„Packet-hat" gemakkelijk in de tas Een leuke gehaakte theewarmer J Druppel onder de lens Loontje komt om zijn Honeré Daumier /eeK-end Eén mislukking ZATERDAG 7 JUNI 1958 askracht jjuppelsl i tenue irig Med.)* 8.10 Sportuit- ziek. 8.45 Idem. 8.55 Voor de zieken. 9.30 Gram.muziek. 10.00 11.00 So- Promenade-Orkest 12.25 Voor 30 Land- en Tuin- 12.33 Orgelconcert. Nieuws. 13.15 Man- Hammond-orgelspel. 14.35 Gram.muziek, '15.15 Viool en cello. 16.00 Bijbellezing, welschap en solisten, 17.15 Gramofoon- e jeugd. 17.45 Rege- den Hartog: „Tour- -Waropen in Noord ,00 Nieuws. 18.15 mannen in grijs, Gram.muziek. 19.15 Engels# ek. 19.40 Radiokrant, rberichten. 20.10 Ge- .40 Omroeporkest en enzen staan open", 22.15 „In causerie. 22.25 Ka- idoverdenking. 23,00 richten. 23.15—24.0,0 m.: 7.00 VARA, 4.00 VARA. 7.00 ïndgymnastiek. 7.33 euws en weerberich- k. 8.50 Kookpraatje. bocht". 9.15 Gram.- de oude dag", cau- jding. 10.20 Voor de 10.55 Voor en piano. 12.00 en Tufnbouwmede- het platteland. 12.38 Nieuws. 13.15 Voor 0 Dansmuziek. 13.50 de vrouw. 14.15 Gram.muziek. 15.20 lijn", hoorspel. 16.00 era. 17.00 Voor de s Orkest. 17.50 Mflf- Nieuws. 18.15 overzicht1. Verkiezingstóe- nuziek. 19.45 Rege- Ibouwrubriek. 20.ÖO iteiten. 20.15 Geva-' 20.55 Aetherforum. 2.00 Verkiezingstoe- 1 Festival: Concèrt- Nieuws. 23.15 So- n Esperanto. 23.20 24.00 Gram.muziek." ïuwelijk is al lang onbetrouwbaar was, zou ik :ich af: ze had al wist ze, waarom toen ze met Joan haar verhalen -en met Benny, zo oak was geweest. haar niet bedro- vaar ongelukkig te hem zo v Joan's gelukkige liskwam en hoorde ik ga met ij, Barbara, vroeg af, wat ze nu moest, ze Joan althans de om niets te ze 't haar ver- nste nu met Kathe* ig zijn hoofd om te hield zijn arm dicht ogen zagen alleen, niet opgemerkt. tot haar door, dat jn, als hij haar niet neer dat wel 't ge- tot ver wikke- zich afvragen, ag z'jn. da+ ze van shoord en Joan le* en lijk d{chtbij en liep ief, zou je 't erg huis ging?" aan. „Na- er aan de hand?'- Wordt vervolrD. te wachten. „Wat g hij. „Voorlopig weg", antwoordde dat we niet in el- ïzien worden. Jij n Buldogstad op je wacht af tot ja mij krijgt!" En zo elk een kant rgier op zijn tenen n met een bonzend ït slot om te draai- horen," mompel- nde stem, maar dat nt Billie en Karel- de benen genomen met blauwe wol 43 kst. (hiervan 3 als eerste st). le toer: blauw 40 st. Het werk om keren; 2e toer: blauw 40 v; omkeren. Laat blauwe draad hangen. 3e toer: wit ,40 st; omkeren. 4e toer. wit; 40 st omkeren. Laat witte draad hangen. 5e toer: blauw; 40 st, omkeren; 6e toer: Blauw, 40 v. omkeren. Van de 3e tot en met de 6e toer nog 3x herhalen. Daarna de 3e en 4e toer één maal her halen, 21e toer: Blauw, 2 st. in da eerste 2 vasten, daarna op elke 2e v. 1 st. haken. Op de 2 laatste v. 2 st., omkeren; 22e toer: Blauw, 2 v„ daar na op de 18 volgende st. 1 d. 1. s. (als voorbeeld), 2v., omkaren, 83e toer; Blauw, 2 v., daarna 1 d. 1. s. in elk der v. (9 maal), 2 v., omkeren, 24 toer: Blauw, 2 v., darna 1 d. 1. s. in elk der 9 volgende st., 2 v., omkeren. 25e toer: Blauw, 2 v., 1 steek overslaan, 1 v., 1 steek overslaan, 2 v., 1 steek overslaan, 1 v., 1 steek overslaan, 3 v. om keren, 26e toer: Blauw. 2 v., daar na 5 d. 1. s. 2 v„ Afhechten. De voering van de theewarmer be staat eveneens uit 2 gelijke delen en wordt geheel van blauwe wol gehaakt. De eerste 21 toeren ziin gelijk aan die van de buitenwand. 22e toer: 1 v. in elke steek, omkeren. 23e toer: gelijk: aan die van de buitenwand. 26e toer: 1 v. in elke v. van de vorige toer. Leg deze blauwe voeringhelft tegen de helft van de buitenwand en naai alle randen netjes dicht. Nu is de thee warmer half klaar. Maak nu nog zo'n zelfde helft en naai dan de zijkanten van deze gevoerde delen aan elkaar, maar laat daarbij aan weerskanten »en gedeelte open voor het oor en de tuit van de pot. Haal de .bovenkant in. Met blauwe wol wordt een band van 98 st. gehaakt. We maken er een strik van en deze wordt bovenop bevestigd. De bodem van het bakje. Hiervoor gebruiken we blauwe wol. Haak 4 k. st. en verbindt ze door een h. v. tot een ring. le toer: 6 v. in deze ring. 2e toer. 2 v. in elke v. van d'e vorige toer. 3e toer. 2 st. in elke v. van de vorige toer, 4e toer: 1 v. in elk st. van de vorige toer. Vervolg met beurtelings 1 toer st. en 1 toer v., meerderend ,bij de stokjestoeren, waar het nodig is om het werk plat te houden. Ga door tot de middellijn 21V, cm bedraagt. De rand van het bakje. Met blauwe wol haakt men 28 k. st. en 3 voor liet eerste st. le toer: 28 st. op deze k. st. 2e toer: 2 v., 1 e. 1. v. in elk der 13 volgende, daarna 13 v. in de resterende st., omkeren. Laat de blauwe draad hangen en ga verder met wit, 3e toer: 28 st., omkeren. 4e toer: Wit, 2 v„ 13 e. 1. s. 13 v., omkeren. Laat de witte draad hangen en vervolg met blauw. Herhaal de 3e en 4e toer met blauw en daarna weer met wit, afwisselend, tot U in het geheel 64 toeren hebt. Af kanten. Het in elkaar maken van het bakje. Naai de lap-watten (U kunt ook mol ton gebruiken) tegen de gehaakte rand hier en daar vast. Naai de einden sa men. Vouw de rand zó dubbel, dat de lussenkant naar buiten komt. Plaats hier de reen karton tussen In en naai de onderkant dicht. Rijg van de ronde lap fluweel de buitenrand naar binnen. Nu wordt de ronde lap fluweel vastgehecht tegen de achter kant van de gehaakte bodem. Naai daarna de buitenrand van het fluweel overhands aan de buitenrand van deze gehaakte bodem, nadat men het karton er tussen heeft geschoven. Bevestig tot slot dit bodempje aan de rand en ook het bakje is klaar. Veel succes!! ADVERTENTIE maar toen werd ze wijzer Moeder en moeders moeder gebruikten al MAÏZENA DU RY E A, dus bestelde 't jonge vrouwtje 't ook. Maar ....zij verzuimde te doen, wat die ervaren moeders deden en nog doen: toezien dat ze ook MAÏZENA DURYEA krijgen. De naam op 't pak, daarop moet U letten, om zeker te zijn dat ge inderdaad MAÏZENA DURYEA koopt, die ver maarde MAÏZENA voor 't binden van groenten, soe pen en sausen. (Advertentie, Ing. Med.) Liet ls altijd mooi wanneer een aan dachtig gehoor aan het einde van de toespraak de geachte spreekster met een fiks handgeklap dank zegt voor hetgeen zij beliefde te berde te brengen. Maar het is nog veel mooier als die geachte spreekster na verloop van tijd een brief op haar schrijftafel vindt. „Mevrouw, ik heb nog eens na gedacht over wat u ons geraden heeft, en nu wilde ik er maar meteen mee beginnen". Ziet u, dat zet zoden aan de dijk. De wereld wordt niet zozeer op poten gezet door de applaudisserende ver gaderingen, als wel door de aanpak kende eenlingen. Daarom, lievè leze res, heeft uw brièf mij zóveel genoe gen bezorgd, en wil ik er ditmaal een hele kolom aan wijden. Niet alleen cm u van antwoord- te dienen, maar ook om, wie weet, sluimerende goede voornemens bij anderen een heel klein prikje toe te dienen. U wilt dan 1n het vrije uurtje, dat u per dag voor uzelf reserveert, iets bij de kop nemen met het dappere voor nemen, uw „hersens eens flink in te spannen". Moet ik u vertellen hoezeer dit mij deugd doet? Als de meeste vrouwen zichzelf niet zo droevig laag aansloegen en zich beliefden te her inneren dat zij behalve twee handen en één mond ook nog een ons of wat hersens bezaten, die zij niet voor niets cadeau hebben gekregen: wat zou het in de samenleving een stuk aange namer te verkeoren zijn. Nog afgezien van de enorme levensverrijking, die van zulk studie de beloning is. Mijn geestdriftige briefschrijfster zegt verder: „Eigenlijk zou ik graag ergens mee beginnen, waar ik later in mijn omgeving iets van kon uitdragen aan andere vrouwen: ze bijvoorbeeld helpen bij (geestelijke) moeilijkheden. Ik zou graag willen leren de verschil lende karakters te ontleden en zo doende hulp en steun geven, waar dat nodig kon blijken (op de achtergrond dan altijd). Dus eigenlijk beland ik nu bij de psychologie. Ik meen u echter eens de verzuchting te hebben horen slaken, dat u meer dan u lief was van psychologie afwist. Is dit zo en waarom?" Als ik mij goed herinner, heb ik In dertijd eens geschreven, dat ik meer van psychologie heb moeten slikken dan mij lief was. En om u nu geen kat in de zak te raden, zal ik u hier publiekelijk verklappen, waarom. U wilt psychologie gaan studeren en ik beloof u, dat u daarmee ont dekkingsreizen gaat ondernemen in een interessant en rijk geschakeerd gebied, niets meer of minder dan de psyche of de menselijke ziel. Maar zo als elke ontdekkingsreiziger, zult u er wijs aan doen van te voren te over wegen of u tegen de gevaren en ver moeienissen van de tocht wel terdege bent opgewassen. Want die zullen u, op uw reis langs de krochten en spe lonken van die menselijke ziel, heus niet bespaard blijven. Ik zou het u ook zo kunnen voor stellen: -Houdt u van iffater, fris, hel der, levend water? Natuurlijk: het woord roept bij u misschien allerlei aangename beelden op, van een dau- wig beslagen glas op een warme dag tot een klaterende, schuimende water val. Maar hebt u één druppel van dat zelfde water wel eens onder een microscoop bekeken? Ik waarschuw u, dat u zult schrikken van de gedroch ten, die zich in die ogenschijnlijk glas heldere druppel bewegen. Wanneer u nu voor geen geld door die lens wilt kijken, maar u liever houdt bij uw ongerepte voorstelling Van zuiverheid en klaarheid welnu, laat u dan ook niet verleiden te staren door de microscoop der psychologie. Want u zult in de menselijke zie. monsters zien loeren, tienmaal af schrikwekkender dan die in de water druppel. Als u dus aan deze studie begint, moet u allereerst beschikken over een stevige geestelijke constitutie. U moet vooral niet onbeperkt idealistisch zijn ingesteld en evenmin belust op gras duinen in allerlei sensationeels. Durft u het aan? Het zij zo: ik heb u deugdelijk gewaarschuwd bij de ingang. Want ik weet, dat heel veel vrouwen, bijna uit instinct, het eigen en anderer innerlijk graag zien door een vriendelijk idealistische, rooskleu rige bril, zo van: de mens is door de bank niet zo kwaad, op een paar droe vige uitzonderingen na. Laten zulken vooral niet, als Blauwbaards vrouw, om het hoekje van de verboden kast willen kijken. Zij zullen de deur heel pijnlijk tegen het hoofd krijgen. En dan nog iets. Psychologie is een terrein, dat tot nu toe vrijwel alleen door mannen is geëxploreerd. En man nen, dat weet u zo goed als ik, zijn zo heerlijk eenzijdig. De goeden niet te na gesproken, werken zij bijna uit sluitend met het hoofd zoiets als een hart komt er meestal niet aan te pas. Of het nu over een machine gaat of over de menselijke ziel, zij zullen met hetzelfde koele gezicht decrete ren: Kijk, als nu dit moertje los zit dan gaat er dat scheef, en kom niet aan dat knopje, want daar staat zoveel dmzend volt op. De ziel is voor hen vooral een ma chine vol met onberekenbare moertjes en gevaarlijke knopjes; een interes sant stuk techniek met ontelbare in teressante, maar vrijwel uitsluitend negatieve eigenschappen. Over de menselijke slechtheid zult u heel wat te weten komen, maar pas op. blijf als vrouw klaar wakker bij al die stellige mannentaal. Bedenk dat zelfs het Evangelie, al slaat dit het menselijk hart niet hoog aan: „arg listig. vol van bedrog" toch altijd nog uitzicht laat, voor datzelfde hart, op hoop, geloof en liefde. Durft u nu de pychologie toch aan? Dan veel geluk met de studie en wijsheid met het resultaat. Dat het streepmotief het ook dit jaar weer wint, is zeer begrijpelijk, indien men bedenkt, dat dit de draagster een slanker voorkomen geeft. Maggy Rouff lanceerde tijdens haar laatste show een streepjapon met als enkele garne ring klep-zakjes op de heupen. Verder paste zi) hier de grote reverskraag toe en als nieuwtje de flauwe ballonmouw met brede manchetten. Een alleraar digst model, dat ondanks het simpele voorkomen, zeer gedlsting |:rd kan zijn. Het losse jasje van Jacques Fath is een ander type dan wij tot dusverre tegenkwamen. Het model loopt van rug- naar voorpand korter toe en wordt aan de voorzijde niet gesloten. Hij gebruikte hier een bont motief je, doch liet het model eveneens in effen stoffen uitvoeren. Veelal wordt deze korte mantel gebruikt over een avondjapon. Opmerkelijk is het formaat van de hoed, welke beide Franse ontwerpers gebruiken. Versierd met een grote strik maken zij wel de nodige indruk. Dat in tegenstelling met Engeland, waar men juist is overgegaan tot zo min mogelijk garneringen. Jeff staat, wat dit laatste betreft boven aan de ranglijst. Vergeleken bij verleden jaar, toen in Groot-Brittannië de voorjaars hoeden zich onderscheidden door uit bundige opschik, past Jeff thans het andere uiterste toe. Het traditionele stro schuift hij ver naar de achter grond. Zijn voorkeur gaat nu uit naar fijn vilt en wollen imprimé in warme kleuren. Blijkbaar putte hij inspiratie uit het- tijdperk van Elisabeth I met de opvallende kleuren: roodbruin, groen, blauw en verschillende graden van geel. Grappig zijn de „pannekoek"-model- len van wollen imprimé, die zowel over naar voren als uit het gezicht kun nen worden gedragen. De strenge lijn aan de achterkant verzachtte Jeff door het plaatsen van veren in de hoofdkleur van bet gebruikte mate riaal. Men krijgt zelfs de neiging aan Erasmus te denken, wanneer men de hoed ziet, welke Jeff tijdens een show annonceerde als „Tudor pushover". Het pleit wel voor de fantasie van de Engelsman, dat hij ieder jaar weer met een ander model opvouwbare hoed komt: de zogenaamde „packet-hat", welke desnoods opgeborgen kan wór den in de handtas. Deze keer is het een vierkant enveloppe-model, gegar neerd met, zorgvuldig nagemaakte, oude juwelen. Deze creaties vinden immers veel aftrek bij de Engelse dames. Vooral die, welke waterproof zijn, zodat bij een stortbui de perma nent-wave afdoende is beschermd. Het zou lang niet gek zijn, indien de Hollandse ontwerpers ons eveneens met aardige modellen tashoeden zou den verwennen; ons klimaat is niet bepaald van die aard, dat men het kan wagen enkele dagen achtereen uit te gaan zonder regenkleding RITA. Pam, het kleine neger jongetje, stampte driftig op de bosgrond. „Ik zal jou krrrrijgen!" riep hij „Rrrre- ken maarrrr! Zowaarrr ik Pam heet, ik zal jou krrrrij gen....'." Toen stapte hij tussen de bomen weg. Hij was nog niet verdwe nen of een jong aapje sprong uit de boom en ren de het negertje achterna. Plots schoot het een zij- laantje in, passeerde Pam zodoende ongemerkt, kwam weer op het zelfde pad terug en klom snel in een andere boom in afwachting van de komst van Pam. Mopperend naderde het ne gertje de boom. „Dat snerrrt apenjong zit me altijd dwarrrrs!" pruilde hij. „Al drrrrie keerrrr heeft hij me van middag een cocosnoot bo ven op mijn hoofd gegooid. Oh, als ik hem in mijn handen krrrij g dan „Pats!", daar plofte weef een noot op de arme jongen en direct daarna klonk er een vrolijke schaterlach hoog uit de boom. Nu vond Pam het genoeg. Hij pakte de boom woedend vast en klom behendig naar boven. „Ik zal jou krrrrijgen riep hij. Maar het aapje moest steeds harder lachen en kwam zelfs plagend naar beneden gezakt. „Pak me dan!", riep hij. „Pak me dan als je kunt!" Nu was de boom niet dik en toen Pam en het aapje daar samen in- hingen, begon de stam lelijk om te buigen. Pam graaide naar de aap, maar wat hij ook deed het beestje was hem steeds te vlug af. De palmboom hing nu hele maal voorover en dat bracht Pam op een idee. Ineens liet hij de stam los en sprong naar beneden. „Floep!" daar veerde de boom weer omhoog. Het aapje gaf een angstige gil, werd hoog de lucht ingezwiept en plonste ten slotte midden in een meertje. Toen het vijf mi nuten later proestend op de wal kroopt, zei hij „Poeh LETTERS VERANDEREN Verwissel van het woord „BOEK" één letter en vul het nieuwe woord er onder in. Het ihoet overeenkomen met de tekening op de zelf de regel. Ga zo door. Ver ander dus steeds één letter van het nieuwe woord tot dat je ten slotte bij „VIER" bent. Hier brengen wij een echt gezellig en nuttig handwerkje, dat ieder die een beetje handig is, kan maken. Deze aardige theewarmer heeft twee heel goede eigenschappen. Zij houdt de thee flink heet en daarbij beschermt het bij behorende mandje de tafel op afdoende wijze. Benodigd materiaal: 200 gr. blauwe en 100 gr. witte dikke wol en een benen haaknaald. Een reep karton 7t4 bij 64 cm. Een laagje watten 15 bij 64 cm. Een rond karton en ronde lap watten, beide met een middellijn van 19 cm- Een rond stuk fluweel, waar van de middellijn 2114 cm is. Bij dit patroon zijn 4 stokjes 214 cm breed, terwijl 3 toeren stokjes 3 toeren vas ten samen 5 cm meten. Maat van de warmer: Hoogte 2114 cm Omtrek pl.m. 50 cm. Maat van het bakje. Middellijn 19 cm Hoogte van de rand 714 cm. Verklaring der letters: kst ketting- steek; st stokje; V vaste hv halve vaste; els enkele lussteek; dis dubbele lussteek. De buitenkant van de theewarmer be staat uit 2 gelijke delen. We haken die Pam ls slimmer dan ik dacht!" En wat deed Pam? Hij sloeg het zand van zijn broekje en zei: „Zo, dat was dat!" Daumier was een groot Frans caricatuur-tekenaar, die leefde van 1810-1879. Hij was de man die in zijn rake tekeningen op ongelooflijke wijze de misstanden uit zijn tijd uitbeeldde. Als vaste medewerker van het blad „La Caricature", waaraan hij in 1831 verbon den werd, had hij hiertoe ruimschoots de gelegenheid. Regelmatig verschenen zijn tekeningen in dit blad, waarbij hij vooral de leden van de volksvertegenwoor diging zodanig ln het zon netje zette, dat hij zelfs tot zes maanden gevangenis straf werd veroordeeld we gens belediging. Dat het publiek zijn tekeningen graag zag, behoeft geen be toog. Ze werden druk ver zameld, zodat ten slotte de uitgever er toe over ging de platen, afgedrukt op goed papier, in mappen te ver kopen. De gelijkenis welke hij in zijn carlcaturen leg de, was verbluffend. Het is bekend, dat Daumier van de personen die vaak in zij n tekeningen voorkwa men, kopjes boetseerde. Ho- noré Daumier wordt ge rekend tot een van de geniaalste kunstenaars uit de 19e eeuw. VIER AAPJES Vier aapjes zaten in een huisje. Hun namen waren: Eddy, Piet, Arie en Eep. Een van de vier zei: ..Ik vind het hier een verschrikkelijke rommel. We moesten eens grote schoonmaak gaan houden. De drie andere aapjes waren het daar roe rend mee eens. Daarom ver volgde het eerste aapje weer: ..Ik ga de piano af stoffen, no. 2 gaat de naai machine smeren en schoon maken, no. 3 de ramen lap pen en no. 4 zet de tafel in de was. Daar begonnen de aapjes kris-kras door de ka mer te lopen. Op de teke ning zie je hoe. Wil je nu weten hoe de naam is van het aapje dat de piano gaat afstoffen, volg dan de lijn maar. Ook de namen van de drie andere kun je zo vin den. Zo heb je alle namen? Schrijf dan de eerste letter van de naam van het eerste aapje op (het aapje dat het plannetje maakte). Daar achter schrijf je de eerste letter op van het voorwerp dat hij ging schoonmaken. Nu de eerste letter van de tweede apennaam en de eerste letter van zijn voor werp. Zo ook met de derde en de vierde aap. Eerst de beginletter van zijn naam en daarna de beginletter van het voorwerp dat hij onder handen nam. Je krijgt nu 'n woord dat in verband staat met deze hele schoonmaak- partij. L-A-M-P Een „L" spreek je slechts uit als „el" en wat een „el" is weet je wel Maar komt er na de „L" een „A" dan ls het niet meer „el" maar „la". „La" met een ,.M" wordt „lam" en dus een heel klein schaapje, wollig, knus. Een „lam" met een „P" wordt bovendien een „lamp" en daar kun je bij zien. DIE PIET TOCH Jan: „Vorige week ben ik van de trap gevallen. Ik maakte zo'n rare tuimeling, dat ik er nog steeds hoofd pijn van heb!" Piet: „Och jongen, je moet tegen een stootje kun nen! Kijk maar naar mij. Vorige week viel ook van de trap, terwijl ik een hoge stapel gramofoonplaten droeg. Er klonk een reuze klap en even later zat ik te suizebollen tussen de ge broken platen. Maar ik heb er helemaal niets van over gehoudenniets van overgehouden.... niets van overgehouden.... niets van overgehouden. Mies zet de zorgen aan de kant, Want 't voorjaar is weer in 't land. Kijk daar toch die bloemen staan! Daar wil ik aan ruiken gaan! Oh, wat ruikt dat heerlijk fijn. Maarwat zou dat gekriebel zijn? „Au.... Au.... Au....! ik voel een prik!" Miesje bibbert van de schrik. Een wesp stak 't muisje in haar neus, Nu zit haar neus in 't verband, 't is heus!

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7