Morgen de beslissing? Hans Dekkers in glanzende vorm, werd etappe winnaar Nederlandse volk schenkt het zwakke kind nieuw koloniehuis te Wijk aan Zee Triomfale wapenschouw van de liefde Her mes D. V. S. zal echter geen willoos slachtoffer voor Willem II zijn KcPbt ReileÈ West-Duitsland zal binnenkort moeten beslissen Bij het Gouden Jubileum van het Centraal Genootschap Noordholland schonk ruim f 30.000 Volkswagen schoof onder vrachtauto Australië en Nieuw-Zeeland Taft zegeviert in Zpid-Dakota Koning Tala! stelt zijn vertrek naar Jordanië uit Ajax belust op revanche BELGEN WERDEN DOOR PECH ACHTERVOLGD Mr. Breebaart hield een vergeefs pleidooi voor logeerbelasting Knap vakmanschap van „dirigent" Pellenaars raiiiiBiiinraiiiiiiraiHiinnniniiiHKiiiiiiniiiiinBnnninimrainninnriiiiinHniiïrnn (T*7 Zeventien spelers trainen voor Ol. voetbaltournooi Over conventies van Bonn en EVG-verdrag Regering voorziet grote moeilijkheden ZATERDAG 7 JTTNÏ 1958 5 Van onze speciale verslaggever) WE LEVEN In de eeuw van de Jeugd .De eeuw, waarin de leuze: „Wie de jeugd heeft, bezit de toekomst" een dikwijls ontstellende waarheid is geworden. Achtereenvolgende regimes hebben ons getoond, dat een greep naar de jeugd, een greep naar de macht is. „Wie de jeugd heeft, bezit de toekomstDeze eeuw leverde een internationale conventie op, waarbij de rechten van het kind werden vastgelegd. Deze eeuw produceerde ook de „Hitler-Jugend", communis tische jongeren-organisaties en nog meer. Geen politieke partij of ze beschikt over een jeugd-afdeling. Er waren pamfletten met het motto: „Jongen, sluit je aan bij onze partij!" En er waren ook spandoeken met het opschrift: „Weest mild gezind jegens het zwakke kind!" Dat klonk wéék in deze harde tijd; het klonk haast tè goed tussen de slogans van de haat, de verbittering. Toch is het een roep geworden, die het Nederlandse volk heeft verstaan. Dat is een zeer verblijdend teken. Men wist misschien niet van wie deze vraag om liefde uit ging. Men wilde alleen maar mild zijn. We hebben allen kinderen. Daarom ver stond men het verzoek om hulp, dat kwam van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Gezondheidskolonies. Een halve eeuw bestaat dit Genootschap thans en ter gelegenheid daarvan is gisteren te Amsterdam een congres belegd, dat een triomfale wapenschouw van liefde tot het zwakke kind Is geworden. den werd in het voormalige Koloniaal Museum te Amsterdam. Twaalf minia tuur echtpaartjes; kinderen in de dracht van hun provincie, boden elk een zakje aan met de som, die in htm provincie was ingezameld. Na Gelder land en Overijssel, maakte Noord- Holland het beste figuur. Hier werd namelijk f 10.300.— ingezameld, terwijl er voor f 21.000.aan loten werd ver kocht. VIJFTIG jaar geleden is de kiem ge- 1 legd voor een vorm van maat schappelijk werk, die in de meest vol strekte zin des woords Nederland heeft deugd gedaan. Een handvol mensen, een onderwijzer, een arts en nog wat Nederlanders, namen gezamenlijk het initiatief het zwakke kind, dat ze ken den van de school, van de spreekka mer, te gaan helpen. Ze hadden gezien hoe lichamelijke zwakheid er de oor zaak van werd, dat bepaalde kinderen buiten de gemeenschap van hun leef tijdgenootjes kwamen te staan. Ze wa ren te zwak en het in wezen vaak on barmhartige kind, accepteert zwakheid niet. Op alle scholen waren er wel een paar. En ze zijn er nóg. Ziekelijke kleuters, die hun geestelijke evenwich tigheid dreigen te verliezen doordat de gezonde kinderen hen buiten hun we reldje houden. Het Centraal Genoot schap, zoals het toen werd opgericht, stelde zich voor een enorme taak. Er lag, een onbegrensd arbeidsveld voor deze pioniers. Maar men begon. Het aarzelende begin werd weldra een ze gevierende, weldadige actie voor het zwakke kind. Gisteren is de gouden mijlpaal bereikt. Gedragen door de sympathie van ons gehele volk heeft men een belangrijk stuk van de af te leggen weg kunnen gaan. De sympa thie van ons volk is gisteren echter ook verzilverd. Bijna twee honderd duizend gulden door collectes en een grote loterij bijeengebracht werden overhandigd aan de penningmeester van het Hoofdbestuur. Voor dit bedrag zal te Wijk aan Zee. een geheel nieuw „Emma-kinderhuis" verrijzen. Vandaag zal de eerste steen worden gelegd. Twee honderdduizend kinderen TIE aanbieding van deze twee ton voor het Emma-kinderhuis vormde het hoogtepunt van het congres, dat gehou- Gistermorgen is op de kruising Lin- neausstraatWijttenbachstraat te Am sterdam een volkswagen met een snel heid van ongeveer 80 km tegen de aanhangwagen van een vrachtauto van Van Gend en Loos gereden. De bestuurder van de Volkswagen, de 22-jarige Bossenaar A. van Gaaien die de wagen had gehuurd, werd bij de botsing, waarbij de auto geheel onder de aanhangwagen schoof, uit de wagen geslingerd. Zijn toestand is zorgwek kend. Zijn passagiere de 23-jarige mej. J. G. van Brummen uit Amsterdam kreeg een rechterdijbeenfractuur en enige snijwonden. NEDERLAND VESTIGT EEN AM BASSADE TE TOKIO Bij Kon. Besluit is de Nederlandse missie in Japan opgeheven is daar te lande een ambassade ingesteld. De heer P. E. Teppema, die hoofd van de Nederlandse missie was, is benoemd tot ambassadeur te Tokio. Aan de aanbieding van het jubile umgeschenk gingen verschillende rede voeringen vooraf. De grijze voorzitter van het Hoofdbestuur, dr. A. Schuc- kink Kool bracht dank aan de 555 af delingen van het Genootschap, voor haar geestdrift en daadwerkelijke hulp bij de enorme taak, die het C.G. zich gesteld heeft. Het C.G. exploiteert twaalf huizen. Bijna twee honderd duizend kinderen hebben in deze te huizen enkele prettige weken mogen doorbrengen. Ze deden er gezondheid en nieuwe levensmoed op De oorlog verwoestte het oude „Emmakinder- huis". Tien andere tehuizen werden door de Duitsers gevorderd en in 1945 in desolate toestand teruggevonden. Prof. Dr. R. Hornstra, hoogleraar in de sociale geneeskunde wees er in een interessante rede op, dat reeds bij de stichting van het C.G., hygiënische en medische motieven een rol speelden. Deze opvattng heeft zich thans ge wijzigd in die zin, dat men door kin deruitzending ook poogt de milieus waaruit de kinderen voortkomen, aan te pakken, door voorlichting enz. Im mers, het kind komt na zijn verblijf in een koloniehuis, weer terug in het ge zin. Blijvend resultaat van uitzending kan men dus slechts verwachten als het milieu verbetert. Zonder nazorg is kinderuitzending derhalve onverant woord te noemen. Nazorg is ontontbcerlijk n£ Staatssecretaris voor de Volksge- zondheid, dr. Muntendam, zei op merkelijke dingen over de mate waar in het streven van het Centrdal Genootschap door het volk en de rege ring wordt gesteund. Hij betreurde het, dat oude vooroordelen tegen kinder uitzending hier en daar nog hoogtij vieren, dat men door geldgebrek niet in staat is al die kinderen uit te zen den, die wat frisse lucht en een ge zonde omgeving zo nodig hebben. Inderdaad is er in 1951 een teruggang geweest. Uit sommige steden kwamen door laksheid van artsen geen opgaven van candidaatjes voor uitzending bin nen, elders weer was er geldgebrek. Dr. Muntendam sprak warme woorden tot het bestuur. Aan het slot van zijn rede overhandigde hij aan twee „oud gedienden" van het Genootschap, mej. Eltinga, directrice van huize „Kerdijk" en de heer D. G. Neven, chef van de administratie, de ere-medaille in - goud, behorende bij de Orde van Oranje Nassau. Prof. Dr. J. van Lookeren Campagne hield een causerie over de medische waarde van de kinderuitzending, waarin hij zeide, dat vooral het her winnen van zijn psychische evenwich tigheid voor het kind belangrijk is. De indicatie voor uitzending is momen teel dan ook voornamelijk psychische vermoeidheid. Ook deze spreker wees op het belang van nazorg, die reeds tijdens het verblijf in de huizen wordt voorbereid. De conclusie, die de heer (Vervolg van pagina 1 Wat Nieuw-Zeeland aangaat, noemde de heer Haveman 'n montage-woning die uit Nederland wordt meegenomen, een molensteen om de hals van de emigrant. En wel, omdat de emigran ten in de regel geen verstand hebben van het transport, van de bewaring (die soms maanden kan duren), van de aankoop van grond, van de arbeids markt voor de bouw van de woning en van bouwcredieten. Er zijn pre fabs ingevoerd van inferieure kwaliteit en andere, die besmet waren met een tot nu toe in Nieuw Zeeland onbeken de houtwesp. Op het ogenblik is het trekken met pre-fabs in Nieuw-Zee land dan ook verboden. Van groot belang noemde de heer Haveman het voorts, dat de emigran ten zeer nauwkeurig de strenge voor schriften in acht nemen, die uitgevaar digd zijn om de invoer van mond- en klauwzeer in Australië en Nieuw Zee land te voorkomen. De grootste moei lijkheden kunnen eruit voortvloeien, als bij aankomst van een emigrant blijkt, dat hij de hand gelicht heeft met de bepalingen. Het is vrijwel zeker, dat senator Taft de overwinning heeft behaald bij de republikeinse voorverkiezingen in Zuid-Dakota. Toen de uitslagen be kend waren van 1934 van de 1950 kies districten, was de stemmenverhouding als volgt: Taft 64.749 stemmen en Eisenhower 64.110 stemmen, een ver schil dus van 639 stemmen. Koning Talal van Jordanië, die aan vankelijk gisteren uit Frankrijk naar zijn land zou terugkeren, heeft zijn vertrek plotseling enige dagen uitge steld. De koning vertoeft sinds vandaag om gezondheidsredenen in Zwitserland. Er Is niet opgegeven waarom 's konings in Beverwijk begonnen de eerste speciale aardbeienveilingen hetgeen aan merkelijk vroeger is dan het vorige jaar. De kopers waren in grote getalcn opgekomen om de eerste aardbeien te keuren en te kopen. VUUiUCl ClUi WC PUIIblUolC, UiC UC 11CC1 t Van Lookeren aan het slot van zijn reisplan op het laatste moment is ge rede trok, was deze: „Door de kinder uitzendingen kan ons volk tonen, dat ondanks een algemene daling van het levenspeil, hygiëne tóch mogelijk is". Het congres werd besloten met een receptie in het Stedelijk Museum, waar het gemeentebestuur van Amster dam de congressisten ontving. wijzigd. De Jordaanse regering heeft beslo ten, dat de koning onder medisch toe zicht moet blijven. Indien dat te Pa rijs niet mogelijk is, mpet hij naar zijn vaderland terugkeren en het nodige doen om dit toezicht te regelen. De minister-president heeft dit besluit aan de koning medegedeeld. Het Is niet geheel onmogelijk dat de beslissing in de competitie om het landskampioenschap morgen reeds valt. In het Feyenoord Stadion vindt namelijk het treffen plaats tussen Her mes DVS en Willem II. Als de Tilbur- genaren ook hun vierde wedstrijd tot een goed einde brengen is het voor De vijfde etappe van de Ronde van Nederland, van Eindhoven naar Veen- dam over een afstand van 258 km, is voor de Belgen een pech-course geworden. Twee van hun grote troeven, Van Dormael, die gistermorgen nog op de tweede plaats'in het algemeen klassement stond en Kwik van Kerkhoven, die de zevende plaats innam, hebben na een valpartij de course moeten verlaten. Van Dormael brak een sleutelbeen en Van Kerkhoven kreeg een blessure aan zijn dijbeen. Door deze pech en de vergeefse uitlooppogingen van de Belgen, die tel kens weer door een „waakhond" van de Nederlandss nationale ploeg onschade lijk werden gemaakt, hebben onze Zuiderburen geen verbetering in hun positie kunnen brengen. Integendeel. De oranjetrui zit nog steviger om de vierkante schouders van Wim van Est en de voorsprong van de nationale ploeg in het algemeen klassement is weer iets groter geworden. Bellenaars had gisteren Hans Dekkers als jachthond uitverkoren. Eens te meer is het vakmanschap van de „Pel" gebleken. Dekkers was in glanzende vorm en niet alleen heeft hij ver schillende uitlooppogingen kunnen verijdelen maar bovendien voegde hij weer een etappe-zege voor dc nationale ploeg toe aan de reeks van successen in deze ronde. Tijdens zijn ererondje in de 4de etappe nam Wim van Est zijn dochter voor op de fiets mee. In de gisteren te Breda gehouden vergadering van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer heeft mr. D. Breebaart, burgemeester van Zijpe, een overzicht gegeven van het stre ven van een aantal gemeenten om de gemeentewet in dier voege te wijzigen, dat van alle verblijf een zeer geringe belasting van enkele centen per nacht mogelijk wordt. De opbrengsten zou den ten goede kunnen komen aan de VVV-organisaties, zodat deze aan gas ten betere service zouden kunnen bie den. Spreker bleek een verklaard voor stander van een geringe logeerbelas ting. Het grootste deel der aanwezigen bleek evenWel van oordeel, dat men van vreemdelingen geen „pluimvee" mag maken. „Psychologisch bezien is de logeerbelasting levensgevaarlijk", riep een der afgevaardigden uit en de meeste aanwezigen bleken van dezelfde mening. Het jaarverslag van de ANVV meldde Het ANVV-jaarverslag meldde voorts dat de activiteit van de buitenlandse kantoren en vertegenwoordigingen in het afgelopen jaar groot is geweest en dat bijzondere aandacht is gewijd aan het vervaardigen van propagandadruk- werken en films. De ANW beschikt echter nog steeds over onvoldoende middelen, ook al werd van de regering in 1951 een half millioen aan subsidie ontvangen en uit particuliere bron 88.000 gulden, zodat vooral aan het zo belangrijke propagandistische werk nog niet voldoende arndacht kan worden besteed. De directeur van de „Banque de Paris et des Pays Bas", de heer F. P. A. van Oyen, hield een voordracht over het toerisme als belangrijke deviezenbron. Hieruit bleek o.m., dat van de toeris tische uitgaven globaal gesproken 40% aan hotel, eten en verder verblijf, 30% aan transport e.d. en 30% aan het aan schaffen var# souvenirs, geschenken en aankopen op grond van de lage prijzen in ons land (zgn. onzichtbare export) worden besteed. Uiterst belangrijk is, dat het Nederlandse prijspeil ten aan zien van het buitenland zo laag moge lijk blijft. Ten slotte werd door de vergadering een motie aangenomen, waarin wordt gewaarschuwd tegen ernstige gevolgen van het invoeren van een logeer- of vreemdelingenbelasting voor het vreem delingenverkeer. Bij de aanvang van de vijfde étappe waren er enkele vraagtekens. Wat zou den de Belgen doen? De grotere kracht van de Nederlandse nationale ploeg aanvaarden of proberen met een wel bewuste aanval Van Est en de rood- wit-blauwe ploeg van de leidersplaats te verdringen? Met nog slechts twee étappes voor de boeg plus een tijdrit, waarin de man uit St. Willibrord men selijkerwijs gesproken onaantastbaar is, hadden de Belgen niet veel keuze. Zij kozen de aanval. Reeds na veertien kilometer nam Van Kerkhoven de be nen, maar prompt antwoordde Pelle naars met een tegenzet. Dekkers trok in het kielzog van de Belgen mee naar voren zonder uiteraard ook maar een meter kop te doen. Enkele tientallen kilometers verder schoot Henk de Hoog naar voren en hij kreeg het ge hele peloton aan zijn wielen en na 36 km was de eerste poging van de Bel gen om zeep geholpen. Nauwelijks hadden de renners zich weer aangepast aan het sukkelgangetje of Van Stayen en Desmet wierpen zich in het gareel. De laatste was één van de kansheb bers en dat noopte de nationale ploeg om met grof geschut te gaan werken. Wagtmans, Van Breenen en Voorting trokken mee naar voren en het laat zich begrijpen dat de Belgen in dit ge zelschap niets voor een voortzetting van hun plannen voelden. In de bochtige weg bij Huissen, toen het peloton met een snelheid reed, welke tussen de 35 en 40 km lag en drie man een voorsprong hadden ge nomen (Serin, Dekkers en Joris) gleed voor de tweede maal de ketting van de fiets van Kwik van Kerkhoven van de tanden. Hij maakte een buiteling, met het ongelukkige gevolg, dat ook Van Dormael en Henk Faanhof op de weg terecht kwamen. Van Kerkhoven was enkele minuten daarvoor, bij het noodbruggetje over de Linge, al ten val gekomen. Totaal ontmoedigd stap te hij na zijn tweede val weer op zijn fiets, maar gaf niet lang daarna op. Van Dormael was er erger aan toe dan zijn landgenoot. Eén van de vingers van zijn rechterhand was ontwricht en hij klaagde over pijn in de sein uder. Faanhof kon doorrijden. De Belgen, die hun gevallen landgenoten te hulp waren gekomen, moesten Van Dor mael en Van Kerkhoven tenslotte ach terlaten. De verwondingen van Van Kerkhoven waren niet van ernstige aard. Hij zal als gast van de organisa toren van de Ronde van Nederland de beide laatste étappes in de auto volgen. In een ziekenhuis werd Van Dormael onderzocht en „geröntgend", waarbij bleek, dat hij het onderste gedeelte THEODOOR heeft ten behoeve van zijn cliëntèle bet aardige boekske „Be- lieve it or not" (u kunt 't geloven of niet) van de Amerikaanse meneer Ripley opgeschommeld. Op pagina 44 van dat boekje vond uw lijfaap het volgende: „Het Vlaamse woord voor auto luidt als volgt: „Snelpaardlooszon- derspoorwegpetrolrijtuig". Volgens dat zelfde boekje u kunt 't geloven of niet woont op het eiland Calabar (in Afrika) een zeventien jaar oude grootmoeder. Zij had op achtjarige leef tijd een dochter gekregen en deze doch ter werd op haar beurt weer moeder toen zij acht jaar was. En in Amoy, een plaats in China, werd een volkomen gezond kind geboren uit ouders, die zelf nog kinderen waren. Papa was namelijk negen en moeder was acht jaar oud. In het Duitse stadje Dobe- ran (in Mecklenburg) zo las Theodoor verder, bevindt zich, ais kerkreliqui, een kruik. Deze kruik bevat de origi nele Egyptische duisternis, zoals deze indertijd door Mozes werd teweegge bracht. Het merkwaardigste militaire bevel, aldus de heer Ripley, dat ooit gegeven werd, kwam uit de mond van de Russische Czaar Paul I, die in de vorige eeuw leefde. Hij nam zijn troe pen een parade af voor het Kremlin en zag plotseling iets, dat hem niet beviel. Woedend commandeerde hij: „Marcheer Den toerist heill naar Siberië!" Niemand heeft ooit meer iets van hen gehoord. De Ameri kaanse soldaten krijgen binnenkort een potje bier als ze in Korea in de voorste linie liggen. Men heeft namelijk een soort bierpoeder weten te bereiden. Dit poeder lost men op in water, hop-oiie en essence en men kan dan rustig zeg gen: „Het bierpoeder is weer best". Het smaakt niet precies naar bier, maar het doet er toch wel aan denken. Sommige proevers vinden dat het spul gedachten aan een goed glas wijn oproept. In de Canadese stad Toronto is dezer da gen de plaatselijke telefoondienst vol komen serieus opgebeld door een me neer, die ernstig zei: „Het snoer van mijn telefoon is zo kort. Wilt u het bij u een klein stukje laten vieren?" Iedere inwoner van het dorpje Cervera de Buitrago, in de provincie Madrid, heeft door een merkwaardige samenloop van omstandigheden, meer vingers en tenen dan normaal. Gemiddeld heeft iedereen zeven vingers en zes tenen. Er is slechts één man in het dorp, die vijf vingers en vijf tenen heeft. De dorpe lingen beschouwen deze vijfvingerige man als een bijzonder geval, waar de dokters eens naar moeten kijken. van zijn rechter sleutelbeen had ge broken. Na enkele weken zal hij in zo verre hersteld zijn, dat hij weer aan wedstrijden kan deelnemen. Van een tegenoffensief van de Bel gen kon in de laatste 100 kilometer niets meer komen. Toen Dekkers voor de laatste maal een achtervolging in zette op Van Stayen en Hendriks, in de omgeving vn Gieten, ging hij met een tot de aanval over en slaagde er in op royale wijze de sprint in Veen- dam te winnen. De uitslag van de vijfde etappe luidt: 1. Dekkers (Ned. Nat.) 6.49.40 met bonificatie 6.48.40; 2. Van Stayen (België B) 6.49.44 met bonificatie 6.4.914; 3. Hendriks (België A) 6.49.44; 4. Faanhof (Ned. Nat.) 6.51.39; 5. Bo- gaerts (België A'; 6. Smits (Ned. B); 7. Vinken (Ned. A); 8. Van Breenen (Ned. Nat.); 9. Pfannemuller (Did); 10. Smets (België A); 11. Hörmann (In tern.); 12. Van Est (Ned. Nat.); 13. Janssen (Ned. A); 14. ex aequo: Suy- kerbuyk (Ned. B), Van Elderen (Ned. B), Roks (Ned. B); Lambrichs (Ned. A), Gielen (België A), Wagtmans (N. Nat.), Desmedt (België B), Serin (B. B), De Hoog (Ned. A), Neyt (België B), Joris (Ned. A), Kemp (Intern.), Diederich (Intern.) en Loos (Ned. B) allen zelfde tijd als Faanhof 6.51.39; 28. Sorgeloos België B) 6.52.16; 29. Voor ting (Ned. Nat.) 6.52.23; 30. Schaecken (België A) 6.52.55. Het algemeen klassement luidt na de vijfde etappe: 1. Van Est (Ned. Nat.) 28.32.20; 2. Gielen (België A) 28.35.01; 3. Desmedt (België B) 28.35.06; 4. Wagtmans (Ned. Nat.) 28.36.00; 5. Voorting (Ned. Nat.) 28.36.06; 6. Kemp (Intern.) 28.38.00; 7. Van Breenen (Ned. Nat.) 28.38.55; 8. Janssen (Ned. A) 28.39.37; 9. Sorgeloos (België B) 28.41.56; 10. Smits (Ned. B) 28.42.04; 11. Dekkers (Ned. Nat.) 28.42.47; 12. Neyt (België B) 28.42.48; 13 .Bogaerts (België A) 28.42.53; 14. Schaecken (België A) 28.43.07; 15. De Hoog (Ned. A) 28.43.45. Het ploegenklassement luidt. 1. Nederland Nationaal 85.33.44; 2. België A 85.46.21; 3. België B 85.46.41; 4. Nederland B 86.00.06; 5. Nederland A 86.04.11; 6. Internationale ploeg 86.21.07. Hermes DVS of Haarlem alleen nog maar (theoretisch) mogelijk gelijk In punten te komen. In dat geval zou Willem IT geen en kele punt meer mogen behalen en zou den zijn concurrenten al hun wedstrij den moeten "Winnen. Voordat Willem II dit rekensommetje op kan zetten moet echter eerst de wedstrijd tegen Hermes DVS worden gewonnen. Zover is het nog lang niet. De Schiedammers begrijpen maar al te goed dat zij mor gen voor hun laatste kans komen en zullen de Tilburgenaren het vuur na aan de schenen leggen. De uitslag van deze bijzonder belangrijke ontmoeting? Het is moeilijk te zeggen. Het zou ons niet verwonderen als te Rotterdam voor het eerste in de competitie om 't landskampioenschap een puntenverde ling tot stand kwam. Ajax gaat in het Olympisch Stadion tegen Haarlem proberen revanche te nemen voor de nederlaag van vorige week. De roodbroeken zullen op hun tellen moeten passen want de hoofd stedelingen hebben nog een andere prikkel die hun in deze wedstrijd tot steun kan zijn. Ajax is namelijk nog steeds hekkensluiter met geen enkele winstpunt. Voor Koolhaas en zijn man nen is dat min of meer een blamage en het zal hen er veel aangelegen zijn hierin verandering te brengen. Als Internos zonder winst bij Hel- mondia vandaan komt zal er morgen avond vreugde zijn in Helmond. Er is dan namelijk nog een kans dat de plaatselijke tweede klasser gelijk kan komen met Excelsior en dus zijn oude plaats in de eerste klasse weer kan in nemen. Voor TEC zijn de papieren echter gunstiger. Als de Tielenaren WH met lege handen laten vertrekken hebben zij in hun laatste wedstrijd aan één punt voldoende om hun intrede in de eerste klasse te doen. Ter voorbereiding van de deelname aan het Olympisch voetbaltournooi zal Dinsdags en Vrijdags in het Olympisch Stadion te Amsterdam een centrale training plaats vinden, waartoe de vol gende 17 spelers zijn uitgenodigd: twee doelverdedigers: Kraak (Stormvogels) en Landman (Sparta); drie achterspe lers: Alberts (Vitesse), Odenthal,Haar lem) en De Jong (ADO); twee stop pers: Terlouw (Sparta) en Hendriks (Vitesse)drie vleugelhalfspelers: Wiertz (DWS), Biesbrouck (RCH) en Van SchijndeJ (SW)zeven voorhoe despelers: Clavan (ADO), Bennaars (Dosko), Van Melis (Eindhoven), Van Roessel (Willem II), Mommers (Wil lem II), Van der Kuil (VSV) en Van der Tuyn (Hermes DVS). De Westduitse regering wil nog vóór einde Juli een beslissing uitlokken over de aanvaarding of verwerping van de Conventies van Bonn en het verdrag inzake dé vorming ener Europese Verdedigingsgemeenschap. Te dien einde heeft zü een complex van wetsontwerpen bij het Westduitse bondsparlement inge diend. Die inzake het verdedigingsverdrag zijn eerst bij de Bondsraad (Senaat) ingediend, welke er zijn oordeel over zal moeten geven. Van die kant vreest de regering de meeste moeilijkheden. Vier van de negen landen, welker vertegen woordigingen de Raad vormen, hebben een socialistische bestuur, het vijfde een regering, waarin de socialisten overheersen. Bondsraad de regering op het stuk van rla finanoioln ln.rnni:-l. Ter omzeiling van de moeilijkheden heeft de regering voor elk verdrag twee goedkeuringsvoorstellen inge diend. Het eerste van elk stel geldt het verdrag met uitzondering van de finan ciële paragrafen, het tweede alleen de financiële gedeelten. Deze behoeven de nadrukkelijke goedkeuring van de Raad; ten aanzien van de andere kwes tie ontzegt de regering hem elk recht van spreken. Men verwacht, dat de de financiële kwesties nog grote moei lijkheden kan bezorgen Een voorproefje hiervan heeft Aden auer reeds gehad, toen de landen on langs weigerden, meer belasting aan da federale kas af te staan en de wet tot verdeling der oorlogslasten goed te keuren. De „belastingweigering" zal tot grote perikelen op het stuk van de fi nanciering der bewapeningsverplichtin gen leiden. De torpedering van de „Last nausgleich" door uitzondering van de overheidsbezittingen van da bijzondere heffing veroorzaakt even eens grote bezwaren.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3