, verder door noblesse en zuiverb-' id cn door een zekere verstilling. Men zou hem om verschillende redenen een romantisch colorist kunnen noemen. Colorist is hij namelijk door zijn voor liefde voor kleurige bloemstukken. Ze worden weliswaar zorgvuldig uitge- werkt en vrij sterk gedetailleerd, maar toch is 't kleurenspel er hoofdzaak in. Er is zelfs een zekere neiging te be speuren, om de vorm los te laten en het accent meer te leggen op de verhouding van de kleuren. Een aanloop hiervoor vindt men al in bloemstuk no. 18, maar veel sterker is deze tendenz doorgezet in no. 27, waar het uitsluitend om het kleurenspel gaat. Hier is een zekere abstrahering opgetreden. Helemaal is de schilder hiermee nog niet klaar ge komen. Zo is voor ons gevoel 't vaasje in no. 27 een enigermate dood element gebleven, al is het juist, dat het op het tweede plan is gebleven. Romanticus is Koeman door zijn gro te genegenheid en zijn aandacht voor de kleine dingen. Een kruikje, een oud pannetje, een schaal met appelen, of wat vissen in een aquarium leveren hem stof te over voor met veel zorg en een zekere vertedering vervaardigde doeken. Er treedt in deze stukken een zekere verstilling op, welke haar uit drukking vindt in de afgedempte toon, welke soms zeer diep wordt zonder ooit te versomberen. Hetzelfde romantische waas ligt er over zijn weinige land schappen, welke een zekere affiniteit vertonen tot wat de Marissen hebben gewrocht. Na vier dagen collecteren is in Alkmaar een bedrag van bijna ƒ5000.bijeengebracht voor het Rode Kruis. De stand is nu: Dinsdag f 1772,06 Woensdag f 1093,42 Donderdag 1267,07 Vrijdag 1662,79 Tot nu toe is er dus ƒ5795,34. De actie wordt vandaag besloten met een straatcollecte en een grote bridge-drive in het Gulden Vlies. Het hoofdkwartier in de Langestraat blijft ook Maandag nog geopend voor het in ont vangst nemen van kwitantie boekjes en giften. De inzameling is over het al gemeen vlot verlopen. Gelukkig is bij de actie gebleken, dat zeer velen zich bewust zijn van het grote belang van een vereniging als het Rode Kruis. In Alkmaar werden over het algemeen gro tere bijdragen gegeven dan in de buitengemeenten. Daar mocht een helpster van het Rode Kruis bij de hüis-aan-huis-collecte een maal een gift in ontvangst nemen van één cent. Minder dan een fooi! Nagekomen predikbeurten ALKMAAR. Geref. gemeente (boven zaal in de Doele) 6 uur dienst. Ned. Leger des Heils Sliksteeg 4. 10 uur Heiligingsdienst. 8 uur Verlossings samenkomst, Dinsdag 8 uur Contact avond. Woensdag 8 uur Wijdingsdienst Ned. Christ, Gemeenschapsbond Tentcampagne op het Canadaplein van Woensdag 11 tot en met Dinsdag 17 Juni. (Verbeterde opgave), DIRKSHORN, 7 uur, ds Post. N. NIEDORP, 10 uur, ds De Wilde. Doopsgez. gem., 10 uur da Franken iefrinek. wA RtiEN,HUIZEN. 10 uur, ds Post. PCHERMÊRHORN. 10 uur, ds Van Dijk. In zijn portretten laat Koeman een heel andere kant van zijn wezen zien. Er zijn sterk doorgewerkte doeken met een vrij grote mate van detaillering en een scherp afwegen van hoofd- en bij zaken, zoals het fraaie kniestuk van Kasper Niehaus, dat deze figuur uitste kend typeert. Er zijn er ook, die weinig meer zijn dan een snel op het vlak ge worpen impressie van het uitgebeelde sujet. Ze zijn in korte tijd opgezet en weinig of niet uitgewerkt en herinneren sterk aan het werk van de Franse- im pressionisten. Met name het zeer fraaie portret van zijn vrouw (no. 36) met zijn fijne herhaling van de rose en de. liia partijen verdient in dit verband de aandacht. Ook hangen er een paar knappe naakten', waarvan we mét-name' no. 22 om de fraaie" kleur waarderen. Verder is er enig met. degelijk vakman schap vervaardigd grafisch werk zoals goede etsen waarin weer dezelfde ro mantiserende neiging tot uiting komt. Selskip Friso zit zonder bestuur Men verzocht ons opneming van het het volgende: Doordat het bestuur van het Selskip Friso en bloc zijn mandaat heeft terug gegeven, zal de vereniging een nieuw bestuur moeten kiezen. Dit gebeurt Dinsdagavond tijdens een buitengewone ledenvergadering in café Tom. Als can- didaten voor het nieuwe bestuur zijn genoemd de heren: M. v. d. Ploeg, A. de Boer, J. Zijlstra, R. Brouwer, G. W. Epema ,T. v. d. Sluis en W. Themmen. 81. Toen Jimmy de kelderruimte bin nen trad, waar commissaris Kwabber- teen, Kees Klruntjes en de weduwe Wabbel in drref gepeins bij elkaar za ten, stond hem al klaar en duidelijk voor de geest wat hem te doen stond, want behalve die deur had Jimmy nog iets anders gevonden„Ik kan mijn ontvluchtingsplan onmogelijk aan die twee angsthazen vertellen", over legde hij met zich zelf, „want als ze dat horen, doen ze 't al bij voorbaat in hun broek. En als ik het hun niet vertel dan loop ik de kans dat zij er zelf 't slachtoffer van worden't Is een moeilijke kwestie". Zijn drie medegevangenen keken hem vol ver wachting aan, toen hij binnen kwam, maar in de ogen van de weduwe Wab bel lag een sluwe blik, die Jimmy niet ontgingCommissaris Kwabberteen zag er bekommerd en ongelukkig uit. Hij stond eensklaps op en riep. „Me neer Brown, dit een geen situaasje die bij mijn functie van politie-chef past. Ik verzoek u dringend hier zo spoedig mogelijk een einde aan te maken. U hebt mij in gróte moeilijkheden ge bracht en ik eis, dat u er een oplossing voor vindt." Toen zeeg de arme man weer neer oo het kistje dat hem tot zitplaats diende en verviel weer in treurige gedachten„Welnu meneer de commissaris", zei Jimmy op ironi sche toon, „u zult gauwer dan u denkt op uw wenken bediend worden!" De woningbouwvereniging Rochdale heeft op lofwaardige wijze bijgedragen tot het stadsschoon door voor haar complex woningen aan de Coornhert- kade en de Huygensstraat gemeen schappelijke voortuintjes aan te leggen, waaraan kosten noch moeite zijn ge spaard. Het jonge gras, dat nu de grond uitsteekt geeft de straten reeds een vriendelijk aanzien en straks zullen de heesters en de ongeveer duizend rozen struiken, die in de tuinen zijn geplant hun kleuren nog aan het groene palet toevoegen. Alleen het onderhoud van de grasmat, dus niet van heesters en struiken, moet door de bewoners wor den verzorgd, maar het wordt hun ge makkelijk gemaakt, omdat de woning bouwvereniging een grasmaaimachine zal aanschaffen, die door alle bewoners kan worden gebruikt. De plaatselijke politieverordeningen van vele steden bieden als ze met enige fantasie worden gelezen amusante kopij. Ook in Alkmaar is dat het geval en aan de hand van een ■wekelijkse rubriek, waarmee wij van daag beginnen, zullen wij dat met korte voorbeelden aantonen. „Ieder is verplicht door de nodige voorzorgsmaatregelen te maken, dat honden, die hem toebehoren of onder zijn hoede staan, niet door voortdurend janken of blaf fen hinderlijk zijn". airoiw/iii (Advertentie, Ing. Med.) Voor' een gehoor van ruim dertig personen hield ds. P. J. Dórsman uit Schelluinen gisteravond iri het gebouw „Waakt en Bidt" onder auspiciën van de afd. Alkmaar en Omstreken van de Staatkundig Gereformeerde Pai'tij een rede, waarin hij uiteenzette waarolm het z.i. gewenst is hij de komende ver kiezingen te stemmen op de door de ze partij op lijst zeven voorgestelde eandidaten voor dé nieuwe Tweede Kamer. De spreker fungeerde tevens aks voorzitter van de bijeenkomst, die tenslotte met een o.i. niet noodzake lijk geweest incident eindigde. Ds. Dorsman begon zijn toespraak met erop te wijzen, dat de wereld zich in deze dageii ondanks dé grote ,be-, proevingen steeds meer van God ver wijdert en hij waarschuwde dat God Zijn genadetijd wel eens zou kunnen beëindigen en de wereld verdelgen. Tijdens de laatste oorlog zijn wij ter^ nauwernood aan de ondergang ontko- men. Inplaats van lering hieruit te trekken, stapelen de zonden zich hoe langer hoe meer op. De mensheid is vastgelopen. Er heerst een chaotische verwarring. En dat is niet verwon derlijk, want als men God er buiten laat, zal men in zijn eigen stelsels ver zinken. Over de beginselen van de Staat kundig Gereformeerde Partij wilde spreker niet veel zeggen. Ook dit is door mensen „uitgevonden" en uitein delijk dienen wij alleen te leven uit Gods Woord. In de Harmonie draait déze week de film „Uw man behoort ons", waarin Dana Andrews de hoofdrol speelt. Die „ons" uit de titel blijkt het leger van de Verenigde taten te zijn, dat een be roep doet op de oorlogsveteranen om zich beschikbaar te stellen voor de dienst in Korea. De film geeft een beeld van de innerlijke strijd van een man, die moet kiezen tussen zijn vaderland en zijn gezin en die tenslotte het eerste kiest. Anderen uit de omgeving van Dana Andrews wacht ook de wa penrok. Voor hen is echter geen keus, omdat zij dienstplichtig zijn. Ook in hun moeilijkheden wordt Andrews betrok ken en hij wordt zelfs verantwoordelijk gesteld als een van hen niet terugkeert. „Uw man behoort ons" is soms wel éen heetje geforceerd dramatisch. De humor en hoe kan'het anders de romantiek maken echter veel goed. De welbekende filmspeler Theo Lin- gen vervult in het '"nieuwe Victoria- programma in het hoofdnummer, dat de bovengenoemde titel draagt, de be langrijke hoofdrol van Fritz Sperling, een incasseerder bij een afbetalings. magazijn. Hij is- getrouwd met Ilse. Hij heeft vele goede eigensthppen, maar slechts één gebrek; hij is bezeten door een z.g. experimenteerwoede en wil graag een groot uitvinder worden. Hij brengt Ilse en zijn schoonmoeder door zijn dwaze proeven meermalen tot wanhoop. Het treft wel ongelukkig, dat hij op een kermis met de z.g. professor Orsini in aanraking komt. Deze kan n.l. met een bijzonder apparaat men sen onzichtbaar maken. Men kan ze wel horen en betasten, maar niet zien Dit apparaat neemt al zijn belangstelling in beslag. Op een morgen gaat hij in het geheim naar Orsini's tent, morrelt aan het toestel met het treurig gevolg dat Sperling onzichtbaar wordt. Door een toeval komt hij tot de ontdekking, dat er een middel is om weer normaal te worden en dat is „de alcohol". Tot welke zonderlinge en dwaze situatler dit leidt, is wel te begrijpen. Men Si zelf zien hoe alles op bijzondere wijze tot een goed einde komt. Naast Theo Lingen, die weer zeer vlot speelde, trokken de aandacht Inge Landgut als mevr. Sperling, Grethe Weiser als de schoonmoeder en Fita Benkhoff als Yvonne. Zij werken met de hoofdfiguur samen tot een vermake lijk geheel. In het voorprogramma viel naast de journaals (Hollands Nieuws en Poly- goon's Wereldnieuws) bijzonder op het opmerkelijke pianospel van het zesjarige wonderkind Roger Panly, die muziek van Chopin en Beethoven en een eigen compositie wel zeer verras send speelde. Ook een interessante film van „de Staten Generaal in de loop der tijden" en een „modern avontuur", n.l. de ontmoeting met twee charmante modeontwerpsters, verdiende zeer de aandacht. Voor de dames een attrac tief filmpje en wellicht ook voor de heren. Het is wel eens goed tussen alle showfilms en al dan niet grappige kluchten zo nu en dan e.en rolprent te zien, die een ernstiger karakter heeft en waarvan men met mensen en mid delen getracht heeft wat goeds te ma ken. Vaak blijkt dat goeds vooral iets duurs te zijn en zoekt men zijn kracht in massa-regie waarbij wat décors en costumes betreft op een paar duizend dollars meer of minder niet wordt ge keken. Men komt dan in het genre van de Quo Vadis-film. maar in deze tijd technisch meer volmaakt en in techni color gegeven. Bijbelse films hebben voor velen, die nrecies weten wat er gdraaid zal worden een gróte aantrek kingskracht. omdat zij ook willen zien hoe het gebeurd is. De film toont óns hoe David na zijn krijgsdaden naar Jeruzalem terugkeert en aan de profeet Nathan toestemming geeft de heilige Arke des Verbonds naar de hoofstad te brengen. We zien zijn afkeer van Micbal de dochter van koning Saul en zijn liefde voor de schone Bathsheba wier man. Urah hij in de dood zendt. Door beider zonden wordt het land door natuurrampen ge troffen. het oproerige volk eist dat de overspelige vrouw gestenigd zal wor den, maar David, die in de Tabernakel zijn gehele leven in de strijd tegen Go liath in gedachten ziet voorbijtrekken bidt voor vergeving van zijn zonden, waarna alles 'zich ten goede keert. Gregory Peck als David en Susan Hay- ward als Bathsheba vertolken hun zware rollen op bewonderenswaardige wijze. Ongeduldige uitroepen van het pu bliek op de voorste rijen geven ook hier duidelijk aan, waar deze toch al lange film nodeloos gerekt wordt, een fout welke films als deze vaak ken merkt. Over het algemeen heeft men echter met voldoening van dit onge twijfeld machtige filmwerk kennis ge nomen. Nog nimmer was er iemand in ge slaagd ons de sensatie van een stieren gevecht duidelijk te maken, geen mo ment was het tot ons doorgedrongen hoe sterk dit levensgevaarlijke spél met de dood, incasu de stier, sprak tot <lo verbeelding van het Spaanse en Mexi- vaanse volk. Gisteravond hebben wij dat leren begrijpen, zonder nochtans door deze „sport" te worden gegrepen. Door de ogen van regisseur Budd Boettieher hebben wij Mexico en zijn stierengevechten gezien in de film Torero. Boettieher heeft ons de span ning in de arena aan den lijvé laten voe len, duidelijk gemaakt hoezeer de mata dors van 'die arena's door het publiek worden verafgood en hoe diep de ver achting is als een „stierenvechter" zich door zijn tegenstander laat imponeren. Dat wij gisteravond die sport niet heb ben leren waarderèn doet natuurlijk niets af aan het knappe filmwerk, waarin uitstekende regie, sterk spel en schitterende opnamen om-de voorrane sfrijdap. Het verhaal rond de Mexi caanse arena is volkomen acceptabel zodat wij de liefhebbers van een sug gestieve film, waarin nu eens niet met goedkope effecten wordt gewerkt, een gang naar het Rex Theater kunnen aanbevelen. In het journaal van deze week wordt en historisch en leerzaam filmpje vertoond over de Staten-Generaal. in het buitenlandse overzicht wordt een beeld gegeven van het Eucharistisch Congres in Barcelona, het afscheid van Eisenhower en de Daviscup-tennis- wedstrijden. Van het binnenlandse nieuws ziet men de Ronde van Neder land. de onening van het zeilseizoen en de herdenking van de strijd om Wal cheren. Vervolgens nam ds. Dorsman ver schillende politieke partijen onder de loupe. De na de oorlog opgerichte Partij van de Arbeid trachtte zich met de aantrekking van diverse predikan ten onder de z.g. „doorbraaktheorie" een christelijk cachet te geven. De an tithese bestaat volgens deze predikan ten uit de vrijzinnige hoek en de vol gelingen van Karl Barth niet. Met Gods Woord in gezin, school en staat kundig leven wordt niet meer gere kend; Dit zal de wrangste gevolgen hebben. De rode vaan wil allen onder zich verenigen en komt z.g. op voor de arbeiders. Kreeg men in de wereld der kapitalisten meer kans, dan zou men weer een ander „gezicht" van 'de ze partij zien. In dit verband wees spreker ook op de Zondagsheiliging. In ons land is God voor dood verklaard en de mens op de trbOrt gezet. De Zondag, is-, bfj uitstek een dag voor het uitleven Van de mens ge\vorden, een dag der zööde en wordt op vele wijzen ontheiligd. De houding in deze van de overheid l^on in sprekers ogen geen genade vinden. Dat het hoofdbestuurslid van de CHU prof. dr. Van Niftrik in het blad der Herv. Keïk onlangs schreef, dat het bezoeken van concerten op Zondag middag tijdens zijn studietijd voor hem de enige ontspanning betekende, noemde spr. in alle opzichten onchris telijk. De houding van de Kath. Volkspar tij beschouwend, zeide ds.' Dorsman, dat bij Rome het doel de middelen hei ligt en men er naar streeft straks ons land als „verroomst" aan de Paus te kunnen aanbieden. De leer van Rome is niets anders dan het nationaal-so- cialisme en het communisme. Ook zij probeert elke andere gedachte in de kiem te smoren. Als men er voordeel uit kan trekken, is voor hen elke coa litie, het zij met de A.R., de Socialis ten of zelfs de communisten gewettigd. Tenslotte wekte ds. Dorsman de aanwezigen op te stemmen op ds. P. Zandt, niet „omdat dit nu wel een superieur mens" is, maar omdat wij weten, dat hij tegen allen onze hou ding zal verdedigen. Gesen debat. Toen de spreker was uitgesproken, werd door twee aanwezigen, de heer H. Meijering, voorzitter van „De Nieu we Koers" en de heer W. Wiegers, se cretaris van de afd. Alkmaar van de C.H.U. aan ds. Dorsman verzocht of zij naar aanleiding van diens rede. iets mochten opmerken. Dit werd door de spreker geweigerd. Op een opmerking van de heer M., dat hij dit niet bijster democratisch vond, reageerdé ds. Dors man zeer fel en onprettig. Zonder enige speurbare aanleiding noemde hij het verzoek van de heer M. „dictatoriaal". „Wij gaan" aldus spreker „de verga dering beëindigen. U hebt hier niet het woord". Bij het uitlopen van de bijeenkomst ontstond vóór het gebouw op de Laat nog een fel dispuut tussen de vragen stellers en de predikant waarbij o.a. de voormalige voorzitter van de plaat selijke afdeling van de Staatk. Geref. Partij ook zijn misnoegen uitte oVer de in een openbare verkiezingsverga dering ongebruikelijke houding van ds. Dorsman. GESLAAGD Op het in Den Haag gehouden exa men is voor derde stuurman Grote Handelsvaart geslaagd onze stadgenoot de heer Jan Zwart. 4 van 10 uur Verwachting tot morgenavond: KOUDE NACHT Koude nacht met weinig wind. Morgen overdag wisselende be wolking met in de middag kans op enkele lichte regenbuien. Zwakke tot matige Westelijke wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. ZONDAG: Zon op 4.21, onder 20.57. Maan op 22.09, onder 3.44. «TE LEVEN in de ee heeft, bezit de tc Achtereenvolgende re een greep naar de m eeuw leverde een inti werden vastgelegd. D tische jongeren-organ over een jeugd-afdelii aan bij onze partij!" mild gezind jegens hi klonk haast tè goed t een roep geworden, i verblijdend teken. Mi ging. Men wilde allee: stond men het verzoe Kinderherstellingsoorc Genootschap thans ei congres belegd, dat ei Is geworden. VIJFTIG jaar gelede legd voor een v schappelijk werk, die strekte zin des woord deugd gedaan. Een een onderwijzer, een Nederlanders, namen initiatief het zwakke den van de school, mer, te gaan helpen, hoe lichamelijke zwa zaak van werd, dat I buiten de gemeensch; tijdgenootjes kwamen ren te zwak en het ii barmhartige kind, ac< niet. Op alle scholen paar. En ze zijn er kleuters, die hun gee: tigheid dreigen te vei gezonde kinderen her reldje houden. Het schap, zoals het toer stelde zich voor een lag, een onbegrensd deze pioniers. Maar aarzelende begin wer gevierende, weldadige zwakke kind. Gistere mijlpaal bereikt. Ge sympathie van ons i men een belangrijk s leggen weg kunnen thie van ons volk i: ook verzilverd. Bijne duizend gulden doo grote loterij bijeengel overhandigd aan de van het Hoofdbestuur zal te Wijk aan Zee. i „Emma-kinderhuis" v zal de eerste steen v Twee honderd TJE aanbieding van d< het Emma-kinder hoogtepunt van het cc Gistermorgen is op neausstraatWijttenba sterdam een volkswag heid van ongeveer 80 aanhangwagen van ee: Van Gend en Loos g De bestuurder van de 22-jarige Bossenaa die de wagen had geh botsing, waarbij de a de aanhangwagen sch geslingerd. Zijn toesi kend. Zijn passagiere J. G. van Brummen kreeg een rechterdij enige snijwonden. NEDERLAND VES' BASSADE Tl Dij Kon. Besluit ii missie in Japan opge lande een ambassadi De heer P. E. Tepper de Nederlandse missie tót ambassadeur te T In de gisteren te vergadering van de A Vreemdelingenverkeer Breebaart, burgemeest overzicht gegeven ven van een aantal gemeentewet in dier dat van alle verblijf belasting van enkele mogelijk wordt. De den ten goede kunne VVV-organisaties, zod ten betere service zoi den. Spreker bleek ee stander van een ge) ting. Het grootste de< bleek evenwel van van vreemdelingen mag maken. „Psyche de logeerbelasting riep een der afgevaa meeste aanwezigen bi mening. Het jaarverslag van Het ANVV-jaarvers dat de activiteit var kantoren en vertege het afgelopen jaar gr dat bijzondere aandai het vervaardigen van werken en films. De echter nog steeds i middelen, ook al wer in 1951 een half mill ontvangen en uit 88.000 gulden, zodat belangrijke propaganc niet voldoende aend besteed. De directeur van de et des Pays Bas", de Oyen, hield een vo< toerisme als belangr Hieruit bleek o.m., c tische uitgaven glob: aan hotel, eten en vi 1

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2